Luigi Soreca

de-raho.jpg
in a11:06 | 15/11/2019

Italian anti-mafia prosecutor Frederico Cafiero de Raho, at the conference talking about the  administration, management and use of seized and confiscated property has declared that Albanian organizations along with Ndragheti control the ports in northern Europe and cocaine trafficking.

De Raho: I come to Tirana once again because we have a common problem in the fight against organized crime.

Italy has committed two acts to crack down on the mafia, the offense of cooperation in a criminal group and the seizure of money that comes from crime.

Albanian justice is also describing the path of Italy, so prisoners should have total interruptions with outside prison. ”

Soreca: The issue of corrupted  prison staff is very important. We have seen efforts to take action against prison staff.

British Ambassador Norman: The fight against crime is the main purpose of the work of the justice ministry and the Directorate General of Prisons. Prisons have high level criminals. We know that some of these criminals have commanded  criminal bands from inside the prison doors./abcnews.al

selia-blu-1.jpg
in a09:54 | 13/11/2019

US Charge d’Affaires in Tirana Leyla Moisi-Ones, EU Ambassador Luigi Soreca, German Ambassador Peter Zingraf and British Ambassador Duncan Norman hold a meeting with Democratic Party leader Lulzim Basha.

According to ABC News reporter Juxhin Mustafaraj the focus of the meeting between Basha and the ambassadors was on electoral reform.

The meeting between Basha and the ambassadors was scheduled a few days ago at the request of the DP and lasted about 90 minutes.

The political parties have again launched accusations about  re-establishment process of the Constitutional Court

They accuse each other with the argument that members elected to the constitution are not “naked” figures from political influence.

Yesterday’s vote in the Assembly of the two new members of the Constitution was welcomed by the US, Germany and the European Union, while their representatives in Tirana added that this process will open the way for the consolidation of the law in Albania. / abcnews

blu-1.jpg
in a16:22 | 12/11/2019

The EU ambassador in Tirana, Luigi Soreca is also at the headquarters of the Democratic Party, to meet with the top Democrat, Lulzim Basha.

German Ambassador of Tirana,  the UK Ambassador and the US workload , Leyla Moses-Ones will meet with PD leader./abcnews.al

sorecaaa-933x445.jpg
nev ila16:25 | 18/10/2019

Ambasadori i Bashkimit evropian në Shqipëri me anë të një statusi në rrjetet sociale ka shprehur keqardhjen në lidhje me përgjigjen negative të BE për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë fajtorë për këtë … Sot do të doja t’u dërgoja një mesazh miqve tanë dhe:: ju lutem mos hiqni dorë … Unë nuk kam asnjë dyshim absolutisht se një ditë do të bëheni anëtarë të plotë të 🇪🇺”, shkruan Soreca në statusin e tij./abcnews.al

mosesa.jpg
Autor E10:39 | 07/10/2019

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca është shprehur se nuk ka asgjë më të keqe se sa padrejtësia gjatë fjalimit të mbatjur gjatë ceremonisë së diplomimit të 25 magjistratëve.

“Prokurorët dhe gjyqtarët janë si mjekët, ose shpëtojnë jetë ose shkatërrojnë”, tha Soreca duke shtuar se nuk ka gjë më të keqe se sa padrejtësia dhe drejtësia e vonuar.

Të pranishëm në ceremoni ishin edhe zv.ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Leyla Moses Ones, ai i OSBE-së Borchardt gjithashtu dhe prokurorja e përgjithshme Arta Marku.

Moses Ones deklaroi se të diplomuarit duhej të bëheshin agjentë të ndryshimeve në Shqipëri ndërsa Marku u shpreh se sistemi është në reformë të thellë dhe për këtë arsye vështirësitë janë të mëdha./abcnews.al/

luigi-soreca-1-1280x718.jpg
nev ila11:43 | 28/09/2019

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca e konsideron pozitiv vendimin e Bundestagut gjerman për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe shpreson që rezoluta të miratohet edhe nga vendet e tjera të unionit.

Sipas tij, Shqipëria do të ketë 3-6 muaj kohë për plotësimin e 2 kushteve të para, ndërsa 7 detyrat e tjera duhen përmbushur gjatë negociatave.

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca i ka bërë një lexim të thelluar vendimit të Bundestagut për Gjerman për çeljen e negociatave për Shqipërinë.

Shpresplotë se qëndrimi i gjermanëve do të mbështetet edhe nga vendet e tjera të BE dhe do të finalizohet me miratim në Këshillin Europian, Soreca sqaron se çelja zyrtare e negociatave do të ndodh në Konferencën Ndërqeveritare që do të organizohet mes BE dhe Shqipërisë.

Deri në mbajtjen e kësaj konference që mund të kërkojë 3-6 muaj detyrat e shtëpisë për Shqipërinë do të jenë dy dhe ato duhen përmbushur në mënyrë të padiskutueshme.

Por detyrat e shtëpisë për plotësimin e kushteve të vendosura nga Gjermania do të kërkojnë një bashkëpunim të gjerë të gjithë faktorit politik dhe shoqërisë civile në Shqiëpri. Për Sorecën sinjali i dhënë me tryezën e reformës zgjedhore ishte pozitiv, por bashkëpunimi duhet të vijojë.

Bundestagu gjerman i tha “PO” çeljes së negociatave me Shqipërinë me kushtin që deri në momentin e fillimit të kapitujve për anëtarësim, Shqipëria të ketë përmbushur më parë 9 kushte./ABC News Albania 24/7

luigi-soreca.jpg
ad min13:08 | 13/09/2019

Nëse nuk po gjejnë dot arsye për t’u ulur në një tryezë është ambasadori i delegacionit evropian në Tiranë që sugjeron se cila pikë mund t’i bëjë bashkë.

“Ju kemi kërkuar partive që të përfshihen në dialog. E kemi bërë gjithmonë dhe janë të shumta thirrjet tona për dialog. Dialogu duhet të fillojë nga diçka specifike si për shembull Reforma Zgjedhore, e cila do të sillte diçka shumë të rëndësishme për qytetarët e Shqipërisë”.

Reforma zgjedhore është shumë e rëndësishme sipas kreut të delegacionit të Bashkimit Evropian që palët të diskutojnë si tu sigurojnë standarde ndërkombëtare qytetarëve të tyre. Janë këta të fundit që i kanë sytë drejt Bashkimit Evropian, nënvizoi ambasadori Soreca.

“Çelja e negociatave do të ndihmonte edhe sa i përket dialogut dhe më lejoni të them që 91% e shqiptarëve duan që Shqipëria të bëhet shtat anëtar i BE. Këta janë 91% e qytetarëve shqiptarë që i përkasin të gjithë spektrit politik në Shqipëri që do të thotë që të gjithë politikanët duhet të përfshihen në këtë dialog”

Deklaratat Ambasadori Luigi Soreca i bëri pas firmosjes së marrëveshjes “IPA 2018”, me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme që synon ndër të tjera të mbështesë reformën në sektorin e drejtësisë me 42 milionë euro, ndërsa 19 milion euro do të synojnë forcimin e Shtetit të së Drejtës dhe Luftës Kundër Krimit të Organizuar e Drogës. /ABC News Albania 24/7

soreca-euronews-1280x704.jpg
nev ila13:21 | 13/08/2019

Shqipëria ka përmbushur kushtet për çeljen e negociatave por jo për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian. Ky është qëndrimi i ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca në një intervistë për Euronews. Diplomati i ka kërkuar vendeve të Bashkimit Evropian të kenë kujdes me vendimin që do të marrin me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pasi në të kundërt do të dëmtonin besimin e 91% të shqiptarëve që kërkojnë integrimin në BE.

“Vendimi në tetor është i rëndësishëm për vendin, por edhe për BE-në, pasi edhe besueshmëria e procesit të zgjerimit është në pikëpyetje. Vendet e interesuara si Shqipëria apo Maqedonia e Veriut kanë përmbushur mjaftueshmërisht detyrimet kundrejt Komisionit Evropian. Por më duhet të them se kanë bërë progres të mjaftueshëm për hapjen e negociatave, jo për t’u bërë anëtare të BE-së. Siç mund ta dini, Winston Churchill kishte një shprehje, ‘ky është fundi i fillimit’, jo ‘fillimi i fundit’. Dhe pikërisht sepse kanë bërë punën e kërkuar, Bashkimi Evropian duhet të ketë kujdes me vendimin. Është e rëndësishme që populli shqiptar, 91 për qind e tyre që aspirojnë familjen evropiane, të vazhdojë të besojë në perspektivën e BE-së. Unë kam besim se ata do vazhdojnë të besojnë, por Bashkimi Evropian duhet të mos ua presë shpresat që kanë”, tha Soreca.

Ndryshe nga Presidenti Meta që e sheh 15 tetorin si rrugë që duhet të kalojë më parë nga zhvillimi i zgjedhjeve vendore, Soreca kërkon që vendi të mos humbë asnjë ditë kohë për tu angazhuar në rrugën e reformave.

“Shqipëria duhet të fokusohet në axhendën e reformave, të mos humbasë asnjë moment, të jetë gati për 15 tetorin, dhe të ketë gati dokumentacionin që ministrat e BE-së të marrin vendimin. Raporti i majit i Komisionit Europian tregoi se është bërë një progres kuptimplotë në fusha të caktuara, i mjaftueshëm për hapjen e negociatave. Por procesi i reformave nuk ndal asnjëherë. Dhe ka fusha ku institucionet shqiptare në tërësi duhet të vazhdojnë punën. Një shembull është lufta kundër korrupsionit që është një sfidë e përditshme, lufta kundër krimit të organizuar, trafikimi i drogave po ndërron lëkurën në Shqipëri dhe ka nevojë që të ushtrohet trysni te bandat kriminale, pa dalluar mes drogave të lehta dhe atyre të forta”, tha ai.

Kur vjen puna te reformat, diplomati i Bashkimit Europian fokusin e ka te reforma në drejtësi dhe domosdoshmëria për të pasur një reformë të thellë zgjedhore.

Është e qartë se votimi i fundit në qershor tregon se sa e rëndësishme është që elektoratit shqiptar t’i jepet një ligj më i përparuar për çështjet elektorale, që të mund ta shprehin plotësisht vullnetin e tyre. Në fund është reforma në drejtësi. Reforma në drejtësi është ndoshta ‘perla e Shqipërisë’, jashtë rajonit, apo në botë. Është një moment kritik, ndaj të gjitha institucionet shqiptare duhet të mos e humbasin fokusin”, deklaroi Soreca.

Kur kanë ngelur edhe 60 ditë nga data kur ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të marrin një vendim për çeljen e negociatave për Shqipërinë, vendi ndodhet në një krizë të thellë politike. Opozita është jashtë të gjitha institucioneve dhe bojkotoi zgjedhjet vendore, ndërkohë që mazhoranca ka marrë të gjitha pushtetet dhe shprehet e vendosur për të vijuar./ABC News Albania 24/7

luigi-soreca.jpg
ad min13:56 | 31/07/2019

Të rinjtë shqiptarë, meritojnë të gëzojnë të drejtat si moshatarët e tyre në Bashkimin Europian. Kështu u shpreh ambasadori Luigi Soreca, në aktivitetin që u mbajt paraditen e sotme për të rinjtë që fituan bursën Erasmus.

Kjo bursë i jep mundësi të rinjve shqiptarë që të shkëmbehen me studentë të vendeve Europiane. Në kuadër të këtij program shkëmbimi, Soreca tha se BE ka dyfishuar buxhetin nga 15 në 30 milionë euro.

Pa edukim të mirë shoqëritë tona nuk mund të kenë progres”, tha më tej Soreca, ndërsa iu drejtua të rinjve që ishin të pranishëm në sallë, se ata janë ambasadorët e kulturës së Shqipërisë në BE.

E pranishme në këtë aktivitet ishte dhe Ministrja e Arsimit Rinisë dhe Sporteve, Besa Shahini./ABC News Albania 24/7

debati-teatri.jpg
ad min11:36 | 29/07/2019

Ambasadori i delegacionit evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, deklaroi këtë të hënë se çështja e teatrit kombëtar është shumë delikate dhe e politizuar. Gjatë një konference, Soreca tha se nuk i takon ambasadës të vendosë nëse duhet të bëhet një ndërtesë e re apo jo pasi kjo është diçka që u përket autoriteteve shqiptare.

Soreca theksoi se BE i ka bërë thirrje autoriteteve shqiptare që të jenë në përputhje me të gjitha rregullat e prokurimit publik.

“Seriozisht dëshiroj të them se kjo çështje është shumë e rëndësishme dhe është pjesë e një debati intensiv që po bëhet në shoqërinë shqiptare në të cilën janë përfshirë shumë ndjesi, ndjenja dhe interesa. Për këtë arsye kjo është një çështje delikate, por edhe e politizuar. Nuk duhet të jemi ne ata që duhet të themi nëse duhet të ketë një ndërtesë të re ose rinovim të së vjetrës këtë detyrë e kanë autoritetet shqiptare. Ashtu siç e dini dhe ju pozicioni jonë për këtë çështje ka qenë mjaft i qartë që nga muaji shtator i vitit të shkuar. BE i ka bërë thirrje autoriteteve shqiptare që ata të jenë gjithnjë në përputhje me të gjitha rregullat e prokurimit publik të BE-së dhe të sigurohen që të kenë qasje jodiskriminuese në treg. Ky parim duhet të udhëheqë autoritet shqiptare dhe me ato që kemi kuptuar ne është lëshuar tender i ri për zhvillimin e mëtejshëm. Është e rëndësishme që të ketë kritere të qarta dhe transparente për aplikuesit, pra atij që do jetë i suksesshëm për këtë projekt dhe që të ketë një qasje të drejtë dhe të transparente për këtë çështje”, tha Soreca.

Ligji për teatrin u rikthye në Kuvend nga Presidenti, por u kalua sërish nga deputetët e mazhorancës. Megjithatë disa ditë më parë Presidenti i Republikës e kaloi këtë çështje në Gjykatën Kushtetuese.

Në lidhje me këtë gjë ka folur edhe Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Thomas Greminger, i cili në një letër drejtuar Aleancës së Mbrojtjes për Teatrin është shprehur se duhet pritur vendimi i Gjykatës Kushtetuese. Për ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë është e rëndësishme që të respektohet ligji dhe shteti i së drejtës.

“E kam ndjekur deklaratat e Thomas Greminger, i cili më pas nxorri dhe një deklaratë tjetër për të qartësuar më shumë pozicionin apo qëndrimin e vet. Mendoj se kjo çështje është subjekt i një debati të madh në Shqipëri dhe për ne është e rëndësishme respektimi i ligjit dhe shtetit të së drejtës. Për këto procedura të tenderit duhet të jenë në përputhje me të BE-së. Me ç’di unë tenderi është i hapur deri në shtator. Edhe një gjë e rëndësishme është edhe çështja e konkurrencës së lirë dhe të drejtë. Procedura e tenderit do të jetë e hapur deri më 19 Shtator”, tha Soreca./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono