Macron

DESHTON-SAMITI-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 01/07/2019

Pas 18 orësh diskutime liderët e vendeve të Bashkimit Europian dështuan të binin dakord mbi emrin e presidentit të ri të Komisionit Europian e drejtuesve të tjerë të institucioneve europiane. Kandidati i të majtëve Frans Timermans është rrëzuar nga 11 vende, të cilat kanë kërkuar të dinë edhe emrat e propozuar për postet e tjera para se të vendosin. Kjo ka sjellë pakënaqësi të dukshme nga Presidenti francez Macron, ndërsa kancelarja Merkel kërkoi që të vijohet në gjetjen e kompromisit sërish të mërkurën.

Dështon samitit i 28 liderëve europianë pas më shumë se 18 orë diskutimesh për Presidencën e Komisionit Europian dhe poste të tjera kyçe të institucioneve europiane. Një dështim që tregon ndarjet e mëdha politike në gjirin e 28 vendeve anëtare të Bashkimit Europian për ekipin e ri të institucioneve europiane. Emri më i diskutuar i kandidatit Frans Timmermans i grupimit socialist dhe demokrat është rrëzuar nga 11 liderë evropianë, të cilët kanë kërkuar të njihen me përbërjen e të gjithë ekipit të posteve para se të japin dritën jeshile për presidentin e Komisionit Europian: Mosarritjen e dakortësisë, presidenti francez, Emanuel Macron e e ka konsideruar një arsye më shumë për të refuzuar zgjerimin e BE-së.

Emanuel Macron, President i Francës: “E përfundojmë këtë ditë me atë që mund të quhet një dështim. Asnjë s’mund të jetë i kënaqur me një përfundim të tillë pas kaq shumë orësh. Kjo tregon problemet e thella që kemi. Ky dështim është ai i ndarjeve politike në gjirin e partisë politike konservatore europiane që kanë kundërshtuar disa liderë që mund të ishin aprovuar në bazë të propozimit të bërë. Nga ana tjetër, ndarje gjeografike midis vendeve; që bëri që samiti të shtyhet për nesër në orën 11.00 dhe të gjejmë në orët që vijnë pushimin e nevojshëm dhe qetësinë e shpirtrave”.

Angela Merkel, Kancelarja e Gjermanisë: “Sot kemi një rezultat të keq dhe duhet t’a pranojmë, sepse duhet të gjejmë një kompromis që ka më shumë avantazhe sesa dizavantazhe dhe nëse nuk kemi arritur sot nuk është e rëndësishme nëse samiti do të duhet të vijojë një ditë më shumë. Ne duhet të vendosim për Presidentin e Komisionit Europian duke ditur rrjedhojat që ka në nivelin e Parlamentit Europian. Por ka vende që thonë që do të marrin vendimin e tyre pêr presidentin e Komisionit Europian nëse e dinë se cili do të jetë përfaqësues i lartë i BE-së, apo presidenti i Këshillit. Pra ka shumë propozime, por ato nuk kanë marrë aprovimin e shumicës”.

Giuseppe Conte, Kryeministër i Italisë: “Është një paketë që është hartuar nga disa parti. Ndërkohë që ne e braktisëm parimin e spitzekandidat, kandidatët e propozuar nga grupimet e Parlamentit Europian, ne na u propozua sërish një paketë me Frans Timmermans si president i Komisionit Europian. Italia s’mund ta pranojë një proces të tillë që s’funksionon edhe pse s’kam asgjë me kandidaturën e Timmermans. U deshën 18 orë që të shpjegoja”.

Emanuel Macron, President i Francës: “Jam gjithashtu shumë skeptik për të gjithê ata që na shpjegojnê që e ardhmja e Europës është te zgjerimi i ri i saj, ndërkohë që ne nuk arrijmë të biem dakort midis 28 shteteve. Pra, unë do refuzoj çdo formë zgjerimi para një reforme të thellë institucionale të  Bashkimit Europian për të patur seriozitet”.

28 liderët europianë do mblidhen sërish nesër për të vendosur për Presidentin e Komisionit Europian, në mënyrë që të zgjedhin Presidentin e Komisionit Europian para zgjedhjes së Presidentit të Parlamentit Europian, vota për të cilin është fiksuar për të mërkurën.  /ABC News Albania 24/7

 

 

 

pema-1280x764.jpg
Sej rie13:50 | 10/06/2019

Burime diplomatike amerikane konfirmuan për mediat se “Pema e Miqësisë” e mbjellë nga presidentët Tramp dhe Makron një vit më parë në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë, është tharë. Pema ishte zhdukur pak kohë pas mbjelljes së saj.

Mister rreth pemës zhdukur nga oborri i Shtëpisë së Bardhë. Pema u mboll nga Donald Trump dhe Emmanuel Macron dhe ishte dhuratë e presidentit francez gjatë vizitës së tij në Uashington. Pema kishte simbolikën e saj pasi vinte nga një zonë pyjore e Francës ku dy mijë marinës amerikanë kishin humbur jetën gjatë luftës së dytë botërore. Në vitin 2018 dy liderët para shumë kamerave morën në dorë nga një lopatë për të mbjellë pemën – simbol të miqësisë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Francës.

Pranë dy presidentëve ndodheshin dhe Zonjat e para respektive. Një gjest i bukur, pamjet e të cilit bënë xhiron e botës, por që tashmë pati një epilog të trishtë. Menjëherë disa ditë pas mbjelljes pema ishte zhdukur, ndërsa ambasadori francez në Uashington shpjegonte se pema po kurohej.

Por pema nuk u rikthye më asnjëherë në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë. Dhe burime diplomatike amerikane konfirmuan për mediat se ajo ishte tharë. Kanë qenë të shumtë ata që kanë parë një simbolikë tjetër domethënëse të kësaj ngjarjeje./ABC News Albania 24/7

5000.jpg
Sej rie20:00 | 06/06/2019

Përkujtimi i ditës së zbarkimit të aleatëve në brigjet e Normandisë ka bërë bashkë presidentët Trump dhe Makron. Kreu i shtetit francez u ka drejtuar një falënderim të veçantë veteranëve amerikanë, të cilët i ka nderuar me Legjonin e Nderit.

Franca nuk do ta harrojë kurrë sakrificën e trupave aleate të cilat e çliruan nga nazistët gjermanë. Kështu deklaroi të enjten presidenti Emanuel Makron, në ditën e 75-vjetorit të zbarkimit të aleatëve në Normandi. Presidenti Donald Trump dhe kryeministrja britanike Theresa Mej u bashkuan me shefin e pallatit Elize në ceremoni të ndara përgjatë vijës bregdetare prej 80 kilometrash të Normandisë, ku mbi 150 mijë ushtarë shkelën në 6 qershor të 1944-s, nën breshërinë e zjarrit gjerman.

“Ne jemi të vetëdijshëm për atë që ju detyrohemi juve. Ju detyrohemi lirinë tonë. Për llogari të vendit tim dua t’ju them faleminderit”, tha Makron për veteranët amerikanë, në varrezën amerikane të luftës që shtrihet në plazhin Omaha, një nga 5 pikat kyçe ku zbarkuan aleatët. Makron vlerësoi me medaljen e Legjonit të Nderit, nderimi më i lartë i Francës, 5 veteranë amerikanë që ishin të pranishëm në ceremoni dhe përqafoi përzemërsisht secilin prej tyre.

Takimi shërbeu edhe për një shtrëngim duarsh mes Makron dhe Trump, duke pasur parasysh marrëdhëniet disi të ftohura mes Francës dhe Shteteve të Bashkuara. “Ju ecët përmes flakëve të ferrit. Ju jeni amerikanët më të mëdhenj të të gjitha kohërave”, u tha Trump nga ana e tij veteranëve. Në të njëjtën linjë, edhe kryeministrja Mej u shprehu atyre konsideratën e saj./ABC News Albania 24/7

645x344-1547482708875.jpg
Sej rie10:00 | 27/05/2019

Edhe në Francë, ku nacionalistët e Marine le Pen u renditen të parët në zgjedhjet evropiane, presidenti Macron është nën presionin për të dhënë dorëheqjen dhe për të shpërndarë parlamentin.

Bashkimi kombëtar i Marin Lë Pen është partia e re e parë në Francë, me rreth 23 për qind të votave. Simbolikisht është një rezultat Iindjeshëm, dhe pse qeveria franceze nxiton të kufizojë dëmet. Sovranistët premtojnë tu rijapin francezëve lirinë e grabitur nga Brukseli – tashmë që kanë lënë prapa Rilindjen e Emmanuel Macron, presidentit më pro evropian të republikës së pestë. Njeriu i cili me fjalimin solemn në Sorbonë shpresonte të riniste Bashkimin Evropian, por që të dielën ndaloi me 22 për qind të votave.

Mbrëmjen e së dielës Marin Lë Pen deklaroi e buzëqeshur se presidenti Makron duhet të mbajë pasojat e këtij votimi, sepse ishte ai që donte të transformonte këto zgjedhje në një lloj referendum për presidencën e tij. Lë Pen theksoi se nëse Macron nuk jep dorëheqjen atëherë minimum që mund të bëjë është shpërndarja e parlamentit në mënyrë që francezët tu rikthehen kutive të votimit.

Për Marin Lë Pen kjo është një fitore e rëndësishme. Edhe në vitin 2014 ajo ishte parti e parë me pot ë njëjtin rezultat. Por këtë herë ajo ka mundur një president i cili gjatë fushatës elektorale u impenjua personalisht për të mbrojtur projektin e tij për Evropën.

Për Emanuel Makron kjo është një humbje e papëlqyeshme të cilën u mundua ta shmangte me të gjitha mënyrat. Presidenti francez prej muajsh është objektivi i protestave të jelekëve të verdhë të cilët kërkojnë dorëheqjen e tij. Por nga këndvështrimi i tij  të humbësh vetëm me një pikë nuk është një dramë.

Në fakt nga presidenca bëjnë të ditur se rezultati është pritur mirë. Nuk do të ketë asnjë dorëheqje dhe as zëvendësime në qeveri, e aq më pak shpërndarje të parlamentit. Një e dhënë tjetër që duhet vlerësuar është pjesëmarrja në zgjedhje e francezëve – 51 për qind. Asnjëherë nuk kanë qenë kaq të shumtë në zgjedhjet evropiane prej 24 vjetësh. Dhe janë më shumë se në zgjedhjet e fundit parlamentare në vend./ABC News Albania 24/7

merkel-2.jpg
ent ela23:35 | 15/05/2019

Në një intervistë për një të përditshme gjermane, kancelarja Angela Merkel ka rrëfyer të fshehtat e marrëdhënies së saj me Emanuel Makron. Merkel ka deklaruar se shpesh herë me presidentin francez kanë debate të forta, por në fund gjejnë gjuhën e përbashkët për të çuar përpara projektin europian, të vënë në provë nga avancimi i euro-skeptikëve.

Të njohur për afrimitetin mes tyre, Angela Merkel dhe Emanuel Makron kanë herë pas here edhe fërkime. Prapaskenat e marrëdhënies mes dy liderëve më të fuqishëm të Europës i ka rrëfyer kancelarja gjermane, e cila megjithatë ka nënvizuar se pavarësisht dallimeve ajo dhe presidenti francez e gjejnë gjuhën e përbashkët. “Sigurisht që kemi debate të forta. Mentalitetet tona ndryshojnë në disa aspekte dhe në disa të tjera rolet tona i shohim ndryshe. Por e arrijmë gjithmonë një kompromis”, ka deklaruar Merkel në një intervistë për një gazetë gjermane. Gruaja e hekurt e Europës ka nënvizuar se sikurse ajo, edhe Makron po lufton për një objektiv të përbashkët, reformimin e Eurozonës. “Në këtë mënyrë kemi arritur dhe vazhdojmë të arrijmë shumë objektiva për projektin europian”, ka thënë Merkel, që megjithatë ka shtuar se i ka kundërshtuar disa ide të kreut të pallatit Elize që ekspozonin Gjermaninë ndaj rrezikut. Sa u takon zgjedhjeve euro-parlamentare që mbahen këtë muaj, kancelarja ka shprehur shqetësimin për avancimin e euro-skeptikëve, por është shprehur optimiste sa i takon së ardhmes europiane. “Kjo do të thotë se e ndjej edhe më të fortë detyrën për t’u bashkuar me të tjerët, për të bërë që Europa të ketë një të ardhme”, ka vijuar Merkel. Në janar, Merkel dhe Makron nënshkruan një traktat të ri për të ripërtërirë atë të pasluftës të vitit 1963, por analistët druhen se ata do ta kenë të vështirë të udhëheqin një Union që tashmë është bërë me 28 vende anëtare, shpesh herë interesat e të cilave janë përplasur. /ABC News Albania 24/7

ISH-MINISTRI-BRITANIK-RMV.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela17:54 | 02/05/2019

Ish ministri i Britanisë për Evropën, Denis Mekshejn, në një shkrim të publikuar në gazetën “Globalist” pyet: Përse Merkel dhe Makron i mbyllin dyert e Bashkimit Evropian për evropianët midis detit Egje dhe atij Adriatik? Pengimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor të stabilizohen, si vende të varfëra, por normale evropiane, është qëllimi kryesor i politikës së jashtme të Kremlinit, thekson Mekshejn.

Ballkani Perëndimor ka probleme me korrupsionin dhe krimin, por këto vende nuk janë më të këqijia se vendet tjera të Ballkanit të cilat tanimë janë anëtare të BE-së, as se Italia ose Spanja. Të pritet këto vende të bëhen Suedia ose Zvicra është politikisht joserioze, shkruan ish-ministri britanik për Evropën, Denis Mekshejn, i njohur si mik i mirë i Maqedonisë gjatë kohës së qeverisjes së kryeministrit Toni Bler në Londër. Ai për gazetën “Globalist” shton se Emanuel Makron dhe Angela Merkel nuk duhet të lejojnë që politika e tyre të jetë e diktuar nga islamofobët si Marin Lë Pen ose partia AefDe në Gjermani.

Në Berlin këtyre ditëve liderët e dy vendeve udhëheqëse të Bashkimit Evropian, Franca dhe Gjermania, deklaruan se ambiciet e vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE do të refuzohen në 5 deri 10 vitet e ardhshme , gjë që sipas Mekshejn është “ politikë shkurtpamëse dhe e marrë”.

“Me mohimin e të ardhmes evropiane për gjashtë vendet e  vogla evropiane të lokalizuara midis detit Egje dhe atij Adriatik, Makron dhe Merkel në fakt e vënë veten në duart e Vlladimir Putinit. Maqedonia, ose tani Maqedonia e Veriut bëri përpjekje heroike t’a zgjidhë problemin me Greqinë. Shqipëria gjithashtu, në mënyrë stabile ec përpara e udhëhequr nga kryeministri Edi Rama”.

Njëzet vite pasi demokratët evropianë vepruan që t’a ndalojnë gjakderdhjen dhe spastrimin etnik në Kosovë, edhe Prishtina është e dënuar, dhe arsyeja kryesore për këtë është fakti se Serbia nuk mund t’a pranojë se Kosova tani është shtet i pavarur, njësoj si Irlanda në vitin 1920.

Qëllimi kryesor i politikës së jashtme të Moskës është ta pengojë Ballkanin Perëndimor të stabilizohet, vendet të bëhen shtete normale evropiane, kurse Rusia gjithmonë ndërhynte që t’a ndalojë marrëveshjen midis Maqedonisë dhe Greqisë.

Presidenti Makron para dy vitesh shfaqte  vizionin se “ BE duhet të jetë i hapur për Ballkanin”, por tani e ndryshoi politikën për 180 shkallë, shkruan Mekshejn në analizën voluminoze  për politikën evropiane ndaj këtij rajoni dhe për konferencën e përbashkët të liderëve të Gjermanisë dhe Francës këtë javë në Berlin. /ABC News Albania 24/7

 

MBULIM-SAMITI-ORA-19-00-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_01.06-1280x720.jpg
ent ela21:40 | 29/04/2019

Ka mbyllur punimet mbrëmjen e së hënës samiti i Berlinit, i organizuar me nismë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emanuel Makron. Në këtë samit është diskutuar perspektiva e rajonit të Ballkanit perëndimor, me theks të veçantë në zgjidhjen e problemeve ekzistuese. Në prani të liderëve të vendeve ballkanase, mes të cilëve kryeministri Edi Rama, u diskutua mes të tjerash për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sikurse paralajmëroi më herët presidenti Makron, në sesionin përmbyllës të samitit u diskutuan të gjitha opsionet e mundshme në mënyrë që palët të rikthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli. Kancelarja Merkel dhe presidenti Makron, në prani edhe të shefes së Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini morën si shembull Marrëveshjen e Prespës për tejkalimin e mosmarrëveshjeve në rajon. Sa i takon integrimit të vendeve të rajonit, në samit nuk është diskutuar për procedurat e negocimit, sepse, siç tha zonja Merkel në konferencën për shtyp, për këtë gjë kujdesen komisionet./abcnews.al

merkel-dhe-macron-1280x725.jpg
Sej rie19:34 | 29/04/2019

Në një konferencë të përbashkët për shtyp dhëne nga kancelarja Merkel dhe presidenti francez Makron u bë më e qartë se temë kryesore e diskutimeve në samit do të ishte gjetja e rrugëve për të çuar drejt pajtimit, jo vështirësimit të situatës mes Kosovës dhe Serbisë. Merkel u shpreh se nuk pret sonte zgjidhje te këtyre problemeve.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nga Berlini, gjatë një konference të përbashkët me presidentin francez Emanuel Makron, ka thënë se sonte nuk pritet të ketë vendim për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi, por tha kancelarja se “pret zgjidhje mes dy vendeve”.

“Jemi të përkushtuar për perspektiven evropiane të vendeve të Ballkanit, por kjo s’ka të bëjë me zgjerimin. Gjermania e Franca duan të tregojnë se është në interes të përbashkët që të shohim zhvillimin e Ballkanit. Në darkë do të diskutojmë se si mund ta gjejmë një zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë. Ideja jonë është që të shohim se si të pajtohemi për t’i lehtësuar e jo vështirësuar gjerat. Nuk do të ketë ndonjë vendim sonte”, tha Merkel.

Ndërsa, presidenti Francez, Emmanuel Macron, gjatë se kësaj konference për shtyp tha se takimi i sotëm është joformal dhe si i tillë në të s’do të flitet për çështje të hapura të vështira.

“E kemi parë që ka mundësi të zgjidhjeve siç është rasti i Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kjo ndodhë kur njerëzit janë të guximshëm. Çështja kryesore e diskutimit do të jetë Kosova dhe Serbia. Duam që të vazhdojnë dialogun. Nuk duam të imponojmë zgjidhje për Kosovën e Serbinë. Shpresojmë që të mos ketë emocione në rrugën përpara dhe vështirësi të reja. Ku ka tensione, duam t’i adresojmë”, deklaroi mes te tjerave shefi i Elizese Macron./ABC News

RAMA-MACRON.jpg
nev ila18:00 | 26/04/2019

Presidenti francez kërkon reformim rrënjësor të hapësirës Shengen. Gjatë një konference në pallatin presidencial, Emmanuel Macron kritikoi ashpër mënyrën e funksionimit të hapësirës së lëvizjes së lirë në Bashkimin Europian, ndërsa shpalosi edhe propozimet e tij.

“Marrëveshja e famshme e Shengenit nuk funksionon më. Eruopa, në të cilën unë besoj, i mbron kufijtë e saj, ka një të drejtë më të arsyeshme për dhënien e statusit të refugjatit dhe përgjegjshmëria shoqëron solidaritetin”, ka deklaruar Macron.

Shefi i Elizesë e konsideron të mundshëm një Bashkim Europian me kontrolle të brendshme kufitare, ose një hapësirë të lëvizjes së lirë me më pak vende dhe me rregulla më të forta hyrjeje.

Marrëveshjet e kufijve të përbashkëta, Shengen dhe Traktati i Dublinit nuk funksionojnë më“, tha Macron, duke shtuar se është thelbësore që Evropa të bëjë ndryshime “të thella” në mënyrën e trajtimit të emigrantëve.

Problemet me lëvizjen e lirë lindën pas dyndjes masive të refugjatëve dhe emigrantëve në vitin 2015, si pasojë e trazirave në vendet e Afrikës Veriore e Lindjes së Mesme. Disa vende europiane rivendosën kontrollet kufitare mes tyre për të penguar hyrjen kaotike të refugjatëve, duke e nxjerrë përkohësisht jashtë funksionit marrëveshjen e 1985-s.

Disa vende anëtare të BE-së mbështesin rishikimin e dy traktateve, atë të Shengenit për lëvizjen e lirë dhe atë të Dublinit për mënyrën e shpërndarjes së refugjatëve brenda unionit.

Mbetet për tu parë nëse këto deklarata, janë sinjale negative që vijnë nga vendet e Unionit, për çeljen e negociatave me BE-në, të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, këtë Qershor./abcnews.al

Macron-1.jpg
ent ela09:04 | 26/04/2019

Me uljen e taksave dhe reformimin e administratës presidenti francez i përgjigjet kërkesave të Jelekverdhëve. Macron kërkon një fillim të ri, por lufta për të fituar zemrat e francezëve është e vështirë.

Më në fund Jupiteri zbriti nga maja e malit dhe dha një konferencë në Pallatin Elysée. Për herë të parë Emmanuel Macron, doli para gazetarëve, u ul krejt normalisht me ta në tavolinë dhe shpjegoi çfarë do të bëhet pas muajve të protestave të Jelekverdhëve në Francë. Kështu ai hoqi dorë nga ideja e përsëritur e mbajtjes së distancës dhe pranoi, se kryetari i shtetit duhet të flasë me qytetarët.

Dhurata për protestuesit

Me fillimin e vitit, kur udhëtonte nëpër Francë për të folur me mijëra qytetarë, përfaqësues të popullit dhe kryetarët e bashkive, ai ka mësuar shumë për vendin e tij, pranon Macron. Ka mësuar që ekziston ndjenja e përgjithshme e padrejtësisë sociale dhe financiare.

Për të luftuar këtë ai ka marrë një tufë masash: ulje të ndjeshme të taksave për njerëzit me të ardhura të mesme, rritje të pensionit minimal dhe rifutjen e kompensimit të inflacionit për të ardhurat e të moshuarve, njohje më të mirë për punën që bëjnë gratë në kujdes të familjes, si dhe për nënat që i rrisin fëmijët të vetme.

Të gjitha këto janë dhurata që kryetarët e shteteve ia japin shpesh qytetarëve në fushata zgjedhore. Macron, po e bën këtë dy vjet pas hipjes në post, sepse kërkon të ndryshojë mendimin që francezët kanë për të dhe të çojë më tej modifikimin e shtetit, të cilin e ka premtuar. Dhe këtë ai nuk është në gjendje ta bëjë, me protestat e vazhdueshme dhe rezistencën që i bëjnë qytetarët. Presidenti i drejtohet shumicës së moderuar të popullit të tij. Me banditët që kanë mbetur mes Jelekverdhëve duhet të merret policia, këtu ai ka të drejtë.

Reforma administrative dhe arsim më i mirë

Macron pranon se ka bërë edhe gabime, ai u është dukur të tjerëve i distancuar dhe arrogant dhe ai premton të përmirësohet. Prezantimi që bëri, ishte marshimi personal për në Canossa, me shpresën që të hapë një kapitull të ri në presidencën e tij.

Në Francë akuzat për elitat e fryra janë shtuar dhe me të drejtë. Epiqendra janë kritikat për shkollën elitare ENA, ku ka mësuar Macroni vetë dhe shumë presidentë dhe ministra francezë. Tani ajo do të reformohet, nëse nuk mbyllet fare. Ky është rezultat direkt i kritikave të bëra nga Jelekverdhët. Përveç kësaj do të ketë një reformë administrative, do të ulet numri i funksionarëve në Paris dhe shumë prej tyre do të dërgohen në provinca.

Kjo është zgjidhje përgjysmë. Ajo që i duhet Francës është decentralizimi i përgjithshëm, ku pushteti nga kryeqyteti të kalojë në rajone. Më shumë vendime politike duhet të merren nëpër rajone. Kjo do të ulte pakënaqësitë, ndjenjën e përhershme që fjalët venë në vesh të shurdhët, dhe do të shkarkonte presidentin nga akuzat, sepse njerëzit do të tregonin me gisht ata që janë përgjegjës në provinca.

Plani financiar i Macronit i mjegullt

Qeveria qendrore franceze e cila sundon mbi çdo gjë, është e modës së vjetër dhe duhet demokratizuar. Por Macron me reformat e tij nuk guxon të bëjë shumë. Ai premton përmirësimin e shkollave dhe të arsimit. Por edhe këtu kemi të bëjmë me transformimin e strukturës së sistemit. Sistemi francez i shkollave duhet të jetë më pak hierarkik, më i hapur dhe më modern.

Por do ishte e vështirë për presidentin e vendosur, që të tërheqë në shekullin e 21 popullin e tij, të cilit i mungon vullneti. Si në çdo fushë tjetër Macroni mund të hedhë në këtë drejtim hapat e para. Francezët që nuk kanë vullnet për reforma nuk lejojnë të bëhen shumë gjëra. Këtë ata e treguan muajve të fundit, kur dolën nëpër rrugë.

Nuk është shumë e qartë çështja e financimit të bamirësive të premtuara, për rritjen e pagës minimale dhe pensioneve të ulta dhe uljen e taksave për shtresën e mesme. Maccron thotë se do të mbyllë vrimat e taksave dhe do të reduktojë administratën. Por kjo nuk mjafton. Shenjat tregojnë se do merren borxhe të reja.

A mjafton për të marrë kthesën?

Kur të bëhen të qarta detajet dhe francezët të mësojnë sa para ka Macron në xhepa për bamirësitë, atëherë atmosfera do të përmirësohet. Që pas debatit kombëtar u rritën vlerat në sondazhe. Presidenti është komunikues i mirë, duket simpatik dhe i afërt. Nëse e përdor edhe më shumë këtë cilësi, atëherë do të jetë në gjendje të bindë për reformat një pjesë të qytetarëve të moderuar. Megjithatë francezët kthejnë sipas erës, të pajisur me genin e revolucionit dhe pretendime të mëdha. Nuk duket të jetë e lehtë që t’ i mbash me humor.

Dhe presidenti Macron është në provë. Atij nuk i lejohet të bëjë gabime të mëdha. Mbas ditës së sotme ai qeveris në kushte të rënda dhe nëse do jetë në gjendje të bindë popullin e vet, pritet të shihet./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono