kukesi

olayinka-1280x1006.jpg
Vladimir Prenga15:27 | 12/11/2019

Peter Olayinka, sulmuesi i Slavia Prague, ka ardhur që në moshë të vogël në Shqipëri, aty ku hodhi hapat e parë te Bylisi. Sulmuesi shpërtheu në Superiore dhe tentoi më pas të largohej në Turqi, ndërkohë që pas tij u vunë Skënderbeu dhe Kukësi. Nigeriani firmosi për verilindorët, por më pas u zbulua edhe kontrata tjetër me Bylisin dhe mori një dënim. Pas shlyerjes së dënimit u rikthye te korçarët.

Olayinka rikthehet të flasë për atë periudhë dhe për mënyrën se si kaloi te Skënderbeu. Gjërat për të nuk shkuan mirë edhe kur u transferua te Gent, që sipas tij edhe e ka kërcënuar në një moment.  Në intervistën e dhënë për gazetarin Oma Akatugba, Olayinka flet edhe për të luajturit kundër Messit, për golin kundër Interit dhe ëndrrën e madhe që ai ka.

RRËMBIMI – “Agjenti im kontaktoi Skënderbeun, pasi para se të ikja ata kishin shfaqur interes të madh për mua. Fillimisht ata kishin dyshime. Kur arrita në Shqipëri, skuadra tjetër, Kukësi, skuadra e dytë më e mirë në kampionat më hapi dyert.

Skënderbeu dërgoi ‘spiunë’ për mua të më shikonin në stërvitje. Më panë në stërvitje dhe realisht donin të nënshkruanin më mua. Më pas u rrëmbeva natën nga klubi tjetër. Ata folën me agjentin tjetër që kisha, paketuan gjërat e mia dhe më çuan në kampin e tyre.

Kështu unë firmosa me Skënderbeun. Luajta sezonin tim të parë me ta dhe ishte shumë i mirë për mua. Kjo ndodhi në vitin 2015. Në vitin 2016 luajta gjysmë sezoni për ta. Në Dhjetor firmosa për Gent. Para dhjetorit kisha shënuar 10 gola. Genti erdhi më pas dhe nënshkrova me ta. Në vitin 2017 theva këmbën gjatë fazës përgatitore me Gent dhe e humba pjesën e dytë të sezonin.

Olayinka me fanellën e Genk dhe të Kukësit

PERIPECITË NË BELGJIKË – “Kishte disa drama më pas, kur trajneri më thirri dhe më tha që isha shumë i dobët. Më kërkoi të shtoja peshë dhe që duhet të shkoja në huazim. Debatova, por në fund pranova të huazohesha. Isha në huazim te Dukla Prague, ku luajta për një sezon. Pas atij sezoni duhet të kthehesha pas. Para përfundimit të huazimit mbajtëm një takim dhe më thanë se nuk isha pjesë e listës së tyre.

U kërkova të huazohesha në Belgjikë. Para se të largohesha nga Gent, i thashë trajnerit që një ditë do të donte të luaja për ta. Më pas iu bashkova Zulte Waregem. Shënova një gol në miqësoren e parë, dy në të dytën dhe tre në të tretën. Ishte kënaqësi e madhe.  Dhashë katër asiste në ndeshjen e parë jashtë fushë dhe më pas më shumë klube më vëzhgonin.

Gent donte të ndërpriste huazimin, por refuzova. U thashë që isha i lumtur. U thashë se do e zgjidhnim dhe do të flisnim kur të mbaronte sezoni. Nuk bëmë mirë si ekip, por unë dhashë 15 asiste dhe shënova 11 gola. Ishte fantastike për mua. Gent më ofroi një kontratë të re, por refuzova. Nuk isha i lumtur të luaja për ta. U thashë se ata nuk më respektuan dhe më pas nisën kërcënimet. U thashë më pas, se nëse kthehem dhe nuk luaj, atëherë do të duhet të shpjegojnë gjithçka për shtypin.

ËNDRRA, MESSI DHE INTERI – “Të luaja me Messin ishte diçka e mrekullueshme për mua. Një ëndërr e bërë realitet, me gjithë ndershmërinë time”, tregon Olayinka, i cili zbulon se po u ruan akoma këpucët me të cilat i shënoi Interit në Champions. “Po i ruaj akoma këpucët me të cilat i shënova Interit.  Mund t’i shikoj dhe të them që i shënova Interit. Mund t’i vë në kornizë”. Sulmuesi ka edhe një ëndërr, që e thotë hapur në fund:”Ëndrra ime është Bundesliga, pasi më pëlqen atmosfera atje. Stadiumit janë gjithmonë plot”. /abcnews.al

Olainka në aksion me Messin
Domi-Kukesi1.jpg
Vladimir Prenga10:52 | 12/11/2019

Kukësi gjatë kësaj periudhe ka pasur një ngërç me pagat dhe për këtë u zhvillua edhe një mbledhje e presidentit Safet Gjici me stafin dhe futbollistët. Tre ditë më pas lojtarët kanë marrë një pagë, por “Panorama Sport” raporton se jo të gjithë është vepruar njëlloj.

Oumar Camara, mesfushori nga Guinea i cili u mor në huazim nga Besëlidhja në verë, nuk është paguar si të tjerët dhe për këtë është rebeluar, duke mos iu bashkuar më ekipit në stërvitje. Camara me skuadrën e drejtuar nga Shpëtim Duro luajti vetëm 2 ndeshje si zëvendësues, pa lënë gjurmë. Kështu ai mund të konsiderohet largimi i parë nga Kukësi.

Në përgjithësi në kampin verilindor nuk është folur për çështje pagesash, por vjet dhe këtë sezon ka pasur vonesa. Sigurisht nuk ndodh vetëm te Kukësi, por ky nuk është një justifikim. Kjo problematikë nuk do të duhet të ndodhte në asnjë klub të Superiores. /abcnews.al

Oumar Camara
janku.jpg
Vladimir Prenga23:41 | 11/11/2019

Laçi-Kukësi kishte disa raste të dyshimta dhe specialisti i gjykimit në emisionin “Pressing” në ABC News tha: “Ka tre momente te Laçi-Kukësi. I pari kur vendasit pretendojnë për penallti. Pas një shpejtësie të madhe të sulmuesit kryesor të Laçit, fillimisht thashë se është vendim i drejtë.

Lojtari mbrojtës i ekipit të Kukësit ka një lëvizje dhe ndërhyrje mbi sulmuesin. Them se ka faull. Është momenti i diskutueshëm. Është nga ato faullet që vendoset me VAR. Të dy po luftojnë për topin. Kur  pashë ‘live’ thashë që bëri mirë që e vazhdoi lojën”.

“Momenti tjetër është penalltia e dhënë. Teqja e pati dorën hapur dhe e gënjen arbitrin. Kur e sheh disa herë vihet re që topi shkon në shpatull dhe duhet të vazhdonte loja. Në dinamikën e lojës është shumë e vështirë. Nuk është ndikuar arbitri nga mosdhënia e penalltisë së parë. Ka edhe një moment tjetër në fundin e pjesës së parë. Kotobelli prek topin me dorë, por distanca është e afërt, plus dora është në pozicion natyral”, tha Janku. /abcnews.al

Lushkja.png
Igli Nikolli09:49 | 11/11/2019

Kukësi po kalon një moment jo të mirë, por mund t’i gëzohet faktit që vendi i parë është vetëm katër pikë larg. Humbja e djeshme me Laçin nuk u prit mirë, ndërkohë që pati kontestime të shumta për penalltinë e akorduar në dëm të tyre, që vendosi edhe ndeshjen.

Gjithsesi në kampin verilindor janë të detyruar të shohin përpara. Ndaj Laçit nuk kishin disa titullarë të rëndësishëm dhe situata kundër Bylisit do të jetë tjetër. Kapiteni Besar Musolli e ka shlyer pezullimin prej kartonëve dhë do të jetë nën urdhrat e Duros në ndeshjen e radhës.

Veç tij, priten që edhe Veseli Limaj dhe Vasil Shkurtaj të jenë rikuperuar plotësisht dhe të kenë kapur formën e duhur sportive. Dyshimi i vetëm është Kristal Abazaj, i cili pësoi një shembje në sfidën me Flamurtarin dhe mungoi në Laç. /abcnews.al

Gjici-1.png
Igli Nikolli08:12 | 11/11/2019

Shpërthen Safet Gjici. Presidenti i Kukësit nuk kursen arbitrat dhe lojtarët e tij pas humbjes së pësuar me Laçin ditën e djeshme. Kreu i klubi verilindor është i irrituar dhe thekson se penalltia e dhënë dje nuk ishte dhe tregon se do të ankohen në FSHF.

Nuk e di si e patë ju, po për mua ajo nuk ka lidhje me penalltinë. U bë e dyta herë që arbitrat me Laçin vendosin rezultatin. Ky është turp i madh. Nuk e kuptoj se çfarë arbitrash janë këta që marrin këtë iniciativë për të shkatërruar investimet që bëjmë ne në futboll”, ka deklaruar mes të tjerash Gjici në një prononcim për “Panorama Sport”.

Shënjestra më pas është nga ekipi: “Mjaft i kam duruar, do të ketë një analizë të thellë. Disa lojtarë që vijnë te Kukësi vetëm për të marrë rrogën, nëse nuk reagojnë, nuk do ketë shans që të paguhen”. Sikurse kuptohet situata te Kukësi nuk është aspak e mirë, kjo për shkak të rezultateve të deritanishme. Verilindorët, pas 12 javëve kampionat, numërojnë vetëm 18 pikë. /abcnews.al

meta-teqja.jpg
Igli Nikolli15:57 | 10/11/2019

Olsi Teqja ndihet shumë keq pas humbjes me Laçin. Mbrojtësi i Kukësit ishte pjesë e episodit që shkaktoi penalltinë e vendasve. Teqja nuk e preku topin me dorë dhe nuk e fsheh irritimin në emisionin “Gol pas Goli” në Supersport. Lojtari zbulon bisedën e bërë me kryesorin Hamiti dhe tregon se kush e akordoi penalltinë.

HUMBJA – “Ne e dinim që ishte një transfertë delikate. Laci është ekip i vështirë në fushën e tij. Forma e mirë e Nwabuezes na bëri të mendonim më tepër për markimin e tij”.

RASTI – “Jam shumë i mërzitur, e mbajta veten nga eksperienca. Hamiti më tha se do të më kërkojë falje pasi të shohë pamjet dhe i thashë se ti do më kërkosh falje. Penalltinë e dha Klajdi Kola dhe kjo më irritoi shumë”.

EPISODET – “Nuk është hera e parë, edhe në Durrës u ndëshkuam. Kundër Laçit nuk na u dha në Shkodër, kemi edhe një penallti në Ballsh. Tani u bënë katër raste. Jemi të mërzitur. Nuk ishim brilant, por vetëm nga këto lloj episodesh mund të humbnim. Ishim të bindur për një barazim, por edhe mund të fitonim me një kundërsulm. Mos të harrojmë edhe mungesat”.

THIRRJA – “Duhet të jem i kujdesshëm me deklaratat, pasi mora një dënim nga Disiplina. Nuk mund të flas asgjë për arbitrat. I bëj thirrje presidentit, ai është shumë i fuqishëm, duhet ta tregojë fuqinë e tij me ne. Janë disa episode që na kanë hequr pikë. Duam vetëm drejtësi”. /abcnews.al

Duro.png
Vladimir Prenga15:51 | 10/11/2019

Shpëtim Duro, trajneri i Kukësit, pas ndeshjes me Laçin, në Supersport u shpreh:”E thanë në studio që nuk është penallti, s’kam nevojë ta komentoj unë. Nuk jam i mërzitur nga loja, me përjashtim të minutave të parë. Ishim më superiorë se kundërshtari.

U goditëm në momentin e parë, e dija. U kisha thënë çunave që të ishin të kujdesshëm, pasi edhe në fazën e parë nuk na e dhanë. Këto penallti jepen vetëm në Laç, askund tjetër. Po bëhet rrugë, mbaj mend penalltitë në Ballsh dhe në Durrës, ku kemi lënë pikë”.

“Këto janë ndeshje që zgjidhen në momente të veçanta. Patëm një rast me Dallkun, u zgjidh me penallti. Jam i kënaqur me skuadrën, pasi patëm shumë mungesa. Ju përgjigjem Laçit, jo me ndonjë lojë brilante. Sulmuesin e ndaluan gjithë ndeshjen, nuk goditi portën në aksione. Normalisht quhen golat edhe me penallti”.

“Arbitrimi? Thënien këto penallti jepen vetëm në Laç e dëgjova te ju. Nuk i ul vlerat e Laçit. Djemve nuk kam çfarë u them, pasi na ndodhi në Durrës e njëjta situatë. Në pushim u thashë të kishin kujdes, pasi u pretendua për penallti në fillim. Çdo prekje duhet të jetë e kujdesshme dhe ndodhi që u ndëshkuam. Sa di unë e dha gjyqtari i katërt, që as për i katërt nuk është. Tallen me sakrificat tona”.

“Dhjetë minutat e para janë të vështirë. Nuk janë të lehta ndeshjet në Laçit. Luajtëm mirë në mbrojtje. E rritëm agresivitetin në Laç. Nuk i shfrytëzuam mundësitë. Laçi u mbrojt me 11 vetë pastaj. Mungesat normal bënë punën e vete. Nuk jam i kënaqur vetëm se humbëm”. abcnews.al

laci-kukesi-ndeshja.jpg
Vladimir Prenga15:23 | 10/11/2019

Derbi i veriut shkon për Laçin pas katër vitesh. Kurbinasit mposhtën Kukësin me rezultatin minimal 1-0, falë një goli të shënuar nga i zakonshmi Kyrian Nwabueze. Një penallti e dhënë nga Hamitaj pritet të hapë polemika, por gjithçka tashmë është mbyllur dhe kurbinasit janë ngjitur në vendin e katërt në klasifikim, me një pikë më shumë se Kukësi dhe Teuta që renditen poshtë.

PJESA E PARË – Ndeshje e hapur në Laç, mes vendasve dhe Kukësit. Gjithsesi në 45 minutat e para nuk pati asnjë gol. Kurbinasit pretenduan për një penallti në minutën e 12-të, pasi Nëabueze përfundoi i shtrirë pas një dueli me Obanor. Protestat e bardhezinjve shkuan kot, pasi Hamitaj ishte i vendosur për të vijuar lojën.

Kukësi lë terren dhe Laçi mundohet të rrezikojë portën e Xhikës dhe në një moment ishte Deliu që me një goditje dënimi bëri miqtë të dridheshin. Kavajasi, nga një goditje dënimi, e dërgoi topin pranë shtyllës së djathtë pingule.

Verilindorët kundërsulmuan disa herë, por nuk i zgjidhën si duhet situatat e krijuara. Laçi në fund pretendoi sërish për penallti. Teco bëri me shenjë për një prekje të topit me dore nga Kotobelli. Pjesa e parë u mbyll me një goditje këndi të rrezikshme, por vendasit nuk shënuan dot.

PJESA E DYTË – Kukësi e nisi mirë dhe ishte Rroca ai që dha sinjalin e parë. Më pas Daku në zonën e kurbinasve shmangu bukur Domgjonin, por gjuajtja e tij u devijua dhe shkoi jashtë. Edhe pse verilindorët po komandonin, Laçi arriti që një një kundërsulm të fitonte një penallti.

Gabim i arbitrit Eldorian Hamiti, i cili akordoi penallti. Teqja, ndali me trup topin dhe lezhjani mendoi se e preku me dorë. Nwabueze nga pika e bardhë u tregua i saktë dhe Laçi në minutën e 63-të e pa veten në avantazh. Katër minuta më pas ishte Teco ai i cili mund të dyfishonte, por gjuajtja e tij me të djathtën shkoi ngjitur me shtyllën pingule.

Duro hedh në fushë Mustën për t’i dhënë diçka më shumë skuadrës së tij në sulm. Obanor ishte ai që rrezikoi për Kukësin pas një goditjeje këndi, por porta e Stajila mbeti e paprekur. Teco për Laçin ishte sërish protagonist, me një roveshatë të bukur në zonë. Kukësi provoi deri në fund të realizonte, por pa sukses. 1-0 dhe Laçi mori fitoren e katërt radhazi.

Kategoria Superiore – Java 12
E diel, më 10 nëntor, ora 13:30
Stadiumi i Laçit, Laç

LAÇI-KUKËSI 1-0
Shënues: Nëabueze 63′ (pen.)
Laçi:
Stajila, Fagaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha (Berisha 88′), Nwabueze. Trajner: Armando Cungu
Kukësi: Xhika, Maliki, Teqja, Obanor, Kotobelli, Lulaj, Ethemi, Rroca, Kitanovski (Musta 65′), Gavazaj, Daku. Trajner: Shpëtim Duro

Gjyqtarë: Eldorian Hamiti, Ridigers Çokaj, Erind Burgu, Renato Malaj; Gjyqtarë linje: Juxhin Xhaja, Klajdi Kola

Kartonë të verdhë: Lushkja 54′, Fangaj 65′, Domgjoni  / Kotobelli 63′, Maliki 77′, Xhika 83′

/abcnews.al

daku-aksion-1280x853.jpg
Vladimir Prenga14:19 | 10/11/2019

Ndeshje e hapur në Laç, mes vendasve dhe Kukësit. Gjithsesi në 45 minutat e para nuk pati asnjë gol. Kurbinasit pretenduan për një penallti në minutën e 12-të, pasi Nwabueze përfundoi i shtrirë pas një dueli me Obanor. Protestat e bardhezinjve shkuan kot, pasi Hamitaj ishte i vendosur për të vijuar lojën.

Kukësi lë terren dhe Laçi mundohet të rrezikojë portën e Xhikës dhe në një moment ishte Deliu që me një goditje dënimi bëri miqtë të drisheshin. Kavajasi, nga një goditje dënimi, e dërgoi topin pranë shtyllës së djathtë pingule.

Verilindorët kundërzbriten disa herë, por nuk i zgjidhën si duhet situatat e krijuara. Laçi në fund pretendoi sërish për penallti. Teco bëri me shenjë për një prekje të topit me dore nga Kotobelli. Pjesa e parë u mbyll me një goditje këndi të rrezikshme, por vendasit nuk shënuan dot

Kategoria Superiore – Java 12
E diel, më 10 nëntor, ora 13:30
Stadiumi i Laçit, Laç

LAÇI-KUKËSI 0-0
Laçi:
Stajila, Fagaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armando Cungu
Kukësi: Xhika, Maliki, Teqja, Obanor, Kotobelli, Lulaj, Ethemi, Rroca, Kitanovski, Gavazaj, Daku. Trajner: Shpëtim Duro

Gjyqtarë: Eldorian Hamiti, Ridigers Çokaj, Erind Burgu, Renato Malaj; Gjyqtarë linje: Juxhin Xhaja, Klajdi Kola

abcnews.al

sali-musta.jpg
Vladimir Prenga12:36 | 10/11/2019

Laçi dhe Kukësi janë gati për derbin e veriut. Armando Cungu dhe Shpëtim Duro kanë vendosur në lidhje me formacionet. Asnjë ndryshim në kampin kurbinas, ndërkohë që te Kukësi mungojnë lojtarë si Abazaj dhe Musolli, kurse Limaj e Shkurtaj janë në stol. Sulmuesi mund të marrë minuta, kurse për mesfushorin është shumë e vështirë.

Duro ka vendosur që të luajë me Kotobellin në të majtë të mbrojtjes, kurse Kitanovski do të luajë si mesfushori i majtë. Lulaj është pozicionuar si mesfushor qendre, kurse në sulm do të aktivizohet sërish Mirlind Daku, i cili i nderoi verilindorët në ndeshjen me Flamurtarin.

Vlerësim maksimal i ka bërë Laçi-Kukësi dhe Sektori i Arbitrave, teksa do të ketë edhe gjyqatarë linje, madje njëri prej tyre është Juxhin Xhaja, i cili mban edhe stemën e FIFA-s. Po një ndërkombëtar është zgjedhur si kryesor, lezhjani Eldorian Hamiti.

Kategoria Superiore – Java 12
E diel, më 10 nëntor, ora 13:30
Stadiumi i Laçit, Laç

LAÇI-KUKËSI
Laçi:
Stajila, Fagaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armando Cungu
Kukësi: Xhika, Maliki, Teqja, Obanor, Kotobelli, Lulaj, Ethemi, Rroca, Kitanovski, Gavazaj, Daku. Trajner: Shpëtim Duro

Gjyqtarë: Eldorian Hamiti, Ridigers Ccokaj, Erind Burgu, Renato Malaj; Gjyqtarë linje: Juxhin Xhaja, Klajdi Kola

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono