liderët kosovarë

vlcsnap-error548-1-1280x720.jpg
ent ela13:38 | 12/01/2018

Liderët kosovarë janë paralajmëruar sërish nga bashkimi europian për sa i përket përpjekjeve për shfuqizimin e gjykatës speciale. Zyra e BE dhe misionet e vendeve anëtare në Kosovë në një deklaratë të përbashkët për shtyp kërkojnë që gjykata të nisë punën sa më parë.

Me anë të një deklarate të përbashkët për shtyp Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar sërish shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Sipas kësaj deklarate BE shprehet e shqetësuar për faktin se deputetët e Kosovës kanë ndërmarrë iniciativë për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Prokurorin e Specializuar.

Në deklaratën e përkthyer dhe publikuar nga mediat kosovare shkruhet se në vitin 2014, Kosova është zotuar ndaj Bashkimit Evropian për të themeluar Dhomat e Specializuara. Ky ishte një hap i rëndësishëm për të dëshmuar përkushtimin e Kosovës ndaj sundimit të ligjit. Si rezultat, BE mirëpriti themelimin e Dhomave të Specializuara nga Parlamenti i Kosovës në vitin 2015.

Ndaj cdo përpjekje për të shfuqizuar apo ndryshuar mandatin e Dhomave të Specializuara minon seriozisht një përkushtim të tillë dhe do të rrezikonte seriozisht punën e arritur nga Kosova dhe BE-ja për sundimin e ligjit të arritur viteve të fundit. Kjo do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në. Prandaj, BE u bën thirrje iniciatorëve të nismës së Parlamentit që të tërheqin këtë iniciativë.

Deklarata mbyllet me fjalinë se BE përkrah fuqishëm përparimin e Kosovës në integrimin e saj evropian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono