labinot mal

KRONIKE-BALLUKU-KLOSI-LABINOT-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela22:30 | 07/02/2019

Stacioni i radhës për aksionin qeveritar të kontrollit të ligjshmërisë së zbatimit të kontratave të HEC-eve, ishte fshati Labinot Mal në Elbasan. Dëgjesa publike ku ishin të pranishëm dy ministra, kishte në thelb burimin e fshatit, dhënë një kompanie për HEC.

Janë banorë të fshatit Labinot Mal në qarkun Elbasan, burimi i fshatit të të cilëve i është dhënë një kompanie për ndërtimin e një HEC-i. Shqetësimi u shpreh gjatë bashkëbisedimit me Ministren e Infrastrukturës e Energjisë, Belinda Balluku dhe Ministrin e Mjedisit, Blendi Klosi, të mbërritur në fshat për llogari të aksionit të kontrollit të ligjshmërisë së zbatimit të kontratave të HEC-eve në vend.

 “Duhen respektuar kontratat të cilat janë lidhur për krijimin apo zhvillimin e këtyre HEC-eve. Sepse shpesh ndodh, që duke vënë HEC-et në punë kanë ngelur fshatrat pa ujë, pa ujë vaditje, pa ujë të pijshëm. Ne nuk do të prishim kurrë në mënyrë arbitrare kontratat, por nga ana tjetër jemi të predispozuar plotësisht për të mbrojtur të drejtat e banorëve kudo që ato ndodhen dhe për të ruajtur pjesën mjedisore e cila vitet e fundit ka marrë një rëndësi të veçantë edhe për vetë ju”.

Ministri i Mjedisit, Klosi,  tha se dikasteri që drejton ka ngritur një grup pune për analizimin e gjithë problematikës së shfrytëzimit të burimeve ujore në vend.

“Ne duam të kuptojmë nga biseda me ju, nëse vendimmarrja që është marrë deri tashmë përsa i përket HEC-it a është e drejtë apo e gabuar, ne duam të kuptojmë sesa vlera ka që ne të gjejmë raportin e drejtë ku mund të zhvillojmë industrinë dhe për të prodhuar energji të gjelbër ku kemi mundësi të mbrojmë mjedisin, natyrën dhe të dëgjojmë komunitetin”./abcnews.al

prodhimeee.jpg
ad min17:02 | 24/07/2018

Një ditë pas stuhisë që përfshiu të gjithë vendin, fermerët në Elbasan dhe Korçë janë ndër më të dëmtuarit. Ata thonë se kanë humbur të gjithë kulturat bujqësore me të cilat sigurojnë mbijetesën.

Prodhimet ishin në kohën e tyre më të mirë. Por breshëri i pazakontë i së hënës u dëmtoi të mbjellat fermerëve në fshatin Gur i Zi dhe Labinot Mal të Elbasanit. Më të prekurat janë perimet, mollët dhe rrushi.

“Siç e shihni dhe vetë ju, këto janë dëmtuar komplet”.

Ndërsa kreu i njësisë administrative Labinot Mal, Ruzhdi Pisha, tha se pushteti lokal do të ndjekë të gjithë procedurat që të dëmshpërblehen fermerët.

Një zonë tjetër e dëmtuar nga reshjet intensive të shiut dhe breshërit që ra këto ditë është dhe Korça përkatësisht fshatrat Porodinë dhe Goskovë. Kulturat bujqësore si domatja patatja, qepa dhe misri i humbën.

“Na janë përmbytur të gjithë tokat bujqësore”.

Fermerët ja hedhin fajin kanaleve të papastruara prej vitesh.

“Ajo bëhet sebep që bllokohet lumi dhe fryhet tërë kanali dhe del uji gjithandej”.

Në Goskovë, aty ku përroi i fshatit doli nga shtrati duke marrë përpara makina  e bizneseve, banorët po nxjerrin jashtë baltën.

Për pastrimin e rrugëve janë venë në dispozicion edhe disa mjete. Sipas përfaqësuesve të drejtorisë së Bujqësisë Korçë zgjidhje për situatën e krijuar është sigurimi i të mbjellave pasi nuk ka mekanizma të tjerë për t’u ardhur në ndihmë fermerëve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono