Lulzim Basha

lulzim-basha-2-1280x724.jpg
G. P.13:11 | 17/01/2019

Kreu i selisë blu, Lulzim Basha, ka shpjeguar sot për gazetarët, se stina e protestave të opozitës do shërbejë edhe për t’u komunikuar qytetarëve modelin e ri që ofron Partia Demokratike pas rrëzimit të Edi Ramës. Por Basha nënvizoi se nevojitet edhe angazhimi i qytetarëve.

“Ditën e djeshme opozita ka vendosur të udhëheqë protestat qytetare deri në largimin e kësaj qeverie sikundër bëhet gati për të parashtruar një zgjidhje politike për të cilën do kemi një vendimmarrje konkrete në Këshillin Kombëtar të PD-së ditën e shtunë dhe do të kemi një mobilizim të partive të opozitës në bashkëpunim me qytetarët. Një gjë është e sigurtë. Kjo qeveri ka rënë. Ka rënë para syve të qytetarëve, ka rënë para syve të Europës e gjithë botës. Ka rënë edhe në sytë e socialistëve të ndershëm. Nuk përfaqëson asgjë më, përfaqëson vetëm interesin privat të Edi Ramës në funksion të grabitjes, vjedhjes dhe sundimit të vendit për interesa personale. Unë jam i ndërgjegjshëm që shqiptarët nuk kërkojnë thjesht largimin e një njeriu, por largimin e një modeli dhe zëvendësimin e tij me një model që të punojë për ta. Nuk mund të shpikim modele. I vetmi model që qëndron është ai europian. Për këtë qëndroj personalisht unë dhe PD ndaj dhe sezoni i protestave që do të nisë do të jetë po kështu një mundësi për të biseduar hapur me njerëzit, për të ndarë me ta vizionin për platformën tonë mbi të nesërmen, për t’ia marrë Shqipërinë oligarkëve dhe për t’ia kthyer qytetarëve përmes platformës tonë antimafia, për dekriminalizimin e zgjedhjeve, për një Shqipëri me taksa të ulëta që subvencionon gjithçka që rrit prodhimin dhe jep shansin për punësim”, tha Basha./abcnews.al

taulant-balla-1.jpg
G. P.14:47 | 14/01/2019

Gjykata e Tiranës i dha fund shqyrtimit padisë për “shpifje” të deputetit, Taulant Balla, kundër kreut të PD, Lulzim Basha. Vendimi përfundimtar pritet të shpallet në 21 janar, ndërsa përfaqësuesi i prokurorisë në këtë gjykim vlerësoi se padia duhet të pushohet.

Gjykata e Tiranës do të shpallë në 21 janar vendimin përfundimtar për padinë për “shpifje” deputetit socialist, Taulant Balla, kundër kreut të Opozitës, Lulzim Basha. Këtë të hënë gjykata i dha fund shqyqtimit të çështjes, duke u tërhequr për shtatë ditë në dhomën e këshillimit.

Në konkluzione, avokati i kreut të grupit Parlamentar të Partisë Socialiste tha se Basha kishte shpifur në qershor të vitit 2018 në Parlament kur lidhi emrin e deputetit Balla me “Toyotat yaris” ku u gjendën miliona euro. Duke pretenduar se kreu i Opozitës kishte pohuar fakte të pavërteta për të dëmtuar figurën e Ballës dhe për të fituar kredo politike, avokati këkroi deklarimin fajtor të Lulëzim Bashës për “shpifje”. Ndonëse prezent në sallën e gjyqit, deputeti Balla nuk shtoi pretendime, por konfirmoi se ishte dakord me avokatin.

Ndërsa avokatët e Lulzim Bashës, kërkuan pafajësi për klientin e tyre, ose pushim të çështjes, me argumentimin se prej tij nuk ishte kryer asnjë vepër penale. Sipas tyre, pala akuzuese nuk kishte sjellë asnjë provë për të provuar pavëertetësinë e akuzave.

Në të njëjtën linjë ishte edhe përfaqësuesi i prokurorisë në sallën e gjyqit. Duke u bazuar edhe në disa praktika të Gjykatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Prokurori Agron Gjana vlerësoi se çështja duhet të pushohet, pasi nuk ka elementë të veprës penale.

Qëndrimi i tij u komentua jashtë sallës së gjyqit nga deputeti Balla, i cili kërkoi nga prokurorët më shumë shpejtësi në hetimin e dosjes “Toyota Yaris”.

“Beteja me shpifjen vijon. Thirrja ime ndaj Prokurorisë është që për çështja në fjalë të përmbyllen hetimet sa më shpejt. Edhe qytetarët mezi presin që Prokuroria të mos e vazhdojë më këtë histori”,- tha Balla. /abcnews.al

lulzim-bash.jpg
G. P.16:45 | 12/01/2019

Lulzim Basha nga selia e blu ka kërkuar anulimin e tenderit të ri për Unazën e Madhe sipas kreut të demokratëve ai po manipulohet. Basha kërkoi hetim për Edi Ramën, Gjiknurin dhe si dhe zyrtarë të tjerë për manipulim zgjedhjesh.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, fajësoi prokurorinë që nuk ka nisur hetimin për mega-korrupsionin e tenderit të Unazës së Re, por Basha tha se për Edi Ramën, Damian Gjiknurin do të veprojë ligji anti-mafia.

“Sot duhet të kishim dhjetëra të arrestuar për këtë shkelje flagrante të ligjit. Heshtja dhe mosveprimi i prokurorisë e bën atë bashkëfajtore dhe bashkëshkelëse të ligjit. Dua ta bëj të qartë se për Edi Ramën, Damian Gjiknurin, të gjithë nëpunësit e tjerë të ARRSH-së dhe të gjithë përfituesit e këtij tenderi korruptiv, do të veprojë Paketa Antimafia që në ditën e saj të parë. Jo vetëm ata do të përgjigjen para ligjit penal, por pasuritë e tyre nga Surreli në kontot e tyre bankare në Singapor, Ishujt Kajman (Cayman Island), në  Delaëare e kudo tjetër, do ti nënshtrohen ligjit Antimafia me rreptësinë më të madhe”, u shpreh Basha.

Kreu i demokratëve nga ana tjetër theksoi se kanë nisur procedurat për ritenderimin e zgjerimit të Unazës së Madhe, ku sipas Bashës, fshihet një tjetër aferë korruptive. Lulzim Basha kërkoi anulimin e plotë të garës që parashikon zgjerimin e kësaj rruge.

“Edi Rama po përgatit rimanipulimin e tenderit. Me qëllim që të mos ketë garë të ndershme, janë vënë kritere qesharake për vinç 450 tonë. Kjo tregon se kapari për vjedhjen tek Unaza është shumë i madh. Qëndrimi i PD është i qartë. Tenderi i Unazës duhet të anullohet i tëri. Të hetohet dhe çdokush të përfundojë para drejtësië. Çdo hap tjetër meriton përgjigjen më të ashpër nga banorët e unazës”, theksoi ai.

Sa i përket situatës së shkaktuar nga reshjet e dendura të dëborës dhe ngricat në vend, Basha kërkoi hetim për kompanitë e mirëmbajtjes së rrugëve të cilat nuk kanë pastruar rrugët.

“Unë i bëj thirrje sot Prokurorisë të nisë pa asnjë vonesë hetimet se ku kanë shkuar lekët e takspagaguesve shqiptarë që kanë përpirë këto kompani dhe të marrin përgjegjësi penale një për një, drejtuesit, pronarët e këtyre kompanive dhe zyrtarët përkatës, duke nisur nga ata që kanë nënshkruar kontratat e deri tek ministri e çdo autoritet tjetër shtetëror, në mënyrë që kjo vjedhje që po rëndon sot mbi shëndetin, mbi gjendjen e mijëra familjeve shqiptare të izoluara nga bora në veri, verilindje, juglindje dhe në jug, të mos mbetet pa përgjegjës, dhe që këto para t’i rikthehen arkës së shtetit, t’i rikthehen taksapaguesve”, u shpreh Basha.

Kreu i  PD-së akuzoi Edi Ramën si ndaluesin e hetimit të tre çështjeve kriminale. Ai ripërsëriti se nëse ligji nuk vepron njësoj për të gjithë do të ketë përballje civile.

“Atë të 20 milionë eurove të Saimir Tahirit dhe të grupit “Habilaj”. Dosjen e famshme “339”, ku kanë dalë si maja e ajsbergut deri më sot Vangjush Dako në bashkëpunim me grupin e Avdylajve. Dosjen e Dibrës, ku Damian Gjiknuri dhe hierarkë të lartë socialist janë përfshirë drejtëpërdrejt në manipulimin, shitblerjen e votës dhe përdorimin e paligjshëm të Policisë së Shtetit në zgjedhjet e Shtatorit 2016-s. Dhe tashmë edhe aferën e grupit kriminal të Bajrajve i cili është kontraktuar, kontaktuar dhe përdorur nga politikanë të lartë socialistë sëfundmi në zgjedhjet e vitit 2017-të”, u shpreh kreu i PD-së.

Deklaratat Basha i bëri në konferencën për shtyp të kësaj fundjave nga selia blu./abcnews.al

lulzim-basha-1.jpg
G. P.14:16 | 12/01/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një konferencë për shtyp i bëri thirrje kryeministrit të vendit, Edi Rama, që të ndalë dhunën policore ndaj studentëve sepse vendi rrezikon konfliktin civil.

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, se urdhëroi policinë të dhunonte studentët e ngujuar në auditoret e fakulteteve. Basha u shpreh se vendi rrezikon të shkojë drejt konfliktit civil dhe përgjegjës për këtë ai bëri Ramën që ndalon protestën paqësore të studentëve.

Falangat kriminale të policisë private dhe policisë së shtetit nën shërbimin ne një urdhri kriminal të një njeriu që ka humbur tërësisht aryen dhe legjiitimitetin ndaj shqiptarëve të një të marri, i cili ka urdhëruar dhunimin e studentëve dhe protestës së tyre të ligjshme. Dua t’ia them fare qartë sot Edi Ramës. Ndal menjëherë represionin ndaj studentëve të ngujuar në protestën e tyre të ligjshme në ambientet universitare. Ndal menjëherë dhunën psikike dhe fizike ndaj tyre. Jepi fund bllokimit të futjes së ushqimit dhe ujit në ambientet universitare ku po zhvillohet një protestë dinjitoze europiane. Çdo shtyrje e mëtejshme në këtë drejtim do të shtyjë vendin drejt një konflikti civil me pasoja të paparashikueshme”, u shpreh kreu i PD-së.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kërkoi nisjen e hetimit për administratorin Skerdi Dafin që kërkoi policinë që të lirojë auditorët nga studentët që po protestonin paqësisht.

“Unë ftoj prokurorinë të nisë pa asnjë vonesë hetimet, në radhë të parë për Skerdi Dafën, militantin e PS-së, ish-drejtorin e Postës dhe Tatimeve në Elbasan, i cili në shkelje totale të ligjit ka kërkuar praninë e policisë, duke shkelur ligjin dhe duke marrë kompetenca që nuk i takojnë, që i takojnë me ligj vetëm titullarit të institucionit, rektorit”, tha Basha.

Kreu i demokratëve tha se Partia Demokratike dhe opozita janë në mbështetje të protestës së studentëve./abcnews.al

lulzim-bashaaaaaa-1280x711.jpg
G. P.13:48 | 12/01/2019

“Po shkatërrohen provat që lidhin “Bajrajt” me zyrtarë të lartë të shtetit dhe politikanë socialistë”.

Është kjo deklarata e kryedemokratit Basha, i cili mbajti një konferencë për shtyp këtë të shtunë në selinë blu. Ai u shpreh se po ndodh e njëjta gjë si me dosjen e Habilajve, dosjen 339 dhe atë të Dibrës.

“Një tjetër çështje që ka kaluar pa vëmendje është në raportimin se në hetimin e Bajrajve është konstatuar përpjekja për të shkatërruar provat që e lidhin këtë grup me zyrtarë të lartë shtetërorë dhe politikanë të lartë socialistë. Kjo tregon se si është gremisur drejtësia shqiptare që kur Edi Rama ka kapur prokurorinë dhe që po mundohet të fshehë tre raste kryesore të shitblerjes së votës. Atë për 20 milionë eurove të dojeve “Habilaj”, dosja “339” ku ka dalë si maja e ajsbergut Vangjush Dako në bashkëpunim me grupin Avdylaj dhe dosjen e Dibrës me Damian Gjiknurin dhe hierarkë të lartë të PS janë lidhur me shitblerjen e votës në zgjedhjet e vitit 2016 dhe tashmë dhe aferën e grupit kriminal “Bajraj” që është kontaktuar, kontraktuar nga politikanë të lartë socialistë, sëfundmi në zgjedhjet e 2017-s”, u shpreh Basha.

Kreu i Partisë Demokratike bëri thirrje për hetim të thelluar ndaj këtyre dosjeve sepse në të kundërt do të çojë në përballje civile.

“Nëse në këto hetime të regjistruara zyrtarisht me prova të bëra tashmë publike nga media dhe prokuroria të dosjes 339 nuk do të ketë përparim domethënës, nëse këta zyrtarë të lartë socialistë, duke përfshirë Vangjush Dakon, Damian Gjknurin, nuk do vendosen para drejtësisë për shitblerje të votës me bandat kriminale do të ketë pasoja të parikuperueshme në përballjen midis qytetarëve opozitës dhe qeverinë që është e provuar që ka ardhur në pushtet me paratë e krimit  fuqinë e bandave dhe kriminelëve.

Ora po troket në minutat e saj të fundit mbi veprimin dhe mosveprimin e drejtësisë dhe atyre pak prokurorëve kurajozë të thjeshtë e të ndershëm nuk varet më thjeshtë zbatimi i ligjit, por vetë paqja sociale në vend. Abuzimi i të drejtave qytetarë, mosveprimi i ligjit, ndëshkimi i të pafajshmëve dhe mbrojtja e kriminelevë do të çojë në një përballje civile dhe marrjen e fatit të qytetarëve në duart e tyre. Ne si opozitë, PD dhe unë kemi bërë gjithçka që këto probleme kaq të rënda të drejtësisë me efekte kaq të tmerrshme në gjendjen e qytetarëve, të gjejnë një zgjidhje përmes rrugëve institucionale, por nuk do të qëndrojmë duarkryq, aq të lejojmë politikanët e korruptuar të Edi Ramës të vazhdojnë në këtë gënjeshtër”, u shpreh Basha./abcnews.al

maqedoni-1280x883.jpeg
G. P.22:05 | 11/01/2019

Pas këtij votimi nuk kanë vonuar edhe reagimet nga Tirana zyrtare. Kështu Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale thekson se ky është një kontribut edhe i partive shqiptare që provuan se janë faktor vendimtar.

Vota përfundimtare e Kuvendit është një demonstrim i qartë i shtyrjes së bllokut të shteteve për të hapur rrugën drejt NATO-s dheBE-s. Kontributi i partive politike shqiptare edhe njëherë u dëshmua si faktor vendimtar. Urimethotë Bushati në mesazhin e tij.

Ndërsa kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha pas votimit në Kuvendin e Maqedonisë të ndryshimeve që zyrtarizojnë emrin e ri të vendit, përshendeti votimin duke theksuar se ky është një hap historik për konsolidimin e rajonit.

“Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë Veriore. Ky akt i përgjegjshmërisë së lartë politike është një hap historik për konsolidimin e rajonit si pjesë e familjes Euroatlantike që forcon paqen, sigurinë dhe vlerat demokratike”, shkruan kryedemokrati Basha në mesazhin e tij./abcnews.al

media.jpg
ent ela17:31 | 11/01/2019

Dy propozimet e qeverisë që ndryshojnë ligjin për Autoritetin e Mediave Audiovizive dhe atë për komunikimet elektronike që parashikojnë regjistrimin e medias në internet dhe gjobitjen apo mbylljen e saj nga një institucion i ri që do të quhej Këshilli i Ankesave, mblodhi në argument kundër opozitën dhe grupe interesi si shoqata gazetarësh apo pronarë mediash online. Për kreun e opozitës Lulzim Basha propozimet e qeverisë për kontrollin e medias online përmblidhen në dy fjalë.

“Policia e mendimit që është një amalga mes interesave politike të një njeriu me interesat ekonomike të 5 njerëzve dhe interesave kriminale të 12 familjeve mafioze shqiptare, nga pikëpamja e opozitës dhe detyrës tonë të parë absolutisht që ne do ta kundërshtojmë siç e kemi kundërshtuar me të gjitha mjetet dhe format. Për ne nuk ka rrugëzgjighje tjetër përveç se rregullimit me pavarësinë e gazetarëve, pavarësinë e raportimeve, me aftësinë për të qëndruar larg presioneve, qofshin këto politike apo nga faktorë të tjerë ekonomikë”, tha Basha.

Walter Glos, president i Fondacionit “KAS” për Shqipërinë, ndërhyrjen në lirinë e medias e sheh si cënim të vendimit të Qershorit për negociatave me Shqipërinë.

Walter Gloss: “Përfaqësues të organizatave ndërkombëtare i kanë bërë apel kryeministrit Rama t’i tërheqë këto projekte, çka do të thotë se diçka nuk shkon me projektligjet. Më duhet të kujtoj se është tentative e dytë e Edi Ramës për të ndërhyrë në legjislacionin mbi median. Shqipëria si një vend kandidat për në BE ka detyrimin të respektojë lirinë e medias. Pa pasur këtë garanci të lirisë së shprehjes nuk mund të funksionojë demokracia. Në Evropë është krijuar përshtypja se Shqipëria nuk i respekton rregullat dhe ligjet ndërkombëtare. Lista e shkeljeve në tenderat publike p.sh. është shumë e gjatë. Shqipëria dhe qeveria aktuale ka ende në dorë të bëjë gjithçka që në Qershor të merret çelja e negociatave. Por padyshim ndërhyrja në lirinë e medias padyshim që nuk ndihmon në këtë proces”.

Për kreun e shoqatës së gazetarëve profesionistë, Armand Shkullaku, qëllimi i projektligjeve është i qartë, ashtu si dhe mënyra për të ndikuar në ndryshimin e rrjedhës së marë.

“Ne jemi të qartë që si teknikisht, si juridikisht, si propozuesit, si ata që e kanë bërë, ky ligj është totalisht antikushtetues dhe për mua është shprehje e qartë dhe arrogante e tentativës së qeverisë për të kapur dhe kontrolluar mediat ose për t’i mbyllur gojën atyre që janë kundër mënyrës si po qeveriset në Shqipëri. Ajo që mendoj unë është si të diskutojmë se çfarë do të bëjmë që ky njeri të ndalet. Duhet të marrim disa masa që të ndalohet sepse kemi kuptuar që ky njeri ndalohet dhe tërhiqet vetëm nga gjuha e forcës. Nga gjuha e argumentave që ne përpiqemi të japim besoj se nuk do arrijmë gjë. Do i fusë një firmë Gramozi. S’do e dekretojë me herën e parë Iliri, por do e kalojë me dekret herën e dytë dhe ne të gjithë do themi ç’do bëjmë”, theksoi ai.

Diskutimet u zhvilluan gjatë tryezës së organizuar nga selia blu në bashkëpunim me fondacionin “Konrad Adenauer” me devizën “Media e lirë, shoqëri e lirë – rreziku i heshtjes me ligj”./abcnews.al

lulzim-bash123.jpg
ent ela19:26 | 10/01/2019

Në ditën e 68 të protestës së banorëve të Unazës së re, kryetari i PD Lulzim Basha që ishte pranë tyre nënvizoi investigimin e fundit të Zërit të Amerikës sipas të cilit institucionet shqiptare kanë ndihmuar kompaninë mashtruese që fitoi tenderin e parë të Unazës. Basha tha se pas kësaj afere korruptive, siç e denoncuar prej fillimit PD, është Edi Rama.

“Si ka mundësi, kush e ka fuqinë politike që t’i administrojë të gjitha këto institucione për t’i shërbyer një afere të tmerrshme korruptive siç është afera për Unazën e Re. Dhe përgjigjen e kemi marrë pjesërisht dje në kronikën e Zërit të Amerikës, e cila ka vërtetuar që jo vetëm shteti nuk ka bërë detyrën, por shteti ka qenë pjesë e falsifikimit dhe pas kësaj Autoriteti ka mashtruar publikisht. Kush ka fuqinë t’i bëjë të gjitha këto? Kush ka fuqinë të ndalë prokuroren e përgjithshme të përkohshme që nxitoi të arrestonte kuksianët që u ngritën për traun te shtëpia? Kush e ka fuqinë? Këta nuk janë çështje thjeshtë të burokratëve. Të gjithë ata i kanë shërbyer një njeriu, shefit të madh. Banorët e kanë kuptuar dhe treguar botës. Autori, përfituesi dhe manipuluesi që qëndron pas kësaj afere është vetë Edi Rama”./abcnews.al

lulzim-basha-4.jpg
G. P.19:24 | 26/12/2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha edhe këtë pasdite i është bashkuar protestës së përditshme të banorëve të Unazës së Re, të cilët kundërshtojnë shembjen e shtëpive të tyre për shkak të planit për Unazën e Madhe të Tiranës.

Vendosmërinë për mbështetjen e protestës, përveçse me prezencën e tij e konfirmoi edhe në retorikë në ditën e 54-t të protestës së banorëve të Unazës së Re.

“Nuk është vetëm kauzë e tyre apo e Tiranës, por e gjithë Shqipërisë. Është kauzë e qytetarëve që nuk pranojnë dot më vjedhjen grabitjen e një kryeministri që është vendosur tërësisht në axhendën e zhvatjes së pronave publike, pasurive publike, taksave të shqiptarëve në bashkëpunim me krimin e organizuar”, tha Basha.

Për kryedemokratin Basha afera e projektit të Unazës së Madhe është historia më korruptive e treguar përmes dokumentave zyrtare që tregon mendësinë e kësaj qeverie.

“Aferë më ashiqare nuk ka. Nga njëra anë zhvendoset shtrati i Lanës, prishen shtëpitë e mbi 200 familjeve dhe kjo bëhet me qëllim që prona e një trafikanti droge të mos preke por të zhvillohet me firmën e Erion Veliaj, me firmën e Edi Ramës. Këto nuk janë sipas PD këto janë me dokumenta zyrtare që mbajnë firmën e Edi Ramës dhe Erion Veliajt”, u shpreh Basha.

Kryeministrit i ka dështuar edhe propaganda tashmë, thekson Basha. Qytetarët e vetëdijësuar dhe të frymëzuar nga studentët po ngrihen e do vijojnë të ngrihen kundër kostos më të lartë të jetës në vendin më të varfër të botës./abcnews.al

lulzim-basha-3.jpg
G. P.20:43 | 23/12/2018

Përkrah banorëve protestues të Unazës së Re, Lulzim Basha akuzoi kryeministrin se po shkel çdo ligj, vetëm për interesa vetjake. Kreu i PD-së tha se opozita do vazhdojë të mbështesë çdo protestë për largimin e qeverisë.

Ishte si çdo pasdite tashmë pranë banorëve të Unazës së Re, të cilët protestojnë prej 51 ditësh kundër prishjes së banesave të tyre pa dëmshpërblim sipas ligjit. Lulzim Basha përsëriti denoncimin se kryeministri Rama dhe kryebashkiaku Veliaj kanë firmosur për zhvendosjen e shtratit të Lanës për interesa korruptive e nuk është akti i vetëm sipas shefit të opozitës.

“Këto javë është zhvilluar një betejë me të keqen. Sepse sot shteti u shërben vetëm oligarkëve dhe kriminelëve sepse me ta ka lidhur pakt. Kjo është arsyeja se pse pardje në parlament u bashkuan kartonat e deputetëve të lidhur me krimin për të hedhur poshtë ligjin për Vetingun.  Sepse me akte të tilla korruptive si ky i trafikantit të dënuar që zhvendos Lumin e Lanës, kështu është zhvendosur Kushtetuta, ligji, kështu shkelen ditë për ditë të drejtat dhe liritë e qytetarëve për të favorizuar kriminelët dhe oligarkët. Ndaj kjo betejë është simbolike për një betejë shumë më të madhe që ka nisur në të gjithë vendin, për betejën e studentëve, të cilët e kuptojnë se zgjidhja nuk mund të vijë thjeshtë dhe vetëm nga ulja e tarifave por duhet të vijë nga rrëzimi i sistemit të degjeneruar arsimor, nga rrëzimi i ligjit korruptiv për arsimin. Nga ngritja e sipërmarrjes, së fermerëve, e qytetarëve që kanë bllokuar dhe kanë paralajmëruar bllokimin e rrugëve dhe ulje qepenash sepse shqiptarët paguajnë çmimin më të lartë të naftës dhe energjisë në vendin më të varfër e më të ulët blerëse për të mbushur xhepat e Edi Ramës dhe klikës së kriminelëve dhe oligarkëve me të cilët ai qeveris. Ndaj fitorja e plotë e kauzës së Unazës së Re falë qendresës dhe bashkimit të tyre do të jetë edhe fillimi i një kapitulli të ri në historinë 28-vjeçare të pluralizimit në Shqipëri. Ku për herë të qytetarët tregojnë forcën e tyre, ku për herë të parë qytetarët nuk i merr më peng as krimi i organizuar, as krimineli, as hajduti, as oligarku, as qeveritari i lidhur me ta. Ku për herë të parë siç e thonë prej ditës së parë këtu këtu tek Unaza e Re; këtu vendosin qytetarët”. 

Basha përsëriti është detyrë e opozitës mbështetja e protestave, ndërsa beteja për pastrimin e politikës nga krimi do vazhdojë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono