kryeministrja daneze

KRYEMINISTRJA-DANEZE-TRUMP.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:55 | 21/08/2019

Çështja e Groenlandës tashmë ndërhyn dhe në marrëdhëniet diplomatike mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Danimarkës. Presidenti amerikan Tramp anuloi takimin e parashikuar prej dy javësh me kryeministren daneze, pasi kjo e fundit nuk pranon të flasë për shitjen e ishullit.

Presidenti amerikan Donald Tramp vendosi të shtyjë në një datë të pacaktuartakimin e programuar me kryeministren daneze Mete Frederiksen pasi kjo e fundit e cilësoi absurd propozimin e kreut  të shtëpisë së bardhë për  të blerë Groenlandën. Tramp e mori këtë ide nga një bashkëpunëtor i tij, i cili i tha se si Danimarka e ka të vështirë të financojë me 457 milion euro në vit, ishullin. Nga këtu lindi ideja për t’i sugjeruar Kopenhagenit blerjen e tij.

Që nga atëherë Presidenti Amerikan nisi të fliste për perspektivën e blerjes së Groenlandës, në shumë raste. Disa nga këshilltarët e tij janë dakord me të duke theksuar avantazhet ekonomike të një blerje të tillë, duke përbërë një trashëgimi të ngjashme me blerjen e Alaskës nga Rusia në vitin 1867.

Me anë të një mesazhi në Tuiter Tramo shkruan se Danimarka është një vend shumë i veçantë por pas deklaratave të kryeministres daneze, e cila nuk ka asnjë interes për të diskutuar për blerjen e Groenlandës, ai ka vendosur të shtyjë takimin në një datë tjetër.

“Duke u treguar kaq e drejtpërdrejtë, kryeministrja kurseu shumë shpenzime dhe impenjim si nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ashtu dhe nga Danimarka. E falenderoj dhe mezi pres takimin tonë në të arhmen,” përfundon Tramp.

Ndërkohë gjatë takimit të tij në Shtëpinë e Bardhë me presidentin rumun Johanis, Tramp u shpreh se hebrenjtë që votojnë për demokratët kanë një mungesë totale të njohurive dhe besnikërisë. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono