Luftëtari

luftetari-bylis-stadium.jpg
Vladimir Prenga16:02 | 19/10/2019

Bylisi dhe Lufëttari kanë ndarë nga një pikë mes tyre. Ballshiotët bënë një ndeshej të mirë dhe mund të kishin marrë pikët e plota, por pa sukses. Gjirokastritët shënuan të parët me Açkën, ndërkohë që Hidi me penallti vendosi baraspeshën. Skuadra e Dovedan numëron 13 p[ikë në klasifikim dhe renditet në vendin e dytë. Luftëtari mbetet i parafundit, me 6 pikë.

PJESA E PARË – Një lojë që duhet thënë se ishte e hapur, me miqtë më këmbëngulës. Rastet për gol ishin disa, ndërkohë që pati edhe një të dëmtuar. Saliou Guindo trembi ballshiotët, pasi në minutën e tretë u rrëzua dhe la fushën e lojës i dëmtuar. Më pas u dërgua me autoambulancë në spitalin e qytetit të Gjirokastrës.

Për t’iu rikthyer fushës, dy minuta më pas ishte Ntephe ai që goditi tranversën shumë pranë portës. I njëjti lojtar u ndal edhe nga shtylla në pjesën e parë. Ballshiotët ishin të pafat dhe sulmuan shumë për të gjetur rrugën e rrjetës. Nga ana tjetër edhe Luftëtari doli disa herë përpara në kundërsulm dhe rrezikoi me Vyent dhe Filin. Tentativat e tyre ishin të pasakta, sikurse të Bylisit, dhe pjesa e parë u mbyll në barazim pa gola.

PJESA E DYTË – Murataj i afrohet golit me Muratajn që në fillim, por topi i gjuajtur prej tij shkoi jashtë. Bylisi vijoi të dominojë, por ishin vendasit ata që arritën të shënonin. Goli i epërsisë u shënuar nga Donald Açka, i cili shfrytëzoi një krosim të Filit nga këndi dhe me kokë gjeti rrugën e rrjetës.

Trajneri Dovendan hodhi në fushë edhe Opokun, pasi humbja konsiderohej e patolerueshme. Goli i barazimit për Bylisin erdhi me penallti dhe ishte portieri Hidhi, ai i cili u tregua i saktë. Ballshiotët deri në fund u munduan fort të shënonin edhe golin e fitores, por nuk ia dolën dot.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00
Stadiumi “Gjirokastra”, Gjirokastër

Luftëtari-Bylis 1-1
Shënues:
Açka 62′ / Hidi 76′ (pen.)

LUFTËTARI: Qyrani, Lala, Isufi (Lika 46′), Demo, Prikas, Açka, Rapo, Renja, Dushkaj, Vyent, Fili. (Në dispozicion: Basha, Kukaj, Hyseni, Ahmetaj, Oshafi, Qato, Çela, Hilgen, Ziaj). Trajner: Giorgos Marantas

BYLIS: Hidi, Ymeralilaj, Goxha, Janku, Peposhi, Murataj, Mëllugja, Barjamaj (Opoku 67′), Ntephe (Ujka 58′), Guindo (Celis 8′), Qardaku. (Në dispozicion: Miraka, Ndreca, Hadroj, Aliaj, Mbiobe). Trajner: Veljko Dovedan

Gjyqtarë: Enea Jorgji, Ridigert Cokaj, Ani Koçiaj, Kreshnik Barjamaj
Kartonë të verdhë: Lala 3′, Prikas 9′, Açka 75′ / Ntephe 34, Janku 36′

/abcnews.al

luftetari-bylis-1280x720.jpg
Vladimir Prenga14:54 | 19/10/2019

Bylis dominues në Gjirokastër, por nuk ia doli të shënonte në portën e Luftëtarin. Një lojë që duhet thënë se ishte e hapur, me miqtë më këmbëngulës. Rastet për gol ishin disa, ndërkohë që pati edhe një të dëmtuar.

Saliou Guindo trembi ballshiotët, pasi në minutën e tretë u rrëzua dhe la fushën e lojës i dëmtuar. Më pas u dërgua me autoambulancë në spitalin e qytetit të Gjirokastrës. Për t’iu rikthyer fushës, dy minuta më pas ishte Ntephe ai që goditi tranversën shumë pranë portës. I njëjti lojtar u ndal edhe nga shtylla në pjesën e parë.

Ballshiotët ishin të pafat dhe sulmuan shumë për të gjetur rrugën e rrjetës. Nga ana tjetër edhe Luftëtari doli disa herë përpara në kundërsulm dhe rrezikoi me Vyent dhe Filin. Ky i fundit u ndal në shtesë nga Goxha, i cili devijoi topin në vijën fatale dhe shmangu golin. Emocione në Gjirokastër, por asnjë në 45 minuta.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00
Stadiumi “Gjirokastra”, Gjirokastër

Luftëtari-Bylis 0-0

LUFTËTARI: Qyrani, Lala, Isufi, Demo, Prikas, Açka, Rapo, Renja, Dushkaj, Vyent, Fili. (Në dispozicion: Basha, Kukaj, Hyseni, Ahmetaj, Oshafi, Qato, Çela, Hilgen, Ziaj). Trajner: Giorgos Marantas

BYLIS: Hidi, Ymeralilaj, Goxha, Janku, Peposhi, Murataj, Mëllugja, Barjamaj, Ntephe, Guindo (Celis 8′), Qardaku. (Në dizpocion: Miraka, Ndreca, Hadroj, Aliaj, Ujka, Mbiobe, Opoku). Trajner: Veljko Dovedan

Gjyqtarë: Enea Jorgji, Ridigert Cokaj, Ani Koçiaj, Kreshnik Barjamaj
Kartonë të verdhë: Lala 3′, Prikas 9′ / Ntephe 34, Janku 36′

/abcnews.al

Tirana-Flamurtari.png
Veronik Istrefaj19:20 | 05/10/2019

Skënderbeu ka marrë një fitore të pastër 2-0 kundër Luftëtarit, me të dy golat që kanë ardhur në sekondat e fundit të sfidës. Ishte mesfushori Burno Dita ai që shënoi golin e parë, në minutën e 90+3’. Pak sekonda më vonë, Skënderbeu do të shënonte sërish, me anë të Mujës (90+4’).

Në takimin tjetër mes Flamurtarit dhe Tiranës, nuk ka pasur fitues. Edhe pse për shumicën e takimit bardheblutë kryesuan, në fund nuk ia dolën të largoheshin me tri pikët e plota, pasi Hoxhaj shënoi në minutën e 90+2’. Hasani shënoi dy gola për Tiranën (4’ 38’), ndërsa goli i parë për Flamurtarin ishte një autogol nga Ngoo (13’)./abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 7
E shtunë, më 5 tetor, ora 17:00

SKËNDERBEU-LUFTËTARI  2-0
Dita 90+3, Muja 90+4′

Skënderbeu: Koliçi, Meksi, Dita, Pëllumbi, Vangjeli, Daja, Muzaka, Bregu, Ndecky, Gripshi, Krasniqi. Trajner: Ilir Daja

Luftëtari: Qyrani, Dushkaj, Lala, Demo,  Acka, Rapo, Renja, Hyseni, Vyent, Oshafi.  Trajner: Giorgos Marantas

Kartonë të verdhë: Vangjeli 37′, Ndecky 77′, Taipi 88′ / Demo 2′

FLAMURTARI-TIRANA   2-2
Ngoo (ag) 13’, Hoxhaj 90+2′ / Hasani 4’ 38’

Flamurtari: Moçka, Deliaj, Sarris (Mucollari 54′), Zeqaj, Pjeshka, Nika, Rrapaj (Cela 83′), Vrapi, Ribaj (Hoxhaj 75′), K. Nebihi, Sukaj. Trajner: Dritan Sadedini

Tirana: Lika (Bakaj 46′), Vangjeli, Osmani, Imami, Ismajgeci, Çelhaka, Batha, Hasani, Cobbinah, Cale (Halili 62′), Ngoo (Dunga 78′). Trajner: Ardian Mema

Kartonë të verdhë: Nika 44′, Hoxhaj 90+2′ / Bakaj 91′

Hasani.jpg
Veronik Istrefaj18:11 | 05/10/2019

Janë mbyllur pjesët e para mes Skënderbeu-Luftëtari dhe Flamurtari-Tirana. Në Korçë, fraksioni i parë i lojës është mbyllur pa gola, me të dyja skuadrat që u mbrojtën mirë.

Ndërsa në Vlorës, janë shënuar plot 3 gola gjatë 45 minutave të para. Serinë e golave e hapi Edon Hasani, që në minutën e katërt të takimit. Nëntë minuta më vonë, Flamurtari arriti të barazojë, pasi sulmuesi Ngoo shënoi autogol. Për të rikthyer Tiranën në avantazh, mendoi sërish Hasani. Fantazisti i bardhebluve shënoi golin e dytë personal, në minutën e 38-të./abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 7
E shtunë, më 5 tetor, ora 17:00

SKËNDERBEU-LUFTËTARI  0-0

Skënderbeu: Koliçi, Meksi, Dita, Pëllumbi, Vangjeli, Daja, Muzaka, Bregu, Ndecky, Gripshi, Krasniqi. Trajner: Ilir Daja

Luftëtari: Qyrani, Dushkaj, Lala, Demo,  Acka, Rapo, Renja, Hyseni, Vyent, Oshafi.  Trajner: Giorgos Marantas

FLAMURTARI-TIRANA   1-2
Ngoo (ag) 13’ / Hasani 4’ 38’

Flamurtari: Moçka, Deliaj, Sarris, Zeqaj, Pjeshka, Nika, Rrapaj, Vrapi, Ribaj, K. Nebihi, Sukaj. Trajner: Dritan Sadedini

Tirana: Lika, Vangjeli, Osmani, Imami, Ismajgeci, Çelhaka, Batha, Hasani, Cobbinah, Cale, Ngoo. Trajner: Ardian Mema

tirana-vlore.jpg
Vladimir Prenga16:33 | 05/10/2019

Tre takime nisin prej orës 17:00 për llogari të javës së shtatë të Kategorisë Superiore. Takimi kryesor është ai mes Partizanit dhe Teutës, por mjaft interesante dhe të rëndësishme janë edhe dy ndeshjet e tjera: Skënderbeu-Luftëtari dhe Flamurtari-Tirana. Së fundmi janë zbuluar edhe formacionet me të cilat këto ekipe do të nisin ndeshjet dhe janë si më poshtë.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 7
E shtunë, më 5 tetor, ora 17:00

SKËNDERBEU-LUFTËTARI
Skënderbeu: Koliçi, Meksi, Dita, Pëllumbi, Vangjeli, Daja, Muzaka, Bregu, Ndecky, Gripshi, Krasniqi. Trajner: Ilir Daja
Luftëtari: Qyrani, Dushkaj, Lala, Demo,  Acka, Rapo, Renja, Hyseni, Vyent, Oshafi.  Trajner: Giorgos Marantas

PARTIZANI-TEUTA
Partizani: Hoxha, Mala, Belica, Boldor, Trashi, Broja, Romero, Cordeiro, Asani, Çinari, Solomon. Trajner: Franco Lerda
Teuta: Frashëri, L.Vila, Hoxha, Arapi, Kuro, Avdyli, Aleksi, Gashi, Çyrbja, Khalid, Nikac Trajner: Bledi Shkëmbi

FLAMURTARI-TIRANA
Flamurtari:
Moçka, Deliaj, Sarris, Zeqaj, Pjeshka, Nika, Rrapaj, Vrapi, Ribaj, K. Nebihi, Sukaj. Trajner: Dritan Sadedini
Tirana: Lika, Vangjeli, Osmani, Imami, Ismajgeci, Çelhaka, Batha, Hasani, Cobbinah, Cale, Ngoo. Trajner: Ardian Mema

LUFTETARI-KA-ME-SHUME-BESIM.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
Vladimir Prenga11:36 | 02/10/2019

Luftëtari protestoi ashpër në momentin e akordimit të penalltisë në ndeshjen me Laçin dhe kjo i ka shkaktuar gjobë klubit gjirokastrit. Disiplina, e mbledhur sot, ka vendosur për diçka të tillë. Ndërkohë është shqyrtuar edhe kartoni i kuq i marrë nga Blagoja Todorovski i Teutës, i cili ia ka hedhur me një paralajmërim.

VENDIMET E DISIPLINËS
-Lojtari i KF “Teuta”, Todorovski Blagoja, në bazë të Nenit 12 të KDS, paralajmërohet se në rast përsëritje të sjellje jo sportive, do të jetë subjekt i masave që parashikon Kodi i Disiplinës Sportive dhe Rregulloret e tjera.

-KF “Luftëtari”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke hedhur sende në terrenin sportiv, në bazë të Nenit 65/1, 65/3/c dhe Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetëmijë) lek.

/abcnews.al

partizani-kup.jpg
Vladimir Prenga16:00 | 01/10/2019

Kukësi dhe Partizani, sikurse pritej, kanë triumfuar edhe ne ndeshjet e kthimit në Kupën e Shqipërisë dhe kanë kaluar në raundin e dytë. Verilidnorët nuk u kursyen ndaj Shkumbinit, duke i shënuar gjashtë gola. Tre prej tyre i realizoi Markovanbasten Çema.

Rrugën e rrjetës e gjetën edhe të rinjtë Domi, Rasha dhe Mirlind Daku, i huazuar nga kroatët e Osijek. Me rezultatin e përgjithshëm 9-1, Kukësi ka kaluar tutje. Partizani, ndryshe nga skuadra e Duros, ka shënuar vetëm një gol ndaj modestëve të Vorës.

Edhe atë të kuqtë e kanë realizuar nga pika e bardhë e penalltisë. Mesfushori Bruno Telushi është treguar i saktë dhe Partizani ka fituar 1-0. Ndeshjen e parë “demat” kishin realizuar tre herë në portën e Vorës.

Është kualifikuar edhe Luftëtari, që ka mposhtur 2-1 cërrikasit e Turbinës. Rapo me penallti shënoi golin e parë të takimit, kurse Vyent i dyfishoi shifrat. Për miqtë realizoi sulmuesi Jurgen Peqini dhe deri në fund nuk pati gol tjetër.

KUPA E SHQIPËRISË – Turi i parë

GRUPI A
E martë, më 1 tetor, ora 14:00
Partizani-Vora 1-0 (3-0)
Shënues: Telushi 68’ (pen.)

Partizani: Teqja, Idrizi, Dajci, Bilali, Hakaj, Telushi, Kodra, Kote, Brown, Bardhi, Ekuban.

GRUPI B
E martë, më 1 tetor, ora 14:00
Kukësi-Shkumbini 6-0 (3-1)
Shënues:
Domi 11’, Çema 20’ (pen.), 39’, 90’ Daku 33’, Rasha 79’
Kukësi: Avdyli, Maliqi, Lulaj, Teqja, Obanor, Kotobelli, Domi, Camara, Mateli, Daku dhe Çema.

Luftëtari-Turbina 2-1 (1-0)
Shënues:
Rapo 43’ (pen.), Vyent 49’ / Peqini 67’

/abcnews.al

cema.jpg
Vladimir Prenga15:04 | 01/10/2019

Kukësi dhe Luftëtari janë duke fituar edhe ndeshjet e kthimit të Kupës së Shqipërisë. Skuadra e drejtuar nga Shpëtim Duro i ka shënuar katër gola Shkumbinit në 45 minuta. Domi hapi serine golave, ndërkohë që më pas shënoi dygolësh Çema dhe një Daku.

Luftëtari ka pritur fundin e pjesës së parë për të shënuar herë në portën e Turbinës. Rapo ka realizuar në portën kundërshtare, sërish me penallti. Partizani ende nuk e ka gjetur rrugën e rrjetës ndaj Vorës, edhe pse në sulm ka hedhur treshen Brown-Ekuban-Bardhi.

KUPA E SHQIPËRISË – Turi i parë

GRUPI A
E martë, më 1 tetor, ora 14:00
Partizani-Vora 0-0 (3-0)

Partizani: Teqja, Idrizi, Dajci, Bilali, Hakaj, Telushi, Kodra, Kote, Brown, Bardhi, Ekuban.

GRUPI B
E martë, më 1 tetor, ora 14:00
Kukësi-Shkumbini 4-0 (3-1)
Shënues:
Domi 11’, Çema 20’ (pen.), 39’, Daku 33’
Kukësi: Avdyli, Maliqi, Lulaj, Teqja, Obanor, Kotobelli, Domi, Camara, Mateli, Daku dhe Çema.

Luftëtari-Turbina 1-0 (1-0)
Shënues:
Rapo 43’ (pen.)

/abcnews.al

kukesi-tirana-1.jpg
Vladimir Prenga10:16 | 01/10/2019

Kupa e Shqipërisë rikthehet sot dhe janë programuar të luhen tre nga ndeshjet e kthimit të turit të parë. Partizani, Kukësi dhe Luftëtari janë skuadrat e elitës që do kërkojnë të zyrtarizojnë kalimin në raundin tjetër të këtij kompeticioni.

Kukësi, fituesi në fuqi i Kupës, luan në qendrën stërvitore të kombëtareve në Kamzë. Shkumbini është rivali dhe kjo sfidë do i shërbejë skuadrës së drejtuar nga Shpëtim Duro për t’u përgatitur për ndeshjen me Vllazninë, në kampionat.

Po sot, në Pezë-Helmës, luan Partizani. Një formalitet për “demat e kuq” sfida me Vorën. Luftëtari është skuadra tjetër e Superiores që luan dhe përballë do të ketë Turbinën. Në ndeshjen e parë gjirokastritët vuajtën, por gjithsesi triumfuan dhe kualifikimi duket çështje e mbyllur.

GRUPI A
E martë, më 1 tetor, ora 14:00

Partizani-Vora (3-0)
E mërkurë, më 2 tetor, ora 14:00
Teuta- Tërbuni (2-0)
Flamurtari- Veleçiku (2-3)
Tirana-Shënkolli (0-0)
Kastrioti- Iliria (1-2)
Vllaznia- Burreli (1-0)
Dinamo-Erzeni (0-3)
Besëlidhja- Korabi (1-2)

GRUPI B
E martë, më 1 tetor, ora 14:00

Kukësi-Shkumbini (3-1)
Luftëtari-Turbina (1-0)
E mërkurë, më 2 tetor, ora 14:00
Skënderbeu-Devolli (4-1)
Laçi-Elbasani (0-0)
*Kamza-Apolonia
Bylis- Pogradeci (4-0)
Besa- Egnatia (1-0)
Oriku- Lushnja (1-2)

*Kamza është përjashtuar nga Kupa, pasi nuk u paraqit ndeshjen e parë

/abcnews.al

LUFTETARI-KA-ME-SHUME-BESIM.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
Vladimir Prenga08:58 | 29/09/2019

Barazimi i djeshëm me Laçin ka tërbuar Luftëtarin. Gjirokastritët kanë pretendime për penalltinë e akorduar në fund të ndeshjes për kurbinait dhe nuk ndalen me kaq. Ata kërcënojnë se mund të tërhiqen nga gara. Bluzinjtë shpallin ‘të pa dëshirueshëm” arbitrin Olsid Ferataj dhe paralajmërojnë se nuk do të zbresin në fushë nëse ai do të jetë i përzgjedhur në ndeshje të tyre.

“Klubi i Luftëtarit, pas përfundimit të ndeshjes me Laçin, i kërkon Sektorit të Garave pranë gjyqtarëve shikimin e rastit të 11-metërshit të akorduar për ekipin e Laçit në minutën e 94-t. Nisur nga mënyra e akordimit të 11-metërshit nga kryesori Olsid Ferataj, jemi të shtrënguar për të shkuar deri në ekstrem, atë të tërheqjes nga gara.

Nuk është thjesht një deklaratë ankuese emocionale, por është një fakt i hidhur që na imponon të kërkojmë nga ana juaj përgjegjshmëri, korrektesë dhe profesionalizëm në sektorin e garave. Për klubin e Luftëtarit, ky gjyqtar është ‘non grata’. Asnjëherë nuk do të pranojmë të luajmë në çdo fushë ku ky gjyqtar të jetë i pranishëm.

Me këtë ankesë, në radhë të parë kërkojmë t’iu ndihmojmë ju dhe nëpërmjet jush garantimin e një gare të ndershme dhe pa probleme teknike. Kërkojmë që në bazë të Kodit të Disiplinës Sportive dhe Rregulloreve përkatëse të FSHF-së, të merren masa ligjore për këtë gjyqtar”, thuhet në shkresën e Luftëtarit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono