kushtojnë

zgjedhjet-maqedoni-1280x714.jpg
nev ila13:27 | 22/10/2019

4.5 milionë euro do kushtojnë zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që do mbahen 12 prillin e ardhshëm në Maqedoninë e Veriut. Puna ka nisur për përgatitjen e tyre.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni po përgatitet për menaxhimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që pritet të mbahen më 12 prill të vitit të ardhshëm. Zëdhënësi Admir Shabani tha se zgjedhjet do t’i kushtojnë vendit 4.5 milionë euro, ndërkohë që do të përditësohet edhe lista e zgjedhësve.

Komisioni shtetëror i zgjedhjeve në Maqedoni thotë se është i përgatitur për të menaxhuar siç duhet proçesin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 12 prillit, për të cilat u ra dakord nga të gjithë liderët e partive politike pas takimit me Presidentin Stevo Pendarovski.

Zëdhënësi i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve Admir Shabani tha për mediat në Maqedoni se KSHZ është e përgatitur për procesin zgjedhor dhe nënvizoi se do të bëhet edhe përditësimi i listës zgjedhore.Ai konfirmoi se zgjedhjet e parakohshme parlamentare shtetit do t’i kushtojnë 4.5 milionë euro.

Shabani theksoi se Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve është i përgatitur, nuk i mungon përvoja dhe kapacitetet e tij tregojnë që deri tani kanë zhvilluar dhe realizuar një sërë procesesh zgjedhore.

Kjo përbërje e KSHZ-së realizoi në afat shumë të shkurtër kohor referendumin në vitin 2018 dhe zgjedhjet presidenciale të cilat u fituan nga kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski./abcnews.al

105323079_34157c54-0027-4f15-980b-3c65e7643665.jpg
ent ela18:17 | 25/01/2019

Deputeti konservator britanik Johnny Mercer është urdhëruar të paguajë më shumë se 900 paund pas një hetimi mbi shpenzimet e tij.

Autoriteti mbikqyrës i shpenzimeve të deputetëve IPSA shqyrtoi një ankesë, ku faturat e telefonit në zyrën e deputetit u rritën nga një mesatare mujore prej 100 paund deri në 660 paund në mars të vitit 2016. Mercer tha se shpenzimet kishin ardhur si rezultat i vjedhjes së të dhënave të telefonit të tij. Ai është shprehusr se nëpërmjet të dhënave të telefonit të tij ishin bërë telefonata me një numër shqiptar.

IPSA i tha atij të paguante 931.20 paund. Mercer, deputet për Plymouth Moor View, tha: “Ankesa prej 140 faqesh për mua ka të bëjë me faturën e telefonit dhe ky është vërtet një gabim. Kam besim të plotë në zyrën time të shkëlqyer që punon kaq shumë për Plymouth”.

Një hetim u nis nga Autoriteti i Pavarur për Standarde Parlamentare pas ankesave të dy anëtarëve në nëntor 2017. Një ankues theksoi rritjen e faturave të telefonit në zyrën e deputetëve në Plymouth në Mars dhe Prill 2016, në prag të zgjedhjeve vendore të Majit 2016.

Por raporti i IPSA arriti në përfundimin se hetimi për të telefonuar votuesit e mundshëm nuk ishte arsyeja e rritjes. Ai gjeti rreth 65 thirrje prej një deri në 30 minuta drejt një numri shqiptar nga 20 marsi deri në orët e mëngjesit të 21 marsit të viti 2016,  të cilat kishtonin 466 paund.

IPSA tha se nuk kishte dëshmi se Z. Mercer kishte njoftuar mbikëqyrësin e telefonit se i kishin hakeruar të dhënat, përndryshe ai mund të kërkonte rimbursim. IPSA arrti në përfundimin se: “Qëndron në mënyrë të vendosur nga pikëpamja se nuk ka absolutisht prova për shkelje nga ana e deputetit por janë “gabime të vërteta”, të cilat mund të ishin shmangur me administrim dhe mbikëqyrje më të mirë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono