kuvendi

LIGJI-I-MAGJISTRATURES-1280x720.jpg
ent ela13:26 | 09/07/2018

Ashtu siç pritej, mazhoranca e shtyu votimin e projektligjit për statusin e gjyqtarëve e prokurorëve. Mungesa e opozitës e bënte të pamundur arritjen e 84 votave të kërkuara. Pas seancës, kreu i grupit socialist tha se po kërkohet konsensus nga dy grupet opozitare.

E dinin që nuk i kishin votat ndaj kërkuan shtyrjen për të enjten e 12 Korrikut votimin për ndryshime në ligjin për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pjesë e paketës organike të reformës në drejtësi, i cili kërkon një shumicë të cilësuar prej 3/5-tave ose 84 deputetëve.

Mediat i lajmëroi për tentativa negociatash me kundërshtarin politik.

Taulant Balla: “Ne duam dhe kemi prirjen që ky të jetë një proces të paktën me konsensus me njërën prej forcave politike në opozita. Ftesa ime është patjetër për deputetët e grupit parlamentar të LSI-së, por mos harroni se para një viti kemi patur të njëtën pozitë”.

Projektligji i miratuar në komision vetëm me votat e mazhorancës kërkon të zgjasë kohën e parashikuar nga dispozitat kalimtare për emërimin dhe caktimin në pozicione të kandidatëve magjsitratë të diplomuar, nga prokurori i Përgjithshëm dhe Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Kjo për shkak të vonesës thuajse një vjeçare të ngitjes së organeve të reja të drejtësisë Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë, në mungesë të së cilave, ligji aktual pamundëson regjistrimin e studentëve në shkollën e magjistraturës./abcnews.al

KUVENDI-SOT-ABC-1280x720.jpg
ent ela11:10 | 09/07/2018

Opozita ka bojkotuar seancën e sotme plenare me pretendimin se  ditën e enjte në Kuvend u miratua ligji për Teatrin Kombëtar në shkelje të ligjit pasi deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim  Vangjel Tavo nuk ishte i pranishëm ndonëse rezultoi se kishte votuar pro projektligjit për Teatrit Kombëtar.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi u shpreh se sot ishte njohur me kërkesën e opozitës që dërgoi të premten, pasi të shtunë dhe të diel administrata është pushim. Kryetari i Kuvendit deklaroi se do të ketë një investigim për rastin dhe më pas do të dilet me një qëndrim. Ndërsa kryetari i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla tha se arsyeja e vërtetë e bojkotit të opozitës është projektligji për gjyqtarët dhe prokurorët.Lidhur me votimin e së enjtes,  Balla tha se deputetit Bitri i është vënë karta e një deputeti tjetër në vendin e tij të votimit. /abcnews.al

ruci.jpg
ent ela10:33 | 09/05/2018

Roli i Kuvendit në proceset integruese të vendit ka qenë në fokus të takimit të kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi me përfaqësues të medias në kuadër të Ditës sën Evropës. Sipas tij angazhimi i Kuvendit ka filluar që në Kuvendin e parë pluralist në vend duke e forcuar më tej rolin e tij legjislativ, politik e përbashkues.

 “Angazhimi i Kuvendit me proceset integruese filloi që me Kuvendin e parë pluralist, duke synuar ëndrrën e rinisë sonë: “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Evropa”. Kuvendi ka ngritur struktuar për përgjesitë e tij në proceset integruese. Kontributi i Kuvendit është në miratimin e reformave të domosdoshme si kërkesa e standarde të BE-së. Roli i Kuvendit në proceset integruese ka qenë legjislativ, politik e përbashkues.Kuvendi ka përmirësuar funksionimin e tij, roli është forcuar dukshëm përmes shtimit të nismave ligjore, transparenca është arritur më tej. Roli kontrollues i kuvendit është forcuar me vënien e mekanizmit kuvend-qeveri -institucione të pavaruara”. 

Kryetari i Kuvendit ka renditur sfidat me të cilat do të përballet Kuvendi i Shqipërisë, nëse miratohet në Qershor hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

“Sfidat më të reja me të cilat ne do përballemi pas çeljes së negociatave kërkojnë që Kuvendi të rrisë kontributin e  tij. Puna jonë do të përqëndrohet në fuqizimin e funksionit ligjvënës të Kuvendit, në përmirësimin e kuadrit ligjor për zgjedhjet në Shqipëri dhe për forcimin e rolit mbikëqyrës të Kuvendit përmes ushtrimit më intensiv të kontrollit parlamentar, rishikimin e kuadrit rregullator për mbikëqyrjen e veprimtarisë gjatë procesit të negociatave të anëtarësimit, garantimi i transparencës parlamentare, fuqizimi i kapaciteteve institucionale dhe modernizimi i administratës së Kuvendit, përmirësimin e etikës parlamentare. Kuvendi i Shqipërisë ka filluar përgatitjet për hapjen e negociatave”, u shpreh Ruçi.

Ai tha se integrimi europian është shtysa për ndërtimin e Shqipërisë demokratike që garanton mirëqënie e stabilitet, ndërsa ftoi mediat që të japë kontributin e saj në këtë proces.

“Ne duhet të punojmë për të garantuar këtë mirëqënie për të rritur ndikimin e Shqipërisë. Ftoj median të kontribuojë mbi sfidat, detyrat dhe përfitimet e këtij procesi jetik për vendin tonë”./abcnews.al

 

kuvendi-zgjedhor.jpg
G. P.11:20 | 15/04/2018

Pas një mbledhje maratonë, kryesia e PD-s ka vendosur që Kuvendi kombëtar që do mblidhet në fund të Prillit do jetë statutor e jo zgjedhor. Në mbledhjen që përfundoi në orët e vona të mbrëmjes, kritikët e Bashës kërkuan përcaktimin në statut të modaliteteve, se kur kryetari i partisë jep dorëheqjen pasi humb zgjedhjet.

E nisur në orën 18 të pasdites, mbledhja maratonë e kryesisë së Partisë Demokratike, zyrtarizoi të shtunën natyrën statutore të axhendës së Kuvendit kombëtar, të kësaj force politike, që do të mbahet më 28-29 Prill.

Një kritik i njohur i kryetarit Basha, Arben Imami, e sheh pozitive, terheqjen nga ideja e një Kuvendi zgjedhor, por kërkon edhe përcaktimin në statut të rasteve dhe modalitetit të dorëheqjes së kryetarit, në rast disfate elektorale.

Arben Imami: “Duhet vendosur në statut rregull për mandatin e kryetarit nëse humb zgjedhjet. Le të zgjidhet edhe me deklaratëpolitike nga ana e kryetarit, por të vendoset si parim. Propozova krijimin e një bordi që do të kontrollojë financimet dhe shpenzimet e partisë”.

Në mungesë të një deklarate për media nga kryetari Basha, për shkak të mbledhjes së zgjatur me diskutime nga çdo anëtar për çdo pikë të statutit, kryesia, pavarësisht ekzistencës së tre projekt-propozimeve në tryezë, në fund nuk doli me një draft propozim për ndryshimet statutore, por miratoi një dokument politik, i paraqitur në nisje të mbledhjes nga Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani.

Ky dokument parashikon përfshirjen e bazës në përzgjedhjen e kandidatëve për deputet, krijimin e një komisioni të apelimit/gjykatë për statutin dhe intepretimet për të, propozime të platformës së anëtarëve të Këshillit Kombëtar, Harxhi dhe Kulluri. Një koncept i ri i përfshirë në dokument është ai i dëmit ndaj partisë, për anëtarët që mbajnë qendrim publik, kundër linjës politike të partisë, ose kur publikojnë informacione konfidenciale.

Partia Demokratike pritet të mbledhë në 20 Prill Këshillin Kombëtar që përpilon draft-propozimin përfundimtar, për statutin që pritet të miratohet gjatë mbledhjes së Kuvendit kombëtar demokratik./abcnews.al

vlcsnap-error037-2-1280x720.jpg
G. P.21:17 | 08/02/2018

Siç pritej, Kuvendi ka dështuar të arrijë 93 votat e kërkuara, për miratimin e listave të treta, për anëtarët jo gjyqtarë e jo prokurorë, për Këshillin e Lartë të Gjyqësorit e Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

72 vota pro, 1 kundër e 1 abstenim ka marrë lista e anëtarëve të KLGJ. Kurse për KLP, votuan pro 71 deputetë, 2 kundër e 1 abstenim. Pavarësisht kësaj, sipas ligjit dy listat quhen të miratuara automatikisht, çka i hap rrugë ngritjes së këtyre dy organeve të rëndësishme të Reformës në Drejtësi.
Në sallën PD e LSI përfaqësoheshin me vetëm 11 deputetë, mazhoranca ka rrëzuar me 73 vota, projektrezolutën e opozitës për ndryshimin e qëndrimit të Shqipërisë për votën e OKB të 21 Dhjetorit të vitit të kaluar, për statusin e Jeruzalemit.
Me 70 vota kundër e vetëm 9 pro, është rrëzuar edhe projektligji i propozuar nga LSI për statusin e minatorit.
Me 74 vota pro, mazhoranca ka votuar ndryshimet e shtesat në ligjin për menaxhimin e integruar të burimeve ujore në vend./abcnews.al

27781507_10156168126684826_401802076_n.jpg
ent ela10:27 | 08/02/2018

Partia Demokratike thirri në një interpelancë ministren e drejtësisë Etilda Gjonaj për firmosjen nga ana e saj të ekstradimit të Nezar Seitit,i dyshuar si financier i Habilajve.

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj e akuzon ministren se ka shkelur me vetëdije ligjin. Ndërsa Ministrja e Drejtësisë e kundërshtoi duke deklaruar se nuk ekzistonin pengesa ligjore për ekstradimin e Nezar Seitit.

Një qeli është ende bosh në burgun 313, në pritje të një zyrtari të lartë të shtetit. Këtë deklaratë e bëri deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj nga foltorja e parlamentit.

Akuza që ngrenë demokratët është ekstradimi në kundërshtim me ligjin i Nezar Seitit.

E thirrur në interpelancë nga Partia Demokratike, Ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj thotë se ka ndjekur të njëjtën procedurë si paraardhësit e saj në ministri.

Madje ka zbuluar se paraardhësit e saj sot në opozitë nuk kanë qenë aq korrekt me ligjin.

Për demokratët të gjitha këto nuk hedhin poshtë paligjshmërinë e firmosjes së ektradimit.Ata e argumentojnë me shkresat e firmosura prej ministres Gjonaj. Në përgjigjen që i ka kthyer deputetit Alibeaj që maban datën 8 shkurt 2018, Ministrja Etilda Gjonaj thotë se nëse ka letër porosi nga Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda përllogari të hetimit penal ndajNazerSeitit, nuk rezulton të jetë sjellë ndonjë letër porosi nga Prokuroria e Përgjithshme apo Prokuroria për Krime të Rënda Tiranë  në Ministrinë e Drejtësisë. Por për partinë demokratike janë dy letër porosi të prokurorisë së shkallës së parë për krime të rënda drejtuar Ministrisë së drejtësisë dhe prokurorisë së përgjithsme që kanë vënë në dijeni këto dy institucione.

 

 

Alibeaj: Nezar Seiti është pjesë kryesore e bandës Tahiri- Habilaj, bandë kriminale kjo për të cilën prokuroria shqiptare në 19 tetor 2017 e arrestoi pasi sekuestroi 4 tonelata drogë. Magazinimin e peshkut të madh në burgun 313, deri atë ditë nuk kishte as urdhër dhe as kërkesë ekstradimi nga Italia. Dikush i ka pëshpëritur në vesh, Fatmir Xhafa vuri në zbatim skemën për ta degdisur larg Nezar Seitin. Kërkesa zyrtare erdhi në 30 nëntor 2017. Ministrja pretendon se është Prokuroria e Përgjithshme që nuk e njoftoi se nuk mund ta ekstradonte”, -tha Alibeaj.

Gjonaj: Jam thirrur për një motiv politik jo ligjor. Kur mora këtë detyrë kam pasur edhe unë motivin tim mirëfilli politik, kështu që sa më shumë për të përballuar argumentat, ky është një rast.

Ju kërkoni një kauzë një konflikt që nuk e shmangni dot një arsye të radhës për një sherr të radhës. Unë përballë jush jam këtu sot, sepse kam kauzën e kësaj qeverie që është reformimi i drejtësisë dhe jam në konflikt me ju pikërisht sepse ju jeni në konflikt me reformën neë drejtësi dhe jo thjesht me qeverinë. Kur kam nisur të jap kontributin tim nuk isha as deputet e as aktiviste partie por thjesht një eksperte me qëllim të mirë dhe besoja fort te nevoja ulëritëse e kësaj reforme. Motivi im ishte dhe qytetar dhe professional. Rrugës duke parë se si rruga juaj u kthye në armë kundër reformës në drejtësi dhe ju ushtarë të një beteje pa ansjë parim professional e qytetar kundër reformës në drejtësi, motivi im për t’u përballur me ju u bë edhe politik. Politika vlen për t’u bashkuar më atë që mendojnë si ti kundër atyre që bien ndesh me mendimet.

Diplomën e drejtësisë e kam, por në këtë rast duhet një sens drejtësie që unë e kam brenda motivit politik. Kurse juve ua përjashton, që ditën që kundërshtuat vetingun dhe çdo ndryshim për sistemin e kalbur të drejtësisë.

Që ne po përmbysim hap pas hapi. Qytetarët mendojnë të dinë edhe faktet kokëforta të ngritura prej jush.

Ministria e Drejtësisë vepron në bazë të akteve ligjore në fuqi dhe është ndjekur e njëjta procedurë ligjore e shumë rasteve të mëparshme për ekstradimin e shumë shtetasve drejt italisë.

Edhe unë si Ministre e Drejtësisë kam zbatuar procedurat ligjore, si paradhësit e mi.

Prokuroria e Katanias do nxjerrë në pah të vërtetën.

Alibeaj: Kjo ishte fjala e fundit e një të pandehuri në një gjyq politik, fjala e fundit me të cilin kërkoi mëshirë. E ka çuar në Katania jo për pushime porn ë burg. Ka një ndryshim të madh mes Katanias e prokurorisë e krimeve të rënda. Katania heton Seitin dhe Habiljat por jo Tahirirn, prokuroria e krimeve të rënda shqiptare heton Sajmir Tahirin. Ti je merakosur për pushimet e Sajmir Tahirit.

Gjonaj: Orvajtjet tuaj tregojnë gjendjen e mjeruar të opzoitës që kapet si I mbyturi pas fijes së barit. Rrisni tonet e dëshpërimit tuaj kundër sistemit, kundër qeverisë, kundër ndërkombëtre, kundë ndërkombëtarëve. Sa më shumë shtrëngohet laku

Alibeaj: Meqë reforma në drejtësi ka nisur rrugën udhë e mbarë i qoftë për te 313. Dy herë zonjë ke nënshkruar. Nuk është faj jot është i këtij që të ka dhënë ty e të ka marrë dorën për të nënshkruar. Dy gjëra duhet të bësh, kërko avokat, sot do depozitoj kallzim penal për shpërdorim detyre. Te 313 do gjendesh.

/abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error271-1-1280x720.jpg
ent ela15:36 | 22/01/2018

Kuvendi i Shqipërisë do të angazhohet të përafrojë legjislacionin shqiptar për mbrojtjen e fëmijëve nga dhuna dhe abuzimi me standardet ndërkombëtare. Premtimi vjen nga kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi pas nënshkrimit të një memorandumi bashkëpunimi me UNICEF. Ky memorandum vjen tetë javë pasi Parlamenti ka konstituuar grupin “Miqtë e Fëmijëve”. Kryeparlamentari Ruçi njëherësh kryetar i këtij grupi u shpreh se i ka ofruar bashkëpunimin organizatave vendase dhe të huaja  për  hartimin e ligjeve,  monitorimin e zbatimit të tyre dhe forcimin e kapaciteteve të Kuvendit për mbrojtjen e interesave të fëmijëve./abcnews.al

keshilli_i_mandateve-1280x686.jpg
ent ela11:15 | 19/01/2018

Ndajnë qëndrime të kundërta për ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. Por në mbledhjen e këshillit të mandateve u bënë bashkë në marrjen e një vendimi.

“Nuk është në kalendarin e Kuvendit. Dhe rregullorja thotë që s’mund të futet në punën e komisioneve pa u fut në kalendarin 3-javor”- deklaroi Halimi.

“Unë e konsideroj të drejtë kërkesën, të hiqet nga rendi i ditës. Të plotësohen dy javë. Sigurisht jemi vonë, por kur pritem dy vjet të presim dy javë. Të mos përdoret politikisht”- tha Ruçi.

Më pak se 30 minuta nuk iu desh që të binin dakort për heqjen nga rendi i ditës . Ndërsa për miratimin e ndryshimit të kodit të sjelljes së deputetëve nuk ia dolën as pas më shumë se dy orësh debat. Për opozitën është luks të diskutosh për kod etike kur shkelet kushtetuta.

“Po për deputet që marrin fonde nga grupe kriminale, apo deputet që shkelin kushtetutën çfarë do të ndodhë”,  “Ne shkelim kushtetutën dhe themi ska asnjë problem dhe ne diskutojmë etikën kur shkelim kushtetutën,

Pavarësisht se pesë votuan pro dhe pesë kundër për vazhdimin ose jo të diskutimit mbi kodin e sjelljes së deputetëve, në fund  të gjitha pikat u miratuan vetëm me votat e mazhorancës./abcnews.al

vlcsnap-error266-1-1280x720.jpg
ent ela14:02 | 18/01/2018

Nëse prokuroria kërkon arrestimin e një deputeti, ajo duhet t’i paraqesë kreut të Kuvendit kërkesën e arsyetuar me prova, të cilat shqyrtohen më pas nga Këshilli i Rregullores dhe Mandateve i cili në mbledhjen e tij i lejon deputetit ndaj të cilit është bërë kërkesa, të drejtën e pyetjeve ndaj organit që kërkon autorizimin për arrestim.

Edhe pse duket si histori e parë dhe dëgjuar me rastin e ish-shefit të minsitrisë së brendshme Saimir Tahiri, sot është grupi aprlamentar në të cilin Tahiri bënte pjesë, ai i cili propozon ndryshime në rregulloren e Kuvendit, në mënyrë që praktika e zbatuar me ish-ministrin Tahiri të jetë ligjore, duke pranuar kështu haptazi shkeljen e saj tre muaj më parë.

Janë këto ndryshime në rregullore të depozituara në janar të këtij viti të cilat, si duket edhe nga pamjet, kërkojnë edhe një element tjetër shtesë në praktikën kuvendore.

Bëhet fjalë për nenin i cili rregullon veprimtarinë e Këshillit të Legjislacionit, i ngarkuar me hartimin e raporteve lidhur me efektet e shkaktuara nga shfuqizimi i neneve nga Gjykata Kushtetuese. Ky Këshill sot është në punë për vlerësimin e efekteve ligjore të shkaktuara nga Gjykata në maj të 2016, kur me vendim shfuqizoi disa nene të ligjit për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë.

Njëkohësisht ky propozim i socialistëve kërkon ti ngarkojë Këshillit për Legjislacionin tagrin e shqyrtimit jo vetëm të vendimeve të Gjykatës Kushtetuese për përputhshmërinë e tyre me kushtetutën por edhe për interpretimin përfundimtar të Kushtetutës dhe për shkarkimin e funksionarëve kushtetues të zgjedhur nga Kuvendi./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error247-1280x720.jpg
ent ela12:17 | 18/01/2018

Për kreun demokrat Lulzim basha propozimet e socialistëve sa i përket rregullores së Kuvendit janë mënyrë tinezare për të kthyer në ligj procedurën e paligjshme të mbrojtjes politike të ish ministrit të brendshëm të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge. I pyetur nga gazetarët, Basha i deklaroi se opozita do kundërshtojë këto ndryshime.

“Shqiptarët do të duhet të ngopen me cironka” – ishte kjo deklarata e kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basham bi propozimet e socialsitëve për ndryshimin e rregullores së Kuvendit.

“Ligji propozon që gjykata të jetë Kuvendi, që prokuroria t’i paraqesë provat në Kuvend dhe gjyqtari të jetë Edi Rama. Kjo praktikisht do ta kthejë SPAK-un dhe Byronë e Hetimit në një organizatë joqeveritare. Sepse i gjithë pushteti për të vendosur nëse politikanët e korruptuar dhe të lidhur me krimin do të paraqiten para drejtësisë apo jo, do të jetë i maxhorancës, do të jetë i Edi Ramës”.

Kreu demokrat i referohet propozimit të socialistëve të cilët kërkojnë ndryshimin e nenit përgjegjës për dhënien e autorizimit nga Kuvendi të Prokurorisë për t’iu drejtuar Gjykatës me urdhër arresti për funksionarët e zgjedhur.

“Me këtë akt Edi Rama po kthen në ligj modelin me të cilin mbrojti Saimir Tahirin. Të gjithë shqiptarët që presin rezultate nga Reforma në Drejtësi, e panë sesi Edi Rama shndërroi Kuvendin në Gjykatë dhe nuk lejoi që Saimir Tahiri të përgjigjej para gjykatës për akuzat e bëra nga Prokuroria për lidhjet e tij me bandat dhe krimin e organizuar. Këtë model tani Edi Rama po e shndërron në ligj dhe me këtë model ai po zhbën shtyllën kryesore të Reformës në Drejtësi, që është mundësia që, prokurorët dhe gjyqtarët vendosin para përgjegjësisë këdo, duke përfshirë edhe politikanët e inkriminuar dhe të lidhur me bandat, apo të korruptuar”./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono