kuvend

deputett-1280x686.jpg
Sej rie10:24 | 11/04/2019

Sot në seancën plenare të Kuvendit janë ulur tre deputetë të rinj të opozitës. Ata vijnë nga listat shumëemërore të Partisë Demokratike. Korba Lita nga qarku Tiranë, Arlind Çaçani nga qarku Korçë dhe Halil Jakimi nga qarku Dibër bënë sot betimin.

Numri i deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë arrin në 102, nga të cilët 79 janë nga mazhoranca dhe 23 nga opozita. Një ditë më parë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dorëzuan formularin e dekriminalizimit edhe dy kandidatë të tjerë. Andi Përmeti nga lista shumëemërore e Partisë Demokratike në qarkun Korçë dhe Eugen Bojaxhiu nga lista e Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Beratit./abcnews.al

protesta-opozita.jpg
G. P.13:01 | 03/04/2019

Protestues të shumtë u mblodhën përpara parlamentit për të protestuar këtë të mërkurë, ndërkohë që Kuvendi ishte mbledhur për të vazhduar seancën plenare të radhës.

Pasi protestuan aty për rreth dy orë, ata u zhvendosën nga godina e Kuvendit drejt Piramidës. Aty tubuesit i vunë zjarrin një piramide prej letre, të cilën e kishin etiketuar si “Piramida e Krimit”. Pas qëndrimit për disa minuta aty, protestuesit u zhvendosën drejt selisë blu.

“Shumë shpejt do ta shihni si do marrë vrapin dhe nuk do dijë ku të ndalet. Ka dalë dhe numëron sa ishin demokratët sot, sa kishte mbledhur opozita sot sa do mbledhë nesh. Ai nuk kupton një gjë, ne do të jemi në shesh, dhe që urrejtja e grumbulluar sot në shpirtin e shqiptarëve është gjithë ditën aty dhe një ditë do ta mbysë”, tha Paloka.

Ndërkohë gjatë momentit që Kryeministri Rama mbante fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit, pati përplasje mes protestuesve dhe policisë.

Gjithashtu tensionet e para janë shënuar në mëngjes pranë Ministrisë së Brendshme, aty ku banorët e Unazës së Re janë ndaluar nga policia të kalojnë në pedonalen Murat Toptani. Ndërkohë, ish-deputeti Klevis Balliu në një prononcim të shkurtër për mediat tha se e gjithë përplasja bëhet nga policia që më pas të arrestojë dhe shoqërojë protestuesit.

“Kjo bëhet vetëm për shoqërime, s’bëhet për asnjë gjë tjetër. Kjo këtu është një pikë grumbullimi, s’është pjesa e protestës dhe mundohen që të përplasen me banorët që më vonë t’i arrestojnë dhe shoqërojnë kot. Për këtë bëhet kjo”, tha Balliu.

Mësohet se kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mungon në këtë protestë sepse ka udhëtuar në Berlin mbrëmjen e së martës. Ai do të zhvillojë takime punë me anëtarë të PPE. Kjo është protesta e dytë nga 8 të tilla, ku kryetari i PD-së nuk do të jetë prezent. Megjithatë, ai i ka inkurajuar protestuesit nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale.

“Qytetarët shqiptarë janë ngritur kundër Maduros së Ballkanit i cili është kapur duke vjedhur. Ky vend ka zot! Sovrani në Republikën e Shqipërisë është populli shqiptar”, shkruan Basha

Ndërkohë policia ka marrë masa të shumta përpara parlamentit. Mësohet se kësaj here, drejtuesit e uniformave blu kanë vendosur shumë efektivë edhe pranë Kryeministrisë dhe Ministrisë së Brendshme për shkak të zhvendosjes së protestuesve.

Ndërkohë rruga George W. Bush u bllokua për automjetet. Gjithashtu edhe pedonalja Murat Toptani u bllokua për qarkullimin e këmbësorëve./abcnews.al

rudina-hajdari.jpg
G. P.11:06 | 03/04/2019

Ndryshimet në kodin zgjedhor dhe miratimi i tyre kanë shkaktuar debat në seancën e sotme parlamentare. Deputetja Rudina Hajdari e ka cilësuar të pasinqertë ftesën për bashkëpunim që socialistët i kanë drejtuar deputetëve të dorëhequr.

“Zoti Gjiknuri pa pikë turpi i shtriu dorën opozitës jashtë që të marrin pjesë në komisionet e ngritura të reformës zgjedhore. Ku është dëgjuar që një ish-deputet që është një qytetar të ketë votë dhe të drejtën e tij të vetos. Kjo ofertë është një mënyrë për të pasur një marrëveshje nën tavolinë me PD-në dapo LSI-në. Kjo zotëri nuk ka për të ndodhur”, tha Hajdari në fjalën e saj.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është përpjekur ta sqarojë se ky bashkëpunim është i detyrueshëm sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR.

“Pa dashur të bëj replikë me znj.Hajdari dua të them se të gjitha këto janë çështje që duhen ndarë. Çështja e Kodit Zgjedhor ka të bëjë me infrastrukturën e administrimit të procesit zgjedhor. Nevoja për të punuar së bashku për Kodin Zgjedhor ka buruar nga rekomandimet e OSBE/ODIHR. Kemi tre raporte, raportin e zgjedhjeve të 2013-ës, 2015-ës, 2017-ës që ende nuk kemi mundur të transpozojmë në amendamentet e Kodit Zgjedhor të gjitha rekomandimet e ODIHR-it. Komisioni i Posaçëm për reformën zgjedhore ka një mandat: transpozimin e të gjitha rekomandimeve të OSBE/ODIHR në amendamente. Për sa i përket partive të vogla politike, çdo parti e cila financohet nga KQZ përpara zgjedhjeve dhe nuk përmbush detyrimin duhet ti kthejë paratë mbrapsht. Ja kujtoj Partisë Demokratike se duhet ti paguajë KQZ-së 120 milionë lekë, sepse nuk e ka respektuar kuotën gjinore në asnjë prej qarqeve të vendit. 50 veta ka vënë kandidatë në listën e Tiranës dhe nuk i doli koha për të plotësuar kuotën gjinore”, tha Balla./abcnews.al

policia-1.jpg
G. P.09:15 | 03/04/2019

Këtë të mërkurë në orën 10:00 do të zhvillohet seanca parlamentare e radhës. Ndërkohë që Kuvendi vazhdon punimet, selia blu ka njoftuar se do të protestojë përpara godinës. Skenari i shoqërimit të çdo seancë parlamentare me protesta para Kuvendit, po përsëritet nga opozita prej rreth 1 muaji e gjysmë, që kur ka nisur aksioni opozitar.

Ndërkohë në seancën e sotme plenare, grupi parlamentar i deputetëve të mazhorancës do të kërkojë shtyrjen me tre muaj të afatit të komisionit të posaçëm parlamentar të reformës zgjedhore.

Gjithashtu ata do të propozojnë Damian Gjiknurin si bashkëkryetar të komisionit të reformës zgjedhore, duke zëvendësuar në këtë post Blerina Gjylametin. Deputetëve të opozitës në parlament do t’u drejtohet një ftesë që të bëhen pjesë e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore./abcnews.al

talat-xhaferi.jpg
G. P.17:16 | 02/04/2019

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ,deklaroi se zgjedhjet presidenciale të 21 Prillit do të jenë një sfidë për pjekurinë e kandidatëve dhe të forcave politike. Ai në një intervistë për Televizionin Klan Maqedoni tha se për shkak të postit që mban, nuk ka nuk do të jetë e kësaj fushate elektorale.

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi, tha të hënën për Televizionin Klan se mbarëvajtja e procesit zgjedhor do të jetë në funksion të përshpejtimit të aderimit në familjen evropiane.

“Kanë peshë dhe rëndësi të veçantë këto zgjedhje për faktin se sugjerohet dhe është kërkesë e Uniponit Europian që zgjedhjet të jenë të lira, të ranueshme nga të gjithë, të drejat dhe të mundet të poentohet edhe një segment i asaj çka është rrugëtimi ynë për aderim në Unionin evropian”, tha ai.

I pyetur se a mendon që mund të damkosin procesin zgjedhor qëndrimet katërcipërisht të kundërta të kandidatëve lidhur me proceset që çuan shkurtimin e rrugëtimit drejt NATO-s e BE-së, Xhaferi tha se pret që zgjedhjet, përkundër dallimeve, të jenë konform standardeve ndërkombëtare.

“Në sistemet demokratike shumë partiake të ketë kandidatë më tepër dhe normale është të mos jenë i të njëjtit qëndrim. Por mbi të gjitha mendoj se kandidatë do t’i përmbahen kodeksit të cilën ditën e djeshme e kanë nënshkruar për fushatën me të cilën do paraqitetn para qytetarëve”, tha kreu i Kuvendit.

Numri një i kësaj legjislature parlamentare, ka komentuar edhe mundësinë që në raundin e dytë të mos arrihet censusi prej 40 për qind i daljes së qytetarëve në vendvotime. Në këtë rast, shpjegon ai, ndodh përsëritja e gjithë procesit zgjedhor, ndërsa konform Kushtetutës, është kryeparlamentari, ai që përkohësisht merr timonin e shtetit.

“Në situata kur nuk ka kryetar shteti më 5 Maj, detyrën e tij e ushtron kryetari i Parlamentit për aq kohë sa duhet të zgjasë procedura e rizgjedhjes së kryetarit të ri”, tha ai.

Duke komentuar përplasjen në distancë me ministren e Drejtësisë për mundësinë e mbledhjes së Kuvendit, në rast të arritjes së pëlqimit për ligjin e debatueshëm për Prokurorinë Publike, Xhaferi ritheksoi se do të mundohet të ndjekë praktikën e deritashme që të mos ketë seancë, për shkak të, siç tha, bartjes së fushatës në parlament.

“Kjo është çështje e praktikave paraprake. Janë situata që Kushtetuta sanksionon që parlamenti është në seancë ë pandërpre, në kuptimin e asaj çka janë kompetencat e parlamentit për situata emergjente, urgjente. Është bërë praktikë që në fushatë parazgjedhore 20 ditë të mos bëhet parlament që fushata mos të mbartet në parlament”, tha Xhaferi.

Kryetari i Kuvendit bëri publik vendimin e tij se për shkak të postit që ushtron, për shkak se nga momenti i ardhjes në ballë të parlamentit i ka pushuar aktivitetet partiake, nuk do to jetë pjesë e kësaj fushate presidenciale./abcnews.al

PARLAMENTI-TE-MARTEN-PA-ORAR.mpg_snapshot_00.12-1280x707.jpg
G. P.11:41 | 01/04/2019

Seanca e ardhshme parlamentare do të mbahet të mërkurën në orën 10:00. Lajmi është konfirmuar nga burime zyrtare nga Kuvendi i Shqipërisë. Pas këtij njoftimi edhe opozita po organizohet për protestën e radhës.

Burime nga selia blu thanë për ABC News se edhe të mërkurën do të ketë proteste para Kuvendit, ndërkohë që në sallë mbahet seanca plenare. Skenari i shoqërimit të çdo seancë parlamentare me protesta para Kuvendit, po përsëritet nga opozita prej rreth 1 muaji e gjysmë, që kur ka nisur aksioni opozitar.

Grupi i deputetëve të mazhorancës socialiste vendosi gjithashtu se do të kërkojë në seancën parlamentare të radhës, shtyrjen me tre muaj të afatit të komisionit të posaçëm parlamentar të reformës zgjedhore.

Socialistët do të propozojnë Damian Gjiknurin si bashkëkryetar të komisionit të reformës zgjedhore, duke zëvendësuar në këtë post Blerina Gjylametin. Deputetëve të opozitës në parlament do tu drejtohet një ftesë që të bëhen pjesë e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore./abcnews.al

macedonia-1280x715.jpg
G. P.17:55 | 28/03/2019

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska, kanë vazhduar takimet me partitë politike për të arritur shumicën e dy të tretave të votave në parlamentin e Maqedonisë së Veriut për ligjin me të cilin duhet të zgjidhet statusi i Prokurorisë Speciale.

Partitë opozitare shqiptare ASH-ja dhe BESA në takimin në Kuvend me Kryeministrin Zaev dhe ministren e Drejtësisë, Renata Deskoska, kanë shprehur përkrahje për PSP-në si organ i posaçëm në kuadër të Pokurorisë Publike që do të ketë kompetenca efikase, ka theksuar ministrja Deskoska.

Renata Deskoska: “Në përgjithësi nga takimi i sotëm është edhe përkrahja për PSP-në si organ që do të ketë kompetenca efikase dhe që do të jetë një prokurori e veçantë që në fakt është edhe pjesë e ligjit të tashëm. Në pjesën e mënyrës së shfrytëzimit të xhirimeve si dëshmi do të ketë konsultime shtesë”.

“Po, përkrahje PSP-së, por ajo duhet t’i dëshmoj opinionit se vërtet janë të interesuar për të luftuar krimin dhe korrupsionin që kanë ndodhur në të kaluarën, por që po ndodhin edhe tani”. Kështu është shprehur kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministren e Drejtësisë Renata Deskoska, lidhur me propozim ligjin e Prokurorisë së Përgjithshme, e propozuar nga Qeveria, në të cilën do të inkorporohet edhe PSP-ja.

Ziadin Sela, kryetar i ASH-së: Vlerësojmë se ky trup akoma nuk e ka kryer detyrën për të cilën u themelua dhe i njëjti duhet të vazhdojë me ndryshimet e ligjit duke u zgjatur afatet në pafundësi të funksionojë si organ brenda sistemit të drejtësisë së vendit të paktën deri në përmbylljen e detyrës për të cilën është themeluar.

Kryeparlamentari Talat Xhaferi ka bërë me dije se gjatë fushatës zgjedhore Kuvendi nuk do të zhvillojë punime, duke ju bërë thirrje pjesëmarrësve në zgjedhjet presidenciale që të demostrojnë fushatë demokratike.

Talat Xhaferi: Apeloj që qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e tyre të mund të zgjedhin dhe të dalin në votimet e tyre. Apel deri te pjesëmarrësit apo ata që janë përkrahës të kandidatëve në fushatë që të mbajnë llogari për nivelin dhe kulturën politike të komunikimit të sjellë së pari mes vetë subjekteve politike dhe në relacion të komunikimit të tyre me qytetarët.

Ndërkohë  edhe Zyra e Bashkimit Evropian në Shkup  i inkurajon të gjithë deputetët e Kuvendit ta përkrahin miratimin e ligjit për PSP-në. Për sot pasdite është caktuar edhe një takim mes grupeve të punës së shumicës dhe opozitës ku do të diskutohen amendamentet e VMRO-DPMNE-së rreth Ligjit për Prokurorinë Publike ku duhet të zgjidhet edhe statusi i ardhshëm i PSP-së./abcnews.al

opozita-1-1280x712.jpg
G. P.17:17 | 28/03/2019

Jo vetëm shqetësimet dhe problemet, por edhe zgjidhjen dhe shpresën përfaqësojnë sipas Lulzim Bashës protestuesit që për të shtatën herë ju përgjigjën thirrjes së opozitës së bashkuar për protestë. Protestë, e cila zgjati mbi 3 orë dhe u zhvillua në dy pika, përpara parlamentit dhe përpara Ministrisë së Brendshme.

Ajo që i bashkon sipas opozitës, mungesa e legjitimitetit dhe lidhja me krimin, në kurriz të qytetarëve të ndershëm por edhe atyre që luftojnë për një Shqipëri më të mirë. Mesazhin që kjo valë protestash opozitare ka në thelb të saj, e artikuloi më herët vetë kryetari i demorkatëve Lulzim Basha.

“Nuk ka gardh, nuk ka tel me gjemba që e mban vrullin popullor për ndryshim. Ndryshimi ka nisur, ai nuk do të kthehet mbrapsht. Ne jemi këtu jo vetëm për të konfirmuar verdiktin e pakthyeshëm popullor të 16 Shkurtit e 16 Marsit, largimin pa kushte të kryehajdutit Edi Rama, por jemi për të nisur së bashku një rrugëtim, në fund të të cilit kurrë më nuk do të ketë rrethana që t’ju vjedhin votën, t’ju vjedhin parlamentin, t’ju vjedhin qeverinë e me qeverinë e vjedhur nga krimi dhe nga oligarkët dhe banditët, t’ju vjedhin bukën e fëmijëve tuaj, të ardhmen tuaj, dinjitetin tuaj. Kjo do të marrë fund njëherë e mirë. Ndaj së bashku me protestat që nuk do të ndalen deri në rrëzimin e qeverisë kusare të Edi Ramës dhe largimin e kryehajdutit”.

Kujdes i këshilloi kryeministrit Rama, ndaj qytetarëve që prej orës 9:30 minuta të mëngjesit zunë vend përpara godinës parlamentare.

“Edi Rama thirri mendjes se ti në atë karrige i ke orët e numëruara, por me këto kërcënime ta dish se populli do të të përgjigjet sy për sy e dhëmbë për dhëmbë”!

Bashkë me atë që quan arkitektin e paligjshmërisë shtetërore, kreun e qeverisë Rama, fundi sipas Lulzim Bashës po i vjen edhe kujtdo që është pasuruar në kurriz të një populli punëtor.

“Sikundër i paralajmëroj prerë dhe qartë të gjithë bashkëpunëtorët e këtij regjimi kriminal me kostum, me kollare, me atlete, me miliarda të vjedhura, me gojën e dhënë me qira se populli as nuk ju harron as nuk jua fal shërbimet ndaj klikës mafioze në pushtet”.

Pas shpalosjes së mesazheve politike dhe atyre simbolike nga stacioni i fundit i çdo proteste opozitare, selia blu, kryedemokrati Basha veç falenderimit ndaj protestuesve i tregoi atyre një rreze reflektimi…

“Për ata që u bënë milionerë në pushtetin tonë, mbi djersën, gjakun dhe sakrificën tuaj dhe shqiptarëve të ndershëm. Ora e drejtësisë po afron dhe në këtë orë ne e dimë se betejën që bashkë kemi nisur, bashkë do ta përfundojmë, por bregu i lirisë dhe i demokracisë, ku do të dalë kjo anije kombëtare e shpresës, nuk mund të pranojë më kurrë gabimet e së kaluarës. dua t’i kthej në mësim ato pësime. Për këtë zotohem përpara Zotit dhe përpara jush, misionarëve të lirisë dhe demokracisë”.

balla-2-883x445.jpg
ent ela12:17 | 28/03/2019

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla foli për kontratat e lobimit të Partisë Demokratike. Për Ballën është fakt që PD është peng i një financimi të dyshimtë rus, që synon influencën e Rusisë në Ballkan.

“Jemi sot para një akti të konfirmuar tashmë nga të gjitha burimet, se për fatin e keq të shqiptarëve, që Partia Demokratike sot dëshmohet të jetë peng i një financimi të dyshimtë me burim rus, prej më shumë se 1 milionë dollarësh. Michael Carpenter dje tha shumë qartë se kur deputetët e opozitës djegin mandatet dhe refuzojnë të jenë pjesë e një procesi politik, duke ushqyer përçarje bipolare të politikës, kjo është toka më pjellore, situata më e përkthyer që Rusia të përfitojë dhe të ushqejë më shumë armiqësi, përçarje dhe kaos në shoqëritë e Ballkanit”.

Për të mbështetur këtë, Balla bëri një lidhje mes protestave kombëtare të organizuara nga opozita muajt e fundit. Sipas tij, nuk është rastësi që të dyja këto protesta zhvilloheshin njëkohësisht me ato në Podgoricë e Beograd. Madje Balla tha se edhe protesta e paralajmëruar e 13 Prillit do të zhvillohet pasdite, sepse kështu është porositur.

“Nuk është e rastësishme që më 16 Shkurt të organizohej protestë edhe në Tiranë, edhe në Podgoricë, edhe Beograd. Nuk është e rastësishme që edhe më 16 Mars, të kishte protestë edhe në Podgoricë, edhe në Beograd, edhe në Tiranë. Madje dhe formën e protestës tashmë po e spostojnë sipas formës së protestës atje. Nuk do ta bëjnë më 13 Prill ditën, por do ta bëjnë natën. Ashtu siç janë porositur për t’u bërë edhe atje”.

Pikërisht për këtë arsye Balla tha se duhet rritur fuqia parandaluese e ligjit. Kjo sipas tij mund të vijë duke ashpëruar ligjin për financimin e Partive Politike.

“Ne duhet të forcojmë edhe një ligj tjetër, atë të financimit të partive politike. Të jeni të sigurt që ne do të sjellim një ligj shumë të mirë edhe për financimin e partive politike. Jemi një demokraci e re dhe si demokraci e re, ata që nuk ia duan të mirën Shqipërisë, kanë penetruar për të financuar një prej partive politike më të vjetra në vend, më të madhe në opozitë. Thirrja ime është sot ndaj prokurorisë të vijojë punën me intensitet”./tvklan.al

klement-zguri.jpg
G. P.15:45 | 25/03/2019

Kryetari i Komisionit qendror të zgjedhjeve ka kërkuar mbështetjen e Kuvendit që të arrihen standardet e kërkuara në zgjedhjet e 30 qershorit. Këtë kërkesë Klement Zguri e bëri gjatë raportimit vjetor në komisionin e ligjeve për aktivitetin e institucionit që drejton.

E kanë thirrur për të raportuar për vitin që shkoi, por kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve, Klement Zguri, kërkoi ndihmë për atë që mund të ndodhë në zgjedhjet vendore të 30 Qershorit të këtij viti.

“Përplasja politike me shumë gjasë nuk ka për ta lënë KQZ-në pa u përfshirë në vorbullën e vet sepse përplasja politike do godasë dhe zgjedhjet lokale, së paku në administrimin e tyre. Nëse ndodh atëherë Kuvendi duhet t’i japë mbështetje të përforcuar KQZ-së. Duhet të mbrojë pavarësinë e saj. Duhet ta inkurajojë në zbatimin me fanatizëm të ligjit”.

Zgjedhjet meritojnë një administratë të fortë dhe profesionale tha kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve përpara anëtarëve të komisionit të ligjeve dhe problemet janë të shumta në këtë drejtim.

“Këtë gjë nuk e ka në dorë vetëm KQZ, sidomos Kuvendi mund të bëjë shumë në këtë drejtim që zgjedhjet lokale të zhvillohen me standard duhet që administrata zgjedhore të jetë e besueshme. Jo vetëm për ata që konkurrojnë, por në radhë të parë për ata që votojnë. Kuvendi mund të bëjë shumë edhe në këtë drejtim. Ju lutem mbajeni në vëmendje këtë shqetësim sepse mund të ketë nevojë për ndërhyrjen tuaj”.

Në raportimin për veprimtarinë e institucionit që drejton gjatë vitit 2018, Klement Zguri tha se është gati drafti-udhëzimin për partitë politike për keqpërdorimin e burimeve shtetërore. I pyetur nga deputetët e mazhorancës se çfarë ka bërë Komisioni qendror i zgjedhjeve për të hetuar transparencën e financave të Partisë Demokratike, Klement Zguri tha se është kërkuar një hetim i thelluar, i cili është refuzuar të miratohet nga anëtarët e KQZ të propozuar nga të majtët./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono