LDK

kqz-kosove.jpg
ger ta15:56 | 19/11/2019

Rinumërimi i votave në Kosovë, duket se ka ndërprerë procesin e negociatave mes Vetëvendosjes e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kjo e fundit kërkon që të pritet certifikimi i rezultateve, që mund të ndodhë në fillim të javës së ardhshme. Llogaritë kanë nisur tashmë, se me kë mund të bashkohen dy partitë fituese për të krijuar qeverinë.

Komisioni Qendror i zgjedhjeve deri më tani ka arritur të rinumërojë mbi 50% të vendvotimeve.

Pritet që ky process të përfundojë  në fillim të javës së ardhshme.

Ndërsa Nisma për Kosovën sipas Ismet Krasniqit nga Demokracia në Veprim që është marrë me vëzhgimin e procesit zgjedhor aktualisht ka vetëm 21 vota mbi pragun zgjedhor.

Ndërkohë LVV e LDK nuk po vazhdojnë takimet e tyre pa u certifikuar rezultatet.

Të dyja palët nuk kanë pranuar të flasim për media, zyrtarë të LDK-së thonë se po presin certifikimin e rezultateve, e ata të LVV-së  thonë se po e respektojnë këtë qëndrim të LDK-së.

Në rast të hyrjes së koalicionit Nisma AKR në Kuvend të dyja këto parti refuzojnë të bashkëqeverisin me këtë koalicion ani pse tashmë bashkë nuk arrijnë të kenë 61 deputetë, por mbeten me 57.

Edhe analisti Armend Muja thotë se koalicioni Nisma AKR duhet të qëndrojë në opozitë.

Unë mendoj që këtë herë ka pas mesazh që qeverisja duhet të jetë e re dhe qëndrimi i sovranit të Kosovës ka qenë që tia japin mandatin opozitës. Në këtë rast Nisma duhet të tërhiqet nga procesi sepse nuk ka logjikë që të hyjë në qeveri“.

LVV-ja tashmë ka zyrtarizuar se në grupin e saj parlamentar do të ketë deputetin e partisë egjiptinae  IRDK Elbert Krasniqi. Megjithatë do ti duhen edhe 3 vota të tjera për të arritur shumicën.

Këto dy parti mësohet se janë të interesuar të marrin në koalicion partitë e komunitetit joserb por jo edhe të Listës Serbe./abcnews.al

 

 

kurti-mustafa.jpg
ent ela16:52 | 08/11/2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës do ta nënshkruajnë marrëveshjen për formimin e Qeverisë së re.

Lajmi është publikuar nga mediat e Kosovës, sipas të cilave kjo marrëveshje po arrihet pas gjashtë takimeve që kanë ndodhur deri tani mes grupeve punues të të dyja partive. Takimet e radhës, u njoftuan se do të jenë në nivel liderësh.

Deri tani, dihet se Qeveria e re do të ketë gjithsej 12 ministri, ende nuk dihen saktë se si do të jetë ndarja e ministrive mes dy partive, e as emrat konkretë/. /abcnews.al

ldk-1280x696.jpg
nev ila16:06 | 05/11/2019

Kryetari i grupit negociator nga LDK me Vetëvendosjen Lutfi Haziri paralajmëron se qeveria e re në Kosoë pritet të krijohet para festave të Nëntorit.

Në një intervistë për ABC News, nënryetari i LDK thotë se koalicioni midis dy partive është i sigurtë dhe po pritet vetëm përfundimi i ankesave dhe certifikimi i rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve. Intervistën e plotë me zotin Haziri mund të ndiqni nesër në emisionin Ballkan në ABC News, në orën 20.00./abcnews.al

 

KOSOVE-NEGOCIATAT-QEVERI_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.39-1280x720.jpg
ent ela19:24 | 04/11/2019

Brenda dy javësh pritet të arrihet marrëveshja për koalicion ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Sipas nënkryetarit të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, në takimin e sotëm nuk është biseduar për përplasjet në fundjavë të këtyre dy partive, por vetëm për arsimin dhe shëndetësinë.

Një status në Facebook i nënkryetarit të LDK-së Lutfi Haziri në fundjavë që posti i kryeministrit kalon nëpër zyrat e LDK-së ka rezultuar me reagime të shumta në rrjete sociale nga anëtarë të Vetëvendosjes, madje edhe vetë nënkryetarja e LVV-së Albulena Haxhiu.

Por që të dy sot ishin pjesë e takimit në kuadër të grupeve punuese që kanë këto dy parti për një bashkëqeverisje pas zgjedhjeve të  6 tetorit.

Nënkryetari i Vetëvendosjes Glauk Konjufca pas takimit thuri lavde për Hazirin madje tha se nuk kanë diskutuar fare për këtë çështje por vetëm për temat e caktuara arsimin dhe shëndetësinë.

Ai pret që brenda dy javësh këto takime  do të rezultojnë më një marrëveshje për bashkëqeverisje.

Në takimin e radhës do të diskutohet për çështje sociale ndërsa për dialogun dhe tema të tjera madhore do të diskutohet në nivel liderësh të partive. /abcnews.al

 

zaimi-vetevendosje-1280x663.jpg
nev ila21:41 | 03/11/2019

Në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdojnë bisedimet me grupet punuese përkatëse për formimin e qeverisë së re. Megjithatë, nga LDK-ja kanë ardhur komente dhe kërkesa që duket se krijojnë ngërç në këto negociata.

LDK ka thënë se posti i kryeministrit kalon nga zyrat e saj dhe ka kërkuar që posti i presidentit të jetë pjesë e paketës së marrëveshjes midis dy palëve. Gazetarja Linda Karadaku bisedoi me Arber Zaimi nga Vetëvendosje lidhur me qëndrimin e Vetëvendosjes për këto kërkesa të LDK-së./abcnews.al

 

ldk-vetevendosje-1280x731.jpg
nev ila17:01 | 03/11/2019

LDK dhe Vetëvendosje provokuan njëra-tjetrën në distancë ndërkohë që grupet e të dyja partive vazhdojnë bisedimet për krijimin e qeverisë së re. LDK tha se posti i kryeministrit kalon nga zyrat e saj ndërsa Vetëvendosje u përgjigj se emri i kryeministrit është vendosur më 6 tetor.

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri than ë një postim në mediat sociale se emri i kryeministrit të ri të qeverisë, do të kalojë gjithsesi përmes zyrave të LDK-së. Madje, ai i dha edhe një mesazh të qartë kryetarit të vetëvendosjes Albin Kurti, duke i thënë se vetëm një parti e vetme në Kosovë, nuk mund ta formojë Qeverinë.

Këto fjalë kanë shkaktuar reagime të mëdha, përveq tek zyrtarët e VV’së, edhe tek simpatizantët e kësaj partie. Kandidatja e Vetëvendosjes p;ër deputete, Albulena Haxhiu, reagoi e para duke i kujtuar Hazirit rezultatin e zgjedhjeve të parakohshme, të mbajtura në fillim të tetorit.

“Ajo që tashmë është e qartë…emri i kryeministrit është vendosur më 6 tetor”, shkroi Haxhiu në Facebook.

Edhe sipmatizantët e VV’së komentuan në statusin e zotit Haziri në Facebook, por, duket se as ai nuk e kishte problem t’u përgjigjej. Një komentues i cili është shprehur optimist se Kurti do t’i merrte 300 mijë vota,e  ka sfiduar Hazirin dhe partinë e tij për zgjedhje të reja.

E për këtë, Haziri është shprehur i gatshëm. “Kur të doni”, ka thënë ai. Përgjigja e radhës ka ardhur nga Boiken Abazi, i cili ka thënë se arsyeja pse LDK është marrë në konsideratë për formimin e qeverisë, është integriteti i Lëvizjes për të mos bërë koalicion me partitë që qeverisën në mandatin e fundit, nisur dhe nga bashkëpunimi mes Lëvizjes dhe LDK-së në opozitë.

Abazi thekson se Lutfi Haziri nuk duhet të mburret pasi LVV ka vendosur ta bashkëpunojë me LDK për të mirën e qytetarë që zgjodhën me 6 tetor Albin Kurtin kryeministër të vendit./abcnews.al

vjosa-albini.jpg
nev ila19:40 | 31/10/2019

Lidhja Demokratike e Kosovës e Vetëvendosje, saktësisht grupet punuese të dy partive kanë diskutuar në takimin e katërt me radhë për sundimin e ligjit.

Ish-deputeti i LDK-së, Arben Gashi u tha gazetarëve pas takimit se Dhomat e Specializuara apo gjykata speciale e Hagës, do të vazhdojë që të kryejnë punën e saj dhe funksionimin sipas ligjeve të Kosovës.

Kreu i Vetëvendosjes kishte deklaruar më parë se nëse do të bëhet kryeministër, do ta zhbënte Gjykatën Speciale, raportoi Express. Pas 6 tetorit, Kurti tha se është e pamundur shfuqizimi i saj, pasi duhen mbi 80 deputetë përfshirë edhe serbët.

Organizata e Veteranëve ka thënë se Kurti duhet të mbajë premtimin që kishte bërë për shfuqizim Gjykatës Speciale. Mandati pesë vjeçar i Gjykatës Speciale do të skadojë me 30 qershor të vitit 2020.

Deri tani, kjo Gjykatë ka ftuar për intervistim si dëshmitarë, dhe si dëshmitarë të dyshuar, mbi 200 pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërkohë është paralajmëruar që gjatë këtij muaji do të ngritën edhe aktakuzat e para./abcnews.al

ldk-1280x696.jpg
ent ela16:55 | 30/10/2019

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri ka thënë për mediat në Kosovë se çështja e postit të presidentit duhet të sqarohet para se të lidhet koalicioni me Vetëvendosjen.

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri ka folur për çështjen e zgjedhjes së presidentit. Haziri tha në RTV Dukagjini se posti i presidentit duhet të sqarohet para se të zyrtarizohet koalicioni me Vetëvendosjen. Ai ka thënë se nëse nuk zgjedhjet kjo çështje tani, mund të jetë “mollë sherri” në momentin kur të vijë koha për të zgjidhur presidentin. Haziri theksoi se që marrëveshja me Vetëvendosjen të jetë funksionale, të gjitha pozicionet duhet të sqarohen tani. Nëse nuk sqarohet tani, çështja e pozitës së Presidentit, atëherë ne po paralajmërojmë krizë në vitin 2021, tha ai.Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë se Isa Mustafa i plotëson të gjitha kushtet për të qenë president dhe ka shtuar se nëse partitë nuk bien dakord për emër konsensual për postin e presidentit, kur të vijë koha, emri i Presidentit do të vijë nga zarfi. Haziri aludoi kështu në mënyrën e zgjedhjes së ish-presidentes Atifete Jahjaga. Haziri tha se në LDK po mendohet që koalicioni me Vetëvendosjen të jetë edhe më i gjatë se një mandat dhe sipas tij edhe postet e rëndësishme si ai i presidentit duhet të vihen në tavolinë.

Ndërkohë, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, iu përgjigj deklaratave të nënkryetarit të Lidhjes Demokratike, duke qartësuar se kërkesa të tilla nuk diskutohen në grupet punese, por duhet t’i drejtohen Albin Kurtit nga Isa Mustafa.

Bislimi u tha mediave në Kosovë se tashmë po flitet për programin qeverisës dhe pjesë të tjera nuk mund të përfshihen në grupet punuese që kanë ngritur dy partitë. Express raportoi se posti i Presidentit ishte dakorduar më parë që të mos ishte pjesë e marrëveshjes në takimin e parë midis liderëve, Kurtit dhe Mustafës. /ABC News Albania 24/7

vjosa-osmani.jpg
ad min18:40 | 22/10/2019

Vjosa Osmani e cila ishte kandidate e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e kryeministres, është optimiste se koalicioni i ardhshëm qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje do të formohet pas certifikimit të rezultatit zgjedhor. Osmani theksoi gjithashtu se marrëveshja finale me Serbinë nuk duhet të arrihet pa bekimin e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve evropianë.

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e kryeministres, Vjosa Osmani, theksoi se të dy partitë kanë shprehur vullnet të mirë që të negociojnë për një koalicion qeverisës dhe puna dhe kontaktet midis LDK-së dhe Vetëvendosjes nuk janë ndërprerë në asnjë moment.

Osmani tha se ka patur takime zyrtare dhe jo-zyrtare ndërkohë që takimet midis grupeve punuese që po merren me harmonizimin e programit qeverisës po mbahen vazhdimisht dhe takimi i radhës është nesër për të diskutuar për ministritë dhe funksionimin e tyre. Osmani pohoi në një intervistë për Evropën e Lirë se dy partitë kanë deri diku dallime edhe tek politika e jashtme.

“Një nga temat e radhës, për të cilën duhet të kemi një harmonizim 100 për qind është fusha e politikës së jashtme dhe besoj që pas këtij takimi të mërkurën, ne do të dakordohemi me Vetëvendosjen për një takim të radhës ku edhe do të diskutojmë, siç e thash, për këtë fushë ku kryesisht fokusi do të jetë te dialogu Kosovë-Serbi”.

Zyrtarja e LDK-së tha se natyrisht dallimet midis dy partive ekzistojnë, por nuk janë aq të mëdha sa do të mund ta pengonin një koalicion të ardhshëm. Vjosa Osmani theksoi se asnjë marrëveshje e mirë për Kosovën nuk do të mund të arrihet pa bekimin e Shteteve të Bashkuara dhe natyrisht edhe shteteve të fuqishme të Bashkimit Evropian siç është Gjermania.

“Prandaj, do të jetë detyrë tejet e rëndësishme që të rindërtojë urat, që fatkeqësisht janë dëmtuar gjatë qeverisjes së kaluar, që të rikrijojë një partneritet mirëbesimi me këto shtete dhe të harmonizojë qëndrimet me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Për ne është esenciale që të kemi aleatë në këtë proces sepse nuk mund të kemi sukses pa aleatë. Ne mund t’ia bëjmë qejfin njëri-tjetrit këtu në Kosovë, mirëpo përfundimisht marrëveshja që do të arrihet në Bruksel duhet ta ketë edhe bekimin e miqve tanë shpëtimtarë.”

Zonja Osmani theksoi se nuk ka qenë kurrë kërkesë e Shteteve të Bashkuara që tema e kufijve të jetë në tavolinë, por kësaj radhe është më e theksuar që kjo çështje nuk do të kërkohet në asnjë mënyrë nga ana e Amerikës, Gjermanisë jo se jo.

Ajo nënvizoi se dialogu duhet të rikthehet në binarët e tij fillestarë sepse kur pati filluar në vitin 2010,  qëllimi ka qenë që marrëveshjet të jenë të tilla që prekin jetën e qytetarëve, për të mirë natyrisht, marrëveshje praktike që eliminojnë barriera, që integrojnë qytetarët, por mbi të gjitha që përfitimi i të dyja palëve do të jetë integrimi në Bashkimin Evropian.

Osmani theksoi se ajo çka Serbia do të përfitojë është ajo çka ka qenë plani që nga fillimi, pra integrimi në Bashkimin Evropian dhe nuk ka përfitim më të madh për Serbinë, për një shtet që ka shkaktuar të gjitha luftërat në ish-Jugosllavi, që ka shkaktuar qindra mijëra viktima në ish-Jugosllavi, që ende s’ka kërkuar falje dhe vazhdon politikën e mohimit të këtyre krimeve./ABC News Albania

ldk-kosove-1280x701.jpg
nev ila15:31 | 20/10/2019

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri paralajmëroi sot se partia e tij nuk do të lejojë atë që ai e quajti kapjen e re të shtetit. Zoti Haziri theksoi në një postim në mediat sociale se sfida kryesore e qeverisë së re do të jetë arritja e unitetit politik në parlament për çështje me interes nacional.

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri theksoi se LDK ka qenë gjithmonë gardiane e demokracisë në Kosovë, pavarësisht sesa e brishtë është ajo. Haziri paralajmëroi se LDK nuk do të lejojë që kapja e shtetit si politikë populiste në Kosovë, të zëvëndësohet me një kapje të re të shtetit.

Nuk ishte e qartë se kujt po i drejtohej zoti Haziri me këtë paralajmërim. Por me sa duket postimi i tij në mediat sociale po qartëson vijat e kuqe të LDK-së për qeverinë e re.

Për më tepër, zoti Haziri theksoi se sfida kryesore e qeverisë në ardhje është që të arrihet uniteti politik në Kuvendin e Republikës për temat e mëdha e me interes nacional. Nënkryetari i LDK-së, tha se Kosova nuk e ka komoditetin që të jetojë pa stabilitet edhe 11 vjet pas pavarësisë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono