libri

besa-shahini.jpg
ger ta10:11 | 22/11/2019

Një hartë në librin ‘Qytetaria’ për klasën e 8-të, ka sjellë reagime të shumta në rrjet për shkak shfaqej harta e Ballkanit e pa rinovuar dhe ku Kosova ishte ende pjesë e Serbisë.

Harta u publikua edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha. Ndërsa sot ka reaguar ministrja e Arsimit, Besa Shahini. Ministrja shpreh keqardhjen e saj për sa i përket faqes së librit dhe e quan një gabim të paqëllimshëm.

Reagimi i plotë:

Më erdhi keq kur pashë të postuar në rrjete sociale një faqe të një libri me pasaktësi në hartën e rajonit të Ballkanit.

Kosova është Republikë dhe njihet si e tillë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, 23 vende anëtare të BE-së, SHBA-të dhe shumë shtete të tjera aleate. Por nga autori i librit, te artisti grafik, te redaktori i shtëpisë botuese e deri te komisioni që ka dhënë OK për botim, nuk kanë qenë në gjendje ta vërejnë mungesën e shtetit të Kosovës në të!

Ky është natyrisht një gabim i paqëllimshëm dhe s’është i vetmi, megjithëse janë bërë përmirësime kolosale në korrigjimin e teksteve shkollore. Por padiskutim që nuk do të duhej të ekzistonin pasaktësi të tilla në librat shkollorë!

Lajmi i mirë është se kjo ka ndodhur ndërkohë që po zhvillohet procesi i kontrollit të librave shkollorë, pasi sivjet është mbyllur procesi i hartimit të librave të rinj. Pastaj do të vihet në lëvizje detyrimi për shtëpitë botuese që t’i adresojnë menjëherë me fletë plotësuese gabimet e konstatuara, ndërsa në vijim me redaktim të plotë./abcnews.al

 

enkel-demi-ora-e-lige-1280x758.jpg
nev ila12:17 | 18/11/2019

“Ora e ligë”, një roman që sjellë një dashuri të pamundur dhe një fund tragjik. Tom Kuka, kësaj here na sjellë në romanin e tij ngjarje dhe peizazhin historik të fund shekullit 19 dhe fillim shekullit 20. Në një intervistë për Abc News, Enkel Demi rrëfen edhe arsyet e mitizimit të femrës në romanet e tij. 

“Ora  e ligë” shënon veprën e 3-të gazetarit Enkel Demi, sfondi historik kësaj here, shërben si për të pasqyruar periudhën ku zhvillohen ngjarjet nga fund shekullit i 19-të, fillim shekulli i 20-të. Që në ballin autori të fut në atmosferën e ngjarjeve. Ora e ligë është personazhi fatal i marrë nga eposi i pasur.

Shkrimtari është mjaft i kujdesshëm edhe me emrat e personazheve që të evokojnë kohën në mënyre të përkryer. Figura femërore merr gjithë vlerat e munguara në kohë nga pena e Enkel  Demit

Kthimi te rrënjët është domosdoshmëri, për t’i dhënë përgjigje edhe orëve të liga, jo vetëm të këtij romani, por edhe të vetë vendit tonë thekson autori. Edhe te “Ora e ligë“ dora e Tom Kukës është po aq lirike dhe epike sa tek  romanet “Gurët e vetmisë” apo “Hije mbi kalldrëm”./abcnews.al

mustafa-nano-papa-1280x705.jpg
nev ila20:01 | 13/11/2019

Mustafa Nano promovoi librin e tij më të fundit “Si e kam njohur…” . Ai sjell në këtë vepër mbresat dhe kujtimet me 40 personazhe publike.

Hashim Thaçi, Edi Rama, Ismail Kadare apo Leka Zogu janë disa nga 40 personazhet që i portretizon gazetari Mustafa Nano në veprën “Si e kam njohur”.

Me një stil të thjeshte dhe të drejtpërdrejt, Mustafa Nano portretizon personazhet publike, të cilët e kanë bërë të reflektojë për vete dhe fatin e shoqërisë shqiptare.

Mustafa  Nano me librin “Si e kam njohur..” do të jetë i pranishëm për lexuesit edhe në Panairin e Librit./abcnews.al

tupja-1280x720.jpg
ent ela12:00 | 13/11/2019

Në Tiranë ka hapur dyert panairi i 22-të i librit. Ngjarja më e rëndësishme e librit sipas mjeshtrit të përkthimit Edmond Tupja duhet të konceptohet me po aq dashuri sa marrëdhënia e një çifti.

Prej dy dekadash panairi është konceptuar si festë e librit. Madje edhe ceremonia hapëse u çel nën ritmet e muzikës së Vaçe Zelës.

Mjeshtri  i përkthimit  Edmond Tupja tha se marrëdhenia me librin është e njëjtë me atë të dashurisë mes një çifti.

Kryetari i shoqatës se botuesve shqiptarë Petrit Ymeri në ceremoninë e hapjes se panairit pranoi se problemet e librit janë të mëdha ndaj përfitoj nga rasti që të ftonte Ministren e Kulturës për t’i kapërcyer vështirësitë sëbashku.

Elva Margariti premtoi  dialog me botuesit, ndërsa kryetari i shoqatës së botuesve të Kosovës , tha se letërsia shqipe është prioritare.

Mitrush Kuteli vjen i pa censuruar në veprën “Vargjet e përziera” rrëfen e bija Atalanta Pasku.

Por ka botues të cilët guxojnë me gjuhë ta pa përkthyer më herët.

Aida Baro pasi sugjeron disa nga botimet kryesore për grupmosha të ndryshme  thotë se panairi është i domosdoshëm për të komunikuar me lexuesin.

Panairi  i ka dyert e hapura deri më 17 nëntor ku lexuesit të njihen me rreth 800 tituj të rinj të autorëve të huaj dhe do të kenë mundësi që të bëjnë zgjedhjet e librave në gjini të ndryshme dhe me zbritje nga 10 deri në 50 përqind. /abcnews.al

blendi-fevziu-rrefimi-1280x681.jpg
nev ila21:43 | 12/11/2019

Gazetari dhe moderatori i njohur, Blendi Fevziu, ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Provokacija” me gazetarin Mustafa Nano. Së bashku me Nanon, ai prezantoi për herë të parë, librin e tij të fundit të titulluar “Tirana e Nonës”.

Blendi u shpreh se ka nisur ta shkruajë librin në udhëtim e sipër, sapo avioni është ngjitur në fluturimin e radhës. Ky libër e ka rikthyer Blendin në kujtimet e fëmijërisë, në Tiranën e tij të dashur, aty ku u rrit dhe u kthye në një nga gazetarët më të suksesshëm në vend.

Duke folur për librin e tij më të fundit, “Tirana e Nonës” thekson se, në kohët e sotme kushdo që ulet të shkruajë duhet respektuar.

“Unë jam dakord me idenë se, kushdo që ulet të shkruajë duhet respektuar, për sa kohë nuk e harxhon kohën për të shkruar 5 batuta në Facebook, apo për të shoqëruar ndonjë foto në Instagram. Kur dikush vendoset përpara kompjuterit dhe mundohet të artikulojë ose të koncentrojë idenë e tij, në thelb është pozitive“, tha Fevziu.

Në rrëfimin e tij përballë Mustafa Nanos, gazetari Blendi Fevziu tregoi edhe se cilin nga librat e tij vlerëson si më të mirin dhe cilin më pak. Ndërsa përmendi disa nga titujt e librave të botuar prej tij, disa i renditi sipas cilësisë. Fevziu theksoi se libri “Tirona e Nonës” është nga librat më të mirë të shkruar prej tij.

“Në gjykimin tim, Libri “Tirana e Nonës” është më i mirë se libri “Enver Hoxha”, është më interesant, dhe aty e gjen veten një publik më i gjerë. Ka brenda edhe groteskun e shoqërisë shqiptare, ka dhimbjen, dramën njëkohësisht, ka dhe një lloj optimizmi. Ka gjithë groteskun e Shqipërisë. Shqipëria është një mini-glob ku janë vërtitur personazhe nga më të çuditshmit. Në këtë libër, unë nuk kam treguar thjesht biografinë time në ato vite, por kam rrëfyer 3 personazhe, duke i parë që prej fillimit e deri në fund të jetës së tyre, kur unë në fakt, kam qenë prezent në jetën e tyre, vetëm 10 vitet e fundit ” tha gazetari.

Pyetjes së gazetarit Mustafa Nano, se përse kishte veçuar këto 3 personazhe për librin e tij, Fevziu tha se ishte rritur më shumë me to, ndaj i kishte përzgjedhur.

Mustafa Nano: Pse keni veçuar këto 3 personazhe?

Blendi Fevziu: Sepse me to jam rritur më shumë. E kam shpjeguar edhe një herë, se unë jetoja me gjyshen. Ajo ishte personi që unë zgjohesha në mëngjes, drekë dhe në darkë. Ato ishin në fund të jetës së tyre, dhe befas ato gjetën një njeri që i dëgjonte. Zakonisht të moshuarit i dëgjojnë vetëm fëmijët, pjesa më e madhe e njerëzve të tjerë po të vësh re, nuk ja kanë ngenë, janë të lodhur etj.. Por unë i dëgjoja. Nuk besoj se ato mi thonin të gjithë gjërat, që të mbeteshin, por ato thjesht flisnin, tha Fevziu./abcnews.al

blendi-fevziu-1280x728.jpg
nev ila18:03 | 12/11/2019

Gazetari i njohur Blendi Fevziu ka prezantuar në një takim me të rinj, librin e tij më të fundit “Tirana e  Nonës”. Fevziu thotë se libri nuk është as roman e as libër kujtimesh, por një analizë e fateve njerëzore.

Blendi Fevziu ka shkruar libra artistikë, historikë, por asnjëri prej tyre nuk i ka dhënë kënaqësi  sa “Tirana e nonës”. Libër të cilin e ka nisur në fillim të viteve 90, por tashmë u jetësua, dhe këtë vepër mike siç e quan ai, ia dedikon tri grave: Nona, teta Meti dhe Bibia.

“Gjetën befas një fëmijë tek i cili filluan të rrëfenin. Rrëfimet e tyre nuk ishin rrëfime të zakonshme, që janë fantastike, të çdo gjyshi e gjysheje të çdo njeriu, sepse eksperiencat jetësore janë të jashtëzakonshme. Ato janë rrëfime që lidhen me historinë e Tiranës, me historinë e Shqipërisë, me zhgënjimin që ato kishin në raport me politikën, me zhgënjimin që kishin në raportet e miqësisë personale, gati edhe me problemet e brendshme familjare si çdo familje, dmth hatërmbetjet, prishjet,  divorcet, rivendosjet e marrëdhënieve të reja. Kështuqë ato filluan të mi rrëfenin në një periudhë 10 vjeçare, ku më shumë se sa protagonist, isha thjesht një dëgjues shumë i kujdesshëm, dhe një vëzhgues po kaq i kujdesshëm i bisedave që bënin jo vetëm me mua, por që ato bënin edhe me njëra tjetrën”, tha Fevziu.

Libri i cili i kishte ngecur prej shume vitesh , mori formë gjatë udhëtimeve të shpeshta, thekson Fevziu.

Prej gati 20 vitesh, a herë vendosja letrat për të shkruar ose hapja kompjuterin, gjithmonë ngecja, nuk shkruaja dot as frazën e parë. Më pas hapa një polder ku e quajta Tirona ku fusja gjëra që më kujtoheshin, detaje. Ai polder shkoi gati 30 faqe, vetëm me piketa. Një ditë isha në udhëtim dhe e kam thënë sapo avioni u ngrit nga pista, hapa IPAD që kisha me vete e nisa të shkruaj, dhe kur jam ulur në aeroportin tjetër kisha shkruar pothuaj dy kapitujt e parë të librit. Befas libri nuk pati asnjë subjekt të mirëfilltë, secili kapitull shkruhej si një libër më vete, pra mund të lexohen edhe kapitujt të ndarë nga njëri tjetri, por njëkohësisht kanë një histori”, rrëfeu ai.

Fevziu thotë se u gjenda në jetën e saj në vitet e fundit të jetës kur nona ishte “zhveshur” nga gjithçka. Ishte “zhveshur’ nga pushteti dhe ambiciet e familjes, ishte “zhveshur” nga pasuria që ja kishte marrë komunizmi, ishte “zhveshur” edhe nga persekutimi, dhe pikërisht në fund të jetës së saj filloi të jetonte.

“Libri lind në momentin kur stërgjyshja ime po ndërronte jetë, kur isha 14 vjeç. Në këtë moment u prish kjo 3-shja, e 3 grave që kishin shenjuar jetën time. Gjithë jeta e saj ishte një mbijetesë për të rritur fëmijët, një mbijetesë për të parë se si rrënohej pushteti i familjes së saj, pastaj i mbijetesës nga komunizmi, dhe vetëm në fund të jetës të saj, kur unë them që çdo gjë kishte mbaruar, ato kishin harruar edhe persekutimin. I kishte harruar historia dhe komunizmi. Ato filluan të jetonin duke kujtuar jetën e fëmijërisë së tyre”, tha ai.

Blendi Fevziu librin  do ta prezantoi edhe në panairin e 22-të të Librit, që do të mbahet nga data 13-22 nëntor në Pallatin e Kongreseve./abcnews.al

PROVOKACIA-8-NENTOR-MONOLOG-YLLI-RAKIPI.mpg_snapshot_14.33-1280x720.jpg
ent ela22:05 | 08/11/2019

Ylli Rakipi rrëfeu në studion e “Provokacija” se ishte duke shkruar një libër për të gjitha ato që ka parë në këto 30 vite dhe sesi pushteti i ka bërë qesharakë si Ramën dhe Berishën.

“Rama nuk mban dot peshën e pushtetit, pesha e pushtetit të vret të bën qesharak. Pesha e të gjithë këtij pushteti të bën qesharak. Edhe Berisha në fare pak vite, pesha e madhe e pushtetit e bëri qesharak. Mbeti vetëm. Luftonte me Don Kishotin. Në ‘97 ra gjithçka kishte rënë ishte krijuar një rrënojë e madhe. Ishte vetëm Sali Shehu në qendër të qytetit me dy autoblinda kalonte nga universiteti tek Presidenca dhe nuk kuptonte kë komandonte. Kishte rënë gjithë shteti”.

Të gjitha këto Rakipi mendon t’i përfshijë në librin e tij.

I pyetur nëse ka bërë mea culpa për ato gjëra që ka bërë pas viteve ’90 ai shprehet se në këtë stad ku ka arritur gazetaria sot është e turpshme të bësh një gjë të tillë, por sipas tij kjo kategori gazetarësh dhe pronarësh i duhen regjimit.

“Ne jemi përpjekur të jetojmë në këto kohë. Vija nga një pjesë e shtypur dhe isha atje ku duhej të isha me idenë që ikën këta dhe duhej të vinim ne…! Sa u përket medias unë besoj që kam ardhur drejt një përmirësimi të dukshëm. Nëse i bashkohesh politikës je kot aty, je një njeri që nuk ke vlera.

Pjesë e jetës sime është ajo që kam shkruajtur. Siç ishim në vitin 1998 me “Koha Jonë”: e fortë për socialistët dhe ne “Albania” por të besh mea culpa duke parë se si kanë hequr mender bre*et sot gazetarët, është e turpshme. Kjo kategori gazetarësh dhe pronarësh i duhen regjimit. Ndryshe regjimi nuk jeton dot”. /abcnews.al

markarian.jpg
ent ela08:50 | 29/10/2019

Shkrimtarja Anisa Markarian ka folur në studion ABC –ja  e mëngjesit të Enkel Demit për librin e saj më të fundit “15 ditë prilli”, i cili e riktheu në Shqipëri.

Si një profesion që e ndjen brenda vetes, Markarian tha se shkruan për të transmetuar te fëmijët dhe brezat ato që janë të ngulitura në kujtesën e saj, si një detyrim moral.

“Janë të ngulitura në kujtesën time dhe ndjej detyrimin moral t’i shkruaj. Unë e mora si qytetare, thashë unë duhet ta nxjerr nga vetja për fmëijët e mi dhe brezin tim”.

Markarian thotë se libri i saj edhe pse ka elementë të jetës së saj brenda nuk është një libër  autobigrafik, por një libër që kushdo ka përjetuar diktaturë gjen veten brenda. Kjo sipas saj është dhe arsyeja që nuk ka emra qytetesh apo rrugësh brenda tij.

“Një libër që gjithsecili nga ne gjen mënyrën e vet për t’i treguar. Nuk është libër autobiografik, edhe pse ka elemetë të jetës sime. Nuk ishte fare e nevojshme të vinte emra qytetesh rrugës se mund të jetë dikush tjetër që ka jetuar një dikaturë, shumë persona njohin diktaturën që kanë jetuar duke mos qenë dhe shqiptarë”.

Libri për të cilin iu deshën dy vjet e gjysmë është i pasur me një gjuhë artistike dhe të vjetër shqipe.

“E kam pasur që në fillim ma ka diktuar gjuha filmike, unë filmoj me sytë e mendjes pastaj shkruaj. Ndarja në 15 ditë, më ka ndihmuar shumë se ka një mori personazhesh dhe si arkitektët e ndava në 15 kuadrate, ku vija personazhet e mi dhe e dija që do t’i gjeja.

Unë them që anën artistike e kam marrë nga ime më dhe dashurinë për gjuhët, për gjuhën amtare, jam fëmijë i një fisi ku gjuha shqipe ngrihet në piedestal. E njihja shumë mirë gjuhën e  tim eti. Sa ishte gjallë unë mbaja korrespondencën e tij me familjen, por nuk mund të them që shijoj të lexoj në armenisht”. /abcnews.al

 

 

henri-cili.jpg
ad min20:41 | 20/09/2019

“Blloku” i Isuf Kalos është një nga librat më të suksesshëm të këtij viti. Henri Çili, si botues i librit, tha këtë të premte gjatë emisionit “Provokacija” se për “Bllokun” do të hidhen edhe 5 mijë kopje të tjera në treg.

Sipas Çilit, suksesi i librit lidhet me Isuf Kalon, i cili ka qenë mjeku personal i Hoxhës, me Bllokun, kuriozitetin për komunizmin dhe të shkruarit shumë bukur të autorit.  Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka pasur shumë polemika dhe kritika. Disa intelektualë dhe personazhe të njohur në vend kanë thënë se ai nuk duhej botuar.

Mirëpo për Henri Çilin, këto polemika dhe sulmet që janë bërë herë pas here mbi autorin dhe botuesin kanë qenë të padrejta.

“Edhe mua më ka befasuar zemërimi i njerëzve dhe shumë miqve dhe kolegëve të afërt dhe e shoh si një indikator të rëndë të intolerancës në të cilën gjendemi akoma pas 30 vjetësh në një shoqëri të lirë. Që ditën e parë qoftë Isufi, qoftë unë si botues kemi pasur sulme edhe në nivele nga njerëz jo pa vlera. Përgjigja e parë dhe jo e vetme ndaj një statusi të Sadik Bejtos në ditët e para, të nesërmen ishte, unë i them “jo botuesit totalitar”. Pak a shumë shoqëria shqiptare duke sharë diktaturën propozon modele të tjera totalitare. Ka deri tek ata që mendojnë se nuk duhej botuar libri. Edhe miq e kolegë tanë si Alfred Lela, apo Fitim Zekthi. Unë jam befasuar nga indeksi i instolerancës që ka shpërthyer në shoqërinë shqiptare. Ky ishte një shkas ose pretekst”, tha Çili.

Sipas Çilit, tashmë vendi e ka mbyllur kapitullin e tranzicionit dhe njerëzit duhet t’i shohin gjërat më gjerë dhe në kuadrin pluralist e të tolerancës.

“Ne duhet t’i shohim gjërat më gjerë, në kuadrin pluralist, në një kuadër tolerance dhe mbi të gjitha në një kuadër që na lejon të bashkëjetojmë në një shoqëri. Libri i Isufit nuk ishte një kat i pamenduar. Të gjitha palët jemi menduar shumë. Unë si botues për ta botuar këtë libër dhe ai për të zgjedhur botuesin se kishte shumë oferta. Kalo ka pozitë dhe të dhëna unike në raport me të kaluarën e tij, ka qenë mjeku i diktatorit shqiptar. Njihet koncepti i librave të mjekëve të diktatorëve gjithandej. Është vepra e famshme, “Këta të sëmurë që na qeverisin”. Unë e zgjodha jo rastësisht këtë libër me shumë entuziazëm për të përmbyllur një kolanë dhe një projekt që ne e kemi nisur në Shtator të vitit 2009 me një libër të Blendi Fevziut “Jeta ime” me intervistat më të veçanta të 15 vjetëve atëherë të “Opinionit””, tha Çilit.

Sipas tij, “Blloku” është një akt emancipimi dhe Kalo do të kishte bërë gabim po mos ta shkruante.

“Libri ka një rëndësi në përmasa historike për kujtesën dhe kulturën tonë historike”, tha Çili./abcnews.al

RIKTHEHET-MARKELIAN-KAPEDANI.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 03/09/2019

Rikthehet pas shume viteve mungesë nismëtari i muzikës xhaz Markelian Kapidani me librin “Shënime për muzikantin. Kompozitori i njohur, i cili solli ndryshime në muzikën shqiptare që në fillim të viteve ’90, rrëfen për ABC News arsyet e mungesës së gjatë si dhe sekretet e muzikës xhaz, të përmbledhur në libër.

Rishfaqet muzikanti i njohur Markelian Kapedani i cili prej vitesh jeton dhe zhvillon jetën artistike në Zvicër dhe më gjerë. Libri “Shënimet e kompozitorit” e sjell në Tiranë në ambjentet e Akademisë së Shkencave.

Shënimet e tij ndër vite për muziken xhaz i ka përmbledhur në këtë libër të vlefshëm për muzikantët e rinj të kësaj rryme muzikore. Nuk mund të harrohet  koncerti i parë publik jazz në Shqipëri më 21 korrik, 1992 me kuartin, Song Of Jazz.

Buleza të muzikës xhaz në Shqipëri ka, por mungon filli lidhës që kjo rrymeë muzikore të zhvillojë shtatin, thekson specialisti i muzikës.

Po si i sheh përpunimet e muzikës shqiptare në ritmet e jazit. Markelian Kapedani thjeshton kodet e kësaj rryme muzikore.

Artisti preferon që muzika të luhet me vesh, të thyhet rregulli klasik se, siç ai shpjegon muzika është bërë për t’u dëgjuar.

Jetën e gjallë artistike përmes koncerteve të shumta në skenat më të njohura të Zvicres dhe të botës e ndërthur me mësimdhënien.

Librin të cili ia ka dedikuar babait, Rrokut i cili i mësoi nota duke i lënë liri të plotë, Markelian Kapedani  ilustron sekretet e xhazit edhe me lojën e shkëlqyar mbi tastet e pianos. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono