lulzim bahsa

erion-veliaj-3.jpg
G. P.13:29 | 08/06/2019

Kandidati i PS-së për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi takim me banorët e Zall-Herrit në Tiranë, ku shpalosi projektet që do prekin këtë zone në 4 vitet e ardhshme.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e vijoi fushatën për një mandat të dytë me banorët e Zall-Herrit. Teksa prezantoi kandidatët për Këshillin Bashkiak të Tiranës, Veliaj shpalosi edhe projektet që do të transformojnë këtë zonë.

“Do vazhdojmë me sistemimin e asfaltit dhe mirëmbajtjes, në rrugën e Dritasit, në rrugën e fshatit Kallmet, rruga KAllmet-Pinar. Tani që na hapi koha do dyfishojmë prurjet që Bovilla sjell në filtrim. Kemi marrë një vendim që ka të bëjë më ndërtimin e shkollës së re në fshatin Dritas, një nevojë e jashtëzakonshme e komunitetit. Kemi edhe një projekt, që quhet “100 lagjet e Tiranës”. Duke qenë se Zall-Herri është pjesë eTiranës s’mund të themi një fshat këtu, një fshat atje”, tha Veliaj.

Gjatë bashkëbisedimit me banorët e Zall-Herrit, Veliaj solli në vëmendje ato që ai i quajti “plagë të hapura” të lëna nga Luzim Basha, ndërsa nuk la lashtë vëmendjes as protestën e kësaj të shtune.

“Jo vetëm që nuk ke lënë një gjurmë kur ke qenë në pushtet, në Tiranë, por ke lënë vetëm plagë të hapura, duke filluar nga rruga Durrës Kukës, tek 21 janari, tek falja e detit dhe në fakt ka vetëm një parti që jo vetëm nuk fal detin por mban edhe premtimet e aleatëve që kanë ikur në rrugë të gabuar. “Kjo është arsyeja pse Lul Basha nuk do zgjidhet dot kurrë kryeministër, se pyetja e parë që një njeriu do i bëjnë është: Shoku, ti që vjen po aplikon për këtë punë, çfarë ke bërë më parë, që ta dimë? Secili prej nesh që shkon e aplikon për një vend pune i thonë, më përpara me çfarë je marrë, ke bërë ndonjë punë? Në momentin që përgjigja është po, kam qenë në Tiranë dhe më ngeci Sahati, po kam qenë në Tiranë dhe nuk mblidheshin plehrat, bëheshin mullar, po kam qenë në Tiranë, nuk bëra dot një kënd lojërash”, tha Veliaj.

Në përmbyllje të fjalës së tij, Erion Veliaj theksoi se vota e 30 qershorit do të vendosë vulën për të transformuar edhe më tej Tiranën në 4 vitet e ardhshme./ABC News Albania 24/7

mediu.jpg
G. P.15:35 | 22/05/2019

Krerët e pesë partive opozitare aleate të Lulzim Bashës gjatë takimit me mbështetësit në qytetin e Lezhës, pasi i ftuan të jenë pjesëmarrës në protestën e 25 Majit, theksuan arsyet përse kryeministri Rama nuk mund të jetë në krye të qeverisë që do të zhvillojë zgjedhje brenda standardeve demokratike.

Grupimi i Qendrës së Djathtë, pesë aleatët e demokratëve në opozitë, tezat e tyre i artikuluan në Lezhë.

“Ky po i përcakton kundërshtarët vetëm, po regjistron vetë jashtë çdo rregulli, po i voto dhe thotë “Kështu bëhet se kështu dua unë””, tha Duka.

Qeveria kalimtare është rruga e vetme për mos zvarritjen e kësaj krize, sipas tyre, përballë të cilës qëndron alternative opozitare.

“Lulzim Basha si lider i opozitës sot ka një përgjegjësi shumë të madhe. Përveç aksionit opozitar, përveç kauzës për largimin e kryeministrit do japim dhe alternativa bindëse për qytetarët dhe ai tashmë ka filluar ta bëjë një gjë të tillë, të gjithë e shohim”, tha Ndoka.

Precedent për largimin e kryeministrit përpara zgjedhjeve ekziston, kujton Mediu, madje shumë pranë nesh.

“Kemi një precedent rajonal, siç është precedenti i Maqedonisë së Veriut ku u ra dakord për qeverisje tranzitore ku Gruevski nuk ishte kryeministër dhe për të përgatitur zgjedhjet”, tha Mediu.

Arsyeja për këtë është më e qarta për shqiptarët, sipas kreut të LZHK-së.

“Ky ka filluar i ka marrë të gjitha. Ky ka vënë ato emrat e lezetshëm, jo tepsia, jo timoni që të qeshin pak njerëzit, mirëpo ky në fakt u ka futur dorën në xhep njerëzve. Domethënë merr paratë e shtetit publik. Ky ka marrë drejtësinë, ky ka marrë ekonominë, edhe Akademinë e Shkencave. Se për çfarë i duhet Akademia e Shkencave, ka ndonjë peshë për ekonominë? Në këto rrethana bëhen zgjedhjet? Nuk bëhen dot. Ky merr para, media, çfarë zgjedhjesh të bëjmë”, tha Shehi.

Ndaj pjesëmarrja në protestën e së shtunës duhet të jetë tregues i refuzimit të kësaj farse sipas aleatëve të demokratëve.

“Të shtunën ta shumëfishojmë praninë tonë në protestën e madhe të opozitës së bashkuar”, tha Dule./ABC News Albania 24/7

edi-ramaaa-1280x716.jpg
G. P.14:54 | 12/05/2019

Kryeministri Edi Rama përsëriti ftesën për dialog drejtuar kryetarit të Partise Demokratike Lulzim Basha. Në një komunikim me gazetarët Rama thotë se ka një mesazh për Bashën ndërsa shprehet; nëse kjo nuk është një luftë për pazare eja ulemi të flasim, sugjerimet tuaja do t’i kthejmë në nisma ligjore.

“Unë e di që mund të tingëllojë si një predikim në hava, por një mesazh kam për mikun tim rrugë humbur Lulzim Basha. Kujtoje mesazhin që të kam çuar kur i ke hyrë kësaj rruge. Ka kohë dhe po ta përsëris prapë nuk je vonë akoma të kthehesh nga kjo rrugë, për një arsye shumë të thjesht që me shumë të drejtë herët ose vonë, llogarinë ata që të ndjekin do ta kërkojnë ty se nuk ka lider në botë, po ti s’je lider, që ta tërheqë partinë e vet nga stacioni i një alternative qeverisë tek ky stacion të dëgjoja dje me zë të ngjirur që thoshe dje “Aman Ik” dhe patjetër që unë jam gjithmonë i gatshëm për dialog, për t’u ulur dhe diskutuar dhe fatmirësisht ata me Lulzim Bashën në krye thonë që nuk kanë më nevojë për asnjë karrige, i kanë djegur dhe thonë jam popull.

Ulemi, flasim, dhe pas asnjë diskutim marrim dhe i kthejmë në nisma të gjitha shqetësimet që ata si popull kanë shqetësim Nëse kjo nuk është një luftë e ulët për të bërë një pazar, gjë që unë e besoj sepse besoj çdo gjë që thotë Luli atëherë jemi në rregull, çdo shqetësim të ulemi dhe të flasim, të negociojmë dhe të vendosim. Përndryshe më herët se vonë, turpi do ti ndjekë pas gjithë kohës, ata të cilët kanë ende mundësi të kenë turp se jo të gjithë kanë mundësi të kenë turp. Kur të heqin vizën partnerët më të madhej të këtij vendi s’ke më turp. Atëherë kje gati ti heqësh vizën gjithë Shqipërisë vetëm të nxjerrësh kunjën e barbarit që nuk bëhet kurrë qytetar”, tha Rama./ABC News Albania 24/7

basha132-1280x712.jpg
G. P.09:18 | 12/05/2019

Pas orës 1 të mëngjesit, Basha shpalli vendimet e forumeve më të larta të PD të mbledhura në mesnatë: një protestë të dielën ora 11:00 para drejtorisë së spolicisë dhe një tjetër të hënën ora 18:30 para kryeministrisë. Vendimet, tha Basha, edhe për shkak të dhunës policore.

“Në këtë orë të vonë të natës, dua t’ju komunikoj vendimin unanim të forumeve më të larta të PD-së dhe opozitës së bashkuar për të thirrur një protestë kombëtare ditën e hënë në orën 18:30 në përgjigje të vendosur të dhunës shtazarake të regjimit kriminal të Edi Ramës dhe të palëkundur në objektivin tonë për të larguar një orë e më parë qeverinë e krimit.

I bëj thirrje qytetarëve të Tiranës të na bashkohen në orën 11:00 para Drejtorisë së Policisë së Tiranës, drejtorisë së torturës dhe krimit, ku do të protestojmë për lirimin e qytetarëve të arrestuar, të dhunuar barbarisht nga kriminelët me uniformë. Në orën 11:00 të gjithë qytetarët e Tiranës janë të ftuar në protestën para drejtorisë së policisë”, tha Basha./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha.jpg
G. P.15:29 | 17/04/2019

Përmes një statusi në rrjetet sociale ka reaguar kryedemokrati Lulzim Basha lidhur me situatën e krijuar në zonën e Bregut të Lumit, ku policia është përplasur sërish me banorët, shtëpitë e të cilëve po prishen nga ata që shefi i opozitës i quan “dhunues që gjithë shqiptarët panë duke rrahur një grua të dëbuar me forcë nga shtëpia e saj dhe duke goditur përfaqësuesit e opozitës në mbështetje të tyre.”

“Dhunuesi i zonjës tek Bregu i Lumit është shefi i komisariatit numër 4, Agim Hoxha”, shkruan Bashan ë postimin e tij në Facebook duke vijuar se dhunuesi tjetër është fytyra e Erion Veliajt në Policinë Bashkiake që dhunojnë gjyshe që shesin prodhimet e bahçes.

Edi Rama nuk mund ta mbajë pushtetin përveçse me dhunë sipas kryedemokratit, ndaj thirrjen ja drejton qytetarëve për qëndresë kundrejt dhunës dhe padrejtësisë./abcnews.al

baraj-1.jpg
G. P.18:00 | 12/04/2019

Sipas deputetit të Partisë Socialiste, Besnik Baraj, kreu i opozitës Lulzim Basha nuk mund të mbijetojë në politikë nëse nuk ka kaos. Sipas tij, njerëz në Partinë Demokratike nuk kanë besim te figura e Bashës pasi ai ka humbur më parë zgjedhje.

“Basha në planin personal nuk ka alternativë tjetër. Ai mund të mbijetojë në politikë vetëm nëse në Shqipëri ka kaos, në qoftë se në Shqipëri destabilitet. Kredoja politike e Bashës është minimale dhe ai mund të mbijetojë nëse ndodh një gjë e jashtëzakonshme si, shtrohet pushteti në tavolinë. Këtë kërkon praktikisht. Në këto rrethana, duke pasur parasysh, unë kam biseduar dhe me protagonistë të PD dhe besimi i tyre te Basha është minimalist. Ai në kushtet kur janë bërë disa zgjedhje dhe Basha ka humbur dhe nëse do respektoheshin standardet e demokracisë normale, ai duhet të ishte larguar”, tha Baraj, në studion e ABC News këtë të premte.

Gjithashtu, Baraj komentoi edhe zhvillimet në Holandë, ku një grup deputetësh kanë kërkuar që të hiqen vizat me Shqipërinë. Ai shpreson që të mos kalohet deri në këtë lloj mase.

“Sigurisht ajo që vihet re është që Holanda ka qenë skeptike në përgjithësi dhe nuk është hera e parë. E ka shfaqur edhe herë të tjera këtë lloj trysnie. Unë besoj dhe shpresoj se nuk do të kalohet në këtë lloj mase. Në pikëpamjen sasiore, pjesa e shqiptarëve që duan të largohen është shumë i vogël me numrin e emigrantëve që përballet sot Europa. Ka dhe shumë shembuj pozitivë krahas pjesës që opozita dhe media synojnë ta stigmatizojnë si të thuash. Unë jam i bindur dhe kam besim që nuk do ndodhë të revokohet sistemi i vizave”, tha Baraj.

astrit-patozii.jpg
G. P.21:11 | 08/04/2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka deklaruar pas protestave të opozitës ndryshimin e sistemit në vend. Por për Astrit Patozin, ai ka pasur disa raste për ta bërë këtë gjatë viteve që ka qenë në krye të opozitës.

Por fakti që nuk e ka bërë ka vetëm një përgjigje sipas ish-deputetit. Në emisionin “Byro Politike”, ai deklaroi se Basha, së bashku me krerët e partive kryesore në vend janë përfituesit kryesorë të sistemit politik aktual.

“Të dalësh sot dhe ta thuash në një takim pa shumë pretendime do thoja me disa studentë dhe të thuash unë jam gati të ndryshojmë sistemin politik. Pyetja është: Ku ishte ti Adam? Sepse Lulzim Basha është sot kreu i PD-së prej 6 vitesh. Pra ka gjashtë vjet që drejton forcën kryesore të opozitës dhe ka pasur të paktën tre raste për ta dëshmuar që nuk ishte për këtë lloj sistemi dhe e ka identifikuar që ky është thembra e Akilit. Pse s’e ka bërë?

Përgjigja është e thjeshtë. Basha është një nga përfituesit e këtij sistemi bashkë me Edi Ramën. Partitizmi, i cili u konsolidua në Shqipëri me ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 është një sistem që bën sulltan krerët e partive politike. Dhe në morinë e partive që ka në Shqipëri tre janë partitë që janë në skalionin e parë. Nëse do flasim për përfituesit kryesorë, ata janë Lulzim Basha, Edi Rama dhe Monika Kryemadhi ose Ilir Meta pak rëndësi ka. Nuk mund të pritet që prej tyre të lindë ndryshimi ose ideja e ndryshimit të kësaj status quoje.  Unë kam frikë se Basha e bën për një taktikë politike. Një gjë që nuk e do, por thotë pse mos të them një fjalë të mirë”, tha Patozi./abcnews.al

protesta-opozita.jpg
G. P.13:01 | 03/04/2019

Protestues të shumtë u mblodhën përpara parlamentit për të protestuar këtë të mërkurë, ndërkohë që Kuvendi ishte mbledhur për të vazhduar seancën plenare të radhës.

Pasi protestuan aty për rreth dy orë, ata u zhvendosën nga godina e Kuvendit drejt Piramidës. Aty tubuesit i vunë zjarrin një piramide prej letre, të cilën e kishin etiketuar si “Piramida e Krimit”. Pas qëndrimit për disa minuta aty, protestuesit u zhvendosën drejt selisë blu.

“Shumë shpejt do ta shihni si do marrë vrapin dhe nuk do dijë ku të ndalet. Ka dalë dhe numëron sa ishin demokratët sot, sa kishte mbledhur opozita sot sa do mbledhë nesh. Ai nuk kupton një gjë, ne do të jemi në shesh, dhe që urrejtja e grumbulluar sot në shpirtin e shqiptarëve është gjithë ditën aty dhe një ditë do ta mbysë”, tha Paloka.

Ndërkohë gjatë momentit që Kryeministri Rama mbante fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit, pati përplasje mes protestuesve dhe policisë.

Gjithashtu tensionet e para janë shënuar në mëngjes pranë Ministrisë së Brendshme, aty ku banorët e Unazës së Re janë ndaluar nga policia të kalojnë në pedonalen Murat Toptani. Ndërkohë, ish-deputeti Klevis Balliu në një prononcim të shkurtër për mediat tha se e gjithë përplasja bëhet nga policia që më pas të arrestojë dhe shoqërojë protestuesit.

“Kjo bëhet vetëm për shoqërime, s’bëhet për asnjë gjë tjetër. Kjo këtu është një pikë grumbullimi, s’është pjesa e protestës dhe mundohen që të përplasen me banorët që më vonë t’i arrestojnë dhe shoqërojnë kot. Për këtë bëhet kjo”, tha Balliu.

Mësohet se kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mungon në këtë protestë sepse ka udhëtuar në Berlin mbrëmjen e së martës. Ai do të zhvillojë takime punë me anëtarë të PPE. Kjo është protesta e dytë nga 8 të tilla, ku kryetari i PD-së nuk do të jetë prezent. Megjithatë, ai i ka inkurajuar protestuesit nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale.

“Qytetarët shqiptarë janë ngritur kundër Maduros së Ballkanit i cili është kapur duke vjedhur. Ky vend ka zot! Sovrani në Republikën e Shqipërisë është populli shqiptar”, shkruan Basha

Ndërkohë policia ka marrë masa të shumta përpara parlamentit. Mësohet se kësaj here, drejtuesit e uniformave blu kanë vendosur shumë efektivë edhe pranë Kryeministrisë dhe Ministrisë së Brendshme për shkak të zhvendosjes së protestuesve.

Ndërkohë rruga George W. Bush u bllokua për automjetet. Gjithashtu edhe pedonalja Murat Toptani u bllokua për qarkullimin e këmbësorëve./abcnews.al

lulzim-bashaaa-3.jpg
G. P.17:45 | 27/02/2019

Të parët që mbërritën në zyrat e delegacionit të Bashkimit Europian për të takuar të dërguarit e Parlamentit Europian në Tiranë ishin kryetarët e partive opozitare. Takimi me ta zgjati përtej orarit të parashikuar, ndërsa shefi i selisë blu Lulzim Basha doli para gazetarëve i pashqetësuar.

“Unë jam me shumë besim se këtë proces opozita, bashkë me qytetarët, do ta çojnë në fund. Kur them bashkë me qytetarët, kam parasysh, jo vetëm ata që na mbështesin ne dhe na votojnë ne, por edhe socialistët e ndershëm, që u ka ardhur në majë të hundës zgjedha e krimit të organizuar në institucionet shtetërore dhe brenda partisë së tyre”, tha Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike tregoi se i ka folur hapur eurodeputetëve nga të gjithë grupet paralamentare pasi sipas tij, ata janë të dezinformuar për atë që ndodh në Shqipëri.

T’u shpjegonim atyre gjendjen ku ndodhet vendi dhe sesi opozitës, si përfaqësuese e interesit publik, nuk i është lënë asnjë mundësi tjetër ose të bëhet fasadë e një qeverie të bërë njësh me krimin e organizuar dhe oligarkinë, që vjedh dhe dhunon shqiptarët, ose t’u tregojë shqiptarëve dhe botës mbarë se ky sistem ka rënë dhe të tregojë rrugën politike për të dalë nga kjo krizë”, tha ai.

Shefi i opozitës Basha mohoi që mes tij dhe kryeministrit Rama të ketë bisedime për të nxjerrë vendin nga kriza.

Nuk ka asnjë komunikim midis meje dhe Edi Ramës. Komunikimi i vetëm është ai i qytetarëve shqiptarë, vendimi i vetëm është ai që kanë diktuar qytetarët shqiptarë”, u shpreh kreu i demokratëve.

Rruga politike për të nxjerrë vendin nga kriza përsëriti Basha është qeveria tranzitore dhe zgjedhjet e lira e të ndershme.

Kjo, natyrisht, nuk mund të ndodhë si një përpjekje fasadë, siç është përpjekja për të arrestuar Gjush Dakon sa për sy e faqe, por duhet të ndodhë, duke treguar para shqiptarëve një reflektim të thellë, i cili vjen me një akt të ndarjes së Partisë Socialiste nga krimi dhe tutela kriminale e përfaqësuar nga Edi Rama”, tha ai.

Kryetari i Partisë Demokratike beson se ndërkombëtarët do ta kuptojnë se e para është demokracia pastaj stabiliteti.

“Hap pas hapi do ta kuptojnë se përqasja e stabilitetit mbi demokracinë ka çuar në një dështim total, se humbet në radhë të parë demokracia e pastaj edhe stabiliteti. Jo vetëm kaq, por, pastaj, autokratët e korruptuar dhe të inkriminuar si Edi Rama nuk mjaftohen me stabilitetin e vendit, që e kanë bërë copë e çikë, por fillojnë e japin mend edhe për stabilitetin e rajonit, duke përqafuar përqasje anti-europiane, anti-NATO e anti-amerikane, siç janë ato të futjes së rajonit në procese millosheviçiane të shteteve etnike e ndryshimit të kufijve”, theksoi Basha.

Delegacioni i Parlamentit Europian vizitoi Tiranën para vendimit për hapjen ose jo të bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Europian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono