Lushnje

ullinjj.png
G. P.17:57 | 13/10/2018

Temperaturat e larta në Gusht dhe në Shtator kanë pjekur para kohe ullinjtë dhe kanë tharë një pjesë të madhe të tyre. Prodhuesit thonë për ABC Neës se sasia e marrë këtë vit është shumë e dobët dhe do të përdoret vetëm për konsum familjar.

Prodhimi i ullirit këtë vit, është dëmtuar nga moti i thatë. Në Lushnje ka dy muaj që nuk bie shi. Megjithëse pronarët kanë nisur vjeljet.   Pjekja është bërë përpara kohe, ndaj po mbledhin ç’të mundin.

“Dobët shumë si sasi”, tha një punëtor.

Kodrat e qytetit në këtë periudhë janë plot me punëtorë që merren me vjeljet. Më pas ullinjtë dërgohen në fabrikat e vajit.

“Kam për gatime, por për të shitur jo”, tha një banore.

Në sasi është i dobët, por cilësia e vajit duket se është nga më të mirat.

“Duhet të mos përdorësh lëndë toksike, sidomos këto spërkatjet kundër insekteve reagojnë negativisht”, thuhet një prodhues.

Por si dallohet një vaj ulliri cilësor?

“Ky është vaj i virgjër, s’ka as lëndë toksike”, tregoi prodhuesi.

Në Lushnje janë dyfishuar sipërfaqet e mbjella me ullinj, por prodhimi i këtij viti nuk mjafton as për konsum familjar.  /abcnews.al

qemali.jpg
G. P.08:55 | 10/10/2018

Policia e Lushnjes ka shoqëruar 15 persona për ngjarjen e mbrëmjes së kaluar në fshatin Shegas, ku u vra një 48-vjeçar. Hetimi vijon, por ende nuk ka persona të ndaluar.

Autori e ka pritur te porta e shtëpise dhe sapo 48-vjeçari Qemal Halla zbriti nga makina ai e ekzekutoi me plumb në kokë.

15 persona shoqëroi policia për këtë ngjarje e cila ndodhi rreth mesnatës në Shegas të Lushnjes.

Dyshimet e para të hetuesve janë hedhur për konflikte të mundshme mbi pronësinë, por nuk janë përjashtuar problemet familjare.

Nga kqyrja që i është bërë viktimës, plumbi i pistoletës e ka prekur në pjesën e përparme të kokës nga një distancë e afërt.

Ende nuk është gjetur gëzhoja dhe në vendngjarje nuk ka gjurmë të ndonjë mjeti tjetër përveç fuoristradës së Hallës. Duket se autori ka qenë në këmbë dhe është larguar po në këmbë pas kryerjes së krimit.

Bashkëshortja e Qemall Hallës e ka dëgjuar të shtënën. Bashkë me të edhe fqinjët dolën për të parë çfarë kishte ndodhur.

Banorja 1: “Ka pasur portën e mbyllur. Do zbriste për të hapur portën për të hyrë në shtëpi. Aty e kanë pritur, i kanë bërë kusi. Krismë dëgjuam pastaj çfarë ishte nuk e dimë”.

“Sa herë dëgjuat krismë”?

Banori 2“Një herë, vetëm një herë ka qëlluar. Vetëm një tek fishek”.

Një orë përpara vrasjes, 48-vjeçari ai ishte në lokalin e të vëllait në fshat. Aty ai kishte kaluar një mbremje të qetë pa konflikt me ndonjë person.

Ai banonte vetëm me gruan pasi djali i vetëm ishte emigrant në Greqi. Disa kohë më parë Halla ka qenë kryeplak i fshati Shegas dhe aktualisht njihej si njeri i qetë që merrej me punët e bujqësisë./abcnews.al

lushnjaaa.jpg
G. P.22:40 | 09/10/2018

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnje mbrëmjen e sotme. Shtetasi Qemal Alla 44 vjeç është qëlluar me armë dhe si pasojë ka ndërruar jetë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Shegas. Viktima është qëlluar para banesës së tij. Sipas të dhënave Alla ishte kryeplak i fshatit ku jetonte. Ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes. Policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve./abcnews.al

DROGE-NE-BURG-1280x720.jpg
ent ela11:34 | 06/10/2018

Dy vëllezër  Besnik Bali 40 vjeç dhe Isamir Bali, 34 vjeç nga Barbullinjë e  Lushnjës u arrestuan në Elbasan pasi tentuan të fusin drogë në burgun e Kosovës. Ndërkohë u shpall në kërkim një 34 vjeçar nga Berati. Sipas policisë personat e arrestuar kanë tentuar të fusin në qelitë e burgut të Kosovës lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Gjithashtu në bashkëpunim me efektivat e Komisariatit të Policisë Lushnje, është ushtruar kontroll në banesën e shtetasve Besnik Bali dhe Isamir Bali, ku u gjet lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa.

Njoftimi i Policisë

Nga Specialistët për Hetim e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, u arrestuan në flagrancë 2 shtetas si dhe u shpall në kërkim një tjetër dhe konkretisht:

  • Besnik Bali 40 vjeç dhe Isamir Bali, 34 vjeç, (vëllezër) banues në fshatin Barbullinjë, Lushnje. Si dhe u shpall në kërkim I.Z., 34 vjeç, banues në fshatin Drenovicë, Berat.

Shtetasit e arrestuar kanë tentuar të fusin në I.E.V.P të Kosovës, Lushnje, lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Gjithashtu në bashkëpunim me efektivat e Komisariatit të Policisë Lushnje, është ushtruar kontroll në banesën e shtetasve Besnik Bali dhe Isamir Bali, ku u gjet lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa.

Nga veprimet e kryera rezulton se lëndën narkotike këto shtetasit e kanë siguruar tek shtetasi I. Z., i cili është shpallur në kërkim. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua 792 gramë lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa.droge

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprat penale ” “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Futja ose mbajtja e sendeve të ndaluara në institucionin e ekzekutimit të vendimeve me burgim”. /abcnews.al

droge-933x445.jpg
ent ela12:41 | 03/10/2018

Një 26 vjeçar është arrestuar në vendin e quajtur “Rotondo e Savrës”, gjatë orëve të natës në Lushnjë. Në pranga ka rënë Darvisjano Doku, banues në Shijak. Sipas policisë nga kontrolli i ushtruar në mjetin tip “Renault”, u gjetën dhe sekuestruan dy qese me lëndë narkotike e dyshuar Kokainë me peshë rreth 103 gramë.

Njoftimi i Policisë Lushnjë

Në vijim të planit të masave të hartuar për “Kontrollin e territorit, parandalimin e ngjarjeve kriminale dhe kapjen e autorëve të ndryshëm të veprave penale”, nga shërbimet e policisë në Komisariatin e Lushnjes në bashkëpunim me Seksionin e Narkotikëve në DVP Fier, u bë i mundur finalizimi i operacionit të koduar “Kristali”.

Si rezultat i këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

  • Darvisjano Doku, 26 vjeç, banues në Shijak.

Arrestimi i këtij shtetadi u bë pasi në vëndin e quajtur “Rotondo e Savrës” Lushnje, gjatë orëve të natës, nga kontrolli i ushtruar në mjetin tip “Renault”, u gjetën dy qese me lëndë narkotike e dyshuar Kokainë me peshë totale rreth 103 gramë e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” parashikuar nga Neni 283/1 i Kodit Penal. /abcnews.al

LUSHNJE-ZJARRI-ARRESTIMI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.11:33 | 30/09/2018

Policia e Lushnjes ka arrestuar një person i cili dyshohet se është një nga zjarrvënësit. Nga përllogaritjet e deritanishme dëmet janë shumë të mëdha.

Nga mbrëmja e së shtunës deri në orët e para të kësaj të diele, në Lushnje u dogjën ullinjtë në kodrën e Kosovës. Për këtë rast policia ka shoqeruar Latif Nezhën 58 vjeç, si shkaktar i vënies së zjarrit. Nezha është pronar i njërës nga parcelat ku ka nisur vatra. Ai dyshohet se i ka vënë flakën barishteve dhe më pas zjarri është përhapur në sipërfaqje të tjera. Në të njëjtën zonë, prej dy vitesh u dogj e njëjta sipërfaqje, ç’ka për policinë ngjall dyshime për zjarrvënie të qëllimshme nisur nga konfliktet e pronës. Si pasojë e zjarrvënieve të shumta, ullinjtë në këtë zonë janë drejt zhdukjes. Banorët i tremben mbjelljeve të reja, nisur nga fakti se po vazhdojnë të digjen ende ullinjtë që janë në prodhim.

Sipas policisë zjarrfikëse, brenda kësaj jave vetëm në Lushnje numërohen mbi 30 vatra zjarri dhe 400 ha toke e djegur. Po kryhen llogaritjet e dëmeve në ullishte dhe pemë frutore, të cilat këtë vit ranë në sezonin e vjeljes së prodhimeve. Sipërfaqja më e madhe e djegur ishte ajo e kodrave në Dushk dhe në Allprenaj, ku si e dyshuar ishte një grua 55 vjeçe, e cila në kushtet e depresionit u vetëhelmua në mometin që policia ka shkuar në banesë për ti marrë deklarimin./abcnews.al

Gazetare: Anila Sefa
Opetarot: Kastriot Toshkollari

KOKAINE-NE-LUSHNJE-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.44-1280x705.jpg
G. P.10:59 | 28/09/2018

Pronari i një lokali bastesh në Lushnje u arrestua pasi policia i zbuloi kokainë. Gjatë kontrollit të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, u sekuestruan 12 doza me lëndë narkotike Kokainë si dhe u vendos në pranga Redjon Caushi 24 vjeç. Gjithashtu gjatë operacionit u shoqëruan për verifikim dhe 12 persona. Në cilësinë e provës materiale ndaj të arrestuarit u sekuestrua edhe një shkop gome i ngjashëm me atë që përdorin punonjësit e policisë. Në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lushnje po bëhet sekuestrimi i lokalit të përshtatur për shpërndarje të lëndëve narkotike./abcnews.al

OK-ZJARR-NE-LUSHNJE-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
G. P.09:18 | 26/09/2018

Një zjarr i fuqishëm ka rënë mëngjesin e sotëm tek kodrat me ullinj, të qytetit të Lushnjes. Pranë vatrës ka edhe banesa private e biznese dhe flakët i janë afruar shtëpisë së parë, familjarët e së cilës janë larguar. Në vendin e ngjarjes ndodhen dy mjete zjarrfikëse, 40 forca të policisë vendore dhe trupa ushtarake të Beratit, por situata duket e rëndë, për shkak se era po favorizon përhapjen e flakëve. Banorët nga ana tjetër kanë dalë të ndihmojnë forcat zjarrfikëse./abcnews.al

 

LUSHNJE-HETIMET-RENEA_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
G. P.13:11 | 25/09/2018

77 vjeçari Haxhi Lika, i cili u plagos në kokë gjatë një operacioni të RENEA-s në Remas të Lushnjes ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Por prokuroria ende nuk ka një autor të dyshuar se kush qëlloi dhe pse qëlloi të moshuarin. Policia e Shtetit nuk ka dërguar ende një raport mbi veprimet e RENEA-s gjatë operacionit të 14 shtatorit.

Prokuroria e Lushnjes nuk ka asnjë autor të dyshuar për plagosjen në kokë të 77 vjeçarit në aksionin e RENEA-s. Ndonëse kanë nisur hetimet për dekonspirim në gjarjen e 14 shtatorit në Remas, mbeten të paqarta rrethanat përse dhe nga kush u qëllua brenda banesës se Haxhi Likës. Bazuar nga të dhënat në rrugë operative, prokuroria është e bindur se një nga të shumë kërkuarit për vrasje ka qenë i strehuar në shtëpinë e fisit Lika. Sipas informacioneve të organit të akuzës, Laert Haxhiu i kërkuar për vrasjen e dy personave një vit më parë në qendër të qytetit, ka qenë natën e aksionit në Remas, ku dhe u plagos i moshuari Lika.

Aktualisht ai është jashtë rrezikut për jetën, por veprimet e grupit policor mbrëmjen e aksionit janë të pazbardhura. Prokuroria është në pritje të raportit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit lidhur me ngjarjen. Aktet nuk janë përcjellë akoma, ndaj për momentin në fokus të hetimit mbetet dekonspirimi.

Laert Haxhiu dhe Ergest Bilbili janë dy të shumë kërkuar nga Policia e Shtetit për vrasjen e Zamir Latifit dhe Jurgert Hoxhës në tetor të vitit 2017. Ata i shpëtuan rrethimit të Reneas mëngjesin e dt 14 shtator të këtij viti në fshatin Remas, ngjarje e cila përfundoi me plagosjen e kryefamiljarit./abcnews.al

babunjje.jpg
G. P.21:31 | 19/09/2018

Gërmimet në zonën e Babunjës në Lushnje po nxjerrin në pah një vendbanim të hershëm. Bëhet fjalë për Arnisën e vjetër, qyteza e ndërtuar në gjysmën e dyte të shekullit ttë 6 dhe që është braktisur në shekullin e tretë para Krishtit. 

Pas Apolonisë dhe Dyrrahut, gjurmë të një qytetërimi të lashtë janë zbuluar në Babunjë të Lushnjes. Bëhet fjalë për një strukturë të tërë vendbanimi, ku përfshihen banesa dhe rrugë të Arnisës së vjetër. Arkeologët thonë është një nga zonat me interes të madh zbulimi, për faktin se bëhet fjalë për një sipërfaqje të shtrirë në rreth 5 hektarë.

Gërmimet po kryhen nga arkeologë shqiptarë në bashkëpunim me arkeologët e univeristetit të Berlinit në Gjermani. Projekti është afatgjatë dhe synon formimin e një harte në Shqipëri të urbanizimeve të lashta. Nga zbulimet e deritanishme dyshohet se qyteza e Babunjës është ndërtuar në gjysmen e dytë të shekullit të VI dhe është braktisur në shekullin e III para Krishtit.

Për arkeologët, deri tani,  zbulimi i pjesshëm i një banese dhe i rrugëve të brendshme ka mjaftuar për të krijuar idenë sesi është zhvilluar jeta brenda qytetit. Gjetjet qeramike tregojnë se ky qytetërim është ndërtuar në perfeksion. 15 rrugë të brendshme të lidhura me rrugën kryesore janë krijim i një arkitekti të talentuar.

Numri i vendbanimeve të njohura në Shqipëri, pas zbulimit të Apolonisë dhe Dyrrahut është gjithnjë në rritje. Studimet gjeofizike të bëra pesë vite më parë në kodrën e Babunjes treguan se gërmimet në këtë zonë ishin të rëndësishme. Studiuesit kërkojnë që vëmendja e kërkimeve shkencore të zgjerohet, duke përfshirë edhe kishat e banesat e vjetra të qytetërimit.

Kërkime për zbulimin e Arnisës në Shqipëri janë bërë edhe në vitet 1956 dhe 1978, ndërsa në 1988 u organizuan gërmime nga qendra e kërkimeve arkeologjike Tiranë. Se çfarë u gjet asnjehere nuk u botua. Për herë të parë, Arnisa është përmendur nga gjeografi grek Straboni, në shekullin I p.e.s ku citonte se në tokat e taulantëve shtrihej Arnisa. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono