Laçi

partizani-2.jpg
G. P.14:53 | 19/08/2019

Përcaktohet axhenda e javës së parë të kampionatit kombëtar të futbollit. Edicioni i ri i Kategorisë Superiore starton këtë të premten. Pas superkupës kalendari risjell sërish sfidën Kukësi-Partizani, ndeshjen që do të ngrejë siparin e sezonit 2019-2020.

Si për ironi të fatit, dhe koincidencë të kalendarit sërish Kukësi e Partizani kthehen të luajnë bashkë të premten, në “Elbasan Arena”në sfidën e parë hapëse të kampionatit të 81-të kombëtar të futbollit.

Edhe për disa kohë do të duhet që Kukësi të luajë në fushë neutral deri në përfundim të stadiumit të ri, punimet e të cilit kanë nisur. Kështu, kampionati do të çelë siparin ditën e premte në orën 19:00, në “Elbasan Arena”. Katër sfidat e tjera të javës së parë janë planifikuar të zhvillohen ditën e shtunë.

Në orën 16:00 do të zhvillohen përballjet mes Vllaznisë dhe Laçit dhe Skënderbeu-Flamurtari. Ndërsa në orën 19:00, nën dritën e projektorëve do të zhvillohen edhe 2 sfidat e tjera, Tirana-Luftëtari dhe Teuta-Bylis.

Ky edicion la sërish në fuqi skuadrat që vjet luajtën duke rikthyer në elitën e futbollit shqiptar Vllazninë dhe Bylisin, teksa Kastrioti ra në Kategorinë e parë ndërsa Kamza u përjashtua.

Ndërkaq, sipas rregullores merkato do të vijojë deri në datën 31 Gusht, ndërkohë që skuadrat tashmë janë në etapën e fundit të përforcimeve të tyre. Kukësi-Partizani prodhoi rivalitet shumë të madh në Superkupë ditën e dielë në një kohë që parashikohet si një sfidë rivalësh për titull deri në fund.

Ndërkaq, edhe Tirana shikohet si një pretendente e fortë për titullin, në një kohë që ka qenë shumë aktive me prurjet e saj në këtë merkato vere. Ky kampionat u përfol shumë gjatë ditëve të Korrikut që mund të kishte një shtyrje për shkak të problemeve me disa klube, por definitivisht nis sipas datave të caktuara./ABC News Albania 24/7

partizani-1.jpg
G. P.14:48 | 02/08/2019

Partizani është skuadra e fundit shqiptare që përfundon aventurën në Europë. Në 10 takime, skuadrat e superiores kanë fituar vetëm 1 ndeshje ndërkohë që kanë shënuar 4 gola dhe kanë pësuar plot 13.

Aventura e klubeve shqiptare në Kupat e Europës këtë edicion ka rezultuar një dështim. Katër skuadrat shqiptare Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi nuk kaluan asnjë tur.

Kampionët e Shqipërisë u eliminuan në turin e parë të Champions ndaj Karabag dhe kaluan automatikisht në turin e dytë të Europa League ku dështuan sërish për të vijuar rrugëtimin në Europë.

Ne 10 takimet, skuadrat shqiptare regjistrojnë 5 humbje, 4 barazime dhe vetëm një fitore ndërkohë që kanë shënuar 4 gola dhe kanë pësuar plot 13. Statistika vërtetë shqetësuese duke analizuar edhe kundërshtarët të cilët janë emra të vegjël në arenën europiane.

Nënkampionët e Shqipërisë, Kukësi humbën ndeshjen e parë ndaj Debrecen me shifrat 3-0 ndërkohë që në sfidën e kthimit barazuan me rezultatin 1-1 në “Elbasan Arena”.

Teuta e trajnerit Bledi Shkëmbi është skuadra e vetme shqiptare që regjistroi një fitore në aventurën europiane. Ndaj Ventspils humbën 3-0 në takimin e parë ndërkohë që në sfidën e kthimit në Durrës fituan minimalisht 1-0. Sa i përket skuadrës së Laçit, kurbinasit barazuan në shtëpi përballë Hapoel Bersheva me shifrat 1-1 ndërkohë që një javë më pas në Izrael u mundën minimalisht 1-0.

Edhe merkatoja intensive e klubeve shqiptare para startit të aventurës europiane nuk rezultoi e suksesshme. Tashmë nuk ka mbetur gjë tjetër veçse përgatitjeve për sezonin e ardhshëm në kategorinë superiore./ABC News Albania 24/7

edvin-libohova.jpg
G. P.20:01 | 26/07/2019

Kampionati shqiptar i futbollit mund te shtyhet sipas zv/presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Edvin Libohova. Klubet shqiptare janë në kolaps financiar dhe nuk mund të përmbushin kërkesat e vendosura nga qeveria e futbollit në vend.

Kampionati vijon të mbetet ende i pakonturuar në një kohë që lëvizjet më të fundit tregojnë se këtë radhë nuk ka më shpatulla, miq, apo amnisti. Disa nga klubet e elitës, janë në një kolaps financiar dhe kjo ka bërë që situatat të përshpejtohen. Edhe pse me fare pak përfaqësues në një mbledhje të sotme të Ligës Profesioniste ende nën çatinë e FSHF-së, sërish nuk ka një zgjidhje konkrete.

Tashmë topi kalohet në oborrin e kabinetit qeveritar për të pritur zgjidhje rreth paketës ligjore të propozuar tre muaj më parë dhe që ende nuk po merr jetë zbatimi, por edhe bazë ligjore të miratuar nga institucionet. Shtyrja e kampionatit është një opsion, por gjithsesi, sipas Edvin Libohovës pritet drafti i qeverisë, gjatë këtyre ditëve, që më pas të dilet me një vendim të vetë FSHF-së me ligën brenda saj.

Në mbledhjen e sotme ishin të pranishëm fare pak drejtues klubesh. Dhe më konkretisht  presidentët e Teutës, Laçit, Tiranës, Bylisit dhe juristi i Partizanit, ndërkohë që të tjerët mungonin. Është kohë vape, por edhe nxehtësi e theksuar e reflektuar në lëvizjen e klubeve për të formalizuar anët e tyre, si parakushte për nisjen e sezonit të ri.

FSHF kanë vënë afat dhe java e ardhshme do të vendosë, edhe pse sot vëmendja është spostuar edhe në lëvizjet e institucioneve të shtetit, për paketën e propozuar nga futbolli dhe që do të ishte një korsi e re për klubet në ristrukturimin e plotë financiar e fiskal të tyre./ABC News Albania 24/7

partizani-5.jpg
G. P.17:00 | 19/07/2019

Skuadrat shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Kupat e Europës. Kukësi, Teuta dhe Laçi përfundojnë aventurën në Europa League ndërkohë që Partizani është skuadra e vetme shqiptare që vijon rrugëtimin në turin evropian.

Ekipet shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Champions dhe Europa League. Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi nuk ia dolën të bënin surprizën për të përmbysur rezultatet e takimeve të para.

Në tetë takimi duke llogaritur ndeshjet vajtje-ardhje, katër skuadrat shqiptare kanë shënuar vetëm tre gola dhe kanë pësuar plot 11 gola.

Partizani është e vetmja skuadër që përfaqëson Shqipërinë në Europë. Pas eliminimit nga Champions, të kuqtë kalojnë automatikisht në turin e dytë të Europa League ku e pret skuadra moldave e Sherif Tiraspol. Partizani luajti si i barabartë me Karabag, por eksperienca beri diferencën.

Një zhgënjim edhe në radhët e Kukësit që nuk ia doli të bënte surprizën ndaj Debrecen. Verilindorët u mundën 3-0 në transfertën hungareze dhe barazuan 1-1 në “Elbasan Arena”.

Një rezultat që i eliminoi verilindorët nga Europa League duke mos kaluar në turin e dytë. Kukësi zhvilloi dy ndeshje të mira dhe me raste shumë të pastra shënimi, por që nuk u shfytëzuan nga futbollistët. Zhgënjimi është i madh, por eksperienca ndikoi jo pak.

Skuadra e Teutës luajti dy takimi mjaft të mira dhe me ritëm ndaj skuadrës letoneze të Ventspils, por nuk ia doli të sigurojë biletën për në raundin tjetër. Në takimin e parë, Teuta u mund me shifrat 3-0.

Tre gola që erdhën pas një pakujdesie të prapavijës durrsake. Në ndeshjen e kthimit në “Niko Dovana” durrsakët fituan minimalisht 1-0, rezultat i cili nuk mjaftoi për të bërë surprizën.

Skuadra tjetër shqiptare e Laçit pati fatin e njëjtë me skuadrat e lartpërmendura. Kurbinasit u munden në ndeshjen e kthimit në Izrael ndaj Hapoel Bersheva me shifrat 1-0 ndërkohë që takimi i një jave më parë në Laç përfundoi ne barazim 1-1.

Kurbinasit zhvilluan dy takime mjaft të mira, por fati nuk ishte me të besuarit e trajnerit Sulejman Starova. Kjo ishte një nga performancat më të dobëta të ekipeve shqiptare në Europë që mesa duket e kanë të pamundur të përsërisin suksesin e Skënderbeut./ABC News Albania 24/7

olsi-teqja.jpg
Sej rie21:45 | 17/07/2019

Të enjten do të zhvillohen edhe takimet e kthimit të Evropa League ku marrin pjesë tre skuadra shqiptare. Laçi ka më shumë shanse për të kaluar ne turin tjetër.

Në skuadrën e Kukësit mbizotëron optimizmi edhe pse kanë një pengesë të madhe për të kaluar. Verilindorët duhet të përmbysin Debrecenin që fitoi ndeshjen e parë me shifrat 3-0. Kukësi është përgatitur intensivisht nën drejtimin e trajnerit Ernest Gjoka ku lojtarët janë fokusuar në aspektin fizik. Strategjia e nënkampionëve të Shqipërisë është zhbllokimi i shpejtë i rezultatit çka do t’i jepte një ngjyrim tjetër takimit dhe do të vendoste nën presion miqtë. Sfida e dytë kualifikuese e Europa League Kukësi-Debrecen do të zhvillohet të enjten në stadiumin “Elbasan Arena” duke nisur nga ora 20:00.

Një takim mjaft i vështire dhe thuajse një mision i pamundur për Teutën që luan ndeshjen e kthimit ndaj Ventspils. Durrsakët u munden në ndeshjen e parë në tranfertë me shifrat 3-0 dhe shanset janë minimale për të përmbysur këtë disavantazh. Gjithsesi të besuarit e trajnerit Bledi Shkembi do të tentojnë minimalisht ta dërgojnë ndeshjen në shtesë.

Më tepër shanse ka për skuadrën e Laçit. Kurbinasit do të luajnë në transfertën izraelite të Hapoel Ber Sheva. Takimi i parë në Laç përfundoi në barazim 1-1 dhe një fitore minimale do t’i mjaftonte skuadrës së teknikut Starova te kalonte në turin e dytë. Nuk përjashtohet as ruleta e 11 metërshave dhe skuadrat janë të përgatitura për një përfundim të tillë./ABC News Albania 24/7

laci.jpg
G. P.21:29 | 11/07/2019

Skuadra e Laçit barazoi ndaj Hapoel me rezultatin 1-1 në ndeshjen e vlefshme për turin e parë kualifikues të Europa League. Kualifikimi do të vendoset javën e ardhshme në Izrael.

Skuadra e Laçit nuk shkoi më shumë se barazimi me rezultatin 1-1 në ndeshjen e parë kualifikuese të Europa League përballë Hapoel Ber Sheva. Një rezultat që mban të hapur shanset për kualifikim në ndeshjen e kthimit.

Kurbinasit e nisën mjaft mirë pasi kaluan në avantazh me blerjen e kësaj vere, Nuabueze i cili realizon me kokë. Skuadra e teknikut Starova u vendos mirë në fushë dhe vendosi jo pak herë në vështirësi izraelitët.

Në minutën e 30-të, Redon Xhixha tenton të realizojë një gol nga mesi i fushës, por gardiani i Hapoel devijon në vështirësi. Pjesa e parë përfundon me avantazhin minimal të Laçit.

Në fillimin e fraksionit të dytë, kurbinasit patën një rast mjaft të mirë me autorin e golit, por sulmuesi gabon në momentin e fundit. Reagojnë miqtë në minutën e 61, por Gentian Selmani pret në tre raste duke e mbajtur portën e paprekur të paktën deri në minutën e 77.

I sapofuturi në lojë, Levi realizon duke vendosur baraspeshën në stadiumin e Laçit. Pak çaste më vonë janë sërish miqtë që i afrohen golit, por fati është me Laçin pasi topi ndalet në traversë.

Të dyja skuadrat e kërkuan fitoren, por sfida u mbyll në barazim 1-1. Kualifikimi do të vendoset në Izrael javën e ardhshme./ABC News Albania 24/7

shpetim-duro.jpg
G. P.14:45 | 03/07/2019

Dy prej skuadrave shqiptare kanë shanse më të mëdha për kualifikim në kupat e Europës. Trajneri i njohur Shpëtim Duro bën analizën e tij, dhe jep një vlerësim për ish-ekipin e tij, Partizanin.

Përgatitjet jashtë vendit janë në përfundim, dhe dita e së vërtetës po afron. Skuadrat shqiptare për pak ditë do të luajnë në dy konkurrimet europiane, duke bërë çfarë mendojnë më të mirën për t’ia dalë mbanë, dhe një vlerësim për to e jep një trajner me përvojë si Shpëtim Duro.

Si janë shanset në Europë?

“Duke iu referuar kundërshtarëve që kanë përballë kam mendimin që Teuta me Kukësin kanë mundësi më të shumta. Më të vështirë normalisht e ka Karabagu, por edhe Laçi që ka skuadrën izraelite. Megjithatë them që të gjitha skuadrat të bëjnë maksimumin në ndeshjet e para se janë shumë të rëndësishme”, tha Duro.

Duro, ish-trajner i Partizanit, vlerëson afrimet në ekip që rrisin konkurrencën, por quan minus një nga largimet.

“Ishte një ndryshim pas dorëheqjes së Skënder Gegës. Nuk ishte pozitive, klubi bëri zgjedhjen e tij. Zgjodhi totalisht një staf italian. Ky staf ka pasur kohën e duhur gjatë kësaj faze përgatitore për të njohur ekipin. Ajo që është e rëndësishme të Partizani është po ajo skuadër, madje kanë arritur të marrin dy-tre lojtarë të rinj”, tha Duro.

Shpëtim Duro ka punuar në Kosovën e Maqedoni, pra mund të bëjë një krahasim mes realitetit atje dhe në Shqipëri.

“Kur një skuadër fillon me probleme, me deficite institucioni i federatës të dalë bllok që kjo skuadër të mos marrë pjesë në kampionat. Të mos agravohen problemet vit pas viti dhe situata thellohet më keq. Në këtë aspekt në Kosovë dhe në Maqedoni nuk i lejojnë këto situata. Unë i kam parë vetë. Kanë qenë skuadra që kanë qenë gati për përjashtim, por kanë arritur të zbatojnë ligjin”, tha Duro.

Si pritet sezoni i ri i Superligës, për Shpëtim Duron?

“Vlen për t’u parë si do shkojë situata me Skënderbeun sepse Skënderbeu ka qenë një skuadër dominante këto vite. Tirana po lëviz, por unë jam pak skeptik”, tha Duro./ABC News Albania 24/7

KUKESI-LUAN-MIQESOREN-E-PARE-ABC-M5T2.mpg_snapshot_00.34-1280x720.jpg
ent ela10:15 | 29/06/2019

Kukësi do të luajë sot miqësoren e parë në fazën përgatitore që po zhvillon në Ohër. Nënkampionët e Shqipërisë ndeshet në orën 17:30 me Laçin.

Kur ka zgjedhje, futbolli e vuan.

E tregon Kukësi që nuk shkoi në ndonjë vend të rëndësishëm për fazën përgatitore të verës, por zgjodhi Ohrin me pak shpenzime, por edhe me pak mundësi për miqësore të nivelit të lartë.

Skuadra e trajnerit Gjoka do të luajë pikërisht sot përgatitoren e parë, atë me rivalin e Superligës, Laçin në orën 17:30, duel që do të vlejë si një nga provat për ndeshjet e Ligës së Europës ndaj Debrecenit të Hungarisë.

Që nga e mërkura, kuksianët janë pranë Liqenit të Ohrit, në një klimë vërtet të mirë, ndërsa për disa ditë përgatitjet ishin në Elbasan.

Gjoka është shprehur I kënaqur me punën e bërë, dhe me faktin se skuadra pak a shumë është ajo që mbylli sezonin, veçse me disa përjashtime.

Përveç sulmuesit kryesor, Rezhinaldo, që u largua, i ikur mund të quhet edhe lojtari i kthyer nga huazimi te Kastrioti, Rozher Zhunior.

Braziliani ka vendosur të mos vazhdojë, duke kërkon pagesa të prapambetura.

Problem tjetër është kthimi në kufi i sulmuesit Kamara, të marrë nga Teuta, i cili kishte probleme me dokumentacionin në Shqipëri.

Për fat, përforcimi më i mirë i janarit, Valdet Rama, u bashkua me ekipin, veçse edhe për të ekziston mundësia që të divorcohet.

Ish-ylli 31-vjeçar i kombëtares besohet se ka oferta nga Gjermania, Kazakistani apo Katari.

Trajneri Gjoka pret, ndërkaq, dy përforcime në sulm, siç e ka deklaruar edhe në media.

Një prej tyre mund të jetë Azdren Llullaku, lojtar I organikës së kombëtares, për të cilin thuhet se mund të jepet oferta 100 000 euro në sezon.

Për fat të keq, sulmeusi tjetër I kërkuar nga Kukësi, Haruna Garba, lojtar që aktivizohej në Maltë, por zgjodhi Debrecenin, pikërisht kundërshtarin në kupat e Europës.

Gjithsesi, kukësianët vazhdojnë përgatitjet për ndeshjet ndaj Debrecenit në datat 11 e 18 korrik, ndërsa në rast suksesi, në turin e dytë do të ndeshet me Torinon, pasi Roma kaloi në fazën e grupeve, për shkak të përjashtimit të Milanit. /ABC News Albania 24/7

SHORTI-EUROPA-LEAGUE.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela23:45 | 18/06/2019

Shorti i Europa League i hedhur në Nion të Zvicrës ka rezervuar sfida të vështira për ekipet shqiptare, me përjashtim të Teutës. Pas Championsit, në Nion të Zvicrës është hedhur shorti për eliminatoret e Europa League. Goglat kanë përcaktuar çiftet e turit të parë kualifikues ku skuadrat shqiptare kanë rezultuar të pafata me përjashtim të Teutës. Skuadra nënkampione e Shqipërisë Kukësi do të përballet me ekipin hungarez të Debreccen.

Një emër i madh në raport me klubin verilindor duke komplikuar ecurinë e skuadrës së teknikut Gjoka në turet pasardhëse. Debreccen ka eleminuar sezone më parë skuadrën tjetër shqiptare të Skënderbeut. Skuadra e Laçit që mund të zëvendësohet nga Skënderbeu në rast se KAS i heq dënimin 10 vjeçar do të luajnë ndaj izraelitëve të Hapoel Bersheva. Skuadra izraelite ka një eksperiencë në kompeticionet Europian dhe konsiderohen si favorite për të kaluar në turin tjetër.

Shorti i lehtë për skuadrën e Teutës. Durrsakët peshkuan ekipin letonez të Ventspilsit që gjithsesi nuk duhen nënvlerësuar pasi sezonin e kaluar eleminuan Luftëtarin.

Skuadra e Prishtinës ka një duel të lehtë në turin paraeleminator ndaj skuadrës nga Gjiblartari Zhozef e më pas do të duelojë në Rangers. Ndeshjet e para do të zhvillohen në datën 11 korrik, ndërsa sfidat e kthimit në datën 18 korrik. /ABc news Albania 24/7

partizani-laci.jpg
G. P.12:13 | 28/04/2019

Asnjëri nga trajnerët nuk ishte i kënaqur pas barazimit mes Partizanit e Laçit. Skënder Gega kritikoi lojtarët e tij për fillimin e keq të ndeshjes, ndërsa Sulejman Starova priste që skuadra të merrte fitoren

Për Superligën shqiptare ishte ndeshje e mirë dhe e fortë. Të paktën, për atë që u pa në fushën e lojës, por përfundimi I saj nuk kënaqi asnjë nga trajnerët, qoftë të Partizanit, apo edhe të Laçit.

Skënder Gega natyrisht pretendonte fitore për një duel në shtëpi, dhe që do ta afronte edhe më shumë me titullin kampion. Ai pranon diçka që nuk shkoi.

“Nuk ishim përgatit. E kishim menduar ndryshe sepse e mendonim që do i mbanim në presion. Minutat e para u zumë në befasi sepse në qendër ndoshta gabuam”, tha Gega.

A mund të thuhet se barazimi ia trondit pak pozitat Partizanit?

“Nuk mund të them asgjë. Kemi dhe pesë ndeshje të tjera siç është një javë nuk është një tjetër. Ky ishte një hap që mbrapsht, që nuk duhej. Do shikojmë me optimizëm”, tha Gega.

Në stolin kundërshtar ishte një partizanas i shquar, Sulejman Starova.

Tashmë, trajner i Laçit, as ai nuk ishte i kënaqur.

“Kishim një objektiv për kupat e Europës dhe vazhdojmë ta kemi. Ndeshje shumë të fortë me skuadrën që udhëheq me meritë. Le të themi që jam i kënaqur vetëm me lojën, por të jesh kaq afër fitores, sigurisht është pak e hidhur”, tha Starova.

Çfarë mendon për Partizanin, trajneri që e shpalli për herë të fundit kampion në 1993?

“Ka qenë skuadra më e kujdesshme nga të gjitha të tjera. Këtu e ka bërë diferencën. Nuk është se ka qenë ndonjë klas shumë i madh. Partizani ka qenë skuadra më e mirë në aspektin difensiv, kundërsulmin e shpejtë dhe ka çaluar në sulmin gradual. E them me bindje që Partizani do dalë kampion”, tha Starova.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono