Legjionarët

Memushaj.jpg
Igli Nikolli19:05 | 07/12/2019

Pescara ia doli të shënonte dy gola përballë Venezias, por në fund mori vetëm një pikë. 2-2 u mbyll ndeshja e zhvilluar në stadiumin e “Delfinëve”, teksa Ledian Memushaj dhuroi asistin e golit të dytë, që u realizuar nga Jose Machin.

Përvec mesfushorit vlonjat, si titullar për Pescarën u aktivizua edhe Elhan Kastrati. 22-vjeçari shqiptar ishte i pafat në golin e parë të miqve. Ishte minuta e 70-të dhe portieri shqiptar nuk e llogariti mirë kohën e daljes, teksa topi i goditur nga një lojtar i Venezias u devijua me finte nga Kastrati.

Topi përfundoi në rrjetë, teksa një minutë përpara fundit të ndeshjes erdhi edhe goli i barazimit për Venezian. Pescara renditet në vend të tetë me 21 pikë në Serie B, katër më pak se vendi i dytë që të dërgon në elitë. /abcnews.al

Gjimshiti.jpg
Igli Nikolli16:56 | 07/12/2019

Një gol i Berat Gjimshitit në minutat shtesë i dhuroi një fitore të rëndësishme Atalantës përballë Veronës. Mbrojtësi shqiptar shfrytëzoi një pasim të Toloi dhe mposhti portierin mik me një gjuajtje të fortë nga afër.

Verona ishte dy herë në avantazh, por ekipi bergamask përmbysi gjithçka dhe fitoi 3-2. Di Carmine zhbllokoi ndeshjen në mesin e pjesës së parë. Miqtë u treguan dinakë, kryen shpejt një rivënie anësore dhe sulmuesi italian mposhti Gollinin me një goditje diagonale.

Atalanta reagoi dhe gjeti barazimin në minutën e 44-t me anë të Malinkovskyt. Gjuajtje fantastike me të majtën e ukrainasit dhe gol shumë i bukur. Miqtë kaluan sërish në avantazh me anë të Di Carmine në minutën e 57-të, por Muriel riktheu shumë shpejt baraspeshën.

Dawidowicz la Veronën me dhjetë lojtarë pesë minuta përpara fundit dhe Atalanta u hodh në sulm në kërkim të golit të fitores. Gjimshiti u kthye në heroin e ekipit dhe në stadium shpërtheu festa në minutën e tretë shtesë.

Kjo fitore e dërgon Atalantën në vend të gjashtë me 28 pikë. Vendi i katërt është një pikë lart, teksa Verona mbetet e nënta me 18 pikë. Goli i parë për mbrojtësin e Shqipërisë. Në krahun tjetër, Rrahmani u aktivizua gjatë gjithë ndeshjes, ndërsa Kumbulla e ndoqi sfidën nga pankina. /abcnews.al

Atalanta – Verona 3-2
(Malinkovsky 44′, Muriel (pen) 64′, Gjimshiti 90+3’/ Di Carmine 23′, 57′)

Kumbulla-1280x803.jpg
Igli Nikolli16:15 | 06/12/2019

Ndeshja e radhës është shumë e vështirë për Veronën. Ekipi i Kumbullës dhe Rrahmanit do të përballet me Atalantën e Gjimshitin në transfertë. Ivan Juric ka dalë në konferencën për shtyp përpara ndeshjes së nesërme.

Trajneri ndalet edhe te gjendja e Marash Kumbullës. Mbrojtësi i talentuar qëndron pushim prej ndeshjes së 3 nëntorit kundër Brescias si pasojë e një dëmtimi. Shqiptari është rikthyer në stërvitje, teksa trajneri kroat sqaron gjendjen e tij.

Kumbulla është stërvitur pjesërisht në dy seanca. Do e grumbulloj për ndeshjen e nesërme, por nuk do e nisë ndeshjen si titullar“, thekson Ivan Juric, trajneri i Veronës. /abcnews.al

Parma.png
Igli Nikolli21:12 | 05/12/2019

Parma vuajti kundër Frosinones, por në fund ia doli të kualifikohej në fazën e 1/8 në Kupën e Italisë. Ekipi emilian fitoi 2-1, penalltia e Hernani në minutat shtesë vendosi sfidën teksa kundërshtari i radhës në këtë kompeticion është Roma e Fonsecas.

 

Siligardi kaloi Parmën në avantazh në pjesën e parë me një gol shumë të bukur, por miqtë lacialë, të cilët garojnë në Serie B, barazuan me anë të Trotta në pjesën e dytë. U duk se ndeshja do të shkonte në shtesa, por vendasit fituan një penallti në minutën e dytë shtesë.

 

Braziliani Hernani u tregua i saktë dhe vulosi kalimin më tej të ekipit të tij. Kastriot Dermaku u rikthye titullar pas qëndrimit në stol në përballjen kundër Milanit. Mbrojtësi i kombëtares kuqezi u aktivizua gjatë gjithë ndeshjes dhe në fund festoi bashkë me shokët e tij kualifikimin. /abcnews.al

Parma – Frosinone 2-1
(Siuligardi 20, Hernani (pen) 90+2′ / Trotta 71′)

Strakosha-Thomas.png
Igli Nikolli13:58 | 03/12/2019

Lazio po kalon një formë shumë të mirë në kampionat. Ekipi i Inzaghit ka fituar të gjashtë ndeshjet e fundit dhe renditet në vend të tretë me 30 pikë, 7 më pak se Interi kryesues dhe 6 më pak se Juventusi. Ndeshja e radhës është kundër kampionëve në fuqi.

Lazio pret ekipin e Sarrit në “Olimpico” të shtunën dhe Thomas Strakosha nuk i trembet bardhezinjve. Në një prononcim për Lazio Style Radio, 24-vjeçari shqiptar tregon rëndësinë e madhe që ka mbështetja dhe dashuria e tifozëve, teksa analizon dhe duelin e fundjavës kundër Juventusit.

TIFOZËT – “Kemi nevojë për mbështetje dhe diçka e tillë na karikon për të ecur përpara. Tifozët na mbështesin në stadium, por edhe kur i takojmë në përditshmërinë tonë. Nuk kam kryer asnjë pritje në ndeshjen e fundit? Diçka shumë e mirë, do të thotë se skuadra nuk i ka lënë hapësira kundërshtarëve”.

JUVENTUS – “Të shtunën na pret një ndeshje e rëndësishme për ecurinë tonë. E dimë se çdo pikë ka vlerë, por nuk i frikësohemi askujt. E respektojmë Juventusin, janë një skuadër e madhe, por ne duam të japim maksimumin dhe të vazhdojmë në rrugëtimin tonë”. /abcnews.al

Ajax-Selahi.png
Igli Nikolli14:12 | 01/12/2019

Spektakël, gola dhe emocione në ndeshjen Twente-Ajax. Vendasit shënuan dy gola të shpejtë në pjesën e parë, por Ajaksi është shumë i fortë dhe ia doli të përmbyste gjithçka. Lindon Selahi e nisi si titullar i Twentes këtë ndeshje dhe ishte autori i asistit të golit të dytë, teksa u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 60-të.

Japonezi Nakamura zhbllokoi ndeshjen me një gol fantastik pas çerek ore loje. Twente sulmoi sërish dhe dyfishoi pas katër minutash. Lindon Selahi, 20-vjeçari i kombëtares kuqezi, dhuroi një asist për Cantalapiedrën dhe ky i fundit realizoi golin e dytë.

Kampionët në fuqi nuk u dorëzuan dhe nisën të reagojnë. Noa Lang shkurtoi shifrat në pjesën e parë. Sulmuesi 20-vjeçar shënoi edhe dy gola të tjerë në pjesën e dytë për të plotësuar trigolëshin në fitoren e sotme.

Dy gola arriti të realizojë edhe Klass-Jan Huntelaar. Përfundimisht 2-5 për Ajax, që vazhdon të kryesojë me 41 pikë, 9 më shumë se ndjekësit e AZ Alkmaar. Twente qëndron në vend të 12-të me vetëm 18 pikë të grumbulluara pas javës së 15-të. /abcnews.al

Twente – Ajax 2-5
(Nakamura 15′, Cantalapiedra 19′ / Lang 32′, 51′, 70′, Huntelaar 61′, 90+6′)

Rrahmani-2.png
Igli Nikolli18:27 | 29/11/2019

Jo vetëm Marash Kumbulla. Një tjetër zbulim i këtij sezoni në Serie A është edhe Amir Rrahmani. Mbrojtësi dardan la Dinamo Zagreb në verë dhe u transferua te Verona. Paraqitjet e 25-vjeçarit kanë qenë shumë të mira dhe bashkë me Kumbullën kanë formuar një “digë” në mbrojtjen e ekipit italian.

Kapiteni i Kosovës numëron 1159 minuta aktivizim në kampionat dhe ka marrë vetëm një karton të verdhë. Calciomercato.com e krahason me Skriniar të Interit në aspektin fizik dhe personalitetin që shfaq në fushë. Napoli e pëlqen shumë, ka marrë informacion te klubi veronez dhe është gati të nisë negociatat për shqiptarin.

Verona ka deklaruar se nuk do të shesë asnjë lojtar në janar dhe gjithçka po përflitet për sezonin e ardhshëm. Rrahmanit i mbetet të vazhdojë punën e të dhurojë paraqitje pozitive, teksa vera mund të sjellë transferimin te ekipi i famshëm italian. /abcnews.al

Selmani-Gentian.png
Igli Nikolli20:30 | 28/11/2019

Gentian Selmani la Laçin në verë dhe nisi një aventurë në Turqi. Portieri i talentuar po vijon karrierën me Menemenspor, ekip që garon në divizionin e dytë të futbollit turk dhe synon ngjitjen në elitë.

21-vjeçari ka postuar në rrjetet sociale një reagim në lidhje me tragjedinë e ndodhur në Shqipëri si pasojë e tërmeteve. Shokët e skuadrës kanë pozuar duke bërë shenjën e shqiponjës, një veprim i bukur të cilin e vlerëson edhe Selmani.

Postimi i portierit shqiptar

Dua të falënderoj skuadrën time Menemenspor për solidaritetin e treguar në tërmetet që kanë ndodhur këto ditë në vendin tonë. Ngushëllimet më të thella për viktimat e kësaj katastrofe. Zoti ju dhëntë forcë të kaloni këtë traumë dhe vuajtje të gjithë atyre që kanë humbur njerëzit e zemrës. Së bashku jemi më të fortë!“, shkruan portieri i kombëtares shqiptare. /abcnews.al

Muriqi-1.png
Igli Nikolli16:17 | 28/11/2019

Vedat Muriqi ishte mungesa e madhe e Kosovës në dy ndeshjet e fundit eliminatore të Euro 2020. Mungesa e “gjigantit” të sulmit u ndje në dy humbjet përballë Çekisë dhe Anglisë.

25-vjeçari pësoi një dëmtim në fitoren 3-2 kundër Kasimpasa. Në ndeshjen e 8 nëntorit, Muriqi shënoi një dygolësh dhe qëndron pushim prej asaj përballje. Sulmuesi dardan ka lënë pas krahëve problemet fizike dhe ka rinisur stërvitjen me Fenerbahcen.

Klubi turk ka dhënë lajmin e mirë me anë të një postimi në rrjetet sociale, aty ku shkruan: “E gjeni dot se kush është rikthyer?” Muriqi është golashënuesi më i mirë i ekipit në kampionat, teksa numëron 7 gola të shënuar dhe një asist të dhuruar. /abcnews.al

Kumbulla-1280x803.jpg
Igli Nikolli20:10 | 24/11/2019

Garës për shërbimet e Marash Kumbullës i është bashkuar edhe Interi. Agjenti i lojtarit e konfirmon diçka të tillë në një prononcim për FC Internews. Gianni Vitali ka folur rreth së ardhmes së një prej zbulimeve të këtij sezoni në Serie A.

19-vjeçari po zhvillon një sezon fantastik dhe shumë klube të mëdha po ndjekin me interes ecurinë e tij. Vitali sqaron gjithçka, teksa shpjegon se pse lojtari i kombëtares shqiptare nuk ka një çmim kartoni për momentin.

Inter është i interesuar dhe po e monitoron Kumbullën. Klubi zikaltër është gjithmonë i vëmendshëm ndaj lojtarëve të rinj, të cilët bien në sy me paraqitjet e tyre. Për momentin nuk asnjë tratativë mes Interit dhe Veronës.

Lojtari pëlqehet shumë në Serie A por edhe jashtë Italisë. Verona nuk i ka vendosur ende një çmim, sepse asnjë klub nuk është ulur në tryezën e bisedimeve për të diskutuar konkretisht me drejtuesit e klubit. Në fund të kampionatit do të përcaktohet gjithçka dhe Kumbulla do të ketë një çmim konkret“, përfundon agjenti i lojtarit shqiptar. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono