lufte

bukee-1280x624.png
G. P.12:57 | 02/11/2018

Rusia po inspekton furrat e bukës për të kontrolluar përshtatshmërinë e veprimit të tyre në rast të ndonjë lufte. Banorët e qytetit Taganrog, janë shprehur të habitur dhe të frikësuar nga këto kontrolle.

Në Taganrog, një qytet port në Rusinë e Evropës Jugore, administrata lokale dërgoi inspektorë në një furrë të vogël lokale për të verifikuar përshtatshmërinë e tyre për të vepruar në rast të shpërthimit të një lufte. Bukëpjekësve u dërguan një letër zyrtare duke shpjeguar kriteret për verifikim: kapaciteti prodhues gjatë luftës, disponueshmëria e personelit dhe prania e certifikimit për përjashtimin e personelit nga shërbimi aktiv në vijën e frontit.

Kontrollet e tilla zakonisht kryhen nga zyra e mobilizimit në rrethet ushtarake, por kanë të bëjnë vetëm me kompanitë publike të industrisë së luftës ose me kompanitë e mëdha që punojnë në kontratat shtetërore. Ndërkohë, dyqanet e furrave të bukës në këtë qytet janë shprehur të habitur me këto verifikime. Gjithashtu nga ana tjetër ka ngjallur frikë tek banorët, për shkak se kontrollohet bëhen për të verifikuar përshtatshmërin e veprimit në rast lufte, gjë që i bën të mendojnë se vendi mund të përfshihet shpejt nga ndonjë e tillë./abcnews.al

MESIC-KUFIJTE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01.jpg
G. P.12:56 | 18/10/2018

Nëse do të vihej në praktikë ideja për korrigjim kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë, një gjë e tillë do të ishte një katastrofë që mund të shkaktonte edhe një luftë të re. deklarata është bërë nga ish presidenti i Kroacisë Stipe Mesiç.

Ish-presidenti kroat, Stipe Mesiç, në një intervistë për “Der Standard” është shprehur për idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai theksoi se një ide e tillë nuk mund të konsiderohet si e mirë, pasi mund të shkaktojë një katastrofë apo gjithashtu një luftë të re. Ish kreu i shtetit kroat u shpreh se arkitektura e Evropës është kompletuar me pavarësinë e Kosovës. Në këtë mënyrë gjithçka tjetër mund të dërgojë drejt një katastrofe të re, një lufte të re. Sipas tij luftërat në Evropë gjithmonë kanë filluar me arsyetimin se shtetet dëshironin t’i mbronin pakicat e tyre në vendet e tjera. Por, kjo ishte vetëm një arsye, pasi qëllimet e tyre ishin territoret.

Ai tha se një hapje e kufijve do të mund të ishte një ide më e mirë, e në këtë mënyrë serbët dhe shqiptarët nuk do të shqetësoheshin se në cilin shtet jetojnë. Mesiç po ashtu foli edhe për të ashtuquajturit kufij etnikë mes shqiptarëve dhe serbëve, për të cilët tha se një ide e tillë është e vjetër dhe nacionaliste. Nacionalizimi detyrimisht dërgon në fashizëm, ideologji që duhet të ndalohet në Evropë, përfundoi Mesiç./abcnews.al

hashim-thaci.jpg
G. P.15:20 | 12/10/2018

Presidenti i Kosovës në një intervistë për “France 24” paralajmëroi se mos arritja e një marrëveshjeje pajtimi me Serbinë do të sjellë trazira dhe luftë. Ai mbrojti përsëri idenë e korrigjimit të kufijve.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se pa arritjen e një marrëveshjeje reciproke në Bruksel, nuk ka të ardhme evropiane as për Kosovën e as për Serbinë. Në një intervistë për televizionin francez “France 24”, kreu i shtetit njësoj sikurse kryeministri kosovar i është kthyer retorikës së luftës. Por ndryshe nga Haradinaj, ai thotë se mosarritja e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mund të sjellë trazira dhe luftë.

“Marrëveshja i shuan të gjitha këto”, shprehet presidenti Thaçi.

Presidenti nënvizon se në momentin që Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja garantojnë që Serbia do ta njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës, atëherë ai vetë do të nënshkruajë marrëveshjen paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Do ta nënshkruaj një marrëveshje të tillë, pavarësisht kundërshtimeve dhe kritikave, sepse një gjë e tillë është e rëndësishme për të ardhmen e vendit tim”, bëri të ditur Thaçi.

Më tej në intervistë për “France 24”, presidenti mbrojti përsëri idenë e tij për korrigjim të kufijve. Ai thotë se në rast të mosarritjes së një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përmes korrigjimi të kufijve, atëherë do të shfaqej rreziku i ndarjes së Kosovës dhe themelimit të ‘Republikës Srpska’. Ndër të tjera presidenti Thaçi garantoi ruajtjen e shpirtit multietnik i Republikës së Kosovës dhe se nuk do të ketë ndarje në vija etnike./abcnews.al

aleksandeeer.png
G. P.17:57 | 10/10/2018

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se mbështet paqen e në rastin e Kosovës do të zgjidhte 100 vjet negociata në vend të një dite luftë. Deklaratat i bëri gjatë një konference ndërfetare në Kazakistan, ndërsa mediat serbe kanë publikuar planin e ri të Beogardit zyrtar, për bisedimet e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Serbisë deklaroi se është e rëndësishme të mbështetet paqja dhe se gjithnjë është mirë të negociosh për 100 vjet se sa të luftosh për një ditë.

Gjatë pjesëmarrjes së tij në konferencën ndërfetare në Kazakistan, presidenti serb u tha gazetarëve se falenderonte homologun e tij kazak Nazarbajev për mbështetjen që i jep sovranitetit territorial të Serbisë, duke shtuar se të dy vendet do të përforcojnë marrëdhënien e tyre ekonomike.

Vuçiç gjithashtu falenderoi homologun e tij për qëndrimin e palëkundur në mbrojtjen e interesave serbe në lidhje me Kosovën.

Ndërkohë mediat serbe kanë publikuar planin e ri të Beogardit zyrtar për bisedimet e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në një skenar të publikuar nga e përditshmja serbe “Kurir” tregohet në detaje se çfarë do të kërkojnë serbët nga evropianët në raundin e ri të bisedimeve. Aty theksohet garancia për Kishën Ortodokse Serbe, që sipas tyre, duhet ta ketë të drejtën e plotë mbi 44 objekte fetare.

Në tekst theksohet edhe çështja e zonës së veçantë për mbrojtjen e trashëgimisë serbe: Manastiret, Deçan, Graçanicë, Pejë, Patriarkana, Banjska si dhe  tempujt e tjerë të kishës në Gjilan, Shtërpcë, Skenderaj, Klinë, Rahovec.

Më tej përmendet edhe ura mesjetare e Vojinovicës në Vushtrri, monumenti në Gazimestan, qyteti mesjetar i Novobërdës si dhe fshati i Hoçës së Madhe./abcnews.al

meksike.png
G. P.13:02 | 09/10/2018

Presidenti i zgjedhur i Meksikës tha nuk kundërshton legalizimin e drogës si pjesë e zgjidhjes së problemit me trafikimin e lëndëve narkotike. Gjithashtu nënvozn se do të luftojë kartelet e narkotrafikut.

Presidenti i zgjedhur i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, i cili do të marrë zyrtarisht presidencën me 1 dhjetor, është I hapur për legalizimin e disa drogave në vendin e tij. Kështu raportohet nga shtypi lokal, që citon këtë zgjedhje si pjesë të strategjisë së studiuar nga kreu i shtetit për sjellë paqe për kombin, që është goditur nga vala e dhunës në vitet e fundit nga kartelet e narkotrafikut.

“Ka shumë propozime për t’u analizuar për të kuptuar se cila është rruga më e përshtatshme për të ndjekur, por besoj se një vëmendje të veçantë do të shkojë edhe për problemin e pasigurisë dhe atë të dhunës”, është shprehur Lopez Obrador.

Presidenti ka folur edhe për marrëveshjen e fundit tregtare mes vendeve të Amerikës së Veriut,

“Pakti i ri tregtar duhet të lejojë një rritje per 4% në vit”, thotë ai.

Marrëveshje e re garanton qetësi dhe lejon që të vijnë investime”, shpjegon Obrador në një intervistë dhënë për gazetën “ADN Politico”.

“Nuk jemi kundër investimeve të huaja”, shton kreu i ardhshëm i shtetit të Meksikës.

Në këtë mënyrë ai hodhi poshtë polemikat e lindura për shkak të dyshimeve se Obrador do të mbyllte hapësirat për kapitalet private dhe të huaja.

“Duam që të ketë investime për të pasur rritje ekonomike”, përfundoi presidenti i zgjedhur./abcnews.al

anijeee.png
G. P.23:58 | 02/10/2018

Deti i Kinës së Jugut është kthyer në një zonë manovrash ushtarake, që për pak kanë çuar në një përplasje mes marinës amerikane dhe asaj kineze. Kjo e fundit akuzon Shtetet e Bashkuara për shkelje të ujërave territoriale, që pretendohen nga Pekini dhe 5 vende fqinje.

Një anije luftarake kineze ka detyruar një shkatërrues amerikan të ndryshojë kurs në detin e Kinës së Jugut, duke lundruar fare pranë saj. Sipas palës kineze, luftanija amerikane “Dekatur” po lundronte në ujërat pranë ishujve Spratli, të pretenduara nga Pekini.

Kolegia e saj kineze “Lujang” i është afruar 41 milje detare, një lëvizje që amerikanët e kanë cilësuar të rrezikshme dhe joprofesionale. Shtetet e Bashkuara acarojnë shpesh herë Kinën me misionet e tyre në kuadër të lirisë së lundrimit.

Deti i Kinës së Jugut, ku ndodhen akse të rëndësishme tregtare, është kthyer në vitet e fundit në “mollë sherri” mes Kinës dhe vendeve fqine, që kanë gjithashtu pretendime territoriale. Taivani, Filipinet, Brunei, Malajzia dhe Vietnami janë vendet që duan pjesën e tyre, por Kina pretendon pjesën e luanit dhe shpesh herë ka akuzuar marinën e Shteteve të Bashkuara për ndërhyrje në çështjet rajonale.

Ligji ndërkombëtar thotë se shtetet mund të kenë pretendime territoriale deri në një limit prej 12 miljesh detare, por amerikanët shpesh herë e tejkalojnë atë për të treguar se nuk e njohin autoritetin e “dragoit” aziatik. Komandanti i marinës Nejt Kristensen ka deklaruar se manovra e palës kineze për pak shkaktoi një përplasje./abcnews.al

isis.jpg
G. P.17:35 | 04/09/2018

Shtatë  persona që dyshohet se kanë luftuar në Siri dhe Irak krahas kryengritësve islamikë janë arrestuar në Maqedoni. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Brendshëm, ndërsa nuk janë dhënë detaje rreth identitetit të personave të arrestuar.

Policia tha se të arrestuarit, të moshave nga 23 deri në 41 vjeç, ishin akuzuar lidhur me dy raste të veçanta në vitet 2015 dhe 2016 për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak.

Nëse shpallen fajtorë ata mund te denohen deri në 10 vjet burg. Autoritetet maqedonase thonë se më shumë se 100 shtetas nga ku vend ndodhen në Siri dhe Irak për të luftuar, ndërsa 20 persona janë vrarë./abcnews.al

4ED1C72300000578-6026205-image-a-113_1533388089089.jpg
G. P.18:31 | 04/08/2018

Ditën e stome në qytetin e Birmingham-it të Anglisë Perëndimore një situatë e pakëndëshme ka ndodhur, ku dy persona të maskuar kanë tentuar të grabisin një grua të moshuar.
55- vjeçarja sapo kishte dalë nga makina ku po kthehej në shtëpinë e saj. E pambrojtur asaj iu afruan dy të rinjtë dhe me frocë tentuat ti merrnin çantën dhe çelësat e makinës. Por për çudi të tyre e moshuara filloi të bënte rezistence dhe ti godiste grabitësit duke mos u lënë mundësi që të largoheshin lehtësisht.
Me anë të shpirtit të saj luftarak, gruaja nuk u la ti bënin bisht grabitësit e saj duke luftuar dhëmbë për dhëmbë, derisa fqinji i saj i erdhi në ndihmë, duke bërë kështu që personat e maskuar të largohen me shpejtësi.
Të dyshuarit janë në kërkim nga autoritetet vendase./abcnews.al

hassan-rouhani.jpg
G. P.12:18 | 22/07/2018

Presidenti iranian ka kërcënuar Shtetet e Bashkuara që të mos zhvillojnë fushata kundër qeverisë së tij. Reagimi i Rouhanit vjen pas një nisme të qeverisë Trump për të diskredituar regjimin e Teheranit.

Fraza të rënda paralajmërimi për Shtetet e Bashkuara të Donald Trump, vijnë nga presidenti iranian, Hassan Rouhani. Duke folur për një grup diplomatësh iranianë, ai paralajmëroi kreun e Shtëpisë së Bardhë që të heqë dorë nga ndjekja e politikave armiqësore ndaj Teheranit.

“Amerika duhet ta dijë se paqja me Iranin është nëna e të gjithë paqeve dhe lufta me Iranin është nëna e të gjitha luftërave. Zoti Trump, mos luani me bishtin e luanit. Mund të pendoheni “, është shprehur Rouhani.

Marrëdhëniet mes SHBA dhe Iranit janë përshkallëzuar me ardhjen e Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Majin e kaluar, presidenti amerikan njoftoi braktisjen e marrëveshjes shumëpalëshe për ndalimin e programit bërthamor iranian, të promovuar së bashku me Bashkimin Evropian.

Dhe Departamenti i Shtetit i udhëhequr nga Mike Pompeo po nis një fushatë me fjalime publike dhe deklarata në mediat sociale në ditët e fundit me qëllim të diskreditimit të qeverisë Rouhani.

Sipas burimeve nga administrata të cituar nga Reuters, fushata synon të nxisë kryengritjen e brendshme dhe të rrisë presionin ndaj autoriteteve iraniane për të braktisur programin bërthamor dhe mbështetjen për grupet e armatosura në Lindjen e Mesme.

Fushata mbështetet nga Sekretari i Shtetit, Pompeo dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Xhon Bolton, dhe shkon së bashku me vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Iranit, të shpallura nga Trump./abcnews.al

945ABA40-CB64-489A-8BED-6FB70CE5D33C_w1023_r1_s-933x445.jpg
ent ela08:52 | 05/07/2018

Shtetet e Bashkuara “po i hapin zjarr botës” me tarifat mbi importe, tha Qeveria e Kinës. Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump, ka paralajmëruar taksa mbi importet nga Kina, në vlerë prej 34 miliardë Dollarësh, të cilat pritet të hynë në fuqi të premten.

Trump ka kërcënuar se do të përshkallëzojë konfliktin tregtar me taksa të reja, nëse Pekini hakmerret.

Kina ka thënë se “nuk do të godasë e para”, por e ka bërë të qartë se tarifat e saj mbi mallrat amerikane do të hyjnë në fuqi menjëherë pas taksave të SHBA-së mbi prodhimet kineze.

Zëdhënësi i Ministrisë kineze të Tregtisë, Gao Feng, paralajmëroi se tarifat e propozuara të SHBA-së do të godasin zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar, përfshirë kompanitë e huaja në Kinë.

“Thënë shkurt, SHBA po hap zjarr ndaj gjithë botës, përfshirë edhe veten”, tha Gao. Trump ka thënë se Kina ka përfituar padrejtësisht nga një jobalancë tregtare me SHBA-në, për vite të tëra.

Administrata e tij ka vënë taksa edhe mbi disa importe nga Bashkimi Evropian dhe aleatë të tjerë, duke thënë se ato janë në interes të sigurisë kombëtare të SHBA-së. Bashkimi Evropian, nga 1 korriku, është përgjigjur me tarifa hakmarrëse./REL


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono