kupa

atalanta.jpg
G. P.22:55 | 15/05/2019

Lazio arriti të fitonte kupën e Italisë pasi mundi Atalantën me rezultatin 2-0. Golat për bardhekaltrit u shënuan nga serbi Milinkoviç-Saviç dhe nga Correa. Kjo është hera e shtatët që LAzio fiton këtë trofe.

Kjo ndeshje ishte edhe një duel edhe mes dy lojtarëve shqiptarëve, Berat Gjimshiti dhe Thomas Strakosha. Të dy ata luajtën për 90 minuta, ku gardiani shqiptar nuk lejoi për asnjë moment që topi të kalonte katërkëndëshin e mbrojtur nga ai.

Ndërkohë portieri tjetër shqiptar, Etrit Berisha e ndoqi finalen nga porta. Atalanta kaloi në finale pasi mposhti Fiorentinën, ndërsa skuadra e kryeqytetit skualifikoi Milanin.

Me fitoren e kupës së Italisë, ata siguruan kualifikimin direkt për në Europa League. Nga ana tjetër edhe pse u mposht, Atalanta është duke kaluar një prej sezoneve më të mira. Përveçse nënkampionë të kupës së Italisë, ata janë në garë për kualifikim në Champions League./abcnews.al

kukesi.jpg
G. P.20:03 | 08/05/2019

Skuadra e Kukësit fitoi edhe takimin e dytë ndaj Skënderbeut në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinales së Kupës së Shqipërisë. Verilindorët fituan me rezultatin 3-1. Shkëlqen edhe Tirana ndaj Luftëtarit pasi triumfuan me shifrat 5-3 duke siguruar finalen.

Kukësi shkatërron Skënderbeun në ndeshjen e kthimit të Kupës së Shqipërisë. Verilindorët fituan në transfertën e Korçës me shifrat 3-1 dhe kalon në finalen e Kupës së Shqipërisë, ku do të përballet me Tiranën. Kukësi kalon i pari në avantazh në minutën e 18 me Rexhinaldon. Sulmuesi asistohet në mënyrën perfekte nga Rrumbullaku dhe tregohet i sakte përballë portierit Dajsinani. Në fundin e pjesës së parë janë sërish miqtë që realizojnë. Rrumbullaku nga e majta kroson ne zonë për Rexhinaldon, i cili nuk e mbërrin në kohë topin që devijohet gabimisht nga Leonit Abazi dhe përfundon në rrjetë.

Pjesa e dytë nis mirë për Skënderbeun që ngushton diferencat me Dejvi Bregun. Në minutën e 47, Gripshi ndërmerr një aksion individual nga e djathta, futet në zonë dhe pason për Bregun që shënon lehtësisht. Gjithsesi vetëm pak minuta më pas, Kukësi shënon sërish, kësaj radhe me Valdet Ramën, i cili konkretizon pas një kundërsulmi. Minutat e mbetura nuk kanë ndryshim rezultati dhe Kukësi fiton edhe takimin e dytë ndaj Skënderbeut që e mbyll vitin pa asnjë trofe për herë të parë  pas shumë vitesh. Në takimin tjetër, Tirana mundi me shifrat e thella 5-3 skuadrën e Luftëtarit. Bardheblutë zhvilluan një ndeshje mjaft të mire dhe japin sinjale pozitive në prag të derbit me Partizanin./ABC News Albania 24/7

ardian-takaj-1280x715.jpg
G. P.22:14 | 07/05/2019

Presidenti i skuadrës së Skënderbeut, Ardian Takaj ka premtuar një premio prej 70 mijë euro në rast se klubi fiton Kupën e Shqipërisë. Fituesja e Kupës kalifikohet direkt për në garat euopiane sezonin e ardhshëm.

Skënderbeu pret vendimin e CAS por për prestigj dhe për të dhënë shumë mesazhe kërkon që të nxjerrë jashtë Kukësin nga Kupa dhe të bëjë të vetën këtë trofe, dhe në një situatë të tillë. Dhe një diçka e tillë do të ishte shumë pozitive edhe për trajnerin Shehi.

Skuadra model e këtyre viteve në futbollin shqiptar tashmë në kampionat ka dështuar dhe i vetmi objektiv mbetet Kupa e Shqipërisë. Ndeshja e parë gjysmëfinale është humbur ndaj Kukësit me rezultatin 2-1, ndërsa shpresohet që në takimin e dytë “Ujqërit e Dëborës” të arrijnë të kualifikohen.

Dhe menjëherë ka ardhur edhe lëvizja inkurajuese e president Takajt, i cili kërkon të mos e mbyllë pa trofe këtë sezon dhe ka menduar që të motivojë futbollistët e tij me një premio të majme.

Sipas Panorama Sport bëhet me dije se drejtuesit korçarë kanë vendosur në dispozicion të skuadrës një premio prej 70 mijë eurosh në rast se fitojnë Kupën.  Pozitat e klubit kampion në fuqi nuk janë të mira, pasi e ardhmja e tyre varet nga vendimi i CAS-it, ata janë të dënuar për 10 vite që të mos marrin pjesë në Kupat e Europës.

Në rast se ky vendim mbetet në fuqi, drejtuesit do të rishikojnë pozitat e tyre, ndërsa në Korçë ka optimizëm se mund të fitojnë apelimin në CAS./ABC News Albania 24/7

bajerni-1280x710.jpg
ent ela12:50 | 25/04/2019

Milot Rashica ishte i shkëlqyer në gjysmëfinalen e Kupës së Gjermanisë, përballë Bajernit. Shqiptari i Kosovës u shpall lojtari më i mirë në fushë.

Dihej që ishte zbulimi i sezonit, dhe ndoshta nuk u habit kush. Milot Rashica shkëlqeu si askush tjetër në gjysmëfinalen e Kupës së Gjermanisë, mes Verderit të tij dhe Bajernit.

Bavarezët po udhëhiqnin 2-0, por lojtari i përfaqësueses së Kosovës, shërbeu pasimin për golin e parë të vendasve, dhe pastaj shënoi të dytin, me aksion individual. Rashica ishte më i miri në fushë.

Shqiptari i Kosovës mori notën tepër të lartë, 1.5, nga revista e specializuar sportive, “Kiker”.

Ai la pas yjet e Bajernit si Robert Levandovski apo Kingli Koman, që morën notën 2.

Bavarezët e nisën më mirë sfidën në “Vasershtadion” të Bremenit, duke goditur dy herë.

Fillimisht, me anë të Robert Levandovskit, dhe pastaj me golin me fat, por edhe me këmbëngulje nga Tomas Myler.

Momenti kulmor i ndeshjes ishte ai i akordimit të penalltisë për bavarezët, kur rezultati ishte 2-2.

Koman u rrëzua në zonë, ndoshta i shtyrë nga mbrojtësi, dhe arbitri sinjalizoi dënimin maksimal.

Polemikat ishin të ashpra, sidomos sepse gjyqtari Zibert nuk u konsultua me teknologjinë VAR, dhe as kjo e fundit nuk ndërhyri.

Agjencia e lajmeve “Dojçe Vele” bëri një sondazh për penalltinë dhënë Bajernit, dhe vetëm 20 për qind e tifozëve mendonin se ishte e drejtë, 13 për qind thanë “ndoshta”, dhe plot 67 për qind, pra shumica absolute, e quajtën gabim dhënien e saj.

Gjithsesi, Robert Levandovski nuk gaboi nga 11 metra larg, dhe Bajerni fitoi 3-2.

“Mendimi im është që nuk duhej dhënë penallti, – tha trajneri i Verderit, – u shpreh trajneri I Bremenit, Kolfelt, – kjo gjë ndodhi dhe nuk e kthejmë dot, por më vjen keq që humbëm në këtë mënyrë. Mund të kishim arritur një sukses historik ndaj Bajernit dhe të synonim Kupën”.

“Jemi në finale me meritë, pas një fitoreje të vështirë në një fushë tepër të vështirë, – u shpreh trajneri i Bajernit, Kovaç, – pavarësisht dyshimeve për penalltinë, mendoj se nuk vodhëm gjë. Duam që të fitojmë të dy trofetë në vend, dhe vitin tjetër të mendojmë për Championsin”.

Kampionët e Gjermanisë duan çdo titull, ndërsa Verderi do të duhet të luftojë për një vend në Ligën e Europës. /abcnews.al

shorti.jpg
G. P.13:07 | 16/04/2019

Një klasike e futbollit shqiptar do të luhet në gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë. Janë përcaktuar çiftet pas tërheqjes së goglave në selinë e Federatës.

Ishte shorti i fundit për këtë sezon. Kupa e Shqipërisë njohu çiftet gjysmëfinaliste dhe njëri prej tyre mund të quhet klasiku i këtyre viteve në futbollin shqiptar.

Pikërisht Kukësi-Skënderbeu, sfida e dy skuadrave që kanë pretenduar më shumë trofetë të paktën prej 5 vitesh. Ndeshja e parë, me shumë gjasa do të jetë në “Elbasan Arena”, dhe besohet se Skënderbeu mund të quhet i favorizuar nga ky short, por kuksianët nuk janë dakord.

“Besoj që çdo ekip që është në këtë fazë është me ambiciet e veta. Ndeshjen e parë do ta luajmë në fushën tonë dhe pretendojmë për të paktën një titull këtë sezon. Shpresojmë të bëjmë maksimumin dhe të fitojmë”, tha Nexhipi, drejtor teknik i Kukësit.

Skënderbeu, gjithashtu është tepër optimist.

“Ndeshje e fortë, e bukur. Do të ketë emocione për këtë pjesë, kjo është e sigurt. Ajo që është akoma më e sigurt është se Skënderbeu është koma në vendin e parë në Kupë, dhe kupa po këtë vit do jetë në Korçë”, tha Lulja, drejtues i Skënderbeut.

Çifti tjetër është Luftëtari-Tirana, një përballje që historikisht do të kishte pasur kryeqytetasit favoritë absolutë për finalen. Këtë herë mund të quhet ndryshe, dhe kështu besojnë edhe gjirokastritët.

“Më pëlqeu shorti që ra me Tiranën sepse me këto ekipit të kryeqytetit sikur ua kemi marrë dorën. Ëstë interesante sepse jemi të dyja ekipet për mbijetesë. Do jetë një gjysmëfinale e bukur. Të dyja kemi shpresë”, tha Artur Dadaj, drejtues i Luftëtarit.

Tirana dëshironte të shmangte Kukësin, dhe kjo dëshirë iu plotësua.

“Personalisht më pëlqeu duke qenë se me Luftëtarin do kemi të bëjmë dhe në kampionat, do ishte mirë të bënim edhe në kupë, kështu që besoj ishte një short i mirë. Objektiv është Europa, objektiv është Kupa, por duhet të shkëputemi nga zona e ftohtë”, tha Laçi, drejtor sportiv i Tiranës.

Ndeshjet do të luhen në 24 Prill e 8 Maj, dhe finalja në 2 Qershor, me stadiumin që mbetet për t’u përcaktuar./abcnews.al

rashica.jpg
G. P.19:50 | 04/04/2019

Milot Rashica vazhdon të shkëlqejë në Gjermani. Shqiptari i Kosovës ndihmoi Verderin të kualifikohej në gjysmëfinale të Kupës, dhe u vlerësua si lojtari më i mirë në fushë.

Cila do të vlerësohej më shumë nga dy sukseset?

Ai i Milot Rashicës apo i Bayernit të Mynihut, që të dy në çerekfinalet e Kupës së Gjermanisë. Si shqiptarë, padyshim na takon të themi Rashica, aq më tepër që Bajerni vuajti keq ndaj Hajdenhajmit modest dhe rrezikoi mjaft.

Sulmuesi shqiptar nga Kosova realizoi golin e tij të parë në këtë konkurrim, dhe të 8-in gjithsej në Gjermani këtë sezon. Ishte jo vetëm një gol I rrallë, por edhe tepër i rëndësishëm, pasi skuadra e Veriut fitoi 2-0 në fushën e Shalkes dhe u kualifikua për në gjysmëfinale.

“Unë jam shumë i lumtur, – u shpreh 22-vjeçari më pas, – ky është një sezon i madh nga ana ime, por edhe nga skuadra. Thjesht, po bëj detyrën time, atë për të cilën erdha këtu”.

Gazeta “Bild” thekson: Verderi ëndërron me gjysmëfinalen! Lojë e shkëlqyer dhe gola të mëdhenj në Kupë!

Gazeta e Bremenit, “Veser Kurir” e vlerësoi Rashicën si lojtarin më të mirë të ndeshjes, duke i dhënë notën maksimale në futbollin gjerman, 1!

Tashmë, djali nga Kosova cilësohet i rëndësishëm për cilësitë e tij të veçanta, që e bëjnë të vështirë për t’u ndaluar nga kundërshtarët, duke krijuar golat thjesht me aftësi individuale. Rivalë të Verderit e të Rashicës janë Bajerni, Hamburgu dhe Lajpcigu, me shortin e Kupës së Gjermanisë që hidhet në 7 prill.

Nëse Bremeni e pati të lehtë, nuk mund të thuhet kështu për bavarezët. Atyre iu desh një gol në minutën e 84-ët nga Robert Levandovski me penallti për të mundur 5-4 ekipin e kategorisë së dytë, Hajdenhejm. Kampionët ishin tepër të dobët në mbrojtje, ashtu siç kanë qenë gjatë gjithë këtij sezoni.

Jo më kot, skuadra e trajnerit Niko Kovaç, u eleminua nga Championsi, dhe është dy pikë prapa Dortmundit në Bundesligë, por shpreson të jetë ndryshe në derbin pikërisht me Dortmundin, këtë fundjavë në “Alianc Arena” të Mynihut./abcnews.al

penalltia.jpg
G. P.14:15 | 07/02/2019

Polemika dhe dyshime pas ndeshjeve të Kupës së Shqipërisë. Trajneri i Flamurtarit, Daja, akuzon arbitrin, ndërsa Kamza luajti me formacion të plotë ndaj Vllaznisë, ndryshe nga takimi me Partizanin.

Kësaj skuadre i ndodh shpesh, madje jo vetëm në Superligë. Flamurtari pati pretendime të mëdha ndaj gjykimit të Laver Allës në ndeshjen e Kupës së Shqipërisë ndaj Tiranës, duel që e fitoi, por pas të cilit u eleminua.

Vlonjatët u acaruan shumë për një penallti që menduan se duhej t’u jepej në minutën e tretë shtesë, por arbitri nuk sinjalizoi. Pamjet filmike të bëjnë të besosh se ishte me të vërtetë ndërhyrje e gabuar në zonë ndaj lojtarit vendas. Gjithsesi, trajneri Daja, nuk u mor shumë me këtë rast, por me arbitrimin në përgjithësi.

Nuk mbetën pas futbollistët e tij dhe ja reagimi në Instagram i Emiljano Mustës.

“Fluturo, fluturo Laver Alla”, – ishte postimi it tij, ndërsa pranë mesazhit ishte një tufë me dollarë. Trajneri i Tiranës, Ardian Mema, nuk e hodhi poshtë mundësinë që për vlonjatët mund të ishte dhënë penallti.

Gjithsesi, polemikat dhe dyshimet nuk ishin vetëm për sfidën e Vlorës. Kamza u kualifikua ndaj Vllaznisë me fitoren 1-0, duke luajtur me formacion të plotë, vetëm pak ditë pasi shumë lojtar bojkotuan ndeshjen e kampionatit ndaj Partizanit.

Kjo ndeshje u sulmua ashpër nga emri i njohur i futbollit shkodran dhe shqiptar, Edi Martini, në emisionin “Presing”, në Abc News. Të shtunën, Kamza u mund 0-1 nga Partizani, ndërsa lojtarët u shprehën se bojkotuan për shkak të vonesës së rrogave, me një rrogë që thuhet se u ndaj para takimit ndaj Vllaznisë./abcnews.al

skenderbeu.jpg
G. P.16:36 | 05/02/2019

Skënderbeu shpreson të lerë pas atë që ndodhi me Kastriotin, dhe të arrijë një kualifikim në Kupën e Shqipërisë. Trajneri Orges Shehi flet për problemet dhe gjendjen e skuadrës

Një stërvitje e fortë është mënyra më e mirë për të harruar. Skënderbeu i është rikthyer përgatitjeve në Korçë, pas humbjes dhe tensioneve në Fushë Krujë me Kastriotin, ndërsa vëmendja është për duelin e Kupës, ndaj Besëlidhjes. Trajneri Orges Shehi nuk flet për formacionin, por thotë sesi do të vendosë për ata që do të luajnë.

“Kemi marrë një rezultat pozitiv në ndeshjen e parë dhe nesër do ta vlerësojmë maksimalisht. Do fusim të gjithë lojtarët që mendojmë se do të jenë më të gatshëm për këtë takim”, tha Shehi.

Shehi pyetet për ultimatumin e presidentit Takaj për braktisje të mundshme të garës.

“Nuk mund të komentoj deklaratat e presidentit. Presidenti është shkalla më e lartë  e klubit. Ne do të përqëndrohemi te ndeshja nesër sepse po afron sepse nuk mund të qajmë atë që iku. Sepse duke qarë atë që iku fillojmë e humbim atë që vjen nesër. Përqëndrimi maksimal është te ndeshja nesër”, tha ai.

Largimi i Fidan Alitit ka sjellë pakësim të lojtarëve në mbrojtje, ku ka pak alternativa.

Është një largi që në kuadrin e organikës na dobëson, por është një largim që në kuadër të strategjisë të kklubit është një transferim që çdo lojtar i Skënderbeut ia uronim ta bënte”, tha trajneri Shehi.

Trajneri i lejon vetes të mendojë edhe përtej ndeshjes së radhës.

“Rezultatet s’kanë qenë ato që do dëshironim. Ne do bëjmë maksimumin që të rikthehemi që këtë javë te rezultatet. Ka pasur shumë faktorë. Një nga faktorët ka qenë se grupi nuk ka qenë asnjëherë i plotë. Ndeshja me Laçin, kontigjenti do jetë i plotë dhe shpresojmë të kthehemi aty ku duhet”, theksoi Shehi.

Skënderbeu e ka fituar ndeshjen e parë të Kupës, në Lezhë, ndaj Besëlidhjes me shifrat 2-1./abcnews.al

benzema.jpg
G. P.14:17 | 01/02/2019

Real Madrid kaloi në gjysmefinale të Kupës së Spanjës pas fitores 3-1 ndaj Gironas. Benzema ishte heroi i takimit për madrilenet me dy golat e shënuar.

Real Madrid kalon pa problem në gjysmëfinalet e Kupës së Spanjës. Madrilenët fituan në transfertën e Gironas me rezultatin 3-1 duke i dërguar shifrat e përgjithshme në 7-3.

Benzema hapi serinë e golave në minutën e 27. Francezi realizon një gol mjaft të bukur dhe tregon se po kalon një formë mjaft të mirë. Pak minuta më vonë, Marcelo pati mundësinë për të dyfishuar rezultatin, por gabon përballë portierit Moreno. Gjithsesi gabimin e tij e shlyn Benzema në fundin e pjesës së parë që realizon golin e dytë personal me një goditje të bukur brenda zonës.

Në fraksionin e dytë të lojës, Reali pati mundësinë për të dërguar shifrat në 3-0, por Vasquez godet shtyllën me portën e boshatisur. Vendasit nisen në kundërsulm dhe ngushtojnë diferencën me Pedro, i cili u tregua i saktë përballë portierit Kejlor Navas.

Gjithsesi fitoren e Realit e vulos Marcos Llorente me një goditje të fuqishme jashtë zonës. Real Madrid regjistron fitoren e radhës dhe lojtarët po tregojnë një formë të shkelqyer. Kupa është një nga objektivat e Realit të Madridit në këtë sezon në Spanjë pasi kampionati është thuajse i pamundur për shkak të diferencës së madhe të pikëve me Barcelonën kryesuese./abcnews.al

1081363030.jpg.0.jpg
ent ela16:24 | 13/01/2019

Milani e nisi me sukses vitin 2018, duke u kualifikuar në Kupën e Italisë, por ka problem për një sulmues. Gonzalo Higuain është në prag të largimit për tek Çelsi.

Detyra e shtëpisë në Kupë u krye. Milani kaloi në fushën e Sampdorias dhe u kualifikua në çerekfinale, ndonëse iu desh koha shtesë, ndërsa e ardhmja nuk duhet shumë e qartë.

Edhe në Gjenovë nuk është se shkëlqeu Gonzalo Higuain, i paracaktuari si sulmuesi kryesor, por Patrik Kutrone.

Sulmuesi i ri hyri në fushë vetëm në minutën e 90-të, dhe shënoi dy golat vendimtarë në kohën shtesë.

Çfarë do të ndodhë, ndërkaq, me Higuainin, lojtarin e dytë më të paguar në Serinë A me 9.5 milionë euro në sezon, dhe më të paguarin e Milanit?

Ai është I huazuar nga Juventusi, por duket se nuk e pëlqen këtë gjendje.

Trajneri Xhenaro Gatuzo, e thotë qartë për “La Gazeta delo Sportin”, se nuk mund të japë garanci për argjentinasin.

Vetë Higuain, sipas mediave britanike, ka kërkuar largimin për tek Çelsi, dhe Gatuzo pohon se kur një lojtar vendos për diçka, nuk është e lehtë t’i kthehet mendja.

Alternativa kryesore për Milanin është sulmuesi i Xhenoas, Kristof Piontek, shënuesi I dytë më I mirë në Serinë A, me një gol më pak se Kristiano Ronaldo.

E pohon edhe “La Gazeta delo Sport”, që komenton edhe ndeshjen: Kutrone bën Milanin të fluturojë! Kupa e Italisë, kuqezinjtë në çerekfinale!

Higuain tek Çelsi? E ardhmja është Piontek, më shumë se Morata!

Gjithsesi, Milani duhet të nxitojë dhe të bëjë një sakrificë financiare, pasi për polakun ka një derbi “El Klasiko” mes Realit dhe Barcelonës.

Milani ndërkaq, udhëtoi për në Xheda të Arabisë Saudite ku do të luajë finalen e Superkupës së Italisë ndaj Juventusit.

Ambiciet janë të mëdha, por vështirësia duket edhe më e madhe.

Juventusi, ashtu si Milani, u kualifikua për në çerekfinale të Kupës së Italisë pas fitores 2-0 në fushën e Bolonjës, madje duke e pasur Kristiano Ronaldon në stol.

Mjaftuan Bernardeski dhe Kin për suksesin. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono