Macron

RAMA-TAKON-MAKRON-TE-MARTEN-1280x720.jpg
ent ela11:23 | 11/05/2018

Të martën kryeministri Edi Rama do të udhëtojë drejt Francës për t’u takuar me presidentin Emanyel Makro. Në pallatin Elize kreu i qeverisë shqiptare do të duhet të bindë presidentin francez për të votuar në qershor pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Kryeministri Edi Rama ka premtuar të mahnisë presidentin francez Emanuel Macron për të votuar pro hapjes së negociatave, madje është shprehur besimplotë se do t’ia dalë.

Dita kur pritet të ndodhë kjo është e marta. Në takim 60 minutësh në Pallatin Elysee kreu i qeverisë shqiptare do të bindë presidentin francez të mbajë qëndrim pozitiv ndaj Shqipërisë në procesin e hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Numri një i shtetit francez i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së kryeministrit Rama për të zhvilluar një takim para vendimit që do të merret në qershor nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Rreth dy javë më parë kreu i qeverisë shqiptare u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel ku për 90 minuta biseduan për parakushtet që duhet të plotësojë vendi ynë për të hedhur hapin e rradhës drejt integrimit në familjen evropiane.

Siç ka lajmëruar edhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati  qeveria ka ndezur motorat për të lobuar me çdo vend dhe deputet skeptik ndaj nisjes së bisedimeve të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. /abcnews.al

 

 

merkel-2.jpg
gra moz22:22 | 08/05/2018

Reformimi i Eurozonës duket se ka ndarë Francën dhe Gjermaninë. Koalicioni qeverisës në Berlin ka pranuar se ka refuzuar propozimet e presidentit Macron për këtë proces, por ka deklaruar se nuk është pengesë për reformimin.

Koalicioni qeverisës i kancelares Angela Merkel ka hedhur poshtë akuzat se Gjermania po bllokon reformimin e Eurozonës. Reagimi ka ardhur pas refuzimit që Bundestagu i bëri propozimeve të presidentit francez Emmanuel Macron në lidhje me këtë proces.

Përfaqësues të bllokut CDU-CSU kanë bërë me dije se Gjermania kundërshton propozimet që sugjerojnë bashkimin e borxheve të vendeve të Europës, politikat fiskale pa kontrollin e parlamentit kombëtar dhe propozimin e Komisionit Europian për një ministër Financash të Eurozonës.

Volker Kauder, lider i konservatorëve në Dhomën e Ulët të Bundestagut, ka nënvizuar se nga ana tjetër Berlini mbështet rritjen e kontributit gjerman në buxhetin e Eurozonës dhe rritjen e fondit të shpëtimit përmes krijimit të një Fondi Monetar Europian, të kontrolluara nga parlamentet përkatëse të vendeve anëtare të Unionit.

“Dhe ne do ta implementojmë këtë plan”, ka deklaruar Kauder për gazetarët, në përfundim të një takimi dyditor me krerët e grupeve parlamentare të koalicionit të madh CDU-CSU plus social-demokratët.

Sa i takon propozimeve të Macron, Kauder ka nënvizuar se, jo çdo propozim i bërë nga një vend anëtar kthehet automatikisht në një masë për t’u aplikuar.

“Dhe kjo nuk ka lidhje fare me euro-skepticizmin”, ka shtuar ai./abcnews.al

MBULIM-PEMA-NE-SHBA.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela23:47 | 30/04/2018

Pas raportimeve të shumta se pema e mbjellë nga presidenti amerikan Donald Trump dhe homologu francez Emmanuel Macron është zhdukur nga kopështi i Shtëpisë së Bardhë, ka ardhur dhe një sqarim zyrtar. Ambasadori i Francës në Uashington, Zherar Arod, më anë të një mesazhi në tuiter ka zbardhur misterin që prej ditësh është pasqyruar gjerësisht në shtypin ndërkombëtar. Ai thotë se pema është dërguar në karantinë, gjë e cila kërkohet për çdo organizëm të gjallë të importuar në SHBA. “Pema do të mbillet përsëri në të ardhmen”, shkruan i dërguari i Parisit në Uashington. /abcnews.al

pema-e1525097036737.jpg
gra moz16:05 | 30/04/2018

Pas raportimeve të shumta se pema e mbjellur nga Presidenti amerikan Donald Tump dhe homologu francez Emmanuel Macron është zhdukur nga kopshti i Shtëpisë së Bardhë, ka ardhur dhe një sqarim zyrtar.

Ambasadori i Francës në Uashington, Gerard Araud, më anë të një mesazhi në Twitter ka zbardhur misterin që prej ditësh është pasqyruar gjerësisht në shtypin ndërkombëtar.

Ai thotë se pema është dërguar në karantinë, gjë e cila kërkohet për çdo organizëm të gjallë të importuar në SHBA.

“Pema do të mbillet përsëri në të ardhmen”, shkruan i dërguari i Parisit në Uashington./abcnews.al

IRANI-PER-TRUMP-1280x720.jpg
ent ela14:00 | 25/04/2018

Irani ka refuzuar propozimet e Trump dhe Macron për rishikimin e marrëveshje bërthamore. Sipas presidentit Rouhani, askush nuk ka të drejtë të bëjë ndryshime tek akordi i firmosur nga 7 vende.

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani vendosur në pikëpyetje legjitimitetin e përpjekjeve nga SHBA dhe aleatëve Europianë për të ndryshuar marrëveshjen bërthamore mes palëve. Kjo erdhi pasi lideri amerikan Donald Trump dhe ai i Francës, Emmanuel Macron njoftuan të martën se po punojnë për një marrëveshje të re, që do të zgjerojë dhe zgjasë kushtet e akordit të 2015-ës.

Por Rouhani nënvizon se ata nuk kanë asnjë të drejtë që të rinegociojnë marrëveshjen 7-palëshe. Ai gjithashtu e përkufizoi Presidentin Amerikan Donald Trump si një “tregtar” i cili nuk është i kualifikuar për të komentuar mbi traktatet globale. “Ju nuk keni ndonjë të kaluar në politikë apo me ligjet. Ju nuk keni formim për traktatet ndërkombëtare”, nënvizoi presidenti Iranian.

Ndërsa më tej ai shton: “Sëbashku me liderin e një vendi Europian, amerikani thotë: ‘Ne duam të vendosim për një marrëveshje’ të arritur nga 7 palë. Për çfarë? Me çfarë të drejte”. Gjithashtu Rouhani thekson se Irani ka treguar vullnetin e tij të mirë për botën kur nënshkroi akordin dhe ka provuar se nuk dëshiron që të posedojë armë të shkatërrimit në masë.

Trump ka njoftuar se SHBA do të rivendosë sanksionet ndaj Teheranit të pezulluara sipas marrëveshjes më 12 maj, përveç nëse Kongresi dhe autoritetet evropiane rregullojnë “gabimet e tyre të tmerrshme”. Zyrtarët amerikanë dhe evropianë raportohen se kanë bërë përparim në dy kërkesat e tij – që Irani t’u japë inspektorëve ndërkombëtarë qasje të menjëhershme në të gjitha vendet që ata duan të shohin dhe për Iranin të ndalojë zhvillimin dhe testimin e raketave balistike. /abcnews.al

emanuel-macron-dhe-donald-trump.jpg
gra moz22:15 | 24/04/2018

Pavarësisht miqësisë mes dy vendeve dhe asaj personale, Donald Trump dhe Emmanuel Macron kanë dalë me qëndrime të ndryshme sa i takon çështjes iraniane. Teksa Presidenti amerikan ka ritheksuar qëndrimin kundër marrëveshjes së vitit 2015, ai francez ka bërë thirrje për një pakt të ri.

Ndonëse gjatë konferencës së përbashkët për shtyp shtrënguan përzëmërsisht duart, presidentët Trump dhe Macron kanë dalë me qëndrime të ndryshme sa i takon marrëveshjes iraniane, që ishte dhe fokusi i vizitës së shefit të pallatit Elize në Uashington.

Në fjalën e tij, Trump ka përsëritur se marrëveshja me Teheranin nuk ka asgjë pozitive dhe se Shtetet e Bashkuara nuk duhet ta kishin nënshkruar kurrë atë.

“Është një marrëveshje me themele të shkërmoqura. Nuk duhet të ishte nënshkruar kurrë dhe për këtë fajësoj Kongresin dhe shumë njerëz të tjerë”, ka thënë Trump.

Më tej, presidenti amerikan i ka dërguar një mesazh të qartë regjimit iranian.

“Po e them hapur, nëse Irani na kërcënon në çdo lloj mënyre, atëherë do të paguajë një çmim që vetëm pak vende e kanë paguar”, ka vijuar Trump.

Nga ana e tij, Presidenti Macron, pasi ka vënë në dukje diferencat sa i takon marrëveshjes së vitit 2015 me Republikën Islamike është shprehur optimist se mund të punojnë së bashku për arritjen e një marrëveshjeje të re.

“Për muaj me radhë e kam thënë se ajo nuk është një marrëveshje e mjaftueshme, por na mundësoi që deri në vitin 2025 të kemi akses në impiantet e tyre bërthamore. Ndaj, tani dëshirojmë të punojmë për një marrëveshje të re me Iranin”, ka thënë Macron.

Në vijim të konferencës, Trump është pyetur edhe në lidhje me çështjen e Koresë së Veriut. Ai ka theksuar se lideri koreano-verior Kim Jong Un është shprehur i hapur për bisedime, por ka rikonfirmuar edhe qëndrimin e tij.

“Ata duhet të heqin qafe arsenalin bërthamor. Kaq e thjeshtë është. Do të ishte fare e lehtë të bënim një marrëveshje dhe të shpallnim fitoren, por unë nuk dua ta bëj këtë. Dua që ata ta asgjesojnë armatimin bërthamor”, ka thënë Trump.

Ndërkohë, kur kanë kaluar më pak se dy javë nga sulmi ajror në Siri, shefi i Shtëpisë së Bardhë ka thënë se do të dëshironte shumë të largohej nga vendi i Lindjes së Mesme, por ka shtuar se do ta bëjë këtë vetëm pasi të ketë përmbushur misionin.

“Sa më përket mua, do të doja shumë të largohesha, të ktheja luftëtarët tanë në shtëpi, pasi kanë bërë një punë të shkëlqyer. Por do ta bëjmë pasi të kemi përmbushur atë që duhet të përmbushim”, ka shtuar Trump.

 

europa.jpg
gra moz14:15 | 21/04/2018

Në fjalimin e tij në Parlamentin Europian, Presidenti francez Emmanuel Macron sulmoi populistët dhe nacionalistët, të cilët sipas tij, mund ta çojnë Bahskimin europian drejt një lufte civile. Më pas kreu i shtetit francez u vetëkandidua për të drejtuar rilindjen e kontinentit europian

Emmanuel Macron hyn zhurmshëm në Strasburg si një monark alien por me objektivin e atij që do të shpëtojë atdheun. Kështu u komentua fjalimi i tij për një rimëkëmbje të bashkimit europian. Por atdheu i tij në këtë rast është ai europian, aktualisht nën erërat e pamëshirshme të populizmave, nacionalizmave dhe egoizmave kombëtarë. Aq të pamëshirshëm sa të rrezikojnë dhe demokracinë, e cila përballet me një kthesë autoritare deri në pikën sa mund të zhdukë identitetin dhe vlerat e një thesari të krijuar 70 vjet më parë, sipas tij.

Në ilustrimin e idesë së tij për Europën, Presidenti francez nuk u kursye, duke mbajtur një fjalim ambicioz dhe herë herë frymëzues. Duke marrë si këmbim duartrokitjet e Presidentit të Komisionit Europian Juncker dhe të grupeve liberale, por dhe mbështetjen e zbehtë të socialistëve pa hequr dorë nga përplasja me euroskeptikët apo me europarlamentarët e të majtës historike, të cilët në disa raste fishkëllyen deklaratat e tij.

“Nuk mund të bëjmë sikur bëhet fjalë për një diskutim të rëndomtë pasi nuk jetojmë në një kohë normale”.

Macron vë theksin në rrezikun se marrëveshja europiane mund të shkelet dhe se kombet mund të mbyllen në vetvete, pasi ksenofobia dhe frika mund të bëhen pjesë e vazhdueshme e jetës së përditshme në shoqëri. Kontinenti i vjetër mund të transformohet në një fortesë të blinduar. Brexit, fitorja e forcave jo liberale më vendet e lindjes, rikthimi i nacionalistëve, armiqësia për të huajt influence në rritje nga rusia e Putin, rënia e besueshmërisë në klasat drejtuese, janë për Macron elemente shumë të rrezikshme:

Rrezikojmë një luftë civile europiane:

Duke parashikuar skenarë dramatike por në të njëjtën kohë duke ofruar një alternativë, ku ai do të ishte aktori protagonist.

“Nuk dua t’i përkas një brezi sonambulësh që kanë harruar të kaluarën dhe nuk shohin shqetësimet e të tashmes së tyre”.

Me një aftësi të madhe retorike Macron u përpoq të përmbysë një koncept shumë të dashur për kundërshtarët e tij: sovranitetin, për ta aplikuar jo më në fatin e kombeve por pikërisht në Bashkimin Europian.

“Duhet të ndërtojmë një sovranitet të ri europian nëpërmjet të cilit do i japim qytetarëve tanë përgjigjen e qartë dhe të prerë se mund t’i mbrojmë. Duhet një sovranitet më i fortë se i yni. Vetëm ky i fundit do na lejojë të reagojmë si duhet ndaj emigracionit në masë, pasigurisë në planet, transformimit ekonomik, social dhe ambiental. Është ky sovraniteti europian në të cilin besoj”.

Dhe është pikërisht në këto pika nga të cilat duhet të rrotullohet rilindja e kontinentit të vjetër. Me një përpjekje të admirueshme optimizmi, Macron sfidon të djathtët nacionalistë i bindur se në Parlamentin e ardhshëm Europian për të cilin do të votohet në 2019-n, grupimet filoeuropiane do të jenë më  të forta dhe më të përfaqësuara. Në këtë kuadër, ai përmend dhe njëherë se si në vendin e tij arriti të poshtëronte Frontin Nacional të Marine Le Pen duke hyrë në Elize përkundër gjithë parashikimeve, duke premtuar se falë tij populizmi ka gjetur një kundërshtar kokëfortë dhe të vendosur.

Kur europarlamentari i Frontit Nacional Florian Filipi e sulmoi duke e cilësuar si ithtarin më të keq të liberalizmit europian, e ndërsa lavdëron dhe njëherë Brexit e kërkon një referendum për daljen e Francës nga Bashkimi Europian, Macron përgjigjet prerë mes duartrokitjesh:

“Nëse nuk iu pëlqen debate dhe nuk e doni europën mund të dilni qetësisht nga salla, madje mund të kishit qëndruar në shtëpi”.

Macron më pas mbron qendrën e boshtit franko-gjerman ku kanë lënë gjurmë Mitterrand e Kohl, Shirac e Shrëder, Hollande e Merkel, por në mënyrën e tij shkon më tej duke pranuar qartë se Franca mund të jetë në drejtimin e kësaj ngarkese duke premtuar një shtim të konsiderueshëm të fondit për Bashkimin Europian nga Parisi dhe duke propozuar veten si lider i BE-së së ardhshme.

Një monark republikan, sipas sociologut Mauris Dyverge, por dhe një alien, një produkt hybrid dhe i hibridizuar në kohën e tij, i cili vërtitet në territore të panjohura dhe të paeksploruara. Një karakteristikë kjo e fundit, të cilën Macron e mbron me krenari:

“Nuk i përkas asnjë familjeje politike të këtij cikli, nuk kam interesa të fshehta, as paragjykime, jam një njeri i lirë”.

Nëse ka në Europë një personazh të aftë që të përballet me valën ksenofobe dhe krizën e identitetit ai është Emmanuel Macron, më populisti mes anti-populistëve europianë.

Pra në fund Macron ka arritur të bëjë për vete Strasburgun. Të gjitha grupimet kryesore politike pranojnë se ai ka një shpirt pro-europë, aq sa presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker theksoi se Franca e vërtetë është rikthyer. Kreu i grupit të socialdemokratëve, Udo Bullmann, gjithashtu dha vlerësimin e tij duke thënë se do të donte të shihte liderë të tjerë kaq pro-europian si Macron. Fjalë që vërtetojnë praninë e shumë politikanëve, të cilët stepen dhe janë gati të bëjnë hapa prapa përballë Bashkimit Europian.

Dalja e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian nuk ka krijuar vetëm problem ekonomike, por dhe disa probleme që kanë të bëjnë me gjeopolitikën. Mbretëria e Bashkuar në fakt ishte në krye të një një grupimi informal, si shkruan Financial Times, i përbërë nga vende që imagjinojnë institucione europiane më pak ndërhyrëse dhe më të fkusuara në temat ekonomike. Por gjithashtu Britania e Madhe drejtonte edhe një aleancë rajonale mes vendeve të veriut, sidomos atyre skandinave. Pas daljes së Mbretërisë së Bashkuar të gjithë këto vende duhet të gjejnë një zëdhënës të ri të interesave të tyre, nuk do të jetë e thjeshtë dhe dikush ka nisur të kërkojë zgjidhje alternative.

Sidomos në brendësi të Këshillit Europian, i cili së bashku me parlamentin ka pushtetin legjislativ dhe është i përbërë nga një përfaqësues i qeverisë të do vendi, ndërsa krijimi i blloqeve rajonale apo për interesa të caktuara është shumë i zakonshëm dhe ndodh shpesh.

Ndërsa vendimet më të rëndësishme merren në mënyrë unanime, ato ta zakonshme vendosen me mekanizmin e mazhorancës së kualifikuar, një system pak i komplikuar që fikson mazhorancën në 16 vende nga 28 anëtare, apo mes vendeve të cilat duke u bashkuar përbëjnë të paktën 65 për qind të popullsisë së Bashkimit Europian.

Një nga blloqet më të konsoliduara mbledh vendet e Europës lindore dhe quhet Visegrád, si qytetit hungarez, ku në vitin 1991 u mbajt një samit i rëndësishëm mes Çekosllovakisë, Polonisë dhe Hungarisë. Kohët e fundit vendet e Visegrád, të njëjtat e vitit 1991, me ndryshimin se Republika Çeke dhe Sllovakia janë ndarë, ndërkohë kanë rënë dakord sidomos për armiqësinë ndaj reformimit të sistemit të pritjes europiane të emigrantëve, por bashkëpunimi i tyre nis me sigurinë dhe deri tek ekonomia. Sllovakia është i vetmi vend i këtij blloku që përdor monedhën euro.

Blloqe të tjera janë krijuar përreth interesave të caktuara. Politico shkruan se vende si Suedia, Irlanda, Estonia dhe Bullgaria e kanë parë shpesh Mbretërinë e Bashkuar si një vëlla të madh në tema si tregtia e lirë, sovraniteti fiscal, dhe kundërshtimet ndaj Rusisë. Është grupi i parë vendeve të cilave Mbretëria e Bashkuar do iu mungojë shumë. Në një deklaratë për Politico, një diplomat suedez, i cili vendosi të qëndrojë anonim u shpreh se Brexit i ka lënë jetime këto vende.

Në letër këto vende mund të kërkojnë mbështetjen e Presidentit të ri francez Emmanuel Macron, i cili shpesh deklarohet si një mbështetës i një tregu më të lirë. Por në praktikë, sipas asaj që shkruan Financial Times, premtimet për liberalizim të Macron do të ndalojnë në kufirin francez. Për të mbledhur kapital politik që i duhet për reformën e punës, Macron mban një qëndrim të ashpër për tema që kanë të bëjnë me bashkëpunimin ndërkombtar, si emigracioni, investimet e huaja dhe marrëveshjet që vënë në vështirësi fermerët francezë. Pra, sipas analistëve, Macron, është europian dhe liberal në mënyrën e tij.

Diplomatët e vendeve si Irlanda, Suedia, Danimarka, vendet e ulëta, Letonia dhe Lituania, takohen rregullisht prej një viti. Në 6 Nëntor të 2017-s, ministrat e Financave të këtij blloku darkuan së bashku në Bruksel para një samiti europian. Të njëjtën gjë kishin bërë dhe në Tetor: në atë rast kishte kërkuar të merrte pjesë dhe kryeministrja britanike Theresa May, por sipas Financial Time, kërkesa e saj ishte refezuar nga grupi.

Interesat janë pak a shumë të njëjta me ato të bllokut të parë, me ndryshimin se përqendrohen më shumë tek tregtia, duke qenë se janë pothuajse të gjithë vended të vogla, dhe si rrjedhojë importues. Disa zyrtarë në Bruksel e kanë pagëzuar grupin në fjalë si “Mark Rutte dhe shtatë xhuxhat”, duke theksuar se kryeministrit holandez do i pëlqente shumë të zëvendësonte Mbretërinë e Bashkuar dhe të bëhej zëdhënësi i këtyre interesave, por që aktualisht nuk ka forcën e duhur për ta bërë një gjë të tillë.

As Gjermania nuk duket e interesuar për të luajtur një rol kaq ndarës në brendësi të Bashkimit Europian. Në fund mund të përpiqet të dobësojë aleanca të tilla, për të nxjerrë në pah fuqinë e saj të pushtetit ekonomik në Bashkimin Europian. Është një mundësi, meqënëse sipas Politico “shumë nga vendet që janë pjesë e Visegrád kanë më shumë nevojë për marrëdhënie të mira me Gjermaninë se sa për njëri-tjetrin”.

macron-dhe-mercel.jpg
gra moz15:48 | 19/04/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron, konfirmuan vullnetin e tyre për reformimin e BE-së brenda Qershorit. Gjatë një takimi në Berlin, dy liderët folën edhe për çështje të tjera.

Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, ka pritur në Berlin Presidentin e Francës, Emmanuel Macron, i cili po negocion për të marrë mbështetje për planin e tij për reformimin e Bashkimit Europian. Përveç kësaj, dy liderët biseduan edhe për konfliktin në Siri, mardhëniet me Rusinë dhe për luftën tregtare me SHBA-të e Donald Trump. Pas takimit ata dolën në një konferencë për shtyp, ku vëmendjen kryesore e mori çështja e reformimit të Unionit.

Angela Merkel: “Kemi rënë dakord që nga këtu se në Këshillin Europian në Qershor duhet të marrim vendime të rëndësishme për t’i dhënë Europës një shtysë të re. Kjo është e nevojshme për t’i dhënë qytetarëve europianë përgjigje për sfidat e mëdha aktuale”.

Emmanuel Macron: “Brenda Qershorit kemi për qëllim të prezantojmë një vizion të përbashkët për kontinentin, që vendoset në rrezik nga nacionalizmi I fortë që mbizotëron në disa vende. Tani është periudha vendimtare për të punuar për të ardhmen e Europës, pasi sovraniteti jonë i përbashkët po vendoset në provë”.

Më tej, dy liderët folën edhe për problematikën që ka BE-ja me emigrantët dhe refugjatët. Për këtë, Merkel tha se brenda Qershorit duhet të zgjidhet çështja e reformimit të sistemit të azilit. Ndërsa presidenti francez nënvizoi se kjo është një çështje që nxit nacionalizmin tek disa shtete të BE-së.

“Duhen elemente solidariteti të jashtëm dhe të brenshëm në Union për menaxhimin e emigrantëve në Europë”, tha Macron.

Gjithashtu kërkoi mbrojtjen dhe rritjen e investimeve në kufijtë e përbashkët si dhe harmonizimin e rregullave të pritjes së emigrantëve. Ky takim mes tyre vjen pas fjalimit të Macron në Parlamentin Europian ku prezantoi idetë e tij të reformimit të BE-së. Gjithashtu u zhvillua para vizitës që Merkel dhe Macron pritet ta zhvillojnë në Uashington./abcnews.al

macron-1.jpg
ent ela17:53 | 12/04/2018

“Në dokumentin që kemi publikuar të dielën është e shkruar se në bazë të raporteve tona, pjesa më e madhe e provave tregojnë se janë përdorur armë kimike në Siri në sulmin e fundjavës së kaluar”. Kështu është shprehur Maja Kocijançiç, zëdhënëse e Komisionit Europian  duke iu përgjigjur një pyetje të një gazetari në Bruksel.

Për këtë çështje ka ardhur edhe një reagim nga Franca. Presidenti Emmanuel Macron thotë se “dëshiron që t’i heqë regjimit sirian mundësinë e përdorimit të armëve kimike, në mënyrë që të mos shikohen më shumë imazhet e forta të ditëve të fundit, të fëmijëve dhe të grave që po vdesin”.

“Kemi prova që këto armë kimike janë përdorur javën e kaluar, të paktën klori”, shton presidenti Macron duke premtuar se Franca nuk do të lejojë që të regjistrohen përsëri ngjarje të tilla. “Paris do të marrë vendime në kohën e duhur, në kohën më të dobishme dhe efektive”, thotë ai. Ndërsa kancelarja gjermane Angela Merkel duket se ka dalë në kundërshtim të Macron, i cili mbështet bombardimin e magazinave të regjimit sirian me armë kimike.

Në një konferencë për shtyp me kryeministrin e danimarkës, ajo konfirmoi se Gjermania nuk do të marrë pjesë në asnjë ndërhyrje ushtarake në Siri. “Ne mbështesim të gjithë atë që po bëhet për të treguar se përdorimi i armëve kimike është i papranueshëm”, ka shtuar kancelarja Merkel. /abcnews.al

holland.jpg
ent ela15:57 | 10/04/2018

Ish-presidenti francez François Holland kritikoi ashpër pasardhësin e tij Emanuel Macron duke thënë se politikat e tij favorizojnë të pasurit, dhe se ish ministri i tij i ekonomisë nuk ka qenë asnjëherë socialdemokrat.

Në një intervistë televizive për të prezantuar librin e tij rreth presidencës 5 vjeçare, François Hollande u shpreh se një President punon gjithnjë për pasardhësin e tij dhe trashëgon nga paraardhësi i tij. Kjo pasi politikat që ndjek gjatë mandatit kanë pasoja që vijojnë dhe kur ai nuk është më President. Hollande theksoi se ia kishte lënë Francën Macron në një situatë shumë më të mirë se ç’e kishte gjetur. Por kreu aktual i shtetit sipas tij, tashmë po merr atë që i takon. Libri i tij “Leksionet e së mundurës” flet për pesë vitet në Elize nga 2012 në 2017-ën, por ish-presidenti Hollande nuk ka kursyer kritikat për ish ministrin e tij të ekonomisë dhe presidentin aktual. Pyetjes nëse Macron po ndiqte ose jo një politikë të së majtës, Holond iu përgjigj shkurt se ai nuk ka asnjë lidhje me historinë, apo kulturën socialdemokrate. Për rrjedhojë sipas tij Macron nuk ndjek një politikë që frymëzohet nga kjo rrymë, por përkundrazi politikat e tij favorizojnë të pasurit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono