Kumbaro

ANTIGONEA-1280x720.jpg
ent ela20:02 | 18/05/2018

Antigoneja antike çeli zyrtarisht sezonin turistik ku u promovuan veshjet karakteristike të zonës, gatimet, këngët dhe vallet. Në këtë aktivitet ishte e pranishme edhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. Sipas drejtorit të këtij parku Shkëlqim Guçe parku i Antigonesë është gati për të pritur turistët dhe është pajisur me sinjalistikën e duhur. Deri tani për këtë vit 200 vizitorët e parë kanë mbërritur në qytetin antik. Parku Arkeologjik i Antigonesë në Gjirokastër mbetet një nga destinacionet kryesore turistike në Shqipëri. /abcnews.al

thumbnail_41605004222_a3386ed06c_k-1280x853.jpg
ent ela13:46 | 23/04/2018
Një pjesë e mjedisit urban të Tiranës do të shkojë në Bienalen e Venecias. Në edicionin e 16-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës në Bienalen e Venecias 2018, Shqipëria do të përfaqësohet me projektin “Hapësira zero”, i cili ka zgjedhur portat e vjetra të marra nga banesa në Tiranë, si element për të shpjeguar Tiranën ku bashkëjetojnë e vjetra dhe modernia.

I pranishëm në prezantimin e këtij projekti që mbështetet nga Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës, kryebashkiaku Veliaj vlerësoi idetë e prezantuara dhe pritshmëritë e larta për pavionin shqiptar. Ai u shpreh i entuziazmuar për përfaqësimin e vendit tonë në Bienalen e Venecias, si një mundësi për të prezantuar një pjesëz të Shqipërisë në botë. “Me çelësin e dyerve do të takohemi në Venecia. Është një fabul fantastike. Historia jonë duhet treguar. Jemi të lumtur që do shkojmë ta tregojmë historinë tonë falë këtij grupi historik dhe që jam i sigurt do na bëjnë shumë krenar”, nënvizoi ai.

 Veliaj shtoi se Tirana është një nga qytetet më me jetë, i mbushur me plot sfida dhe ku ia vlen që të jetosh. “Në punën time qëllon që takoj shpesh shumë kryetarë bashkie të qyteteve më të zhvilluara, të cilët kanë infrastrukturën, pra tramin, metrotë, ndërtesat luksoze, rrugët me infrastrukturë shumë moderne, por s’kanë njerëz, s’kanë jetë. Nëse do të kisha një zgjedhje midis kësaj Tirane me shumë sfida në infrastrukturë dhe një qyteti me infrastrukturë perfekte, por pa jetë, ku çdo gjë mbyllet në orën 5, do të zgjidhja Tiranën. Kam përshtypjen që për të gjithë ne që kemi zgjedhur Tiranën si vendin ku jetojmë, kemi familjet tona, kjo vepër është konfirmimi i kësaj zgjedhje që kemi bërë. Kemi zgjedhur të jetojmë me shumë sfida në infrastrukturë, por me jetë kudo”, tha kreu i Bashkisë.

 Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro nënvizoi se projekti që do të përfaqësojë Shqipërinë në këtë bienale jo vetëm sjell një ide, por mbi të gjitha qytetari. “Erioni e ndërton dhe e zhvillon bashkë me ekipin e tij në Bashki dhe Ministria e Kulturës ka marrë përsipër përgjegjësinë ta transformojë në një projekt, që përmes arkitekturës ta përcjellë artistikisht në një publik ndërkombëtar, me një kalendar shumë të ngjeshur 6-mujor, duke synuar që të shkojmë jo vetëm në Venecia, por përtej Venecias, përtej Italisë, të bëjmë një ekspozitë shëtitëse. “Kati zero”, që ne në shqip i themi kati përdhes, atje ku ndodh gjithçka, ku është Tirana jonë me zhurmë, me ndryshim, pa zhurmë, me imazhe, me zërin e njerëzve që çdo ditë të jetojnë, çdo ditë të gëlojnë nëpër rrugët e Tiranës dhe të gjithë bashkë duam ta çojmë si një pasaportë në këtë ekspozitë botërore të arkitekturës”, deklaroi Kumbaro.

 Seria e dyerve e instaluar në ‘Hapësirën Zero’ linjëzon kalimin mes të brendshmes dhe të jashtmes në urbanistikën bashkëkohore të Tiranës, karakterizuar nga prezenca e shumë dyqaneve, punishteve, kafeneve, të pranishëm kudo nëpër qytet dhe pothuaj 24 orë në shërbim të qytetit. Pasuri e një kulture antike e adaptuar në mënyre kreative me nevojat e përditësuara të qytetarëve për një hapësirë totalisht në dispozicion, një hapësirë të lirë për publikun. Për këto arsye, “Hapësira Zero” e Tiranës ridimensionon qytetin në shkallë njerëzore, duke u kthyer tashmë në këtë hapësirë ku gjeneratat e ardhshme njohin vetveten. /abcnews.al

 

vlcsnap-error577-1280x720.jpg
ent ela17:32 | 27/02/2018

Për të shpëtuar 219 monumentet e kulturës që janë rrezik nevojiten 12  milionë euro. Të dhënat u bënë publike nga ministrja e kulturës Mirela Kumbaro e thirrur për të raportuar në Komisionin parlamentar të medias i cili u shoqërua me shumë debate midis mazhorancës dhe opozitës.

Disa monumente të kulturës janë në rrezik pas reshjeve të fundit.Cili do të jetë fati I tyre ? Për të marrë një përgjigje komisioni parlamentar I medias ka thirrur ministren e kulturës  Mirela Kumbaro e cila saktëson numrin e monumenteve të rrezikuara.

Deputetët e mazhorancës dhe opozitës u bënë bashkë në ngritjen e shqetësimeve.

Por vetëm për pak kohë pasi në këtë komison që zgjati rreth 2 orë e gjysëm më shumë debatuan anëtarët me njëri-tjetrin se sa me ministren e thirrur.

Përtej zhurmës ndër 219 monumentet e kulturës rezultojnë ura dhe shkatërrimi i një manastiri 400 vjeçar thellim e çarje në kalanë e Gjirokastrës. Për t’i shpëtuar të gjitha këto objekte kulturore ministra e kulturës kërkon 12 milionë euro. /abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error240-1-1280x720.jpg
ent ela15:16 | 13/02/2018

Artistët e skenës së pavarur janë të parët që kanë nisur dialogun me ministren e Kultures Mirela Kumbaro. Pasditen e së mërkurës përfaqësues të Teatrit Kombëtar dhe sindikatës së artistëve të skenës dhe ekranit kanë pranuar ta zhvillojnë në Ministrinë e Kulturës, diskutimin për shqetësimet e tyre, edhe pse ishin zotuar se debati do ndodhte veç në teatër.

Dialogu mes artistëve të skenës së pavarur dhe ministres së Kulturës, ka nisur pasditen e së hënës. Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro, thotë se diskutimi ka qenë konstruktiv, mes palëve, për projektligjin e artit dhe kulturës.

Artistet e Teatrit Kombetar u deklaruan se takimi me ministren do zhvillohet vetëm në Teatër.

Ndërkohë që Kumbaro thotë se artistët kanë rënë dakord që përfaqësues të SASE, të vijnë në Ministrinë e Kulturës për diskutim.

Problemi kryesor i ngritur nga artistët dhe që u mbështet edhe nga aktori i mirënjohur Robert Ndrenika në fillim të protestës ishte godina e teatrit kombëtar, ku u tha se ata nuk do pranojnë të zhvendosen te “Turbina”, pa u njohur me  projektin e ri të Teatit Kombëtar.

Ministrja pranon se nuk ka një projekt ende, ndërkohë që siguron se sipërfaqja e Teatrit Kombëtar do të jetë vetëm në funksion të tij.

Diskutimi dhe debati mbi projektligjin për artin dhe kulturën që lidhet me interesat e aktorëve, krijuesve dhe godinën priten të sqarohen pasditen e mërkurë në ambjentet e Minitrisë së Kulturës./abcnews.al

ent ela14:27 | 09/02/2018

Nuk kanë kaluar as 24 orë dhe Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, i është përgjigjur pozitivisht takimit me artistët për të diskutuar mbi dy çështje, të ardhmen e Teatrit Kombëtar dhe projektligjin për artin dhe kulturën.

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i është përgjigjur me po kërkesë së aktorëve dhe regjisorëve për një takim në Teatrin Kombëtar brenda javës së ardhshme.

“Patjetër që do t’i takoj artistët”…

Qëndrimit të aktorit të karrierës Robert Ndrenika për prishjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një kulle, Mirela Kumbaro tha:

 

Për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar ne skenën e re të quajtur “Turbina” dhe që mbi 70 artistët kërkojnë anulimin e këtij vendimi, Ministrja e Kulturës pohon se kjo është dakortësuar më herët me ata.

 

Për projektligjin për artin e kulturën e që komuniteti i artistëve pretendon se ai është centralizues duke i dhënë pushtet absolut Ministrit të Kulturës në emërimin e drejtorëve të institucioneve kulturore, bordeve artistike, krijimin e kolegjiumeve që miratojnë kalendarët dhe projektet artistike, Kumbaro pohon se ai është keqkuptuar.

 

Sipas Ministres së Kulturës deri në draftin final të projektligjit për artin e kulturën janë të ftuar gjithë artistët të japin sugjerimet e tyre./abcnews.al

vlcsnap-error566-1-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 26/01/2018

Gjatë një takimi në Durrës Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro shpjegoi ligjin e ri për trashëgiminë kulturore dhe muzetë.

Vlerësimi, ruajtja, administrimi dhe mbrojtja e trashëgimisë, janë këto katër shtyllat në të cilën mbështetet ligji i ri për trashëgimine kulturore dhe muzetë.

Për nisjen e turit shpjegues për ligjin e ri, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro zgjodhi universitetin Aleksandër Moisiu në Durrës.

Kumbaro tha se ligji ekzistues është miratuar që në vitin 2003 dhe nuk i përshtatet kohës, ndaj harrimi i një ligji të ri mbetet i domosdoshëm.

Kumbaro shpjegoi  se ministria e kultures do të jetë aktori kryesor në zbatimin e projektligjit te ri së bashku me qeverisjen vendore dhe institucione të tjera.

Ligji i ri përbëhet nga 280 nene dhe në një fare mënyre mund të cilësohet si një kod për shkak të shtrirjes dhe përfshirjës me detaje të gjithckaje që ka të bëjë me administrimin dhe ruajtjen e trashegimise kulturore.

Kumbaro ka shtuar se për 25 vite me radhë  nuk ka pasur një inventar të monumënteve të kulturës ndërsa duke iu refëruar godinës aë kampusit të universitetit në Spitallë shtoi se askush nuk e di nëse këtu janë bërë kontrollet teknike të nëntokës.

Në hartimin e ligjit te ri ka punuar keshilli kombetar i arkelogjisë dhe ai i restaurimeve./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error761-1280x720.jpg
ent ela16:53 | 23/01/2018

Drejtori  i Galerisë Kombëtare të arteve  Erzen Shkololli, u prezantua zyrtarisht nga Ministrja e Kulturës.  Zonja Kumbaro tha se ky institucion do të jetë prioritet i këtij mandati.

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e shoqëruar nga zëvendës ministrja e Kulturës kosovarja, Valbona Shujaku, kanë prezantuar zyrtarisht drejtorin e ri të Galerisë së Arteve, Erzen Shkolollin.

Kumbaro  pasi e uroi për detyrën, nuk fshehu kënaqësinë e emërimit të tij, pastaj i kujtoj drejtorit të ri se detyra është e vështirë, pasi galeria do të jetë një ndër prioritet e këtij mandati

Vizioni i tij do te jete  frymimi i artit shqiptare në skenat ndërkombëtare, pa harruar vlerat kombëtare.

Ministrja më herët vlerësoi edhe punën 4 vjeçare në krye të Galerisë Kombëtare të Artan Shabanit.

Më pas drejtori i ri sëbashku me ministren u njohën edhe me stafin e galerisë, takimit që u zhvillua./abcnews.al

745ade89-b50d-4dba-b489-b5418cf4b189-1280x960.jpg
us er09:46 | 22/12/2017

Bashkia e Tiranës iu bashkua sot aksionit kombëtar “Pastrojmë Shqipërinë që duam”. Bashkia e Tiranës, Ministria e Mjedisit dhe Turizmit, Ministria e Arsimit si dhe Ministria e Arsimit, organizuan aksionin e pastrimit në aksin rrugor Qafë Kashar-Rinas ku veç përfaqësuesve të institucioneve shtetërore morën pjesë edhe nxënës nga gjimnazet e Tiranës, si dhe vullnetarë të tjerë.
I pranishëm në këtë aksion ishte dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i shoqëruar nga Ministri Blendi Klosi, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro si dhe deputetë.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj falënderoi të gjithë ata që iu bashkuan këtij aksioni në prag të festave të fundvitit dhe ftoi të gjithë qytetarët që të marrin pjesë në pastrimin e qytetit. “Unë besoj se nuk ka fabul më të bukur se sa në prag të vigjiljes për vitin e Skënderbeut, ne të pastrojmë njëkohësisht dy kryeqytetet tona, kryeqytetin e ri që është kryeqyteti i Tiranës dhe atë të vjetër që është kryeqyteti i Krujës. A ka gjë më të bukur se sa të na gjejë 2018, pastër dhe të mobilizohemi të gjithë, me aq fuqi sa kemi, për të pastruar”, deklaroi Veliaj.
Veliaj ftoi qytetarët që të kujdesen më shumë për mjedisin që i rrethon, ndërsa theksoi se beteja që duhet fituar është ajo e mentalitetit. “Në momentin që ne pranojmë që po, ne jemi fajtorë dhe ne duhet t’i dalim zot këtij faji, atëherë kemi filluar të ndryshojmë jo vetëm logjistikën, jo vetëm fadromat, me qeset, dorezat që mbledhim. Sot ne do pastrojmë një aks ose disa akse rrugore që në totalin e tyre mund të jenë 50 kilometra rrugë por aksi më I vështirë për të pastruar është 10 centimetra. Aty është truri, mentaliteti ynë, kultura jonë, aty është sistemi ynë i vlerave dhe sfida më e madhe nuk është sot”, deklaroi Veliaj
Kryebashkiaku Veliaj vlerësoi dhe nismën e marrë nga Bashkia e Tiranës për reduktimin e përdorimit të qeseve plastike në kryeqytet, ku është arritur të ulet përdorimi i tyre me 60 për qind, çka solli që kryeqyteti të mos kishte probleme gjatë reshjeve. “Ne kemi patur një ide fantastike në Tiranë, çmimi i qeseve 50 lek të vjetra nuk është një çmim që e vret xhepin e dikujt që shkon dhe blen në supermarket të shtrenjtë, por është mjaftueshëm për t’iu kthyer si barrierë psikologjike në kokë që ta refuzoj qesen dhe të marri si në kohë e prindërve tanë çante, trajsën, rrjetën. Dhe unë besoj se me nisma të tilla ne kemi arritur që në Tiranë të reduktojmë qeset 60 për qind. U pa dhe në rastin e përmbytjeve, një nga arsyet që pse Tirana nuk pati asnjë problem është se ka rënë ndjeshëm numri i qeseve, çka do të thotë dhe numri i qeseve që hidhen dhe përfundojnë në kanale. Kështu që duhet të mendojmë edhe disa zgjidhje afatgjata që ti japim dum këtij problemi”, deklaroi ai.
Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi falënderoi kryebashkiakun Veliaj që iu bashkua këtij aksioni, ndërsa ftoi qytetarët që të tregohen të kujdesshëm dhe më të vëmendshëm ndaj çështjeve mjedisore. tha Klosi. “Në kuadër të aksionit “Të pastrojmë Shqipërinë që duam” ne duhet të kuptojmë që nuk mjafton vetëm operacioni i një dite, por duhet të kuptojmë shkaqet pse na krijohen këto papastërti dhe të kuptojmë shkaqet se si landfillet nëpër gjithë zonën janë të pa mbuluar të patrajtuar dhe mjafton një reshje shiu dhe ato dalin të gjitha në pah”, tha Klosi.
Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro u shpreh se mbrojtja e mjedisit dhe e monumenteve nuk duhet të jenë përgjegjësi e vetëm një institucioni, por e të gjithëve dhe për këtë do të duhet të punohet çdo ditë. “Ky është momenti më i mirë për të kuptuar që në fakt ura, rruga , fusha, por edhe kalaja, edhe muzeu dhe gjithçka tjetër, nuk është vetëm e institucionit përgjegjës. Kalaja e Skënderbeut, apo Kalaja e Krujës, nuk është vetëm përgjegjësi e Ministrisë së Kulturës. Edhe rruga nuk është vetëm përgjegjësi e Ministrisë së Infrastrukturës e kështu me radhë. Sot përveçse një aksion i madh për të bërë një punë shumë të rëndësishme, në fakt që po të ishte bërë çdo ditë, çdo muaj dhe çdo vit”, deklaroi Kumbaro.
Bashkia e Tiranës ka ndërmarrë nisma të shpeshta pastrimi. Fokusi i këtij aksioni është jo vetëm pastrimi i zonave të ndotura por edhe riparimi i sinjalistikës dhe I ndriçimit rrugor. Një vëmendje e veçantë i është kushtuar gjelbërimit përgjatë kësaj rrugë pasi është prezantimi i parë për të gjithë të huajt që vizitojnë dhe punojnë në vendin tonë.

Ndërkohë që nesër, me moton “Ta pastrojmë qytetin që Viti i Ri të na gjejë pastër”, aksioni do të përqendrohet në të gjitha njësitë administrative, për të realizuar një pastrim të përgjithshëm të territorit të Tiranës. Për këtë qëllim Bashkia e Tiranës ka ftuar që të bëhen pjesë e këtij aksioni edhe të gjithë qytetarët e Tiranës, që duan të kontribuojnë për një ambient të pastër.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono