Lulzim Basha

Lulzim-Basha-edi-Rama-1280x713.jpg
nev ila13:12 | 20/07/2019

Mbyllja e sesionit parlamentar shënon edhe nisjen e pushimeve zyrtare verore për politikën. Shenja tërheqje nga pozicionet e tyre patën edhe Meta edhe Basha, por ai që surprizoi me lëvizje ishte kryeministri Edi Rama.

Ndjekim Mimoza Koçiun me Politika në ABC News.

Temperaturat politike janë ulur në këto ditë të nxehta korriku, e si Meta ashtu edhe Basha, po lëshojnë mesazhe tërheqje, të cilat sinjalizojnë marrëveshje të mundshme në horizont. Kush arrin të befasojë mbetet Edi Rama, që njëlloj si në rastin e dekretit të Metës për anulimin e 30 qershorit, nuk u ndal as para dy vendimeve të gjykatave të Durrësit e Tiranës, që nuk u dhanë vërtetimin e mandatit kandidatëve të tij fitues në Durrës e Vorë. Heshtja e ndërkombëtarëve pas 30 qershorit, po u lë terrenin politik tre aktorëve kryesorë në vend. Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Edhe pse nuk e fsheh kënaqësinë për pjesëmarrjen e ulët në 30 qershor, Lulzim Basha ende nuk po ofron ende diçka të re të paktën publikisht. Tani që kryebashkiakët e opozitës do të dorëzojnë zyrat, pas protestës së 10 kombëtare falenderuese për atë që quan bojkot masiv të 30 qershorit, L. Basha ka nisur një tur takimesh me degët në rrethe por edhe organizimi. Lëvizjet e të deleguarve të kryesisë nëpër degë, e urdhri i brendshëm që shtabet politike të ngrihen brenda datës 31 gusht, duken lëvizje përgatitore për fushatë, por vetëm me vlerë motivuese, sa kohë nuk paraqitet një strategji, se si do arrihet në zgjedhje të parakohshme.

Organizim po bën edhe Edi Rama, që ka tashmë i ka siguruar të 61 bashkitë e vendit, ku në më shumë se gjysmën e të cilave, nuk kishte rivalë. Javën politike që lamë pas Edi Rama u shfaq publikisht më shumë në selinë e PS, se atë të qeverisë. Në tre ditët e para të javës pati takime disa orëshe me kryesinë e koordinatorët politikë, ndërsa sqarimin për mediat e bëri vetë. Po përgatitet kalimi i butë i pushtetit në bashkitë që qeverisen nga opozita, me porosi për kujdes me largimet nga puna. Në këtë panoramë Rama thotë nuk gjen arsye për t’u testuar në zgjedhje të parakohshme siç kërkon me gjysëm zëri opozita e presidenti.

Madje po mendon se nuk ka as arsye të tronditë qeverinë, edhe pse një lëvizje surprizë si ajo e dhjetorit të kaluar, nuk përjashtohet.

Qetësi duket se po i jep edhe iniciativës për shkarkimin e Ilir Metës. Nuk e ka më nxitimin e fillimit, kur u thirr një seancë e posaçme parlamentare.

Këtë ngadalësim e reflektoi edhe vetë komisioni hetimor parlamentar, i pari për shkarkimin e një presidenti.

Një opinion që do kërkojë kohën e vet, e me gjasë do jetë paraprak, pasi komisioni i Venecias mblidhet vetëm 4 herë në vit, e seanca më e afërt është 10 tetori. Por socialistët janë gati ta shtyjnë afatin e komisionit hetimor edhe përtej afatit 3 mujor 8 Tetorit.

Opozita evidenton përbërjen e komisionit hetimor

Çlirim Gjata: Kush janë personat që do hetojnë presidentin Meta? Ilir Ndraxhi është krahu politik i bandës së Abdulajve, të cilët Abdylajt e kishin vënë në listë. Ky person i vendosur nga kjo bandë do të vendosë për shkarkim të presidentit. Ulsi Manja i dosjes 184 do të hetojë, ku mjafton lidhja e tij me bandat e Dibrës, me shefa komisariatesh e lloj lloj të tillë të organizuar në krim për te vjedhur vota. Ky njeri do të vendosë?

  1. Basha bëri një lëvizje e ndrojtur, por që nuk prodhoi një qëndrim të qartë. Pas një takimi 40 minutësh kokë më kokë me Ilir Metën, mblodhi aleatët dhe për herë të parë foli për zgjedhje më 13 tetor

Lulzim Basha: Kreu i shtetit mendon se 13 tetori është një mundësi për daljen nga kriza politike, përmes zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, zgjedhjeve lokale dhe siç është shprehur publikisht, edhe përmes zgjedhjeve të reja presidenciale, që nënkupton ndryshime kushtetuese. …opozita është e gatshme të ndërmarrë çdo hap për t’u garantuar shqiptarëve të drejtën e votës, që është dhunuar dhe tjetërsuar, përtej çdo përfytyrimi, çfarë e pame edhe me 30 qershor, ku Edi Rama nuk i rezistoi dot tundimit për të vjedhur edhe një proces ku kandidonte vetë, votonte vetë, numëronte vetë, tabulonte vetë dhe për të garantuar, përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, një qeveri që buron nga njerëzit dhe u shërben njerëzve.

E paqartë se si do mund të mbahen zgjedhjet 3 muaj më vonë, kur çdo ndryshim i nevojshëm kushtetues e në kodin zgjedhor në funksion të tyre, pjesë e platformës së Bashës për daljen nga kriza, duhet bërë sipas ligjit, të paktën 6 muaj para zgjedhjeve.

Ndryshe nga Basha, ai që po bën lëvizje është Ilir Meta. Brenda 12 orësh ktheu tre ligje mbrapsht në parlament. Ligji për rezervat materiale të shtetit, ligji për pronat dhe ai për PV, kishin si emërues të refuzimit, fuqinë që merrte KM me ndryshimet e propozuara, edhe pse socialistët i kanë mundësitë t’i rivotojnë.

Në kuvend nuk ka pengesa prej kohësh. Procesin e nisur e të ngecur me PD, për të ndryshuar sipas vendimit të GJK, dy prej ligjeve të reformës në drejtësi, atë për organet qeverisëse të sistemit të drejtësisë dhe ligjin për statusin e gjyqtarëve e prokurorëve, i miratoi me opozitën parlamentare me 106 vota, duke tejkaluar kështu shifrën 86 të miratimit të parë të tyre tetorin e 2016 (6), pa PD, që votoi veç ligjin për SPAK, që mori 122 vota, shifrën më të përafërt me konsensusin 140 votësh të reformës në drejtësi. Me opozitën e re, këto nuk do jenë ndryshimet e fundit.

Ndërsa mbushen 3 vjet nga miratimi ndryshimeve kushtetuese për reformën në drejtësi me 140 vota, Ilir Meta bën bilancin duke akuzuar Edi Ramën se qëllimisht ka penguar ngritjen e GJK, ndërsa 3 vjet pas miratimit të reformës vendi nuk ka as Gjykatë të Lartë funksionale dhe as Inspektor të Lartë të Drejtësisë. Ilir Meta zbulon në një sqarim të gjatë në FB se si Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, që përzgjidhet prej tre vitesh me short me mandate një vjeçar, është bllokuar qëllimisht, për të mos plotësuar vendet e nevojshme për të vënë në punë GJK.

Meta thotë se KED i zgjedhur me short në 27 janar 2017, në kohën kur ishte kryetar kuvendi, e mbylli mandatin pa u mbledhur asnjëherë, sepse 4 ditë pas zgjedhjes së tij, Rama tha publikisht se nuk i pëlqenin emrat e dalë nga shorti. Më pas në detyrën e presidentit, Meta thotë se në nëntor 2017 ka kërkuar ndihmën e ambasadores së kohës të BE Vlahutin, për procesin e përzgjedhjes së Këshillit të ri të emërimeve të drejtësi, që do funksiononte gjatë vitit 2018 dhe nisjen e procedurave me qëllim plotësimin e vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese. Një ditë para tryezës së dakordësuar me Vlahutin e EURALIUS për këtë qëllim, Meta thotë se Euralius njoftoi mospjesëmarrjen, pa dhënë arsye bindëse duke e bojkotuar atë përpjekje. Për pasojë Meta thotë se iu drejtua kuvendit, i cili hodhi shortin e ri në dhjetor 2017, por sërish sipas tij, emrat që dolën nga shorti me gogla nuk i pëlqyen KM. Meta thotë se KED e 2018 bëri vetëm një mbledhje, me kërkesë të tij, për të shqyrtuar me precedencë kandidaturat e paraqitura për plotësimin e vendeve në GJK, dhe denoncon kreun socialist të komisionit të ligjeve Ulsi Manja.

“Ulsiu në datë 19 mars 2018, shkoi dhe u paraqit në mbledhjen e parë dhe të vetme të KED-së dhe i shantazhoi drejtpërdrejtë anëtarët e këtij organi pa ju dridhur qerpiku.

Ai  debatoi me ta dhe i përsëriti të njëjtin kërcënim se KED mund të mblidhet për veprimtari administrative, por jo për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për anëtar të Gjykatës Kushtetuese.

Ai e dinte fare mirë se ajo që po bënte ishte një krim kushtetues”.

Sipas presidentit Ulsi Manja e shantazhoi KED dhe ia arriti sepse ky organ pas datës 19 mars 2018, nuk u mblodh më asnjëherë.

“Kështu u bllokua edhe me 1 (një) vit tjetër Këshilli i Emërimeve në Drejtësi.

Kjo është mënyra se si Ramaforma shantazhoi Këshillin e Emërimeve në Drejtësi për 2 vite me radhë, 2017 dhe 2018, dhe bllokoi emërimin e gjyqtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese”.

Sipas kryetarit të shtetit kryeministri Rama nuk e donte Gjykatën Kushtetuese funksionale, sepse vetëm kështu nuk kishte se kush t’i kontrollonte vendimmarrjet antikushtetuese që ai realizoi. E pa gjykatë kushtetuese askush nuk kishte ku të ankohej.

Rama nuk reagoi për këtë akuzë publike, por për të dytën ditë radhazi ishte në PS, këtë herë në mbledhje pasdite me koordinatorët e qarqeve. Përveç ministrave e deputetëve përgjegjës për çdo zonë, janë tre figura në PS që kanë përgjegjësinë për 12 qarqet e vendit. Edi Rama ka në patronazh qarqet e veriut: Shkodër, Kukës, Lezhë e Dibër; Taulant Balla Shqipërinë e mesme: Tiranën, Elbasanin, Durrësin e Korçën dhe Gramoz Ruçi atë të jugut Vlorë, Fier, Berat e Gjirokastër

Është Ilir meta ai që vazhdon ta sfidojë direkt zgjedhje. Një ditë pasi kishte pritur Lulzim Bashën në zyrën e tij, Ilir Meta përsëriti sfidën që ai vetë, Rama e Basha të testohen tek qytetarët, si një mundësi për vendimin e KE për negociatat në 17 18 tetor

Nuk mund të vazhdohet më të ecet në dy rrugë të kundërta, që nuk takohen me njëra-tjetrën: në një anë atë të kapjes së çdo institucioni, çdo zyre dhe çdo vendi pune dhe atë të delegjitimimit të çdo institucioni nga ana tjetër. Të dy palët duhet t’u krijojnë mundësinë të gjithë qytetarëve shqiptarë, që në mënyrë të qetë, civile dhe demokratike të shprehin sovranitetin e tyre për të gjitha institucionet, vendore dhe qendrore, përfshi dhe Presidentin nga populli, në 13 Tetor”.

Rama u përgjigj pas një mbledhje afro 5 orëshe të kryesisë.

Rama: 13 tetori ditë e zakontë …jemi një shumicë qeverisëse që kemi detyrimin të mbajmë me nder e dinjitet deri në 2021.

Në të njëjtën ditë, dy kandidatë të tij fitues në Bashkinë Durrës e Vorë nuk e morën vërtetimin e mandatit. Gjyqtarja Mimoza Margjeka e Gjykatës së Durrësit, rrëzoi kërkesën e Valbona Sakos për vërtetimin e mandatit në krye të Bashkisë Durrës, me argumentimin se Bindja Demokratike ishte regjistruar jashtë afateve ligjore në zgjedhje.

Ndërsa gjykata e Tiranës nuk shpalli fitues të zgjedhjeve kandidatin socialist për bashkinë e Vorës, Agim Kajmaku i cili nuk kishte rivalë. Gjyqtarja Ariana Gunbardhi vendosi t’ia kalojë këtë çështje për kompetencë gjykatës administrative të rrethit të parë Tiranë.

Vendimet dukeshin surprizë, pasi tashmë më shumë se gjysmës së të zgjedhurve socialistëve u janë njohur mandatet si kryetarë bashkie, në gjykatat e rretheve respective e ky process vazhdon.

Lulzim Basha e përshëndeti vendimin, ndërsa PS, pas një reagimi paraprak se do apelonte vendimin, përmes nr 2 Taulant Balla e konsideroi një lajthitje antiligjore, e se cdo kryetar i sapo zgjedhur do e merrte detyrën pas vendimit nga KQZ e Kolegji Zgjedhor.

Ndërsa opinioni ende po përpiqej të përtypte këtë situatë të re ngërci, Ilir Meta bëri lëvizjen e radhës. Tha se është gati të rishikojë 13 tetorin e ftoi Ramën e Bashën të flisnin për zgjedhje e zgjidhje.

Meta: Jam fleksibël, meqenëse mund t’i ketë dalë ters në filxhan 13 tetori që ta rishikoj këtë datë, por përpara 17-18 tetorit, në çdo moment do të ishte i mirëpritur.

Unë kam kaq kohë që po e pres me shumë durim, por edhe me shpresë, për të dhënë një zgjidhje të përgjegjshme. Përndryshe kjo krizë do të vazhdojë të përshkallëzohet dhe askush nuk duhet të mendojë që do të dalë me kosto zero. Aq më tepër ata, të cilët kanë punuar me shumë përkushtim për të gatuar këtë rrëmujëhane sot në Shqipëri….Duhet ta kenë të qartë të gjithë qytetarët shqiptarë se nuk ka pasur zgjedhje të qytetarëve shqiptarë, zgjedhje shtetërore, zgjedhje kushtetuese, zgjedhje ligjore më 30 qershor. Le të thotë kush të dojë e çfarë të dojë, çdo shqiptar e çdo ndërkombëtar se gomari fluturon! Ne mund t’i themi se kjo mund të ndodhë në art, mund të ndodhë në ëndërr e mund të ndodhë në piktura, por ne e dimë që gomari, të paktën këtu në Shqipëri nuk është shqiponjë që të fluturojë!

Përpjekjet për ndërmjetësim ndërkombëtar duket se nuk mungojnë. Lulzim Basha njoftoi për një vizitë pune në selinë e OSBE në Vjenë. Me këtë pritshmëri ndërmjetësimi, u shfaq i familjarizuar edhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit Reeke, që qartësoi se nuk do ndërhyjnë.

Reeke: Shtetet e Bashkuara nuk do të bëhen arbitër i politikave të brendshme të Shqipërisë, por ne do të vazhdojmë të inkurajojmë të gjitha palët të punojnë së bashku me institucionet e të bëjnë hapat e duhura.

Rama nuk iu përgjigj ofertës publike të Metës të enjten. Dita e fundit e sesionit parlamentar kishte një axhendë të ngarkuar me 23 pika në rendin e ditës e një interpelancë. Mungesa e Ramës në atë seancë, u sqarua nga ai vetë përmes një fotoje në instagram ku shfaqej në tryezë me Erdogan, me sqarimin se ishte ftuar në rezidencën verore të presidentit turk në Marmara. Nuk është sekret se BE i druhet po aq sa Rusisë, ndikimit të Turqisë në BP. Erdogan që takoi një javë më herët edhe Ilir Metën në një event rajonal, ka ngjallur së fundmi pakënaqësinë e SHBA pas afrimit e blerjes së armatimeve nga Rusia. Erdogan e ka bërë të qartë se Turqia është lodhur prej më shumë se 5 dekadash në pritje të anëtarësimit në BE. A po jep vallë mesazhe gjeostrategjike km Rama, në prag të vendimit të KE për hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë e MV?

Në planin e brendshëm vijon të provohet po aq i fuqishëm sa Edrogani në vendin e tij. Dy ditë pasi gjykata e Durrësit kishte refuzuar të vërtetonte mandatin e socialistes Valbona Sako, u shfaq një vendim njohës i fitores nga një tjetër gjyqtar i të njëjtës gjykatë. Nuk ishte arritur të bëhej një apelim i vendimit të parë, kur PS i ishte drejtuar të njëjtës gjykatë me një kërkesë për vërtetim mandati të kandidates së saj. Lëvizja taktike kishte ardhur një ditë pasi Km deklaronte se mazhoranca kishte detyrimin të forconte kulturën e ligjit në Shqipëri.

Rama: Jemi një shumicë që kemi detyrim të forcojmë kulturën e ligjit dhe të fuqizojmë në tërësi ligjshmërinë në këtë vend në çdo aspekt.

E një lëvizje me rezultat të ngjashëm po kryhet edhe në rastin e kandidatit fitues të Bashkisë Vorë. Basha e konsideroi vendim skandaloz i drejtësisë private të Edi Ramës, ndërsa denoncoi dhënien e koncesioneve të reja, që u miratuan të enjten në kuvend dhe bëri të ditur planin e PD për të rikuperuar pasuritë e shqiptarëve, sapo të vijë në pushtet.

Por Basha ende nuk po paraqet një strategji, se si do arrijë tek zgjedhjet e parakohshme, të cilat do e rikthenin opozitën në institucione. Një pjesë e kryebashkiakëve opozitarë në ditët e fundit në zyra, kanë depozituar padi në prokuroritë lokale për shkelje të kryera në 30 qershor, ndërsa shoqata e bashkive, që drejtohet nga kryebashkiakia e Shkodrës depozitoi në GJK një padi sipas të cilës 30 qershori është antikushtetues, edhe pse shqyrtimi do ndodhë vetëm kur kjo gjykatë të ngrihet.

Mbyllja e këtij sesioni parlamentar zyrtarizon periudhën e pushimeve për politikën, edhe pse duket se as Rama, as Meta e as Basha nuk do kenë të tilla të mirëfillta. Përtej lëvizjeve, kush më shumë e kush më pak për të arritur një marrëveshje, Edi Rama e Lulzim Basha po merren edhe me partitë respektive, ndërsa Meta po impenjohet që mosrespektimi i dekretit të tij të radhës, të mos i kushtojë postin e kreut të shtetit, çka do sillte pa dyshim një ndryshim jo të vogël në konfigurimin politik në vend./ABC News Albania 24/7

67440703_2519934481391051_1156909858482552832_n.jpg
nev ila10:12 | 20/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përmes një statusi në rrjetet sociale shkruan se drejtësia në të gjithë Shqipërinë është sot në duart e krimit dhe të organizatës kriminale të rilindjes> Sipas tij Rama përmes Vangjush Dakos dhe krimit, kontrollon pushtetin lokal dhe se me këtë drejtësi nuk do të ketë kurrë politikanë në pranga dhe kriminelë në burg.

“Edi Rama përmes Vangjush Dakos dhe krimit të organizuar kontrollon pushtetin lokal, drejtësinë dhe çdo institucion tjetër të Durrësit. Bashkëpunëtori i bandës kriminale të Avdylajve, liruesi nga burgu i Lul Berishës dhe pastruesi i parave të krimit në Durrës, duhet të ishte në burg, por ai është padroni i atyre që që duhet ta dërgonin në burg.

Drejtësia në të gjithë Shqipërinë është sot në duart e krimit dhe të organizatës kriminale të rilindjes. Sot mes rilindasve dhe krimit nuk ka më asnjë ndryshim. Jemi kthyer në kohët e errëta, kur drejtësia ishte partia kriminale.

Me këtë drejtësi nuk do ketë kurrë politikanë në pranga, nuk do ketë kurrë kriminelë në burg. Me këtë drejtësi, prangat janë për njerëzit e thjeshtë dhe krimi e hajdutëria qeveritare bëjnë kërdinë. Çlirimi i vendit nga sundimi i Edi Ramës dhe bandës së tij në qeveri është domosdoshmëri për demokracinë, shtetin e së drejtës dhe stabilitetin e vendit“, shkruan Basha./abcnews.al

lulzim-basha-1.jpg
G. P.14:54 | 19/07/2019

Kreu i demokratëve Lulzim Basha reagoi në rrjetet sociale pasi gjyqtari i Durrësit Shpëtim Reka vendosi të njohë Valbona Sakon si kryebashkiake të qytetit bregdetar. Sipas kryedemokratit Basha, drejtësia është nën kontrollin e plotë të Ramës dhe vendimi i sotëm i gjykatës së Durrësit është vendim i vendosur nga kryeministri.  Mirëpo ky vendim, shton më tej lideri demokrat, do të ketë pasoja të rënda për vendin dhe qytetarët.

“E gjithë drejtësia është nën kontrollin e plotë të Ramës. Vendimi i Gjykatës së Durrësit është vendimi i drejtësisë private që ka vendosur Edi Rama në Shqipëri. Ky shpartallim i sistemit të drejtësisë do të prodhojë për një kohë të gjatë pasoja të rënda për vendin dhe qytetarët. Nëse nuk e ndalim sa më parë Edi Ramën, Shqipëria do kthehet në një shtet tërësisht të falimentuar afrikan”, shkruan Basha në Facebook.

Këtë të premte gjyqtari Shpëtim Reka vendosi të njohë Valbona Sakon si krybashkiake të Durrësit. Ai pranoi një kërkesë që i është dorëzuar shkresërisht nga vetë kryetari i Ps-së Edi Rama, i cili kërkonte të njihte Sakon si kryebashkiake të Durrësit.

Për këtë bashki janë në fuqi dy vendime, ai i ditës së mërkurë që, kishte si kërkuese vetë Valbona Sakon, dhe që nuk e pranoi si fituese dhe ky i së premtes, më kërkues Edi Ramën, që e konfirmoi fitoren e Sakos.

Vetë kandidatja tha se do ta apelojë vendimin e së mërkurës, duke shpresuar se në këtë mënyrë do të shuajë betejën juridike./abcnews.al

basha-selia-PD-1280x608.jpg
nev ila11:43 | 19/07/2019

Politikanët me pranga në duar do të jenë lajtmotivi i qeverisjes së Partisë Demokratike. Kryetari i opozitës Lulzim Basha deklaron se nuk do të lejojnë fuqizimin e mëtejshëm të krimit që sipas tij po kap ekonominë dhe politikën duke çuar në destabilizimin total të vendit. Kjo do të ndodhë që ditën e parë të qeverisjes nga opozita e sotme.

“Ne do të ndërmarrim një operacion të gjerë, të paparë  ndonjëherë me shtrirje nga Shqipëria në vendet e tjera për hetimin, zbulimin dhe ndëshkimin e të gjithë vjedhjeve dhe grabitjeve që i janë bërë Shqipërisë”, tha Basha.

Ky operacion bën të ditur Lulzim Basha do të përfshijë krijimin e një kuadri ligjor radikal kundër krimit dhe korrupsionit qeveritar, e hetimin dhe ndëshkimin e gjithë veprimtarisë kriminale të qeverisë në fushën e prokurimeve dhe licensimeve publike. Çdo kontratë koncesionare, çdo kontratë shtetërore do të konsiderohet si vepër e mundshme kriminale dhe do të hetohet pa asnjë përjashtim- paralajmëron kreu demokrat.

“Çdo ent dhe kompani private, çdo person privat e publik i përfshirë në hartimin dhe miratimin e këtyre kontratave , nga juristët e thjeshtë deri tek kryeministri do ti hetohet pasuria dhe të ardhurat pas asnjë përjashtim në Shqipëri dhe kudo që ti ketë”, deklaroi ai.

Hetimi do të përqendrohet tek gjurmimi dhe zbulimi i origjinës së parave të përdorura e do të zbulojë destinacionin e parave të marra nga buxheti.  Ky proces hetimor do të përfshijë pasurinë e të gjithë ish zyrtarëve dhe zyrtarëve të tanishëm.

“Paratë që u janë vjedhur shqiptarëve dhe kanë përfunduar në llogari bankare në Qipro, në Singapor apo në ishujt Kajman dhe kudo, paratë që kanë përfunduar në vila në Romë dhe në Nju Jork do të zbulohen dhe do tu kthehen shqiptarëve”, tha kryedemokrati.

Për t’ia arritur qëllimit kryetari i Partisë Demokratike bën me dije se kanë marrë ekspertizë të huaj të specializuar për hartimin e një programi të posaçëm për hetimin dhe rikuperimin e pasurive të tjetërsuara dhe të vjedhura të shqiptarëve.

“Ne jemi në kontakt me agjencitë kryesore në botë për luftën kundër krimit ndërkombëtar nga Europoli tek agjencitë britanike, hollandeze, gjermane dhe amerikane. Të gjitha janë shumë të gatshme të ndihmojnë”, deklaroi Basha.

Ndërkohë Partia Demokratike po harton një ligj që synon të parandalojë  investimin e parave të krimit në ekonomi dhe një tjetër për përgjegjësinë civile të personave privatë dhe bizneseve për dëmet nga korrupsioni. Nuk do të jenë më qytetarët ata që do paguajnë dëmet që i shkaktojnë buxhetit të shtetit zyrtarët e lartë por vetë këta të fundit. Një paketë e tërë ligjore po hartohet edhe për deklarimin dhe kontrollin e aseteve të politikanëve  dhe  punonjësve publikë.

“Politikanët dhe punonjësit publikë nuk do të mundin të blejnë dot as një kostum e më vila dhe makina të shtrenjta apo shkollime jashtë vendit për fëmijët e tyre pa u hetuar për burimin e parave”, theksoi ai.

Burimi i të gjitha këtyre ndërmarrjeve ligjore është lidhja e krimit me qeverinë e sotme deklaroi Lulzim Basha duke premtuar se fundi i pandëshkueshmërisë së korrupsionit dhe krimit në nivelet e larta është i vetmi fillim i vërtetë i ndryshimit të Shqipërisë./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-1.jpg
G. P.14:55 | 17/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim basha, përshëndeti vendimin e Gjykatës së Durrësit, e cila këtë të mërkurë refuzoi t’i japë mandatin e kryebashkiakes, kandidates së Partisë Socialiste, Valbona Sako. Këtë vendim Basha e quan të shenjtë pasi sipas tij ka akoma gjyqtarë që e kanë të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin.

“Farsa e 30 qershorit ishte masakër e Kushtetutës, e ligjit dhe e standardeve. Dua të përshëndes vendimin e Gjykatës së Durrësit, i cili sjell shpresë se në këtë vend ka gjyqtarë e gjyqtare që e kanë të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin, se ka shërbyes civilë me kurajë dhe ndërgjegje që i shërbejnë shtetit të së drejtës dhe jo shtetit partiak”, shkruan kryetari i opozitës.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan më tej se 30 Qershori është grusht kriminal institucional i kryeministrit Rama.

“Farsa e 30 qershorit është një grusht kriminal institucional i Edi Ramës, përmes të cilit ai uzurpoi pushtetin vendor, por edhe KQZ-në dhe gjithë sistemin e administrimit të zgjedhjeve përfshi kolegjin zgjedhor. Të gjithë ata që u bënë pjesë e këtij grushti kriminal institucional, të gjithë ata që i shërbyen Edi Ramës për të dhunuar Kushtetutën dhe ligjin me 30 qershor, do të përgjigjen para drejtësisë për veprimet e tyre kriminale”, thotë Basha në Facebook.

Gjykata e Shkallës së Parë Durrës refuzoi t’i japë mandatin e kryebashkiakes, kandidates së PS, Valbona Sako këtë të mërkurë. Kjo e fundit fitoi zgjedhjet në votimet e 30 Qershorit përballë rivales nga Bindja Demokratike, Valbona Sakollari.

Vendimi i Gjykatës së Durrësit erdhi me arsyetimin se Bindja Demokratike është regjistruar pas përfundimit të afatit të regjistrimit në KZAZ. Sipas gjyqtares së çështjes Mimoza Margjeka, BD është regjistruar më 25 Prill, pasi kishte përfunduar afati për regjistrimin e subjekteve zgjedhore.

Gjatë shqyrtimit, Margjeka konstatoi si akt të pavlefshëm vendimin për regjistrimin e BD-së për zgjedhjet e 30 Qershorit, për miratimin e fletës së votimit për kandidatët dhe vendimin për nxjerrjen e rezultatit të votimit për kryetarin e Bashkisë Durrës./abcnews.al

elisa-spiropali.jpg
G. P.13:05 | 16/07/2019

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, reagoi në rrjetet sociale pas deklaratave të Bashës këtë të martë. Spiropali i bën thirrje Bashës dhe Metës që të harrojnë 30 Qershorin sepse sipas saj po kalon edhe Qershori i 2021-shit.

“Lulzim aman ndërro pllakën e gramafonit se s’dëgjohet më as ajo kënga monotone, po veç gërvishtjet e pllakës! Ndërroje atë dreq pllake dhe harroje 30 qershorin bashkë me Baba Xhiken se po të ikën edhe qershori 2021”, shkruan Spiropali.

Ndërkohë kreu i opozitës Lulzim Basha u takua në mëngjes me Presidentin Ilir Meta. Në një deklaratë për mediat Basha tha se bisedoi me të për zgjedhjet e 13 Tetorit. Ndër të tjera ai theksoi se pas zgjedhjeve të 30 Qershorit, opozita është konfirmuar si mazhoranca e re politike./abcnews.al

lulzim-basha123.jpg
G. P.11:47 | 16/07/2019

Në një prononcim për mediat, kreu i Partisë Demoraktike Lulzim Basha tha se në takimin me presidentin mëngjesin e sotëm ka biseduar për datën 13 Tetor, që është dekretuar nga Presidenti si data e re për zgjedhjet lokale.

Basha tha se opozita është në këtë betejë për interesin e njerëzve.

Padyshim që lidhet me 13 Tetorit. Kreu i shtetit mendon se 13 Tetori është mundësi për të dalë nga kriza politike përmes zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, zgjedhjeve lokale dhe siç është shprehur politikisht edhe nëpërmjet zgjedhjeve të reja presidenciale që nënkupton ndryshime kushtetuese.  Duke vlerësuar maksimalisht qëndrimin e presidentit dhe shqetësimin e tij i kam bërë të qarë se PD dhe opozita janë në këtë betejë për interesin e njerëzve që zgjedhjet e ardhshme ndryshe nga farsa e 30 Qershorit, siç e deklaroi OSBE/ODIHR duhet të jenë për njerëzit dhe aq më pak për Ymer Lalën dhe për bosin e tyre, bablokun e madh dhe se në këtë funksion opozita është e gatshme të ndërmarrë çdo hap tpër t’u garantuar shqiptarëve të drejtën e votës që është dhunuar dhe tjetërsuar përtej çdo përfytyrimi”, tha Basha.

Pas takimit me presidentin, Basha u kthye në selinë blu ku u takua me aleatët opozitarë. Ai tha se kishte diskutuar me ta për hapat e tjerë që lidhen me aksionin politik që do të vijojë opozita.“Sot në takimin me opozitën e bashkuar kemi diskutuar për hapat e mëtejshëm që do të hidhen në aksionin tonë politik në të gjitha rrafshet, në raport me njerëzit, me qytetarët. Në raport me faktorin ndërkombëtar, dhe në raport me zgjidhjet që presin dhe që do t’u ofrojmë shqiptarëve. Në këtë kuadër kemi diskutuar gjerë e gjatë për emergjencën ekonomike ku ndodhet vendi, sepse një nga mëkatet më të mëdha, fajet më të mëdha të kësaj bande që na qeveris është që duke tërhequr opozitën në betejën parimore për vlera themelore të lirisë dhe demokracisë, të luftës kundër krimit dhe drogës, ia ka dalë t’i vërsulet Shqipërisë, buxhetit të saj, pasurive të saj, ta vjedhë dhe ta grabisë qytetarin e thjeshtë, pasuritë e këtij vendi dhe ta zhysë ekonominë në ditën e saj më të zezë, në të paktën 2 dekada. Ndaj bashkërisht kemi diskutuar për platformën tonë ekonomike, për zgjidhjet ekonomike që shqiptarët meritojnë dhe do të kenë me fitoren e opozitës së bashkuar, e cila tashmë jo vetëm thjeshtë përmes studimeve të opinionit publik, por edhe përmes referendumit të 30 Qershorit, është konfirmuar si mazhoranca e re politike”, tha Basha. /abcnews.al

foto-ilustruese.jpg
G. P.09:52 | 16/07/2019

Kryetari i PD Lulzim Basha ka qenë sot rreth orës 09:00 në mëngjes në zyrën e Presidentit të Republikës. Takimi mes të dyve ka zgjatur pak më shumë se 40 minuta dhe nuk ka pasur një njoftim për mediat.

Takimi mes kreut të shtetit e kreut të opozitës vjen në një situatë ngërçi politik, që vijon prej gati pesë muajsh. Pas takimit me Metën, Basha i është drejtuar selisë blu ku ka thirrur në një takim aleatët opozitarë./abcnews.al

lul-basha-1280x721.jpg
nev ila14:24 | 15/07/2019

Deri në fund të sezonit veror Partia Demokratike do ti ketë gati shtabet politikë në të gjitha rrethet. Në këtë organizim të urdhër nga kryetari Lulzim Basha vihen re edhe disa lëvizje të koordinatorëve që do të angazhohen për të ringritur strukturat e degëve të partisë kryesisht në zonat që kanë ndeshur më shumë probleme me elektoratin.

Nuk do të ketë pushim në Partinë Demokratike këtë verë.

Organizimi i degëve të partisë në rrethe ka zënë vendin kryesor në axhendën e kryetarit Lulzim Basha. Nëpërmjet një urdhri ai ka kërkuar që nga data 15 korrik deri në 31 gusht të ngrihen shtabet politikë në nivel qendror e lokal duke lënë të kuptohet se fushata elektorale tashmë ka nisur zyrtarisht në selinë blu.

Një lëvizje të re ka bërë kryedemokrati Basha me ndryshimin e disa prej koordinatorëve politikë në rrethe.

Numri dy i Partisë Demokratike Gazment Bardhi është emëruar në Shkodër në vend të ish deputetit Flamur Noka. Ky i fundit ka zëvendësuar Luçiano Boçin në Elbasan.

Ish deputeti durrsak Oerd Bylykbashi është emëruar në Tiranë duke ia lenë organizimit e qarkut bregdetar Gent Strazimirit.

Në Tiranë Lulzim Basha ka emëruar edhe Nënkryetarin e Partisë Demokratike Edmond Spaho që prej disa vitesh organizon degën e Partisë në Elbasan.

Enkelejd Alibeaj nuk do të jetë më në Fier pasi kryedemokrati e ka emëruar koordinator politik në Dibër.

Edhe Ervin Salianji lë Korçën, për të ndjekur ecurinë e partisë në Gjirokastër.

Vendimi i kryetarit të Partisë Demokratike është marrë pas mbledhjes me Kryesinë dhe strukturat e Partisë.

Në shkresën zyrtare të firmosur nga kryedemokrati Basha kërkohet gjithashtu informacion i detajuar për të evidentuar funksionarët politikë dhe drejtuesve të degëve të Partisë Demokratike ndër vite si dhe nxitjen për ti angazhuar përsëri në strukturat e partisë.

Përdorimi i rrjeteve sociale është parë si pikë e fortë nga shefi i opozitës për përhapjen e mesazhit politik të strukturave drejtuese të Partisë.

Gjithçka duhet të jetë gati në shtator kur pritet edhe lëvizja e radhës të aksionit opozitar. Vetë Lulzim Basha ka nisur tur takimesh me strukturat e Partisë në të gjithë vendin./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono