LDK

albin-kurti-1.jpg
nev ila17:49 | 18/10/2019

Grupet punuese të dy partive opozitare fituese në Kosovë, Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike u takuan sot në selinë e LDK-së në Prishtinë dhe diskutuan lidhur me marrëveshjen e koalicionit qeverisës. Dy grupet punuese u dakorduan lidhur me përmbajtjen dhe parimet e marrëveshjes për bashkëqeverisje.

Në takim u shqyrtuan temat kryesore politike dhe reformat kyçe sektoriale të cilat e presin Qeverinë e re.

Palët u dakorduan për intensifikimin e takimeve. Dy grupet pritet të vazhdojnë nëse diskutimet për marrëveshjen për bashkëqeverisje./abcnews.al

vjosa-osmani-1.jpg
ad min23:02 | 11/10/2019

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës ka mohuar zërat se ka ngrirë marrëdhëniet me lëvizjen Vetëvendosje, por ka deklaruar se marrëveshja me të për krijimin e qeverisë do të bëhet vetëm pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve të së dielës.

Vetëm pak kohë pasi zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, tha se kjo parti i prolongon bisedat me VV-në për arritjen e marrëveshjes për formimin e Qeverisë, kreu i po të njëjtës parti ka deklaruar ndryshe. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se partia e tij do të vazhdojë kontaktet me Vetëvendosjen për të harmonizuar qëndrimet për koalicion për të cilin, siç ka thënë ai, “mendojmë se është i mundur”.

Isa Mustafa, kryetar i LDK-së: Ulja në tavolinë për marrëveshjen përfundimtare do të bëhet vetëm kur të certifikohen rezultatet përfundimtare. Deri atëherë ne do të flasim, do të komunikojmë dhe do të kontaktojmë për të parë se sa prej çështjeve qeveritare janë të hapura, në mënyrë që të mos i bëjmë këto pas marrëveshjes.

Edhe kandidatja e LDK për kryeministre Vjosa Osmani, ka thënë se nuk është ndalur procesi i negociatave me Lëvizjen Vetëvendosje, për afrimin e programit të përbashkët qeverisës. Osmani ka thënë se grupet punuese do të krijohen varësisht prej temave.

Vjosa Osmani, kandidate e LDK për kryeministre: Disponimi në kryesi ka qenë shumë i mirë dhe nuk ka patur asnjë vendim për t’i ngrirë bisedimet me VV. Përkundrazi ka patur një vendim për të vijuar bisedimet mes ekspertëve tanë, që të diskutohen çështjet programore në mënyrë që të mos lihen pas negociatave.

Gjatë ditës pas mbledhjes së kryesisë  zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa tha se nuk do të ketë negociata me Vetëvendosjen deri në shpalljen e rezultateve përfundimtare nga KQZ-ja.

“Diskutuam faktin se kemi një rezultat të ngushtë me VV, 50 me 50 dhe do presim rezultatin final, duke pasur parasysh se disa qendra votimi do të rinumërohen dhe do të numërohen votat e mërgatës”./ABC News Albania

arben-malaj.jpg
ad min21:21 | 08/10/2019

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë ishte tema që u diskutua këtë të martë në emisionin “Provokacija” mes gazetarit Mustafa Nano dhe analistit Armand Shkullaku. Ky i fundit tha se nuk ishte i habitur për mënyrën se si u zhvilluan zgjedhjet.

“Nuk jam i habitur. Vazhdimisht zgjedhjet kanë qenë të tilla. Nuk ka pasur kontestime të rezultatit, ka pasur probleme gjatë votimit, akuza për blerje vote, por momenti final, të gjitha palët pranojnë vullnetin e popullit që është brenda kutive të votimit”, tha ai.

Shkullaku tha se qytetarët kosovarë e konsiderojnë shtetin të shenjtë, drejtësia nuk është vegël e pushtetit dhe ndryshe nga Shqipëria ka një shoqëri civile shumë aktive. Fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje, Shkullaku e sheh si ndryshimin e madh politik për Kosovën, por është lajm i mirë edhe për rajonin.

“Unë mendoj se është një lajm i mirë jo vetëm për Kosovën, por për të gjithë rajonin . Po të shikosh, jo vetëm Shqipëria, Mali i Zi, Serbia është e njëjta kastë politike që riciklohet, ka 30 vjet në pushtet. Jo rastësisht rajoni është më i prapambeturi. Nëse ndryshimi ka ndodhur në Kosovë është lajm i mirë sepse mund të ndodhë edhe këtu, mund të ndodhë edhe në vende të tjera. Ka shpresë për ndryshim”, tha ai.

Sipas tij, do të ketë një marrëveshje mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Albin Kurtit.

“Unë them se po, sepse besoj se do të ketë një marrëveshje mes LDK dhe Albin Kurtit sepse këtë radhë zgjedhjet në Kosovë nuk ishin thjesht zgjedhje e qytetarëve për të bërë rotacion politik. Këtë radhë qenë zgjedhje për të bërë ndryshim të madh politik. Kështu që ndryshimi nuk mund të ndalet me makinacione që mund të bëhet nga LDK, që të afrohet me PDK-në të blejnë ca deputetë, këtej andej. Kur ka një frymë të tillë është e pamundur që makinacionet e vogla të ndryshojnë një vullnet kaq të madh”, tha ai.

Thuhet që paraja dhe pushteti janë dy fuqi të mëdha që e transformojnë njeriun. Por Armand Shkullaku beson se kjo nuk do të ndodhë me Albin Kurtin. Sipas tij, ai është një individ që ka kaluar prova të vështira dhe është munduar ta ruajë boshtin dhe parimet e tij. Gjithashtu sipas analistit, fitorja e Kurtit nuk i ka pëlqyer kryeministrit të Shqipërisë.

“Futja e Albin Kurtit në lojë ndryshon padiskutim edhe terrenin gjeopolitik në rajon kur Ramës mund t’i bien gradat e liderit global, pra që kishte në dorë fatin e rajonit, që do bënte bashkimin e sërbëve me shqiptarët etj. Është ndryshe kur ishte Thaçi, Rama, Vuçiç”, tha Shkullaku./abcnews.al

PROVOKACIA-8-TETOR-MONOLOGU-VOLTANA-ADEMI-PJESA-1.mpg_snapshot_28.12-1280x720.jpg
ent ela21:03 | 08/10/2019

Hamendësimeve se vendimi për të mos marrë pjesë në zgjedhje ka qenë për të maskuar lidershipin e opozitës se nuk mund të fitonte dot zgjedhjet dhe sugjerimeve që Partia Demokratike të ndjekë shembullin e LDK-së në Kosovë që në vend të kryetarit të dobët zgjodhi një kandidate si Vjosa Osmani dhe arritit atë rezultat, kryetarja në detyrë e bashkisë së Shkodrës iu përgjigj:

“Unë e kuptoj analizën, është interesant këndvështrimi e pozicionimi ndryshe, por ajo që dua të them është në fakt që kur diskutoheshin çështjet e zgjedhjeve vendore kishim probleme të mëdha me të drejtën e lirisë dhe organzimin e zgjedhjeve të rregullta dhe ishte e domosdoshme sa kohë që e drejta e përfaqësimit u kufizua dhe mendoj që kriza vazhdon të thellohet.

Ne në atë kohë kishim rritje të mbështetjes popullore e qytetare popullore se kauza qëndron, por për të arritur diçka të madhe duhet të luftosh deri në fund. Ne ende nuk e kemi fituar atë luftë dhe sot që flasim. Të gjitha të tjerat nuk marrin kuptim. Unë jam kundër një marrëveshjeje politike se ajo e shtyn krizën që kërkon të mbështetet mbi ca parime dhe nuk prodhon asgjë, se Rama vetëm do manipulojë, mashtrojë e do përdorë çdo instrument tjetër. Të jesh i sigurt që ne do arrijmë se e drejta gjithnjë triumfon. Në çdo vend që kërkon demokraci procese të tilla kanë ndodhur. Kuptohet që sakrifica ka qenë e madhe”.

/abcnews.al

 

 

numerimii.jpg
ad min17:31 | 08/10/2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë publikoi rezultatin përfundimtar të votave të rregullta në zgjedhjet e së dielës, sipas të cilit fituese është Lëvizja Vetëvendosje me 25.48%. Në këtë rezultat nuk përfshihen votat me kusht dhe ato të Diasporës. Po sot Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa vendosi qe nuk do të ketë rinumërim të votave.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka hedhur poshtë ankesat e tri partive politike, LDK-së, PDK-së dhe koalicionit Nisma-AKR-PD të cilat kërkonin rinumërim të votave me pretendimin se kishte një gabim teknik në formularë të rezultateve të subjekteve politike.

Ndërsa kamë publikuar  të rezultateve përfundimtare të votave  të rregullta në bazë të së cilave prin Lëvizja Vetëvendosje me 25.48% të votave, LDK-ja mbetet e dyta me 24.82% të votave, PDK e treta me 21.24% , AAK 11.57%, ndërsa Nisma-AKR 4.96% të votave që i bie të mos e kalojë pragun zgjedhor prej 5%.  Ka mbetur edhe numërimi i votave me kusht deri në shpalljen përfundimtare të këtyre rezultateve.

Ndryshe procesin zgjedhor në përgjithësi misioni vëzhgues i BE-së e konsideron transparent. Ndërsa ka  kritika  për garë jo fer në veri.

“Këto zgjedhje ishin të administruara mirë dhe transparente. Fushata ishte e gjallë dhe konkurruese duke i lejuar garuesve që të bëjnë fushatë lirshëm në Kosovë. Ambienti i fushatës në veri u cenua nga frikësimi, duke vënë në shënjestër kandidatët dhe përkrahësit që nuk ishin rreshtuar me Listën Serbe”.

Gjatë ditës fituesi i zgjedhjeve në bazë të rezultateve preliminare Albin Kurti ka pritur në zyrat e tij ambasadorin amerikan Philipe Kosnet. Sipas Vetëvendosjes në takim është diskutuar për dialogun Prishtinë Beograd dhe luftën kundër korrupsionit.

Derisa po pritet në koalicion i mundshëm LDK-LVV kryetari i Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës  Ramush Haradinaj ka lënë të kuptohet se nuk do të bashkëqeverisë me Kurtin, madje duke e quajtur atë mashtrues.

Kosova të dielën mbajti zgjedhjet e parakohshme parlamentare pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit./ABC News Albania 24/7

vv.jpg
ad min16:30 | 08/10/2019

Ende asgjë zyrtare në Kosovë për nisjen e negociatave LVV-LDK për formimin e një koalicioni qeverisë. Haradinaj nuk e sheh veten në pushtet me Kurtin. Tri parti politike kanë bërë ankesa për parregullsi.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike ende nuk ka nisur negociatat për formimin e një koalicioni qeverisës, së paku jo publikisht. Asnjë deklaratë nga asnjëra këto dy parti për takime të mundshme. LDK ka thënë se nuk do të ndërmarrë asnjë veprim pa publikimin e rezultateve përfundimtare nga KQZ-ja.

Madje kjo parti si dhe dy parti të tjera PDK dhe Nisma Socialdemokrate kanë dërguar ankesa nga PZAP. Sipas kryesuesit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ankesat e këtyre partive kanë të bëjnë me pretendimet se formularët e rezultateve të kandidatëve nuk kanë qenë në rregull dhe votat nuk janë regjistruar ashtu siç duhet.

Ndërkohë kryetari i Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj ka lënë të kuptohet se nuk do të bashkëqeverisë me Kurtin, madje duke e quajtur atë mashtrues. Misioni vëzhgues i BE-së ka kritikuar Listën Serbe për garë jo fer. Ndërsa zgjedhjet në përgjithësi i konsideron transparente.

“Këto zgjedhje ishin të administruara mirë dhe transparente. Fushata ishte e gjallë dhe konkurruese duke i lejuar garuesve që të bëjnë fushatë lirshëm në Kosovë. Ambienti i fushatës në veri u cenua nga frikësimi, duke vënë në shënjestër kandidatët dhe përkrahësit që nuk ishin rreshtuar me Listën Serbe”.

Ky mision gjithashtu ka vënë në pah keqpërdorimin e resurseve publike dhe mungesën e transparencës rreth financimit të fushatës që sipas tyre rezultuan në një fushë lojë të pabarabartë në gjithë Kosovën.

Kosova të dielën mbajti zgjedhjet e parakohshme parlamentare pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit./ABC News Albania 24/7

isa-mustafa-fotot-xhemail-sllovinja-10_8896-1280x850.jpg
ent ela14:51 | 08/10/2019

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila u rendit e dyta në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit ka deklaruar në një intervistë për për gazetën Expres, se kjo forcë është në pritje të përfundimit të numërimit të votave për t’u ulur në tryezën e bisedimive me Albin Kurtin për një koalicion të mundshëm qeveritar. Bashkëpunimi mes dy partive deri tani në opozitë, LDK dhe VV, ka nisur para dy vitesh kur koalicioni PANA krijoi qeverinë.

Para zgjedhjeve të tetorit, dy partitë u përpoqën për të formuar një koalicion parazgjedhor, por këmbëngulja e të dyja partive për të pasur kandidatin përkatës për kryeministër çoi në dështimin e një marrëveshjeje parazgjedhore.

Janë rreth 35 mijë votat e Diasporës dhe më shumë se 24 mijë votat me kusht që ende duhet të numërohen për të pasur një rezultat përfundimtar. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-LDK-ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela13:09 | 08/10/2019

Lidhja Demokratike e Kosovës e renditur e dyta në zgjedhjet e 6 tetorit sipas rezultateve paraprake ka kërkuar rinumërim votash në shkallë vendi. Sipas partisë së Isa Mustafës, ka ndodhur një gabim teknik në formularët e KQZ-së.

Në një deklaratë për gazetën Express, kandidati për deputet nga LDK-ja dhe anëtari i shtabit zgjedhor nga ky subjekt politik, Florian Dushi, u shpreh se kërkohet një numërim në shkallë vendi pasi dhe gabimi ka ndodhur në shkallë vendi.

Pra në të gjithë Kosovën. Sipas tij ky gabim mund të ndikojë në vetë rezultatin e zgjedhjeve. Dhe Nisma e Fatmir Limaj ka bërë një ankesë të ngjashme por duke u përqendruar vetëm në qytetin e Prizrenit. /ABC News Albania 24/7

lideret.jpg
ad min12:46 | 06/10/2019

Liderët e partive kryesore në Kosovë si dhe kandidatët për kryeministër menjëherë pas votimit kanë bërë apel që të gjithë qytetarët të bëhen pjesë e kësaj dite historike.

Nuk kanë munguar apelet dhe mesazhet as në ditën e sotme ku menjëherë pas votimit liderët politikë në Kosovë kanë dhënë mesazhet e tyre për qytetarët e vendit. Hashim Thaçi kreu i shtetit të Kosovës dhe njëherë më shumë, pas votimit, ka kërkuar që ai i së dielës të jetë një proces elektoral i lirë dhe i drejtë.

Ramush Haradinaj kandidati për kryeministër i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës bëri apel që të gjithë qytetarët me të drejtë vote të dalin në zgjedhje ndryshe do të ishin të tjerët që do të votonin për ta.

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër Albin Kurti pas votimit në Prishtinë u shpreh se kjo pjesëmarrje masive në votime do të shndërrohet në një festë masive.

Kadri Veseli kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryeministër pasi ka hedhur votën e tij, e ka cilësuar të sotmen si një ditë të jashtëzakonshme për demokracinë e vendit.

Vjosa Osmani nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës është e para grua që garon për postin e kryeministrit. Pas votimit, ajo i ftoi të gjithë qytetarët të jenë pjesë e kësaj dite historike.

Kryetari i NISMA, Fatmir Limaj u shpreh se votimi i sotëm do t’i japë mundësi vendit që të bëjë hapat e duhur. Njëzëri liderët politikë theksuan se procesi i votimit duhet të ishte i lirë dhe demokratik në mënyrë që të gjithë të shprehin vullnetin e tyre./ABC News Albania 24/7

albin-kurti.jpg
ad min09:59 | 06/10/2019

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjithashtu kandidat për postin e kryeministrit ka votuar në qendrën e tij të votimit. Ai ishte i shoqëruar nga bashkëshortja dhe vajza. Në dalje, Kurti pati një prononcim të shkurtër për mediat ku ftoi të gjithë qytetarët të ushtrojnë të drejtën e votës.

“Dita sot është fort e veçantë, të gjitha përgjigjeve të të gjitha partive, e politikanëve në fushatë u përgjigjet populli si burim i sovranitetit të republikës sonë. Sot nuk ka rëndësi je i pasur, i varfër, a je burrë a grua, a je i ri a i moshuar, a vjen nga fshati apo nga qyteti, a ke mbaruar shkollë të lartë apo jo. Të gjithë jemi të barabartë. Sistemi politik është i hapur për të gjithë. Ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve me të drejtë vote që ta shfrytëzojnë këtë shans unik për nga karakteri dhe historik për nga pesha. Uroj votime të lira dhe ditë të këndshme të këndshme për të gjithë qytetarët e republikës sonë. Le të votojmë dhe të festojmë”, tha Albin Kurti.

Albin Kurti iu përgjigj edhe pyetjes së gazetarëve nëse do të kishte një ofertë tjetër nga ana e Vetëvendosoes drejt LDK-së.

“Ne duhet të presim rezultatet dhe votimin masiv të sotëm ta shndërrojmë në një festë masive”, tha Kurti.

Më shumë se 1.9 milionë qytetarë me të drejtë vote do t’i drejtohen sot kutive të votimit për legjislaturën e shtatë të Kuvendit të Kosovës. Procesi zgjedhor ka nisur në orën 07:00 dhe pritet të përfundojë në orën 19:00./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono