Lushnje

vrasja-ne-lushnje-1280x718.jpg
ad min14:10 | 01/10/2019

Daja i Zamir Latifit, i cili mbeti i vrarë dy vjet më parë në një masakër në Lushnje, është ekzekutuar mëngjesin e sotëm në një lokal ku po pinte kafe i vetëm. Sipas policisë, dy persona kanë qëlluar me armë zjarri automatike në drejtim të Besnik Hidës, i cili ndërroi jetë në vend.

Vrasësit u treguan të pamëshirshëm me Besnik Hidën, i cili u ekzekutua duke pirë kafe mëngjesin e kësaj të marte në qytetin e Lushnjes.

Me breshëri kallashnikovi dhjetëra plumba u derdhën në trupin e tij. Koka iu shpua tej përtej, saqë pjesë të saj u shpërndanë nëpër mure. Një vrasje e egër për motive akoma të paqarta.

Policia po kërkon dy vetë, të cilët ishin të maskuar. Pika të shumta kontrolli janë ngritur në hyrje-dalje të qytetit, në rrugët Lushnje-Tiranë, Lushnje-Fier dhe Lushnje-Berat.

Një dëshmitar u tha hetuesve se pa makinën e ekzekutorëve. Pasi u bindën që shënjestra e tyre vdiq, u larguan me mjetin tip “Fiat” ngjyrë gri. Një makine e ngjashme u gjet e djegur pranë varrezave të makinave në Lushnje. Brenda saj edhe tre armë.

Familjaret e Besnik Hidës debatuan me policinë në vendin e ngjarjes. Ata pretendonin se prej dy javësh kishin dyshime për atentatit dhe nuk u morën masa. Kohë më parë viktimës i është bërë një atentat me tritol, por që shpëtoi.

Ai është daja i Zamir Latifit, të riut që mbeti i vrarë në një atentat në mes të Lushnjes në Tetor të vitit 2017. Një masakër e realizuar po me aq egërsi sa ndaj Hidës. Veç Latifit u vra edhe shoku i tij Jurgen Hoxha.

Ngjarja ndodhi ne një ambient në lagjen “Loni Dhamo”, në vendin e quajtur Ura e Përroit. Latifi dhe Hoxha ishin ne kafe me shokët e tyre Marius Xhepexhiu, i cili u plagos dhe Saimir Xhelilin. Ata u qëlluan me breshëri nga dy persona që u identifikuan nga policia, por qe nuk janë kapur akoma. Në trupin e Latifit u gjetën 35 plumba, kurse në trupin e Hoxhës, 7 plumba.

Ekzekutimi i Besnik Hidës dyshohet se ka lidhje me zinxhirin e hakmarrjeve në Lushnje. Por askush nuk di të tregoje cili ishte roli i tij në këtë histori vrasjesh./ABC NEws Albania

lushnje-banesa.jpg
ad min11:25 | 22/09/2019

Tërmeti i së shtunës ka shkaktuar dëme banesash edhe në Lushnje.  Bëhet fjale për shtëpi private kryesisht nëpër fshatra si Fiershegan, Ballagat, Ngurrëz dhe Kosove e vogël.

Dëmet përfshijnë çarje muresh të shkallës së lehtë çka do të thotë që këto shtëpi nuk rrezikojnë shembjen, por kanë nevoje për riparime. Nuk raportohet për dëme në njerëz, ndërsa shtabet e emergjencës pranë bashkisë pasi kanë verifikuar gjendjen i kanë klasifikuar si dëmtime të lehta të objekteve të shkaktuara nga tërmeti.

“Serat na i prishi era. Ato që kishim i çuam në plasmas, këto pak që kemi do mbjellim fidanë, shtëpia do. Në të këpusim ndonjë copë serë dhe të flëm, se ku do shkojmë në vend tjetër”, u shpreh një banor.

“Komplet cepat që mbajnë shtëpinë po të thuash. Këtu nuk mund të jetosh më”, tha një banor.

/ABC News Albania 24/7

bledi-cuci.jpg
ad min17:26 | 07/09/2019

Sektori i agropërpunimit në vend po gjen treg edhe përtej kufijve europianë. Por sfidë mbetet gjetja e fuqisë punëtore. Ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi ishte në një sipërmarrje të përpunimit të prodhimeve bujqësore në Lushnje.

Produktet shqiptare po fitojnë terren për shkak të cilësisë së tyre në tregun e huaj, duke i kaluar kufijtë e Bashkimit Europian. Ministri i Bujqësisë e Zhvillimit Rural Bledi Çuçi vizitoi një fabrikë të përpunimit të prodhimeve bujqësore. Produktet e saj prej kohësh eksportohen edhe në SHBA përveç vendeve të Europës. Për ministrin e Bujqësisë industria e agropërpunimit në vend është një nga shtyllat kryesore që do të vazhdojë të mbështetet me fonde të qeverisë e të huaja.

“Ne do t’i japim përparësi sektorit të agropërpunimit. Është një nga sektorët që në të gjithë botën ka bërë ndryshimin në prodhimin bujqësor. Krahas promovimit të serrave apo sektorëve të tjerë të bujqësisë dhe zhvillimit rural, për ne agropërpunimi është gjithashtu një nga shtyllat e rëndësishme për të patur një rritje cilësore të prodhimit bujqësor. Ky biznes ka aplikuar edhe në programin IPARD dhe besoj se do të jetë i favorizuar”.

Bizneset po hasen së fundmi me vështirësi për të gjetur fuqi punëtore, çka i frenon rritjen e mëtejshme. Ministri Çuçi tha se ndoshta ka ardhur koha që tregu i punës të hapet edhe për punëtorët e huaj./ABC News Albania 24/7

aksidenti-lushnje.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela08:58 | 21/08/2019

Dy vetë humbën jetën në një aksident të rëndë në Savër, në rrugën Lushnje –Fier. Sipas policisë, makina me të cilën po udhëtonin viktimat, Idajet Toshkallari 64 vjeç nga Rrapeza e Lushnjes, dhe një pasagjere akoma e paidentifikuar, u godit nga pas një tjetër makinë që drejtohej nga 29 vjeçari Edi Gjini banor i fshatit Pirre. I riu që rezulton të jetë kushëri me viktimën, pasi ka parë që makina ka përfunduar në kanal, është larguar në shtëpinë e tij, atje ku dhe e arrestoi policia. Nuk dihen ende shkaqet e kësaj ngjarjeje, nëse goditja ka qenë e qëllimshme apo aksidentale. Ndërkohë policia po punon për të identifikuar viktimën femër e cila nuk kishte me vetë asnjë dokument. /ABC News Albania 24/7

memoriali.jpg
ad min17:35 | 18/08/2019

Të internuarit në diktaturë nuk harrojnë që çdo vit të mblidhen tek memoriali në Lushnje. Por disa grave që kanë përjetuar dramat në atë periudhe nuk u ka pëlqyer prezenca e disa socialistëve.

Të mbijetuarit e kampeve të internimit  u mblodhën në memorialin kombëtar të internim-dëbimeve ngritur në qytetin e Lushnjes. Për ish të internuarit dhe pasardhësve të tyre u çel një ekspozitë fotografike me materiale arkivore nga persekutimi komunist në zonën e Lushnjes.

Për herë të parë u bë publike dosja me materialet e përgjimit të përdorura ndaj njerëzve nga komunistët dhe albumi me fotografi për personat që u arratisën nga Shqipëria.

Në takim u mbajtën fjalime nga përfaqësuesit e pranishëm të ardhur nga Tirana, por edhe nga bashkia. Pak pas fillimit  nga salla u ngritën disa gra që kanë qenë të internuara në Lushnje, të cilat kërkonin largimin e deputetit Bashkim Fino. Ato e quanin hipokrizi, prezencën e Finos në këtë aktivitet. Pas debateve dhe ngritjes së zërave një pjesë e të pranishmeve braktisën sallën. Gjithashtu edhe kryetari i Bashkisë Lushnje, Fatos Tushe u largua nga salla sapo nisën debatet.

Uran Kostreci, ish i dënuar politik, Simon Mirakaj anëtar i Autoritetit të Dosjeve madje dhe vetë Bashkim Fino, e cilësuan ngjarjen si traumë psikike e shkaktuar nga regjimi komunist ndaj këtyre personave.

Një pjesë e historisë së 13 kampeve të internimit ne Lushnje është sjellë nëpërmjet kësaj ekspozite fotografike me shtëpitë e ndërtuara sidomos në Savër, kryeqendra e familjeve intelektuale shqiptare./ABC News Albania 24/7

makkina-kanal-lushnje-1280x711.jpg
nev ila11:30 | 13/08/2019

Dy nga tre makina që u përfshinë në një përplasje te vendi i quajtur “Pushimi i Shoferit” në autostradën e Lushnjës përfunduan në kanal.

Për fat në këtë aksident të rëndë pati vetëm dy persona të plagosur të cilët u dërguan në spital.

Makina e tretë pas aksidentit është larguar nga vendi i ngjarjes. Nga këqyrjet e para të vendit të ngjarjes, dyshohet se shkak është bërë parakalimi i gabuar i makinës që është larguar./ABC News Albaniaa 24/7 

444-1280x721.jpg
ad min10:00 | 11/08/2019

Një 51 -vjeçare humbi jetën mbrëmë në Lushnje pasi u godit për vdekje nga një minibus që drejtohej nga një i ri. Viktima Teuta Aliçkolli ka qenë duke pirë kafe së bashku me djalin dhe bashkëshortin në lokalin e tyre në rrugën kryesore të qytetit, pranë shkollës Skënder Libohova. Drejtuesi 22 vjeçar i një mjeti minibusi ka humbur kontrollin duke dalë nga rruga e më pas ka përfunduar ne lulishten e qytetit.  Në këtë aksident kanë mbetur të plagosur dhe bashkëshorti e djali i viktimës. Policia e Lushnjës ka ndaluar të riun. Nga hetimet e para mësohet se shkak i aksidentit ka qenë dhe shpejtësia e larte me të cilën po udhëtonte 22 -vjeçari si dhe konsumimi i alkoolit në doza të larta./ABC News Albania 24/7

lulzim-caka-1280x720.jpg
nev ila10:30 | 30/07/2019

 

Lirimi para kohe i të dënuarit për vrasje Lulzim Caka, i njohur ndryshe si i “forti i Beratit” ka shkaktuar tërmet në institucionit e vuajtjes së dënimit në Lushnjë. Drejtori i Burgut të Lushnjes, Judmir Shurdhi bashkë e vartësin e tij përfunduan në pranga, pasi nuk kishin llogaritur mirë dënimin për Cakën, i cili duhet të qëndronte në qeli edhe 4 muaj e 22 ditë. Ministrja Gjonaj kërkoj nga policia arrestimin e të dënuarit.

Vendin e qelisë pas lirimit të parakohshëm nga burgu i të fortit të Beratit Lulzim Caka, e zuri drejtori i institucionit të Vuajtjes së Dënimit në Lushnje, Judmir Shurdhi.

Skandalin e bëri publik ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj gjatë një deklarate për mediat, duke shtuar se, Caka ishte liruar 4 muaj e 22 ditë para kohe, ndërsa vuante një dënim prej 25 vitesh burg.

“Në përfundim të këtyre hetimeve, ka rezultuar se shtetasi Lulzim Caka është liruar nga IEVP-Lushnjë 4 muaj e 22 ditë përpara shlyerjes së plotë të dënimit, për shkak të përllogaritjes në mënyrë të gabuar nga ana e kartelistit të IEVP Lushnjë dhe lëshimit të urdhrit të lirimit në mënyrë të kundraligjshme nga Drejtori i IEVP Lushnjë. Si rezultat i shkeljeve të evidentuara, në orët e para të mëngjesit, Shërbimi i kontrollit të brendshëm të burgjeve kreu arrestimin në flagrancë të:
1. Judmir Shurdhi me detyrë Drejtor i IEVP-Lushnjë. 2. Llazar Mino, me detyrë kartelist pranë IEVP Lushnjë. Ata akuzohen se kanë konsumuar elementë të veprës penale të “Shpërdorimit të Detyrës” parashikuar nga Neni 248 i Kodit Penal dhe “Falsifikim të dokumenteve” parashikuar nga neni 186 /3 i Kodit Penal. Materialet i janë referuar menjëherë Prokurorisë së Rrethit gjyqësor Elbasan. Po gjithashtu kam urdhëruar shkarkimin e menjëhershëm të dy punonjësve të përfshirë në këtë ngjarje”, deklaroi Gjonaj.

Ministja Gjonaj nuk u ndal me kaq. Ajo ka njoftuar Policinë e Shtetit, të bëj të mundur kapjen dhe kthimin në qeli të Lulzim Cakës për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit.

“Nga ana e Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve është njoftuar menjëherë Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe Policia e Shtetit për revokimin e lirimit të të dënuarit Lulzim Caka dhe shpalljen e tij në kërkim për ta rikthyer për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit.

Po sot kam urdhëruar, ngritjen e një grupi hetimi për verifikimin e të gjitha dosjeve dhe dokumentacionit përkatës në rastet e lirimit të të dënuarve në të gjitha Institucionet e ekzekutimit të vendimeve penale. Qeveria dhe personalisht unë si Ministre e Drejtësisë jam e vendosur që të mos bëj asnjë lëshim dhe të vendos përpara përgjegjësisë këdo që shkel ligjin pasi gur i themelimit në mbarëvajtjen e organeve ligjzbatuese është zbatimi në mënyrë rigoroze e ligjit dhe administrimit të procesit”, theksoi Gjonaj.

Nisur nga ngjarjet e përsëritura për lirimet e parakohshme të disa të burgosurve të tjerë kohët e fundit, Gjonaj paralajmëroi se, do të nis një proces rivlerësimi për të gjithë punonjësit e institucionit të burgjeve.

“Në ditët që pasojnë do të realizoj një proces rivlerësimi për të gjithë trupën drejtuese të burgjeve dhe shefave të policisë si dhe ndërmarrjen e një procesi të ri për rekrutimin e kandidatëve profesionistë dhe me integritet, në pozicione drejtuese, detajet e së cilës do ti bëj shumë shpejt të ditura”, tha ministrja.

Luli i “tmerrshëm” siç njihet ndryshe në qytetin e tij të lindjes Berat la burgun e Fushë-Kosovës në Lushnjë në orën 10 të së hënës. Ai është njëri nga personazhet më të njohur të botës së krimit gjatë viteve 1997-1999. Lulzim Caka u soll në Shqipëri me nje marreveshje ekstradimi me Italinë në vitin 2003, dhe pas 16 viteve kalvaresh gjyqësore tashmë konsiderohen të shlyera 25 vitet e dënimit për të. Prokuroria e Beratit e ka akuzuar për disa vrasje me dashje si edhe për një ngjarje në të cilen ai akuzohet se sulmoi postbllokun e policisë, ku gjatë një aksioni për arrestimin e tij në vitin 1998, Caka qëlloi me armë në drejtim të policisë. Operacioni në terren, në fshatin Rërëz të Beratit, drejtohej nga Drejtori e Policisë së asaj kohe Vasfi Cama, nëndrejtori Gani Malushi, shefi i komisariatit Ilir Ngresi dhe shefi i krimeve A. Frasheri.

Lul Caka siç thërritet ndryshe nga miqtë e tij,  i shpetoi burgosjes së përjetshme falë mbrojtjes së mirë. Në fillim ishte gjykata e Lertë ajo që riktheu edhe njëhërë dosjen për rishikim-vendimi në Apel. Më tej edhe Gjykata Kushtetuese ka vepruar në të njëjtën mënyrë, pasi vendimi ndaj Cakës ishte dhënë në mungesë dhe ai nuk ishte përfaqesuar me avokat mbrojtës./ABC News Albania 24/7

 

lushnje-aksidenti.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela10:58 | 13/07/2019

Një aksident i frikshëm ndodhi në orët e para të mëngjesit në autostradën e Lushnjës. Një Benz u përplas me një kamion që transportonte bimë medicinale. Të dyja automjetet u përmbysën dhe përfunduan në anë të rrugës duke u përplasur me barrierat e autostradës. Të dy drejtuesit 34-vjeçari Dorian L. në automjetin Benz, dhe shoferi i kamionit morën plagë të rënda, kurse makinat u shkatërruan plotësisht. Sipas policisë, Benzi ka goditur nga pas kamionin, por dyshohet që automjeti ishte me shpejtësi të lartë. Dëmtimet më të rënda i ka 34-vjeçari dhe për ta nxjerrë nga makina e aksidentuar u desh ndërhyrja e forcave zjarrfikëse. I riu u dërgua në spitalin e Lushnjës dhe ndodhet jashtë rrezikut. Gjithashtu jashtë rrezikut është edhe drejtuesi i kamionit. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono