kurbin

FESTA-NE-KISHEN-E-SHEN-PRENDES_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela14:50 | 27/07/2019

Si çdo vit në fshatin Gallatë të Malësisë së Kurbinit është organizuar festa e zonës. Në oborrin e kishës së Shën Prendës është ngritur një panair me produktet e zonës dhe banoret shijuan një atmosferë festive me këngë dhe valle.

Fshati Gallate ka festen tradicionale të zonës. Mblodhi të gjithë banorët dhe jo vetëm në kishën e Shën Prendës në Malësinë e Kurbinit.

Një pritje e cila organizohet çdo vit. Por këtë herë me një të ftuar special imzot Xhorxh Frendo.

Arqipeshkvi i Tiranës dhe Durrësit u bëri apel të gjitha institucioneve që të kthejnë vëmendjen tek këto zona, të cilat ofrojnë shumë.

Atmosfera festive zgjati për disa orë me muzikë popullore nga trevat shqiptare.

Panaire me produke bujqësore dhe artizanale.

Fshati Gallatë është përzgjedhur ndër 100 zonat turistike në vendin tonë. /ABC News Albania 24/7

policia-lezhe.jpg
nev ila22:38 | 09/07/2019

Specialistët e Hetimit të Krimit në Komisariatin Kurbin bënë arrestimin e shtetasit Sh.I., 48 vjeç, banues në Kurbin.

Arrestimi i tij u bë pasi dyshohet të ketë konsumuar vepren penale të “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me persona në gjini ose nën kujdestari”, parashikuar nga neni 106 i Kodit Penal.

Materialet për veprime të mëtejshme do ti kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Kurbin./abcnews.al

fushe-kuqe-banoret-1280x694.jpg
ent ela15:10 | 24/06/2019

 Në Fushë-Kuqe të Kurbinit banorët po vuajnë nga thatësira. Ata nuk kanë as ujë të pijshëm e madje as për vaditje.

Bimet në fusha po u thahen. Është koha kur bujqësia duhet të ishte në lulëzim, por këtu në Fushë Kuqe të Kurbinit, thatësira po i ndëshkon banorët.

Janë pesë fshatra të kësaj njësie adiministrative që duket se nuk do të marrin prodhim. Uji për vaditje mungon dhe pse sipërfaqe të tëra janë mbjellë me perime, misër apo grurë.

Sistemi i kanaleve është dëmtuar me parcelizimin e tokës, dhe bordet e kullimit nuk kanë ndërhyrë për të investuar në zonë.

“Ka 10 vjet, kanali kryesor, ala s’kanë fut eskavatorin”,

“Jo, ku e ke ujin?”

Në Fushë Kuqe mungesa e ujit për vaditje nuk është i vetmi problem. Prej disa ditësh banorëve po u mungon dhe uji i pijshëm.

“Në mesjetë kështu nuk bëhet, në mesjetë kështu nuk bëhet, na ra bretku”.

Ironike është fakti që nga Fushë Kuqja furnizohet Durrësi, kurse këtu as puset nuk po nxjerrin më ujë. Banorët duken të zënë në kurth dhe pak besojnë se situata do të ndryshojë për ta. /ABC news Albania 24/7

lac-1280x705.jpg
G. P.08:15 | 13/06/2019

Policia e Laçit ka shpallur në kërkim një person nga Tirana për vrasjen e 24-vjeçarit Viktor Shkorreti. Paraprakisht dyshohet se vrasja ndodhi gjatë sherrit për një vend parkimi.

Sherri për një vend parkimi çoi në vrasjen e një të riu në Laç. Për ketë krim policia është duke kërkuar 32-vjeçarin E. K nga Tirana.

Krimi ndodhi mesnatën e së mërkurës, pranë Gjykatës së Kurbinit.

Viktima Viktor Shkorreti u qellua me kallashnikov dhe vdiq në vend.

Nga shoqërimet e personave në vendin e ngjarjes, policia zbuloi se midis autorit dhe të vrarit, pati fillimisht konflikt fizik.

Sebepi ishte një vend-parkim. Kur u duk se sherri u mbyll, autori hapi makinën dhe nga aty nxori armën e zjarrit.

Ai shtiu mbi 24 -vjeçarin disa herë dhe u largua me shpejtësi.

Viktor Shkorreti, me origjinë nga Mirdita, jetonte prej disa vitesh në qytetin e Laçit, bashke me familjen e tij.

Kurse autori 32 -vjeçar nga Tirana ndodhej në Laç për t’u takuar me disa shok të tij. Për kapjen e tij janë angazhuar edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejte të metropolit. Patrullat kontrolluan lokalet e banesa gjatë natës dhe ditën e enjte, por pa marrë rezultat të menjëhershëm. /ABC News Albania 24/7

CELET-FUSHATA-NE-KURBIN-DHE-MIRDITE-1280x720.jpg
ent ela21:01 | 03/06/2019

Kurbini ishte ndalesa e radhës e kryeministrit Rama gjatë pasdites së të hënës për të prezantuar kandidaten për këtë Bashki për zgjedhjet e 30 qershorit.

Gjatë fjalimit të tij para kurbinasve, kryeministri tha se këto zgjedhje janë demokratike edhe pse opozita nuk pati kurajon të na dalë përpara.

“Jemi në një betejë që nuk është pa kundërshtarë, por një betejë politike për ta çuar vendin përpara, edhe pse opozita nuk pati kurajon për të na dalë përballë. Ata janë pak dhe do të jenë gjithmonë edhe me pak, ne do jemi gjithmonë shumë e më shumë”.

Rama iu drejtua kundërshtarit të tij politik Basha duke thënë se ka frikë nga zgjedhjet dhe se opozitës i ka ngelur sahati i orës.

“Luli ka frikë nga zgjedhjet sepse nuk e zgjedhin. Kur ai ishte në Bashki, 4 vjet sahati i Tiranës nuk punonte, pasi kishte ngelur, njësoj siç i ka ngelur Partisë Demokratike”.

Teksa u ndal te kandidatja për Bashkinë e Kurbinit, Majlinda Cara, kryeministri nuk I kurseu fjalët mira duke qenë se ajo është një kandidate femër

“Shyqyr u erdhi radha të votoni për një grua, keni votu për burra 30 vjet. Kujtoni ça thotë Margaret Thetcher, për muhabet burrat, për punë gratë. Ju e dini shumë mirë se kush është Kryeministri kur shkoni në shtëpi, ministri brendshëm apo i Financave kur shkoni në shtëpi”.

Në përmbyllje të fjalës së tij para qytetarëve të Kurbinit, kryeministri Rama nuk i kurseu edhe thumbimet për kreun e opozitës

“Më 1 korrik do shohim se kështu nuk ecet larg, por bie në gropë. Nëse treten këta do lindin forca të tjera. Kasollja e Lulit nuk ngelet gjë për ju se i ha kunati i Lulit”.

Ndërsa gjatë takimit që zhvilloi në Mirditë për të kërkuar një mandat të dytë për kryebashkiakun Ndrec Deda, Kryeministri tha se falë punës së tij, zona ka pësuar ndryshime të mëdha gjatë 4 viteve. /ABC News Albania 24/7

edi-1280x727.jpg
Sej rie19:10 | 03/06/2019

Kurbini ishte ndalesa e radhës e kryeministrit Rama për të prezantuar kandidaten për kryetare ne këtë Bashki ne zgjedhjet e 30 qershorit. Rama përsëriti se këto zgjedhje janë demokratike, ndërsa opozita zgjodhi vete t’i braktise ato.

Edhe nga Kurbini, kryeministri Rama iu drejtua kundërshtarit të tij politik Basha duke i kujtuar se opozita nuk hyn ne zgjedhje nga frika e humbjes

Edi Rama: “Luli ka frikë nga zgjedhjet sepse nuk e zgjedhin. Kur ai ishte në Bashki, 4 vjet sahati I Tiranës nuk punonte, pasi kishte ngelur, njësoj siç i ka ngelur Partisë Demokratike”.

Rama nuk kurseu fjalët e mira për kandidaten socialiste për Bashkinë e Kurbinit, Majlinda Cara.

Edi Rama: “Shyqyr u erdhi radha të votoni për një grua, keni votuar për burra 30 vjet. Kujtoni ça thotë Margaret Thetcher, për muhabet burrat, për puna gratë. Ju e dini shumë mirë se kush është Kryeministri kur shkoni në shtëpi, ministri Brendshëm apo i financave kur shkoni në shtëpi”.

Bindjen e ka se kandidatja socialiste do të votohet edhe nga gratë e demokratëve. Ndërsa një apel u bëri edhe çunave laçianë për 30 Qershorin./ABC News Albania 24/7

makina-3.jpg
G. P.12:50 | 03/06/2019

Një 28-vjeçar ka humbur jetën në një aksident rrugor në fshatin Gjorm të Kurbinit. Ngjarja ka ndodhur në orët e paradites.

Mësohet se drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin e makinës duke dalë nga rruga. Për pasojë ka gjetur vdekjen i riu. Shkak i aksidentit tragjik dyshohet te kete qenë lagështira në rrugë.  /ABC News Albania 24/7

 

lulzim-basha-kurbini-1280x675.jpg
nev ila18:16 | 30/05/2019

Kontratën për ndërtimin e segmentit rrugor Milot-Balldren kreytari i Partisë Demokratike Lulzim Basha  e cilësoi si një aferë korruptive. Basha tha se kjo kontratë do të varroset dhe se Rama, Balluku dhe Gjiknuri do të shkojnë para drejtësisë.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i bëri thirrje investitorëve të tërhiqen nga projekti i rrugës Milot-Balldren pasi sipas tij është një aferë korruptive.

“Po planifikohet një hajdutëri që i kalon në përmasa dhe në pacipësi edhe hajnisë kriminale tek Unaza e re. Tani Milot – Balldren 260 mln euro për 17 km. Hajdutëri të tillë nuk ka dëgjuar Evropa, hajdutëri të tillë shohin vetëm vendet ku populli ka mbaruar. Por ne nuk jemi ai lloj vendi. Tani dua ti them ANK-së dhe atyre që fshihen pas ANK-së, çdo banke shqiptare; Mos guxo një lopatë të vetme dheu, sepse dheu do e mbulojë turpin e kësaj afere korruptive. Kjo kontratë do varroset, Edi Rama, Belinda Balluku, Damian Gjiknuri do shkojnë para drejtësisë”, tha ai. 

Nga Kurbini ku ndali turin me qyetaret shefi i selise blu beri edhe nje betim.

Zotohem para kurbinasve, para kishës së Laçit shans nuk keni të vidhni shqiptarët. Me këtë kontratë krimi ju presin hekurat, po kurrsesi hajdutëria rekord e rrugës Milot-Balldren. Ndaj thirrini mendjes ANK-ja e KNA-ja, thirrini mendjes Banka Shqiptare, do t’ju konfiskojmë çdo qindarkë. Do t’ju trajtojmë si bandë kriminale, njësoj si krimi i organizuar, sepse nuk i lini gjë krimit me këtë vjedhje. Ndaj tërhiquni, harrojeni ju se do ti lëmë vogëlushët pa shkollë, pensionistët pa pensione, spitalet bosh për të paguar kontratat korruptive. Qindarkë për qindarkë do tua marrim dhe do të kalbeni në burg”, deklaroi Basha.

Kryedemokrati përsëriti se kryeministri po refuzon ti hapë Shqipërisë rrugën e zgjidhjes politike dhe atë të integrimit europian për interesat e tij. Opozita tha se nuk do të tërhiqet nga beteja që ka nisur ndërkohë që foli para qytetarëve edhe për programin e Partisë Demokratike.

Kryetari i Partisë Demokratike gjithashtu i kërkoi qytetarëve ti bashkohen në Tiranë të dielën në protestën e radhës së opozitës./ABC News Albania 24/7

policia-6.jpg
G. P.15:09 | 28/04/2019

Focat e posaçme operacionale në bashkëpunim me Interpol Tirana, arrestuan në Tiranë një person me iniciale M. XH me qëllim ekstradimi drejt Italisë. 58-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Napolit/Itali ka vendosur ndaj tij masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”.

Sipas autoriteteve Italiane ky person gjatë vitit 2016 dyshohet se ishte pjesë në një organizate kriminale, e cila merrej me trafikimin e lëndëve narkotike të llojit kokainë dhe heroinë nga Holanda drejt Italisë.

Ndërkohë, një 27-vjecar banues në Kurbin është arrestuar për llogari të drejtësisë belge, si pjesë e një grupi që vidhte banesa e prona në Belgjikë.

Arrestimi u krye në kuadër të operacionit të përbashkët ndërkombëtar të koduar “Pikaso”, me rezultat vënien në pranga të 8 shtetasve shqiptarë, 3 prej tyre në Shqipëri dhe 5 në Belgjikë.

Ndaj 27-vjeçarit nga Kurbini me inicialet E.K. ka një vendim “arrest me burg” nga Gjykata e Krimeve të rënda në Tiranë, për veprat penale “Vjedhje më shumë së njëherë”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave kriminale nga grup i strukturuar kriminal”./abcnews.al

AKSIDENT-NE-PEQIN-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.13:58 | 28/04/2019

Një 57-vjeçar ka mbetur i plagosur pas një aksidenti në aksin rrugor Laç-Mamurras këtë të diel. Sipas njoftimit të policisë, një makinë “Benz” që drejtohej nga S.T u përplas me një kamion. Si pasojë e përplasjes mbetur i dëmtuar 57-vjeçari.

Uniformat blu kanë njoftuar se ai është dërguar në Spitalin e Traumës në Tiranë dhe ndodhet nën kujdesin mjekësor. Mësohet se ngjarja ndodhi në fshatin Gjormë. Gjithashtu është ngritur një grup hetimor që po vazhdon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të aksidentit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono