kukesi

Sej rie23:00 | 20/04/2019

Skuadra e Kukësit ka fituar ndaj Tiranës me shifrat e pastra 2-0. Një gol për secilën pjesë realizuan verilindorët ndërkohe që kryeqytetasit nuk përfituan nga barazimi i rivalit direkt për mbijetesë me Kastriotin.

Tirana nuk ia del të marrë pikë në sfidën ndaj Kukësit. Verilindorët fituan me shifrat e pastra 2-0 ndërkohe që bardheblutë nuk përfituan nga ndalesa e Kastriotit, rivalit direkt për mbijetesë. Sfida nis e qetë dhe pa shumë raste shënimi ndërkohe që shkëndija e parë e cila përfundoi në gol erdhi në minutën e 34.  Athemi përfiton nga je gabim i Dokës pason për Shkurtaj i cili realizon qetësisht me portën e boshatisur.

Tirana i afrohet golit numër minutën e 47 me hoxhallarin nga goditja e dënimit e cila përfundoi në traverse. Të pafat bardheblutë.

Në pjesën e dytë Tirana është me kërkuese por nuk ka shumë qartësi para portës ku mungon finalizimi.

Ishte minuta e 86 ku Rexhinaldo pati mundësinë për të mbyllur ndeshjen por godet jashtë.

Tre minuta me pas është Tirana që i afrohet golit me imamin por Frashëri devijon në këndore.

Tirana shpërdoron dhe Kukësi vulos takimin në minutën e 5 shtesë. Vasil Shkurtaj realizon një gol mjaft të bukur për shifrat 2-0.  Pas javës se 30 Kukësi rendite në vendin e dytë në tabelë në kuotën e 51 pikëve. Sa i përket Tiranës, bardheblutë pozicionohen në vendin e tetë me 36 pikë, 5 pikë më shumë se Kastrioti./abcnews.al

Sej rie19:08 | 14/04/2019

Kukësi thuajse nuk ka më asnjë shans për titullin kampion pas humbjes me Flamurtarin. Skuadra e trajnerit Ernest Gjoka nuk pati fat në përballje e Superligës.

Kur nuk do fati, nuk mund të fitosh.

Kukësi e provoi më së miri këtë në një ndeshje që ia hoqi thuajse përfundimisht edhe ato shpresa të pakta që kishte për titullin në Superligë.

U mund 1-2 në “Elbasan Arena” nga Flamurtari, një përballje që duhej ta kishte fituar me rastet që pati, sidomos në pjesën e parë.

Natyrisht, lojtarëve kuksianë askush nuk ua pati fajin që nuk arritën të shënonin golat, por shpërdoruan pa fund.

Rroca, Valdet Rama, Shkurtaj e Rezhinaldo gabuan pikërisht në goditjen e fundit.

Flamurtari i trajnerit Daja falënderoi dhe shfrytëzoi më mirë ato mundësi që pati, duke u mbështetur sidomos tek aftësitë individuale të lojtarëve kryesorë, dhe tek qetësia që I jep pozicioni në tabelë.

Xhevahir Sukaj realizoi shumë bukur në pjesën e parë, ndërsa pas pushimit mjaft i bukur ishte edhe goli i Emiliano Mustës, elbasanasit që realizoi në stadiumin e qytetit të tij.

Kukësi i Ernest Gjokës nuk u dorëzua dhe shkurtoi diferencën me Rezhinaldon, pas kombinimit të saktë të afrikanit me Shkurtajn.

A mund të thuhet se gjithçka ka marrë fund, ndërsa kuksianët janë 11 pikë prapa Partizanit, kur duhen edhe 7 javë deri në përfundim të kampionatit?

Normalisht që po, sepse duket se kryeqytetasit nuk mund ta humbasin titullin edhe nëse do të duan ta bëjnë këtë gjë.

Në ndeshjen tjetër të së njëjtës orë, Luftëtari mundi 1-0 Laçin në Gjirokastër sërish me gol të Dungës, duke u ngjitur në 37 pikë, pra më pranë mbijetesës.

Pas 29 javësh, Partizani ka 60 pikë, ndërsa Kukësi 49, duke iu rrezikuar edhe vendi i dytë për shkak të Flamurtarit./abcnews.al

ent ela15:51 | 13/04/2019

Kukësi mbetet me pretendime në Superligë pavarësisht diferencës së madhe me Partizanin. Trajneri Ernest Gjoka mbetet optimist në prag të ndeshjes së vështirë ndaj Flamurtarit.

Prova e parë u kalua me sukses, por tani vjen e dyta.

Nuk ka kohë për t’u kënaqur te Kukësi, dhe këtë e di mirë trajneri Ernest Gjoka, I katërti në këtë skuadër që nga muaji korrik.

Laçi i përket së kaluarës, ndërsa tani vëmendja është plotësisht tek Flamurtari, një kundërshtar I fortë.

Çfarë kërkon Gjoka nga kjo ndeshje e Superligës?

“Ne nuk mendojmë humbjen, mendojmë rezultat pozitiv. Ndeshjet janë të paparashikueshme, por ne mendojmë pozitivisht për të arritur objektivin tonë”.

Flamurtari vjen pas një fitoreje kuptimplotë ndaj Teutës, dhe është ambicioz në vend të tretë.

“Flamurtari është emër i madh ne futbollin shqiptar. Ekip me lojtarë që kanë cilësi dhe trajner kampion dhe shkalla e vështirësisë rritet. E vlerësoj punën e trajnerit Daja se në të njëtën situatë kam qenë në 2013 -14, por e vlerësoj se nuk kanë ç’ humbin”.

Diferenca me Partizanin kryesues është 9 pikë, pra a ka ende objektiva Kukësi me Gjokën?

“Kukësi është ekip i projektuar që në fillim për kampion. Ne po luftojmë që deri në fund të kampiontit ta vëmë në trysni Partizanin. Shpresoj të hapim kampionatin, të shkojmë në finale të Kupës dhe pse jo trofeun”.

Trajneri informoi se Besar Musolli, kapiteni dhe lojtari i rëndësishëm për shumë vite, mund të luajë titullar, pasi la prapa dëmtimin, dhe kaloi me sukses provën 30-minutëshe ndaj Laçit./abcnews.al

G. P.23:35 | 10/04/2019

Partizani mundi Skënderbeun 2-0 dhe nuk lejoi Kukësin që të afrohej në renditjen e Superligës. Mbrojtësi Belica dhe sulmuesi Asani shënuan për kryeqytetasit.

Kur javët kalojnë dhe diferenca mbetet e njëjtë, titulli është më afër. Partizani i këtij sezoni, edhe pse nuk e ka vrarë kampionatin, sërish e ka goditur rëndë, duke ruajtur 8 pikë epërsi ndaj ndjekësit më të afërt, Kukësit, kur duhen edhe 8 javë deri në mbyllje.

Shumë epërsi, që bëhet edhe më e vlefshme duke parë se cilësia e skuadrës së sotme të Skënder Gegës nuk është ajo që ishte para dy vitesh. Skënderbeu u mund 2-0 dhe kryeqytetasit i dhanë të drejtë trajnerit të tyre që deklaroi se Partizani gjithnjë reagon pas humbjeve.

Kështu ndodhi edhe kur u mund dy herë nga korçarët në gjysmën e parë të sezonit, kështu edhe pas disfatës së papritur me Luftëtarin. Fitore komode 2-0, me nga një gol në çdo pjesë loje, i pari shënuar me fat nga Belica, dhe i dyti me një penallti fituar nga Lorenc Trashi, dhe ekzekutuar saktë nga Jasir Asani.

Skënderbeu nuk është se nuk pati lojë dhe se nuk sulmoi, madje krijoi edhe disa raste, por kampionëve duket qartë se i mungon përqendrimi dhe vullneti i sezoneve të kaluara, plus që edhe cilësia është më e paktë.

Tashmë, skuadra e trajnerit Shehi është në vend të gjashtë, menjëherë mbi ekipet që rrezikojnë rënien nga kategoria. Mesjavë e mbarë edhe për Flamurtarin që e sheh veten në vend të tretë pas fitores 3-1 ndaj Teutës në Vlorë.

Ribaj, Sukaj e Batha me penallti ishin autorë golash për ekipin e trajnerit Daja, dhe Traore për durrsakët. Partizani ka 57 pikë pas 28 javëve, ndaj 49 të Kukësit./abcnews.al

nev ila19:04 | 10/04/2019

Kukësi mbajti gjallë shpresat për titull kampion me një sukses të rëndësishëm në fushën e Laçit. Një gol i madh i Limajt vendosi sfidën vetëm 3 minuta para fundit.

Fitorja në këtë stadium është një nga gjërat më të vështira në Superligë, sot për sot. Aq më shumë për Kukësin, që vazhdimisht ka dështuar në përballjet në fushën e kurbinasve, veçse këtë herë ndodhi ndryshe.

Ernest Gjoka debutoi me fitore, arritur vetëm tre minuta para fundit, duke e mbajtur ende me shpresë skuadrën verilindore për titullin kampion në Shqipëri. U desh gjithsesi një gol nga ata që quhen evropianë, shënuar nga ana e Limajt, për të thyer rezistencën e Laçit dhe të portierit Selmani.

Aksioni i kuksianëve ishte një model, diçka që është edhe meritë e Gjokës, por edhe e njerëzve që kanë punuar përpara tij me ekipin, sidomos e ish-trajnerit Armando Cungu. Të dyja skuadrat patën pretendime ndaj arbitrit, por u duk se fati i duelit nuk u vendos nga asgjë tjetër përveçse nga ajo që u dha në fushë.

Kukësi e meritoi pasi luajti më mirë, sidomos në pjesën e dytë, duke krijuar epërsi e duke pasur më shumë mundësi sesa vendasit. Nëse Gjoka e nisi me fitore, kjo ishte humbja e parë e Sulejman Starovës si trajner i Laçit, pas disa rezultatesh pozitive, kulmuar me fitoren 5-0 ndaj Teutës pak ditë më parë.

Me këtë fitore, Kukësi ka 49 pikë, në vendin e dytë në renditjen e Superligës, ndërsa Laçi ka 40 pikë./abcnews.al

G. P.10:30 | 07/04/2019

Ernest Gjoka rikthehet në stolin e Kukësit pas më shumë se një viti e gjysmë. Trajneri tiranas fitoi titullin me kuksianët në 2017, por u shkarkua pas një humbjeje të pafat në Champions.

Kanë kaluar më pak se dy vjet nga ky çast i lumtur. Ernest Gjoka, në stolin e Kukësit, u shpall kampion i Shqipërisë vetëm tre vjet pas fitores së Kupës me Flamurtarin. Trajneri tiranas pritej të vazhdonte një cikël jo edhe aq të shkurtër, veçse gjithçka u ndërpre në mes nga një humbje e pafat në Champions.

Presidenti Gjici e shkarkoi pas ndeshjes ndoshta më të mirë të Kukësit vitet e fundit, fitores 2-1 ndaj Sherifit të Tiraspolit të Moldavisë. Nuk luajti rol fakti që u humb penallti vendimtare dhe u godit shtylla.

Që nga vera e 2018-s, kuksianët provuan disa trajnerë, si Milinkoviçin, Pakultin e Cungun, e së fundmi, Ramadan Ndreun, të shkarkuar për shkak të inaktivitetit në humbjen  ndaj Kastriotit.

Tani, erdhi sërish radha e Ernest Gjokës. Klubi njoftoi zyrtarisht se ai do të kthehet në stol dhe do të nisë punën me skuadrën, duke pasur objektiv ndjekjen e titullit për sa kohë lejon matematika, si dhe fitoren e Kupës së Shqipërisë.

Nuk dihet nëse Gjoka e pranoi me dëshirë emërimin, apo thjesht veproi ashtu sepse një trajner gjithnjë dëshiron të punojë e të jetë në treg. E sigurt është që, nëse rezultatet sërish nuk do të jenë të mira, as ai nuk do ta ketë postin të sigurt./abcnews.al

G. P.19:40 | 06/04/2019

Kastrioti mund Kukësin dhe thuajse i dorëzon titullin kampion Partizanit. Skuadra krutane mori tri pikë tepër të rëndësishme në luftën për mbijetesë në Superligë.

Një pjesë loje nuk mjafton për të fituar, herë edhe mund të jetë mjaft. Kukësit nuk i bëri punë epërsia në gjysmën e parë të ndeshjes në Fushë-Krujë të cilën e humbi, por Kastriotit nuk iu deshën më shumë se 45 minutat e dyta për të fituar. Një sukses 2-1, arritur me forcën e karakterit dhe që ka një efekt të dyfishtë mbi Superligën shqiptare të këtij sezoni.

Së pari, kuksianët thuajse e kanë humbur plotësisht titullin, tani në fund të fazës së tretë kur kanë 46 pikë, dhe së dyti, krutanët vazhdojnë të kenë shpresë për të mbijetuar, duke rrezikuar dy ekipe të tjerë, Tiranën dhe Luftëtarin.

Në pjesën e parë, miqtë ishin më lart dhe mund të kishin fituar më shumë se 1-0. Vasil Shkurtaj bëri më në fund atë për të cilën u mor nga Luftëtari, pra shënoi, veçse vetë Shkurtaj dhe Reginaldo shpërdoruan gola të tjerë.

Pas pushimit, Kastrioti luajti më mirë e bëri presion, në një fushë të cilën e njeh shumë mirë. Ky presion dha rezultat, pasi fillimisht u barazua rezultati me golin e brazilianit Rozher. Pasi iu afrua edhe disa herë të tjera portës së Frashërit, ekipi krutan shënoi pikërisht në fund, në minutën e 89-të me anë të Ndrecës.

Më herët, Kastrioti fitoi po në Fushë Krujë ndaj Skënderbeut e ndaj Tiranës, por që të dyja herët me polemika, me korçarët për kërcënim të lojtarëve miq, dhe me tiranasit me një penallti të padrejtë.

Në ndeshjen tjetër, Laçi fitoi habitshëm 5-0 me Teutën, në një ndeshje që pritej të ishte mes pretendentëve. Gjithsesi, durrsakët e mbajtën vendin e tretë me 43 pikë ndaj 41 të kurbinasve./abcnews.al

ent ela22:01 | 03/04/2019

Skuadra e Kukësit fitoi në ndeshjen e kthimit ndaj Teutës me rezultatin 1-0 e vlefshme për Kupën e Shqipërisë.  Goli i Rexhinaldos në minutën e 61 i dha fitoren veri-lindorëve që i bashkohet në gjysmëfinale Tiranës, Skënderbeut dhe Luftëtarit.

Skuadra e Kukësit preu biletën për në gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. Veri-lindorët fituan me rezultatin minimal 1-0 ndeshjen e kthimit ndaj Teutës falë golit të Rexhinaldos. Në pjesën e parë skuadrat nuk krijuan shumë raste shënimi duke u treguar të kujdesshëm dhe tentonin herë pas here të rrezikonin në portën kundërshtare. Pjesa e dytë dhuroi më shumë ritëm dhe raste nga të dyja kampet. Goli i vetëm i takimit u realizua në minutën e 64.

Kordeiro kroson saktë për Rexhinaldon i cili nuk zhgënjen përballe portierit Hidi.  Në të 78 minutë, Kamara shpërdoron një rezultat të mirë për Teutën duke mos konkretizuar në gol. Gjyqtari akordoi 5 minuta shtesë të cilat nuk rezervojnë gjë tjetër veçse dy kartonëve të kuq. Frashri dhe Kordeiro përplasen mes tyre dhe gjyqtari i ndëshkon me karton te kuq. Kukësi arrin objektivin dhe kalon në turin tjetër të Kupës së Shqipërisë./abcnews.al

ent ela22:00 | 30/03/2019

Kukësi proteston për sjelljen e tifozëve të Partizanit dhe të golashënuesit Jasir Asani, në ndeshjen e së shtunës në Shkodër. Klubi verior kërkon ndëshkim nga Komisioni i Disiplinës

Barazimi u përjetua si humbje, por nuk mjaftoi vetëm rezultati. Drejtuesit e Kukësit gjykuan se sjellja e tifozëve të Partizanit në “Loro Boriçi” ishte e papranueshme, ashtu si edhe festimi i golit nga Jasir Asani.

Tifozët patën si shënjestër presidentin kuksian, Safet Gjici, duke e ngacmuar për batutat që ai ka lëshuar gjatë këtij viti.

Të njëjtën gjë bëri edhe Asani, i bëri me shenjë nga tribuna VIP e stadiumit të Shkodrës, që ta mbyllnin gojën, me referim të qartë për Gjicin.

Kukësi doli me deklaratë zyrtare për shtyp, ku dënoi këto sjellje, dhe kërkoi nga Komisioni i Disiplinës në Federatën Shqiptare të Futbollit që të merrte masa për t’i dënuar.

“Tifozët e Partizanit, – shkruhet në deklaratë, – lëshuan kore ofenduese ndaj presidentit, si dhe hodhën kartëmonedha me fytyrën e numrit 1 të klubit tonë, duke cënuar imazhin e tij. Lojtari që shënoi golin, u soll në mënyrë të pakulturuar”.

Nuk dihet nëse Disiplina do të marrë masa për këto veprime, por ndoshta mund të ketë edhe ndëshkim me gjobë.

Partizani, ndërkaq, festoi në Shkodër, i bindur se barazimi 1-1 ishte një hap i madh drejt titullit kampion.

Fillimisht, lojtarët u drejtuan tek rreth 400 tifozët e tyre, që ishin në epërsi dërrmuese ndaj atyre të Kukësit, edhe pse luhej në fushë kundërshtare.

Më pas, ata brohoritën në dhomën e zhveshjes, duke postuar fotot në rrjetet sociale. Në kthim nga Tirana, tifozët i bënë një të papritur skuadrës, duke hyrë në restorantin ku ajo po darkonte, e duke nisur sërish festën.

Edhe kjo video u hodh në rrjetet sociale. Kukësi-Partizani doli barazim me golat e shënuara nga Rezhinaldo në minutën e 55-të për kuksianë, dhe Jasir Asani në të 68-ën me penallti për kryeqytetasit. Partizani kryeson renditjen e Superligës me 54 pikë ndaj 45 të Kukësit, kur mbeten edhe 10 javë deri në përfundim./abcnews.al

ent ela23:22 | 29/03/2019

Ka përfunduar me barazim 1-1  kryendeshja e javës së 26 e kategorisë superiore mes Kukësit dhe Partizanit. Me këtë rezultat fiton Partizani, që ruan diferencën në 9 pikë me Kukësin.

Përfundoi në barazim 1-1 superfida e javës së 26 e Kategorisë Superiore mes Kukësit dhe Partizanit. Një rezultat nga i cili përfiton Partizani që mban në 9 pikë diferencën me Kukësin e vendit të dytë ndërkohë që janë edhe 10 javë për t’u luajtur. Të dyja skuadrat luajtën mjaft mirë, por nuk arritën të shënonin në pjesën e parë të takimit.

Sfida nis me një minutë heshtje në nder të legjendës Ali Mema i cili ndërroi jetë pak ditë më parë. Në minutën e ‘17, Kukësi lëshon tentativë e parë të rrezikshme por tregohet i vëmendshëm Alban Hoxha. Reagon Partizani që i afrohet golit me Çinarin, por topi shkon ngjitur me shtyllen.

Pjesa e parë mbyllet me rrjeta të paprekura. Fillimi i fraksonit të dytë të lojes nis në mënyrën më të mire për Kukësin që kalon në avantazh me Rexhinaldon falë ekzekutimit të saktë nga goditja e dënimit. Një gol mjaft i bukur i sulmuesit nga Mozambiku duke e lënë të palëvizur portierin Hoxha.

Festa e verilindoreve nuk zgjati shumë pasi Partizani barazoi në të 68 minutat falë një 1 metërshi. Cuculi ndërhyn me faull ndaj Asanit në zonën e rreptësisë.

Nga pika e bardhë e 11 metërshit Asani tregohet i saktë duke vendosur baraspeshën. Minutat e mbetura nuk sjellin ndryshim rezultati dhe ndeshja përfundon në barazim 1-1 me Partizanin vendos një dorë tek titulli kampion. /abcnews.al