lista serbe

koalicioni.jpg
G. P.16:23 | 05/09/2019

Dy parti rivale serbe formuan koalicion për të garuar së bashku në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë. Iniciativa Qytetare serbe, SDP është shkrirë në Listën Serbe. Një prej deputetëve të SDP-së dha dorëheqjen pasi nuk ishte dakord me këtë lëvizje.

Iniciativa Qytetare serbe SDP e tashmë liderit të vrarë të saj Oliver Ivanoviç, do të jetë pjesë e Listës Serbe, parti kjo e përkrahur nga Beogradi për zgjedhjet e 6 Tetorit në Kosovë.

Kjo iniciativë që deri më tash është konsideruar rivale me Listën Serbe ka marrë vendim që të shkrihet në këtë listë pasi siç thuhet në njoftim, serbët në Kosovë kanë nevojë për unitet, mbështetjen e shtetit të Serbisë dhe ruajtjen e interesave kombëtare.

Por kjo nuk i ka pëlqyer aspak anëtarit të kësaj iniciative Marko Jakshiç, i cili ka dhënë dorëheqje. Nëpërmjet një statusi në Facebook, ai thotë se nuk do që askush ta asiociojë atë me Listën Serbe.

“Do të më vinte turp, edhe nga njerëzit, por edhe nga Oliver Ivanoviç i cili nuk është më mes nesh. Por mirë. Të gjithë sipas zgjedhjes së tyre”, ka shkruar Jakshiç në Facebook.

Kanë reaguar edhe dy asamblistë tjerë të kësaj iniciative të cilët kanë thënë se nënkryetarja e kësaj partie Ksenia Bozhoviç i ka tradhtuar. Ndërsa partitë tjera serbe të mbledhura bashkë në një koalicion parazgjedhor të quajtur Liria. Me këtë bashkim synon të sfidojnë listën serbe.  Për analistin Imer Mushkolaj, krijimi i këtij koalicioni serb është i rëndësishëm.

“Lista serbe më shumë ka punuar për interesat e Beogradit sesa interesat e serbëve të Kosovës. Me këtë koalicion do të fitojë vota dhe duke e dëmtuar Listën Serbe do të jetë një alternativë për qytetarët serbë të Kosovës që të votojnë këtë koalicion”.

Oliver Ivanoviç ka udhëhequr me iniciativën qytetare SDP-në që nga viti 2013, ai është vrarë para më shumë se një viti para zyrave të tij në veri të Mitrovicës. Deri më tash janë arrestuar tre persona si të dyshimtë se janë të përfshirë në këtë vrasje, ndërsa në arrati është i dyshuari tjetër, Milan Radojiçiç, ish-nënkryetar i Listës Serbe. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-KUVENDI-KOSOVE.mpg_snapshot_00.00-1280x580.jpg
G. P.11:42 | 04/01/2019

Lista Serbe në Kosovë edhe njëherë më shumë ka këmbëngulur se nuk do të jetë pjesë e punimeve në parlamentin e vendit deri në momentin që taksa e vendosur nga Prishtina për produktet serbe, nuk do të tërhiqet.

Në një deklaratë për mediat Lista Serbe konfirmoi qëndrimin e saj duke theksuar se do ta përsërisë sa herë të duhet dhe deri sa të gjithë të kuptojnë se ky është një kusht i panegociueshëm./abcnews.al

LISTA-SERBE-2-1280x609.jpg
ent ela17:26 | 02/12/2018

Përfaqësuesit e Listës Serbe kanë hyrë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë ndërmend të qëndrojnë aty për një kohë të gjatë. Deputeët njoftuan se do ta kalojnë natën aty derisa tu mundësohet takimi me eurokomisionerin Johannes Hahn. Zyrtari i Bashkimit Europian viziton të hënënë Prishtinën. Zëvendëskryetari i Listës Serbe, Igor Simiç, thotë që këtë veprim po e bëjnë për të kundërshtuar taksën 100% të vendosur nga qeveria e Kosovës ndaj mallrave të Serbisë. Sipas këtij të fundit, kjo taksë rëndon gjendjen e serbëve në Kosovë. Ndërkohë, vizita e eurokomisionerit për fqinjësi të mirë dhe zgjerim bëhet pikërisht për të diskutuar lidhur me taksën e vendosur nga Prishtina. /abcnews.al

HARADINAJ-LISTA-SERBE-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.11-1280x720.jpg
ent ela20:26 | 12/11/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk i druhet paralajmërimit të Listës Serbe për rrëzimin e qeverisë. Duke e cilësuar qëndrimin e serbëve “vullnet personal”, Haradinaj ka theksuar se axhenda e ekzekutivit vazhdon dhe ka si prioritet liberalizimin e vizave. Sa i takon taksës për produktet serbe, ai ka nënvizuar se ajo nuk do të hiqet./abcnews.al

Screenshot-639x330.png
ent ela10:43 | 12/11/2018

Lista Serbe i ka ofruar bashkëpunim partive opozitare në Kosovë për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj. Kjo mbështetje ka ardhur pas vendimit të ekzekutivit për vendosjen e taksës prej 10% për produktet e Serbisë dhe të Bosnjë e Hercegovinës, megjithatë partitë opozitare edhe pse kërkojnë zgjedhje të parakohshme, janë kundër rrëzimit të Qeverisë me votat e Listës Serbe.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vënien e taksës prej 10% për produktet nga Serbia e Bosnja ka bërë që Lista Serbe t’i ofrojë votat e deputetëve të saj për rrëzimin e Qeverisë. Megjithatë, subjektet opozitare edhe pse po kërkojnë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme janë kundër rrëzimit të Qeverisës me votat e Listës Serbe. Opozita thotë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja, por sipas tyre, bashkëpunimi me Listën Serbe do të ishte i pakuptimtë.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi, tha për të përditshmen  “Zërin” se bashkëpunimi i kësaj partie me Listën Serbe për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj” do të ishte i pakuptimtë.

“Nuk kemi biseduar për këtë çështje, por mendoj se bashkëpunimi me Listën Serbe nuk ka kuptim për shumë arsye. Arsyeja pse ata duan ta rrëzojnë Qeverinë nuk është arsye e vërtetë. Ne e përkrahim kryeministrin Haradinaj për taksën që ka vënë për prodhimet e Serbisë dhe mendojmë se masat duhet të ishin edhe më të ashpra që të mos lejohet hyrja e mallrave të Serbisë në Kosovë”, shtoi ai. /abcnews.al

 

 

 

KOSOVA-MBULIM.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 18/10/2018

Parlamenti i Kosovës ka miratuar me shumicë votash krijimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe transformimin e forcave të sigurisë në Ushtri.

Në sallë ndodheshin 102 deputetë, 101 prej tyre votuan unanimisht pro në Ligjin për Mbrojtjen. Me shumicë votash përfundoi votimi në lexim të parë i Projektligjit që i mundëson Kosovës të ketë Ministrinë e Mbrojtjes, pasi deri tani ka pasur vetëm Ministrinë e FSK-së. Votimi i projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes është futur si pikë e parë e rendit të ditës pas kërkesës së opozitës.

Pak para votimit, pasi kundërshtuan hedhjen në votim të tre projektligjeve që bënë Kosovën me Ushtri dhe me Ministri mbrojtjeje, deputetët e Listës Serbe u larguan nga salla. Në fjalën e tyre para votimit të gjithë deputetët u shprehën unanimë në mbështetjen për sa përket votimit pro, të krijimit të ushtrisë së Kosovës. Tashmë hapi i radhës mbetet krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës./abcnews.al

kosova.jpg
G. P.13:04 | 15/10/2018

Kosova do të ketë ushtrinë e saj brenda këtij viti. Premtimi u bë nga kryetari i parlamentit të vendit Kadri Veseli, i cili tha se kjo do të realizohet pavarësisht kundërshtimit të Listës Serbe.

Tre projektligjet për ushtrinë do të kalojne për votim në parlament ne seancën e së enjtes. Pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit të Kosovës, kryetari i parlamentit Kadri Veseli u shpreh se ushtria e Kosovës do të formohet brenda këtij viti. Ai tha se ushtria do të formohet në partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-n. “Dëshiron apo s’dëshiron dikush, këtë vit do të bëhet. Lista Serbe është kundër por ne do të punojmë. Duhet ta fuqizojmë e ta bëjmë Forca e Armatosur e Kosovës dhe ta rrisim buxhetin me dhjetëra miliona”, theksoi Veseli.

Ai shtoi se seanca e radhës do të jetë të enjten ku në ë rendin e ditës janë 44 pika, mes të cilave edhe shqyrtimi në lexim të parë i tri projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Po ashtu, në këtë seancë është planifikuar që të bëhet shqyrtimi i parë i Projektligjit për pagat në sektorin publik dhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të Luftës së UÇK-së. Procedurat për miratimin e projektligjeve për ushtrinë pritet të përfundojnë në muajin nëntor./abcnews.al

LISTA-SERBE-USHTRIA-1280x720.jpg
ent ela14:17 | 14/09/2018

Lista Serbe ka frenuar qeverinë e Kosovës sa i përket projektligjit që miratoi për shndërrimin e Forcave të Armatosura në Ushtri. Për këtë, nënkryetari Simiç theksoi se nuk do të ndodhë pa pëlqimin e deputetëve serbë. Vendimi I qeverisë së Prishtinës është kritikuar edhe nga SHBA.

Reagime të shumta vijnë pasi qeveria e Kosovës miratoi tri projektligje për shndërrimin e Forcave të Sigusrisë së Kosovës në Forcë të Armatosur. Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiç ka thënë se qëllimi i Projektligjit për themelimin e Ushtrisë së Kosovës është për të nxitur tensione pas vizitës së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në veri të Kosovës. Ai gjithashtu e konsideron nismën e qeverisë së Prishtinës si tentativë për të  devijuar vëmendjen e publikut nga dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Pa pëlqimin e deputetëve të Listës Serbe (në Kuvendin e Kosovës) dhe ndryshimin e Kushtetutës, është i pamundur transformimi i forcave të sigurisë të Kosovës”, tha simiç për TV Pink. Ai shtoi më tej se Prishtina po bën çdo gjë që të nervozojë Beogradin me deklarata të ndryshme dhe si pasojë ta shtyjë atë drejt bllokimit të dialogut në Bruksel. Zyrtari I Listës Serbe akuzon qeverinë e Kosovës se nuk ka implementuar marrëveshjet e arritura me ndërmjetësimin e BE-së.

Gjithashtu edhe kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Beograd, Milovan Drecun, është përfshirë në valën e reagimeve dhe thotë se lëvizja e Qeverisë së Kosovës për formimin e ushtrisë, tregon mosgatishmërinë e Kosovës për të arritur marrëveshje përfundimtare me Serbinë. Ai ka thënë se kjo nismë është e dëmshme dhe destabilizuese për dialogun, për të cilin synohet një zgjidhje përfundimtare. Ndërkohë lidhur me vendimin e Qeverisë Haradinaj ka reaguar edhe Ambasada e SHBA-së në Kosovë, ku deklarojnë se Haradinaj nuk është konsultuar me ta sa i përket formimit të ushtrisë. Lidhur me këtë çështja ka ndërhyrë edhe NATO. Aleanca e Atlantikut të Veriut thekson edhe njëherë qëndrimin e saj duke kërkuar që formimi i ushtrisë të bëhet vetëm me ndryshimet kushtetuese të nevojshme. /abcnews.al

Kuvendi-Kosoves.jpg
ent ela16:55 | 07/06/2018

Lista Serbe ka reaguar për marrëveshjen e unifikimit doganor mes Kosovës dhe Shqipërisë. Për deputetët e pakicës, kjo marrëveshje është e papranueshme. “Bashkimi doganor ndërmjet Prishtinës dhe Tiranës bën të qartë se po manifestohet “Politika e Madhe Shqiptare”. Kjo konfirmon nevojën për takim urgjent të përfaqësuesve të Listës Serbe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç”, ka deklaruar forca politike. Lista Serbe ka theksuar se ky bashkim doganor është një produkt i ‘dhunës’ politike në Kuvendin e Kosovës. Disa ditë më parë, në kuvendin e Prishtinës u miratuan një rezolutë që kërkonte implementimin e akordit për unionin doganor. Kërkesa e aprovua nga 67 deputetë. /abcnews.al

ramush-haradinaj123.jpg
G. P.14:49 | 15/05/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj njoftoi se komuniteti serb që jeton në Kosovë po pranon shndërrimin e Forcave të Armatosura në Ushtri. Shefi i qeverisë i bëri thirrje Listës Serbe që të votojë ndryshimet kushtetuese për këtë çështje.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi konferencën për sigurinë me ambasadorët e huaj. Pas kësaj, shefi i qeverisë doli në një konferencë për shtyp. Haradinaj foli gjerësisht për shndërrimin e Frocave të Sigurisë në Ushtri.

Ramush Haradinaj: “Po e përmend këtë, multietnike, për faktin se është paraparë se fuqëzimi i mandatit të FSK;së bëhet me ndryshime të neneve kushtetuese. Mendoj që argumentet për të marrë besimin e Listës Serbe vërtetë janë plotësuar. Por, vendimi është politik, e duke qenë politik nuk e kemi të qartë këtë vote. Kosova i ka përmbush  argumentët që janë të nevojshme për të ndodhur transformimi i FSK-së në ushtri. Por duhet të vendos për mënyrën e ecjes përpara”.

Haradinaj tregoi se ambasada amerikane në Prishtinë ka ndihmuar shumë në betejën për të shndërruar Forcat e Sigurisë në ushtri. Gjithashtu ai njoftoi se formimi i ushtrisë nuk nënkupton marrjen e detyrave të KFOR-it./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono