lobimi rus

selia-PD-1280x713.jpg
ent ela17:36 | 08/11/2019

Pasi Prokuroria i ka komunikuar akuzën kreut të PD Lulzim Basha, për falsifikim dokumentesh, ka ardhur edhe reagimi i selisë blu.

Në një reagim publik PD shprehet se sot u vërtetua se nuk ka patur kurrë asnjë hetim në SHBA as ndaj Partisë Demokratike, as ndaj kompanisë së lobimit, as ndaj ndonjë zyrtari të Partisë Demokratike. Ajo ishte një sajesë e Edi Ramës, për të fshehur një tjetër hetim që po zhvillohej në SHBA.

Reagimi i plotë:

Sot prokuroria vendosi pushimin e akuzës qesharake që e stisën dhe e përdorën për të goditur kundërshtarin politik sipas një strategjie të miratuar nga zyra e Edi Ramës. Pasi u keqpërdorën duke akuzuar zyrtarët e Partisë Demokratike për pastrim parash dhe përdorim të parave ruse, prokuroria sot u detyrua të pranojë se këto akuzave të stisura nuk qëndrojnë.

E vërteta është se ishte Partia Demokratike që i kërkoi Prokurorisë hetimin e plotë dhe të gjithanshëm të financave dhe shpenzimeve të saj, e bindur se ka vepruar në përputhje të plotë me ligjin. Partia Demokratike ka deklaruar që ditën e parë se kjo akuzë u sajua nga Edi Rama për të zhurmuar skandalet korruptive të Qeverisë së tij dhe lidhjet me krimin e organizuar.

Partia Demokratike vlerëson faktin që pas 2 viteve të mbajtjes së kësaj çështje të hapur për qëllime propagande qeveritare, çështja është dërguar në gjyq. Tashmë shqiptarët do të kenë mundësi të njihen me dokumentet e plota, në seanca gjyqësore të hapura dhe transparente, ku do të provohet se Partia Demokratike ka bërë transparencë të plotë të financave të saj dhe ka deklaruar në përputhje me ligjin çdo shpenzim të kryer.

Ndërkohë që partnerët strategjikë bëjnë thirrje për reforma që forcojnë pavarësinë e institucioneve, drejtësia e kontrolluar nga Edi Rama, nuk heton krimet dhe korrupsionin qeveritar, mbyll sytë përpara lidhjeve të krimit me politikën, dhe sajon akuza kundër kundërshtarit politik të Edi Ramës.

Sot u vërtetua se nuk ka patur kurrë asnjë hetim në SHBA as ndaj Partisë Demokratike, as ndaj kompanisë së lobimit, as ndaj ndonjë zyrtari të Partisë Demokratike. Ajo ishte një sajesë e Edi Ramës, për të fshehur një tjetër hetim që po zhvillohej në SHBA.

Në të vërtetë, në SHBA ka patur vetëm një hetim që lidhet me Shqipërinë dhe që ka përfunduar me dënimin e të paktën 2 personave, mbi financimin e paligjshëm të Edi Ramës.

Edhe pse faktet janë bërë publike, edhe pse është depozituar kallëzim penal nga opozita, edhe pse dosja e drejtësisë amerikane është e plotë, edhe pse avokatët e personave të dënuar deklaruan që kanë vepruar për llogari të Edi Ramës, prokuroria shqiptare nuk ka kryer asnjë veprim. Prokuroria e kontrolluar prej Edi Ramës, as ka nisur hetime dhe as ka marrë të pandehur Edi Ramën për financim të paligjshëm, edhe pse ky fakt është provuar tashmë nga drejtësia. /abcnews.al

 

basha-balla-1280x722-1280x722.jpg
ent ela16:24 | 08/11/2019

Pasi prokuroria mbylli hetimet për Lulzim Bashën, i cili do të gjykohet vetëm si falsifikator i dokumenteve për çështjen e lobimit rus, ka ardhur dhe reagimi i greut të grupit parlamentar socialist taulant Balla. përmes një postimi në tëitter Balla shprehet se  kryedemokrati nuk mung të gjykohet vetëm si falsifikuar, por ehd epër pastrim parash.

 “L.Basha nuk mund të gjykohet vetëm si fallsifikator. Prokuroria në dokumentin e bërë publik ka vërtetuar pagesën 500mijë & vepra tjetër penale për të cilën u akuzua “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” qëndron. Pse në konkluzion kjo akuzë mungon?” – shkruan Balla. /abcnews.al

90a675f7-arben-ristani-1-905x395.jpg
nev ila14:36 | 18/06/2019

Në ditë pasi Prokuroria e Tiranës urdhëroi shoqërimin e detyrueshëm, ish-sekretari i  Partisë Demokratike Arben Ristani u paraqit pranë organit të akuzës ku u njoh me aktet e dosjes hetimore për çështjen e lobimit të PD-së në SHBA.

Pas daljes nga prokuroria Ristani u shpreh se nuk ka asnjë prove kundër tij dhe se gjithçka është e iniciuar politikisht.

Ish-sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike u shpreh jashtë organit të akuzës se prokurorët nuk kanë asnjë provë dhe se ai nuk ka lidhje me këtë  çështje.

Për këtë çështje se bashku me Ristanin  të pandehur janë marrë kryedemokrati Lulzim Basha dhe Ilir Dervishi. Ata akuzohen  “për falsifikimin e vulave, stampave ose formulareve  dhe Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”. Kreu i PD refuzoi  të paraqitej në prokurori ditën e hënë në orarin e caktuar dhe për këtë arsye është urdhëruar shoqërimi i detyrueshëm i tij më datë 20 qershor në orën 9:30, por nëse Basha dhe Dervishi paraqiten vullnetarisht ne organin e akuzës para kesaj ore ky urdhër bie poshtë.

Në lëtërporosinë e mbërritur nga SHBA flitet për 3 shuma të ndryshme të dhurura nga PD-ja në llogari të kompanisë Biniata Trade, e cila është e regjistruar ne Edinburg, por nga hetimet rezuton të jetë me dy pronare ruse.

Sipas organit të akuzës, partia demokratike ka deklaruar në KQZ vetëm shumën prej 25 mijë dollarësh që është kësti i  parë ndërsa dy këstet e tjera me vlerë 625 mijë dollare nuk janë të deklaruara./ABC News Albania 24/7

gazment-bardhiii.jpg
ad min12:44 | 17/06/2019

Në një njoftim për mediat, Partia Demokratike shprehet se drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, po ushtron presion të paligjshëm ndaj prokurorëve të çështjes së lobimit të PD në SHBA për shoqërimin me forcë dhe arrestimin e kryetarit të opozitës.

Sipas selisë blu, ky presion kriminal po ushtrohet me urdhër direkt të Ramës për të larguar vëmendjen nga përgjimet e reja që ka paralajmëruar se do të publikojë sot gazeta gjermane BILD.

“Me urdhër direkt të Edi Ramës, drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj në dhunim flagrant të ligjit po ushtron presion të paligjshëm ndaj prokurorëve të cështjes për shoqërimin me forcë dhe arrestimin e kryetarit të opozitës, ndonëse kryetari i opozitës ka konfirmuar vullnetin për tu paraqitur në prokurori sapo kjo e fundit të zbatojë ligjin për thirrjen e tij.

Ky presion kriminal përmes urdhrave të paligjshëm të prokurores së kapur Elisabeta Imeraj po ushtrohet me urdhër direkt të Edi Ramës me qëllim për të larguar vëmendjen nga përgjimet e reja që ka paralajmëruar se do të publikojë sot gazeta gjermane BILD.

Partia Demokratike paralajmëron prokuroren Imeraj dhe shefin e saj Edi Rama se ky skenar kriminal do të dështojë dhe ata do të jenë përgjegjës direkt për këtë veprim kriminal të paprecedentë të shkeljes së ligjit dhe provokimit ndaj opozitës.

Kamikazja Imeraj nuk do ta shpëtojë dot Edi Ramën. Asgjë nuk e shpëton dot Edi Ramën. As drejtësia e kapur prej tij”, thuhet në njoftim.

Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe dy funksionarët e selisë blu, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi nuk janë paraqitur sot në prokurorinë e Tiranës sipas thirrjes që kishin për orën 09:30. Në një letër drejtuar prokurorisë, thirrja e tyre konsiderohet shkelje e ligjit, pa prezantuar faktet mbi hetimin e lobimit të PD në SHBA.

“Ju nuk keni parashtruar në njoftimin tuaj asnjë fakt, që ka dalë nga hetimet, duke mos plotësuar detyrimet ligjore”, shkruan Basha, duke e mbyllur letrën me gatishmërinë për të zbatuar ligjin duke iu përgjigjur thirrjes, por duke kërkuar që prokuroria të bëjë të njëjtën gjë, duke plotësuar ftesën e saj për paraqitje./abcnews.al

lulzim-bashaa.jpg
ad min09:33 | 17/06/2019

 

Lideri i opozitës Lulzim Basha nuk është paraqitur në prokurorinë e Tiranë, pas kërkesës së organit të akuzës, lidhur me hetimin e nisur për lobimin e PD-së në SHBA. Kreu i Partisë Demokratike me anë të një letre, u shpreh se është gati të paraqitet në prokurori, sapo ajo sipas tij, të zbatojë me përpikmëri ligji në thirrjen ndaj tij.

Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe dy funksionarët e selisë blu, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi nuk janë paraqitur të hënën në prokurorinë e Tiranës sipas thirrjes që kishin për orën 09:30 minuta.

Në një letër drejtuar organit të akuzës, thirrja e tyre konsiderohet shkelje e ligjit, pa prezantuar faktet mbi hetimin e lobimit të PD-së në SHBA.

“Ju nuk keni parashtruar në njoftimin tuaj asnjë fakt, që ka dalë nga hetimet, duke mos plotësuar detyrimet ligjore”, shkruan Basha, duke e mbyllur letrën me gatishmërinë për të zbatuar ligjin duke iu përgjigjur thirrjes, por duke kërkuar që prokuroria të bëjë të njëjtën gjë, duke plotësuar ftesën e saj për paraqitje.

“Ju nuk keni parashtruar asnjë fakt që ka dalë nga hetimet në njoftimin tuaj, duke mos plotësuar detyrimet tuaja ligjore.Për këtë arsye, akti juaj i njoftimit është absolutisht i pavlefshëm, sikurse përcakton neni 128/ pika 1 shkronja C, i KPP-së që parashikon se “aktet janë absolutisht të pavlefshme kur nuk respektohen dispozitat që lidhen me thirrjen e të pandehurit, viktimës ose praninë e mbrojtësit kur ajo është e detyrueshme.” Për sa më sipër, duke konfirmuar gatishmërinë time për të zbatuar ligjin, kërkoj nga prokuroria që të bëjë të njëjtën gjë. Në këto kushte, kërkoj plotësimin e ftesës për paraqitje, siç ju detyron ligji, duke rikonfirmuar gatishmërinë time për t’u paraqitur sipas njoftimit të ri të dërguar nga ana juaj në përputhje me ligjin”.

Prokuroria e Tiranës në njoftimin e datës 12 qershor kërkoi që kreu i PD-së Basha duhet të merret forcërisht nëse nuk paraqitet vullnetarisht pranë organit të akuzës në bazë të nenit 308 të kodit të procedurës penale. Por çfare parashikon ky nen?

Neni 308 i Kodit te procedures penale

“Prokurori fton personin ndaj të cilit zhvillohen hetime të paraqitet kur do ta marrë në pyetje ose kur duhet të kryejë veprime që kërkojnë praninë e tij. Ftesa përmban edhe parashtrimin e përmbledhur të faktit që rezulton nga hetimet e bëra deri në atë çast. Ftesa njoftohet të paktën tri ditë para asaj që është caktuar për paraqitje, me përjashtim të rasteve të ngutshme”.

Nga hetimet e kryera prokuroria thote se janë evidentuar veprat penale që ka të bëjë me nenin 190 për falsifikimin e vulave, stampave ose formulareve dhe dënimi me burgim është parashikuar nga tre deri në shtatë vjet”

Ndersa vepra tjetër penale ka të bëjë me neni 287 për pastrimin e produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale.

Çështja e pagesave për lobim të kryera nga ana e Partise Demokratike doli ne pah nentorin e vitit 2017  kur firma lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’ plotësoi me informacione shtesë deklarimet e saj të detyruara me ligj për Departamentin e Drejtësisë.

Kompania deklaroi se  ka marrë tre pagesa. Epara mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë. Partia Demokratike nga ana e saj nuk i ka pranuar lidhjet me firmën ‘Biniatta Trade”.

/ABC News Albania 24/7

Basha-selia-pd-1280x712.jpg
ad min21:17 | 16/06/2019

Mëngjesin e së hënës rreth orës 09:30, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është thirrur për t’u paraqitur pranë Prokurorisë së Tiranës. Kryedemokratit pritet t’i komunikohet akuza lidhur me çështjen e parave të lobimit në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Sipas fletë-thirrjes së Prokurorisë nën hetim janë marrë edhe ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani si dhe ekonimisti i selisë blu Ilir Dervishi.

Nga hetimet e kryera, prokuroria thotë se janë evidentuar veprat penale që kanë të bëjnë me falsifikimin e vulave, stampave ose formularëve dhe pastrimin e produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale.

Çështja e pagesave për lobim të kryera nga ana e Partisë Demokratike doli në pah Nëntorin e vitit 2017, kur firma lobuese amerikane “Muzin Capitol Partners” plotësoi me informacione shtesë deklarimet e saj të detyruara me ligj për Departamentin e Drejtësisë.

Kompania deklaroi se ka marrë tre pagesa, e para mban datën 24 Mars 2017 dhe është bërë nga firma “Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 Mars, për 25 mijë dollarë dhe tjetra më 9 Qershor për 500 mijë dollarë. Partia Demokratike nga ana e saj nuk i ka pranuar lidhjet me firmën “Biniatta Trade LP”./ABC News Albania 24/7

ilir-dervishi.jpg
ad min15:16 | 29/03/2018

Prokuroria e Tiranës ka marrë në pyetje shefin e financave në Partinë Demokratike, Ilir Dervishi, lidhur me akuzat se selia blu është financuar nga Rusia për lobimet me SHBA.

Dervishi ka pohuar para prokurorit Gjergji Tako se ka firmosur vlerën prej 125 mijë dollarësh për kontratat lobuese me SHBA.

Ai shton se gjithçka është deklaruar në thesar dhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Ndërsa sa i përket kompanisë me aksionerë rusë, Biniatta Trade, financieri demokrat është shprehur se nuk e njeh, duke refuzuar të flasë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono