kryesor

vienna-sigma-1280x714.jpg
nev ila21:26 | 16/10/2019

Shqipëria tashmë po promovohet dhe në Austri. 10 dekada të zhvillimit arkitekturor të vendit tonë janë ekspozuar në qendrën e ekspozitave “Ringturm” në Vienë.

Rreth arkitekturës shqiptare tashmë do të mësojnë dhe austriakët. Në qendrën e ekspozitave “Ringturm” në Vienë janë ekspozuar 10 dekada të zhvillimit arkitekturor të vendit tonë.

Kjo është bërë e mundur nga “Vienna Insurance Group”, kompania më e madhe austriake e sigurimeve. Por pse është zgjedhur pikërisht Shqipëria?

Ky nuk është i vetmi aktivitet që “Vienna Insurance Group”  ndërmerr për të promovuar vendin tonë. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për dy muaj. Ndërsa për të gjithë ata që nuk kanë mundësi ta vizitojnë këtë ekspozitë artefaktet e rralla të 100 viteve të kaluara janë përmbledhur në një katalog./abcnews.al

selia-PD-1280x713.jpg
nev ila19:16 | 05/08/2019

 

Ndryshe nga sa kërkon presidenti  Ilir Meta, partia më e madhe opozitare nuk do të regjistrohet në zgjedhjet e 13 tetorit. Sakrificat presidenciale për të caktuar një datë të re në kulmin e krizës politike, nuk do të përdoren nga Partia Demokratike, e cila kërkon paraprakisht largimin e Kryeministrit Edi Rama.

Partia Demokratike nuk i përgjigjet thirrjes së Presidentit Meta për tu regjistruar në zgjedhjet e 13 tetorit. Ndryshe nga aleatët e saj, ajo nuk i drejtohet me kërkesë KQZ-së, edhe pse nënkryetari Edi Paloka shpjegon se 13 tetori është data kushtetuese dhe PD e njeh dekretin e Metës.

“Për ne dekreti i presidentit është i detyrueshëm për t’u zbatuar nga institucionet, pjesëmarrja apo jo e PD lidhet me rrethana te tjera. Për ne nuk është e rëndësishme data e zgjedhjeve, për ne të rëndësishme janë standardet”, tha Paloka.

Pikërisht tek standartet, vihet re diferenca tjetër e PD-së, si ndaj LSI-së, ashtu edhe ndaj Presidentit. Demokratët kanë kusht të panegociueshëm largimin e kryeministrit Edi Rama.

“Pozicioni i PD nuk ka ndryshuar ne asgjë, dhe as i opozitës ne përgjithësi. Sot kërkesa per largimin e Edi Ramës nuk është me vetëm e PD dhe e opozitës, janë mbi 85% e shqiptareve qe kërkojnë largimin e Ramës. Rama si kryeministër nuk mund te ulet ne tavoline me PD dhe me opozitën”, deklaroi Paloka.

Edhe pse vetë nuk do të marrë pjesë në zgjedhje, PD nuk i kursen akuzat ndaj shumicës së KQZ-së, të cilës i kërkon të organizojnë zgjedhjet në 13 tetor, ku do të marrin pjesë aleatët e saj.

“Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në bazë të kërkesës së disa partive për pjesëmarrje në zgjedhje kërkoi të zhvillonte mbledhjen e KQZ. Dhe cila ishte përgjigja e Denar Bibave? Përgjigja ishte ajo e Edi Rames, që ne jemi në plazh. Dmth jo vetëm nuk zbatohet ligji dhe kushtetuta, por sfidohet me arrogancë dhe cinizëm”, tha Paloka.

PD dogji mandatet në muajin shkurt dhe prej 6 muajsh është jashtë çdo institucioni duke vendosur kusht largimin e kryeministrit, si dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme nga një qeveri tranzitore./ABC News Albania 24/7

vasilika-hysi-1280x608.jpg
nev ila19:04 | 22/07/2019

Në studion e ABC News me gazetaren Mirela Milori, ka qenë e ftuar, Vasilika Hysi, deputete e Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë.

Deputetja Hysi ka shpjeguar se reforma në drejtësi, synon të jetë eficente, e pavarur për të gjithë, por sidomos për qytetarët, e cila do ti vendos të gjithë në të njëjtin stad.

E pyetur nga gazetarja Mirela Milori, se nëse produkti i dalë nga reforma në drejtësi, do të korrigjojë për mirë drejtësinë në vend, Hysi tha se, kjo reformë  është një reformë për qytetarët, e cila i jep fund pabarazisë.  Sipas Hysit problemi kryesor në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, është pandëshkueshmëria.

“Reforma në drejtësi nuk është thjesht Vettingu, ajo ka shumë aspekte të tjera që lidhen me çështjet e përditshme të qytetarëve, me drejtësinë e vonuar, që qytetarët e hasin në gjykatat e sotme. Në ditët e sotme kemi ende qytetarë që enden dyerve të gjykatave  prej 20 vitesh për të marrë të drejtën e tij, për çështje pronësie. Kemi patur debat t madh për çështjet që  kanë shkuar në gjykatën e Strasburgut. Një ndryshim shumë të rëndësishëm për këtë çështje  që kemi bërë në kuadër të reformës në drejtësi është ndryshimi i kodit të procedurës civile dhe përmirësimi i ligjit për avokaturën e shtetit, që për cdo zvarritje të proceseve gjyqësore qytetari ka të drejtë të mos shkojë në gjykatën e Strasburgut por të ketë mjete efektive të brendshme t’i realizojë në Shqipëri”, tha Hysi.

Më tej në bisedën e saj në studio me gazetaren Mirela Milori, Hysi ju përgjigj edhe pyetjes se, nëse do të mundet të blihet drejtësia me këtë reformë.

Jo nuk mendoj që do të blihet dot me reformën. Në këtë moment ne kemi një sistem të ri drejtësie që po ngrihet dhe një sistem tjetër që po funksionon, një pjesë që po jep shpirt dhe një pjesë tjetër që është i shëndetshëm. Ne duhet të informojmë më shumë për zbatimin  e reformës në drejtësi, çfarë po bëhet me institucionet e reja të reformës në drejtësi, cilat janë pengesat, barrierat dhe si mund të ecet me edukimin ligjor të qytetarëve”, tha Hysi duke shtuar se qytetarët përveç rrugës së gjykatave dhe prokurorisë, mund të zgjidhin çeshtjet edhe përmes ndërmjetësimit./abcnews.al

sejko-1-765x383.jpg
ad min15:45 | 08/05/2019

Banka e Shqipërisë vlerëson se viti 2018 shënoi progres për ekonominë dhe sistemin financiar shqiptar. Gjatë raportimit në parlament Guvernatori Gent Sejko tha se aktiviteti ekonomik si dhe punësimi e pagat erdhën në rritje.

2018-a për ekonominë dhe financat shqiptare ishte një vit progresi. Ky është konstatimi i Bankës së Shqipërisë në raportin vjetor për vitin që lamë pas, që u bë publik nga kreu i këtij institucioni Gent Sejko në parlament.

Gent Sejko Guvernator i Bankës së Shqipërisë: “Ritmi i rritjes ekonomike u përshpejtua në 4.1% gjatë vitit 2018. Ajo pasqyroi kontribute pozitive nga zgjerimi i konsumit familjar, investimeve të biznesit dhe eksporteve. Punësimi u rrit me 1.6%, ndërsa norma e papunësisë në fund të vitit u ul në nivelin 12.3%, nga 13.4% një vit më parë. Deficiti i llogarisë korrente zbriti në 6.7% të PBB-së gjatë vitit 2018, ndërsa treguesit e qëndrueshmërisë së borxhit të jashtëm u forcuan.”

Ndonëse treguesit kryesorë të sektorit bankar si ai i ai likuiditetit, përfitueshmërisë dhe kapitalizmit, performuan në nivele të kënaqshme për 2018, për guvernatorin Sejko kreditë e këqija vijojnë të përfaqësojë riskun kryesor të sektorit bankar./ABC News Albania 24/7

KOMBETARJA-GAVAZAJ-ABAZAJ-1280x720.jpg
ad min22:30 | 09/04/2019

Kandidati kryesor për stolin e kombëtares, Edoardo Reja, ka një karrierë të ngjashme me atë të Xhani De Biazit. Italiani me origjinë sllovene pati suksese me Napolin apo me Lacion.

Nëse Xhani De Biazi ka një të ngjashëm, është pikërisht ky. Edoardo Reja, shkurt Edi, kandidatura kryesore për stolin e kombëtares së Shqipërisë. Presidenti i Federatës, Armand Duka, njeriu që ka ekskluzivitetin e zgjedhjes, nuk ka vendosur ende, por karriera e një trajneri të tillë nuk mund të mos i bëjë përshtypje.

Edi Reja ka kaluar 25 etapa të trajningut, që nga viti 1979 deri në 2016, diçka që e afron me legjendën Oto Bariç, kroatin që ishte gjithashtu trajner i Shqipërisë. I vetmi minus për italianin me origjinë gjysmë sllovene është mosha, tashmë 73-vjeçare, dhe ndoshta kjo e ka bërë Dukën që të mendohet.

De Biazin e mori në moshën 55-vjeçare, një kufi që presidenti e ka cilësuar vazhdimisht si të domosdoshëm, sepse detyra e trajnerit të seleksionit kërkon shumë energji. Gjithsesi, flitet për një trajner që ka drejtuar Napolin, Lacion, Xhenoan, Atalantën, Torinon apo Bolonjën.

Edoardo Reja

Ashtu si De Biazi, Reja pati ciklet e veta të suksesit, duke nisur me Viçencën që e ngjiti në Serinë A. Lavdia më e madhe tek Napoli, të cilin e mori në 2005 në Serinë C, duke e ngjitur në Serinë B në 2006, e më pas në Serinë A, në 2007.

Jo vetëm kaq, por Napoli u kualifikua për në Kupën Intertoto dhe në Kupën UEFA, ku pati rast të vinte edhe në Shkodër, për duelin me Vllazninë, në Gusht të vitit 2008, fituar 3-0.

Reja u shkarkua në 2009, por tifozët napolitanë e vlerësojnë si një nga njerëzit më të dashur për ta, tekniku që afroi lojtarë si Laveci apo Hamshik. Në 2009-2010, ai ishte trajneri i Hajdukut të Splitit në Kroaci, ndërsa më pas u kthye në Itali, tek Lacio.

Në gati 2 vjet në stol, ai drejtoi kapitenin e kombëtares shqiptare, Lorik Canën, dhe Lacio u ngjit nga vendet e fundit, në pjesën e sipërme të tabelës. Reja u largua me dëshirën e tij nga Lacio, por u kthye sërish për disa muaj në 2014.

Detyra e tij e fundit si trajner ishte tek Atalanta në vitet 2015 e 2016, në të cilat e mbajti klubin në Serinë A./abcnews.al

dash.jpg
ent ela19:12 | 13/03/2019

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin mbi të drejtat e njeriut në botë. Në pjesën pëqr Shqiperinë, vihet në dukje së janë sporadike rastet kur zyrtarët që kryejnë abuzime ndiqen penalisht dhe dënohen.

Mosndëshkimi është një ndër problemet kryesore që rendit Departamenti Amerikan i Shtetit në raportin mbi të drejtat e njeriut në botë.

“Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kryenin abuzime ishte sporadik dhe jokonsistent”, vë në dukje ky raport.

Sipas tij, zyrtarët, politikanët, gjyqtarët dhe personat me interesa të fuqishme biznesi shpesh ishin në gjendje të shmangnin ndjekjen penale. Në përgjigje të kësaj,- vijon raporti- autoritetet kanë ndërmarrë një veting të monitoruar ndërkombëtarisht të gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe kanë skualifikuar një numër të konsiderueshëm zyrtarësh për pasuri të pashpjegueshme ose lidhje me krimin e organizuar.

Në raportin  Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet gjithashtu se korrupsioni vazhdoi të ishte një problem serioz në qendrat e paraburgimit.

“Edhe pse qeveria ka mekanizma për të hetuar dhe dënuar abuzimin dhe korrupsionin, korrupsioni në radhët e policisë mbeti problem”- vijon raporti i DASH.

Në raport vërehen gjithashtu edhe problemet në fushën e medias.

“Media e pavarur ishte aktive dhe shprehu një larmi pikëpamjesh, megjithëse pati përpjekje për të ushtruar presion politik dhe ekonomik të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë mbi median”, nënvizohet në raportin për lirimin e mediat te publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono