Leverkusen
Festa e lojtarëve të Sampdorias pas fitores në derbi

1-5.jpg
Veronik Istrefaj23:24 | 11/12/2019

Cristiano Ronaldo shënoi golin e parë për Juventusin në atë fitore 0-2 kundër Leverkusen. Në Gjermani, forcat e sigurisë janë ekstreme, por në fund të takimit, një tifoz i ka shpëtuar stjuardëve, duke iu afruar me shpejtësi Cristiano Ronaldos.

Ai e kapi nga qafa yllin portugez dhe nuk e lëshoi. Ronaldo tentoi të largohej dhe në ndarje e sipër, u gërvisht në qafë. Një nga stjuardët arriti të kapë tifozin dhe ta largojë, por Ronaldo ishte shumë i acaruar.

Portugezi e humbi toruan dhe i foli ashpër tifozit që u fut në fushë dhe stjuardit që nuk e ndaloi në kohë. Buffon dhe pjesa tjetër e skuadrës u munduan ta qetësojnë yllin portugez./abcnews.al

Ronaldo-Leverkusen.jpg
Veronik Istrefaj22:38 | 11/12/2019

Cristiano Ronaldo ka shënuar golin e parë dhe të avantazhit për Juventusin në takimin kundër Bayer Leverkusen. “Zonja e Vjetër” priti plot 75 minuta për të gjetur golin e avantazhit.

De Sciglio driblon në mënyrë të shkëlqyer kundërshtarin e tij dhe pason për te Pjanic. Ky i fundit jep një pasim të shkëlqyer për Dybala, që del i lirë nga krahu i majtë.

Argjentinasi sheh mjaft mirë në qendër partnerin e tij në sulm, Cristiano Ronaldon, dhe e shërben menjëherë. Ylli portugez, me portën e boshatisur, nuk e ka të vështirë të shënojë, duke çuar shifrat në 1-0./abcnews.al

Hrdecky.png
Veronik Istrefaj22:38 | 30/11/2019

Portieri i Bayer Leverkusen, Luksa Hradecky, bëri plot 10 pritje në ndeshjen kundër Bayern, një rekord personal në Bundesliga. Gardiani 30-vjeçar ishte më i miri në fushë për Leverkusenin në atë fitore 1-2. Pas ndeshjes, Hradecky dha një intervistë shumë të veçantë.

“Bëmë një ndeshje të madhe, e merituam fitoren. Shumë do të shohin vetëm statistikat dhe do të thonë se ishim me fat. Edhe ne kemi bërë shumë ndeshje ku statistikat kanë qenë në favorin tonë, por nuk kemi fituar.

Sot, ia dolëm. Të gjithë sakrifikuam, unë luajta 20 minutat e fundit të pjesës së parë pa lentet e mia. Nuk shikoja asgjë me njërin sy. Nuk kisha kohë të kontrolloja, Bayerni po na sulmonte vazhdimisht. Gjëja më e vështirë në karrierën time, të luaj 20 minuta me vëzhgim të turbullt përballë Bayern Munchen”, përfundoi gardiani 30-vjeçar./abcnews.al

Volland.png
Veronik Istrefaj20:56 | 26/11/2019

Janë mbyllur dy sfidat e para të UEFA Champions League për ditën e sotme. Bayer Leverkusen ka marrë një fitore shumë të rëndësishme 0-2 në transfertë përballë Lokomotivës së Moskës.

Skuadra gjermane shpreson ende te një kualifikim nga faza e grupeve dhe do të bëhet “tifoze” me Juventusin, duke shpresuar te një fitore e skuadrës italiane përballë Atletico Madridit.

Situata në këtë grup është e tillë: Juventusi kryeson me 10 pikë, Atletico me 7 dhe LEverkusen me 6 pikë. Takimi tjetër mes Galatasaray dhe Club Brugge ka qenë shumë i luftuar, ka pasur tension dhe gol në sekondat e fundit.

Vendasit turq kaluan të parët në avantazh në minutën e 11-të, por në sekondat e fundit, skuadra belge arriti të barazojë./abcnews.al

UEFA Champions League

Galatasaray – Club Brugge  1-1
Buyuk 11′ / Diatta 90+4′

Lok. Moskës – B. Leverkusen  0-2
Zhemaletidov (ag) 11′, Bender 54′

Barcelona-Messi.png
Vladimir Prenga08:43 | 21/11/2019

Barcelona ka në gjirin e saj një numër të madh lojtarësh, të cilët nuk kanë hapësira dhe lëvizja më  emirë për ta është huazimi, ose shitja. Një prej tyre është edhe mbrojtësi Jean-Clair Todibo. Deri më tani i riu 19-vjeçar ka luajtur vetëm në dy ndeshje në La Liga, njërën prej tyre si titullar kundër Sevilla.

Sipas katalanases “Sport”, Barcelona ka vendosur ta shesë mbrojtësin në janar. Gjithsesi do të përdoret strategjia e zakonshme, ku në kontratën e tij do të vendoset një klauzolë që i jep të drejtën klubit spanjoll për ta riblerë për një shumë të caktuar.

Momentalisht bisedimet kanë nisur me gjermanët e Bayer Leverkusen, por ka interes edhe nga disa klube të tjerë. Në Angli Watford është klubi që po e vëzhgon me kujdes. Për kartonin e Tobido, Barcelona kërkon 10 milionë euro. /abcnews.al

Real.png
Veronik Istrefaj23:18 | 06/11/2019

Janë mbyllur sfidat e sotme të UEFA Champions League, sfida ku golat dhe momentet spektakolare ishin të shumtë. Real Madrid ka shkatërruar 6-0 skuadrën e Galatasaray në “Santiago Bernabeu”. Rodrygo shënoi tripletë, ndërsa Benzema shënoi dy herë. Golin tjetër e shënoi kapiteni Ramos me penallti.

PSG ka fituar minimalisht 1-0 kundër Club Brugge. Ka mjaftuar një gol i Icardit që kampionët e Francës të marrin tri pikët dhe të kualifikohen nga faza e grupeve.

Bayer Leverkusen ka mposhtur 2-1 ekipin e Atletico Madrid, duke i mohuar të drejtën e kualifikimit ekipit spanjoll. Gola të shumtë në ndeshjet e sotme në Champions, që si gjithmonë nuk ngurrojnë të na dhurojnë emocione të shumta./abcnews.al

Volland-1280x720.jpg
Veronik Istrefaj22:24 | 06/11/2019

Bayer Leverkusen ka shënuar dhe golin e dytë në sfidën kundër Atletico Madrid, duke i befasuar të besuarit e Simeones sapo filloi pjesa e dytë. Ishte kapiteni Kevin Volland ai që dyfishoi rezultatin, pas autogolit të mesfushorit Thomas.

Karim Bellarabi kroson mirë nga krahu i djathtë i sulmit dhe gjen në qendër Volland. Kapiteni i Leverkusen tregon të gjitha aftësitë e tij, duke e mbrojtur mirë topin dhe duke goditur fort me të djathtën. Asnjë shans për Oblak dhe festa në Gjermani ka nisur…/abcnews.al

UEFA Champions League

B. Leverkusen – A. Madrid   2-0
Thomas (ag) 41′, Volland 55′

Havertz.png
Veronik Istrefaj17:40 | 06/11/2019

Talenti i Bayer Leverkuse, Kai Havertz, ka shtuar edhe më tepër zërat për një kalim të mundshëm të tij te skuadra e Bayern Munchen. Gjermani është një ndër lojtarët më të kërkuar në merkato dhe Bayern është një nga ekipet e interesuara. Për këto zëra, Havertz tha:

“Bayern është klubi më i madh në Gjermani dhe ka pasur shumë lojtarë që kanë qenë të suksesshëm që në moshë të re. Gjithashtu, edhe lojtarë të rinj që janë transferuar atje kanë shkëlqyer.

Ka zëra që më lidhin me Bayernin, po të shikojmë se ccfarë do të ndodhë. Ka disa lojtarë që duan të qëndrojnë pranë familjes së tyre, ndërsa disa të tjerë duan të largohen drejt një qyteti tjetër.

Unë një gjë e kam të qartë: Nëse do të bëhesh yll dhe të luash në Gjermani, Bayern Munchen është ekipi i duhur”, përfundoi Havertz./abcnews.al

Morata-1-1280x853.jpg
Veronik Istrefaj20:59 | 22/10/2019

Janë mbyllur dy sfidat e orës 18:55 në Champions League për ditën e sotme. Atletico Madrid priti ekipin e Bayer Leverkusen në “Ëanda Metropolitano” dhe arriti të triumfojë me rezultatin e ngushtë, 1-0. Ka mjaftuar një gol i Alvaro Morata në minutën e 78-të që djemtë e Simeones të marrin tri pikë të vyera në Grupin D. Këto tri pikë, i japin kreun Atleticos (7 pikë), ndërsa Juventusi në vend të dytë ka një ndeshje më pak në kuotën e 4 pikëve.

Ndërsa në Ukrainë, sfida mes Shakhtar Donetsk dhe Dinamo Zagreb ka qenë spektakolare, duke u mbyllur me rezultatin 2-2. Ishin vendasit ata që shënuan të parët, me anë të Konoplyanka. Sulmuesi konkretizon me gol një aksion shumë të bukur të ukrainasve në minutën e 16-të. Por ky avantazh nuk do të zgjaste shumë, pasi kroatët arritën të barazonin shumë shpejt. Fantazisti Olmi shënoi në minutën e 24-ët, për të barazuar shifrat.

Jo vetëm kaq, por në pjesën e dytë, Dinamo arriti të përmbysë gjithçka, falë një penalltie të shndërruar në gol nga Orsic në minutën e 60-të. Shakhtar arriti të shmangë humbjen vetëm në minutën e 75-të, kur Dodo do të vendoste rezultatin final të sfidës në 2-2./abcnews.al

Champions League, raundi 3

Grupi D
Atletico Madrid – Bayer Leverkusen 1-0
Morata 78′

Grupi C
Shakhtar Donetsk – Dinamo Zagreb  2-2
Konoplyanka 16′, Dodo 75′ / Olmo 24′, Orsic 60′

 

Coutinho.png
Veronik Istrefaj17:42 | 28/09/2019

Janë luajtur 5 nga 6 sfidat e planifikuara për sot në Bundesligë, të vlefshme për javën e gjashtë. Bayern ka triumfuar me shumë vështirësi 2-3 në transfertë përballë Paderborn. Golat nga Gnabry, Coutinho dhe Lewandowski kanë mjaftuar për bavarezët, që marrin kështu tri pikë të rëndësishme.

Leverkusen ka mposhtur bindshëm 0-3 ekipin e Ausburg, që po kalon një moment për t’u harruar. Talenti Havertz gjeti sërish rrugën e rrjetës. Edhe M’Gladbah ka marrë një fitore bindëse në transfertë 0-3. Plea, Thuram dhe Neuhaus ishin autorët e golave në takimin kundër Hoffenhaim.

Wolfsburg ka triumfuar 0-1 në fushën e Mainz, falë golit të Tisserand që në minutën e 9-të. Schalke i dha një leksion ekipit të Leipzig, duke i mposhtur 1-3 në shtëpinë e këtyre të fundit./abcnews.al

Bundesliga, java 6

Paderborn – Bayern Munchen  2-3
Ausburg – Leverkusen  0-3
Hoffenhaim – M’Gladbah  0-3
Mainz – Wolfsburg  0-1
Laipzig – Schalke  1-3


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono