Kupa e Botës

IRANI-SHTANG-MAROKUN-1280x720.jpg
ent ela21:41 | 15/06/2018

Irani shkaktoi një të papritur në Botëror duke triumfuar ndaj Marokut në grupin B. Edhe këtë herë, goli u shënua në sekondat e fundit.

Një tjetër fitore në fund, madje në minutat shtesë.

Stadiumi i Shën Peterburgut i ngjau jo pak atij të Jekaterinburgut, kur Aziz Buhaduz shkaktoi autogol në portën e vet në minutën e 95-të, të parafundit shtesë.

Irani fitoi papritmas ndaj Marokut që cilësohej favorit, edhe pse nuk mund të thuhet se vodhi ndonjë gjë.

E vërtetë që afrikanoveriorët e nisën më mirë lojën, siç edhe pritej prej tyre, por me kalimin e minutave u shkërmoqën.

Shumë lojtarë të mirë kishte skuadra marokene, por ata nuk kishin mundur të krijonin një kolektiv të bashkuar.

U krijuan vetëm gjysmëraste, ndërsa nuk u arrit të shmangej kundërsulmi i rrezikshëm iranian.

Kjo bëri që pjesa e parë të kishte dy fytyra, fillimisht me epërsi të lojtarëve me uniformë të kuqe, por pastaj me reagimin e atyre nga Gjiri Persik.

Pas pushimit, publiku prej mbi 62 000 spektatorësh nuk mund të thuhet se u kënaq, ndërsa dy skuadrat bënë gabime të shumta, dhe u duk se po shkonin drejt një barazimi pa gola.

Gjithsesi, nuk duhej folur para kohë, pasi ndeshja përfundon kur vërshëllen arbitri.

Në momentin kur gjyqtari turk Çakir sinjalizoi mbylljen, ishte Irani që doli fitues, duke marrë tripikëshin e parë në Botëror, një sukses shumë të rëndësishëm që e ndihmon të mendojë kualifikimin. /abcnews.al

PUTIN-FUTBOLLI-1280x720.jpg
ent ela15:59 | 15/06/2018

“The Guardian” i ka kushtuar një analizë organizimit të botërorit të futbollit në Rusi. Gazeta e njohur britanike thekson se kjo është një mundësi, të cilën Putin shpreson ta përdorë për të nxjerrë vendin nga izolimi.

Gazeta e njohur britanike “The Guardian” i ka kushtuar një analizë presidentit të Rusisë Vladimir Putin, i cili është marrë personalisht me organizimin e kampionatit botëror të futbollit. Sipas të përditshmes, shefi i Kremlinit shpreson të përdorë këtë event madhështor për të nxjerrë vendin nga izolimi ndërkombëtar. Madje raporton tentativën me çdo kusht të Putin në 2010 për të marrë të drejtën e organizimit të Kupës së Botës, për të cilën aludon se ka përdorur dhe asetet të tjera për të bindur FIFA-n që të mbështeste kandidaturën.

“Putin, pa dyshim, shpreson se bota mund të harrojë politikën për një muaj dhe në vend të saj të fokusohet në sharmin enigmatik dhe mitik të shpirtit rus. Megjithatë, realiteti duket ndryshe”, shkruan “The Guardian”. Ndërsa më pas shton: “Sulmi kimik ndaj një agjenti të dyfishtë rus dhe vajzës së tij në Salisbury të Britanisë së Madhe, dëshmitë e dopingut, prentedimet për sulmet kibernetike, sulmet huligane në Marsejë, luftërat, grevat e urisë së të burgosurve dhe shtypja e zërit kritik në Rusi, – të gjitha këto duket se do të bëjnë që Botërori i Rusisë 2018 të jetë më i politizuari i zhvilluar ndonjëherë.

Një seri imazhesh ironike në rrjetet sociale kujtojnë këto ngjarje. Imazhet, të cilat riinterpretojnë posterat zyrtarë të Botërorit tregojnë një lojtar të që ka veshur një kostum për tu mbrojtur nga rrezatimi me titullin “Novichok 2018”, tregojnë një portier prapa “rrjetës” së burgut, dhe një tjetër, duke gjuajtur një top futbolli i cili merr formën e një rakete që i drejtohet një avioni plot me pasagjerë. Në përfundim media britanike nënvizon se Kupa e Botës është një mëndësi e mirë për Rusinë që të përmiqësojë qëndrimin e saj, ose në të kundërt gjërat do të shkojnë shumë keq. /abcnews.al

spanja-dhe-portugalia.jpg
gra moz11:46 | 15/06/2018

Sot do të luhen tri ndeshje në Kupën e Botës në Rusi. Në orën 14:00 zhvillohet takimi i dytë i Grupit A, mes Egjiptit dhe Uruguajit. Për skuadrën egjiptiane, enigma më e madhe është aktivizimi i lojtarit kryesor Mohamed Salah, i cili sipas trajnerit duhet të jetë i gatshëm.

Në orën 17:00, fillojnë ndeshjet e grupit B, me atë mes Marokut dhe Iranit. Ky takim do të luhet në stadiumin e Shën Peterburgut dhe favorite është skuadra marokene.

Gjithsesi, me më shumë interes pritet takimi i orës 20:00 në stadiumin e qytetit të Soçit, Portugali-Spanjë. Ky është një derbi i gadishullit Iberik dhe përballë do të jenë disa nga yjet më të mëdhenj të futbollit. Cristiano Ronaldo do të luajë kundër shokut të tij tek Reali i Madridit, Sergio Ramos.

Spanja jepet favorite, por është e tronditur nga skandali i shkarkimit të trajnerit vetëm dy ditë para ndeshjes së parë të Botërorit./abcnews.al

HAPJA-BOTRORIT.jpg
ent ela17:06 | 14/06/2018

Në Rusi ka nisur të enjten Kampionati Botëror i ftubollit, për mbarëvajtjen e të cilit presidenti Putin ka vënë bast reputacionin e tij. Por duket se rusët nuk janë kujdesur shumë për ceremoninë e eventit, e cila ndryshe nga më parë ka qenë më e shpejtë dhe më e shkurtër.

Kampionati Botëror i futbollit ngriti të enjten pasdite siparin, me ceremoninë hapëse në stadiumin “Luzhniki” të Moskës, që i parapriu takimit Rusi-Arabi Saudite. Por ndryshe nga ceremonitë e mëparshme, që kanë qenë të gjata dhe me koreografi të larmishme që pasqyronin kulturat e vendit mikpritës, ajo e këtij viti ka qenë diçka më e shpejtë, më e gjallë, por edhe më e shkurtër. Protagonisti kryesor ka qenë pa dyshim këngëtari britanik Robbie Williams, i cili pushtoi skenën e improvizuar në fushën e lojës, ku këndoi hitin e vitit 1998 “Let me entertain you”, por ku edhe nuk hoqi dorë nga zakonet e tij. Ndërkohë, kampioni i Botës i vitit 2010, portieri Iker Kasillas, i shoqëruar nga modelja ruse Natalia Vodianova, bëri dorëzimin e trofeut. Përpara ndeshjes nuk pati fjalime, përveç përshëndetjes së shkurtër të presidentit Putin.

“Rusia është një vend që e do futbollin dhe në fakt, me këtë sport ka qenë dashuri me shikim të parë që në ndeshjen e parë që është luajtur këtu, në vitin 1897”, tha Putin.

Presidenti uroi që tifozët t’ia kalojnë mirë gjatë qëndrimit në Rusi, një vend sipas tij i hapur, mikpritës dhe me njerëz që ndajnë vlerat.

 “Kjo lojë spektakolare na bashkon të gjithëve në një skuadër të vetme”, tha Putin. /abcnews.al

rusiaaaaaaa.jpg
gra moz14:37 | 14/06/2018

Rusia dhe Arabia Saudite do të luajnë ndeshjen e parë të Botërorit, në orën 17:00 në stadiumin “Luzhniki” të Moskës. Vendasit jepen favoritë edhe pse nuk janë aspak në formë.

Pasi Robi Uilliams dhe Aida Garifulina të përfundojnë spektaklin e tyre artistik, do të nisë Botërori. Rusia dhe Arabia Saudite kanë nderin e ndeshjes së parë, që nuk pritet të jetë më e bukura, por që mbetet e veçantë pasi është ajo fillestare.

Rusët vendas kanë detyrim të madh të kënaqin kombin, veçse vijnë në Botëror me skuadrën më të dobët të të gjitha kohëve. Të dëmtuar janë sulmuesi Kokorin e mbrojtësit Xhikia e Vasin, por synimi është të paktën kalimi i grupit. Trajneri Çerçesov përpiqet të jetë i qetë.

“Skuadra është shumë mirë nga ana psikologjike, jemi gati për të nisur punën. Niveli ynë është rritur nga dita në ditë, me punën e madhe që kemi bërë. Nuk mund të them tani se kush do të jetë formacioni, por mund të them se dëmtimet i kemi lënë pas vetes dhe kemi probleme të vogla. Jam i lumtur për mbështetjen që po na japin tifozët, jo vetëm në Rusi, por edhe jashtë saj. Përsa i përket kritikave, ne kemi parë punën tonë dhe shpresojmë ta nisim Botërorin me fitore”.

Sauditët nuk kanë probleme dhe dilema e vetme e trajnerit Pizi, është se kë duhet të aktivizojë në sulm, Al Sahlauin apo Asirin. Argjentinasi duket i vendosur.

“Në aspektin personal jam shumë i emocionuar që luajmë ndeshjen e parë. Kjo nuk qëllon shpesh në jetë. Edhe si ekip jemi thellësisht të emocionuar që marrim pjesë në Botëror. Duam të bëjmë maksimumin dhe t’i bëjmë të lumtur të gjithë banorët e Arabisë Saudite. Ndaj Rusisë do të luajmë për fitore, do të luftojmë për çdo top. Duam që të jemi më të mirë sesa rusët, ky është stili im”.

Rusia dhe Arabia Saudite janë ndeshur vetëm një herë mes tyre, një miqësore e 25 viteve më parë, fituar 4-2 nga arabët./abcnews.al

rusiaaa.jpg
gra moz10:52 | 14/06/2018

Starton sot Kupa e Botës. Rusia, vendi mikpritës, ka marrë të gjitha masat për organizimin e këtij eventi të rëndësishëm. Në këtë edicion marrin pjesë 32 ekipe përfaqësuese.

Sot pasdite nis kampionati botëror i futbollit “Rusi 2018”. Ndeshja e parë kësaj Kupe Bote do të luhet në orën 17:00 dhe do të jetë pikërisht skuadra e vendit mikpritës që do hapë këtë kampionat në përballjen me Arabinë Saudite.

32 ekipe që përfaqësojnë 32 vende, duke përfshirë edhe kombin pritës, do të marrin pjesë në turne. Kupa e Botës “Rusi 2018” do të organizohet në 11 qytete, duke filluar nga Kaliningrad deri në Ekaterinburg. Kryeqyteti rus, Moska, do të organizojë ndeshjen finale më 15 Korrik 2018. Moska është edhe shtëpia e stadiumit më të madh, me stadiumin Luzhniki, me kapacitet prej 80 mije vendesh. Çmimet e biletave për ndeshjet variojnë nga 20 dollarë amerikanë për kategorinë më të ulët në më shumë se 1000 dollarë për kategorinë më të lartë për finalen.

Ky kampionat do të jetë edicioni i 21-të i Kupës së Botës. Rusia është vendi më i madh nga pikëpamja gjeografike, ku zhvillohet ky kompeticion. Ndërsa Katari, ku do të zhvillohet Kampionati Botëror i Futbollit në vitin 2022, do të bëhet vendi i parë i Lindjes së Mesme, por edhe vendi më i vogël gjeografikisht, ku do të mbahet ky kompeticion.

Kupa e Botës “Rusi 2018” do të vijë çdo ditë në ekranin e ABC News përmes programit “Ruleta Ruse”, ku me të ftuarit në panel do të diskutohet për rezultatet, stadiumet, skuadrat, arbitrat, tifozët dhe çdo surprizë të këtij kampionati. Sot “Ruleta Ruse” transmetohet live në orën 16:00./abcnews.al

 

 

aroni.jpg
gra moz08:16 | 14/06/2018

Që tani Islanda tërheq vëmendjen e tifozëve në Botëror. Kapiteni i saj do të debutojë me flamurin e vendit të tij të bërë tatuazh në shpinë. Rekordi më i ri i përket atij, pasi tattuazhi I tij është më I fotografuari I këtij evenimenti

Aron Gunnarsson, kapiteni i Islandës, i cili u bë i famshëm pas Europianit të vitit 2016, por mbi të gjitha për refuzimin që i bëri Cristiano Ronaldos për të këmbyer me të bluzën në fund të ndeshjes.

Aron do të jetë i pranishem edhe në Botërorin e Rusisë. Në një intervitë të fundit, ai ishte shprehur se e kishte kërkuar gjithnjë rolin e kapitenit në Botërorin “Rusi 2018” dhe pas lëndimit e operacionit në gju. Një mendim që u transformua në një tatuazh, i cili i mbulon gjithë kurrizin dhe që është fotografuar në vazhdimësi nga shokët e kombëtares islandeze.

“Kapiteni”, ashtu siç quhet nga islandezët, pozon i kënaqur duke treguar flamurin e shtetit të tij të rrethuar nga katër figurat mitologjike të këtij shteti magjik që simbol ka një dragua në lindje, një shqiponjë në veri, një gjigand në jug dhe një dem në perëndim.

Të gjitha të gdhendura në trupin e Aron Gunnarson. Islanda merr pjesë për herë të parë në një botëror futbolli, me shpresën se figurat mitologjike dhe kapiteni i saj do lënë gjurmë./abcnews.al

KUPA-E-BOTES.m-1280x720.jpg
ent ela22:16 | 13/06/2018

Kupa e Botës përveç futbollit ofron edhe kulturë. Në ceremoninë hapëse që do të mbahet të enjten në stadiumin “LUZHNIKI” të Moskës, sportdashësit do të kenë mundësi të njihen me traditat ruse, që do të prezantohen përmes valleve tipike të vendit mikpritës.

Përveç lojës, një tjetër aspekt i rëndësishëm i Kupës së Botës që nis të enjten në Rusi është edhe ceremonia hapëse. Evente të tilla, të cilat i paraprijnë ndeshjes së parë, përbëjnë një shans për vendin mikpritës për të treguar kulturën dhe traditat përmes valleve dhe performancave të tjera. Këtë vit, ceremonia do të mbahet në 14:00 me orën lokale të Rusisë, në 18:00 me orën tonë. Ndërkohë, dy orë më vonë do të luhet ndeshja e parë, Rusi-Arabi Saudite. Ceremonia do të mbahet në stadiumin “Luzhniki” të Moskës, ku do të luhet edhe finalja e turneut. Bëhet fjalë për stadiumin më të madh dhe kombëtar të Rusisë, që mund të presë 80 mijë tifozë e ku më parë janë zhvilluar një mori eventesh sportive. Ai ishte vendi ku së fundmi Rusia luajti me Brazilin, e ku ekipi amerikano-jugor fitoi 3-0. Gjithashtu, atje kanë performuar yje të muzikës botërore si Red Hot Chili Peppers, Michael Jackson, Madona dhe Metallica. Pa harruar natyrisht ndeshjen finale të edicionit të vitit 2008 të Ligës së Kampioneve, ku Manchester United mundi Chelsean me penallti. Ceremonia do të drejtohet nga Ëill Smith dhe Nicky Jam, që së bashku me Era Istrefin do të këndojnë këngën-himn të këtij botërori, “Live it Up”. Përveç ceremonisë, ku do të interpretohen edhe valle tradicionale ruse, do të ketë një tjetër koncert në Sheshin e Kuq të Moskës, ku do të këndojnë yje si Placido Dominguez dhe Juan Diego Flores. Botërorin e kaluar, i mbajtur në Brazil, ishin këngëtarët Shakira dhe Pitbull që udhëhoqën ceremoninë hapëse me hitin “Ëe Are One”, që u pasua nga valle tradicionale braziliane dhe koreografi të tjera. Në Kupën e Botës të vitit 2010, në stadiumin “Soccer City” të Johanesburgut performuan këngëtarë dhe valltarë afrikano-jugorë, ndërsa në 2006, në Gjermani, protagonist ishte një grup muzikor bavarez, me veshjet karakteristike vendase. /abcnews.al

ruleta-ruse-12.jpg
gra moz16:05 | 11/06/2018

Teleshikuesit e ABC News do të kenë mundësi të ndjekin Kupën e Botës në ekranin tonë. “Ruleta Ruse” është emisioni, që do të transmetohet çdo ditë dhe do të sjellë Botërorin në shtëpitë tuaja.

Dëshironi të jeni edhe ju në këtë vend të madh?

Rusia organizon Kupën e Botës në futboll dhe presidenti i saj, Vladimir Putin, fton gjithë rruzullin të ndjekë evenimentin e rëndësishëm, veçse një ftesë vjen edhe nga abc neës.

“Ruleta Ruse” është emri i emisionit kushtuar Botërorit, drejtuar nga Pandi Laço në shoqërinë e Orjola Bomit.

Moderatori i njohur, mjaft i lidhur me sportin, tregon se çfarë do të jetë ky emision.

Pandi Laço: “Unë i rikthehem sporti, një pasion personal me “Ruletën Ruse”. Një program i përditshëm. Sot, nesër, pasnesër nuk ka ndeshje, por ne kemi zgjedhur të hyjmë në skaletë “dhunshëm” meqë duam të fitojmë audiencë, ndërsa ditën e parë të botërorit nuk do të jemi në orën 19:00, por përpara ndeshjes hapëse”.

Me plot gjashtë të ftuar, me një analiste-femër ndoshta për herë të parë në Shqipëri në emisionet sportive, siç është Klodiana Shala, programi I abc neës do të ketë veçantinë e tij.

Puna përgatitore në studion moderne tashmë ka përfunduar, ashtu si edhe çdo gjë tjetër nga stafi i ABC News, në mënyrë që gjithçka të jetë gati.

Emocionet e golave, kualifikimeve apo eleminimeve dramatike, deklaratat e protagonistëve të Rusi 2018, lajmet nga brenda e jashtë stadiumeve, të gjitha do të jepen në kohën më të shpejtë të mundshme.

Nga 11 Qershori deri në 15 Korrik, shqiptarët do të kenë mundësi të shikojnë skuadrën e tyre të zemrës, Brazilin, Gjermaninë, Spanjën, Francën, Argjentinën apo Anglinë, si dhe superyjet si Mesi, Ronaldo apo Nejmar.

Kupën e Botës në ekranin tonë mund ta ndjekin jo vetëm tifozët e zjarrtë dhe specialistët, por çdo shqiptar që pëlqen futbollin./abcnews.al

ruleta-ruse.jpg
gra moz13:29 | 11/06/2018

Na ndajnë vetëm pak ditë, por Kupa e Botës fillon më shpejt në ABC News.

Duke filluar nga kjo e hënë starton “Ruleta Ruse”, një emision dedikuar plotësisht kompeticionit më të rëndësishëm futbollistik.

Emisioni më i ri sportiv në ABC News fillon sot në orën 19:00.

“Ruleta Ruse” do të sjellë për shikuesit momentet më pikante, të ftuar të ndryshëm si dhe parashikime rreth lojës më tërheqëse në botë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono