levizja 5 yjet

di-maio.jpg
G. P.21:16 | 09/02/2019

Lideri i Jelekëve të Verdhë, Shalenson konfirmoi se do të bashkohen me Lëvizjen 5 Yjet të Italisë për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare europiane, duke theksuar se kanë të njëjtat këndvështrime.

Jelekët e Verdhë dëshirojnë të bëhen aletatë të Lëvizjes 5 Yjet dhe ndërkohë do të krijojnë një lëvizje të madhe popullore e cila do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare europiane. Lideri i lëvizjes franceze Kristof Shalenson deklaroi se synimi është transformiimi i Europës.

Duke komentuar takimin me Luixhi di Maio, ai ushpreh se kanë të njëjtin këndvështrim për emigracionin, duke mos varfëruar më popujt afrikanë e duke i lejuar ata të zhvillohen.

Duke konfirmuar dhe njëherë më shumë se lëvizja në Francë do të jetë simotër e Lëvizjes 5 Yjet në Itali, ai shtoi se takimi u përqëndrua më shumë në shkëmbimin e teknologjive.  Lideri i Jelekëve të Verdhë u shpreh se vizita e Di Maios në Francë shkaktoi tronditjen e institucioneve franceze./abcnews.al

italia123.jpg
G. P.22:59 | 09/05/2018

Partitë politike në Itali i kanë kërkuar edhe 24 orë kohë Presidentit në përpjekje për të gjetur një marrëveshje për krijimin e qeverisë. Sipas mediave italiane, nga radhët e së djathtës fjalën e fundit do ta thotë ish-kryeministri Berlusconi.

Klasa politike në Itali po pret me ankth vendimin e ardhshëm të kreut të shtetit, pasi partitë Liga e Veriut dhe Lëvizjes 5 Yjet kanë kërkuar edhe 24 orë për të gjetur një marrëveshje për formimin e qeverisë. Gjatë pasdites, Matteo Salvini dhe Luigi di Maio janë ulur në një takim kokë më kokë, në përfundim të të cilit i kanë bërë kërkesën e tyre Presidentit Mattarella.

“Brenda 24 orëve do të kem diçka për të thënë, por çfarëdo që të ndodhë aleanca e së djathtës nuk do të prishet. Përkundrazi, ekzistenca e saj është një parakusht”, ka thënë Salvini, i cili ka shtuar se do të ketë kontakte të mëtejshme me interlokutorët politikë, përfshirë aleatin Silvio Berlusconi.

Ndërkohë, kreu i 5 Yjeve, Di Maio ka bërë me dije se po vazhdon fushatën elektorale për t’i paraprirë opsionit të zgjedhjeve të reja në rast dështimi.

“Unë nuk e kam ndërprerë fushatën. Salvini më kërkoi 24 orë të tjera dhe së bashku ia kërkuam presidentit, por unë fushatën do ta vazhdoj”, ka thënë Di Maio.

Sipas agjencisë së lajmeve “ANSA”, që citon eksponentët e Ligës së Veriut, fjala e fundit i takon ish-kryeministrit Berlusconi.

“Tani presim që Berlusconi të flasë qartë brenda 24 orëve. Duhet t’i hedhim hapat me radhë dhe i ardhshmi është pritja e lëvizjes së Kavalierit”, ka thënë kreu i grupit parlamentar të Ligës, Gianmarco Centinaio, i cili është shprehur optimist.

Italia është pa qeveri që prej zgjedhjeve të 4 Marsit, që nxorrën fituese Lëvizjen 5 Yjet që garoi e vetme dhe bllokun e djathtë të kryesuar nga Liga e Veriut. Por asnjë prej palëve nuk siguroi dot shumicën për të qeverisur e vetme./abcnews.al

ITALIA-1280x720.jpg
ent ela20:23 | 26/04/2018

Italia duket se ndodhet fare pranë zhbllokimit të ngërçit politik që prej zgjedhjeve të 4 marsit. Lëvizja 5 Yjet dhe Partia Demokratike po përafrojnë qëndrimet dhe shanset për një aleancë qeverisëse janë të mëdha.

Pas thuajse dy muaj nga zgjedhjet e përgjithshme, Italia duket se ka hyrë në binarët e duhur për krijimin e qeverisë. Personi i mandatuar nga presidenti Serxho Matarela për të negociuar krijimin e një koalicioni ka deklaruar se misioni i tij ka përfunduar me sukses. “Mandati eksplorativ ka patur rezultat pozitiv dhe misioni mbyllet këtu”, ka deklaruar Roberto Fiko, në përfundim të takimit të radhës me kreun e shtetit. Takimi i ardhshëm që pritet të konfirmojë lidhjen e aleancës mes Lëvizjes 5 Yjet dhe Partisë Demokratike është caktuar më 3 maj. “Dialogu mes dy partive ka nisur. Këto ditë do të ketë edhe dialogje brenda grupeve parlamentare, derisa të vijë përgjigjia e lidershipit të PD”, ka deklaruar Fiko. Ndërkohë, kryetari në detyrë i së majtës, Mauricio Martina ka deklaruar se mes palëve ka ende diferenca, por janë bërë shumë hapa përpara. Kryetari i 5 Yjeve, Luixhi di Maio ka kërkuar një përpjekje të fundit për zgjidhjen e ngërçit, ndryshe ka paralajmëruar rimbajtjen e zgjedhjeve. Ndërsa për liderin e Ligës së Veriut, Matteo Salvini, aleanca e mundshme mes dy partive ka tiparet e një telenovele. /abcnews.al

italia.jpg
G. P.22:55 | 24/04/2018

Shanset për krijimin e koalicionit qeverisës në Itali kanë anuar majtas. Lëvizja 5 Yjet, partia që siguroi më shumë vota e vetme në zgjedhjet e 4 Marsit, i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit të majtës duke mbyllur hesapet me Ligën e Veriut.

Mundësitë për formimin e qeverisë në Itali kanë marrë një drejtim të ri. Lideri i Lëvizjes 5 Yjet, Luigi di Maio i ka hapur dyert bashkëpunimit me Partinë Demokratike dhe ia ka mbyllur ato Ligës së Veriut. Në një komunikim me mediat, Di Maio ka deklaruar se pas 50 ditë përpjekje për një projekt të përbashkët me partinë e Matteo Salvinit shanset për një pakt kanë perënduar.

Në deklaratën e tij, Di Maio ka përshëndetur qasjen e drejtuesit të përkohshëm të së majtës, Maurizio Martina, por ka shtuar se në rast se edhe kjo përpjekje do të dështonte, zgjidhja do të jetë kthimi tek kutitë e votimit.

Lëvizja e 5 Yjeve vjen një ditë pasi presidenti Mattarella ngarkoi me detyrën e kryeministrit të përkohshëm presidentin e Dhomës së Parlamentit, Roberto Fico, për të zgjidhur ngërçin politik që ka përfshirë Italinë që pas zgjedhjeve të 4 marsit. Në këndvështrimin e Di Maios, Salvini vendosi t’i qëndronte besnik koalicionit me aleatët dhe jo Italisë dhe italianëve.

Ndërkohë, përfaqësuesi i së majtës, Maurizio Martina i ka bërë të qartë kryeministrit negociator se është i gatshëm të shqyrtojë ofertën e Lëvizjes 5 Yje, gjithmonë nëse ajo do të zeronte shanset për një aleancë me Ligën e Veriut./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono