Londër

TRUMP-LONDER-1280x720.jpg
ent ela19:40 | 12/07/2018

Donald Trump ka mbërritur në Londër për një vizitë dyditore, që do të ketë në fokus Brexit, marrëdhëniet tregtare dhe sigurinë. Me të zbritur në aeroport, presidenti amerikan ka deklaruar se protestat nuk e shqetësojnë dhe ka shprehur bindjen se britanikët kanë simpati për të.

Donald Trump ka mbërritur të enjten në Britaninë e Madhe, duke deklaruar se protestat kundër pranisë së tij nuk përbëjnë problem për të. Trump dhe bashkëshortja Melania zbritën nga “Air Force One” në aeroportin STENSTID në orën 15:50 dhe një helikopter i mori për t’i çuar në rezidencën e ambasadorit amerikan në Londër. Pavarësisht pranisë së theksuar të forcave të sigurisë për të mbajtur nën kontroll protestuesit, Trump është shprehur i bindur se britanikët kanë simpati për të. “Besoj se ata janë dakord me mua për emigracionin. Mendoj se ai ishte shkaku i Brexit-it”, ka thënë Trump. Gjatë qëndrimit të tij në Londër, Trump do të takohet me kryeministren Theresa May, e cila vijon përpjekjet për arritjen e një marrëveshjeje për daljen nga BE-ja. Një ditë më parë, Trump e cilësoi situatën në Mbretërinë e Bashkuar një katrahurë dhe të njëjtën gjë përsëriti të enjten në Bruksel, para se të nisej drejt Anglisë. “Brexit është një çështje britanike. Qytetarët britanikë votuan për t’u shkëputur nga BE-ja dhe besoj se kjo është ajo çka do të ndodhë, por gjërat mund të marrin një drejtim tjetër”, tha Trump. Nga ana e saj, kryeministrja May ka deklaruar se vizita e presidentit amerikan është një shans për të përforcuar lidhjet tregtare dhe bashkëpunimin në fushën e sigurisë. /abcnews.al

samir.jpg
G. P.11:36 | 11/07/2018

Samiti i pestë i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e procesit të Berlinit kulmoi me takimin e 6 liderëve të rajonit me disa liderë të Bashkimit Europian dhe zyrtarë të institutioneve europiane. Në fillimin të samitit, shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini ka tërhequr vëmendjen mbi faktin, se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë kryer reforma të rëndësishme në rrugën e integrimit europian, për të cilat Bashkimi Europian u detyrohet mbështetje.

Federica Mogherini: “Ne u detyrohemi vendeve të Ballkanit Perëndimor vëmendjen dhe mbështetjen që ata meritojnë, pasi qytetarët e Ballkanit dhe veçanërisht të rinjtë na rikujtojnë gjithnjë anën tërheqëse të Bashkimit Europian, se është një organizatë vitale dhe e vërtetë. Ndonjëherë kjo kuptohet më mirë nga jashtë sesa nga brenda”.

Në konferencën përfundimtare për shtyp, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka treguar përkushtimin në vazhdim ndaj procesit të Berlinit për mbështetje tê zhvillimit ekonomik të rajonit përmes projekteve të ndërlidhjes në fushën e infrastrukturës dhe energjisë, nxitjen e shkëmbimeve tregtare midis vendeve të rajonit dhe ofrimin e oportuniteteve të rinjve për shkollim dhe punësimi. Kryeministrja britanike, Theresa May ka vendosur theksin tek projektet në fushën e forcimit të shtetit ligjor dhe luftës kundër korrupsionit, krimit tê organizuar dhe terrorizmit, ku ajo ka anonçuar dhe mbështetje financiare të Britanisë së Madhe.

Theresa May: “Sot kemi bërë progres të mëtejshëm për ndërlidhjen e rajonit në nivelin ekonomik. Siç dihet, prosperiteti është pandashmërisht i lidhur me sigurinë dhe ne duhet të punojmë së bashku për t’i bërë ballë sfidave të përbashkëta, si korrupsioni, krimi i organizuar dhe terrorrizmi, që cënojnë investimin dhe besimin në rajon. Ja pse sot kam anonçuar një paketë ambicioze masash për të ndihmuar rajonin të përmirësojë sigurinë dhe stabilitetin e përbashkët dhe të përfocojë kapacitetin për përballjen me rreziqet në të adhmen. Paralelisht kam anonçuar se Britania e Madhe do rrisë mbështetjen e saj financiare me 95% në nivelin e 80 milion paundë deri në 2021. Kjo mbështetje do të shkojë për projekte që bëjnë vërtet diferencën, si forcimi i administratës publike në Maqedoni dhe Mal të Zi, promovimin e reformës në drejtësi në Kosovë dhe Shqipëri dhe ndihmë për klimën e biznesit në Bosnje e Herzegovinë dhe Serbi”.

Angela Merkel:Ne kemi filluar katër vjet më parë procesin e Berlinit. Ideja ishte që të përforconim perspektivën europiane  të rajonit përveçse me reforma edhe me projekte ne fushën e infrastrukturës, energjisë apo ofrimin e  oportuniteteve për të rinjtë e Ballkanit Perëndimor. Cili është interesi ynë? Interesi i Gjermanisë është që të kemi një Ballkan Perëndimor të sigurtë, në paqe dhe prosperitet”.

Për presidencën e provesit të Berlinit, kryeministrja britanike Theresa May ia ka kaluar stafetën  kryeministrit polak, Mateusz Morawiecki, i cili gjatë presidencës polake synon të transmetojë te vendet e Ballkanit  eksperiencën e Polonisë në reformën administrative dhe thithjen e fondeve të Bashkimit Europian. Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër është nënshkruar gjithashtu marrëveshja për selinë në Serbi të komunitetit të transportit./abcnews.al

rama-tsipras-londer.jpg
ent ela21:41 | 10/07/2018

Siç pritej, pasditen e të martës kryeministri Edi Rama është takuar në Londër me kryeministrin grek Tsipras.

Në postimin e këshillit të ministrave në Tuiter, thuhet se të dy kryeministrat diskutuan rreth negociatave që po drejtohen nga ministrat e jashtëm të dy vendeve mbi një numër të madh çështjesh dhe vlerësuan arritjet e deritanishme.

“Ndonëse ka ende çështje që do të vazhdojnë të diskutohen nga ekipet negociatore, Kryeministrat Rama dhe Tsipras shprehën besimin se një zgjidhje pozitive mund të arrihet së shpejti”, thuhet në postimin e Kryeministrisë në Tuiter.

Rama dhe Tsipras morën pjesë në Londër në Samitin e Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor që u mbajt në kuadër të iniciativës së Berlinit. /abcnews.al

RAMA-PER-ALBANIAN-FREE-PRESS-1280x720.jpg
ent ela21:39 | 10/07/2018

Nga Londra ku po merr pjesë në Samitin e Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor, në kuadër të iniciativës së Berlinit, Kryeministri Edi Rama ka thënë se po prêt të takojë së shpejti kryeministrin grek Aleksis Cipras, mbi marrëveshjen që pritet të nënshkruhet mes dy vendeve.

Në një intervistë të shkurtër për botuesin e gazetës “Albanian Free Press” Spyros Sideris, kryeministri ka përsëritur qëndrimin se marrja e një date për hapjen e ngociatave me BE është një lloj zgjidhje pozitive për Shqipërinë, për të mos humbur kohë, por për t’i shfrytëzuar 12 muajt e ardhshëm në funksion të gjithë procesit analitik.

Kryeministri ka nënvizuar si përparim të rajonit edhe marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë e Greqisë dhe është shprehur se edhe zgjidhja mes Serbisë e Kosovës do vijë, edhe pse nuk është e lehtë. /abcnews.al

xhafaj-ne-londer.jpg
ent ela19:40 | 10/07/2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj gjatë qëndrimit në Londër, ku mori pjesë në takimin e Ministrave të Brendshëm në Samitin e Ballkanit Perëndimor, u takua me Ministrin për Sigurinë dhe Krimin Ekonomik të Mbretërisë së Bashkuar, z.Ben Wallance, Ministrin e Shtetit për Policinë dhe Drejtësinë Kriminale z.Nick Hurd dhe Sekretarin e Shtetit britanik për Çështjet e Brendshme, Sajid Javid.

Ministri Xhafaj njohu ministrat me prioritetet e Ministrisë së Brendshme dhe Policisë së Shtetit, si dhe me progresin e bërë në luftën kundër krimit të organizuar dhe sekuestrimin e aseteve kriminale, rezultatet në luftën me zero tolerancë ndaj kultivimit të kanabisit dhe projektin e Policimit në Komunitet, projekt ky i cili ka edhe mbështetjen me ekspertizë të Qeverisë britanike.

Duke u ndalur te operacioni “Forca e Ligjit”, Ministri Xhafaj informoi bashkëbiseduesit lidhur me bashkëpunimin shumë të mirë që është ndërtuar aktualisht ndërmjet policive të dy vendeve, e konkretizuar kjo në një shkëmbim intensiv informacioni, si dhe në hetime të përbashkëta. Z.Xhafaj gjatë bisedës me homologët e tij britanik kërkoi thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve, veçanërisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe aseteve kriminale.

Z.Wallance përgëzoi Ministrin Xhafaj për rezultatet mbresëlënëse dhe u shpreh i gatshëm për të zgjeruar e konkretizuar më tej bashkëpunimin me Policinë shqiptare, kryerjen e analizave të përbashkëta për grupet kriminale që ushtrojnë veprimtari në të dy vendet, intensifikimin e hetimeve me skuadra të përbashkëta policore, si dhe rritjen e asistencës ndaj Policisë Kriminale dhe posaçërisht ndaj Task Forcës Speciale. Të dy palët ranë dakort të intensifikojnë më tej kontaktet për të dakordësuar një axhendë bashkëpunimi në nivel institucional dhe operacional.

Ministri i Brendshëm zhvilloi, gjithashtu, një takim me Sekretarin e Shtetit britanik për Çështjet e Brendshme, Sajid Javid. Ky i fundit vlerësoi si tepër të frytshëm bashkëpunimin me Policinë shqiptare dhe u shpreh i gatshëm për ta thelluar më tej atë. Ai veçoi bashkëpunimin për çështjet e sigurisë me Shqipërinë, duke theksuar se ky është një element kyç për ndërtimin e shoqërive më të sigurta. Z.Javid iu përgjigj pozitivisht ftesës së Ministrit Xhafaj për një vizitë zyrtare në Tiranë.

bbc.jpg
G. P.09:12 | 10/07/2018

Një person tjetër është arrestuar në lidhje me vrasjen e shqiptarit Edmond Jonuzi në Londër. Jonuzi, 35 vjeç, vdiq më 9 Qershor pasi u qëllua disa herë me thikë. Ai u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes, në stacionin e metrosë Turnpike Lane në veri të Londrës.

Policia Metropolitane tha se një 20-vjeçar, identiteti i të cilit nuk bëhet publik, është arrestuar pasi dyshohet për vrasjen e tij. Ndërkohë, si pasojë e hetimeve edhe tre persona të tjerë, shkruan BBC, akuzohen si të dyshuar në lidhje me ngjarjen.

Jonuzi jetonte në Londër. Ekspertët mjekoligjorë pas autopsisë dolën në konkluzionin se 35-vjeçari humbi jetën për shkak të goditjeve me thikë.

Dyshimet e para ishin se Jonuzi u vra pas një sherri mes dy grupeve rivale, por hetimet që po kryhen nga detektivët e Komandës së Vrasjeve dhe Krimeve të Rënda në policinë e kryeqytetit britanik nuk kanë arritur akoma në një përfundim të saktë se kush ka qenë arsyeja që vdiq 35-vjeçari./abcnews.al

may.jpg
G. P.08:14 | 10/07/2018

Dorëheqjet e ministrit të Jashtëm britanik, Boris Johnson dhe atij të Brexitit, David Davis e vënë para të panjohurave të mëdha qeverinë britanike. Analisti Tim Judah analizon situatën për DW.

 A. Feilcke: “Sot ministri i Jashtëm britanik, Boris Johnson dha dorëheqjen. Çfarë do të thotë kjo”?

Tim Judah: “Është pak herët ta thuash. Duhet ta hedhim vështrimin pas në ditët e shkuara:të premten, zoti Johnson dhe ministri i Brexitit, David Davis me sa duket u bashkuan me pozicionin e përbashkët të qeverisë. Pastaj, zoti Davis dha dorëheqjen dhe me sa duket zoti Johnson u ndje në një farë mënyre i detyruar që ta pasojë atë.

Pas atij takimi të së premtes, në mediet sociale shumë njerëz i  akuzuan zotin Johnson dhe zotin Davis për tradhëti, se e kishin tradhëtuar kauzën e Brexitit, meqenëse patën rënë dakord me planin e zonjës May për të dalë nga BE. Ata thanë se zoti Johnson është pa shtyllë kurrizore dhe se më tepër është i interesuar për postin e tij ministror se për parimet.

Por pasi dha dorëheqjen zoti Davis, ai e vuri në një pozitë të vështirë zotin Johnson. Ndoshta ai ka menduar se pasi dha dorëheqjen Davis, duhet ta jepte dorëheqjen edhe ai, sepse kjo ndoshta ishte rruga e vetme për t’i mbajtur gjallë ambicjet e tij për lidership”.

 A. Feilcke: “A është ky fillimi i kolapsit të të gjithë qeverisë, apo me këtë u krijua qartësi dhe gjërat do të jenë më të qendrueshme”?

Tim Judah: “Nuk e dimë, është shumë herët ta thuash. Sepse po të japin dorëheqjen edhe më shumë njerëz, atëherë kjo mund të çojë në kolapsin e qeverisë. Po varet nëse kjo është një lëvizje stabilizuese, po ne nuk e dimë. Gjërat po ndodhin me plotëkuptimin e fjalës tani që po flasim”.

A. Feilcke: Cili mund të jetë efekti për çështjen e Brexitit, sepse duket që të gjithë ata që duan Brexitin po ndahen dhe po mbeten politikanët më të moderuar”?

Tim Judah: Varet, sepse nëse kemi një krizë lidershipi, zgjedhje në partinë konservatore ose kemi ndoshta zgjedhje të reja, kjo do të thotë se tani kemi shumë pak kohë për të negociuar një marrëveshje me Bashkimin Evropian ose një marrëveshje për dalje. Ose ne largohemi pa asnjë marrëveshje nga BE ose do të na duhet t’i kërkojmë BE që ta shtyjë nenin 50, në mënyrë që ne ta shtyjmë daljen në mars 2019. Ndoshta mund të kemi zgjedhje të reja. Po nuk e dimë, gjërat po ndodhin tani që po flasim”.

A. Feilcke: “Meqenëse itinerari kohor është shumë i rëndësishëm: po të japë dorëheqjen Theresa May do t’i vihet pikëpyetje të gjithë procesit, apo jo”?

Tim Judah: “I gjithë procesi do të ndalet, sepse nuk do të kemi qeveri që të negociojë me BE. Dhe meqenëse nuk ka mbetur shumë kohë do të jemi në një situatë shumë problematike, sepse do të na duhet të kërkojmë që të shtyhet dalja nga BE.  

Dhe natyrisht do të na duhet që të pyesim 27 vende të tjera për këtë, 27 vende duhet të bien dakord dhe nuk është e qartë nëse  do të bien dakord. Ata mund të thonë: Ju britanikët vendosët të ikni, atëherë ikni dhe mos na mërzitni më”!

Tim Judah është publicist dhe gazetar i njohur i gazetës britanike Economist./DW

fatmir-xhafaj.jpg
G. P.20:22 | 09/07/2018

Edhe ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, mori pjesë në takimin e ministrave të Brendshëm, pjesëmarrës të procesit të Berlinit që po mbahet në Londër, në kuadër të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Në takimin që kishte fokus bashkëpunimin për sigurinë, ministri Xhafaj ka paraqitur rezultatet e Task Forcës Speciale në Shqipëri për identifikimin dhe arrestimin e një sërë grupesh kriminale me rrezikshmëri të lartë, përfshi edhe hetimin e aseteve të tyre.

Xhafaj tha se forcimi i sigurisë në Ballkan kërkon padyshim vijimin pa hezitim të procesit të integrimit Evropian me këto vende, për një Europë më të fortë përballë këtyre sfidave.

Në fund të takimit, ministrat kanë miratuar një deklaratë ku shprehet angazhimi i vendeve të tyre për përballjen e përbashkët me kërcënime të sigurisë, përfshirë krimin e organizuar, ekstremizmin e dhunshëm, terrorizmin, korrupsionin, pastrimin e parave, trafikimin e qenieve njerëzore, kontrabandimin e migrantëve, trafikimin e armëve dhe drogave si dhe kërcënimet ndaj sigurisë kibernetike. /abcnews.al

gruaja.jpg
G. P.19:51 | 09/07/2018

Një grua i ka shpëtuar mrekullisht plumbave të atentatorit, që nisi të hapte zjarr gjatë kohës që ajo ishte në makinë.

Ngjarja ka ndodhur në Londër më 14 Maj të këtij viti, ndërsa policia britanike ka shpërndarë sot pamjet në një thirrje për të identifikuar sadopak njeriun që u përpoq të vriste 51-vjeçaren, identiteti i së cilës nuk është bërë publik.

Në pamjet e filmuara nga disa kamera sigurie, i dyshuari shikohet teksa i afrohet ngadalë makinës, të cilën e drejtonte gruaja. Ai drejton armën drejt saj, por mrekullisht plumbat prekin vetëm makinën dhe xhamat.

Zonja 51-vjeçare nuk u plagos dhe pas disa çastesh zbret nga makina e hutuar, duke mos ditur se çfarë të bëjë. Kur policia mbërriti, i dyshuari kishte ikur me një makinë të paidentifikuar akoma.

“Ky është një sulm i pazakontë që ndodhi në mes të ditës dhe që fatmirësisht nuk pati asnjë të plagosur. Të shtënat me armë nuk kanë vend në Londër dhe ne po bëjmë një hetim të plotë që atentatori të dalë para gjykatës”, tha detektivi i çështjes, Tom Williams.

Për personin që qëlloi gruan deri më tani policia thotë se është me ngjyrë, trup mesatar dhe rreth 150 centimetra i gjatë./abcnews.al

samiti.jpg
G. P.15:44 | 09/07/2018

Nesër në samitin e Londrës do të mblidhen 6 kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. I pranishëm do të jetë edhe kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë shqiptare do të zhvillojë një takim me homologun grek Aleksis Tsipras me të cilin do të disktutojnë ecurinë e negociatave Shqipëri–Greqi.

Kryeministri Edi Rama dhe kryeministri grek, Aleksis Tsipras, priten të takohen në Londër në samitin e vendeve të Ballkanit. Burime nga qeveria greke kanë bërë të ditur se se dy homologët do të takohen në Londër, për të diskutuar mbi negociatat mes dy vendeve mbi paketën e çështjeve të pazgjidhura mes tyre.

Kjo është një ndër qëllimet e organizimit të Samitit të Londrës i cili synon të lehtësojë bashkëpunimin politik, të ndihmojë rajonin të zgjidhë mosmarrëveshjet dypalëshe dhe të hedhë pas shpine çështje të trashëguara nga e shkuara.

Samiti i Londrës është i pesti në serinë e samiteve në kuadër të Procesit të Berlinit, nismës diplomatike të kancelares Merkel, në vitin 2014, për t’i dhënë impulse të reja afrimit të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian.

Kryeministrja britanike, Theresa May do të presë shefat e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shqipërisë, Bosnje-Hercegovinës, Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë dhe do të përsërisë angazhimin e hershëm të Londrës ndaj rajonit dhe sigurisë europiane.

Çdo vit, Procesi i Berlinit bën bashkë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësues të institucioneve europiane, për të punuar së bashku në mbështetje të sigurisë, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon.

Një ditë para para takimit të shefave të 6 qeverive, janë mbledhur ministrat e Jashtëm të vendeve të Procesit të Berlinit.

“Në këtë samit për herë të parë kemi një kombinim të elementeve që  kanë të bëjnë me sigurinë, me fushën që kanë të bëjnë me sundimin e së drejtës me zhvillimin ekonomik të rajonit dhe tërë procesin e ndërlidhjes”.

Ministri Ditmir Bushati gjatë ndërhyrjes së tij vuri në dukje se forcimi i bashkëpunimit mes vendeve të rajonit dhe Bashkimit Evropian për çështjet e sigurisë është kusht thelbësor për forcimin e sigurisë rajonale dhe adresimin e sfidave të përbashkëta në këtë drejtim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono