kufiri

download-4-1280x853.jpg
nev ila17:30 | 30/07/2019

 

Kufiri mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Meksikës, është kthyer në një park lojërash për fëmijët amerikanë dhe meksikanë si dhe për familjet e tyre.

Edhe pse të ndarë nga barrierat, fëmijët kanë luajtur së bashku në shenjë proteste kundër cdo lloj ndarjeje.

Ndërsa ideja origjinale e këtij parku lojërash ishte e dy arkitektëve nga Kalifornia./ABC News Albania 24/7

67033609_1819643534847772_3874339527837351936_n.jpg
ent ela09:20 | 24/07/2019

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ishte mëngjesin e sotëm në Morinë për të parë nga afër zbatimin e masave për përballimin e fluksit. Ai ka kërkuar masa shtesë me qëllim krijimin e lehtësirave për shmangien e radhëve të gjata si pasojë e fluksit.

Veliu i porositi drejtuesit e Policisë kufitare në Morinë që në raste fluksi të aplikojnë procedurë të përshpejtuar, por nga ana tjetër punonjësit e policisë të ushtrojnë kontroll në vijën e dytë për të gjitha mjetet që dyshohen për paligjshmëri. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka kërkuar rritje të patrullimit në kufirin e gjelbër, pasi në sezone apo raste fluksesh tendenca për të zhvilluar paligjshmërinë orientohet në kufirin e gjelbër.

Gjatë mëngjesit të sotëm ka patur një fluks të madh të qytetarëve kosovarë në drejtim të Shqipërisë, ku vetëm orët e parë të mëngjesit kanë hyrë mbi 5000 shtetas. /ABC News Albania 24/7

pendarovski-1.jpg
G. P.14:45 | 16/07/2019

Në një intervistë të publikuar nga agjencia e lajmeve Reuters, president i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski u shpreh se një ndryshim i mundshëm i kufirit Kosovë- Serbi do të shkaktonte konflikt të armatosur. Këto deklarata ai i bëri gjatë qëndrimit në Slloveni në kuadër të një vizite zyrtare.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, u shpreh kundër ndaj çdo ndryshimi të kufijve në rajon kur u pyet që të komentojë mundësinë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës e Serbisë, ide e cila është përfolur prej disa muajsh. Këto komente, Pendarovski i bëri në një konferencë për media gjatë vizitës së tij zyrtare në Slloveni, raporton Reuters.

“Kufijtë duhet të mbesin aty ku janë tani” theksoi ai. Më tej, ai u shpreh se çdo opsion tjetër mund të krijojë efekt domino, që mund të lëndojë disa vende në rajon, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut tha se pret që vendi i tij të bëhet anëtar i NATO-s deri në fund të këtij viti, ndërsa tha se shpreson se do të marrë edhe datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim në BE në muajin Tetor.

“Presim që Bashkimi Evropian do të pranojë në Tetor vendimin e saj për datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim në BE”, përfundoi ai./ABC News Albania 24/7

trump.jpg
nev ila14:05 | 04/06/2019

Gjykata amerikane ka vendosur të qëndrojë jashtë përplasjes mes demokratëve dhe presidentit amerikan Donald Trump, për ndërtimin e murit me Meksikën. Gjykatësi Trevor Mekfadën vendosi se demokratët nuk mund t’i drejtohen më gjykatës për këtë temë.

Fitore e Donald Trump në gjykatë për murin me Meksikën. Drejtësia amerikane refuzoi përpjekjen e demokratëve për ndalimin e përkohshëm ndaj presidentit për përdorimin e fondeve të departamentit të mbrojtjes, për ndërtimin e murit. Gjykatësi Trevor Mekfaden, i emëruar nga vetë kreu i shtëpisë së bardhë, vendosi se demokratët nuk mund ti drejtohen gjykatës për këtë temë.

Për demokratët kjo përfaqëson një goditje e cila konfirmon vështirësitë e opozitës për të ndaluar Trump. Vendimi për këtë të fundit përfaqëson një fitore të rëndësishme që i jep më besim dhe mbështetje për të vazhduar.

Sipas Mekfade, demokratët në kongres, nuk munden, si është e parashikuar dhe në kushtetutë, që të ankohen për çështje si ajo e fondeve për murin dhe t’i drejtohen gjykatës. Kësaj i shtohet fakti se gjykata nuk dëshiron të jetë pjesë e përplasjes mes presidentit dhe kongresit.

Vendimi i gjykatësit dëshmon kompleksitetin e betejës mes Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve për një temë si muri me Meksikën që ka përçarë opinionin publik amerikan. Por ajo është një temë që e ndihmoi Trump të fitonte presidencën në 2016-ën./ABC News Albania 24/7

EMIIGRANTET-MEKSIKE-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela13:36 | 01/06/2019

900 emigrantë të vendosur në një qendër pritjeje e cila mund të presë maksimumi 125 persona. Është ky skandali më i fundit për sa i përket qendrave për pritjen e emigrantëve në kufirin mes Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Skandal në kufi me Meksikën për sa i përket kushteve në të cilat mbahen emigrantët e paligjshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Inspektori i përgjithshëm i Ministrisë së Brendshëm ka zbuluar një strukturë pritjeje të mbipopulluar në El Paso, Teksas, pranë kufirit jugor. 750 e 900 persona, respektivisht në datat 7 dhe 8 maj, janë vendosur në një qendër e cila mund të presë vetëm 125. Lajmi është konfirmuar dhe nga CNN. Në një dhomë me kapacitet prej 12 personash maksimumi, ndodheshin 76 persona, ndërsa në një dhomë tjetër ku mund të qëndronin vetëm 8 ishin 41 persona. Shumë prej tyre qëndronin në këmbë në banjë, pasi nuk kishte vend, duke vështirësuar kështu jetesën e personave të tjerë të pranishëm në dhomë. Një konfirmim i numrit në rritje të emigrantëve që kalojnë kufirin, por dhe të mungesës së përgatitjes për të përballuar një emergjencë të tillë. /ABC News Albania 24/7

190531144112-great-wall-crowded2-1280x720.jpg
ent ela12:05 | 01/06/2019

Duke filluar që nga data 1 qershor, vetëm 65 mijë turistë në ditë mund të vizitojnë murin e madh kinez. Një risi tjetër është se turistët do të duhet të prenotojnë një javë përpara vizitën e tyre, me anë të një prenotimi online.

Duke filluar nga data 1 qershor ndarja e famshme Badaling i murit të madh Kinez do të kufizojë numrin e vizitorëve deri në 65 mije në ditë. Ndarja Badaling ndodhet rreth 60 kilometra në verilindje të Pekinit. Është fragmenti më antik i cili qëndron hapur për vizitorët dhe është një nga destinacionet turistike më popullore. Shumë krerë shtetesh dhe qeverish e kanë vizituar që nga vitet ’50 e deri më sot. Përveç kufizimit në numër, autoritetet kineze do të imponojnë dhe një system regjistrimi emëror për blerjet e biletave duke filluar që nga muaji i ardhshëm. Një përpjekje kjo për të inkurajuar prenotimet online. Turistët mund të blejnë biletatt shtatë ditë para vizitës në linkun ëëë.badaling.cn dhe në llogarinë e lidhur me të WeChat. Muri i madh një vit më parë priti më shumë se 9.9 milion turistë. /ABC News Albania 24/7

frontex-ne-gjirokaster.jpg
nev ila11:09 | 25/05/2019

Frontex ka nisur intensivisht punën në Pikën Kufitare të Kakavijës me 25 efektivë. Drejtori i kufirit Kakavijw Idajet Hoxha në një deklaratë për mediat dha detaje rreth misionit të agjensisë evropiane.

Sipas tij ky shërbim në vijën e gjelbër është një shkëmbim eksperience midis forcave të policisë vendore dhe Frontex për ruajtjen e kufirit.

Më tej ai u shpreh se përgjegjësinë kryesore për të mbikëqyrur kufirin e ka roja kufitare shqiptare, por një rol mbështetës kanë edhe efektivët e Frontex.

Misioni  i Frontex në vendin tone është ruajtja e kufirit midis Shqipërisë dhe Greqisë me qëllim parandalimin e emigrantëve të paligjshëm si dhe veprimtarive të tjera të jashtëligjshme./ABC News 24/7

KRONIKE-FRONTEX-NE-KAKAVIJE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela10:35 | 22/05/2019

Nisi zyrtarisht misioni i FRONTEX në Shqipëri. I gjithë kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të monitorohet nga 50 oficerë të FRONTEX në një marrëveshje pa limit.

Në Kakavijë ishte një dite ndryshe. Pika e kalimit kufitar me Greqinë, priti patrullën e parë të kontrollit. Misioni në Kakavijë nisi me instruktazhin e ekipit të Frontex dhe të Policise Shqiptare. 25 persona nga Frontex do jenë në krah të oficerëve shqiptarë e sipas gazetarit të ABC News.

Lufta kundër migracionit të paligjshëm e krimit ndërkufitar, misioni i operacioneve të përbashkëta me Shqipërinë.

Në drejtim do jenë oficerë shqiptarë, por oficerët e Frontex janë të autorizuar të veprojnë, njëlloj si oficerë shqiptarë për monitorimin e kalimeve të paligjshme, mbledhje informacioni e goditje të trafikut të njerëzve, drogës dhe vjedhjen e makinave.

I gjithë kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të monitorohet nga 50 oficerë të Misionit në një marrëveshje pa limit.

Kjo do të jetë hera e parë që Frontex do të kryejë një operacion në territorin e një vendi jo të BE-së.

Gazetar i ABC News, Gjirokastër: Orges Sako

/ABC news Albania 24/7

Zalenski.jpg
nev ila12:54 | 04/05/2019

E vetmja e gjë e përbashkët mes Rusisë dhe Ukrainës është kufiri. Ëshët ky reagimi i presidentit të ri ukrainas Zelenski pas deklaratave të presidentit rus Putin. Ky i fundit ishte shprehur se rusët dhe ukrainasit janë i njëjti popull.

Presidenti i ri i Ukrainës është shprehur qartë për sa i përket politikës që do të ndjekë ndaj Rusisë. Zelenski u shpreh se e vërteta sot është se pas aneksimit të Krimesë dhe sulmit të Donbas, e vetmja gjë që Ukraina dhe Rusia kanë të përbashkët, është kufiri.

Deklarata e kreut të shtetit ukrainas, erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin, pak ditë më parë u shpreh se rusët dhe ukrainasit janë një popull i vetëm. Lideri i Kremlinit së fundmi ka firmosur një dekret kontrovers sipas të cilit banorëve në zonat juglindore të Ukrainës të pushtuara nga separatistët filorusë, u lejohet të marrin pasaportë ruse me një procedurë shumë të thjeshtë.

Ky vendim shkaktoi një debat në distancë mes presidentëve Zelenski dhe Putin./ABC News Albania 24/7

filmiii.jpg
G. P.22:44 | 25/04/2019

Një film që paraqet historinë e luftës në Kosovë dhe momentin kur forcat ruse u futën nga Bosnja dhe u përqendruan në aeroportin e Prishtinës ka krijuar tensione në Serbi. Tema e filmit ka shtyrë drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanovc që ta ndalojë shfaqjen e tij, ndërsa një parti serbe ka kërkuar shkarkimin e drejtorit.

“Mexha” është turqizëm për kufirin. Rreth këtyre çështjeve Ballkani lufton me shekuj. Në Mexhën e Ballkanit, një film i produksionit serbo-rus, në stilin e filmave aksion amerikan tregon historinë kur forcat nga Moska vendosin të marrin Aeroportin e Prishtinës në Sllatinë.

Forcat ruse në fakt ishin futur në Kosovë, por për një betejë të tillë nuk dihet shumë. Ata janë tërhequr nga misioni me KFOR-in katër vite më vonë. Kështu ka qenë premiera në kryeqytetin serb. Atmosferë festive. Ky film nxiti reagime në Serbi dhe Rusi.

Kështu disi ishte planifikuar të shfaqej edhe në qytetin e Bujanovcit, në jug ku shqiptarët e serbët jetojnë bashkë. Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës, të cilën e kontrollon komuna, ka marrë vendim për ta ndaluar shfaqjen e këtij filmi.

Ai beson se një gjë e tillë mund të ngrejë tensionet në këtë qytet. Vendimin e marrë nuk e kthen dhe thotë se Shtëpia e Kulturës është e gatshme për bashkëpunime, por për të afruar popullin.

Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës në Bujanovc: “Është një qytet multietnik. Sa i përket llojit të filmit, unë them se në të paraqitet një farë urrejtje mes popullit shqiptar dhe atij serb”.

Produksioni i filmit nuk e ka komentuar këtë ngjarje shumë. Por, në Serbi reagimet kanë qenë të shumta. Ndalimin e filmit e kanë komentuar edhe zyrtarët.

Vlladan Vukosavljeviç, ministër i Kulturës, Serbi: “Besoj se këtë situatë do ta zgjidhim me një mendje të shëndoshë. Presim që qeverisja lokale të ndërmarrë një lëvizje të kuptueshme. Gjithsesi, ky lajm nuk është i mirë pasi nuk është në përputhje me politikat kulturore dhe as me politikat e këtij shteti apo pushteteve lokale. Këtë e trajtojmë si një incident, natyrën e të cilit jemi duke e verifikuar”.

Por në Bujanovc kjo nuk bën përshtypje. Ismaili thotë se nuk e tërheq vendimin.

Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës, Bujanovc: “Filmi, sa të jem unë drejtor, nuk do të shfaqet në Bujanovc. Sa i përket pasojave, dihet si vendosen drejtorët në Bujanovc. Partia serbe ka kërkuar shkarkimin tim, të shohim ç’do të ndodhë”.

Pak projekte të përbashkëta artistike ka në mes të shqiptarëve dhe serbëve. Historitë e luftës duket se pas dy dekadave e kanë mexhën më të gjatë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono