kuvend

kuvendii.png
G. P.12:42 | 11/10/2018

Federata Shqiptare e Futbollit është kthyer në mollën e sherrit në parlamentin e zbrazur nga opozita. Interpelanca e kërkuar nga kreu i komisionit të ekonomisë Erjon Braçe me ministrin e Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, lidhur me detyrimet fiskale të kësaj organizate, solli ngritje tonesh në sallën e seancave plenare.

Në mungesë të opozitës parlamentare dhe pasi i kanë zgjidhur hallet e qeverisjes së vendit, mazhoranca nisi t’i kërkojë hesap vetvetes për organizatën jofitimprurëse, Federatën Shqiptare të Futbollit. Duke e krahasuar me yjet botërore të këtij sporti, Erjon Braçe zhvilloi interpelancën, që e kishte me merak prej javësh, me ministrin e Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

“Presidenti i Bajernit të Mynihut është dënuar me 3.5 viute burg për evazion fiskal. Ronaldo sapo është dënuar me 2 vite burg dhe me detyrimin për të paguar 18.8 milionë euro. Hoze Murinjo është dënuar me një vit burg dhe me detyrimin për të paguar 1.75 milionë paund. FSHF është një nga institucionet më të rëndësishme në këtë vend që duhet të ishte institucioni që reflektonte jo vetëm ligjshmërinë fiskale, por edhe modelet të qënësishme të paketave fiskale në këtë vend”, tha Braçe.

Por tifozit të thekur  të Partizanit, ministri Ahmetaj i qau hallin e rivalëve.

“Këtu ka një problematikë serioze me klubet dhe që ka nevojë për formalizim të mëtejshëm. De Souza Martins paska marrë 22 mijë lekë të reja në muaj”, u shpreh Ahmetaj.

Kjo e bëri Braçen të ndihet i akuzuar, padrejtësisht.

“Në asnjë rast nuk ka ndodhur që të mos kem vlerësuar përpjekjen e qeverisë kryeministrit Rama në luftë kundër evazionit fiskal dhe rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit, por pse ne duhet të pranojmë alibinë e njënjeriu që nuk heq dorë nga një karrige atje pikërisht për shkak të këtyre përfitimeve që administrohen vit për vit në Federatën Shqiptare të Futbollit”, tha Braçe.

Pathosi i kreut të komisionit të ekonomisë solli emocione në sallë…lot…dhe entuziazmin e ish irvalit të Armando Dukës… Ahmetaj, i cili ia kuptoi hallin kolegut u shpreh i lumtur për mundësinë e sqarimit.

“Të harxhosh kaq shumë kohë për FSHF dhe për sportin është gjëja e duhur. FSHF ka në lista pagesa 2015, 55 të punësuar. Tatimi mbi të ardhurat nga punësimi ka paguar 38 milionë lekë. Totali i pagesave 2014-2018 në buxhet është 283 miloionë e 853 mijë lekë”, tha Ahmetaj.

Por kjo ju duk ironi Braçes, i cili iu kthye populizmit për strehë.

“Do harxhoj kohë sepse zyrtarë të hetimit të Fierit kanë shkuar në një lokal në fshatin Çermë. E kanë gjetur lokalin bosh dhe e kanë gjobitur me 500 mijë lekë për mosprerje të kuponit tatimor. Ndërkohë unë i kërkova pronarit të lokalit që t’i binte kasës në atë moment që ata ishin atje. I ra kasës dhe çfarë del nga kasa, kuponi. Kur kjo ndodh me një fakir në mes të Çermës pse s’u dashka të ndodhë me një në krye të FSHF”, tha Braçe.

Në fund, Gramoz Ruçi ftoi deputetët socialist në sallë ta praktikojnë më shpesh këtë të drejtë të tyre parlamentare, për të qarë hallet, ato të qytetarëve, sigurisht./abcnews.al

RAMA-TE-KOL-BALLA-1280x676.jpg
ent ela08:30 | 05/10/2018

Marrëveshja e detit me Greqinë do shkojë në parlament edhe pse vendi nuk ka gjykatë kushtetuese. Gjatë një interviste për “Real Story” në Vizion Plus, kryeministri Rama iu përgjigj kështu  deklaratës publike të kreut të shtetit, se sa kohë vendi është pa gjykatë kushtetuese marrëveshja nuk duhet të ratifikohet në kuvend.

Kryeministri pranoi se ka marrë një letër nga një anëtar i grupit negociator shqiptar, njëlloj si presidenti Meta, ku i thuhet se ecuria e bisedimeve nuk është e favorshme për Shqipërinë, e nuk duhet avancuar pa patur efektive Gjykatën Kushtetuese. Por shefi i qeverisë i konsideroi normale si rezerva, e shprehu besimin se pala shqipatare do dilte me sukses nga marrëveshja. Rama tha se parlamenti është sovran për ta ratifikuar marrëveshjen.

Eshtë e vërtetë se Gjykata Kushtetuese nuk funksionon, por kurdo që ajo të vihet në punë, i ka të gjitha mundësitë ta gjykojë marrëveshjen me Greqinë”, tha kryeministri, që nënvizoi se pavarësisht këtij qëndrimi të kundërt, nuk sheh asnjë tendencë penguese nga presidenti.

Kryeministri e konsideroi një konspiracion politik rastin e Xhisiela Malokut, e shfrytëzuar sipas tij nga oficeri Emiljano Nuhu e Partia Demokratike. Rama tha se nuk ka asnjë provë të asnjë interference politike në këtë cështje, por ka një provë të modelit të tij qeverisës, që djali i një deputeti është vënë pas hekurave. Pa dhënë detaje, Kryeministri tha se tek audiopërgjimi i Babales, shumë gjera do dalin, e së shpejti do mësohet një e vërtetë që do i habisë të gjithë.

Kryeministri u shpreh i vendosur ta finalizojë paketën antishpifje, ku secili sipas tij, do mbajë përgjegjësi për shpifjet, edhe ata që i botojnë ato. /abcnews.al

 

zoran-zaev.png
G. P.20:22 | 30/09/2018

Liderët politikë në Maqedoni kanë patur reagime të ndryshme në përfundim të referendumit që rezultoi me një pjesëmarrje minimale. Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se, në rast dështimi vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Lideri shqiptar Ali Ahmeti ka theksuar se çështja duhet të zgjidhet nga Kuvendi dhe është shprehur kundër opsionit të zgjedhjeve. Ndërsa për opozitën, qytetarët maqedonas hodhën poshtë një marrëveshje të turpshme.

Zoran Zaev: “Vota e Parlamentit duhet të jetë votë për NATO-n dhe BE-në. Pres nga deputetët e VMRO-DPMNE-së që të respektojnë vullnetin e qytetarëve, në të kundër duhet të shkojmë menjëherë në zgjedhje parlamentare”.

Ali Ahmeti: “Sot qytetarët e vendit ia deleguan vendimmarrjen Kuvendit të Maqedonisë dhe deputetëve. Ne jemi zgjedhur që të marrim vendime të rëndësishme dhe jo të kalkulojmë për zgjedhjet e ardhshme. Me vendin tonë në Kuvend ne përcaktojmë të ardhmen e vendit tonë dhe Evropës juglindore”.

Mickovski: “Maqedonia sot tregoi se marrëveshja është e papranueshme. Kemi një referendum të dështuar. Politika e Zaev pësoi disfatë, ndërsa Maqedonia fitoi. Numri i qytetarëve që nuk mbështetën paktin e turpshëm është shumë më i lartë se numri i atyre që votuan pro”./abcnews.al

ARTA-MARKU-RAPORTON-NE-PARLAMENT-1280x720.jpg
ent ela14:39 | 20/09/2018

Prokurorja e përgjithshme Arta Marku ka pasqyruar në seancën e sotme plenare punën e organit të prokurorisë për vitin 2017. Kryeprokurorja ka raportuar se Vlora ka koeficentin më të lartë të kriminalitetit ndërsa Dibra më të ultin.

Vlora ka bashkuar në një pikë kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kryeprokuroren Arta Marku.  Të dy thonë se kriminaliteti është i lartë në qytetin bregedetar. Prokurorja e përgjithshme i referohet shifrave institucionit që drejton.

“Koeficientet e kriminalitetit sipas qarqeve tregojnë se Dibra e ka koeficientin më të ulët, ndërsa Vlora më të lartin”.

Përpara deputetëve të mazhorancës Arta Marku raporton mbi gjendjen e kriminalitetit për vitin 2017, kohë në të cilën organi i prokurorisë drejtohej nga Adriatik Llalla.

Nga foltorja e Kuvendit kryeprokurorja Marku tha se kallzimet penale janë rritur me 10 përqind.

“Numri më i lartë i procedimeve penale është regjistruar në Tiranë, Durrës, Elbasan, Shkodër, Fier e Korçë. Numri më i vogël i procedimeve është regjistruar në Përmet, Pukë e Mat”.

Lufta ndaj korrupsionit ka qenë një ndër dy aktivitetet kryesore me të cilat prokuroria ka fokusuar punën e saj.

“Numri i procedimeve penale për korrupsion aktiv të funksionarëve publik është 124, apo 163.8% në shumë krahasuar me vitin 2016. Korrupsioni në sistemin e drejtësisë ka ulje, vetëm 1 procedim penal me katër të pandehur. Ndërsa një vit më parë 3 procedime penale”. 

Rritja e procedimeve për trafikimin ndërkombëtarë të narkotikëve është dhe vepra me numrin më të lartë të raportimeve vitin e shkuar me 26% më shumë se në vitin 2016 raportoi prokurorja e përgjithshme. Ajo nënvizoi se e kanë vendosur ndër prioritetet e institituzionit të akuzës luftën kundër kultivimit të kanabisit duke njftuar se të gjithë institucionet ligj zbatuese  në vend kanë hartuar një plan që do të veprojë  për tre vitet e ardhshme. /abcnews.al

veliaj-ruci-rama.jpg
G. P.10:06 | 19/09/2018

Diskutimi i ligjit për Teatrin ishte në fokus të diskutimeve mëngjesin e sotëm në një takim të zhvilluar në kryesinë e Kuvendit mes kryeministrit Rama dhe kryeparlamentarin Ruçi.

Në këtë takim ka marrë pjesë edhe kryetari i bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, si dhe relatori për këtë ligj në komisionin e veprimtarive prodhuese, deputeti Ilir Beqaj.

Ky takim ndodh për të koordinuar qëndrimin në seancën e nesërme plenare, ku në rend të ditës mes të tjerash është edhe dekreti i presidentit që kthen për rishyrtim në Kuvend ligjin për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar./abcnews.al

kuvendi-i-shqiperise.jpg
G. P.18:17 | 10/09/2018

Pas depozitimit në Kuvend të nismës së PD-së për Vetting në Politikë, hapi i radhës ngarkon kryetarin e Kuvendit të njoftojë deputetët lidhur me të, në seancën më të afërt plenare. Por deri në miratimin e kësaj nisme nga Kuvendi ka dhe hapa të tjerë, të cilët i prezanton kronika në vazhdim.

Nisma opozitare për një Vetting në politikë u bë fakt pas depozitimit të saj në Kuvendin  e Republikës në 7 Shtator 2018. Ndryshimi kushtetues i propozuar nga opozita e bashkuar kërkon 84 vota në sallën e parlamentit.

Rregullorja e Parlamentit nuk ka afate për përfundimin e shqyrtimit të këtij propozimi, por ka afate të përcaktuara kohore për nisjen e tij.

Referuar nenit 77/a të kësaj rregulloreje, Kryetari i Kuvendit njofton Kuvendin në seancën plenare më të parë, u shpërndan deputetëve tekstin e projektligjit dhe projektligji futet menjëherë në programin e punës së Kuvendit.

Për nismën e 7 Shtatorit të Partisë Demokratike dhe aleatëve kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, duhet të njoftojë Kuvendin në seancën më të parë plenarë, që është ajo e datës 13 Shtator.

Sipas rregullores, projekligji shqyrtohet në mbledhjen e përbashkët të Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut dhe Këshillit për Legjislacionin jo më parë se dy javë nga data e depozitimit, pra jo më parë se në 21 Shtator. Në përfundim të shqyrtimit mbledhja e përbashkët në fjalë i paraqet seancës plenare raportin përkatës.

Në rregullore përcaktohet se seanca plenare për miratimin e amendamenteve kushtetuese thirret jo më parë se dy javë dhe jo më vonë se tre javë nga paraqitja e raportit.

Nuk dihet sa do të zgjasë puna dhe debati parlamentar për diskutimin e këtij amendimi kushtetues, ku rregullorja nuk parashikon asnjë afat brenda së cilit, Komisioni e Këshilli do të shqyrtojnë nismën dhe as nuk ka një kufi për kohën brenda së cilës duhet të hartohet raporti i mbledhjes së përbashkët./abcnews.al

SINKRON-RUCI-PER-BOJKOTIN-E-OPOZITES.mpg_snapshot_01.11-1280x720.jpg
G. P.14:28 | 04/09/2018

Nuk ka të njëjtën shpejtësi veprimi mazhoranca për të votuar ligjin për Teatrin. Dekretin e presidentit e shtynë për në 20 Shtator. Kryetari i Kuvendit e shpjegon si përgjegjshmëri të deputetëve.

“Siç ju thashë jam këtu për të bërë detyrën e kryetarit të Kuvendit dhe që çdo kryetari tëKuvendit nuk do t’i interesonte dhe nuk do ta vlerësonte që një projektligj, një vendim dhe aq më tepër një dekret i presidentit të shkrepej pa u vënë në sy”, tha Ruçi.

Nuk pranon të thotë se cila do të jetë vota e tij.

“Është e vërtetë që unë i përkas mazhorancës dhe që unë i përkas mazhorancës, por nga ai moment që zgjidhem unë do të jem kryetari i Kubvendit të Shqipërisë. Sigurisht që  kam të drejtë si deputet i Kuvendit të Shqipërisë të jap mendimin dhe votën time. Le të presim datën përkatëse të seaancëës së parlamentit”, theksoi kryetari i Kuvendit.

Në pozicionin e kryetarit të Kuvendit nuk pranon të komentojë deklaratat e fundit të opozitës, por si një politikan i vjetër e ka një këshillë për ta.

“Më falni nga mungesa e modestisë nga përvoja ime e gjatë në politikë. I kam provuar të dyja dhe kur kam qenë deputet i thjeshtë në qeveri apo opozitë luftën politike brenda apo jashtë sistemit. Të dyja janë demokratike edhe kushtëzimi edhe bojkoti edhe djegia e mandateve nuk ka nndodhur ndonjëherë. Megjithatë ka gjithmonë një herë të parë. Por më rezulton se si termi kushtëzim apo bojkot të parlamentit edhe termin që të djegim mandatet kanë qenë të diskutuara edhe nga opozita e dikusrshme ku unë isha përfaqësues, por më rezulton që efektiviteti i një opozite është lufta brenda sistemit dhe jo jashtë sistemit. Ky është gjykim dhe vlerësim për çdo forcë politike që unë e respektoj”, tha ai.

Pasi i bëri një bilanc punës së Kuvendit në sesionin që lanë pas, kryetari i Kuvendit përsëriti thirrjen që të lihet mënjanë lufta elektorale, pasi ylli polar për deputetët shqiptarë duhet të jetë hapja e negociatave./abcnews.al

lulzim-basha.jpg
G. P.18:45 | 03/09/2018

Nga Shkodra, opozita paralajmëroi qëndrimin e saj të kushtëzuar me parlamentin, por jo bojkotin e plotë të tij. Vendimi u bë publik nga kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. Ndërkohë gjatë mbledhjes së përbashkët, Basha vuri theksin tek situata e rendit në Shkodër, që sipas tij është jashtë kontrollit për shkak të lidhjeve të krimit me qeverinë.

E gjithë opozita u bë bashkë e përshkoi mbi 86 kilometra për të zhvilluar seancën e parë parlamentare.

Përzgjedhja e Shkodrës për këtë seancë u bë me një qëllim, protestë dhe thirrje kundër qeverisë.

“Edi Rama është një kryeministër në letër, Fatmir Xhafaj është një ministër i Brendshëm në letër. Kontrollin e territorit nuk e ka policia, por e kanë bandat dhe krimi i organizuar. Ky është realiteti në Shkodër. Ky është po kështu realiteti në Durrës, Elbasan, Fier, Vlorë në Shijak e gjetkë. E sot kam një thirrje për drejtorin e qarkut të Shkodrës: Jep dorëheqjen dhe largohu menjëherë përndryshe do jesh njësoj bashkëfajtor si Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj për këtë gjendje”, tha Basha.

E sa për ftesat për bashkëpunim që i bëheshin nga salla e parlamentit në Tiranë, përgjigja ishte një dhe e prerë nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

“Si mund t’i kërkohet opozitës të ulet e të bëjë ligje me Fatmir Xhafën që duhet të ishte nën hetim. Si mund t’i kërkohet opozitës të negociojë me Taulant Ballën e Toyota Yaris, i cili pranon publikisht pa iu dridhur syri që ka miqësi me një trafikant të kapur droge”, theksoi Basha.

Ky ishte hapi i parë i aksionit opozitar. Në emër të grupeve parlamentarë të opozitës është Petrit Vasili që sqaron se çdo të ndodhë më tej.

“Marrëdhënia me parlamentin do të jetë e kushtëzuar, zero kompromis. Faktet tregojnë inkriminimin e kryeministrit.  Frikacakët janë në Tiranë. Kjo luftë e papajtueshme, nuk ndalet deri në çlirimin e Shqipërisë”, tha Vasili.

Sipas kryetarit të grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, opozita nuk ka bojkotuar, por ka marrëdhënie të kushtëzuar me kuvendin duke paralajmëruar njëherazi se jeta paralmentare nuk do të rrjedhë e qetë.

“Reagimi do të jetë shumë i fortë, format do i shikoni”, theksoi ai.

/abcnews.al

parlamenti.jpg
G. P.18:35 | 03/09/2018

Të vetëm i ngjitën shkallët e Kuvendit, socialistët për në seancën e parë plenare të sesionit të fundit parlamentar për këtë vit.

Kolegët opozitarë i braktisën pasi siç u shprehën vetë ata ishte e padenjë të merrnin pjesë në një fasadë parlamentare ndaj dhe zgjodhën Shkodrën qytetin që është përmendur së fundi për 6 vrasjet e kryera.

Kryeministri Edi Rama nuk ia ktheu nga foltorja reagimin për gjysmën bosh të sallës së Kuvendit, por nga rrjetet sociale.

“Kur duhet të jetë në Tiranë, shkon në Shkodër. Kur duhet të hyjë në zgjedhje, futet në çadër. Kur duhet të shkojë në punë, rrotullohet në gjumë. Kur humbet, shpall fitoren. S’kemi ç’i bëjmë, duhet të bëjmë dhe pa të”.

Zëri i socialistëve në këtë sesion të tretë të legjislaturës së 9 u bë Taulant Balla që iu kundërvu kryetarit të Partisë Demokratike.

“Në vitin 2010 kur ministër i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë ishte kryetari aktual i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ato arritën në nivelin më të lartë, 18 vrasje vetëm në qarkun Shkodër, krahasuar me 8 vrasje gjatë periudhës Janar-Gusht 2018”, u shpreh Balla.

Por kjo nuk do të thotë mosreagim të menjëhershëm edhe nga ministri i shumicës qeverisëse.

“Z.Ministër i Brendshëm ne kemi besim te puna juaj dhe e policisë dhe presim reagimin sa më të shpejtë e sa më të fortë, një përgjigje kuptimplotë ndaj kujtdo që ka gisht në shqetësimin e qytetarëve shkodranë”, tha Balla.

Me shifra vendosi të flasë edhe ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

“Vrasjet me dashje në Shqipëri në mandatin e parë të PD-së kanë qenë rreth 230 vrasje, ose me një mesatare prej rreth 53 vrasjesh në vit. Në mandatin e dytë të tyre me një mesatare prej 72 vrasje në vit. Në mandatin  tonë të parë, mesatrja e vrasjeve në vit ka qenë 43 dhe për këtë vit janë 23 të tilla”, tha Xhafaj.

Pavarasësisht se këto të dhëna tregojnë se nuk është ministri i Brendshëm që i rëndojnë statistikat e vrasjeve në vend, ai dha garancinë se bandat kriminale nuk do t’i shpëtojnë drejtësisë.

“Ne jemi të vendosur t’i shkojmë deri në fund këtyre ngjarjeve dhe shpresoj që shumë shpejt do të përgjigjen përpara ligjit si autorët, ekzekutorët ashtu edhe nxitësit e këtyre ngjarjeve të rënda penale”, theksoi Xhafaj.

Një mesazh për opozitën kishte edhe kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi.

“Ftoj të gjitha grupet politike që të ndajnë luftën për betejën e pushtetit të radhës nga lufta jonë e përbashkët për integrimin e vendit tonë në Europë”, u shpreh Ruçi.

Seanca përfundoi në më pak se një orë me me miratimin e programit 6-javor dhe kalendarin 3-javor të punimeve të Kuvendit.

Gjithashtu u miratua me 74 vota pro projektvendimin “Për shqyrtimin me procedurë të përshpejtuar të projektligjit “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 9831, datë 12.11.2007 “Për dëmshpërblimin e ish-të dënuarve politikë të regjimit komunist, ” të ndryshuar.”

Në fund kolegët socialistë jashtë sallës së Kuvendit patën mundësinë të takohen pas periudhës së pushimeve verore.

/abcnews.al

 

veselii.jpg
ent ela17:56 | 02/09/2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli gjatë një tryeze diskutimi në Mitrovicë tha se vetëm zërat prorusë dhe proserbë përmendin ndarjen e Kosovës. Sipas tij, kjo nuk do të ndodhë dhe Mitrovica do të jetë gjithmonë pjesë e Kosovës.

Në një tryezë në Mitrovicë, për fazën finale të dialogut, ku morën pjesë intelektualë e qytetarë nga ky qytet, kryetari I kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka përsëritur se Mitrovica do të jetë përherë pjesë e Kosovës dhe nuk do të bëhet kurrë pjesë e asnjë pazari. Sipas Veselit, të gjithë ata që mendojnë për ndarjen e Kosovës, janë zëra prorusë e proserbë.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Ndoshta ju ka ra rasti kohëve të fundit të dëgjoni zëra të ndryshëm që flasin se si Mitrovica mund të jetë pjesë e pazareve për shkëmbim territoresh me Serbinë. Besoni, këta zëra janë të njerëzve e qarqeve që nuk ia duan të mirën as Mitrovicës e as Kosovës. Nuk e njohin Mitrovicën, nuk e duan ose aq shumë e njohin e duan vetëm për interesa të tyre të kufizuara jo në interes të Mitrovicës, as mitrovicasve! Janë zëra që nxisin panik te qytetarët dhe në këtë mënyrë u shërbejnë qëllimeve të këqija forcave anti-Kosovë. Janë zëra prorusë, janë zëra proserbë, të mbushur plot patriotizëm. Këta zëra armiqësor duhet të ndeshen me vendosmërinë tonë të plotë. Mitrovica kurrë, ama, bash kurrë nuk do të preket. Mitrovica ka qenë dhe përgjithmonë ka për të mbetur zemra dhe krenaria e Kosovës”.

Veseli tha më tej se ka ardhur për të takuar qytetarë të Mitrovicës për të treguar edhe njëherë vendosmërinë e tij se shteti i Kosovës do të mbrohet dhe zhvillohet me vepra dhe jo më fjalë e gënjeshtra. kryeparlamentari nënvizoi se në këtë qytet do te ketë investime të mëdha./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono