kuvend

protesta-e-se-shtunes.jpg
Sej rie22:35 | 25/05/2019

Për gati dy orë e gjysmë opozita protestoi mbrëmjen e sotme fillimisht para Kryeministrisë e më pas para Kuvendit. Ndryshe nga protestat e tjera kjo ka qenë më e qeta, ku nuk ka pasur tensione dhe përplasje mes policisë dhe qytetarëve.

Por në këtë protestë simbolikat kanë qenë më të veçanta. Protesta nisi me entuziazëm ku një grup qytetarësh me flakadanë në duar u nisën nga selia blu drejt Kryeministrisë dhe nga pas i ndoqi lideri i PD-së Lulzim Basha.

Ndërsa bulevardi “Dëshmorët e Kombit” ishte i mbushur me protestues, të cilët mbanin në duar tepsi ku në to shkruhej “Rama ik!”. Madje në njërën tepsi ishe e stampuar edhe fotoja e Ramës, e bërë para disa vitesh ku ai shikohet duke ngrënë makarona.

Po ashtu, në protestë ranë në sy edhe flamujt, të cilët nuk ishin të partive politike. Në protestë ishte flamuri kombëtar dhe flamuj të shteteve të Evropës edhe ai i SHBA-së.

Nën këtë atmosferë u prit Basha nga protestuesit e mbledhur para Kryeministrisë, të cilët e përshëndetën mbërritjen e tij në shesh me dy gishtat lart. Kryedemokrati mbajti fjalën e tij para qytetarëve ku u shpreh se mesazhi i popullit ishte: “Rama Ik”.

Teksa fliste Basha, organizatorët e protestë lëshuan një numër të madh balonash në qiell, një simbolikë kjo e re në protestë, ku brenda tyre kishte flakë dhe në to shkruhej “Rama ik”.

Balonat u ngjitën edhe mbi godinën e Kryeministrisë, ndërsa në muret e institucionit me anë të një video-projektori u shfaq simboli i shqiponjës, si dhe mesazhe kundër qeverisë.

Në përfundim të fjalës së tij, Basha u kërkoi qytetarëve të ndiznin dritat e telefonave, duke i cilësuar ata si “dritat e shpresës”. Me drita e telefonave protestuesit shoqëruan Bashën nga Kryeministria drejt Kuvendit.

Situata gjatë gjithë kohës u duk e qetë, deri në momentin kur protestuesit arritën tek Parlamenti. Përpara kuvendit u shënuar një incident i vogël dhe i vetmi në protestën e mbajtur mbrëmjen e sotme.

Forcat e policisë hodhën ujë për të shpërndarë protestuesit, një pjesë e të cilëve ishin futur në hyrjen kryesore të Parlamentit dhe kishin ndezur disa flakadanë.

Me anë të megafonit, një përfaqësues i Policisë së Shtetit u bëri thirrje protestuesve që të ruajnë qetësinë dhe të mos kryejnë akte dhune. Edhe sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi u kërkoi protestuesve që të mos hedhin flakadanë drejt uniformave blu.

Megjithatë, situata u qetësua brenda pak minutave, ndërsa kryedemokrati Lulzim Basha u tërhoq duke shkuar drejt selisë blu, i ndjekur edhe nga simpatizantët ku u mbyll edhe protesta e 25 Majit./abcnews.al

incidenti-1280x725.jpg
Sej rie21:15 | 25/05/2019

Një incident i vetëm është shënuar  në protestën e opozitës, të zhvendosur nga Kryeministria tek Kuvendi. Protestuesit kanë tentuar të largojnë hekurat rrethues tek Parlamenti.

Forcat e policisë hodhën ujë për të shpërndarë protestuesit, një pjesë e të cilëve ishin futur në hyrjen kryesore të Parlamentit dhe kishin ndezur disa flakadanë.

Me anë të megafonit, një përfaqësues i Policisë së Shtetit u bëri thirrje protestuesve që të ruajnë qetësinë dhe të mos kryejnë akte dhune.

Ndërsa është dashur ndërhyrja e Sekretarit të Përgjithshëm Gazment Bardhi, që situata të mos agravohej.

Ky ishte i vetmi moment tensioni në protestën pa akte dhunë të opozitës këtë 25 Maj./abcnews.al

MBULIM-BETOHEN-DEPUTETET.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:30 | 23/05/2019

Janë betuar dy deputetë të rinj sot në Kuvend. Komisioni i Rregulloreve dhe mandateve ka verifikuar mandatet e dhëna nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për Ervis Meço nga lista shumë emërore e Partisë Demokratike në qarkun Vlorë dhe Artemis Dralo Malo mori mandatin pasi Flamur Golemi dorëzoi mandatin e deputetit për të kandiduar si kryebashkiak i Bashkisë Gjirokastër. Me betimin e dy deputëtëve në seancën e sotme plenare arrin në 122 numri i deputetëve në Kuvend. /ABC News Albania 24/7

 

60337761_365241344106105_7892887418771079168_n.jpg
Sej rie10:15 | 16/05/2019

Seanca plenare e Kuvendit të Shqipërisë ditën e sotme nisi me betimin e deputetëve të rinj. Kandidatë të tjerë nga listat shumëemërore të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim janë betuar në Kuvend.

Ata janë: Vasil Sterjovski; Edmond Stojku dhe Suzana Topi nga LSI dhe Halit Valteri, Selami Janishehu, Besnik Troplini, Krenar Rryçi, Kostaq Papanga PD.

Po ashtu betime për deputetë të rinj ka pasur edhe në radhë të socialistëve që zëvendësojnë të larguarit që kanë vendosur të kandidojë për kryetarë bashkie në zgjedhjet e 30 Qershorit. Deputetët socialistë që u betuan sot janë: Eljo Hysko, Adriana Jaku, Florenc Spaho dhe Ardit Konomi. Deri tani numri i deputetëve në Kuvend shkon 121./abcnews.al

 

kuvendi-1280x702.jpg
nev ila13:40 | 15/05/2019

Tre kandidatë të tjerë nga listat shumëemërore të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë marrë mandatin e deputetit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Ata janë :Vasil Sterjovski dhe Edmond Stojku nga LSI dhe Halit Valteri nga PD.

Një ditë më parë morën mandatin Selami Janishehu dhe Besnik Troplini nga listat e Partisë Demokratike në Tiranë dhe  Suzana Topi nga lista e Lëvizjes Socialiste për integrim në Elbasan.

6 deputetët e fundit do të bëjnë betimin në seancën parlamentare të ditës së nesërme./ABC News Albania 24/7

rudina-hajdari-1280x721.jpg
Sej rie12:11 | 08/05/2019

Parlamenti ka mbajtur një minutë heshtje për efektiven e Forcave të Armatosura shqiptare të gjendura në Letoni për një mision të Aleancës së Atlantikut të Veriut, gjatë të cilit humbi jetën efektivja Zarife Hasanaj. Por moment nuk ka kaluar pa konfuzion në Parlament, kur deputetja Hajdari kërkoi nderimin.

Hajdari: “Zoti kryetar ditën e hënë më 6 Maj humbën jetë tre ushtarakë shqiptarë në Letoni gjatë misionit të NATO-s”.

Zëra nga salla: “Dy të plagosur jo të vrarë…”

Hajdari: ‘Tre, mund t’ua them emrat. Dy të tjerë janë plagosur. Dakord!”

Ruçi: “Vazhdoni zonja Hajdari…”

Rudina: “Dakord! Do i kërkoja Kuvendit të Shqipërisë një minutë heshtja për zonjën Zarife Hasanaj, 32-vjeç e lindur në “Bajram Curr” Tropojë. Zonja Hasanaj ishte një vajzë e cila pavarësisht mentalitetit të vjetër ajo kishte ëndrrën e saj të vishte uniformën ushtarake dhe të shërbente për kombin e saj. Përulem para veprës së saj dhe kërkoj që ta nderojmë dëshmoren tonë”.

Ruçi: “Zoti Balla të lutem…”

Balla: “Plotësisht dakord por mirë do të ishte që minuti i heshtjes të mbahet në fillim të votimit kur të gjithë deputetët të jenë njoftuar sepse askush nuk mund të mungojë në sallë në një moment të rëndësishme të respektit që ky parlament ka ndaj një dëshmoreje në emër të luftës për paqe që Shqipëria përçon kudo në botë”.

Ruçi: “Edhe unë e përgëzoj zonjën Hajdari që bëri këtë propozim në fillim të kësaj seance. këtë e kisha edhe unë para sysh dhe padyshim që nuk mun të ishte jashtë vëmendjes  së Kuvendi kjo ngjarje, ndaj po prisja momentin që të ishin edhe të tjerët, megjithatë nuk është nevoja të përcaktojmë një orë dhe na ta kryejmë ritualin në përmbushje të propozimit. Është e vërtetë ajo që thotë zoti Balla që po prismin një moment që të ishte një korum më i madh për të pasi ishte një rast i jashtëzakonshëm dhe ka konsensusin e të gjithë Parlamentit. Ftoj deputetë për të nderuar veprën e zonjës Hasanaj me një minutë heshtje”./abcnews.al

endrit-hoxha-1280x745.jpg
Sej rie10:41 | 08/05/2019

Një situatë e pazakontë ndodhi sot në Kuvend. Ndërsa kryeparlamentari Ruçi po drejtonte seancën për betimin e deputetëve të rinj, Indrit Hoxha nga listat e PD-së nuk pranoi që të merrte mandatin e deputetit. Ai e ka  refuzuar mandatin në sallën e Kuvendit.

Në momentin që kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi thirri emrin e tij të betohej ai u ngrit dhe u shpreh: “Unë Indrit Hoxha, kandidat në listën vijuese të Partisë Demokratike të Shqipërisë ndërmarr sot  këtë akt politik në emër të babait tim të ndjerë Fatmir Hoxha, i burgosur politik i regjimit kriminal që nuk reshti deri në frymën e fundit luftën për liri dhe demokraci. E ndërmarr ketë akt politik në shenjë revolte dhe neverie kundër krimit të rilindur të këtij parlamenti ilegjitim dhe në respekt të vlerave të familjes time dhe sidomos ato që im atë me la trashëgimi. Refuzoj të marr mandatin e deputetit në një vend ku klika kriminale ne pushtet ka asgjësuar Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë dhe ka kapur drejtësinë. Refuzoj të marr mandatin në Parlamentin ilegjitim që e drejton urdhëruesi i vrasësve të Arben Brocit dhe shokëve të tij në masakrën e 2 Prillit. Refuzoj të bëhem pjesë e një Parlamenti ilegjitim ku ulen hetues dhe prokurore te diktaturës të cilët kanë torturuar dhe vrarë të rinj shqiptarë. Refuzoj të marr mandatin në një parlament ilegjitim ku në karrigen e kryeministrit ulet i biri i njeriut që firmosi për varjen e poetit Havzi Nela. Refuzoj të bëhem pjesë e një parlamenti ilegjitim ku ndodhen urdhëruesit e vrasjes se tribunit të demokracisë Azem Hajdari. Ky nuk është Parlament, por galeri e krimit. Fundi i kësaj farse kriminale është shume i afërt. Unë refuzoj të bëj betimin dhe të marr mandatin sepse ai mandat i takon popullit dhe jo kriminelëve, hajdutëve dhe delenxhinjve që ndodhen sot këtu. Rroftë Shqipëria! Rroftë Demokracia! Zoti i bekoftë shqiptarët”.

Gramoz Ruçi: Zoti Indrit këtë mund ta bëje deklaratë për shtyp  jashtë seancës dhe në sallë mund të mos vije. Ti me vullnetin tënd ke bërë kërkesën dhe kë kërkuar mandatin e deputetit. Është e drejta jote kushtetuese të mos bësh betimin. Rrugë të mbarë dhe suksese në jetë!/abcnews.al

betohen-deputete-1280x657.jpg
Sej rie11:31 | 25/04/2019

Në seancën e sotme parlamentare janë betuar gjashtë deputetë të rinj pasi kanë marrë konfirmimin nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Ata janë Zef Shtjefni kryetar i Partisë “Ora e Shqipërisë”, Nikolin Staka nga listat shumëemërore të Partisë Demokratike në Shkodër, kryetari i Partisë Balli Kombëtar Demokrat Artur Rroshi, Fatjona Koço, Eugen Bojaxhi, Andi Përmeti i cili vjen nga nga listat e Partisë Demokratike por është edhe themelues i partisë së re ‘Bindja Demokratike’.

Me betimin e gjashtë emrave të fundit, numri i deputetëve të betuar në Kuvend shkon në 108.

Erjon Piciri, i cili ka qenë kandidat për kryetar të Partisë Demokratike nuk ishte i pranishëm në seancë për t’u betuar pas marrjes së mandatit, ndërsa dy të tjerë pritet që të marrin mandatin, pasi kanë dorëzuar dokumentacionin në KQZ./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono