Lushnje

blendi-cuci.jpg
nev ila15:50 | 21/06/2019

Çertifikimi i fermave dhe forcimi i pikave të grumbullimit garantojnë cilësinë dhe shitjen e prodhimeve bujqësore të vendit tone. Këtë e deklaroi ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Blendi Çuçi teksa vizitoi disa sera dhe pika grumbullimi në Lushnje.

Serat që kultivojnë prodhimet vendase do të marrin certifikimin global G.A.P. Këtë e bëri të ditur ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi teksa ishte në Lushnje dhe vizitoi nga afër një prej serave që kultivon pjepër.

“Ne do të synojmë që të gjithë prodhuesit bujqësor shqiptarë të lidhin marrëdhënie me Global G.A.P. Kjo do të thotë se nëse ke çertifikim nga Global G.A.P cilësia është 100% e garantuar, prodhimi mund të shitet në të gjithë Europën”, tha Blendi Çuçi, ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural u ndal edhe tek një pikë e grumbullimit prej nga ku nisen për çdo ditë kamionët me perime në Evropë.

Qeveria i ka vënë një theks të veçantë forcimit të pikave të grumbullimit sepse garantojnë tregun. Duke garantuar shitjen, edhe fermeri mbjell pa asnjë merak sepse me kontratat që bën me pikat e grumbullimit nuk i ngelet prodhimi. Grumbulluesi nga ana tjetër ka rol shumë të madh në disiplimimin dhe rritjen e cilësisë sepse duke i siguruar fermerit shitjen e prodhimit i imponon atij edhe cilësinë”, tha ai.

Sipas Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, ajo që kryeson eksportet e prodhimeve tona bujqësore drejt Europës, mbetet domatja. Në katër muajt e parë të këtij viti eksporti i domates Made in Albania është rritur me 96% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar./ABC News Albania 24/7

aksidenti-ne-lushnje.jpg
G. P.15:01 | 18/06/2019

Dy djem të rinj nga Tirana u aksidentuan rëndë në autostradën Lushnje-Rrogozhinë, pranë zonës së Golemit. Makina me të cilën ata po udhëtonin u përplas me një  qen që ishte në mes të rrugës. Për pasoje drejtuesi humbi kontrollin e mjetit dhe përfundoi në kanal.

Të plagosurit Stiven Sokoli 26 vjeç dhe Donald Duka 23 vjeç ndodhen të shtruar në spitalin e Lushnjes, në gjendje të rëndë, por mjekët njoftuan se nuk janë në rrezik për jetën./ABC News Albania 24/7

balluku.jpg
nev ila14:15 | 16/06/2019

Një tjetër investim i OSHE është gati në përfundim në qytetin e Lushnjes. Bëhet fjalë për ndërtimin  e dy fiderave të rinj dhe ndërtimin e 23 kabinave të reja në në stacionin Plasmasit.

Për të parë nga afër këtë investim  të OSHE, ishte edhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. Duke vënë në pah mungesën e  investimeve në infrastrukturën energjetike në këtë zone, tha se ky investim bëhet për fusha strategjike si industrinë, agrikulturën, bujqësinë dhe shëndetësinë.

Nga këto investime përfitojnë afro 4500 abonentë ndërsa krahas përmirësimit të furnizimit me energji, këto investime do të bëjnë të mundur edhe uljen e humbjeve në rrjet./ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-7.jpg
G. P.20:40 | 12/06/2019

Pas 2 ditë ndërprerje kryeministri Rama iu rikthye fushatës elektorale për vendoret e 30 qershorit. 28 vjetori I PS e gjeti në Divjakë e Lushnje, por fokusi është tek presidenti i Republikës, të cilin mazhoranca ka shpallur synimin për ta shkarkuar për shkak se çdekretoi datën e zgjedhjeve të 30 Qershorit.

“Është tentativa për të çuar deri në fund një plan që ka nisur me ikjen nga Parlamenti, ka vazhduar me djegien e mandateve, është thelluar me dhunën dhe me molotovët dhe me kapsollat, për të krijuar klimën e një Shqipërie në konflikt, e një Shqipërie që rrezikon të destabilizohet dhe për t’i dhënë zotit President mundësinë që të dalë si shpëtimtar i kombit, por jo për të shpëtuar kombin, jo për të shpëtuar popullin, por për të shpëtuar veten dhe një grusht të vogël njerëzisht nga thellimi i mëtejshëm dhe zbatimi i Reformës në Drejtësi”, tha Rama.

Rama nuk i beson argumentimit të kreut të shtetit se ka informacione zyrtare për përplasje në 30 Qershor.

“Kam informacion – thotë Iliri – nga agjencitë serioze ligj zbatuese. Do me thënë nga filxhani i Monikës, ka ardhur informacioni që në fund të filxhanit. Tani, se pse i duhet këtyre të katërve sistemi i komiteteve të shpëtimit që po ndërtojmë dhe i asaj aleancës për të mbrojtur demokracinë, unë e di, ne e dimë dhe do ta sqarojmë në vazhdimësi. Nuk i duhet për të mbrojtur demokracinë, i duhet për të mbrojtur veten nga drejtësia, duke krijuar këtu kaos”.

Socialistët kanë ndarë edhe detyrat për 30 Qershorin. Për Kryeministrin 30 Qershori do jetë një leksion për ata që duan kaos, e veçoi disa herë paraardhësin e tij Berisha

“Që në 30 qershor ai plaku do ta mësojë një herë e përgjithmonë që çfarë është mësuar të bëjë në të shkuarën me socialistët është kohë e shkuar për t’u harruar. As kjo nuk diskutohet, por më e rëndësishmja nga të gjitha këto është se pas 30 qershorit do të jemi në një Shqipëri tjetër, në një Shqipëri, ku përfundimisht ose politikanët do t’i nënshtrohen ligjit dhe rregullave, njësoj si të gjithë qytetarët ose për ta nuk do ketë më vend, pasi askush nuk do të vejë më nga mbrapa dhe molotovët e mbetur mund t’i përdorin për të hedhur në erë veten e tyre. Kërkojnë të mbjellin frikë. Mbajeni mend, nga frika e tyre do treten. Kur bërtasin, nuk e bëjnë se janë trima, por i bërtasin frikës së tyre se e kanë frikën brenda sa, jo lepuri, por sa ato dhelprat e Divjakës, të cilëve ne ju kthyem dhe lirinë se këta kur ishin në qeveri, i vrisnin pa mëshirë. Ne, nga ana jonë, kemi të drejtën me vete. E drejta do të na shpërblejë sepse kemi bërë gabime, jo gjithmonë kemi qenë në lartësinë e pritshmërive dhe të besimit tuaj, por ama asnjëherë nuk kemi bërë gabime të qëllimshme dhe kurrën e kurrës, as ju kemi tradhtuar dhe as do t’ju tradhtojmë, duke përdorur pushtetin në kurrizin tuaj dhe në dëm të fëmijëve të këtij vendi, të cilëve duam t’u lëmë një Divjakë dhe një Shqipëri të denjë”, tha ai.

Kryeministri përsëriti kujtesën se kush prish zgjedhjet nuk do lejohet të hyjë në SHBA familjarisht./ABC News Albania 24/7

RREZIKU-LUSHNJE-FIER_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
ent ela14:32 | 11/06/2019

Në autostradën Lushnjë-Fier, rreziku ndaj aksidenteve është rritur ndjeshëm. Kjo për shkak se mbikalimet nuk përdoren nga banorët në dy anët e rrugës.

Për të kaluar kryqëzimin këtë fermer e shoqëroi Policia Rrugore. Lëvizja e mjeteve në hyrje të autostradës Lushnje Fier u ndalua derisa kafsha e ngarkuar me bar kaloi në anën tjetër.

Fermeri:Unë kam ecur 3 km rrugë. E bëj këtë rrugë 4 herë këtë unë nisa nga Savra do shkoj në Karbunarë. Ata vetëm për qytetarët bëjnë rrugë, po fshatarët, po nuk punoi fshati nuk ha qyteti”.

Nga Savra në Karbunar përgjatë 4 km kalojnë çdo ditë mjete bujqësore dhe kafshë. Qarkullimi bëhet në anën e kundërt për shkak të mungesës së rrugës dytësore.

Situata bëhet më problematike në kryqëzimin e vendit të quajtur pushimi i shoferit në Lushnjë.

Zona njihet si një ndër njollat e zeza, përsa i përket rrezikut nga aksidentet. Kalimi i këmbësorëve kryhet mes për mes autostradës. 20 metër nga kryqëzimi është ndërtuar mbikalimi, por që nuk përdoret.

Edhe xhepat e rrugës janë kthyer në venqendrim të autobusëve dhe furgonëve. Këtu pasagjerët qëndrojnë për orë të tëra duke pritur mjetet e transportit.

Kapërcimi i rrugës duke kaluar para makinave dhe lëvizja  në krahun e kundërt e kanë kthyer autostradën Lushnje- Fier në zonën më të rrezikshme.

Duket se as shtimi i patrullave të policisë rrugore dhe as përmirësimi i sinjalistikës nuk do e heqin këtë segment nga lista e zezë e aksidenteve.

Gazetare e ABC News, Lushnje: Anila Sefa

 

62513907_2372199966205460_4436807233740734464_n-1280x720.jpg
ent ela23:00 | 06/06/2019

Një shpërthim me tritol është dëgjuar mbrëmjen e së enjtes në lagjen “Loni Dhamo” të Lushnjes. Mësohet se pronari i banesës është Berti Taullau.

Ky i fundit është larguar me familjen jashtë vendit prej disa muajsh që kur vëllait të tij Sajmir Taullaut i bënë atentat në Lushnje.

Nga shpërthimi nuk ka të lënduar, por vetëm dëme materiale. Policia ka nisur hetimet për ngjarjen.

/abcnews.al

ogerta-manastirliu-1280x1005.jpg
G. P.13:14 | 05/06/2019

Ministria e Shëndetësisë për të siguruar gjak të vazhdueshëm dhe për t’i dhënë fund krizës për sigurimin e tij sidomos për talasemikët, ka krijuar zinxhirin e dhuruesve vullnetare.

Thirrjes kombëtare për t’u bërë pjesë e zinxhirit dhurues të gjakut, u janë përgjigjur punonjës të institucioneve shtetërore dhe bizneset private në Lushnje. Sipas ministres Ogerta Manastirliu e pranishme në spitalin e Lushnjes, vetëm gjatë muajve Maj, Qershor janë dhuruar 1527 flakonë gjaku.

Në bankën e gjakut në Lushnje trajtohen periodikisht 340 pacientë talasemikë, të cilët marrin çdo muaj gjak. Prej vitesh ka pasur mungesa të theksuara të gjakut, por falë dhurimeve vullnetare këtë vit është arritur të kapërcehet kriza. /ABC News Albania 24/7

lushnje-1280x719.jpg
ent ela15:00 | 30/05/2019

Në Lushnjë gratë e moshës mbi 40 vjeçe që aplikojnë për punë janë pa arsimim. Në këto kushte bizneset detyrohen t’i angazhojnë në punë jo profesionale ose refuzojnë t’i punësojnë. Subjektet private po mendojnë të hapin edhe kurse trajnimi për të kualifikuar këtë kategori në një sektor të caktuar.

Drita Muça është 52 vjeçe, nga qyteti i Lushnjës, nënë e dy fëmijëve.

Pas 28 vitesh e papunë, prej dy javësh ka filluar punë në një fabrikë të konservimit ushqimor. Rritja në moshe dhe pa kualifikim po e përjashtonte nga kërkesat e tregut. Ndaj është e detyruar të angazhohet në punë jo profesionale.

“Kam qenë me ndihmë ekonomike, erdha te ky pronari këtu, bereqaves që na hapi derën. E vështirë është për punë”.

Edhe Salie Agolli është kryefamiljare. Mundësinë për punë e ka gjetur duke biseduar me gra të tjera të moshës së saj.

“Ndenja ca kohë pa punë, pastaj u interesova dhe erdha këtu se është punë e mirë dhe me gra”.

Punësimi i grave mbi 40 -vjeçe është i vështirë. Problemit i shtohet edhe mungesa e arsimimit dhe kualifikimit të duhur. Në këto kushte bizneset po mendojnë të hapin kurse për punëtorët.

“Trajnimi që ne bëjmë aty është kurs më vete, në rastin konkret po mendojmë se kemi edhe specialistë italianë me licensat e tyre, që të krijojmë kurs për punësimin e agrobiznesit”.

Në Lushnjë, statistikat e zyrës së punës tregojnë se janë regjistruar 2346 femra si punëkërkuese.

Nga këto, 893 janë mbi moshën 40 -vjeçe. Kërkesat e tyre për punësim janë sanitarë, në sektorin e bujqësisë, në fasoneri, dhe në pikat e grumbullimit e seleksionimit të fruta-perimeve. Ajo që vihet re është mungesa e aftësive profesionale madje 80 % e tyre kanë katër klasë shkolle.

/ABC News Albania 24/7

LUSHNJA-SEZONI-FESTIVAL-abcm5t1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela13:59 | 26/05/2019

Në Lushnje për tri netë radhazi u organizua Festivali Folklorik Tipologjik. Në të morën pjesë grupe nga e gjithë Shqipëria dhe vendin e parë e mori grupi nga Kolonja e Ersekës i titulluar “As e vogël as e madhe”.

Këngët e vallet popullore nxorrën në shesh qytetarët e Lushnjës. U mblodhën të shohin grupet folklorike të ardhur nga e gjithë Shqipëria. Kostumet shumëngjyrëshe dhe jehona e veglave muzikore tërhoqen qindra vizitorë.

Kështu ka nisur ky sezon turistik për të 10- in vit me  festivalin folklorik tipologjik kombëtar burimor të valles popullore.

U këndua shqip, u kërcye shqip ashtu siç ishin motivet e tyre, krijuar përpara 100 vitesh. Grupet folklorike konkuruan me valle e kënduan, humoristike, lirike, polifonike, valle dyshe etj. 30 % e interpretuesve ishin të rinj dhe të reja, me qëllim ruajtjen dhe transmetimin e traditës kulturore dhe shpirtërore nga brezi në brez.

Vallet popullore u kërcyen ashtu si shumë vite më parë.

Në këtë ballafaqim artistik, paraqiten diversitetin, me një performancë të admirueshme, grupet e 12 qarqeve shqiptare, me rreth 250 artistë popullorë. Në fund të dy netëve të garës, u ndanë edhe çmimet ku grupi nga Kolonja e Ersekës i titulluar “As e vogël as e madhe” zuri vendin e parë. /ABC News Albania 24/7

perime-te-mykura.jpg
G. P.13:30 | 21/05/2019

Në tregjet e Lushnjes ka shumë pika, ku tregtohen fruta dhe perime të mykura. Ndërsa mjekët thonë se prej tyre rrezikohen konsumatorë, AKU në këtë qytet është inekzistente.

Fruta dhe perime të mykura shiten në tregjet e pakicës në Lushnje. Këto pika tregtimi, janë jashtë vëmendjes së Autoritetit Kombëtar Ushqimor. Këtë fakt e pohojnë vetë tregtarët. Sipas tyre të paktën prej pesë vitesh, AKU nuk ka qenë asnjëherë e pranishme në stendat e tyre.

“Ku kanë ardhur ndonjëherë këtu ata moj… Ne nuk i njohim fare. Ne po shesim si ato lopët në fushë, pa kushte pa gjë”, tha një prej tyre.

“Nuk ka ardhur njeri fare”, tha një tregtare.

“Asnjëherë nuk kemi parë njeri këtu, fare. Shikoje si është malli, me hormone, ça të duash i ke të gjitha këtu”, tha një tregtar.

“Asnjëherë, s’mbaj mend unë të vijnë kontrolli këtu”, tha një tregtare.

Domatet, bizelet apo qepët po shiten në vlerat minimale, 10 lekë për kilogramë. Shkak nuk është cilësia e dobët, por fillimi i prishjes së produktit. Kjo tregtare, një ditë më parë është furnizuar me mollë të kalbura të ardhura nga Korça.

I ka nxjerrë në treg me idenë se njerëzit nuk kanë lekë të blejnë, ndaj edhe pse janë me myk, ato shiten. Më të rrezikuar janë konsumatorët, të cilët janë të detyruar të blejnë produktet e mykura dhe të kalbura që u ofron tregu.

“S’jam e sigurt. Si të gjithë të tjerët… marrim, blejmë”, tha një qytetarë.

“Duhet të ketë kontrolle nga shteti, jo nga mua”, tha një tjetër.

“Ishte speci, gjysmë jeshile, gjysmë i verdhë… pulla-pulla. Ça tregon kjo pulla nuk e dimë”, tha një qytetare tjetër.

Frutat dhe perimet e mykura kanë toksina. Më e pakta është helmimi ushqimor që shkaktohet nga konsumimi i tyre. Në këto kushte, asnjë kilogram i këtyre produkteve nuk duhet të dalë në treg, por mungesa e kontrolleve, nga institucionet ligjore, po vë në rrezik jetën e konsumatorëve./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono