kushtetuesja

KRONIKE-THIRRJET-PER-KUSHTETUESEN-ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.39-1280x720.jpg
ent ela16:34 | 18/11/2019

Bashkimi Evropian në Shqipëri, nuk rreshtohet përkrah kryeministrit, në debatin mbi anëtaret e reja të gjykatës Kushtetuese, duke thënë se BE ofron ekspertizë, por nuk interpreton kushtetutën tonë. Soreca ju bëri thirrje palëve të ulen në dialog për institucione të besueshme.

Edi Rama tha në Parlament se veprimet e mazhorancës për të dërguar Arta Vorpsin në Gjykatën Kushtetuese ishin 100 % në dakordësi me SHBA dhe BE, por Luigi Soreca nuk pranon të mbajë anë, nëse karrigia e gjyqtares i takon Vorpsit apo Xhaferllarit.

Në vend të kësaj, Soreca, kërkon dialog.

“U bëjmë thirrje institucioneve, që të lënë mënyrë konfliktet për Gjykatën Kushtetuese dhe  të ngrenë një institucione të besueshëm. Dialogu është i domosdoshëm në këtë situatë. Ne u bëjmë të gjitha institucioneve të bëhen bashkë dhe të gjejnë zgjidhje në Kushtetutë. Ne japim asistencë teknike dhe nuk mund të vlerësojmë si është zbatuar Kushtetuta”.

Ndërkohë, në komisionin e ligjeve, sekretari i përgjithshëm i Gjykatës Kushtetuese u përball me akuzat se po paguan dy persona për një vend pune.

Aktualisht, me vendim të drejtueses së kësaj gjykate, Vitore Tusha, Arta Vorpsi punon në institucion si më parë, në pozicionen e këshilltares ligjore, ndërsa Marsida Xhaferllari ka marrë statusin e gjyqtares. /abcnews.al

 

balla15.jpg
ent ela10:25 | 15/11/2019

Kuvendi ka nisur seanca e jashtëzakonshme parlamentare për diskutimin e projektrezolutës për zgjidhjen e ngërçit në përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Në fjalën e tij në kreu i grupit socialist Taulant Balla akuzoi Presidentin Ilir Meta se po tenton të nxisë një krizë kushtetuese dhe po bëhet pengesë për reformën në drejtësi.

“Shqipëria ndodhet në mënyrë të padrjetë për shkak të një akti antikushtetues të Presidentit përballë një krize që synon të deligjitimojë Gjykatën kushtetuese dhe ne si republike e pastër parlamentare, kemi detyrimin të gjejmë zgjidhje. Baballarët e kushtetutës ishin të bindur nga rreziqet e një Presidenti me pushtet të madh dhe iu atribua kompetenca honorifike, por nuk parashikuan që ende ka tentativa për të bllokuar dhe nxitur një krizë kushtetuese. Ky president do mbahet mend gjatë se doli dhe u vetëtregua si kundërshtari më i madh i Gjykatës kushtetuese duke stimuluar një krizë kushtetuese po pengon plotësimin e vakancave në Gjykatën kushtetuese”.

Sipas Ballës ekspertët që kanë punuar me ndryshimet kushtetuese kanë parashikuan dhe mekanzmat zhbllokues.

“Ekspertët që kanë punuar me ndryshimet kushtetuese që u miratuan me 140 vota të Kuvendit kanë parashikuan dhe mekanizmat zhbllokues

Afati 30 ditor është njëri nga mekanizmat. Nëse i i referohemi opinionit të Venecias qasja është e qartë Gjykata Kushtetuese mbetet e një rëndësie të veçantë.

Komisioni i Venecias shprehet se funksionimi i gjykatës kushtetuese si arbitri i fundit është parësor për demokracinë të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit.

Gjykata Kushtetuese është çështje e një rëndësie të veçantë. Komisioni i Venecias ka sugjeruar mekanizma në funksion të zhbllokimit

Kom venecias sugjeroi mekanizëm të paracaktuar

Presidenti po bën gjithçka për të frenuar reformën në drejtësi, por kjo reformë është e shumicës së shqiptarëve. /abcnews.al

vijon…

kuvend.jpg
ent ela08:11 | 15/11/2019

Parlamenti  do të mblidhet st në një seancë të jashtëzakonshme në orën 10:00.  Ky vendim u mor ditën e djeshme, menjëherë pasi presidenti Ilir Meta dekretoi Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Ringritja e Gjykatës Kushtetuese ndezi debatet mes institucioneve shtetërore KED-Presidencë-Qeveri. Konferenca e Kryetarëve e cila u mbajt dje në mesdite arriti në një rezolutë të posaçme në të cilën do të bazohet sot Kuvendi në seancën e jashtëzakonshme, në të cilën ende nuk dihet konkretisht se çfarë do të vendoset.

Kreu i shtetit dekretoi dje tre anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe Marsida Xhaferrllari, ndërsa Arta Vorpsi u betua si anëtare në noteri duke anashkaluar institucionin e Presidencës.

Ky veprim u interpretua në forma të ndryshme edhe pse Vorpsi  dje u paraqit zyrtarisht në Gjykatës Kushtetuese. /abcnews.al

berisha-1280x720.jpg
ent ela22:55 | 14/11/2019

Sali Berisha e vlerëson si nul deklarimin para noterit të kandidates për Gjykatën Kushtetuese Arta Vorpsi. Në studion e Mirela Milorit në ABC News, ish kryeministri tha se ajo sjellje antikushtetuese ishte e diktuar nga kryeministri. Duke folur për opozitën, Berisha tha se kushti i Bundestagut për reformën zgjedhore është edhe për opozitën, e cila sipas tij duhet të marrë pjesë aktive në atë proces.

Ish-kryeministri Sali Berisha e konsideron të paimagjinueshme situatën me emërimet në Gjykatën Kushetuese. Në një intervistë në studion e ABC News, Berisha shprehet i befasuar nga sjellja e kandidates kushtetuese Arta Vorpsit që e zëvendësoi presidentin me një noter, ndërsa tha se Rama po synon të kapë gjykatën më të lartë në vend.

“Nga të gjithë kandidatët unë e kam njohur Vorpsin e kam patur mendim pozitiv. Me aktin e sotëm: në rast se ta diktuan për të poshtëruar institucuionin është keq, në rast se e ke bërë vetë, dy herë më keq. Ajo duhet të largohet e të kalojë në politikë. Nuk mund të imagjinohet t’i marrësh tjetrit kandidaturën. Në interpretimin tim, Vorpsi është nul, nul është edhe këshilltaja që u vu në listë me Besnik Muçin. Për t’u bërë tre emra Gramoz Ruçi vuri në listë jo kandidatin, por gjykatësin që ka filluar punë në Gjykatë Kushtetuese Besnik Muçin”.

I pyetur për qëndrimet përshëndetëse të ndërkombëtarëve, Berisha tha se po i bëjnë dëm vendit me ato deklarata.

“Në mënyrë absolute nuk them dot se qëndrimet e tyre janë antikushtetuese, ata s’kanë asnjë detyrim ndaj kushtetutës së këtij vendi. Është jashtëzakonisht e dëmshme për vendin të inkurajohet dhunimi i kushtetutës. Tërësisht të pamerituar të Ramës. Nëse shihni të gjitha deklaratat e tyre ata janë për një realitet që s’ekziston kund në Shqipëri”.

Ish-kryeministri rrëfen edhe një episod mbi një kërkesë të ndërkombëtarëve në kohën e hartimit të reformës në drejtësi.

Më erdhën në zyrë e më thanë  se kërkonin një nen në kushtetutë që ata që svetoheshin të mos emëroheshin në Gjykatë Kushtetuese, Basha i refuzoi …zgjodhën metodën top doën nga lart poshtë…por a pranoja unë të lija vendin pa gjykata”

Sipas Berishës jo të gjithë në BE janë entuziastë me këtë lloj reforme në drejtësi

Mos mendo se kanë të njëjtin mendim për këtë reformë vende të ndryshme, apo të futet minarja në thes me këtë situatë, kushdo të vijë gjen kunatin në krye të KLP, që nuk është magjistrat e ka bërë reformën në drejtësi, në krye të KED një njeri që ka fshehur 120 milionë lekë, që shkonte në mbledhjet e PS”.

Berisha e vlerëson si institucional qëndrimin e Metës, përballë përpjekjes së Ramës për t’i marrë kompetencat. Nga ana tjetër, lideri historik i PD thotë se opozita duhet të marrë pjesë në hartimin e reformës zgjedhore sepse kushti i Bundestagut është edhe për të.

“Nga një anë citohen 9 kushtet, por nga ana tjetër ai kusht edhe për opozitën jo vetëm për Ramën. Unë jam që opozita të marrë pjesë aktive e të japë kontributin e saj për reformën zgjedhore. Opozita e qeveria duhet të bien dakord të marrin ekspertët e ODIHR-it…Pa ODIHRIin, unë  jam për pjesëmarrje 100 % në reformë”.

Sipas Berishës, opozita ka program shumë të mirë e duhet të bëjë punë intensive, ndërsa zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen sa më parë. /abcnews.al

06fe6efb-e909-484a-b959-acb881639498.jpg
ent ela22:30 | 14/11/2019

Janë betuar në Presidencë 3 gjyqtaret e reja për në Gjykatën Kushtetuese, Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji, të cilat u votuan nga Kuvendi dhe Marsida Xhaferllari, e dekretuar nga kreu i Shtetit.

E para në Presidencë për të marrë detyrën e gjyqtares në Kushtetuese është betuar Elsa Toska. Ky është plotësimi i vakancës së parë të Kuvendit, që zëvendëson ish-gjyqtarin, Vladimir Kristo. Në Presidencë është betuar mbrëmjen e sotme, edhe anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllari, e dekretuar nga kreu i Shtetit.

Ky është plotësimi i vakancës së dytë të Presidentit që zëvendëson ish-gjyqtaren, Altina Xhoxhaj. Ndërkohë që për të njëjtën vakancë KED, emëroi automatikisht gjyqtaren Arta Vorpsi, të betuar para noteres.

E treta në Presidencë është betuar gjyqtarja, Fiona Papajorgji, e cila plotëson vakancën e dytë të Kuvendit, duke zëvendësuar ish-gjyqtarin Bashkim Dedja. Presidenti Ilir Meta deklaroi se Gjykata Kushtetuese nga sot nis funksionimin.

“I lumtur që më në fund, pas dy vitesh, fillon sot nga funksionimi Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë! Urime tre anëtareve të reja të kësaj Gjykate!”, u shpreh Meta.

Në ceremoninë e betimit të tre gjyqtareve Meta ka ftuar edhe anëtarët e tjerë të Gjykatës Kushtetuese.

Të pranishëm kanë qenë edhe gjyqtarja Vitore Tusha së cilës i ka mbaruar mandati dhe pret të zëvendësohet, si dhe Besnik Muçi, i dekretuar nga kreut i Shtetit për t’u bërë pjesë e Gjykatës Kushtetuese, por që nuk ka ende një vendim përfundimtar për procesin e vetingut. Që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale ka nevojë për 6 anëtarë. /abcnews.al

01213a84-4ed1-4e82-8ef9-0d1c2b666024-1280x611.jpg
ent ela20:34 | 14/11/2019

Ish kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar nul zonjën Vorpsi dhe në të njëjtën kohë edhe këshilltaren që u votua në kuvend me Besnik Muçin. Sipas tij Ruçi futi në listë gjykatësin, jo kandidatin Besnik Muçi, se përndryshe kishte vetëm dy dhe i binte lista.

INTERVISTA E PLOTË

“Ruçi fut në listë jo kandidatin, por gjykatësin, i cili ka filluar punë në Gjykatën Kushtetuese, zotin muci, se përndryshe kishte vetëm dy dhe për ta mbyll këtë punë dhe nëse Presidenti vepronte siç thoshte Dvorani, parlamentit i binte lista, i mbeste me dy vetë lista.

Përveç asaj zonjës me listën me 3 kandidatura, asnjë tjetër nuk do të legjitimoja aty, do bëja nul votimin ku u fut në listë Besnik Muçi, dhe kandiatja e Dvoranit asgjësoi vetë veten, por dilte jashtë çdo lloj mundësie”. /abcnews.al

INTERVISTA-NISHANI-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
ent ela16:21 | 10/11/2019

Konflikti Presidencë-Kuvend për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese sipas ish-presidentit Bujar Nishani është një përpjekje e maxhorancës për të vënë nën kontroll një tjetër institucion të drejtësisë. Në një intervistë për ABC News, Nishani sqaron se Meta ka respektuar vetëm Kushtetutën dhe do të duhet që Kuvendi të zbatonte po Kushtetutën duke zgjedhur anëtarin e radhës në Gjykatën Kushtetuese.

 Ish-Presidenti Bujar Nishani është i bindur se nëse do të ishte në pozitat e Ilir Metës do të kishte bërë të njëjtën zgjedhje me atë të Ilir Metës për plotësimin e vakancave të Gjykatës Kushtetuese. Në një intervistë për ABC News, Nishani kujton se në këtë rast Kushtetuta nuk ka lënë asnjë vend për interpretim pasi është shumë e qartë.

Por edhe në këtë rast për Nishanin maxhoranca i është rikthyer tentativës së saj për të kapur një tjetër instucion të drejtësisë siç është Gjykata Kushtetuese.

Por a gaboi Ilir Meta me dekretimin e gjyqtarit Besnik Muçi si anëtar të Gjykatës Kushtetuese në kohën kur ky i fundit nuk i ka mbyllur ende hesapet me procesin e vetingut?

Këtë të hënë Kuvendi do të votojë për dy emrat e rinj të Gjykatës Kushtetuese./abcnews.al

gjykata-kushtetuese-1280x703.jpg
ad min17:09 | 22/10/2019

Pasi dekretoi Besnik Muçin si anëtar të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti rihapi garën për “Vakancën e parakohshme” e krijuar dorëheqja e ish-gjyqtarit Besnik Imeraj. Ky është vendi i dytë vakant nga 3 që duhet të plotësohen nga Institucioni i Presidencës.

Edhe dy emra i kanë mbetur presidentit Ilir Meta për të propozuar si anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. Të parin e dekretoi,ndonëse nuk ka kaluar ende procesin e rivlerësimit në të tri shkallët e Vettingut.

Pas Besnik Mucit, kreu i shtetit ka rishpallur listën për plotësimin e Vakancës së Përkohshme që ka krijuar dorëheqja e ish gjyqtarit Besnik Imeraj. 6 janë gjyqtarët që kërkojnë vendin e ish kolegut të tyre: Dedë Kasneci, Envi Hicka, Prelë Martini, Shaqir Hasanaj,Vasil Bendo,Vjosa Bodo Mujo.

“Lista e aplikantëve të mësipërm, së bashku me dokumentacionin e dorëzuar prej tyre do t’i përcillet menjëherë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, me qëllim që ky organ të revokojë/shfuqizojë Vendimin nr.137, datë 21.09.2019 të pezullimit të procedurës së verifikimit, si dhe vijimin e procesit për verifikimin dhe vlerësimin e të gjitha kandidaturave për plotësimin e këtij vendi vakant, sipas ligjit.”

Procedura e verifikimit të kandidatëve u pezullua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi pas skualifikimit nga gara të Zhaklina Peto duke mbetur në garë vetëm dy kandidatë nga tre që ishte minimumi i lejuar.

Gjykata Kushtetuese ka pushuar së funksionuar prej afro dy vitesh pas dorëheqjeve dhe shkarkimeve të gjyqtarëve nga procesi i Vettingut. Aktualisht nga 9 anëtarë vetëm dy janë në Gjykatën Kushtetuese, Vitore Tusha me mandat të përfunduar dhe Besnik Muçi që vazhdon ende betejën e Vettingut./ABC News Albania 

SINKRON-BARDHI-PER-GJYQTARET.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 10/07/2019

Ka dy mënyra sipas opozitës që mandatet e dala nga 30 qershori të mos bëhen efektivë. Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi i kërkon gjyqtarëve që ti shpallin të pavlevshëm këto mandate ose të pezullojnë gjykimin derisa dekreti të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

Ekziston akoma mundësia që votimet e 30 qershorit të refuzohen edhe “de juro” si të paligjshme. Këtë mund ta bëjnë gjykatat në të gjithë Shqipërinë sipas Partisë Demokratike.

“Të mos japin mandatet, duke vërtetuar pavlefshmërinë e 30 Qershorit.

Të pezullojnë gjykimin, për shkak se çështja nuk mund të zgjidhet para se Gjykata Kushtetuese të vendosë për dekretet e Presidentit të Republikës”.

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike sqaron se sipas ligjeve të vendit, që një Kryebashkiak të marrë detyrën, mandati i tij duhet të vërtetohet nga gjykata, nëse është marrë në përputhje me Kushtetutën, nëse është fituar apo jo në zgjedhje të organizuara në mbështetje të Dekretit të Presidentit. Prandaj thirrja e opozitës i drejtohet gjytarëve.

“Nëse gjyqtarët do të tregojnë integritet, do t’i binden ligjit dhe nuk do t’i nënshtrohen kërcënimeve me veting apo me mjete të tjera mafioze, të përdorura më parë nga Edi Rama, vendimi i tyre është shumë i thjeshtë: të respektojnë kompetencën kushtetuese të Presidentit për të shpallur datën e zgjedhjeve”.

Demokratët thonë se nuk do të lejojnë të merret nga kryeministri Edi Rama edhe hallka e fundit e pushtetit në vend, qeverisja vendore.

“Ne nuk kemi për ta lejuar kurrë që kjo të ndodhë, por mënyra për ta ndaluar me sa më pak kosto për vendin është që gjyqtarët t’i binden ligjit dhe të bëjnë drejtësi përmes ligjit”.

Për opozitën e bashkuar sa kohë Gjykata Kushtetuese nuk është shprehur, Dekretet e Presidentit të Republikës janë në fuqi dhe të detyrueshme për zbatim

Kushdo që pohon të kundërtën- deklaron Gazment Bardhi- nxit anarkinë, vetëgjyqësinë dhe anormalitetin. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-KUVENDI-VAKANCA-DEDJA-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
ad min18:38 | 24/12/2018

Një javë pas shkarkimit nga detyra të kreut të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, Kuvendi i Shqipërisë vihet në lëvizje për të plotësuar vendin e lënë bosh prej tij. Dedja u përjashtua nga gjyqësori, pasi rezultoi ngelës në shkallën e dytë të procesit të Vettingu, Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare Kuvendi listonte të gjitha kushtet që duhet të plotësojnë pretendentët për vendin e lirë të krijuar në Kushtetuese.

Mes të tjera kritereve të aplikantëve është mosmbajtja e pozicioneve drejtuese në parti politikë në 10 vitet e fundit dhe të kenë përvojë pune jo më pak se 15 vjet në jurisprudencë. Pas largimit të Bashkim Dedjes, Gjykata Kushtetuese ka mbetur me vetëm një anëtar, Vitore Tusha, e cila ushtron detyrën në tejkalim të mandatit të rregullt./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono