kryeprokurori

vlcsnap-error670-3-1280x720.jpg
ent ela14:38 | 27/02/2018

Këshilli i mandateve dhe rregullores dhe komisioni i ligjeve u mblodhën rreth votimit të nismës së opozitës mbi ndryshimet kushtetuese përsa i përket zgjedhjes së prokurorit të përgjithshëm. Amendamenti i opozitës prek dispozitën kalimtare dhe sipas demokratëve kërkon të përputhë procedurën e shpjeguar në Kushtetutë me atë të zbatuar për zgjedhjen e Prokurorit. Sipas mazhorancës, opozita kërkon bllokimin e reformës ndaj dhe rrëzoi propozimin e saj.

Këshilli i rregullores dhe mandateve dhe Komisioni i Ligjeve rrëzojnë nismën e opozitës për ndryshim kushtetues.

Nën drejtimin e kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi u mblodh instanca më e lartë parlamentare rreth propozimeve kushtetuese të demokratëve për procedurën e zgjedhjes së prokurorit të përgjithshëm. Atë të përkohshëm, tha Bylykbashi, por këtë rradhë të parashikuar në ligjin themeltar të shtetit, Kushtetutën.

Në emër të mazhorancës, relatori Alket Hyseni dha dy argumente kundër.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë prêt ende përfundimin e rivlerësimit kalimtar të prokurorëve në Republikën e Shqipërisë për të plotësuar 6 karrige në këtë institucion, në mënyrë që të mund të listojë më pas kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm, si parashikon Kushtetuta. Ngritja e këtij institucioni mbetet ende e paparashikueshme në kohë, pasi institucionet e vettingut nuk kanë dalë ende në rezultatet e para.

Raporti i  Këshillit të Legjislacionit dhe komisionit të Ligjeve për këto amendamente kushtetuese do të shqyrtohet në seancën plenare të 15 marsit.

/abcnews.al

Bucharest-protests-Feb-1-Romania-Insider-2-1280x960.jpg
ent ela10:11 | 23/02/2018

Me qindra rumunë kanë protestuar pavarësisht temperaturave të ulëta, pas vendimit të ministrit të brendshëm për të kërkuar dorëheqjen e prokurorit të përgjithshëm. Mbi këtë të fundit rëndojnë rreth 20 akuza.

Ministri rumun i drejtësisë Tudorel Toader propozoi shkarkimin nga puna të prokurorit të përgjithshëm, Codruta Kovesi, pasi prezantoi një raport rreth aktivitetit të drejtorisë kombëtare anti korrupsion e që përmbante 20 akuza. Ndër të tjera ministri kritikon prokurorin e përgjithshëm për sjelljen e tij autoritare dhe arrogante, si dhe përfshirjen në hetimet e prokurorëve të tjerë, dhe përparësitë që i jep disa cështjeve të caktuara. Të gjitha këto për të pasur një vëmendje mediatike. Presidenti i Republikës, Klaus Iohannis, i cili do të marrë dhe vendimin përfundimtar, bëri të ditur, sipas asaj që shkrujanë mediat rumune, se ka ende gjëra të paqarta për sa sa i përket kërkesës për shkarkimin e prokurorit të përgjithshëm. Lajmi përvec se ka shkaktuar reagime në Bruksel, ka bërë që me qindra persona të protestojnë në Bukuresht dhe në qytete të tjera të vendit pavarësisht temperaturave shumë të ulët. /abcnews.al

995CBE9C-ABFD-444C-8014-A83088F1636E_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s.jpg
us er09:31 | 26/12/2017

Kuvendi i Maqedonisë ka zgjedhur Lubomir Joveskin kryeprokuror të ri. Zgjedhja e tij ka kaluar me një votim të ngushtë, pasi shumica për tre orë nuk ka arritur të sigurojë 61 votat e nevojshme, aq edhe sa kanë votuar për propozimin e Qeverisë.

Opozita e drejtuar nga VMRO-ja nuk ka marrë pjesë në seancë, ndërsa nuk kanë marrë pjesë as deputetët e Lëvizjes Besa, partisë opozitare shqiptare.

Kryeprokurori i ri, Joveski thotë se do të angazhohet për rikthimin e dinjitetit të gjyqësorit në vend, apo ngritjen e profesionalizmit dhe largimin e ndikimeve politike. Institucioni i Prokurorisë Publike republikane ka rol të madh, si në caktimin e prokurorëve në të gjithë gjykatat themelore të vendit, por edhe vendos për çështje të rëndësishme në ndjekjen dhe procedimin e lëndëve të ndryshme penale.

Zgjedhje e kryeprokurorit pa praninë e opozitës, nga shumica parlamentare nuk është komentuar, por paraprakisht, kryeministri Zoran Zaev tha se VMRO-DPMNE-ja duhet të jetë pjesë e reformave, pasi vetëm në këtë mënyrë sipas tij, vendin mund të ecë në rrugën e integrimit euroatlantik.

Zaev në veçanti tha se pret mbështetjen e opozitës kur në rend ditë do të jenë ligjet që kërkojnë dy të tretat e votave.

“Kuvendi ka shumë çështje serioze për të vendosur, një pjesë e rëndësishme ka të bëjë me procesin e reformave. Përveç Prokurorit Publik, kemi edhe shumë punë të tjera, nga mesi i janarit dhe muaji shkurt në procedurë do të jenë ligjet që kërkojnë mbështetjen e dy të tretave si për gjyqësorin, për punët e brendshme, Ligjin për mediat, ndryshimet në ligjin për administratë publike. Unë jam i bindur se opozita duhet të jetë pjesë përbërëse e gjithë asaj që quhet proces i reformave, por edhe perspektivë më të mirë për Maqedoninë. Atje ku do të arrin të merremi vesh unë pres edhe mbështetjen e tyre, e atje ku nuk do të kemi marrëveshje, pres të jenë kundërshtar dhe kritik, por e gjithë kjo të jetë në mënyrë konstruktive”, tha Zaev.

Bashkimi Demokratik për Integrim nga prokurori i ri pret që të merret seriozisht edhe me proceset që vlerësohet se janë të montuara e që kanë të bëjnë me shqiptarët.

“Presim nga Joveski që me guxim t’i adresojë të gjitha rastet jashtëzakonisht të ndjeshme për shoqërinë tonë, të politizuara dhe të kontestuara në publik në veçanti për opinionin publik shqiptarë, siç janë rastet, ‘Sopoti’, ‘Monstra’, protestat e qytetarëve për rastin ‘Monstra’, ‘Lagja e Trimave’, protestat për rastin ‘Gjorqe Petrov’, si dhe shumë raste të tjera të cilat kontestohen nga ana e qytetarëve dhe nuk e kanë besimin ndaj përfundimit procedural të tyre”, ka deklaruar deputeti i BDI-së, Artan Grubi.

Lubomir Joveski në postin e Prokurorit Publik të Republikës vjen në vendin e Marko Zvërlevski, i cili nga detyra ishte shkarkuar më 17 gusht muaj, pas kritikave të shumta për punën e tij dhe lidhjet me pushtetin e kaluar. Për Zvërlevskin ishin publikuar edhe biseda telefonike nga afera e përgjimeve, se si kurdiste apo ndikonte në procese të ndryshme gjyqësore.

Për shkak të mosbesimit në Prokurorinë republikane ishte themeluar një Prokurori Speciale, e cila deri më tani ka udhëhequr të gjitha lëndët që kishin të bëjnë me aferën e përgjimeve./Radio Evropa e Lirë

vlcsnap-error123-1280x720.jpg
us er11:59 | 20/12/2017

Partia Socialiste ka depozituar zyrtarisht në Kuvend kërkesën për marrjen e masës disiplinore me përjashtim për 10 ditë nga jeta parlamentare, të një grupi prej 7 deputetësh të opozitës, si nga Partia Demokratike ashtu edhe nga Lëvizjes Socialiste për Integrim, për shkak të sjelljes së tyre gjatë seancës së fundit plenare ku u zgjodh kryeprokurorja e përkohshme. PS kërkon që kjo masë të merret ndaj deputetëve Flamur Noka, Fatbardh Spahia, Endri Hasa, Ervin Salianji, Monika Kryemadhi, Kejdi Mehmetaj dhe Endrit Braimllari. Sipas rregullores së Kuvendit, Byroja duhet të mblidhet brenda 48 orëve pas depozitimit të kërkesës, për ta shqyrtuar atë./abcnews.al

vlcsnap-error561-1280x720.jpg
us er15:46 | 18/12/2017

Pas betimit në Kuvend, Arta Marku do të ulet në poltronin e Prokurorit të Përgjithshëm, por perkohesisht deri ne zgjedhjen e kryeprokurorit nga keshilli i Larte i Prokurorise. Po cilat do të jenë kompetencat e saj?

 

 Prokurori i Përgjithshëm i Përkohshëm ka të gjitha kompetencat ligjore të Prokurorit të Përgjithshëm. Këto kompetenca, të cilat tashmë do të ushtrohen nga prokurorja Arta Marku, parashikohen në nenin 148/b të Kushtetutës dhe në nenin 38 të ligjit “për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”.

Kompetenca e parë është përfaqësimi i akuzës në Gjykatën e Lartë dhe çështjeve në Gjykatën Kushtetuese, me përjashtim të rastit kur përfaqësimi bëhet nga Prokuroria e Posaçme. Në vijim, Prokurori i Përgjithshëm nxjerr udhëzime me shkrim për prokurorët dhe siguron mbarëvajtjen e punës në administratën e prokurorisë, përvec administratës së Prokurorisë së Posaccme. Ai propozon dhe administron buxhetin e prokurorisë dhe raporton në Kuvend për çështjen e kriminalitetit.

Në pikën “e” të ligjit përaktohet si kompetencë e Prokurorit të Përgjithshëm përcaktimi i strukturës së përgjithshme dhe rregullores standard për funksionimin e prokurorive si dhe miratimi i organikës në Prokurorinë e Përgjithshme.

Kreu i Prokurorisë së Përgjithshme, drejton, bashkërendon dhe mbikëqyr veprimtarinë e Policisë Gjyqësore si edhe kërkon fillimin e hetimeve për shkelje disiplinore dhe ankesa ndaj oficerëve të Policisë Gjyqësore. Ndër të tjera, kryeprokurorja Marku do të administrojë sistemin e përgjimeve si edhe mund t’i kërkojë Inspektorit të Lartë të Drejtësisë të kryejë inspektime tematike ose hetime për shkeljet individuale.

 

 

 

 

 

vlcsnap-error373-1-1280x720.jpg
us er13:41 | 18/12/2017

Për kreun e ligjvënësve socialistë Taulant Balla procesi i zgjedhjes së kryeprokurorit të ri të përkohshëm ishte në respektim të frymës së ligjit.

‘Si të mësuar me vjedhje, Monika vodhi disa karta deputetësh socialist. Është ves i keq nuk ua heqim dot, nuk drejtohen ata, e kanë këtë pjesë me fut duart në xhepa. Karta elektronike është tërësisht e bazuar në rregulloren e Kuvendit. Në ato kushte kur salla ishte e mbuluar me tym mund të ketë gabuar. E rëndësishme është që Shqipëria sot ka një kryeprokuror të përkohshëm. Ky është një vendim i Kuvendit,  dhe ka vlefshmëri të plotë juridike”- u shpreh Balla./abcnews.al

vlcsnap-error621-1280x720.jpg
us er12:12 | 18/12/2017

Votimin e Arta Markut si kryeprokurore e përkohshme e vendit kreu demokrat Lulzim Basha e quajti puç kushtetues të mazhorancës.

“Sot Parlamenti ka konsumuar një puç kushtetues; dhunimin e Kushtetutës për të mbrojtur Saimir Tahirin, Vangjush Dakon, Qazim Sejdinin”-tha Basha pas votimit të Arta Markut.

Basha tha se Partia Demokratike do të jetë në krye të protestave kundër autokracisë kriminale.

“Sot i kemi treguar mbarë vendit se ne nuk jemi e nuk do të bëhemi kurrë fasadë e autokracisë kriminale. Opozita do të vazhdojë këtë rrugë në krye të qytetarëve për protestat”, vijoi Basha.

Nga ana tjetër ish kryeministri dhe deputeti demokrat Sali Berisha foli për djegie mandatesh të opozitës.

“Sot në Parlament Edi Rama organizoi një pritë cubash ndaj meje. Kërkova fjalën për procedurë, kryetari i parlamentit më kërkoi që të flisja pas parafolësit dhe kështu u veprua. Përballë kësaj, nuk ka rrugë tjetër përveçse një djegie solemne të mandateve, sepse nuk ka ndodhur kurrë që deputetit t’i organizohet pritë në Parlament”, u shpreh Berisha./abcnews.al

vlcsnap-error117-1280x720.jpg
us er11:40 | 18/12/2017

Kryetari i Komsionit të Ligjeve Ulsi Manja në një deklaratë për mediat jashte sallës së seancës plenare ka deklaruar se mazhoranca ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm të Përkohshëm.

“Një seancë sa për të qeshur dhe qarë, do të duhe ttë ihste një seancë normale dhe serioze, që do duhet t’i japë një shtytje përpara reformës në drejtësi ëpr një vend si Shqipëria. Mirë ne po si ka mundësi që SHBA dhe BE që kanë qenë bahskëautorë të reformës në drejtësi janë në një mendje me ne, këtë përgjigje duhet ta japë opozita e vendit tim. Është hera e parë që kjo opozitë dhe Sali Berisha nuk kanë mundësi të zgjedhin prokurorin e përgjithshëm dhe të përkohshëm”- deklaroi Manja./abcnews.al

basha1-933x445.jpg
us er10:34 | 18/12/2017

Kryetari Partisë Demokratike Lulzim Basha e ka cilësuar si një ndër ditët më dramatike për demokracinë. Nga foltorja e kuvendit Basha ka paralajmëruar mazhorancën që të tërhiqet nga vendimi për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm përndryshe do të përballen me pasojat.

“Sot është një nga ditët më të rënda për demokracinë, më të vështira për qytetarët që duan një vend demokratik ku respektohet ligji dhe Kushtetuta. Sot në dhunim flagrant të kushtetutës, shumica parlamentare kërkon të marrë një pushtet që nuk i takon. Është një seancë antikushtetuese, sot në mënyrë tinzare po bëheni gati për një grusht shteti”, tha Basha.

Mazhoranca rrëzoi në Parlament kërkesën e opozitës për të hequr nga rendi i ditës zgjedhjen e kryeprokurorit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono