libra

vlera.png
G. P.21:47 | 27/10/2018

Mediat serbe, por dhe organizata jo qeveritare në Serbi kanë dënuar ashpër promovimin e librit të kriminelit serb të luftës Nebojsha Pavkoviç, në panairin e librit në Beograd.

Promovimi i një libri të dënuarit të Hagës për krime në Kosovë, Nebojsha Pavkoviç, në panairin e librit në Beograd, është cilësuar si një glorifikim i kriminelëve të luftës. Një pjesë e medias, por edhe organizata joqeveritare në kryeqytetin serb, kanë kërkuar ndalimin e promovimit dhe të shtypjes së ditarit që flet për luftën e vitit 1999 në Kosovë. Gjenerali Pavkoviç është dënuar me 22 vjet heqje lirie nga Gjykata e Hagës për krime kundër njerëzimit.

Këtë fillimjavë në Panairin e librit në Beograd, në stendën e Ministrisë serbe të Mbrojtjes, u bë promovimi i Ditarit në katër vëllime të gjeneralit Nebojsha Pavkoviç, që në luftën e Kosovës ishte në krye të forcave ushtarake serbe. Me këtë rast, Shefi i Shtatmadhorisë së Ushtrisë së Serbisë, gjeneral-nënkoloneli Milan Mojsiloviç, duke folur edhe në emër të ministrit të Mbrojtjes, Vulin, ka glorifikuar Pavkoviçin, por edhe gjeneralin tjetër Nebojsha Lazareviç, që të dy të dënuar në Gjykatën e Hagës për krime kundër njerëzimit, për deportim, shpërngulje me forcë, vrasje dhe përndjekje të shqiptarëve në luftën e vitit 1999 në Kosovë.

Promovimi me pompë i Ditarit të luftës nuk ka kaluar pa reagime negative të medias, personaliteteve të shquara dhe organizatave joqeveritare. Kështu, e përditshmja ‘Blic’ duke raportuar nga ngjarja, thotë se ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin vazhdon promovimin e kriminelëve të luftës; Aleksandar Popov, drejtor i Qendrës për Rajonin thotë se promovimi i Ditarit të gjeneralit të dënuar është provë se Serbia nuk është shkëputur nga nëntëdhjetat luftarake e as që është e përgatitur të pranojë krimet e veta të luftës;shkrimtari dhe intelektuali i njohur Filip David është shprehur se ‘ky është një turp për shtetin që u jep një satisfaksion të madh të dënuarëve të Hagës’.

Grupimi joqeveritar ‘Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut’ i ka drejtuar një letër të hapur kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, me kërkesën që t’i jepet fund botimit dhe promovimit të mëtejshëm të Ditarit në katër vëllime. Kërkohet nga kryeministrja që të bëj zap Ministrinë e Mbrojtjes që të mos ‘promovojë pjesëmarrjen në luftë të gjeneralëve dhe komandantëve ushtarak veprimet e të cilëve janë karakterizuar shumë qartë në aktgjykimet’ e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës./abcnews.al

JONILA-GODOLE-TIRANA-LEXON.mpg_snapshot_01.52-1280x720.jpg
ent ela16:50 | 22/10/2018

“Tirana Lexon” këtë vit në qender të leximit dhe diskutimeve ka “Identiteti dhe kujtesa”. Jonila Godole thotë se autorë të njohur shqiptarë dhe të huaj do të ndajnë me publikun qasjet e tyre autobiografike në vepra. Rënien e leximit tek brezi i ri, Godole e lidh edhe me përzgjedhje të veprave jo efikase në kurrikulat shkollore.

Kujtesa dhe identiteti është në fokus të “Tirana Lexon” këtë vit. Ditët e leximit nisën me shkrimtaren e Besa Myftiu me romanin , “Dashuria në kohën e komunizmit” Jonila Godole thotë se përballja e lexuesve me autorin është shumë e rëndësishme dhe kjo nxit në një formë leximin tek brezi i ri.

Jonila Godole, ideatore e “Tirana Lexon”: “Pjesë nga jeta e tyre personale, se i i kanë shkruar këto libra, cilin personazh kanë pasur në kokë, cilin komshi ose kush i ka frymëzuar për ta shkruar?!… Kjo është një gjë shumë e rrallë. Nëse lexuesi shkon tek panairi dhe blen librin, ose shkon në librari dhe blen librin, blen thjesht një libër, por nuk ia ka idenë se kush është autori që fshihet pas saj. Pra kontakti me lexuesin është ai që i bën të rinjtë shumë më të lidhur pas librit sidomos e të tjerët.”

Kësaj here do të ketë njën ndërthurje mes autorëve shqiptarë dhe të huaj për të folur mes ngjizjes së veprave të tyre që lidhen me identitetin dhe kujtesën.

“Në kuartetin kombëtar, ditën e mërkurë, në të cilin do të prezantohen veprat e katër autorëve: “Kohë e pamjaftueshmë” nag Elena Kadare, “A është vallë njeri” nga Primo Levi, “Valsi i lumturisë” nga Ylljet Aliçka dhe “Më kujtohet nga” Ylli Demneri, pra kemi autobiografi plus një biografi ë rrëfehet.”

Është fakt që leximi ka rënë ndjeshëm referuar edhe statistikave të INSTAT-it, por Godole thotë se kjo është një formë, ajo sheh si shqetësim përzgjedhjen e veprave në kurrikulat shkollore.

“Ne shpresojmë që me aktivitetet tona të sjellim bashkë shkrimtarët këtu të cilët lexojnë nga tekstet e tyre dhe prezantojnë veten e tyre para të rinjve dhe përpara publikut shqiptar. Shpresojmë që të zgjojmë interesin e tyre për librat që ne prezantojmë dhe për autorët që ne prezantojmë. Por patjetër kjo gjë nuk zgjidhet kaq kolla, kjo duhet që të zgjidhet në disa nivele mund të ketë politika të caktuara të leximit. Varet nga politikat që përzgjidhen nga ministria në kurrikulën shkollore. Të cilat janë libra që në thelb duhet të lexojnë shijen e lexuesit të ri me vlerat të larta estetike dhe kjo jo gjithmonë ka ndodhur. Ne e dijmë shumë mirë se jetojmë në këtë realitet. Në çastin që ti e dëmton shijen e dikujt për letërsi, atëhere është shumë e veshtirë për ta rikuperuar atë. Do të duhen breza që kjo të ndryshojë pas nga vitet ’90 e deri tani kurrikula është e mbushur me vepra të cilat në thelb nuk kanë ndonjë vlerë të lartë estetike dhe artistike, jo më pastaj për të folur për vlera ideore.”

Aktiviteti “Tirana Lexon”, mbështetur nga Ministria e Kulturës, synon të afrojë publikun me librin dhe ta kthejë leximin në trend jo vetëm në Tiranë, por edhe në qytete të tjera./abcnews.al

NIKOLLA-MBULIM.mpg_snapshot_00.20-1280x647.jpg
G. P.19:15 | 12/09/2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka shpërndarë libra falas për fëmijët e familjeve në nevojë në zonën e Mirditës. Sipas ministres Nikolla, ky është vetëm hapi i parë për ti lehtësuar shpenzimet që këto familje duhet të bëjnë për të dërguar fëmijët në shkollë. Kryefamiljarja e familjes i tregoi ministres se këtë vit nuk do i duhet të marrë para borxh për të blerë librat për vajzën në klasën e V-të dhe të prese te rimbursohet nga shteti, pasi librat fëmijët i morën në dorë pa paguar. Ministrja Nikolla shkoi edhe në familjen Marku ku theksoi se taksat e prindërve shqiptarë rikthehen për të lehtësuar shpenzimet e familjeve që kanë më shumë nevojë./abcnews.al

donald-trump-administrata.jpg
G. P.21:58 | 10/09/2018

Ndërsa të martën del në shitje libri i radhës që fshikullon qeverisjen e Donald Trump, presidenti amerikan ka reaguar në Twitter duke paralajmëruar se do të shkruajë vetë një libër që do të tregojë të vërtetën e presidencës së tij.

Donald Trump ka deklaruar se do të shkruajë vetë një libër që do të tregojë të vërtetën e presidencës së tij. Paralajmërimi i Trump vjen si një përgjigje ndaj kritikave të ardhura në adresë të tij nga burime anonime të administratës amerikane dhe kur të martën del në shitje libri “Frika” i gazetarit Bob Uduord.

“Libri i Uduord është qesharak, është vetëm një tjetër sulm ndaj meje që vjen nga burime të pacituara ose anonime”, ka thënë Trump.

Në profilin e tij në Twitter, presidenti amerikan është shprehur se akuzat që ngrihen ndaj tij janë fiktive dhe rrjedhimisht libri që do të dalë në treg është vetëm një thriller.

“Do të jem unë ai që do të shkruajë një libër të vërtetë”, ka shtuar Trump.

Në librin e gazetarit Uduord citohen figura kyçe të administratës amerikane, të cilat e etiketojnë Trump si një “amator” dhe një “idiot”. Sidoqoftë, sekretari i Mbrojtjes Xhim Metis dhe shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, të cilëve u atribuohen citimet, kanë mohuar që të kenë thënë fjalë të tilla.

Por britanikia “The Guardian”, që zotëron një kopje të librit “Frika” ende pa u publikuar, shkruan në edicionin e saj online se Uduord i ka paraprirë akuzave të Trump sa i takon përdorimit të burimeve anonime. Veterani i shtypit amerikan thotë se intervistat e tij janë kryer në bazë të parimit të gazetarisë që lejon publikimin e informacionit pa cituar burimin.

Shumë pjesë të librit të tij janë rrëfyer me citime direkte, që në pamje të parë duket se vijnë nga shumë ish-funksionarë të administratës, mes të cilëve ish-shefi i personelit Rein Pribus, ish-strategu Stiv Benon, ish-sekretari Rob Porter dhe ish-këshilltari ekonomik Geri Kohn. Gjithashtu, në libër Bob Uduord shkruan se presidenti Trump refuzoi të intervistohej./abcnews.al

MINISTRAT-SHPERNDAJNE-LIBRA.mpg_snapshot_00.56-1280x720.jpg
G. P.14:59 | 09/09/2018

Pas kryeministrit Edi Rama kanë nisur shpërndarjen e librave falas edhe ministrat e kabietit qeveritar. Minstri Ditmir Bushati ka udhëtuar drejt Malësisë së Madhe, ndërsa ministrja Ogerta Manastirliu drejt Vlorës.

Nuk është vetëm kryeministri Edi Rama që po shkon në dyert e familjeve në nevojë me libra në duar. Janë edhe ministrat e kabinetit që po ndjekin shembullin e tij. Ministri për Evropën dhe punët e jashtme Ditmir Bushati ka shpërndarë libra falas në dy familje në zonën e Malësisë së Madhe.

Ditmir Bushati, ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme: “Tërë familjet me mungesë të ardhurash me i rimbursu për këtë punë. Vitin tjetër duke e zgjeru sa më shumë aq sa kemi mundësi të bëjmë, se edukimi është një gjë shumë e rëndësishme edhe për fëmijët edhe për vendin në përgjithësi. ”

Në jug ka zbritur Ministrja e shëndetësisë Ogerat Manastirliu. Në një një familje vlonjate që përfiton ndihmë ekonomike ajo ka përsëritur rëndësinë e kësaj nisme të qeverisë.

Ogerta Manastirliu, ministre e Shëndetësisë: “Na duhet që të mbështesim familjet për të mbështëtur fëmijët, sepse për ne fëmijët janë të parët dhe e gjithë vëmendja jonë është tek fëmijët, të rinnjtë dhe familja.”

Ministrja Manastirliu u shpreh se të gjithë familjet që përfitojnë ndihmë ekonomike do të marrin pagesën e posaçme për çdo fëmijë që nuk braktis shkollën si dhe për çdo fëmijë që vaksinohet. Janë 70 mijë fëmije të familjeve në nevojë, si fëmijë të familjeve me ndihmë ekonomike, të komunitetit rom dhe egjiptian, me aftësi të kufizuar, fëmijët pa mbështetje prindërore, etj që përfitojnë me këtë vendim të qeverisë, libra falas./abcnews.al

edi-rama-1.jpg
G. P.19:36 | 06/09/2018

Nga Elbasani kryeministri Edi Rama tha se 2/3 e nxënësve të shkollave 9-vjeçare marrin libra falas këtë vit shkollor. Rama paralajmëroi hapjen e shkollës së drejtorëve dhe nuk kurseu batutat për protestuesit disa metër larg tij.

“Në radhë të parë mendojmë për Shqipërinë e fëmijëve nesër, jo thjeshtë për të konsumuar të sotmen”, u shpreh Rama gjatë fjalës së tij në Elbasan.

Gjatë një takimi në Elbasan me mësuesit ndihmës për fëmijët me nevoja të veçanta kryeministri Edi Rama nënvizoi se 190 mijë nxënës përfitojnë libra falas këtë vit shkollor.

“Janë gati 2/3 e nxënësve që i marrin falas nuk është thjeshtë nga klasa e I në të IV, por janë edhe pjesa tjetër nga e V në të IX që hyjnë te ato kategoritë që thashë e që i marrin falas. Ndryshimi nga viti i kaluar  nuk është më bleji ti që t’i kompensojë shteti, por është merri librat dhe kaq”, tha Rama.

Kryeministri paralajmëroi hapjen e shkollës së drejtorëve.

“Do të jetë një shkollë për të trajnuar në mënyrë të vazhduar menaxherët e  shkollave dhe kjo do të ndryshojë shumë gjëra për shkollat besoj. Sikundër edhe trajnimi i mësuesve sot ka ndryshuar rrënjësisht si praktikë dhe si mundësi”, tha ai.

Duke kritikuar gjendjen e këndit sportiv të shkollës ku u bë takimi, Rama nuk i kurseu batutat dhe ironinë për disa qytetarë që e pritën me protestë vizitën e tij në Elbasan.

“Të studiosh me tekste të Oxford-it dhe të kesh këto kosha  basketbolli janë dy gjëra që nuk shkojnë me njëra tjetrën. Këto kosha basketbolli janë për ata që bërtasin aty te rruga nuk janë për ne. Ata mund të lozin basketboll me këto kosha, jo ne. Jo  fëmijët që ju themi keni tekstet e Oxford-it pavarësisht se ata nuk lozin dot basketboll se nuk njohin topin, por gurin. Kjo është tjetër gjë. Edhe sport për të gjuajtur me gurë nuk ka”, tha Rama.

Protestuesit me pankarta në duar qëndruan rreth 100 metra larg vendit ku kryeministri u takua me mësuesit dhe pas përfundimit të aktivitetit u shpërndanë paqësisht./abcnews.al

tekstett.jpg
G. P.16:40 | 06/09/2018

Veç nxënësve nga klasa e parë deri në të katërt që këtë vit tekstet shkollore i përfitojnë falas, buxheti i shtetit do të rimbursojë paketat e librave edhe për rreth 64 mijë nxënës që i përkasin kategorive të veçanta sociale.  Ndryshe nga vjet nuk do të drejtohen për t’i blerë në kancelari e të presin rimbursimin, por do t’i tërheqin në shkolla falas.

Nxënësit  nga klasa e pestë deri në klasë të nëntë që  tekstet shkollore iu rimbursohen nga buxheti i shtetit për shkak të kategorisë së veçantë ku bëjnë pjesë nuk kanë pse nxitojnë drejt kancelarive pëe të blerë paketën e librave, të pajisen me faturën tatimore e më pas të presin për të marrë paratë mbrapsht. Këtë vit tekstet do t’i marrin në shkolla falas.  Drejtoresha e shkollës nëntë-vjeçare “Edith Durham” në Tiranë na tregon procedurën që prindërit duhet të ndjekin.

“Në datën 7 deri në datën 10, por edhe nëse shtyhet ky proces, duhet të dorëzohet dokumentet për të vërtetuar statusin. Është fëmijë i një prindi me aftësi të kufizuar apo që  trajtohet me një pension invalidi do të dorëzojë certifikatën familjare dhe vërtetimin që  tregon që ky paguhet me një pension invaliditeti. Ky njoftim është marrë nga mësuesit dhe kanë marrë si detyrim që të bëjnë lidhjet me prindërit. Vjet duhet të kenë qenë 23 nxënës. Sivjet janë shtuar disa nga kategoritë”, tha drejtoresha.

Me të verifikuar dokumentacionin, drejtoria e shkollës do të tërheqë paketat e teksteve sipas nevojës nga shtëpitë botuese.

“Nëse unë do kem dy nxënës në klasën e shtatë, tre në klasën e gjashtë, disa në fillore, do të shoh listën e librave dhe do të lidhem me shtëpinë botuese ose me distributorin që ne kemi pranë shkollës. Nëse unë këtë proces e mbaroj më herët, që në momentin që mbaron mund ta nis edhe më përpara”, theksoi ajo.

Mbështetje financiare nga buxheti i shtetit për blerjen e teksteve shkollore përfitojnë nxënësit që gëzojnë statusin e jetimit, ata të cilët vijnë nga familje që trajtohet me ndihmë ekonomike, që kanë familjarë me aftësi të kufizuar, kur kryetari i familje përfiton pension invaliditeti, fëmijet e policëve të rënë në krye të detyrës, nxënësit nga komuniteti rom dhe egjiptian apo që është fëmija i tretë në shkollë në familje. Këtyre kategorive sipas të dhënave të Ministrisë së Arsimit i përkasin rreth 64 mijë nxënës në të gjitha shkollat në vend./abcnews.al

libra.jpg
G. P.15:35 | 05/09/2018

Ndërkohë që rreth 190 mijë nxënës nga klasa e parë në të nëntë këtë vit tekstet shkollore falas po i marrin nëpër shkolla, të tjerët i drejtohen kancelarive për t’i blerë. Paketat e librave nga klasa e pestë deri në të nëntën, prindërit thonë se kanë pësuar një rritje të lehtë të çmimeve.  

Ariola për t’i dërguar të dy fëmijët në shkollë djalin në klasë të tetë dhe vajzën në klasë të nëntë na tregon se vetëm për librat duhet të shpenzoje rreth 13 mijë lekë të reja. Paketat e teksteve shkollore kanë pësuar rritje të çmimeve.

“Më kushtojnë rreth 120-130 mijë lekë. Çdo vit e më shtrenjtë më duket. Sivjet janë 15 mijë lekë më shtrenjtë. Më duket mua të paktën sepse akoma nuk i kam bërë llogaritë fiks. Besoj që për të gjithë njerëzit është e papërballueshme nëse kanë më shumë se një fëmijë, por edhe nëse kanë një fëmijë goxha e shtrenjtë. Përveç librave, mjete, fletore, gjëra plot, veshje”, thotë ajo.

Çmimet e librave për çdo klasë kancelaritë i kanë afishuar në hyrje të tyre. Kosto më e ulet vërehet tek paketa e klasës së pestë, rreth 2 mijë e 800 lekë të reja ndërsa më e lartë tek tekstet për klasën e gjashtë, rreth 6 mijë e 800 lekë të reja.

“46 edhe 100 për klasën e shtatë. Nuk kanë ndonjë rritje kushedi se çfarë. Mund të ketë maksimumi një mijë lekë”.

“Të gjitha librat i mora dhe pashë se s’kishte mungesa në krahasim me vitet e kaluara”.

“Kam ardhur për djalin klasa e shtatë, vajza i mori të shkolla ishin falas”.

Kancelarive këtë vit i drejtohen vetëm prindërit e nxënësve nga klasa e pestë deri në klasë të nëntë pasi për fëmijët e ciklit më të ulët që i përfitojnë tekstet falas shpërndarja bëhet në shkolla. Ky riorganizim këtë vit duket se ka reduktuar radhët e gjata që shoqëruan procesin një vit më parë.

“Fluks ka pasur ditën e parë dhe ndërkohë ditët e tjera ka vazhduar normalisht. Mungesa librash nuk ka”.

Shpërndarja e teksteve shkollore ka nisur që me tre Shtator, ndërkohë që referuar urdhërit të ministres së Arsimit deri më datë dhjetë Shtator të gjithë nxënësit duhet të jenë pajisur me libra./abcnews.al

RAMA-TAKON-MESUESIT.mpg_snapshot_01.51-1280x692.jpg
G. P.13:49 | 03/09/2018

190 mijë nxënës nga klasa e parë në të katërt, këtë vit nuk do të paguajnë për tekstet shkollore. Me qëllim që librat të mbërrijnë tek nxënësit para fillimit të shkollës kryeministri Edi Rama thirri në një takim në kryeministri mësuesit e shkollave nëntë vjeçare.

Dy javë para fillimit të vitit të ri shkollor, kryeministri Edi Rama mblodhi në kryeministri mësues të shkollave nëntë vjeçare në vend. Per ta kishte një porosi.

“Të bëjmë detyrën për ti dhënë në kohë të gjithë librat falas për fëmijët. Nuk bëhet fjalë më që ti blesh me lekët e tua e të merresh me fatura. Është e drejtpërdrejtë, pakot me libra duhet tu shkojnë prindërve dhe fëmijëve në dorë para fillimit të vitit të ri shkollor.”

Këtë vit pa i paguar librat shkollorë do ti marrin 190 mijë nxënës nga klasa e parë deri në klasë të katërt. Familjet e tyre, sipas kryeministrit, veç anës financiare do të kenë edhe një tjetër stres më pak.

“Mall nga gabi i injorancës dhe koirrupsionit. Sot mbyllim ciklin e nisur nga ministrja për zëvendësimin e librave skarco me libra të Kembrixh, Oksford. Libra të një cilësie të padiskutueshme.”

Tekstet shkollore për nxënësit nga klasa e parë deri në klasë të katërt i kanë kushtuar buxhetit të shtetit rreth 6 milionë dollarë.
Në këtë skemë, vitin e ardhshëm pritet të përfshihen edhe nxënësit e klasave të pesta, ndërsa deri në fund të mandatit kryeministri beson se librat falas do tu shpërndahen nxënësve deri në klasë të nëntë. Por ndërkohë ata që këtë vit duhet të paguajnë për tu pajisur me tekste shkollore, për disa prej librave do të shpenzojnë më teper se vitin e shkuar.

“Disa libra janë pak më të shtrenjtë seç ishin sepse janë produkte shumë më cilësore dhe nëse do të bëjmë krahasimin në çmim me vendet e tjera do të shikojmë se s’ka asgje anormale.”

10 mijë nxënës këtë vit do të mësojnë në shkolla me mjedise të rindertuara, ndërsa për fëmijët me nevoja të veçanta, në shkolla do të ketë 700 mësues ndihmës nga 300 që ishin vitin e shkuar, por shefi i qeverisë diçka tjetër quan krenari të punës së qeverisë.

“ Politika ka dalë nga shkolla dhe merita ka hyrë në shkollë.”

Ndërkohë këtë takim me mësuesit, kryeministri kërkon ta mbyllë pa asnjë dyshim.

“Edhe pse janë rritur rrogat tuaja kanë nevojë për më shumë rritje këtë se kemi harruar, thjesht për t’ju thënë që mos e kini këtë dyshim. Por çdo hap sipas mundësive të reja që krijohen dhe besoj që do të kemi edhe mundësi të reja në këtë aspekt.”/abcnews.al

edi-rama123.jpg
G. P.18:54 | 02/09/2018

Libra shkollorë falas për të gjithë fëmijët nga klasa e parë, deri në klasën e katërt. Kjo është nisma më e re e qeverisë, e cila shtrihet në të gjitha shkollat e vendit dhe për të gjithë fëmijët pa përjashtim. Në lancimimin e kësaj nisme në Vlorë ishte i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama.

Timonin nuk e lëshon as kur bëhet fjalë për librin.

Kjo është nisma më e re qeverisë: të shpërndajë falas libra shkollorë për të gjithë fëmijët nga klasa e parë, deri në klasën e katërt.

E nisën nga Vlora zbatimin e kësaj nisme për t’i dhënë mesazhin prindërve se nga ky vit nuk do të shpenzojnë më para për tekstet shkollorë.

“E kështu, prindërit e fëmijëve të klasës së parë, të dytë, të tretë, të katërt dhe vitin e ardhshëm edhe të pestë, nuk do të shpenzojnë më për të blerë tekstet, por ato para do t’i kenë në arkën e buxhetit të familjes për shpenzime të tjera”, tha Rama.

Por librat e rinj nuk janë vetëm falas për 190 mijë fëmijë, po ashtu si për të gjithë sistemin parauniversitar, janë tanimë një paketë krejt e re tekstesh nga Oxford, Cambridge, Pearson, që kanë zëvendësuar tekstet e vjetëruar. Por kujdes, librat duhet të kthehen përsëri njofton kryeministri Rama.

“Që librat do të merren falas e do duhet të kthehen përsëri në fund të vitit. Do duhet të mbahen me kujdes, me dashuri e të kthehen”, theksoi Rama.

Këtë vit do t’u kushtohet më shumë vëmendje nxënësve me nevoja të veçanta, të cilët do të asistohen nga mësues të posaçëm që do të ndihmojnë ecurinë e tyre në mësime./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono