mace

macet-artificiale.jpg
us er17:28 | 19/12/2017

Shkencëtarët janë duke krijuar macet robotike, të cilat do t’u shërbejë shumë të moshuarve.

Ekspertët pretendojnë se macet do të kenë “detyrë” të kujtojnë pronarin, që të marrë ilaçet ose ndoshta ta ndihmojë atë të gjejë syzet.

Roboti mund të kërkojë që të fërkohet në bark si një mace e vërtetë dhe është e dizenjuar që për të moshuarit të ndalojë ndjenjat e vetmisë, depresionit dhe ankthit.

Kërkuesit po punojnë që t’i shtojnë inteligjencë artificiale, duke bërë që ato të mjaullijnë dhe të lëpijnë putrën./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono