lyon

Florenzi-1.jpg
Veronik Istrefaj17:28 | 13/11/2019

Deri më tani këtë sezon, Alessandro Florenzi ka qenë thjesht një “spektator” në projektin e trajnerit Fonseca te Roma. Mbrojtësi i djathtë ka zbritur në fushë vetëm në tetë ndeshje të Serisë A dhe është zëvendësuar në katër ndeshjet e fundit radhazi.

Me Euro 2020 shumë pranë, Florenzi kërkon të luajë sa më shumë. Flite se Interit ishte skuadra favorite për firmën e tij, por situata ka ndryshuar. Fiorentina ka filluar bisedat fillestare për të arritur te firma e 28-vjeçarit, por Florenzi është gjithashtu një objektiv edhe i ekipit francez, Lyon.

Si Lyon, ashtu dhe Fiorentina, i garantojnë minuta kapitenit të Romës, ndërsa tek Interit, rivaliteti në mbrojtje dhe skemat e Contes nuk i ofrojnë garanci italianit./abcnews.al

Benzema.png
Igli Nikolli09:32 | 13/11/2019

Francezët e Lyon kanë një dëshirë të madhe për të përforcuar ekipin. Juninho mban rolin e drejtorit sportiv të klubit ku kaloi vitet më të bukura të karrierës. Braziliani, i cili godiste goditjen e dënimit si penallti, i ka bërë një thirrje publike Karim Benzema që të rikthehet në shtëpi.

31-vjeçari i Real Madrid u aktivizua për 5 sezone me klubin francez, përpara se të transferohej te “Los Blancos” në vitin 2009. Kontrata me klubin spanjoll i përfundon verën e vitit 2021 dhe në Lyon janë gati ta presin krahëhapur.

Benzema dhe Juninho gjatë kohës kur luanin me Lyon

Dëshiroj t’i propozoj Benzemasë që të përfundojë karrierën te Lyon. Mund të bëjë një sforco ekonomike, sepse nuk jemi në gjendje t’i paguajmë të njëjtën rrogë që përfiton te Reali. Shpresoj që të vijë të luajë dy vite me ne dhe të ndihmojë rritjen e lojtarëve të rinj. Do të ishte lideri i ekipit tonë, do ishte realizimi i një ëndrre rikthimi i tij“, përfundon Juninho. /abcnews.al

Dortmundi.png
Igli Nikolli23:06 | 05/11/2019

U duk sikur gjithçka kishte përfunduar, por ekipet gjermane nuk dorëzohen kurrë. Dortmundi dhe Interi zhvilluan një ndeshje spektakolare dhe plot emocione në “Signal Iduan Park”. Vendasit përmbysën disavantazhin e dyfishtë dhe siguruan një fitore të madhe.

Përveç përmbysjes në fushën e blertë, nënkampionët e Gjermanisë ia dolën të parakalojnë zikaltrit në renditjen e grupit F. Dortmundi numëron 7 pikë pas javës së katërt, një pikë më pak se Barcelona dhe tre më shumë se ekipi i Contes.

Lautaro Martinez dhe Matias Vecino shënuan dy gola të bukur në pjesën e parë, ndërsa kapiteni Handanovic bllokoi sulmet e verdhezinjve. Pushimi i bëri mirë Dortmundit dhe shumë keq Interit.

Achraf Hakimi zhbllokoi shifrat, ndërsa Julian Brandt barazoi sfidën. Entuziazëm i madh në stadium dhe vendasit nuk u ndalën. Mbrojtësi maroken shënoi sërish 13 minuta përpara fundit. Gol shumë i bukur i Hakimit dhe tifozët në ekstazë.

Tre gola brenda 26 minutave i dhuruan fitoren e artë gjermanëve dhe dërrmuan djemtë e Contes, të cilët pësuan një “black-out” në pjesën e dytë dhe kualifikimi bëhet gjithnjë e më i vështirë.

Lyon ia doli të siguronte një fitore të rëndësishme në shtëpi përballë Benficës. 3-1 triumfuan francezët dhe tani renditën në vend të dytë në grupin G, dy më pak se Leipzigu kryesues dhe tre më shumë se rusët e Zenitit.

Andersen dhe Depay i dhuruan Lyonit avantazhin e dyfishtë në pjesën e parë, Seferovic riktheu “Shqiponjat e Lisbonës” në lojë, por Traore vulosi fitoren e vendasve një minutë përpara fundit të ndeshjes. /abcnews.al

Dortmund – Inter 3-2
(Hakimi 51′, 77′, Brandt 64′ / Martinez 5′, Vecino 40′)

Lyon – Benfica 3-1
(Andersen 4′, Depay 33′, Traore 89′ / Seferovic 76′)

Lyon.png
Igli Nikolli15:12 | 14/10/2019

Rudi Garcia i dha fund aventurës me Marseille 22 majin e kaluar. Trajneri francez shijoi pushimet në verë, ndërsa emri i tij qarkulloi për zëvendësimin e Marco Giampaolos te Milani.

Kuqezinjtë zgjodhën Piolin, teksa trajneri francez do të rikthehet në stol. L’Equipe raporton se 55-vjeçari është zgjedhja e drejtuesve të Lionit si pasardhës i brazilianit Sylvinho.

Rudi Garcia

Agjentët e Garcias kanë nisur negociatat me klubin francez gjatë paradites së sotme. Flitet për një kontratë deri në verën e vitit 2021, ndërsa nuk zbulohen detajet ekonomike.

Bisedimet janë në fazë të avancuar, akordi në parim është gjetur dhe shumë shpejt pritet zyrtarizimi përfundimtar. Vetë trajneri është parë në zyrat e Lionit dhe pret mbylljen e tratativave për t’u ulur në pankinën e klubit të Ligue 1. /abcnews.al

Kokcu.jpg
Veronik Istrefaj22:59 | 09/10/2019

Talentet në Holandë nuk kanë munguar asnjëherë, me ekipi si Ajax e Feynoord që kanë prodhuar në masë. Sezonin e shkuar, De Ligt e De Jong ishin emrat më të përfolur në Euredivisie, ndërsa këtë sezon, e gjithë vëmendja është te mesfushori i Feynoord, Orkhun Kokcu. 18-vjeçari ka origjinë turke, por ka lindur në Holandë dhe ka nënshtetësi holandeze.

Me ekipin e Feynoord, Kokcu ka luajtur 8 ndeshje në kampionat, ku ka gjetur rrugën e rrjetës një herë. Në Europa League, mesfushori është aktivizuar në 5 takime dhe ka shënuar një gol, ndërsa në Kupën e Holandës sezonin e shkuar, luajti vetëm një ndeshje dhe shënoi.

Një mesfushor që e njeh mirë golin dhe i palodhur në qendër të fushës, Kokcu ka marrë shumë vlerësime nga analistë të futbollit në Holandë. Emri i tij po përmendet shumë edhe në merkato, pasi ekipe si Arsenal, Lyon, Tottenham e Manchester United kanë dërguar skautë të shumtë në ndeshjet e Feynoordit./abcnews.al

Ajax.jpg
Veronik Istrefaj23:28 | 02/10/2019

Ndeshjet e sotme në UEFA Champions League ishin spektakolare. Barcelona përmbysi Interin në kryendeshjen e javës, ndërsa Liverpooli mposhti 4-3 surprizën e bukur Salzburg. Ajax mori një fitore bindëse 0-3 në transfertën spanjolle kundër Valencias.

Hakim Ziyech bëri një ndeshje të madhe, duke shënuar një supergol dhe duke krijuar një numër të madh rastesh. Promes dhe Van de Beek po ashtu gjetën rrugën e rrjetës. Fitore në transfertë mori edhe Chelsea.

Londinezët triumfuan 1-2 ndaj francezëve të Lille, falë golave të Abraham dhe Willian. Për vendasit shënoi Osimhen. Zeniti mposhti 3-1 në shtëpi ekipin e Benficës, ndërsa Lyon fitoi pastër me rezultatin 0-2 në fushën e Leipzig./abcnews.al

UEFA Champions League

Lille – Chelsea  1-2
Osimhen 33’ / Abraham 22’, Willian 78’

Zenit – Benfica  3-1
Dzyuba 22’, Dias (ag) 70’, Azmoun 78’ / De Tomas 87’

Leipzig – Lyon  0-2
Depay 11’, Terrier 65’

Valencia – Ajax  0-3
Ziyech 8’, Promes 34’, van de Beek 67’

Lyon-Nantes.jpg
Veronik Istrefaj15:47 | 28/09/2019

Lyon është padiskutim një nga klubet më të mëdha në Francë dhe historia e këtij klubi është shumë e madhe dhe e pasur. Por në këtë sezon, të besuarit e Gourcuff kanë bërë një start të tmerrshëm, duke marrë vetëm 9 pikë në 8 ndeshjet e para.

Edhe në takimin e sotëm përballë Nantes në shtëpi, Lyon është mposhtur me rezultatin 0-1. Në pesë ndeshjet e fundit, Lyon nuk ka marrë asnjë fitore, ku numëron tre barazime dhe dy humbje. Një krizë totale në kampin lionez, që nuk po gjen dot zgjidhje të dalë nga kjo situatë e vështirë.

Depay, Dembele, Traore e shumë yje të tjerë janë lojtarë që kanë kualitet, por skuadra e Lyon duket se nuk po arrin të dalë në lojën e saj. Pas 8 javësh, lionezët renditen në vendin e 11-të, por dhe me shumë ekipe poshtë tyre që kanë një ndeshje më pak, pritet të zbresin edhe më poshtë në tabelë./abcnews.al

Ligue 1, java 8

Lyon – Nantes   0-1
Motoussamy 59′

lyon.jpeg
ad min16:30 | 20/02/2019

Skuadra e Barcelonës zhgënjeu në transfertën e Lyon pasi barazoi me shifrat 0-0. Trajneri Valverde nuk u shpreh i shqetësuar për këtë rezultat dhe është i bindur që skuadra e tij do të fitojë në ndeshjen e kthimit.

Barcelona zhgënjen në transfertën e Lyon. Katalanasit nuk shkuan më shumë se një barazim në një takim, ku në letër cilësoheshin si favoritë. Leo Messi lëshoi kërcënimin e parë në portën e Lyon nga goditja e dënimit, por topi shkon jashtë kuadradit.

Pak minuta më pas janë vendasit që i afrohen golit, por devijimi i Ter Stegen është vendimtar me topin që ndalet në shtylle duke i mohuar golin francezëve. Në minutën e 16, kapiteni i Barcelones, Lionel Messi u gjend i lirë në zonë, por e pati të pamundur të realizonte.

Në fundin e pjesës së parë, Dembele i afrohet golit, por topi shkon ngjitur me shtyllën. Në minutën e 62, Suarez asistohet nga Messi, por nuk e kontrollon mirë topin duke shpërdoruar një rast të mire. Uruguajani nuk shënon në Champions League që prej vitit 2015 kunder Romës.

E thënë ndryshe plot 1927 minuta pa shënuar. Në minutat e mbetura nuk ka ndryshim rezultati edhe pse Barcelona krijoi shumë raste të pastra shënimi. Pas ndeshjes, trajneri i Barcelonës Ernesto Valverde është i bindur që skuadra e tij do të sigurojë kualifikimin në Kamp Nou. Ndër të tjera trajneri spanjoll foli edhe për momentin e vështirë që po kalon Suarez.

“Rezultati 0-0 nuk është më i miri që mund të merrnim në këtë takim. Besoj që në ndeshjen e kthimit në Kamp Nou do të sigurojmë kualifikimin. Kontrolluam të gjithë ndeshjen dhe meritonim fitoren, por ky është futbolli. Nuk jam i shqetësuar për formëm e Luis Suarez. Ai ka krijuar raste për gol, por nuk ka shënuar. E këshilloj që mos jetë nën presion dhe të luajë i qetë”, tha trajneri i Barcelonës, Ernesto Valvere./abcnews.al

juventus.jpg
ad min08:16 | 28/11/2018

Skuadra e Juventusit fitoi pa shumë probleme përballjen ndaj Valencias me shifrat minimale 1-0. Fitore arriti edhe Bayern Mynih, Manchester United dhe Real Madrid ndërkohë që Manchester City nuk ia doli ndaj Lyon.

Natë magjike ajo e kësaj të marte në Ligën e Kampioneve. Juventusi bëri detyrën në shtëpi përballë skuadrës së Valencias duke prerë biletën për në fazën me eliminim direkt. Një takim pa shumë histori ku bardhezinjtë e dominuan ndeshjen nga fillimi deri në fund. Bardhezinjtë fituan me golin e shënuar nga Mario Mandzukiç në minutëb e 59.

Ronaldo lihet i lirë në zonë dhe asiston saktë për kroatin që shënon me portën e boshatisur. Valencia shfaqet herë pas here, por pa mundur të vendosë baraspeshën. Fitore në limitet e kohës së rregullt arriti edhe skuadra tjetër e grupit H, Manchester United. Heroi i takimit për “djajtë e kuq” ishte Fellaini i ardhur nga stoli.

Fitore tenistike koleksionoi Bayerni në shtëpi ndaj Benficas. Bavarezët fituan me shifrat e thella 5-1. Arjen Robben dhe Robert Levandovski shënuan nga dy gola secili ndërkohë që festivalin e golave e mbylli Franck Ribery. Bind Reali i Madridit që hedh pas krahëve problemet në kampionatin spanjoll. Kampionët në fuqi të Europës fituan me shifrat e pastra 2-0 ndaj Romës në transfertë. Bale në minutën e 47 dhe Vazquez në të 59-n minutë ishin autorët e golave për galaktikët.

Lyon-i rezultoi të ishte një kockë e fortë për Manchester City-n që nuk shkoi më shumë se një barazim 2-2. Ishin francezët ata që kaluan dy herë në avantazh, por qytetarët arritën të shmangnin humbjen e dytë ndaj Lyon./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono