kzaz

lezhe-1.jpg
nev ila14:43 | 18/07/2019

Dega e Partisë Demokratike në Lezhë ka depozituar në prokurorinë e këtij rrethi kallëzim penal për shpërdorim detyre për komisionarët dhe numëruesit në KZAZ nr 12 dhe 13.

Në njoftimin e PD të shpërndarë për mediat thuhet se personat e mësipërm kanë organizuar dhe administruar votimin e datës 30 qershor në kundërshtim me dekretin e presidentit.

Ndaj këtyre subjekteve janë paraqitur kallëzime edhe për veprën penale “falsifikim të dokumenteve”. Sipas degës së PD nga monitorimi i kryer prej tyre ka rezultuar se janë manipuluar rezultatet duke falsifikuar nënshkrimet në listat e zgjedhësve.

Padi në Gjykatën Kushtetuese kundër procesit të 30 qershorit ka dorëzuar edhe kryebashkiakja e Shkodrës në largim, Voltana Ademi, në emër të shoqatës së bashkive të vendit. /ABC News Albania 24/7

zjarrii.jpg
ad min10:15 | 12/07/2019

Gjykata e Apelit në Shkodër ka ndryshuar masat e sigurisë edhe për 6 të ndaluarit e tjerë pas ngjarjes në KZAZ nr .3 në Shkodër. Trupi gjykues vendosi detyrim paraqitje për Alfred Nikollin, Gentian Bytyçin, Adi Garucin, Aleks Ndojin dhe Orlando Thepin. Ndërsa ka hequr të gjitha akuzat ndaj shtetasit Çesk Toma, duke e konsideruar arrestimin të paligjshëm.

Një ditë më parë Gjykata e Apelit në Shkodër i dha lirinë edhe ish-deputetit demokrat Bardh Spahia.

Ai ndodhej në “arrest shtëpie”, por gjykata e konsideroi ndalimin e tij të paligjshëm duke i ndryshuar masën në detyrim paraqitjeje. Të gjithë personat e mësipërm akuzohen se ishin të përfshirë në përplasjen mes policisë dhe simpatizantëve të opozitës në KZAZ nr .3 në Shkodër ku iu vu flaka edhe materialeve zgjedhore.

gjykata-e-dibres.jpg
ad min10:43 | 02/07/2019

Ka nisur në Gjykatën e Shkallës së Parë në Dibër seanca për masën e sigurisë ndaj të arrestuarve për sulmin ndaj KZAZ-së në 28 Qershor.

Bëhet fjalë për 13 persona, ndërsa 39 të tjerë janë shpallur në kërkim policor pas sulmit ndaj forcave të rendit dhe tentimit për t’u futur me dhunë në KZAZ nr. 19 në palestrën e shkollës së mesme “Nazmi Rushiti”.

Militantët e Partisë Demokratike protestuan edhe përpara komisariatit të policisë për të kërkuar lirimin e tyre./ABC News Albania 24/7

kzaz-3.jpg
ad min19:41 | 30/06/2019

Pas përfundimit zyrtar të orarit të votimit, një grup banorësh të Kamzës vazhdojnë dhe qëndrojnë përpara KZAZ-së nr. 27. Siç raportoi gazetari Andi Qosja, ata kanë lëshuar për disa momente thirrjen “Rama ik”.  Për kamerat e ABC News, qytetarët u shprehën se po qëndrojnë për të monitoruar zgjedhjet.

“Po qëndrojmë për të monitoruar zgjedhjet, për të monitoruar votimet. Ata mbyllën derën, ne thjesht kot rrimë se jemi demokratë se ata i kanë të gjitha vetë. Sipas nesh zgjedhjet kanë shkuar shumë keq. Më keq nuk ka ku të shkojë më. I kanë marrë me zor, i kanë marrë me telefon”, tha një qytetar i Kamzës.

“S’ka zgjedhje ka votime. Kur ka pasur zgjedhje kandidati i PS ka qenë shumë më mirë se çka rezultati sot, kur kanë votuar vetëm PS-istat. Aq sa ta shohim të natyrshme do rrimë, më vonë mund të lëvizim”, u shpreh një tjetër.

Për sa i përket qendrave të votimit që i përkasin KZAZ-së nr. 27 është raportuar vetëm një incident, ku më pas është bërë edhe ndalimi nga policia.

Gjithashtu gazetari Andi Qosja tha se deri në orën 18:30 në KZAZ-në nr. 27 kanë votuar 5654 votues nga 65921 të tillë.

Ndërkohë në KZAZ-në nr. 28 që i përket zonës së Paskuqanit kanë votuar 3601 qytetarë, nga 33717 njerëz që kanë të drejtën e votës./abcnews.al

kamez-andi-1280x718.jpg
nev ila17:32 | 30/06/2019

Procesi i votimit në Bashkinë Kamëz është zhvilluar i qetë. Kamza numëron rreth 90 mijë votues gjithsej.

Për KZAZ  nr. 27, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, theksoi se kanë qenë 7512 persona që kanë votuar, por nga azhornimi më i fundit, i orës 17.00, kjo shifër është shtuar edhe me 600 votues të tjerë.

Në bashkinë Kamëz është edhe KZAZ  nr. 28 e Paskuqanit, me rreth 33 mijë votues gjithsej, por nga këta kanë votuar rreth 3100 persona.

Komisionerët që ndodhen brenda kanë patur pretendimet e tyre për numrin  e pjesëmarrësve në votime. Ata thonë se kanë qenë eksponentë dhe punonjës të bashkisë në Kamëz të cilët kanë qëndruar gjithë kohën në ambientet e jashtme të shkollës “Ibrahim Rugova”, që kanë bërë të mundur, pengimin  e votuesve, por pala tjetër ka pohuar të kundërtën dhe kanë deklaruar që nuk kanë qenë për të penguar por kanë qenë aty thjesht si vëzhgues.

Ajo që vihet re, duket me të vërtetë një numër i ulët i pjesëmarrësve në votime në këto dy KZAZ, krahasuar me vitet 2017 dhe 2015, por gjithsesi do jetë KQZ ajo që do të japë shifra zyrtare.

Në Bashkinë Kamëz pothuaj gjithë procesi vijon normalisht.

Duhet theksuar se pritshmëritë për Bashkinë e Kamzës kanë qenë të mëdha./ABC News Albania 24/7

 

pilicia-diber-1280x702.jpg
nev ila22:21 | 28/06/2019

Policia e Shtetit përmes një komunikimi me median ka bërë me dije se rreth 250-300 persona po vazhdojnë të sulmojnë punonjësit e policisë me sende të forta kapsolla e molotov me qëllim depërtimin brenda ambienteve të KZAZ-s. Policia e shtetit bën me dije se në ndihmë të forcave të rendit në Dibër janë nisur forca të lëvizshme operacionale të cilët do të bëjnë të mundur ndalimin e personave përgjegjës për sulmin.

Nisur nga situata e krijuar në KZAZ-n Nr. 19 në Dibër, ku rreth 250 – 300 persona po vijojnë të sulmojnë punonjësit e policisë me sende të forta, kapsolla dhe bomba molotov, me qëllim depërtimin brenda ambjenteve të KZAZ-s, Policia e Shtetit iu bën thirrje organizatorëve që të distancohen menjëherë dhe të ndalojnë sulmin mbi forcat e rendit, pasi po rrezikojnë jetën e punonjësve të policisë.

Në ndihmë të Policisë së Dibrës janë nisur Forcat e Lëvizshme Operacionale, të cilat do të bëjnë ndalimin e personave përgjegjës me qëllim përballen e tyre me ligjin.

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për të mbrojtur objektet zgjedhore dhe do t’i përgjigjet me ashpërsinë e ligjit çdo sulmi ndaj punonjësve të Policisë dhe objekteve zgjedhore“, shkruan ne njoftimin e saj policia e shtetit./abcnews.al

kzaz-shkoder-pd.jpg
nev ila20:14 | 28/06/2019

Partia Demokratike ka publikuar një video nga momenti ku, sipas PD, përfaqësues të PS në Shkodër sulmojnë Pallatin e Sportit.

Reagimi i Partisë Demokratike:

“Video/Banditët e PS thyejnë me dhunë Pallatin e Sportit ne Shkoder, policia nuk i ndalon

Video eshte momenti kur përfaqësues të Partisë Socialiste në Shkodër më në krye nipin e deputetit të PS, Luan Harusha, sulmojnë me dhunë Pallatin e Sportit ne Shkoder, nen administrimin e Bashkise, duke thyer me forcë derën e këtij institucioni. Policia bashkiake e Shkodrës, e cila ka nën menaxhim këtë institucion I ka ndaluar, ndërkohë që në momentin kur arrin policia e rendit autorët largohen nga vendi I ngjarjes pa u ndaluar nga uniformat blu.
Në vendngjarje janë 4 makina
Një Volkswagen Passat ngjyrë jeshile e cila ka targën Sh 3573 E, Një Peugeot e bardhë me targë Sh 1782 E, Një Merecedes Benz CLS me targë AA 007, pronari i te cilit është Ergys Harusha, nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Luan Harusha”, deklaron PD./abcnews.al

kzaz-2-1280x720.jpg
nev ila17:30 | 28/06/2019

Ndërsa Drejtori i Rendit Publik, Albert Dervishaj, jepte në deklaratën e tij për shtyp, masat e marra nga policia e shtetit për të garantuar rendin dhe sigurinë publike përgjatë zhvillimit të zgjedhjeve vendore në 30 qershor, në qytetin e Shkodrës, në KZAZ-në nr.2 është shpërthyer dera e saj. Kjo KZAZ ndodhet në pallatin e sportit “Qazim Dervishi”.

Nga burimet e ABC News, disa persona të paidentifikuar kanë ndërhyrë duke shpërthyer derën e KZAZ. Mësohet se në ruajtje të kësaj KZAZ-je kanë qenë policia e rendit dhe Bashkia Shkodër. /abcnews.al

SINKRON-RAMA-I-PERGJIGJET-METES.mpg_snapshot_00.40-1280x720.jpg
ent ela12:00 | 28/06/2019

Kryeministri Edi Rama letrës së Presidentit të Republikës Ilir Meta iu përgjigj nga Himara ku ndali fushatën elektorale. Shefi i qeverisë theksoi se letra iu shkrua pas djegies së KZAZ në Vaun e Dejës si për t’i dhënë mesazhin; reflekto se e sheh çfarë ndodh. Pavarësisht kësaj kryeministri theksoi se zgjedhjet do të mbahen më 30 qershor dhe këtë nuk e ndalon asgjë.

Dashuri me kod. Kështu e ka lexuar kryeministri Edi Rama letren qe i shkroi Presidenti i Republikes Ilir Meta të enjten mbrëma.

“Më kishte çuar edhe një letër dashurie mbrëmë që ma çoi pasi u dogj KAZAZ në Vaun e Dejës dashuri me kod: Reflekto Edi se e shikon se ç’po ndodh”.

Rama iu përgjigj Metës  që i kujtoi Ramiz Alinë dhe shtyrjen e zgjedhjeve në vitin 1991 nga Himara ku ndali fushatën elektorale.

“Ramiz Alia i shtyu zgjedhjet, por Ramiz Alia e kishte gjithë popullin në rrugë. Ishte gjithë shqiptaria e ngritur për të ndryshuar sistemin. Kështu si erdhi puna edhe Bujar Nishani na del si Xhefersoni dhe Ramiz Alia na del në burrë shteti që shtyu zgjedhjet për të evituar që ta merrnin e ta hidhnin atë dhe byronë në fund të detit”.

Shtyrja e zgjedhjeve vendore tha Rama tashme nuk kerkohet nga populli.

“Cili popull është ngritur për të shtyrë zgjedhjet?, populli i atyre familjarëve të kreut të bashkisë së Vaut të Dejës apo i punonjësve bashkiakë që i mori në qafë një hileqar e i pabesë, një burrë që nuk e meriton të quhet i tillë që vetë pi raki dhe njerëzit e tij i çon në burg”.

Kryeministri  i dha dhe një përgjigje opozitës, e cila u distancua nga zjarrvënia në Komisionin Zonal të Administrimit të Zgjedhjeve në Vaun e Dejës dhe e konsideroi atë një skenar të qeverisë.

“Gjejnë njerëz të sinqertë, besnikë, të vendosur, por edhe budallenj që u besojnë këtyre dhe kthehen në mish për top për këta, për Zef Hilën që vetëm burrë nuk mund të quhet me atë që bëri dje dhe meriton përbuzjen qytetare të gjithë Shqipërisë, sikurse ata që dalin më mbrapa që nga Lulzimi deri te fallxhorja e thonë se KAZAZ e Vaut të Dejës e sulmuan Rama me Lleshajn”.

Pavarësisht dekretit të tretë të kryetarit të shtetit, shefi i qeverisë thotë se 30 qershorin se luan as topi dhe kjo sipas Ramës, se qytetarët duhet të japin një mesazh.

“30 qershori është dita e ndëshkimit përfundimtar të kësaj politike maskaradë të këtyre karnavaleve”.

Ndërsa vetë kryeministri mesazhin e tij ja çoi Presidentit, ndërsa i tha se negociatat me Bashkimin Europina do të hapen dhe vendi do të duhet të provoje se drejtësia funksionon.

“Presidentët në Francë kanë qenë e janë në hetim dhe i nënshtrohen drejtësisë. Drejtësia nuk pyet nëse je apo nuk je kryeministër”.

Ndërkohë Kryeministri përsëriti se ata që prishin procesin zgjedhor do të dënohen e do të ngujohen brenda vendit sipas legjilacionit në fuqi.

/ABC News Albania 24/7

426749b2-fd69-44db-b601-74d6ed7af377-1280x853.jpg
ent ela10:00 | 28/06/2019

Pas kësaj ngjarjeje, policia e Shtetit ka arrestuar 15 persona, dhe 9 shtetas të tjerë janë shpallur në kërkim. Në mesin e të prangosurve janë funksionarë të bashkisë Vau Dejës apo të zgjedhur lokalë.

Pas sulmit të KZAZ nr.6 në Bushat të Shkodrës, ngjarje kjo mbrëmjen e së enjtes, policia arrestoi 15 persona dhe 9 të tjerë u shpallën në kërkim.

Këto janë pamjet e arrestimit të Admir Hasnegaj, nënkryetar i Bashkisë Vau Dejës, bashkë me funksionarë e drejtues të tjerë të pushtetit vendor.

Aida Hajnaj, zv/ drejtoresha e përgjithshme e Policisë së Shtetit, tha se sulmi ndaj KZAZ nr.6., ndodhi me bomba Molotov dhe sende të forta, ndërsa  të lënduar mbetën edhe 3 efektivë.

Hajnaj kujtoi se dënimi për veprat penale të kryera nga funksionarët e pushtetit vendor në drejtim të KZAZ nr.6 shkojnë deri në 15 vite burg.

“Shkatërrimi i pronës me zjarr’’, ’’Kundërshtimi me dhune i punonjësve të policisë rendit publik’’ dhe ‘’Dëmtimi i materialeve zgjedhor”, parashikuar nga neni 151/2, denimi nga 5 deri në 15 vjet. Neni 236/2 denimi me gjobë, ose burg deri në 7 vjet. Neni 326/a dënimi me burg nga 6 muaj deri ne 5 vjet

Numri 2 i Policisë së Shtetit pohoi se, janë marrë të gjitha masat që procesi zgjedhor i 30 qershorit do të jetë i qetë dhe i sigurt.

“Policia e Shtetit siguron qytetarët se është tërësisht e angazhuar dhe ka marrë të gjitha masat për të garantuar procesin zgjedhor, duke goditur me ashpërsinë e forcës së ligjit çdo individ që përfshihet në aktivitet kriminal”.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono