Lezhë

vlcsnap-error689-1280x720.jpg
ent ela13:10 | 20/01/2018

Në Lezhë shumë banorë janë prekur nga virozat e stinës, por sipas mjekëve nuk ka epidemi. Sikurse nuk raste të shtruar me Fruth.

Javën e fundit në Lezhë janë shtuar rastet e fëmijëve të prekur nga virozat e stinës.

Çdo ditë në urgjencën e pediatrisë së këtij spitali trajtohen deri në 50 fëmijë, por nuk mungojnë edhe rastet e komplikuara.

Mjeku pediatër Mark Marku thotë se po ndjekin nga afër edhe problematikën e dalë së fundmi me përhapjen e sëmundjes së fruthit, që fatmirësisht në Lezhë mbetet në shifrat 0.

Marku apelon që kjo të mos mjaftojë për të besuar se kjo sëmundje quhet e kaluar ndaj edhe duhet bërë vaksinimi i fëmijëve që ende se kanë marrë këtë vaksinë. Ai ka siguruar se nuk ka asnjë efekt dytësor siç pretendohet se mund të prodhojë sëmundjen e autizmit.

Pavarësisht fluksit në rritje, pavioni i pediatrisë në spitalin e Lezhës nuk ka arritur kapacitetin maksimal. Vetëm pak muaj më parë ishte bërë ndërhyrje për shtimin e kapacitetit të këtij pavioni./abcnews.al

vlcsnap-error045-1-1280x720.jpg
ent ela14:46 | 17/01/2018

Lezha ka përkujtuar  550 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Aktivitetet nisën me meshën e shenjtë në Katedralen e Shën Kollit, ku morën pjesë edhe 150 arbëreshë të ardhur enkas për këtë ditë përkujtimore. Gjatë meshës së shenjtë është lexuar edhe mesazhi i Papa Franceskut për vitin e Skënderbeut që nis me homazhet e 550 vjetorit të vdekjes së heroit. Aktivitetet kanë vijuar me ekspozitën kushtuar figurës së Gjergj Kastriotit, kurse ceremonia zyrtare u bë pranë vendvarrimit të heroit tonë. Drejtuesit lokalë dhe autoritete fetare kanë vendosur kurora me lule mbi varrin e Skënderbeut./abcnews.al

 

vlcsnap-error048-1-1280x720.jpg
ent ela11:16 | 17/01/2018

Në Lezhë kanë mbërritur trupat e pajetë të dy motrave që u vranë në Zvicër nga bashkëshorti i njërës. Familja Frroku thotë se ende nuk di shkakun çfarë ndodhi atje, nuk duan hakmarrje, por drejtësi.

Trupat e dy motrave Frroku që u vranë në Zvicër mbërriten në Lezhë.

Nga Rinasi u dërguan drejt lagjes “Xhenio”, aty edhe ku ndodhet shtëpia e prindërve të tyre.

Familja Frroku po organizon ceremonitë mortore për dy vajzat e saj Alma dhe Elda Frroku, që u vranë nga bashkëshorti kosovar i njërës prej tyre.

Kushëriri i motrave: Nuk kemi dijeni për konflikt të përmasave të tilla. Kam qenë vetë në Zvicër, isha për drekë te familja e tyre. Nuk vura re asnjë lloj konflikti.

Ato do të varrosen të enjten në orën 11:00 në varrezat e Lezhës, por familja Frroku ka dhe një mesazh:

“Kjo nuk është një situatë që kërkojmë luftë, e lëmë në dorën e drejtësisë zvicerane dhe Zotit vetë”.

Pritet që autoritetet zviceriane të mbyllin hetimet, që do të hedhin dritë mbi atë që ndodhi në Hausen, të Kantonit Aargau të Zvicrës.

Motra e Almës, e vogla kishte shkuar aty për të kaluar festat e fundvitit, por gjeti vdekjen e dhunshme sëbashku me të motrën, në rrethana ende të paqarta. /abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error532-1280x720.jpg
us er16:02 | 14/01/2018

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, apeloi nga Lezha që të gjithë punëkërkuesit aktivë të hyjnë në kualifikime falas. Arsimi professional, sipas minisitrit të Financave, është garanci për punësimin dhe rritjen e konkurrueshmërisë së ekonomisë.

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, i tregoi nxënësve të shkollës profesionale “Kolin Gjoka” në Lezhë se qeveria po ndërmerr një analizë të detajuar për të afruar nevojat e tregut me ofertën për punë.

“Ajo që unë dua të sjell në vemendje të shkollës, por në vëmendje të gjithë politikëbërësve, është fokusi i kurrikulumit tek ato industri që eksportojnë.
Viti 2017 ka qënë viti i parë kur në kontributin e ekonomisë, eksportet neto kishin kontribut pozitiv, për herë të parë. Po çfarë i bëri eksportet neto pozitive? Shërbimet, eksporti i shërbimeve, turizmi. Këtu duhet të jemi spektakolar, pasi shumë shpejt do të përballemi me sfidën se sa do arrijmë të mbajmë numrat e turizmit.
Në të njëjtën kohë, unë dua t’ju sjell në vëmendje që fundi i 2018, do ketë një moment shumë interesant në vend sa i takon ICT. Kompani serioze, përfshirë partnerë dhe joint vetures të Lufthansa, janë shtruar në tregun shqiptar dhe në fund të këtij viti punësojnë gati 300 punonjës dhe këtu besoj që kurrikulumi duhet të ketë një ngjyrë ICT, të rëndësishme, intensive dhe të shërbyer nga ne”

.
Kualifikimi i punonjësve, sipas ministrit të Financave, është një tjetër aspekt ku do të ndërhyet.

“Duhet të mendojmë më zgjuar për përputhjen me nevojat që ka tregu i punës me atë që afron arsimi profesional dhe me ato që janë në terrenin e punëkërkuesve aktiv. Një punëkërkues aktiv ka nevojë të kualifikohet për të qenë i punësueshëm. Unë jam duke përpunuar një Urdhër të Ministrit të Financave dhe Ekonomisë që do të detyrojë të gjithë punëkërkuesit të shkojnë falas në kualifikime”.

Ahmetaj gjithashtu premtoi kthimin e shkollës profesionale të Lezhës në një qendër multifunksionale model./abcnews.al

vlcsnap-error390-1280x720.jpg
us er13:05 | 14/01/2018

Kryeminsitri Edi Rama ka inaguruar ujësjellësin e ri të Lezhës i cili do të mundësojë furnizim me ujë të pijshëm 24 orë për qytetin dhe fshatrat përreth. I mundësuar nga bashkëfinancimi shqiptaro-zvicerano-gjerman dhe ndihmë të BE-së, projekti pritet të zgjerohet në 7 bashki te tjera të jugut edhe pse kryeministri investimet i paralajmëron aty ku reforma e ujit do të ketë sukses.

Ujë 24 orë për Lezhën dhe fshatrat përreth saj. Është ky rezultati i investimit mbi 13 milionë eurosh në rehabilitimin e ujësjellësit. Gjatë inaugurimit të projektit të përbashkët të tre qeverive, shqiptare, zvicerane dhe gjermane, si tregojnë dhe pamjet e shpërndara nga zyra e medias pranë kryeministrisë, të pranishëm ishin respektivisht kryeministri Edi Rama, ambasadori zviceran Holstein dhe zv.ambasadorja gjermane.

Investimet për furnizimin me ujë të pijshëm do të mbështeten mbi performancën dhe ecurinë e reformës së ujit – tha Kryeministri Rama.

“Me shumë respekt për punën e kryer nga Ndërmarrja e re e Ujësjellësit, një nga shembujt pozitivë që kemi në territorin e Shqipërisë përsa i përket ndarjes së politikës nga logjika e shërbimit për konsumatorin, dua t’i siguroj të gjithë banorët e Lezhës, pa dallim, se ne do vazhdojmë këtë punë.

Por ndërkohë dua po ashtu që të rinënvizoj domosdoshmërinë që sëbashku, qeveria, bashkia, ndërmarrja të çojmë përpara reformën, sepse, nëse ky investim është bërë sot, por nuk mbështetet financiarisht, në kuptimin e pasjes së një bilanci të shëndetshëm të përvitshëm, duke paguar të gjithë ata që konsumojnë, atëherë jo vetëm që nuk shkojmë dot më tutje, për ta përfshirë të gjithë hartën e bashkisë së re në furnizimin 24 orë, por përkundrazi do të humbasim hap pas hapi edhe vetë këtë investim kaq të çmuar që është bërë”. 

Paguani faturën e ujit, ndryshe nuk do të ketë më investime, madje edhe ato të bëra mund të humbisni. Ishte ky mesazhi i kryeministrit Rama, i cili thirrjen ia përsëriti edhe bizneseve të mëdha.

 “Edhe njëherë tjetër ju bëj thirrje të gjithë atyre që vazhdojnë të vjedhin ujin, që të përfitojnë nga muaji janar të shkojnë te ndërmarrja të bëjnë kontratën e ligjshme, të bëjnë lidhjen e ligjshme dhe të marrin matësin. Pas 1 Shkurtit nuk do ketë më asnjë tolerancë, nuk do ketë më asnjë lloj kompromisi, por kush do kapet që vjedh ujin do penalizohet sipas ligjit, duke filluar që na bizneset e mëdha.

Ne nuk do financojmë asnjë projekt për ndërmarrje që dalin me humbje dhe nuk do të mbështesim asnjë bashki që nuk performon në reformë”.

Investimi i ujsjellësit të Lezhës është pjesë e Programit “Infrastruktura Bashkiake I”, i cili do të vijojë me përmirësimin e sistemeve të furnizimit me ujë në 7 bashki në jug të vendit. /abcnews.al

vlcsnap-error239-2-1280x720.jpg
ent ela14:43 | 13/01/2018

Kryeministri Rama pohoi gjatë një aktiviteti në Lezhë me rastin e 105 vjetorit të Policisë, se uniformat blu nuk kanë qenë të imunizuara nga korrupsioni deri në nivele të larta. Ai pranoi gjithashtu se ka pasur drejtues policie të përfshirë në veprimtari kriminale në bashkëpunim me trafikantë. Për këto arsye, vettingu në Polici, sipas Ramës, është po aq i rëndësishëm sa ai në drejtësi.

Bilancin e 4 viteve të fundit në çështjet e rendit, e nisi nga sukseset, duke përdorur atë që e quan “gjuha e thatë e rezultateve”. Nxjerrja e Shqipërisë në vitin 2017 nga harta e vendeve kultivuese dhe trafikuese të lëndëve narkotike, sipas Edi Ramës, mbylli një plagë të vjetër. Kryeministri nuk harroi as rekordin minimal të vrasjeve në 27 vitet e fundit.

Në 105 vjetorin e Policisë së Shtetit, Kryeministri pranoi se gjuha e rezultateve nuk mund të fshehë problemet.

Pastrimi i policisë nuk përfundon me shkarkimet dhe lëvizjet në rradhët e saj, nënvizoi Rama, teksa shpjegoi përse e quan vettingun e uniformave blu po aq të rëndësishëm sa ai në drejtësi.

Përveç punës së uniformave blu, komentoi edhe atë të Qeverisë, duke pranuar se jo gjithcka ka funksionuar.

Në 105 vjetorin e Policisë, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, tregoi çfarë duhet të mësojë politika nga historia, në marrëdhënien e saj me policinë.

Për këtë, Xhafaj bëri thirrje që të ndalet dhuna verbale ndaj policisë së shtetit nga kush synon ta tregojë atë si një organizatë të inkriminuar./abcnews.al

rama-4-933x445.jpg
ent ela10:44 | 13/01/2018

Kryeministri Rama zhvilloi një takim me drejtuesit vendorë dhe qëndrorë të Qarkut të Lezhës, ku paralajmëroi edhe njëherë ata që ende nuk kanë legalizuar lidhjet me rrjetin e ujësjellësit. Rama u ndal edhe te zhvillimi rural, rast me të cilin njoftoi incentiva për agroturizmin, të ngjashme si ato për hotelet me 5 yje. Kryeministri foli edhe për një vendim të cilësuar prej tij si “historik” që ka të bëjë me prodhimin bujqësor.

Takimi me përfaqësues të pushtetit vendor dhe qëndror të Lezhës, ishte një tjetër mundësi për Kryeministrin, për të rikujtuar se janari është muaji i fundit për të legalizuar lidhjet me rrjetin e ujësjellësave, pa penalitete.

Një mesazh të fortë e kishte për bizneset e mëdha.

Reforma e Ujit që pritet të nisë këtë vit, është ngushtësisht e lidhur me bashkitë. Me këtë rast, Rama veçoi bashkëpunimin me kryebashkiakun e Lezhës, që vjen nga rradhët e PD-së, ndërsa Fran Frrokaj konfirmoi gjuhën e mirëkuptimit.

Rama njoftoi se me qëllim zhvillimin e zonave rurale, Qeveria do të ofrojë incentiva fiskale për kë certifikohet në aktivitetin e agroturizmit.

Për fermerët, Kryeministri tha se shumë shpejt do të bëhet publik një vendim të cilin ai e konsideroi historik, që synon të stimulojë prodhimin bujqësor./abcnews.al

 

vlcsnap-error146-1280x720.jpg
gra moz19:12 | 12/01/2018

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë do t’i nënshtrohet restaurimit të plotë.

Kryeministri Edi Rama shpalli projektin që vjen në kuadër të vitit kushtuar heroit tone kombëtar.  Pikërisht nga ky simbol i rëndësishëm i historisë së vendit shefi i qeverisë u shpreh se gjendja e memorialit lë për të dëshiruar krahasuar me atë ku duhet të jetë.

Gjithsesi sipas kryeministrit, ai është më mirë se disa vite më parë, kur kishte nevojë për ndërhyrje të brendshme, ndërsa se jashtmi situatën, shefi i qeverisë e quajti skandaloze.

Me realizimin e projektit, kryeministri u shpreh besimplotë se memoriali do të kthehet në një pikë referimi jo vetem në respekt të historisë, por edhe për cilësine që do të ofrojë mjedisi./abcnews.al

vlcsnap-error600-1280x721.jpg
gra moz18:39 | 11/01/2018

Mbledhja e qeverisë në Lezhë do të nisë nesër në orën 16:00, në sallën e Bibliotekës së qytetit, pranë vend-varrimit të Skënderbeut.

Rreth 30 minuta më pas, Kryeministri pritet të njoftojë para mediave vendimet e marra nga Këshilli i Ministrave. Pjesë e transfertës së qeverisë në Lezhë është edhe një event kushtuar Vitit të Skëndërbeut, që pritet të mbahet pasditen e të premtes, rreth orës 17:00.

Mëngjesi i të shtunës ka në program një takim të Kryeministrit dhe ministrave me drejtuesit qëndrorë e vendor të qarkut Lezhë, që pritet të zhvillohet në Shëngjin. Tema të diskutimit do të jenë reforma e ujit, turizmi, shërbimet si dhe Viti i Skëndërbeut.

Anëtarët e qeverisë do të shpërndahen më pas me vizitat në terren, ku Kryeministri do të inspektojë Portin e Shëngjinit dhe Depon e re të Ujësjellësit të Lezhës. Mesditën e së shtunës, Kryeministri dhe ministri i Brendshëm do të marrin pjesë në një aktivitet me rastin e 105 vjetorit të themelimit të Policisë së Shtetit.

Pas një dreke me përfaqësues të agroturizmit, qeveria do të ndalet pasditen e të shtunës në Rrëshen, ku do të zhvillohet një takim për bashkëqeverisjen me njerëzit e zakonshëm, duke mbyllur kështu axhendën./abcnews.al

vlcsnap-error015-1280x720.jpg
us er12:08 | 11/01/2018

Vrasja e dy motrave nga Ishulli i Lezhës, Alma dhe Elda ka tronditur mbarë opinionin publik jo vetëm në vendin tonë. ABC News shkoi pranë familje Frroku aty ku janë hapur dyer e mortit, kurse disa pjestarë të familjes kanë shkuar në Zvicër për të tërhequr trupat e pajetë.

Familja e dy motrave, Alma dhe Elda Frroku në lagjen “Xhenjo” të Lezhës, që u vranë në Zvicër është në zi.

Familjarët nuk janë në dijeni të ndonje konflikti që mund të ketë çuar në vrasjen e dy vajzave të tyre 38 dhe 31 vjeçare.

Në Lezhë opinioni është shokuar. Familja e vajzave ka hapur dyert e mortit pret e përcjell ngushëllues. Kurse vëllai i motrave ka shkuar atje ku ka ndodhur ngjarja për të tërhequr kufomat.

Ato u vranë në rrethana ende të paqarta nga bashkëshorti i 38 vjeçares Alma Frroku. 54 vjeçari Ruzhdi Buzhala nga Kosova është ndaluar nga policia.

Çifti jetonte prej gati 20 vjetësh në Zvicër dhe nga martesa e tyre kishin 3 fëmijë. Ngjarja ndodhi në Hausen të Kantonit Aargau. Motra e Almës, e vogla kishte shkuar aty për të kaluar festat e fundvitit, por gjeti vdekjen e dhunshme.

Gazetar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono