lavazh

te-shtenat-berat-1280x722.jpg
ad min18:55 | 22/10/2019

Gjykata e Shkallës së Parë Berat ka lënë sot në burg 3 autorët e atentatit me armë që ndodhi 3-ditë më parë në një lavazh në qytetin e Beratit ku shënjestra ishte pronari i saj për shkak të një borxhi të papaguar.

Tre autorët e këtij atentati me armë: at e bir Vladimir dhe Xhoni Spahiu, përkatësisht 52 dhe 25-vjeç dhe Petrit Qypi, 66-vjeç, dolën pasditen e sotme përpara togave të zeza për tu njohur me masën e arrestit ndaj tyre.

Ata mbërritën në Gjykatën e Beratit nën masa të rrepta sigurie dhe seanca gjyqësore filloi në orën 17:00 të pasdites së sotme. Prokurori Dritan Gripshi i ka kërkuar gjykatës vlerësimin “të ligjshëm” të arrestimit të tyre dhe ka kërkuar për të tre atentatorët masën e sigurisë “arrest me burg”.

Pasi ka dëgjuar edhe avokatët e palëve, gjyqtarja Adelajda Gjuzi e ka vlerësuar “të ligjshëm” arrestimin e tyre dhe ka vendosur për të tre autorët Vladimir Spahiu, Xhoni Spahiu dhe Petrit Qypi, masën e sigurisë “arrest me burg”./abcnews.al

albanian.jpg
ad min21:30 | 05/10/2019

Një i ri shqiptar është dënuar me disa muaj burg në Britaninë e Madhe për shkak se kishte dokumente të falsifikuara. Siç shkruajnë mediat, E. Hasanaj u ndalua nga policia në Marlborough më 5 Shtator dhe u dha oficerëve një patentë italiane.

23-vjeçari u ndalua për shkak se dyshohej se merrej me drogë dhe për këtë arsye e dërguan në stacionin e policisë.  Duke u nisur edhe nga mjeti i identifikimit, policia solli një përkthyes italian për të folur me të, por shoferi nuk e kuptonte dot.

“Ishte e qartë që nuk fliste italisht”, u shpreh prokurori Colin Meeke.

Hasanaj theksoi se kishte paguar 15.000 Paund për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar dhe se punonte në një lavazh. Paratë që fitonte, shqiptari tha se i dërgonte në Shqipëri.

Edhe pse avokati mbrojtës tha se i riu e pranoi fajin dhe se nuk kishte dënime të mëparshme, kjo nuk e ndaloi gjykatësin që ta dënonte me 4 muaj burg./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono