ligjit

marshimi-beograd-1280x706.jpg
nev ila22:59 | 08/01/2020

Ligji për liritë fetare në Mal të Zi është futur në fuqi. Serbët kanë frikë se këto ndryshime dëbojnë kishën.

Krerët e saj kanë bërë thirrje për lutje në mbështetje të serbëve në Mal të Zi, por edhe në Kosovë. Ata u mblodhën në qendër të kryeqytetit serb, për të bërë një marshim drejt tempullit të shenjtë, ku shprehën kundërshtimin ndaj politikës së Podgoricës.

Në ecjen për kishat morrë pjesë edhe disa zyrtarë shtetërorë, por nuk reaguan. Në emër të shtetit më herët ka folur shefi i diplomacisë, Ivica Dacic, i cili tha se serbët e malazezët janë vëllezër, por vëllezërit nuk sillen kështu. Serbia e konsideron gabim politikën e Malit të Zi.

“Zbatimi i këtij ligji dhe marrja e kishave dhe manastireve që qytetarët i kanë ndërtuar kush e di se kur, hap mundësi që të përkeqësohen marrëdhëniet pasi ligji e mundëson këtë. Është e nevojshme të ketë dialog, por duhet të ketë dëshirë dhe shpresoj se ajo ekziston edhe në Podgoricë“, tha ministri i jashtem serb Ivica Dacic.

Besimtarët dhe protestuesit arritën tek tempulli kryesor ortodoks. Kësaj radhe nuk pati incidente. Lutja iu dedikua serbëve jashtë, që sic u tha, po luftojnë për të drejtat e tyre. Kisha kishte bërë thirrje për lutje në gjithë territorin duke ftuar që me qetësi dhe kryq të mbrohen në heshtje.

“Shpresojmë që në Mal të Zi do të ndodh një mrekulli dhe të mbrohemi sic mbrohemi në Republike Serbe (Bosnje), sic mbrohemi këtu në Beograd dhe Serbi dhe sic duam të mbrohemi më shumë edhe në Kosovë dhe në të gjitha vendet ku jeton populli serb“, tha Peshkopi Stefan Sharic nga Kisha Ortodokse Serbe .

Ky ligj krijoj tension në mes të dyja vendeve e deri tek notat diplomatike dhe analumi i vizitës së presidentit serb.

Mali i Zi ka kërkuar nga bashkësitë fetare që të dëshmojnë pronën para vitit 1918, ndërsa disa atje kanë krijuar një kishë të tyre n që ende është e panjohur dhe e vogël.

Ky ka qenë incidenti më i madh në mes të dyjave vendeve që pas shpalljes së pavarësisë së Malit të Zi./abcnews.al

basha-5-1280x651.jpg
ad min18:50 | 15/04/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha inkurajon Komisionin Evropian që të iniciojë një mision monitorimi në Shqipëri për sistemin e sundimit të ligjit.

Deklaratën shefi i opozitës e bëri nga Ljubjana e Sllovenisë, ku ishte i ftuar i Institutit ndërkombëtar të Studimeve për Lindjen e Mesme e Ballkanin.

Duke folur për perspektivën e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe bashkëpunimin rajonal, Basha tha se monitorimi më efektiv i reformave të Sundimit të Ligjit, në vendet që kërkojnë anëtarësim mund të arrihet duke u mbështetur në shembullin pozitiv të të ashtuquajturit Raporti Priebeqë ka ndihmuar në tejkalimin e një krize serioze të demokracisë dhe sundimit të ligjit në Maqedoni në 2015.

Sipas Bashës, me modelin Priebe, Komisioni Evropian ka nisur monitorimin e të gjithë sistemit të Sundimit të Ligjit në Bosnje dhe Herzegovinë, e të njëjtën gjë duhet të bëjë edhe me Shqipërinë./abcnews.al

tabaku-1280x716.jpg
ent ela16:55 | 30/01/2019

Draftin e propozuar nga Minsitria e Ekonomisë dhe financave për kufizimin e kontratave të partneritetit publik privat prej datës 1 Korrik, s ai përket ofertave të pakërkuara për investimet në infrastrkuturë, nënkryetarja demorkate e komisionit të ekonomisë Jorida Tabaku, e sheh si të vonuar dhe pakuptimtë.

“Pas presionit të opozitës për impaktin negativ që kanë patur ofertat e pakërkuara dhe koncesionet e pa studiuara em kosto të larta e të fryra që thjesht sjellin shërbime që dueht ti sillte shtetit ek qytetarët, qeveria më duekt se është vonë pasi çdo aks rrugor është tenderuar pa oferte të kërkuar… nëse e ka seriozisht i ndalont ë gjitha kontratat e pakërkuara te projektit 1 miliaord që ka shkuar 2.9 miliard momentalisht”. 

Është ky një nga shqetësimet e ngritura në raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar i cili kambanës së alarmit për kontratat PPP të qeverisë i ra më fort se kurrë.

“T ë gjitha të theksuara me forcë nga pd, një konfirmim i situatës si e kemi parë ne… së pari thontë që kontratat 1 miliard kanë shkuar në 2.9 miliars, 13-15% të PPB”. 

Gjithashtu FMN thekson edhe akumulimin e borxhit, sipas Tabakut.

 “Borxhi shkon në 71% bashkë me ppp shkon në 84%… nga ana tjetër e ka bërë procesin jo konkurues duke lënë jashtë firma të rëndësishme dhe partnerë strategjik që mund të ishin investitorë të huaj”. 

Anulimi i këtyre kontratave, premtim i Partisë Demokratike me argumentin se janë korruptive dhe në dëm të interesit të vendit, për Tabakun u provua të jetë vetëm çështje e vullnetit të qeverisë.

“Ne nuk i zotërojmë kontratat. nuk n i kanë vënë në dispozicion. fakti që qeveria u tërhoq nga një nga kto kontrata nuk ka pasoja. kur qeveria do mund të tërhiqet”. 

Demokratët kanë numëruar 60 ndryshime fiskale në 5 vjet qeverisje të socialistëve, arsye kjo e largimit jo vetëm të investitorëve të vendit, të cilët ndihen të pasigurt, por edhe atyre të huaj./abcnews.al

maqedoni1-1280x725.jpg
ent ela16:57 | 20/01/2019

Në Maqedoni kanë nisur përgatitjet për zbatimin e ligjit të dygjuhësisë. Gjithçka parashikohet të përfundojë në afatin ligjor prej 6 muajsh, ndaj dhe plani i implementimit do të diskutohet në mbledhjen e parë qeveritare që do të mbahet pas votimit të Marrëveshjes së Prespës.

Një trup koordinativ i përbërë nga Ministra, deputetë e funksionarë tjerë të BDI-së do t`i propozojnë Qeverisë së Maqedonisë një plan i cili detajisht do të parashikojë se cilët institucione dhe në çfarë mënyre do ta zbatojnë Ligjin e Gjuhëve. Ky obligim i shtetit imponon harxhime plotësuese dhe punësime të reja.

Bujar Osmani, zv/kryeministër për Çështjet Europiane:

“Është vendosur që ky trup kordinativ i cili është mbledhur sot të përgatisë këtë plan veprimi i cili do të jetë plan zyrta i qeverisë. Ky plan do zbatohet në bazë javore në çdo seancë të qeverisë që t’u japim obligime institucioneve në kuadër të afateve të caktuara”.

Ndërkaq, Dekani i Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tetovës thotë se universitetet e shohin veten si pjesë në zbatimin e ligjit. Kjo sipas tij do të ketë ndikim edhe në punësime të reja.

 Fatmir Sulejmani: “Pas miratimit të ligjit për gjuhët në Maqedoni do të ketë nevojë çdo institucion që të këtë lektorë dhe përkthyes si dhe profesionistë të tjerë që e njohin standardin e shqipes. Ata do të japin kontributin e tyre në të gjitha sferat ku hyn gjuha shqipet dhe përdorimi i saj”.

Siç njoftohet muajin e ardhshëm do të organizohet një Konferencë Donatorësh ku pritet ndihma në mjete financiare, në teknikën e përkthimeve dhe trajnimeve nga vende që kanë përvoja me dygjuhësinë dhe shumëgjuhësinë. Rrjedhimisht, gjuha shqipe si zyrtare shfrytëzohet në Parlament, kurse me Ligjin e ri do të përdoret edhe në Qeveri, Ministritë, organizatat shtetërore, ndërmarrjet, drejtoritë e agjencitë. Që do të thotë se edhe në qytete ku shqiptarët janë më pak se 20%, institucionet që janë shtetërore do të duhet të aplikojnë dygjuhësinë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono