luigi di maio

di-maio.jpg
G. P.21:16 | 09/02/2019

Lideri i Jelekëve të Verdhë, Shalenson konfirmoi se do të bashkohen me Lëvizjen 5 Yjet të Italisë për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare europiane, duke theksuar se kanë të njëjtat këndvështrime.

Jelekët e Verdhë dëshirojnë të bëhen aletatë të Lëvizjes 5 Yjet dhe ndërkohë do të krijojnë një lëvizje të madhe popullore e cila do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare europiane. Lideri i lëvizjes franceze Kristof Shalenson deklaroi se synimi është transformiimi i Europës.

Duke komentuar takimin me Luixhi di Maio, ai ushpreh se kanë të njëjtin këndvështrim për emigracionin, duke mos varfëruar më popujt afrikanë e duke i lejuar ata të zhvillohen.

Duke konfirmuar dhe njëherë më shumë se lëvizja në Francë do të jetë simotër e Lëvizjes 5 Yjet në Itali, ai shtoi se takimi u përqëndrua më shumë në shkëmbimin e teknologjive.  Lideri i Jelekëve të Verdhë u shpreh se vizita e Di Maios në Francë shkaktoi tronditjen e institucioneve franceze./abcnews.al

BE-ITALIA-EMUGRANTET-1280x720.jpg
ent ela15:19 | 24/08/2018

Komisioni Evropian ka reaguar lidhur me kërcënimet e fundit që i erdhën nga qeveria italiane se nuk do të paguante 20 miliardë euro për buxhetin, nëse nuk zgjidh krizën me shpërndarjen e emigrantëve. Brukseli thotë se kërcënimet nuk të çojnë në asnjë vend. Ndërsa shton se derdhja e kontributeve është detyrim ligjor.

Komisioni Evropian i është përgjigjur zëvendëskryeministrit të Italisë Luigi Di Maio, i cili të enjten kërcënoi se nuk do të paguante kuotën e 20 miliardë eurove për buxhetin e Unionit, nëse Brukseli nuk do të ndërhynte për shpërndarjen e emigrantëve të bllokuar në bordin e një anijeje të rojes bregdetare italiane në portin e Katanias në Sicili. Komisioni Evropian nënvizon se “kërcënimet në Evropë nuk të çojnë në asnjë vend”. Mënyra se si Evropa funksionon, vijon më tej zëdhënësi, “është bashkëpunimi dhe jo kërcënimet. Gjithashtu më tej tha se në çdo rast Brukseli po punon shumë fort për të gjetur një zgjidhje. Kurse ministrin e këshilloi duke thënë se derdhja e kontributeve është detyrim ligjor.

“Anija, Diciotti, shpëtoi rreth dyqind veta dhe ne do të kishim pritur një bashkëpunim efektiv dhe më të shpejtë të shteteve të tjera të BE-së”. Këtë e theksoi ministri i Jashtëm italian, Enzo Moavero. Në shenjë proteste për bllokimin, 150 emigrantë në bordin e anijes bregdetare zhvilluan një grevë urie, e cila zgjati disa orë.

I ashpër ishte reagimi i ministrit të brendshëm Matteo Salvini, për lajmin e grevës së urisë së emigrantëve. “Të bëjnë çfarë të duan. Unë nuk ndryshoj mendje. Në Itali jetojnë 5 milionë qytetarë të varfëri të plotë, të cilët grevën e urisë e përjetojnë çdo ditë, në heshtjen e bamirësve, gazetarëve e shumë të tjerëve”, u shpreh ai.

Ndërkohë, një ftesë për të ndihmuar Italinë ka ardhur dhe nga Berlini. “Vendet e goditura nga fenomeni migrator, Italia mes tyre, nuk mund të lihen vetëm”, thotë zëdhënësi i kancelares Angela Merkel. Ndërsa më tej nënvizon se të gjithë shtetet duhet të bashkëpunojnë për të gjetur një zgjidhje të përbashkët. /abcnews.al

1526106620-dimaio-salvini-lapresse.jpg
G. P.19:50 | 22/05/2018

Pas zgjedhjes së emrit të kryeministrit, Liga e Veriut dhe Lëvizja 5 Yjet në Itali po negociojnë emrat e ministrave. Ndërkohë, presidenti Matarella që duhet të mandatojë kryeministrin e ri gjendet përballë presionit të BE. Franca dhe Gjermania kanë bërë thirrje për formimin e një qeverie pro-europiane.

Në pritje të përgjigjes së presidentit për emrin e kryeministrit, liderët politikë në Itali janë takuar në fshehtësi të martën për një raund të ri negociatash. Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio, siç raportojnë mediat italiane, këtë herë kanë diskutuar për emrat e anëtarëve të kabinetit qeveritar.

Sipas agjencisë së lajmeve “ANSA”, pikë kyçe në këtë aspekt është posti i ministrit të Ekonomisë, për mbajtjen e të cilit përflitet emri i Palo Savona. Në përfundim të takimit dy krerët politikë janë shprehur optimistë, duke i cilësuar bisedimet të qeta dhe konstruktive.

Ndërkohë, ministrja e Jashtme e Francës, Nathalie Loiseau i ka bërë thirrje qeverisë së ardhshme të Italisë që të mos zgjedhë të veprojë si “ujk i vetmuar” në Bashkimin Europian.

“Fati ynë është i lidhur ngushtë me njëri-tjetrin dhe të ecësh i vetëm në Europë nuk është as e mundur, por as e dëshirueshme”, ka thënë Loiseau gjatë një raportimi në Parlamentin francez.

Një apel të ngjashëm ka bërë edhe ministri gjerman i Ekonomisë.

“Shpresojmë në një qeveri pro-europiane, sikurse ka qenë në 70 vitet e fundit”, ka thënë Peter Altmaier.

Zyrtari i lartë ka nënvizuar se po i ndjek me vëmendje zhvillimet në Itali. Reagimet e ndërkombëtarëve vijnë në një kohë kur edhe figura e kandidatit për kryeministër, Giuseppe Conte, është vënë në dyshim. Por për Salvinin dhe Di Maion, skepticizmi i Perëndimit është vetëm një tymnajë për të mbuluar frikën e tij nga rruga e ndryshimit që ka zgjedhur Italia./abcnews.al

di-maio-1-1280x661.jpg
G. P.20:11 | 21/05/2018

Dy partitë fituese të zgjedhjeve në Itali i kanë dorëzuar emrin e propozuar për kryeministër Presidentit të Republikës, Sergio Mattarella. Në një deklaratë pas takimit me kreun e shtetit, kryetari i Lëvizjes 5 Yjet, Luigi di Maio ka thënë se Italia ndodhet përpara një momenti historik.

Ai ka shprehur bindjen se personi i propozuar për drejtimin e qeverisë, Giuseppe Conte, do të jetë në gjendje të çojë përpara programin. Di Maio ka theksuar se programi përmban kriteret e kërkuara nga partia e tij, mes të cilave të ardhurat familjare, shëndetësia, arsimi dhe rritja e shpenzimeve.

Në të njëjtat linja, kryetari i Ligës së Veriut, Matteo Salvini ka deklaruar se pas dorëzimit të emrit të kryeministrit tek presidenti pret që qeveria e re të nisë sa më shpejt nga puna. Ai ka thënë se, ekzekutivi i ri do të ketë në fokus interesin kombëtar, duke respektuar të gjitha normativat dhe detyrimet, me qëllim zhvillimin e ekonomisë së vendit.

Mezi presim të fillojmë nga puna”, ka thënë Salvini./abcnews.al

salvini-di-maio.jpg
G. P.15:01 | 17/05/2018

Sipas mediave italiane Mateo Salvini dhe Luigi Di Maio kanë gjetur marrëveshjen përfundimtare për krijimin e koalicionit qeverisës në vend. Madje është rënë dakord dhe për emrin e kryeministrit, i cili do i dorëzohet gjatë ditës presidentit të vendit Sergio Matarella.

Vijojnë bisedimet në Itali mes liderit të Legës, Mateo Salvini dhe kreut politik të Lëvizjes 5 Yjet, Luigi Di Maio. Tema kryesore dhe e vetmja që nuk është zgjidhur ende është emri i kryeministrit të ri të vendit. Por megjithatë mediat italiane shkruajnë se është vendosur se cili do të drejtojë koalicionin e ri qeverisës.

Janë burime nga Lëvizja 5 Yjet që konfirmojnë se të dyja forcat politike e kanë gjetur marrëveshjen për emrin e kryeministrit dhe pritet që propozimi të dërgohet në presidencë.

Forza Italia e Silvio Berlusconit, në një deklaratë për media konfirmoi se do të mbështesë koalicionin e ri qeverisës me shpresën se do të dijë të çojë vendin përpara pas 70 vitesh bllokimi.

Edhe një ish-bashkëpunëtor i Lëvizjes 5 Yjet konfirmoi në një intervistë radiofonike se emri është gjetur dhe brenda ditës do t’i dorëzohet presidentit Matarella./abcnews.al

itali-qeveria.jpg
G. P.10:36 | 11/05/2018

Partitë 5 Yjet dhe Liga e Veriut në Itali ndodhen pranë marrëveshjes për krijimin e qeverisë. Edhe pse nuk ka dalë ende emri i kryeministrit eventual dhe programi qeverisës, presidenti Mattarella ka bërë thirrje për një qeveri joarmiqësore ndaj BE-së.

Lëvizja 5 Yjet dhe Liga e Veriut në Itali kanë bërë hapa përpara drejt marrëveshjes për krijimin e qeverisë, në një kohë kur kanë kaluar mbi 2 muaj nga mbajtja e zgjedhjeve. Në një komunikatë të përbashkët për shtyp, liderët Luigi Di Maio dhe Matteo Salvini kanë deklaruar se synojnë t’i japin përgjigje problemit që ka mbërthyer vendin që prej 4 Marsit, duke krijuar sa më parë një qeveri politike.

Për momentin nuk ka të dhëna se cili do të jetë drejtuesi i ekzekutivit, por mediat italiane aludojnë se ai do të vijë nga një palë e tretë. Ndërkohë, sapo palët të bien dakord për programin qeverisës, anëtarët e Lëvizjes 5 Yjet do të zhvillojnë një votim online për të verifikuar nëse ai përputhet me prirjet e saj. sidoqoftë, lideri Di Maio është shprehur optimist.

“Nuk mund ta fsheh gëzimin dhe lumturinë time që më në fund mund të nisim zgjidhjen e problemeve të Italisë”, ka shkruar ai në profilin e tij në Facebook.

Më herët gjatë ditës presidenti Sergio Mattarella, i cili pranoi të zgjaste afatin e negociatave duke dhënë kohë deri të dielën, u bëri thirrje palëve që të shmangin krijimin e një qeverie armiqësore ndaj BE-së dhe euros.

“Do të ishte një gabim i rëndë të kërkonim zgjidhje të shekullit të 19-të për problemet e shekullit të 21-të”, tha Mattarella.

Sidoqoftë, një marrëveshje eventuale mes palëve do të sillte detyrimisht populistët e Ligës së Veriut në pushtet, që kanë premtuar mbajtjen e një referendumi për nxjerrjen e Italisë nga eurozona. Premisat për këtë kanë shqetësuar investitorët, që i druhen euro-skepticizmit, të shprehur edhe nga 5 Yjet./abcnews.al

Italian-election-results-Matteo-Salvini-Luigi-Di-Maio-927438.jpg
G. P.18:55 | 10/05/2018

Vijojnë në Itali bisedimet mes Legës dhe Lëvizjes 5 Yjet për mundësinë e krijimit të qeverisë. Mediat italiane shkruajnë se dhe Berlusconi ka dhënë mbështetjen e tij, Di Maio dhe Salvini i kanë kërkuar presidentit Matarella kohë deri të dielën.

Pas mbështetjes së dhënë nga Silvio Berlusconi, lideri i Forza Italia, pjesë e koalicionit të qendrës së djathtë, liderët e Legës dhe Lëvizjes 5 Yjet vazhdojnë bisedimet në përpjekje për të krijuar qeverinë e re. Presidenti i vendit Matarella u ka dhënë 24 orë kohë Di Maios dhe Salvinit për të arritur një marrëveshje, por të dy kanë kërkuar më shumë kohë, deri të dielën.

Mediat italiane shkruajnë se marrëveshja e parë e arritur është ajo e një emri të tretë të profilit të lartë, si kryeministër i vendit. Por as Di Maio dhe as Salvini nuk pranojnë të bëjnë publik kandidatin e tyre pa arritur më parë një marrëveshje për pikat e programit të qeverisë për të cilin po punohet ende. Ndërkohë të dy liderët po reflektojnë nëse do të jenë ose pjesë e ekzekutivit të ri.

Sapo të arrihet marrëveshja, do u prezantohet anëtarëve të Lëvizjes 5 Yjet, të cilët do të votojnë nëse e pranojnë ose jo. Luigi di Maio i Lëvizjes 5 Yjet është treguar optimist në një video të publikuar në profilin e tij në “Facebook”, ku shprehet se me Salvinin po bëhen hapa të rëndësishëm para, dhe se të dy janë të përkushtuar për t’i dhënë vendit sa më shpejt një qeveri./abcnews.al

salvini.jpg
G. P.15:10 | 21/04/2018

Në një kohë që presidenti Italian Matarella ka kërkuar më shumë kohë për të menduar se kujt do ia dorëzojë mandatin për krijimin e qeverisë së re, koalicioni i qendrës së djathtë është shumë pranë përçarjes.

Pas mandatit eksplorues të Elizabetta Kasellati, marrëveshja për një qeveri është ende larg në Itali dhe presidenti i vendit Matarela deklaroi se i duhet ende kohë për të menduar. Por ndërkohë qendra e djathtë po përçahet. Silvio Berluskoni përsërit refuzimine tij për bashkëpunimin e mundshëm me lëvizjen me pesë yje, ndërsa Salvini paralajmëron se ai që sheh nga e majta mund ta konsiderojë veten jashët koalicionit. Kjo duke iu referuar mundësisë për një bashkëpunim me partinë demokratike

Dhe nëse lideri i Legës vazhdon të kërkojë dialogun për krijimin e qeverisë me Di Maio, Berluskoni i mbyll derën Lëvizjes Pesë Yjet, duke premtuar se nuk do të ndërrojë ide për asnjë arsye në botë. Sipas liderit të Forza Italia, mundësia për krijimin e qeverisë duhet të kërkohet tek Partia Demokratike apo tek grupimet e përziera parlamentare. Demokratët nga ana tjetër e refuzojnë këtë kërkesë. Kurse Lëvizja Pesë Yjet i përsërit ultimatumin Salvinit, ose të largohet nga Berlusconi ose një qeveri me këtë lëvizje nuk do të mund të ketë

Madje Di Maio i ka dhënë një ultimatum prej dy ditësh Salvinit për të vendosur se nga cila anë do të qëndrojë. Por nëse deri të hënën nuk do të ketë ndonjë të re, atëherë presidenti Matarela mund t’i dorëzojë një mandat të dytë eksplorues presidentit të Dhomës së Deputetëve, Roberto Fiko.

Gjatë fundjavës bisedimet do të vazhdojnë por një qeveri mes Lëvizjes Pesë Yjet dhe Legës mund të ndodhë vetëm nëse Salvini vendos të braktisë Berluskonin. Ky i fundit kërkon një qeveri të drejtuar nga Salvini duke dhënë si alternativë të vetme në rast dështimi, zgjedhje të parakohshme./abcnews.al

matteo-salvini-lega.jpg
G. P.13:40 | 16/04/2018

Këtë javë pritet që presidenti Matarela të japë mandatin për krijimin e qeverisë së re në vend dhe pse për momentin nuk ka ende një marrëveshje mes palëve. Sipas mediave italiane, kreu i shtetit do të vendosë të mërkurën.

Ka nisur në Itali java përfundimtare për krijimin e qeverisë. Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Pesë Yjet, Luixhi di Maio, ka përsëritur refuzimin e tij për idenë e një marrëveshjeje me të gjitha partitë e koalicionit duke iu rikthyer apelit ndaj Partisë Demokratike.

Lideri i Legës, Matteo Salvini, nga ana e tij vijon të mbetet i vendosur për krijimin e një qeverie të qendrës së djathtë të bashkuar. Vendimi i presidentit Matarela për dhënien e mandatit për krijimin e qeverisë mund të merret të mërkurën. Hipotezat janë dy një mandate paraprak ose një paraprak eksplorues

Një ditë pas replikave në distancë me Di Maion, Salvini do të vazhdojë takimet e tij elektorale për zgjedhjet lokale në mbështetje të kanididatëve të tij. Partia Demokratike nga ana e saj është ende në pritje duke mos refuzuar menjëherë kërkesën e rradhës së Lëvizjes Pesë Yjet për krijimin e një koalicioni qeverisës./abcnews.al

italia12.jpg
G. P.22:53 | 11/04/2018

Liderët politikë që pretendojnë fitoren në zgjedhjet e muajit të kaluar në Itali, Di Maio dhe Salvini, kanë arritur një pakt për rifillimin e punës në Parlament dhe në dhomat e tij, një marrëveshje kjo që është kritikuar ashpër nga e majta.

Liderët e Lëvizjes 5 Yjet dhe Ligës së Veriut, në Itali, kanë arritur një marrëveshje për vënien në punë të dhomave të Parlamentit dhe presidencën e komisionit të posaçëm që do të merret me drejtimin e tij. Luigi di Maio dhe Matteo Salvini kanë rënë dakord në një bisede telefonike të zhvilluar të mërkurën, gjatë së cilës kanë pranuar votimin e deputetët të radikalëve, Nicola Molteni, për drejtimin e komisionit të posaçëm.

Por ndërkohë, teksa Di Maio e ka ftuar rivalin për krijimin e një qeverie të brezit të ri, siç e ka quajtur ai, Salvini ka bërë me dije se nuk do të pranojë verbërisht detyra të përkohshme, duke qenë se për momentin nuk ka një mazhorancë në Parlament. Ndërkohë, Lëvizja 5 Yjet ka bërë sulmin e radhës ndaj ish-kryeministrit Berlusconi, pjesë e koalicionit të djathtë me Ligën e Veriut.

Eksponenti i kësaj partie, Alessandro di Battista e ka cilësuar kreun e Forza Italia një “të keqe të madhe” dhe ka kritikuar Salvinin.

“Si mundet një njeri si Berlusconi të diktojë ende ligj? Çfarë mjetesh ka në duar, përveç mediave, për të bërë një gjë të tillë? Si mundet Salvini të flasë për legalitet dhe në të njëjtën kohë të ecë përkrah një njeriu të gatshëm për të kryer krime si Berlusconi?”, ka thënë Battista në një postim në Facebook.

Ndërkohë, demokratët kanë kritikuar ashpër paktin Di Maio-Salvini.

“Ata po bëjnë një marrëveshje për ndarjen e kolltukut të radhës, atë të kryesimit të komisionit të posaçëm të Dhomës së Parlamentit, pasi bënë të njëjtën gjë me Senatin. Të gjitha këto, kur vendi mbetet peng i zënkave të tyre për perspektivën e qeverisë”, thuhet në një komunikatë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono