Kukës

policia-6.jpg
G. P.18:03 | 16/02/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda cakton masën e sigurisë burg pa afat për dy titullarë të policisë së Kukësit, ndërsa dy efektive i la me detyrim paraqitje. Vendimi i Krimeve të Rënda erdhi pas hetimeve për lirimin e gabuar të narkotrafikantit Naser Gashi.

Lirimi i Naser Gashit, një i dënuar për narkotrafik pak javë më parë nga Prokuroria dhe Policia e Kukësit ka sjellë një furtunë në kupolën e policisë lokale. Shërbimi për Çeshtjet e Bendshme dhe Ankesat ekzekutoi 4 urdhra të Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë, për dy titullare dhe dy efektive policie në Kukës. Për dy prej tyre u caktua  masat e sigurisë “Arrest me burg”, ndërsa për 2 të tjerë “Detyrim paraqitjeje”.

Katër uniformat blu akuzohen se nëpërmjet korrupsionit, falsifikimit ose shpërdorimit të detyrës kanë lejuar lirimin e Gashit, të dënuar me 7.4 vite burg. Gjykata ka caktuar arrest me burg për Agim Bashen, Shefin e Komisariatit të Policisë Kukës, i shpallur në kërkim. Ndaj kreut të Komisariatit të Kukësit është ngritur akuza për korrupsion pasiv. Burg pa afat u caktua dhe për të ndaluarin Kujtim Spahia, me detyrë specialist i Policimit në Komunitet, pranë Komisariatit të Policisë Kukës. Kurse për Ferdinand Gjetën, drejtor i policise kufitare në Kukës dhe Shkëlzen Ibaj, me detyrë specialist në Sallën e Komandimit në policinë e Kukësit gjykata dha masën e sigurise detyrim paraqitje. Masat e sigurimit për këta oficerë e punonjës policie, pas hetimeve që po kryhen për një procedim penal, ku rezulton se me veprimet dhe mosveprimet e tyre, në kundërshtim me ligjin dhe në mos-përmbushje të ushtrimit të detyrës, kanë sjellë lirimin nga dhomat e paraburgimit të Naser Gashit. Prokuroria për Krimet e Rënda vijon hetimet për të sqaruar pozitën e punonjësve të tjerë të Policisë dhe të Prokurorisë së  Kukësit./abcnews.al

lulzim-bashaaa.jpg
G. P.11:47 | 08/02/2019

Takimin e radhës me qytetarët për t’i ftuar të protestojnë krah tij në 16 Shkurt në Tiranë, Lulzim Basha e vijoi në Kukës. Kryedemokrati u njoh me shqetësimet e banorëve, e në përgjigje të shqetësimeve të tyre, shefi i opozitës tha se PD ofron  jo premtime, por një plan konkret.

Takimin përgatitor të radhës për protestën e 16 Shkurtit në Tiranë, Lulzim Basha e vijoi në Kukës. Kryeministri Rama, një javë më parë nga foltorja e parlamentit e sfidoi kryeopozitarin Basha me marrjen e karriges së pushtetit lokal atje në Qershor, e mbajtur nga Bashkim Shehu prej vitit 2015, por për këtë të fundit kuksianët ja thanë vetë dy fjalë.

“Ne duhet të na e dëgjosh pak zërin. E kam në shumë aspekte. Ju lutem zoti kryetar mos na i bini nga Tirana më këta njerëz se po na shtypin këtu në Kukës. Nuk po dëgjojnë zërin e masës këtu. Nuk po përfillin fare njerëzit, demokratët”.

“Një kryetar bashkie, jo që i mbyll derën e bashkisë, por që hap dyert”.

Problemet kuksianët ja parashtruan për të marrë një qëndrim dhe Lulzim Basha i prezantoi zgjidhjet në programin e tij.

“Fatura totale e shpronësimit për afro 5000 familje është 70 milionë Euro. Hapi i parë që do të bëjmë do është ngritja e Komisionit të Posaçëm Shtetëror për shpronësimet dhe dëmshpërblimin. Të gjitha normat e shpronësimit me normë tregu do t’i japim japim jo me VKM, me ligj do i kalojmë në parlament. Dhe e treta që ju jap fjalën nuk ju jap fjalën që do ta mbarojmë dëmshpërblimin me një vit, por do bëjmë gjithçka që brenda dy viteve të para, buxheti të shpërblejë duke bërë edhe akordimin me ato maskarallëqe që ju venë në qafë”./abcnews.al

treguu.jpg
G. P.14:50 | 16/01/2019

Temperaturat e ulëta në Kukës kanë bërë që shumica e produkteve në tregun e madh të përfundojnë në plehra. Disa produkte kanë përfunduar me çmime minimale, por një pjesë tjetër iu është dyfishuar çmimi.

I ftohti ka boshatisur tregun në Kukës. Blerësit janë aq të paktë saqë shumica e prodhimit në shitje hidhet në plehra. Disa produkte po tregtohen me minimunim e vlerës. Por ka perime bazë çmimet e të cilave janë dyfishuar.

“Nuk ka lëvizje. Po nuk u hapën lëvizja e fshatrav, rrethinave nuk ka lëvizje, ngel edhe malli pa shit”.

Në Kukës, banorët janë mësuar me temperaturat nën zero megjithatë çmimi i lartë i drurëve për ngrohje i ka tkurrur.

“Jemi mësuar me të ftohtin, por edhe drutë me vështirësi i kemi marrë se shtrnjtë janë”.

Në Kukës nuk ka reshje bore, por netët janë acar. Hapja e rrugëve në territorine bashkisë është drejt përfundimit megjithatë zonat e thella po përballen me probleme të mëdha. Ka mungesë të ushqimeve për banorët dhe kafshët./abcnews.al

KUKES-E-PREMTE-MBULIM.mpg_snapshot_00.01-1280x689.jpg
ent ela10:32 | 11/01/2019

Edhe në Kukës reshjet kanë pushuar dhe situata nuk është përkeqësuar krahasuar me ditën e djeshme. Sipas sipas gazetarit Bujar Muçmata ekipet e emergjencave janë në terren për të hapur rrugët drejt Shishtavecit, Topojanit etj.

Në Rrugën e Kombit fadromat dhe borëpastrueset janë në aktivitet të plotë, por herë pas here shfaqen probleme.  Policia është në gatishmëri dhe monitoron lëvizjen e mjeteve të cilat edhe bllokohen. Kritike është gjendja në fshatrat e thella, por nuk ka patur alarme për të sëmurë, apo ndonjë aksident. /abcnews.al

KUKES-E-ENJTE-1280x720.jpg
ent ela11:09 | 10/01/2019

Në verilindje të vendit situata është përkeqësuar. Në qytetin e Kukësit reshjet e borës vazhdojnë dhe zonat rurale janë të bllokuara. Shkollat janë mbyllur, ndërsa reshjet e borës po shoqërohen edhe me erë të fortë. Në disa fshatra ka patur mungesë të energjisë ekektrike dhe ekipet e OSHEE po përpiqen të riparojne dëmet.

Në arterien kryesore, në Rrugën e Kombit, ka probleme të herëpashershme. Policia është në gatishmëri dhe monitoron lëvizjen e mjeteve që herë pas here qëndrojnë edhe të bllokuara. /abcnews.al

Raportimi i gazetarit Bujar Muçmataj nga rruga e Kombit:

kukes.jpg
G. P.17:57 | 09/01/2019

Në Kukës situata është përkeqësuar në orët e pasdites. Reshjet e dëborës, të cilat kanë vijuar gjatë gjithë ditës, kanë krijuar vështirësi në qarkullim, përgjatë Rrugës së Kombit. Shumë kamionë kanë mbetur të bllokuar. Vështirësi kanë patur edhe automjetet e vogla.

Lëvizja bëhet me zinxhirë në rrugët kombëtare që lidhin Kukësin me Peshkopinë, Hasin e Tropojën, si dhe rrugët rurale.

Ndërprerje të energjisë elektrike ka patur vetëm në njësinë administrative Malzi dhe në një lagje të Surrojt në Kukës. Pjesa tjetër e qarkut është furnizuar pa ndërprerje. Procesi mësimor vijoi i rregullt, përveç dy shkollave të njësisë administrative Zapot ku nuk u zhvillua mësim./abcnews.al

KUKESI-BORA-1280x720.jpg
ent ela09:29 | 09/01/2019

Reshjet e borës janë rikthyer në verilindje. Ato nisën pas mesnate dhe intensiteti i tyre u shtua gjatë mëngjesit të sotëm. Trashësia arrit në 10 cm në qytet e më shumë se 30 cm në zonat malore. Situata e rrugëve paraqitet relativisht e qëndrueshme.

Mjetet e makineritë e kompanive sipërmarrëse dhe të bashkisë janë në terren për të mbajtur situatën nën kontroll dhe rrugët e qarkullueshme. Rruga e kombit vijon të jetë në qarkullim të plotë e pa probleme.

Edhe rrugët nacionale që lidhin Kukësin me Peshkopinë, Hasin e Tropojën janë të qarkullueshme dhe pa probleme. Në rrugët rurale, qarkullimi bëhet me zinxhirë.

Energjia elektrike ka patur ndërprerje vetëm me njësine administrative Malzi dhe në një lagje të Surrojt në Kukës. Pjesa tjetër është furnizuar pa ndërprerje.

Nuk ka probleme të furnizimit me ujë të pijshëm. Temperaturat janë rritur në vlera pozitive duke favorizuar reshjet e borës. Burime të DAR Kukës bëjnë me dije se procesi mësimor vijon i rregullt përjashtuar dy shkolla të Njësisë Administrative Zapot për shkak të uljes së numrit të nxënësve. /abcnews.al

kukësi.jpg
G. P.11:15 | 04/01/2019

Në Kukës, moti ka ndryshuar nga ekstremi në ekstrem. Aty ku në ditën e dytë të vitit temperaturat ishin në vlerat pozitive, reshjet që nisën në datën 3 kanë bllokuar fshatrat në zonat e thella.

Në verilindje, temperaturat kanë zbritur disa gradë nën zero, duke shënuar edhe natën më të ftohtë të këtij fillim viti. Rrugët e qytetit kanë më pak lëvizje, ndërsa erërat herë pas here kthehen në stuhi bore, duke krijuar edhe probleme në disa akse rrugore. Rrugët nacionale të Kukësit janë të kalueshme dhe pa probleme. Rruga e Kombit po mbahet tërësisht e lirë për udhëtarët.

Në njësitë administrative Arren, Zapod, Grykeçajë, Topojan, Shishtavec, Kalis e Bushtricë masivet e borës bllokojnë herë pas here rrugët duke i bërë të pakalueshme. Banorët janë këshilluar të mos lëvizin në situata të tilla. Edhe ndërhyrja për pastrimin dhe hapjene tyre nuk jep efekt deri në qetësimin e motit, për shkak të rigrumbullimeve të dëborës.

Nuk raportohet për urgjenca mjekësore apo situata të mundshme sociale. Energjia elektrike nuk ka munguar. Grupet e punës të emergjencave civile të bashkisë janë në terren e monitorojnë situatën./abcnews.al

debora.jpg
G. P.11:46 | 03/01/2019

Temperatura minus disa gradë dhe reshje dëbore ka patur në disa qarqe të vendit. Deri tani nuk raportohet për probleme në akset nacionale, por qarkullimi i mjeteve duhet të bëhet vetëm me zinxhirë. Ndërsa disa fshatra malore në Kukës, Dibër dhe Gramsh janë të bllokuara nga reshjet e dëborës.

Dibra u zgjua me reshje dëbore dhe ulje temperaturash. Sasia më e madhe e borës ka rënë në lartësinë mbi 700 metra. Aksi kombëtar Peshkopi-Tiranë është i kalueshëm pasi është hedhur kripë. Ura e Çerenecit-Librazhd, trashësia e borës shkon 15 centimetra dhe duhet të përdoren zinxhirë, ndërsa në aksin Peshkopi-Kala e Dodës ka prezencë akulli. Rrugët rurale janë më problematike, qarkullimi duhet të bëhet me zinxhirë pasi ka ngrica dhe shton rrezikun e aksidenteve.

Në fshatrat e Lurës, Selishtës, Ostrenit dhe Klenjës në Bulqizë, trashësia e borës shkon në 20 centimetra. Temperaturat kanë zbritur minus disa gradë edhe në Kukës. Të gjitha akset nacionale janë të kalueshme dhe pa probleme. Në Rrugën e Kombit, kompanitë sipërmarrëse hedhin vazhdimisht kripë. Problematike paraqitet situata në rrugët rurale dhe në fshatrat e zonave malore të Shishtavecit, Arrnit, Topojanit, Grykëçajës, Kalisit e Lekbibajt. Një pjesë rrugëve qarkullohen me vështirësi vetëm me zinxhirë. Bashkitë respektive kanë këshilluar banorët e këtyre zonave të shmangin lëvizjet e pamotivuara.

Ngricë dhe akull është konstatuar në aksin kryesor në Qafë Thanë. Por këtu është hedhur vazhdimisht kripë e skorje dhe nuk ka probleme me qarkullimin. Akset ku lëvizet me zinxhirë janë disa segmente dytësore rrugore që lidhin kryesisht fshatrat me qytetet. Po kështu rrugët që lidhin Prrenjasin me Sopotin, Gramshin me Lenien, Poroçanin e Skëndërbegasin kanë probleme me ngricat. Rruga në fshatin Rovje në Gramsh është e bllokuar nga dëbora. Edhe në Qafën e Llogarasë ka vështirësi në qarkullim për shkak të temperaturave të ulëta dhe reshjeve të dëborës. Policia Rrugore u kërkon të gjithë drejtuesve të mjeteve të mos kryejnë asnjë lëvizje pa zinxhirë. Në zonë ndodhet një mjet borëpastrues për normalizimin e situatës nëse do të ketë bllokime nga bora.

Ndërsa në juglindje aksi nacional, që lidhin Korçën me Qafë Thanën dhe Kapshticen është i hapur dhe i qarkullueshëm. Po ashtu edhe aksi Korçë-Ersekë-Leskovik është i hapur, por në Qafën e Qarrit, kalimi bëhet vetëm me zinxhirë. Prefekti i Korçës, i cili sëbashku me Task-Forcën e institucionit që drejton, po monitoron situatën, pohoi që edhe akset që të çojnë drejt destinacioneve turistike janë të kalueshëm.

“Akset Korçë, Dardhë dhe Voskopojë kalohet pjesërisht me zinxhirë. Janë të hapura, por kalohet pjesërisht në disa vende që rekomandohet me zinxhirë”, tha prefekti Dhori Spilollari.

Bora ka izoluar disa fshatra në zonën e Mokrës dhe Dardhasit në Pogradec.

“Zona e Velçanit është e izoluar. Bishnicë-Velçan është e izoluar, po punohet për të hapur rrugën. Sigurisht është pak e vështirë. Dhe në Dardhas ka probleme kurse zonat e  tjera nuk janë izoluar”, tha Spirollari.

Në Qarkun e Korçës më tepër se 20 mjete borëpastruese, por edhe mjete të tjera ndihmëse janë në terren për të mbajtur hapur të gjitha rrugët nacionale, ndërsa ARRSH-ja garanton se ekipet e saj janë në gatishmëri.

“ARRSH është i angazhuar totalisht dhe është i gjithi në terren për të monitoruar situatën në të cilën ndodhet momentalisht jo vetëm rajoni juglindor i Korçës, por edhe rajonet veriore, jugore të Shqipërisë”, u shpreh Klodian Sava.

Rritja e ndjeshme e fluksit të mjeteve në akset nacionale, nga  kthimi i  emigrantëve në Greqi, ka shtuar patrullat e policisë së qarkullimit, të cilat nuk lejojnë lëvizjen e makinave pa zinxhirë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono