Londër

johnson-macron-1280x720.jpg
nev ila17:55 | 22/08/2019

Nuk ka shkuar sipas pritshmërive vizita e kryeministrit britanik Boris Xhonson në Paris. Në takimin me presidentin Emanuel Makron, ky i fundit ka mbështetur pa asnjë lëkundje çështjen e kufirit irlandez dhe ka deklaruar se çdo marrëveshje e re që mund të arrihet mes palëve nuk do të ndryshojë shumë nga ajo ekzistuese.

Vizita e kryeministrit britanik Boris Johnson në Paris, ku u takua me presidentin Emanuel Macron për të diskutuar mbi Brexit, nuk shkoi sipas pritshmërive.

Sipas mediave britanike, gjatë takimit kreu i shtetit francez deklaroi se vullneti i qytetarëve të Mbretërisë së Bashkuar për të dalë nga BE duhet respektuar.

Por ai shtoi se pika kufitare mes Irlandës dhe Irlandës së Veriut është e “domosdoshme” për të ruajtur stabilitetin politik dhe tregun e përbashkët europian.

Pika kufitare e propozuar nga BE dhe e kundërshtuar nga zoti Johnson synon të parandalojë krijimin e një kufiri fizik në ishullin e Irlandës pas Brexit. Nga ana e tij, Johnson tha se me energji dhe kreativitet, palët mund të gjejnë një zgjidhje për këtë çështje.

Sipas BBC, shtrëngimi i duarve mes kryeministrit dhe presidentit ishte i gjatë dhe i ngrohtë, por në fund ishin fjalët ato që patën rëndësi.

Macron sqaroi se, ndërsa është përshkruar si “djaloshi agresiv” i Bashkimit Europian, ai thjesht po tregohet i qartë për qëndrimin e tij. Ai e cilësoi pikën kufitare si një “garanci të domosdoshme për stabilitetin në Irlandë” dhe një mjet për të mbrojtur integritetin e tregut unik europian.

Gjatë bisedimeve, shefi i pallatit Elize nuk e materializoi qëndrimin e tij se marrëveshja e Brexit është e panegociueshme, por nënvizoi se çdo akord që dy palët mund të arrijnë në muajit e ardhshëm nuk do të jetë shumë ndryshe nga ai ekzistues.

Ai kërkoi më shumë qartësi nga pala britanike për propozimet alternative që ajo do të bëjë në këtë drejtim.

Nga ana e tij, zoti Johnson e vuri theksin tek dëshira e tij për arritjen e një marrëveshjeje me BE-në, por shtoi se është jetike që Mbretëria e Bashkuar të dalë nga Unioni më 31 tetor. Ai tha gjithashtu se në asnjë rrethanë Londra do të vendosë kontrolle në kufirin Irlandë-Britani.

Dy liderët konsumuan një drekë së bashku, pinë kafe dhe shëtitën në lulishtet e pallatit Elize, derisa Johnson i hipi avionit për t’u kthyer në shtëpi./ABC News Albania 24/7

INTER-PRAN-LUKAKUT.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 12/07/2019

Skuadra e Interit është prane arritjes së akordit me Manchester United për sulmuesin Lukaku. Drejtuesit e te dyja klubeve u takuan në Londër dhe në ditët në vijim pritet oferta zyrtare.

Skuadra e Interit merr sinjale pozitive nga takimi i drejtorit të klubit Ausilio me drejtuesit e skuadrës së Manchester United për të arritur një marrëveshje për sulmuesin Romelu Lukaku. Shtatlarti belg është objektivi kryesor i Interit në këto merkato verore. Ausilio udhëtoi drejt Londrës ku mbajti një takim me zyrtaret e klubit anglez, por nuk zbuloi shumë detaje.

“Zhvilluam një takim me drejtuesit e Manchesterit për Lukakun. Ishte një takim zyrtar mes dy klubeve. Do të shohim se çfarë mund të ndodhë. Kemi miratimin e trajnerit Konte për futbollistët që po ndjekim në merkato. Duhet t’i plotësojmë dëshirat trajnerit duke llogaritur të ardhurat financiare”.

Mediat britanike zbulojnë se sulmuesi i Manchester United i ka kërkuar drejtuesve të klubit largimin pasi trajneri Solskjaer e ka informuar futbollistin se nuk do të jetë sulmuesi i parë në skuadër dhe do të inkuadrohet në lojë vetëm nga stoli. Kjo deklaratë nuk i ka pëlqyer aspak Lukakut, i cili preferon të transferohet në San Siro ku trajneri i Interit Antonio Konte e ka vendosur futbollistin në qendër të projektit. Lukaku aktivizohet prej dy sezonesh me Manchester United por nuk ka arritur të përmbushë pritshmëritë apo të shkëlqejë si tek skuadra e Everton. /ABC News Albania 24/7

edii-1280x711.jpg
Sej rie16:45 | 18/06/2019

Reforma në drejtësi do të jetë një garanci për investitorët e huaj. Me këtë kartë, Edi Rama synoi në një forum ekonomik në Londër, të bindë biznesmenë të huaj të sjellin paratë e tyre në Shqipëri.

Kryeministri Rama ishte në Londër ku mori pjesë në forumin ekonomik mbi Ballkanin Perëndimor të organizuar nga Financial Times.

Kreu i qeverisë shqiptare përmendi reformën në drejtësi si një nga garancitë kryesore të vendit tonë për investitorët e huaj.

“Po përjetojmë reforma të rëndësishme brenda rajonit, kemi shifra me peshë që tregojnë ndryshimet që po ndodhin. Patjetër është e qartë që nuk mjaftojnë. Në Shqipëri po punojmë fort që të reformojmë sistemin e drejtësisë, në mënyrë që vendi të ketë një pozitë më të fortë për t’i ofruar jo vetëm qytetarëve tanë, por edhe investitorëve, garancitë maksimale, si dhe produktivitetin maksimal në investimet e tyre”.

Edi Rama ju kthye sërish tezës së tij për krijimin e një zone Shengen mes vendeve të Ballkanit, njëkohësisht me krijimin e një tregu të përbashkët.

“Unë mendoj që potenciali ynë qëndron te bashkëpunimi dhe ndërveprimi rajonal dhe jam shumë i bindur që, nëse tregohemi të zgjuar e të vendosur në forcimin e bashkëpunimit tonë rajonal dhe nëse hapim një kapitull të ri, thjesht duke e shndërruar këtë historinë dhe politikën obsesive të kufijve në një qasje të re dhe duke krijuar një zonë të re Shengen brenda Ballkanit Perëndimor e duke i transformuar kufijtë nga arsye për grindje e politika të ndezura në pika fluide takimi, pa dyshim do jemi më të hapur ndaj mundësive më të mëdha dhe do mund të eksplorojmë një pjesë të vlefshme të potencialit tonë të paprekur”.

Duke ju kujtuar shprehjet e Kanunit se shtëpia e shqiptarit është e mikut dhe e zotit, Rama ftoi investirorët të vijnë në Shqipëri./ABC News Albania 24/7

Rama-konference.jpg
ent ela15:10 | 17/06/2019

Kryeministri Edi Rama nuk mori pjesë sot në punimet parlamentare. Ai ka ndërprerë për dy ditë fushatën për tu nisur në Londër, ku do të marrë pjesë në një forum ekonomik.

“Shkëputje e pashmangshme nga fushata për të marrë pjesë në Forumin e prestigjozes Financial Times – Investimet në Ballkanin Perëndimor. Pasnesër gati për fazën finale drejt 30 qershorit, ditës kur populli do t’u japë një mësim të paharrueshëm kundërvënësve të tij pa din e iman”,-shkruan vetë Rama në rrjetet sociale. /ABC news Albania 24/7

agjenti-1-1280x668.jpg
Sej rie15:30 | 12/06/2019

Shërbim “call center” dhe shpërndarje e menjëhershme e kokainës në Tanbrixh Uells në Britaninë e Madhe, ku vetëm njëri nga anëtarët e bandës numëronte 1500 telefonata për porosi. Janë të gjithë shqiptarë anëtarët e bandës që trafikonin kokainë në Britaninë e Madhe dhe që tashmë kanë përfunduar në pranga në pritje të datës së gjyqit.

Një bandë shqiptarësh ka përfituar rreth 4.2 milion stërlina – ose 4 milion e 700 mijë euro në shitjen e kokainës në zonën e Tanbrixh Uells në Britaninë e Madhe. Shërbimi i tyre njihej si ‘Deliveroo for drugs’. Sipas raportimeve të prokurorit të çështjes kjo shumë parash është përfituar për vetëm 6 muaj. Banda e shqiptarëve kishin krijuar një call center i cili funksiononte 24 orë në 24 për 7 ditë të javës në Londër.

Pas përfundimit në pranga në seancën dëgjimore u theksua se shqiptarët përdornin një sistem të thjeshtë dhe të suksesshëm për të shitur drogën. Ata përdornin një rrjet për shpërndarjen e ushqimeve për të mbuluar shitjen e kokainës dhe përdornin telefona të pa-përgjueshëm për marrjen dhe konfirmimin e porosive.

Porositë ishin gjithnjë gjysmë gramësh, gjithnjë kokainë, gjithnjë për 40 stërlina dhe gjithnjë me shpërndarës shqiptarë në zonën e Tanbrixh Uells.

Gjithashtu hetuesit gjetën prova të jetës luksoze dhe shpenzimeve marramendëse të anëtarëve të bandës, në telefonat e tyre celularë. Njëri prej tyre është filmuar duke hedhur para në një klub treksa perfomonte një këngëtare shqiptare. Një tjetër kishte dërguar një Range Rover për një shokun e tij në Shqipëri, dhe një i tretë i kishte paguar shërbimin dentar vjehrrës së tij. Zona në fjalë njihet për nivelin e lartë të jetesës, ndërsa në telefonin e njërit prej të arrestuarve u  gjetën 1500 telefonata porosish me një vlerë prej 60 mijë stërlinash.

Kishte raste që linja e telefonit bllokohej për shkak  të fluksit, dhe klientët luteshin që të paktën të kishin një konfirmim të porosisë së tyre.

Banda gjithashtu lidhet edhe me një sulm me thikë por askush nuk është akuzuar zyrtarisht.

Policia britanike arriti të gjurmonte linjën e shitjes së kokainës në juglindje të Londrës ku jeton njëri prej të arrestuarve 20-vjeçari Rigels Hadashaj. Policia arriti të mblidhte fakte dhe duke përdorur agjentë të infiltruar të cilët blinin kokainë prej javësh nga banda e shqiptarëve.

Një tjetër i arrestuar është dhe Ervis Dervishi, i cili u përgjua teksa transportonte me automjetin e tij një nga agjentët e infiltruar, të cilit i thoshte të mos fliste pasi shefi i tij nuk donte që ai të kishte të panjohur në automjet.  Një tjetër i arrestuar kishte 8 mijë stërlina cash dhe kokainë me një vlerë prej 2 mijë stërlinash.

Nelson Aliaj një tjetër anëtar i bandës kishte blerë toka dhe biznese në Shqipëri, ndërsa pjesa më e madhe e anëtarëve qëndronin në mënyrë të paligjshme në Britaninë e Madhe. Aliaj dhe Fatos Metalia pretenduan në momentin e arrestimit, se ishin kërcënuar në mënyrë që të bëheshin pjesë e Bandës.

Emrat e të arrestuarve janë Rigels Hadashaj, 20, Arlind Palushi, 19, Fatos Metalia, 24, Izmir Basha, 24, Nelson Aliaj, 28, Ervish Dervishi, 23, Xhesil Vucaj, 21, Alfred Gashi, 19, dhe Marius Kuci, 24-vjeç./ABC News Albania 24/7

jeta.jpg
Sej rie11:30 | 12/06/2019

Drejtësia britanike ka dënuar më me shumë se 60-vjet burg 9 shqiptarë, pjesë e një bande që merrej me shitje e lëndës narkotike. Banda drejtohej nga Nelson Aliaj, i ndihmuar nga Ervis Dervishi, Izmir Basha dhe Alfred Gashi. Anëtarët e bandës ishin në dispozicion të banoreve për 24 orë, ku mjaftonte një telefona dhe ata menjëherë ishin pas derës së klientëve. Grupi e kryente shërbimin në formën e një call center-i dhe numri ku klientët bënin porosinë ishte ’24 / 7 ‘ në qytetin e Kentit.  Prokurori i çështjes Simon Taylor, ka hedhur akuza të forta ndaj shqiptarëve duke thënë lidhur me rastin: “Gjithmonë gjysmë grami, gjithnjë kokainë, gjithmonë 40 paundë, gjithmonë tregtarë shqiptarë dhe gjithmonë ‘Tunbridge Wells’. Sipas hetime ata kishin arritur të dorëzonin 1.500 porosi në një javë vetëm në Korrik të vitit të kaluar, ku fituan së paku 60.000 dollarë.  Më tej bëhet e ditur se porositë bëheshin gjithmonë nga i njëjtin qytet. Policia i kishte kapur në flagrancë anëtarët e grupit dhe ata ishin shprehur se po e blinin dhe nuk po  shisnin lëndën narkotike. Një anëtar i bandës ishte filmuar duke i hedhur para një këngëtareje në një klub nate, ndërsa një tjetër duke lëvizur me Range Rover  e tij. Kur u arrestuan, një nga burrat kishte një sasi të kokaine me vlerë prej 2,000 euro dhe një tjetër kishte një sasi kokaine me vlerë 8,000 euro./abcnews.al

Shqiptarët e dënuar janë:

Nelson Aliaj, 28 vjeç, u dënua me 15 vjet
Rigels Hadashaj, 20 vjeç, u dënua me 7 vjet
Izmir Basha, 24 vjeç, u dënua me 7 vjet
Ervis Dervishi, 23 vjeç u dënua me 6 vket e 9 muaj burg
Fatos Metalia, 24 vjeç u dënua me 4 vjet
Arsid Mataj, u dënua me 3 vjet burg
Arlind Palushi, 19 vjeç u dënua me 6 vjet e 9 muaj
Alfred Gashi, 19 vjeç u dënua me 6 vjet e 9 muaj
Marius Kuci, 24 vjeç u dënua me 4 vjet
14587864-7122989-image-a-2_1560146759466.jpg
Sej rie14:10 | 10/06/2019

Një bandë shqiptare në Londër ka dalë përpara gjykatës. 9 të rinj shqiptarë të moshës nga 19 deri 24-vjeç, akuzohen nga drejtësia britanike se kanë furnizuar me drogë banorët e Tunbridge Wells. Anëtarët e bandës ishin në dispozicion të banoreve për 24 orë, ku mjaftonte një telefona dhe ata menjëherë ishin pas derës së klientëve. Grupi e kryente shërbimin në formën e një call center-i dhe numri ku klientët bënin porosinë ishte ’24 / 7 ‘.

“Ishte një model i thjeshtë dhe i qëndrueshëm biznesi”, u dëgjua të thuhej në gjykatë për grupin. Sipas hetime ata kishin arritur të dorëzonin 1.500 porosi në një javë vetëm në Korrik të vitit të kaluar, ku fituan së paku 60.000 dollarë. Simon Taylor, prokurori i çështjes tha në gjykatë: “Organizatorët e rrjetit e shisnin drogën me katering dhe nuk flisnin gjatë gjithë kohës në telefon. Ata e hapnin telefonin vetëm për të konfirmuar porosinë”, raporton The Sun.

Më tej bëhet e ditur se porositë bëheshin gjithmonë nga i njëjtin qytet. Policia i kishte kapur në flagrancë anëtarët e grupit dhe ata ishin shprehur se po e blinin dhe nuk po  shisnin lëndën narkotike.

Një anëtar i bandës ishte filmuar duke i hedhur para një këngëtareje në një klub nate, ndërsa një tjetër duke lëvizur me Range Rover  e tij. Kur u arrestuan, një nga burrat kishte një sasi të kokaine me vlerë prej 2,000 euro dhe një tjetër kishte një sasi kokaine me vlerë 8,000 euro. Të nëntë djemtë vepronin nga Londra në Kent, të cilët u shpallën fajtorë për shitje kokaine do të dënohen gjatë këtij muaji./abcnews.al

ekstradim.jpg
nev ila16:37 | 07/06/2019

Policia e shtetit ka bërë me dije se janë ekstraduar ditën e sotme dy shqiptarë të cilët ishin shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. 2 personat janë ekstraduar nga Londra dhe Belgjika. Specialistët e interpolit bën me dije se Kreshnik Kule, i arrestuar në shtetin Belg për llogari të Shqipërisë, ishte dënuar me 10 vjet burg për veprën penale të mashtrimit ndërsa personi tjetër i arrestuar në Londër ishte i dënuar për veprat penale të falsifikimit të dokumentave, monedhave, letërnjoftimeve dhe vizave.

Njoftimi i policisë:

Estradohen  nga Londra dhe Belgjika dy shtetas  të kërkuar për vepra penale në fushën e krimit ekonomik e financiar. Nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Belgjika drejt Shqipërisë, i shtetasit  Kreshnik Kule, 35 vjeç.

Shtetasi Kreshnik Kule është arrestuar nga autoritetet policore në Belgjikë me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, pas informacioneve të dërguara nga  Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në vitin 2016 e ka dënuar këtë shtetas me 10 vjet burg, për veprën penale “Mashtrimi”.

Ky shtetas në bashkëpunim me të atin, në vitin 2008 kanë mashtruar një shtetas shqiptar dhe i kanë marrë shuma të konsiderueshme parash (rreth 30.000 $)  duke i premtuar që do të mundësonin dërgimin e tij dhe të familjes së tij në Kanada.

Po nga Specialistët e Interpol Tirana, u krye ekstradimi nga Londra drejt vendit tonë i shtetasit shqiptar, S.P. 40 vjeç, lindur në Fier.

Shtetasi S.P. ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier në Mars të vitit 2018, ka caktuar masën e sigurisë ”Arrest me burg” për veprat penale “Falsifikim monedhash”, “Falsifikim i dokumenteve” dhe “Falsifikim i letërnjoftimeve, ose vizave”.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Manchester, u bë i mundur arrestimi  dhe ekstradimit i tij nga Britania e Madhe drejt vendit tonë”./abcnews.al

sulmi-ne-londer.jpg
G. P.21:31 | 31/05/2019

Autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar mund ta kishin shmangur sulmin e 2 viteve më parë në Urën e Londrës, pasi agresorët kishin qenë persona nën hetim prej shumë kohësh. Avokati i familjarëve të viktimave të sulmit ka sfiduar kështu agjencitë ligjzbatuese, që nga ana e tyre mohojnë neglizhencën.

Një hetim i kryer në Mbretërinë e Bashkuar ka konstatuar se agjencitë ligjzbatuese në vend kanë patur shanse serioze për të shmangur sulmin terrorist në Urën e Londrës.

Gareth Peterson, një avokat që përfaqëson familjarë të viktimave, ka deklaruar se agresorët kishin qenë nën mbikëqyrje që prej Janarit 2017, ndërkohë që sulmi u realizua më 3 Qershor të të njëjtit vit, duke u marrë jetën 8 personave. Avokati ka thënë se tre të dyshuarve iu desh një periudhë e gjatë që të njiheshin nga afër, aq sa t’i besonin njëri-tjetrit dhe të binin dakord për planifikimin e sulmit.

“Çdo agjenci hetimore kompetente kishte shansin ta zbulonte planin që po organizonin ata”, ka deklaruar avokati.

Tre të dyshuarit, ekstremistë islamikë të moshave 22, 27 dhe 30 vjeç lanë edhe 48 persona të plagosur kur sulmuan kalimtarët e Urës së Londrës fillimisht me një furgon dhe më pas me thika, para se të qëlloheshin për vdekje nga agjentë të policisë.

Gjashtë muaj pas sulmit, një kontroll mbi veprimtarinë e shërbimeve sekrete të brendshme MI5 tregoi se kreu i grupit të agresorëve kishte qenë nën hetim aktiv që nga gjysma e vitit 2015.

Avokati Peterson sfidoi policinë metropolitane të Londrës kur tha në mënyrë metaforike se tre agresorët po klithnin që të dëgjoheshin. Por drejtuesit e policisë hodhën poshtë shanset që të ketë patur një mundësi të neglizhuar për të shmangur sulmin./ABC News Albania 24/7

boris-johnson-1280x660.jpg
G. P.22:19 | 29/05/2019

Ish-ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson, i njohur si një nga promotorët e largimit të Britanisë nga BE-ja, është thirrur në gjykatë pasi rezulton se ka gënjyer elektoratin gjatë fushatës për referendumin e vitit 2016.

Ish-ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson është urdhëruar të paraqitet në gjykatë për shkak se ka gënjyer publikun gjatë fushatës për Brexit. Sipas mediave britanike, Johnson akuzohet se ka mashtruar kur gjatë fushatës për referendumin e vitit 2016 deklaroi se Britania e Madhe i jep Bashkimit Europian 350 milionë stërlina në javë.

Tani, kandidati për lidershipin e konservatorëve dhe rrjedhimisht për postin e kryeministrit akuzohet për keqpërdorim të postit. Një burim i afërt me zotin Johnson e cilësoi rastin si të motivuar politikisht dhe një përpjekje për të kthyer mbrapsht Brexit. Burimi ka deklaruar se vendimi për ta thirrur atë në gjykatë është anormal dhe rrezikon të minojë demokracinë.

“Nuk i takon gjykatës të rregullojë deklaratat politike”, ka thënë ai.

Sidoqoftë, deklarata e rreme ka gjasa të përdoret kundër Johnson pikërisht në garën për pasimin e kryeministres në ikje Theresa May. Shifra e përmendur prej tij, 350 milionë stërlina, u përdor nga grupet e fushatës pro-Brexit, të cilat e stampuan në autobusët e tyre, duke krijuar irritim tek publiku që kërkoi që ato para të investoheshin për problemet e brendshme dhe jo t’i shkonin BE-së. Tani ish-ministri i Jashtëm përballet me tre raste të abuzimit me anë të detyrës, të verifikuara në periudha të ndryshme në vitet 2016 dhe 2017./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono