kukesi

G. P.23:08 | 06/12/2018

Kukësi duhet t’i kthejë reston Skënderbeut, në sfidën e radhës në Superligë. Trajneri Cungu hedh poshtë problemet dhe nuk shqetësohet nga dëmtimet, por kërkon fitoren.

Ndihet i qetë edhe përpara një dueli të tillë. Trajneri i Kukësit, Armando Cungu, është i ndërgjegjshëm se çfarë do të thotë të ndeshesh me Skënderbeun në Superligë, por ka këtë deklarim.

“Ndeshemi me një rival direkt në luftën për titull, por pavarësisht lojës së parë që nuk shkoi siç duhet në rezultat e jo në lojë, shpresoj t’i kthej reston Korçës në një ndeshje që fitorja është objektiv si çdo ndeshje e Kukësit”, tha Cungu.

Cungu nuk mundi të fliste vetëm për ndeshjen, por duhej të sqaronte edhe rastin e Reginaldo-s.

“Nuk ka asgjë për ta kthyer në një situatë. Ka pasur një shqetësim të vogël muskular prej pothuajse dy-tre javëve dhe për këtë arsye ka ndenjur vetëm. Nuk më pëlqeu sot që ishte bërë objekt i gazetave. Nuk ka lidhje fare me lindjen e fëmijës. Ka qenë të lindja e fëmijës”,  u shpreh trajneri.

Skënderbeut i mungon Radas, një plus për kuksianët.

“Te Skënderbeu mungon Radas, ndërsa që kur kam ardhur unë kanë munguar shumë Radas. Kjo nuk është për t’u ankuar, por ky ështrë realiteti. Shameti është rikuperuar dhe nesër do të jetë në fushën e lojës. Rrmbullaku është rikuperuar pothuajsë, pr duhet të kuptojmë që nuk ka luajtur futboll prej tre muajsh. Shkodra ka një goditje. Do shohim sot në stërvitjen e fundit për të marrë vendimin e fundit”, u shpreh Cungu.

Ja edhe një pyetje për lojtarin e rëndësishëm, Musollin e dëmtuar, që u tha se do t’i ndërpriste marrëdhëniet me Kukësin.

“Musolli duhet të kuptojmë që është një emblemë e Kukësit. Shpirtin Musolli e ka te Kukësi, ndonëse ka shumë oferta. Një ndër ta jam edhe unë kur isha kundërshtar i Kukësit. Në çdo skuadër ku kam qenë në fokusin kryesor kam pasur Musollin, por fakti që Musolli nuk e trafhëtuar kurrë, do të thotë shumë për klubin e Kukësit. Jam shumë i lumtur për vendimin që është marrë dhe shpresoj që të jetë pjesë e stërvvitjeve që në Janar edhe shumë shpejt ta shohim në fushë”, përfundoi trajneri Cungu./abcnews.al

ent ela19:01 | 01/12/2018

Të luash një pjesë loje në inferioritet numerik, nuk është gjë e vogël. Kështu i qëlloi Luftëtarit në ndeshjen në shtëpi për Superligën ndaj Kukësit, dhe kjo e dënoi me humbje.

Kartoni i dytë i verdhë, pra i kuqi për Ramadanin në minutën e 47-të, bëri që Kukësi të merrte epërsinë e lojtarëve në fushë, ndonëse nuk arriti ta shfrytëzonte veçse në fund.

Goli i fitores për veriorët erdhi vetëm në minutën e 88-të me anë të Valon Etemit, por kaq mjaftoi që skuadra e trajnerit Armando Cungu të merrte tripikëshin dhe të ngjitej në vend të tretë në kampionat, qoftë edhe përkohësisht.

Si për ironi, Kukësi luajti më mirë në pjesën e parë, kur numri i lojtarëve ishte i barabartë.

Edhe pse në fushë kundërshtare, ia doli të ushtronte presion dhe të ishte i rrezikshëm pranë portës vendase.

Luftëtari u përpoq gjatë gjithë ndeshjes, dhe u mbajt mirë edhe kur ishte me 10 vetë, por përfundimisht nuk ia doli.

Trajneri Gentian Mezani nuk po arrin të marrë rezultatet e vjetshme, kur ishte tek Laçi, dhe ndoshta gjirokastritët kanë probleme në klub, që I pengojnë t’i marrin maksimumin skuadrës.

Pas kësaj fitoreje, Kukësi ka 27 pikë, 7 pikë larg Partizanit kryesues, ndërsa Luftëtari mbeti në vendin e 7-të me 13 pikë, dy më shumë sesa Tirana. /abcnews.al

G. P.22:15 | 25/11/2018

Kukësi dhe Laçi ishin ekipet fitues të Superligës në ndeshjet e fundit të javës së 14-të. Kuksianët ia dolën në Kamzë, por u ndihmuan nga vendasit që shkaktuan dy autogola.

Quhesh i pafat kur ke dëmtime, por jo kur të ndihmon kundërshtari që të fitosh. Kështu i ndodhi Kukësit të trajnerit Armando Cungu, i cili triumfoi 2-0 në fushën e vështirë të Kamzës, edhe pse pati mungesa të rëndësishme si ato të Musollit apo Rrumbullakut. Formacioni verior ia doli të merrte pikët e plota falë dy dhuratave të vendasve, dy autogola të shënuar brenda vetëm pak minutave të pjesës së parë me autorë portierin Frashëri dhe mbrojtësin Teqja.

Kjo bëri diferencën në një përballje të javës së 14-të, që pritej të ishte e vështirë. Trajneri i kamzalinjve, Ernest Gjoka, e pati humbje duelin me ish-ekipin e tij, skuadër me të cilën doli kampione në vitin 2017. Ai dhe futbollistët e tij pretenduan për penallti që kur rezultati ishte 0-0, por gjyqtari nuk akordoi 11-metërsh. Me atë që u dha në fushë, mund të thuhet se miqtë e merituan fitoren, pasi krijuan edhe mundësi të tjera për të shënuar.

Kukësi ka tani 24 pikë, duke qenë vetëm 1 pikë larg vendit të tretë, dhe sërish me mundësi matematike reale për të luftuar për titull. Kamza mbeti e parafundit dhe rrezikon edhe më shumë rënien nga kategoria. Në ndeshjen tjetër, luajtur njëkohësisht, Laçi fitoi 2-1 ndaj Kastriotit, duke qenë me 25 pikë, baraz me Teutën e Durrësit. Krutanët vazhdojnë të jenë të fundit në renditje, dhe kandidatë nuëmr 1 për të zbritur nga Superliga./abcnews.al

G. P.22:13 | 12/11/2018

Kukësi nuk arriti më shumë se një barazim me Teutën, në ndeshjen e Superligës luajtur në “Selman Stërmasi”. Veriorët humbën një tjetër mundësi për të qendruar pranë kreut.

Plot tri ndeshje pa fitore, dhe zbritje në renditje. Kukësi nuk doli dot më shumë se barazim me Teutën, në stadiumin “Selman Stërmasi” dhe mbeti në vendin e pestë në Superligë, duke humbur shansin për të qenë I treti. Nuk është një rënie dramatike, pasi skuadra e trajnerit Cungu ka 21 pikë pas 13 javëve, dhe është vetëm 1 pikë larg Teutës e Laçit, por golat dhe fitoret janë shumë të vështira për kuksianët. E vërteta është se ekipi që quhej vendas ishte gjatë gjithë kohës në sulm, duke dominuar me lojë, por pa qenë i saktë para portës.

Madje pati protesta për një rrjetë të realizuar nga Rezhinaldo në pjesën e parë, kur ishin në avantazh durrsakët. Goli u anulua për pozicion jashtë loje, por pamjet me përsëritje treguan se ai mund të cilësohej i rregullt. Teuta u tregua cinike, duke realizuar në një nga aksionet e pakta, sërish me goditje dënimi, ashtu siç bëri edhe ndaj Flamurtarit. Përpjekjet e Kukësit sollën vetëm barazimin, menjëherë pas pushimit, por jo më shumë se kaq. Këtij ekipi i mungon diçka, dhe pyetja është çfarë.

Trajneri Cungu mendon se dëmtimet kanë prishur ekuilibrin dhe kanë ndryshuar skemat e lojës, ndërsa tek lojtarët ka presion të madh për rezultatin. Duket se këtë vit nuk mund të plotësohet dëshira e presidenti Gjici për të luftuar për titull, ndërsa duhen bërë mirë llogaritë me Teutën, Laçin dhe Flamurtarin për kualifikim në Ligën e Europës./abcnews.al

G. P.08:20 | 09/11/2018

Partizani do ta luajë me tifozë ndeshjen e rëndësishme të radhës në Superligë. Klubi do ta shlyejë dënimin, duke paguar gjobën, ndërsa synon të mbajë kreun e renditjes.

Do të ketë një plus më shumë kur të dalin në fushë. Futbollistët e Partizanit pritet të luajnë me mbështetjen e mijëra tifozëve në ndeshjen e fundjavës në Superligë ndaj Laçit, në “Selman Stërmasi”. Klubi bën me dijë zyrtarisht se do të paguajë financiarisht për të shlyer dënimin prej 2 ndeshjesh pa tifozë, që iu bë nga Komisioni i Disiplinës në Federatë. Gjoba që do të paguhet është gjysmë milionë lekë të reja, ndërsa ndëshkimi erdhi pas parullës raciste antigreke të nxjerrë nga disa tifozë në ndeshjen kundër Skënderbeut.

Partizani u rikthye në vendin e parë në renditjen e Superligës pas fitores së arritur në fushë Krujë ndaj Kastriotit, ndërsa përfitoi edhe nga humbja e Skënderbeut me Laçin.
Skuadra e trajnerit Skënder Gega ka tani 28 pikë ndaj 26 të rivalit kryesor, dhe mbështetja e tifozëve shihet si shumë e rëndësishme për të pretenduar titullin.
Për më tepër, Laçi është treguar ekip i fortë këtë sezon, duke qenë në vend të tretë, vetëm 6 pikë larg kreut, dhe vetë Partizani nuk e ka pasur të lehtë këta vite për ta mposhtur. Gjithsesi, të kuqtë cilësohen favoritë në përballjen e fundjavës, edhe sepse luajnë në fushën e tyre, për më tepër me tifozë./abcnews.al

G. P.22:04 | 05/11/2018

Tirana-Kukësi do të jetë ndeshja që do të hapë javën e 12-të të Superligës. Të dyja skuadrat janë në krizë rezultati, ndaj do të kërkojnë vetëm fitoren.

Për shumë gjëra është i qetë, por jo për kryesoren. Tirana po luan mirë futboll, sidomos në sulm, por po pëson gola dhe trajneri i saj, Ardian Mema, e di se kjo gjë i bën të gjitha të pavlefshme, ndaj duhet të ndryshojë që në sfidën ndaj Kukësit.

Bardheblutë u mposhtën 1-2 në Shijak nga Teuta, ndonëse dominuan lojën, dhe Mema tregon se çfarë analize bëri me lojtarët e tij pas kësaj ndeshjeje. Tirana pritet të ketë mungesa. Greca është në dyshim, Turtulli ka probleme fizike, ashtu si Kërçiku, Blazhevski e Oduamadi. Gjithsesi, Mema mbetet me besim.

Tek Kukësi, nuk doli në konferencë trajneri Cungu, por ndihmësi i tij, Hallaçi. Objektiv i sezonit është titulli, por Skënderbeu e Partizani janë shkëputur./abcnews.al

ent ela17:39 | 02/11/2018

Teuta e Flamurtari arritën suksese të rëndësishëm në ndeshjet e javës së 11-të të Superligës. Durrsakët ia dolën ndaj Tiranës, ndërsa vlonjatët mposhtën Kukësin.

Rezultatet ishin identikë, por fitoret të ndryshme. Dramatike humbjet e Tiranës dhe Kukësit, madje me pasoja për objektivat, me Flamurtarin që e meritoi dhe Teutën që pati fat.

Kryeqytetasit e drejtuar nga trajneri Ardian Mema, do të mendohen gjatë për të kuptuar sesi e humbën ndeshjen e javës së 11-të të Superligës ndaj Teutës, kaq pranë fitores ishin gjatë gjithë kohës.

Tirana jo vetëm kaloi e para në avantazh me anë të Edon Hasanit, por edhe pati raste të shumtë, për të arritur një triumf të thellë në fushën asnjanëse të Shijakut.

Besohet se ishte loja më e mirë e bardhebluve këtë sezon, por ishin ata vetë që i prishën punë vetes. Humbën shanse të pastër, dhe u ndëshkuan pasi Ditmar Bicaj shënoi dy herë.

Me shumë përvojë, mbrojtësi i qendrës pati gjakftohtësinë e duhur, pikërisht atë që i mungoi tiranasve. Kjo fitore bën që Teuta të mendojë Europën, ndërsa Tirana të rrezikohet edhe për mbijetesën.

Europën mendon edhe Flamurtari që pati një paraqitje mjaft të mirë ndaj Kukësit. U luajt në Kamzë, me shumë tifozë kuksianë në mbështetje të skuadrës së tyre të zemrës, por që këtë herë nuk ia doli.

Vlonjatët e trajnerit Daja shënuan dy gola në pjesën e parë, me autorë Franc Veliun e Danilo Alveshin, dhe e mbrojtën rezultatin pas pushimit.

Kukësit të trajnerit Cungu nuk i bëri punë rrjeta e kroatit Dino Shpehar shpejt në pjesën e dytë. Mesa u duk, mungesat e shumta i prishën më shumë punë veriorëve sesa vlonjatëve.

Pas kësaj humbjeje, Kukësi mbeti në vend tretë me 19 pikë, ndërsa Flamurtari u ngjit i katërti, vetëm një pikë më prapa. /abcnews.al

G. P.18:07 | 28/10/2018

Kukësi arriti një fitore tepër të rëndësishme ndaj Laçit në sfidën e javës së 10-të të Superligës. Skuadra e trajneri Cungu iu afrua vendeve të para, veçse ndeshja ishte një zhgënjim nga të dy ekipet.

Kishin pasur të drejtë tifozët që e kishin braktisur totalisht. Vetëm disa dhjetëra spektatorë ishin në stadiumin “Elbasan Arena” për ndeshjen e quajtur të rëndësishme në Superligë, atë mes Laçit e Kukësit. Dy skuadra që kanë braktisur qytetet e tyre, dhe që janë braktisur nga përkrahësit, u përpoqën të patën të merrnin pikët, në një ndeshje të dobët, në një impiant modern për kushtet e Shqipërisë. Ia doli Kukësi që bëri pak më shumë, duke e lehtësuar disi trajnerin gjithnjë në tension, Armando Cungu. Pas një fillimi të vështirë, shkodrani po e ngjit skuadrën në vendet e larta të renditjes, pavarësisht se çfarë niveli po japin lojtarët e tij në fushë. Fitore 1-0 me gol të shënuar nga Uillian në pjesën e dytë, sapo ishte mbushur një orë lojë.

Po me Laçin ç’po ndodh?

Dy humbje radhazi e kanë zbehur jo pak imazhin e një ekipi të pathyeshëm deri pak ditë më parë. Një situatë, gjithsesi, normale për një skuadër pa emër të madh, dhe jo me përbërjen e sezoneve të kaluara  Kukësi tashmë ka 19 pikë, vetëm 1 pikë më pak se Skënderbeu i vendit të dytë, por që ende nuk e ka luajtur ndeshjen e javës së 10-të. Kurbinasit, ndërkaq, mbetën në kuotën 16 pikë, duke qenë të rrezikuar nga skuadrat e mesit të tabelës si Flamurtari apo Teuta. Në ndeshjen tjetër të së dielës, Luftëtari fitoi 2-0 në Fushë Krujë ndaj Kastriotit, duke dalë mbi Kamzën në klasifikim./abcnews.al

G. P.17:10 | 20/10/2018

Kukësi e Teuta ishin skuadrat fituese në ndeshjet e Superligës. Veriorët ia dolën me përmbysje në fushën e Kastriotit, ndërsa durrsakët triumfuan në mënyrë të habitshme 3-0 ndaj Laçit.

Nuk është e lehtë të entuziazmohesh nga këto ndeshje.

Në stadiumet thuajse bosh dhe në një produkt thuajse pa vlerë, do të ishte vështirë të jepnin kënaqësi edhe gjigandët e Europës, jo më skuadrat e Superligës. Kjo pavarësisht nga rezultatet, e përmbysjet.

Një të tillë e arriti Kukësi në atë që quhet fusha e Kastriotit, veçse në Fushë-Krujë, jo në Krujë. Vendasit shënuan në pjesën e parë me lojtarin e huaj, Roxher, madje patën mundësi që ta bënin ndeshjen të vetën.

Ishte po Roxher pranë golit të dytë, por shpërdoroi penalltinë në minutën e 54-ët, duke i dhënë mundësi veriorëve që të pretendonin për pikë. Ata jo vetëm që arritën barazimin, por morën suksesin e plotë, që i ngjiti në kuotën e 16 pikëve, jo larg vendit të parë të Partizanit.

Fillimisht qendërmbrojtësi Ylli Shameti, e më pas braziliani Melo, ishin njerëzit e përmbysjes në fushë. Gjithsesi, nuk qe e lehtë deri në fund, pasi Kastrioti I trajnerit Plori iu afrua avantazhit të dytë duke goditur shtyllën.

Në Superligë pati edhe një tjetër fitore jashtë fushe, dhe ishte ajo e Teutës. Durrsakët, krejt papritur ia dolën në “Elbasan Arena”, ajo që është për momentin fusha e Laçit. Kurbinasit, të pathyer deri tani, e pësuan 0-3 madje pa bërë fare rezistencë.

Latif dy herë dhe Progni ishin njerëzit e golit për ekipin e trajnerit Shkëmbi. Në renditje, Laçi mbeti me 16 pikë, ndërsa Teuta u afrua në 14, duke kaluar nga zona e rënies nga kategoria, në zonën europiane, në vetëm dy javë./abcnews.al

ent ela17:53 | 19/10/2018

Kukësi shpreson të kthehet tek fitorja në Superligë pas dy humbjeve radhazi. Përballë këtë fundjavë do të jetë Kastrioti, por trajneri Cungu thotë se nuk mund të ketë asnjë nënvleftësim.

Qetësia duket e plotë. Kukësi ka humbur dy ndeshje radhazi në Superligë, me Skënderbeun e Partizanin, por trajneri Cungu, flet kështu për gjendjen e lojtarëve.

Mendimi është që Kastrioti është rival i lehtë në letër, pra fitorja mund të arrihet.

Trajneri foli edhe për konfliktin e tij me sulmuesin Rezhinaldo.

Rrumbullaku shpreson të luajë, ndërsa edhe ai e vlerëson Kastriotin

Ndalesa e kampionatit ishte e rëndësishme sidomos për Kukësin, jo vetëm për punën e trajnerit, por edhe për lojtarë të dëmtuar apo jashtë forme. /abcnews.al