kthese

neymar-1280x706.jpg
nev ila18:45 | 24/08/2019

Një kthesë e re duket se pritet për transferimin e mundshëm të Nejmarit. Ylli brazilian mund të mos shkojë as tek Reali, dhe as tek Barcelona.

Pse jo, do të thoshin analistët, sidomos pas lajmeve të fundit që vijnë nga Franca dhe analizës së hollësishme të situatës!

Pse të mos ketë një “dashuri” të re mes Neymarit dhe Paris SG?

A nuk po ndodh në Madrid me Garet Bejlin dhe tek Interi me Mauro Ikardin?

Natyrisht, çdo skenar mund të dalë i gabuar, pasi aleancat mbeten “fluide”, dhe toka nën këmbë nuk ka asnjë siguri në futboll.

Gjithsesi, gjendja është e tillë që Barcelona e ka tepër të vështirë të bindë Paris SG për të marrë Neymarin, dhe mjafton kalimi i Kutinjos tek Bajerni për ta kuptuar.

Po ashtu vetë braziliani duket se nuk e ka shumë me qejf të shkojë tek Reali, madje ekziston pikëpyetja nëse madrilenët e kanë seriozisht me të, apo thjesht po bëjnë zhurmë për të fshehur operacionin e vërtetë, që mund të jetë ai për Pol Pogbanë!

Tani flitet për një afrim të ri mes superyllit dhe PSG-së, me trajnerin Tuhel që është gati ta pranojë në skuadër, dhe me presidentin Al Helaifi që nuk do të ishte kundër.

Në fund të fundit jeta vazhdon, dhe palët mund të presin verën e ardhshme, kur kushtet të jenë më të mira për transferimin.

Gjithsesi, për momentin Tuheli nuk ka ndërmend ta aktivizojë superyllin kryesor, derisa të sqarohet situata, pasi thuhet se edhe lojtarët e tjerë ndihen të ofenduar nga qëndrimi i brazilianit.

Gjermani mbetet në qëndrimin e tij, pavarësisht nisjes së kampionatit me humbje./ABC News Albania 24/7

britani-1280x623.jpg
ent ela09:15 | 26/02/2019

Laburistët në Mbretërinë e Bashkuar kanë bërë një kthesë të papritur në qëndrimin e tyre për Breksit. Lideri Xhermi Korbin ka deklaruar se ata janë të gatshëm ta çojnë vendin në një referendum të dytë për daljen ose qëndrimin në BE.

Laburistët në Britaninë e Madhe kanë deklaruar se janë gati të mbështesin një referendum të dytë për qëndrimin në BE, në mënyrë që të shmangin daljen e dëmshme të përgatitur nga konservatorët. Lideri Xheremi Korbin i ka thënë grupit të tij parlamentar se partia do ta mbështesë një Breksit të dytë nëse varianti i propozuar prej saj hidhet poshtë në votimin e së mërkurës. Sipas BBC, bëhet fjalë për një zhvillim shumë domethënës nisur nga fakti se më parë zoti Korbin ka qenë një kundërshtar i thekur i një votimi të dytë. Por ndërsa kryeministrja Theresa Mej ndodhet nën presion për të shtyrë datën e daljes nga BE-ja më 29 mars, laburistët nuk i kanë sqaruar ende karakteristikat e referendumit të dytë. I pyetur nga mediat, një zëdhënës ka deklaruar se, laburistët thjesht do të mbështesin një votim të dytë popullor për të shmangur variantin e dëmshëm të konservatorëve. Ndërkohë, në një komunikatë drejtuar Parlamentit thuhet se çdo referendum tjetër duhet të përmbajë në mënyrë të qartë opsionet e largimit dhe qëndrimit në BE. Kryeministrja Mej insiston ndërkohë se Mbretëria e Bashkuar mund të largohet nga Unioni muajin e ardhshëm, siç është parashikuar./abcnews.al

farruk-sejdini.jpg
ad min16:18 | 13/11/2018

Kristian Panuçi po gabon me akuzat për lojtarët e ekipit përfaqësues. Ish-zv/trajneri i kombëtares, Farruk Sejdini, kritikon deklaratat e italianit, dhe nuk është shumë optimist për të ardhmen.

Ishte kjo deklarata e papritur e Kristian Panuçit, për lojtarët e kombëtares, dhe nuk kishte sesi të kalonte pa reagime. Përse kjo akuzë dhe sa punë prish në prag të ndeshjes së Skocisë?

Një ish-zv/trajner i kombëtares, Farruk Sejdini, e cilësoi si krejt të pavend.

“Kur ti e konstaton që një njeri qenka memec, ka një zgjidhje. Kur janë memecë nga natyra ka shkolla shurdhmemecësh dhe kur janë memecë në futboll është trajneri që jep gojë. Është trajneri që duhet t’i japë gojë. Tha që ky ekip më ka bërë me thinja. Ekipi përfaqësues vinte nga rezultate shuëm të mira siç ishin nga Evropiani”, tha Sejdini.

Më shumë se një moment kthese i kombëtares, ky çast duket sikur po shton përçarjen.

A ka ende shpresë Sejdini?

“Nuk po i njohim lojtarët dhe gabojmë tek 8 lojtarë. Nuk e dimë se kush do të jenë lojtarët. Mendoj që themeli kryesor i përfaqësues është baza. Ndoshta ai kërkon të zbulojë lojtarë të rinj që t’ia atribuojë vetes, por kjo lloj strategjie më duket e gabuar”, u shpreh analisti i njohur.

Përtej akuzave të trajnerit, kombëtarja vuan edhe mosfurnizimin nga një Superligë që përflitet për ndeshje që luhen më shumë jashtë se brenda fushe.

“Kampionati shqiptar është kthyer si ai gjuetari që ka një qen gjahu dhe ai qeni nuhat gjahun. Edhe ekipet tona zgjedhin ku ka ndonjë fushë bosh që edhe të luajnë”, u shpreh Sejdini.

Sejdini, si trajner me eksperiencë tepër të gjatë, i druhet edhe diçkaje tjetër këtë sezon të Superligës.

“Mos harroni se gjithmonë kur kampionati kap prag zgjedhjesh, ju do e shihni çdo të ndodhë me Superioren  dhe aq më tepër nga kategoritë e vogla. Mua për vetë kam patur stres kur kishte kampionat dhe kapshin zgjedhjet”, përfundoi Sejdini./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono