kryeministria

Mbledhje-Qeverie-1280x854.jpg
nev ila18:16 | 24/12/2019

Gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë u morën disa vendime të rëndësishme sic ishte ajo e Buxhetit të Shtetit dhe shpërndarjen e pensioneve.

Po në këtë mbledhje me vendim të këshillit të ministrave është njoftuar se data 3 janar 2020 (e premte) do të jetë ditë pushimi zyrtar për të gjithë institucionet e administratës shtetërore në vend.

Kjo datë sipas kryeministrisë do të zëvendësohet me një nga ditët e pushimit brenda muajit janar.

Vendimi i Këshillit të Ministrave:

 

V E N D I M

PËR

CAKTIMIN E DITËS SË PREMTE, DATË 3.1.2020, DITË PUSHIMI

Në mbështetje të neneve 95, pika 2, dhe 100, të Kushtetutës, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

  1. Caktimin e ditës së premte, datë 3.1.2020, ditë pushimi për punonjësit e administratës shtetërore.
  2. Dita e punës e datës 3.1.2020 do të zëvendësohet në një nga ditët e pushimit brenda muajit janar.
  3. Ngarkohen institucionet e administratës shtetërore për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA 

/abcnews.al

te-rinjte.jpg
ger ta14:50 | 19/12/2019

Studentë të departamentit të gazetarisë por edhe të rinj të organizatës “Rezistenca Rinore” protestuan përpara kryeministrisë duke kundërshtuar paketën antishpifje të miratuar nga qeveria. Sipas të rinjve Edi Rama është ideator i ligjit dhe për këtë arsye u injoruan të gjithë thirrjet e ndërkombëtarëve për t’u tërhequr nga drafti që censuron të vërtetën.

Paketa antishpifje e miratuar nga maxhoranca në Kuvend krahas kundërtshtive të organizatave të ndërkombëtare dhe komunitetit të gazetarëve është shoqëruar me protesta edhe nga të rinjtë dhe studentë të degës së gazetarisë. Të rinj të organizatës rezistenca rinore protestuan paraditen e të enjtes përpara kryeministrisë kundër paketës ligjore të miratuar nga shumica në Parlament. Me gojë të kyçur me mbishkrimet “Gjobë” dhe ekrane të thyera si për të treguar goditjen që do të marrë liria e shprehjes pas miratimit të ligjeve, të rinjtë kërkuan nga qeveria anulimin e ligjit.

Me thirrjet “jo censurës dhe anulo ligjet”, të rinjtë i kërkuan për më shumë se 60 minuta kryeministrit Rama të heqë dorë nga idea e tij për të vënë nën kontroll çdo burim informacioni.

Në përfundim të protestës së tyre, për të ironizuar etiketimet e kreut të qeverisë për mediat, të rinjë e lëvizjes rinore kanë hedhur në kazanet e mbeturinave televizorët e thyer./abcnews.al

 

kryeministria.jpg
nev ila15:45 | 17/12/2019

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj tha sot se Kosova nuk është e ftuar për takimin e radhës të Mini-Shengenit Ballkanik.

“Unë nuk marr pjesë në takimin e Mini-Shengen. Nuk kemi marrë ftesë”, iu përgjigj ai gazetarëve.

Por kryeministria i është përgjigjur deklaratës së bërë nga Haradinaj, sipas së cilit Kosova nuk është ftuar në tryezën e MiniShengenit.

“Nisur nga një deklaratë e bërë nga kryeministri i dorëhequr i Kosovës sqarojmë se duke pasur parasysh formatin e takimeve rajonale si edhe faktin që në Kosovë ende nuk është formuar qeveria e re, Kosova është ftuar në nivelin më të lartë njësoj si në takimin e Ohrit, përmes ftesës drejtuar Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi”, thote Zyra e Shtypit e Kryeministrit./abcnews.al

 

kryesia-e-kuvvendit-1280x630.jpg
nev ila19:57 | 29/11/2019

Tërmetit nuk i kanë shpëtuar as godinat qeveritare, të ndërtuara përafërsisht në 1940-ën nga italianët, ato nuk janë dëmtuar në strukturë por kanë plasaritje e çarje dhe rënie të suvatimeve në tavane dhe mure anësore.

E tillë është edhe Kryeministria apo Kryesia e Kuvendit.

Aktualisht brenda kryeministrisë ka staf që është duke punuar. Janë aty për të ndihmuar mbledhjet e qeverisë apo edhe aksionin kombëtar, në këtë situatë të jashtëzakonshme.

Ndërkohë që dëmtime të brendshme në tavane dhe mure të brendshme, ka edhe Kryesia e Kuvendit.

A është në dijeni Kryesia për dëmtimet, këtë ende nuk e dimë. Ajo që nuk dihet tjetër është fakti nëse do të paraqiten në punë apo jo deputetët ditën e hënë.

Gjithsesi në këtë institucion, për shkak të festave zyrtare, dhe katër ditëve pushim, nuk ka punonjës duke rrezikuar./abcnews.al

edi-rama123-2.jpg
ad min17:57 | 02/10/2019

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar programin e asistencës antiburokratike për çdo sipërmarrës vendas e të huaj, startuar nga Platforma e Bashkëqeverisjes Shqiperiaqeduam.al.

Administrata nuk duhet t’i trembet vetëm qytetarëve por edhe sipërmarrësve. Mesazhin ua përcjell vetë kryeministri Edi Rama.

“Çdo shkrese që biznesi adreson në institucionet përkatëse duhet të skanohet në Protokoll dhe menjëherë të hidhet në platformën e bashkëqeverisjes, duke u dixhitalizuar dhe duke hyrë në një h eta transparence që e pamundëson administratën poshtë që ta marrë shkresën h eta fusin në sirtar dhe të fillojë atë lojën skandaloze me kohën dhe të ngrejë atë pritën që jep mesazhin se duhet të kalosh nga unë që “ta bisedojmë atë punë dhe të shohim si do të shkojë”.

Ky është shërbimi më i ri që ofron platforma e bashkëqeverisjes, dedikuar problemeve që ndesh biznesi.

“Skanimi është detyra juaj e parë. Çdo mëngjes ju do ta filloni punën tek Protokolli dhe çdo pasdite, para se të ikni nga puna, ju duhet të kaloni nga Protokolli për të garantuar  që nuk ka asgjë që ka mbetur atje në copën e letrës dhe nuk ka kaluar në ekranin digjital nga ku monitorohet nga shumë njerëz dhe nuk ka mundësi që të mbetet peng i monopolit të kohës”.

Monopolin e kohës sot e merr një zyrtaruc, tha kryeministri, që përshkroi dhe rrugën e sorollatjes së letrës që pret të marrë sipërmarrësi.

“E mban letrën në sirtar dhe ministri nuk e merr vesh fare që ka ardhur letra. Deri dje ishte legjendë që biznesi paguante për ta nxjerrë letrën nga bodrumi ku është Protokolli. Për ta çuar në katin e parë, kishte tarifë për katin e parë, kishte tarifë për katin e dytë, kishte tarifë për paradhomën e ministrit. Sot nuk është kështu, sepse i kemi kushtuar shumë vëmendje, por ama sot është koha që vonesat të eliminohen”.

10-ditëshi është shumë për biznesin, por kalimi i 10-ditëshit është në radhë të parë përgjegjësia e secilit prej koordinatorëve i paralajmëroi kreu i qeverisë.

“Dhe në rast se do verifikohet që 10-ditëshi ka kaluar dhe koordinatori nuk ka raportuar më parë për këtë gjë, kjo është direkt përgjegjësi individuale e patransmetueshme dhe e padelegueshme dhe e pashfajësueshme”. 

I gjithë rrjeti do të monitorohet njësoj si rrjeti i dedikuar për qytetarët nga Kryeministria, nga koordinatorët të dedikuar për biznesin në Kryeministri dhe që në nivelin e kujdesit të drejtpërdrejtë dhe të mbikëqyrjes së  qeverisë është ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes që është përgjegjësi kryesor për gjithë procesin. /ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-3.jpg
nev ila22:09 | 08/07/2019

22:09 –Protesta e 10-të kombëtare e opozitës përfundoi pas 2 orëve. Tubimi i sotëm përpara Kryeministrisë nuk u shoqërua me asnjë incident. Gjithashtu edhe pas zhvendosjes përpara parlamentit edhe pse qëndruan pak minuta, protesta ishte paqësore. Mbylljen e këtij tubimi kombëtar e bëri kryedemokrati Basha siç është bërë zakon me një fjalim.

22:02 – Pas tërheqjes në selinë blu, kryedemokrati Basha mban sërish një fjalim përpara mbëstetësve të tij.

“Falë sakrificës tuaj për liri dhe demokraci sot shumica absolute e shqiptarëve kanë përqafuar thirrjen tuaj Rama ik. e kanë refuzuar në mënyrën më bindëse më masive, më qytetarë dhe ditën më të zezë të qyqarit hajdut kur pa kundërshtarë përpara nisi të vjedhë votat e tij. Edi Rama e ka marrë vulën e largimit. Edhe njëherë dua t’ju falënderoj, njerëz të sakrificës, njerëz të betejës, burra dhe gra, të rinj dhe të reja, që sëbashku e vazhduam dhe e vazhdojmë këtë betejë por sot të bindur se jemi në krye të një shumice absolute të votës më të pastër të 30 Qershorit, 85% e shqiptarëve që folën me heshtje, folën me tallje, folën me brohorima, Rama ik.

Dua ta dijë mirë sot dhe në ditët në vijim PD opozita e bashkuar e kanë dëgjuar klithmën tuaj për ndryshim. Ndryshimi është tani, qëllimi ynë kryesor, përparësia jonë absolute, prioriteti ynë i parë karshi çdo shqiptari edhe socialisti të ndershëm. Ditët dhe javët në vijim do jenë ditë dhe javë aksioni të ngjeshur politik për t’i dhënë formë, për t’i dhënë thelb dhe besueshmëri ndryshimit të vërtetë për çdo shqiptar. Nuk do jetë çështje fjalësh, por veprash dhe garancish. Edi Rama do të largohet, por është detyra jonë të mos mjaftohemi me rotacionin politik që po vjen, por t’i japim shqiptarëve fundin e tranzicioni, fillimin e Shqipërisë evropiane.

 Ky është zotimi ynë para jush, para flamurit kuqezi dhe para Zotit. Le ta kthejmë këtë mazhorancë absolute të refuzimit të regjimit kriminal, le ta kthejmë mazhorancën absolute “Rama ik” në mazhorancën e ndryshimit të madh për çdo shqiptar. Le të vazhdojmë deri në kilometrin e fundit të binishit, betejë që sëbashku e nisëm në ditët më të errëta për këtë vend, të bindur se drita e lirisë dhe demokracisë do të burojë bujarisht nga i madh zot për çdo shqiptar dhe çdo shqiptare e ndershme”, tha Basha.

21:50- Protestuesit drejtohen drejt selisë blu, ku kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, do të mbajë dhe fjalën përmbyllëse.

21:30 – Protestuesit marshojnë drejt parlamentit.

20:03 – Pasi iu bashkua protestës, Lulzim Basha mban fjalim: Një javë më parë me 30 Qershor ne refuzuam të keqen izoluam krimin, ndëshkuam korrupsioni, 30 Qershori është një referendum kundër të keqes, Rama ik! 30 Qershori hyri në histori si dita kombëtare e kurajës, ku shqiptarët treguan se ata kanë forcën të ndahen na e keqja. 30 qershori ishte dita e popullit, ku shqiptarët treguan se janë kundër regjimit kriminal të Edi Ramës. 85% e shqiptarëve e refuzuan regjimin e tij, refuzuan krimin e korrupsionin, refuzuan varfërinë dhe mungesën e shpresës. Rama ik! Nga ky shesh dua t’i drejtohem socialisteve të ndershëm në Shqipëri, ju nuk jeni hajna, nuk jeni kriminelë. Mos e lini partinë tuaj në duart e krimit. Është përgjegjësia juaj ndaj vetes dhe ndaj Shqipërisë, braktiseni Edi Ramën, izolojeni Edi Ramën. Shpëtoni partinë tuaj të marrë peng nga banditët e rrugës. Sot jemi më shumë se kurrë në këtë shesh, por më pak se kurrë në Shqipëria. Shqipëria po shkretohet, shqiptarët po largohen nga varfëria dhe pamundësia. Po ikën elita, të rinjtë, e ardhmja e vendit. Jo ndryshim fasadë, por një ndryshim që do t’u japë fund krizave dhe truamave të tranzicionit. Një ndryshim që do të na fusë në rrugën e sigurt drejt Bashkimit Evropian dhe vlerave perëndimore. Kriza duhet të zgjidhet dhe do të zgjidhet me parime, dhe jo me pazare. Kjo krizë do të zgjidhet duke i dhënë fund pandëshkueshmërisë. Ata që e kanë sjellë vendin në këtë vend, ata që sollën krimin në politikë, ata që u korruptuan, nuk do të dalin nga kriza si shpëtimtarë, por si përgjegjës. Vetëm kjo e shpëton të ardhmen evropiane të Shqipërisë: Nxjerrja e politikanëve të lidhur me krimin para drejtësisë së pavarur. Vetëm drejtësia përmes ligjit. Dua ta deklaroj para gjithë botës: Derisa të dalin para drejtësisë, ata që vodhën votat e shqiptarëve, bashkë me krimin, nuk do të ketë zgjidhje politike. Ne do të bëjmë çdo përpjekje Do të përdorim çdo mjet për t’i nxjerrë ata para drejtësisë. Bashkë me ta, do të largojmë Edi Ramën nga pushteti. Njeriun që e solli krimin në politikë, njeriu që ia la shtetin në dorë krimit.

Përgatituni për ditën e gjykimit! Drejtësia ka vonuar, por drejtësia nuk do të mungojë. Ne do t’ju shtypim pa mëshirë! Do ta pastrojmë Shqipërinë nga fara juaj shkatërrimtare! Me fundin e këtij regjimi kriminal, ne do t’i japim fund politikës së të fortëve. Fund të fortëve të rrugës! Fund të fortëve të politikës! Fund të fortëve të medias! Fund të fortëve të biznesit! Për të patur një qeveri të popullit duhet, në radhë të parë një reformë zgjedhore dhe reformë e partive. Kjo do të jetë sfida e parë pas largimit të Edi Ramës nga pushteti. Do të jetë sfidë e vështirë, por ne do ta realizojmë. Qeveria që do të dalë nga zgjedhjet e lira, do të hapë menjëherë negociatat me BE-në, do ta fusë vendin në rrugën e përparimit dhe zhvillimit”, u shpreh Basha.

20:57 – Ish-kryetari i Partisë Demokratike dhe ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, i bashkohet protestës së opozitës.

20:47 – Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, del nga selia blu dhe sëbashku me mbështetësit që e prisnin aty i drejtohet bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.

20:10 – Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, opozita e bashkuar ka vendosur të vazhdojë me protestat e saj kundër qeverisë.

Kjo është protesta e parë pas zgjedhjeve të 30 qershorit dhe e 10-ta që Partia Demokratike dhe opozita e bashkuar vendosën ta mbajnë përpara kryeministrisë duke filluar nga ora 20:00 e ditës së hënë. Kohëzgjatja e protestës së opozitës nuk është bërë ende e ditur./abcnews.al

basha-6-1280x755.jpg
ent ela21:14 | 21/06/2019

“E shoh këtë shesh si kurrë më parë nga Nënë Tereza te Skënderbeu, me pasardhësit e dy heronjve tanë: Rama ik”. Me këto fjalë e nisi fjalimin  tij para protestuesve të opozitës kreu demokrat Lulzim Basha.

“Një ditë e natë si kjo do mbahet mend në historinë tonë, bashkë kemi protestuar me dhjetra herë e qindra kundër padrejtësisë, krimit drogës, shkatërrimit të vlerave tona familjare, kombëtare, europiane. Shpesh na kanë përbuzur e mosbesuar. Sonte kjo merr fund njëherë  e mirë: Rama ik.

Del sot nga kraharori i çdo shqiptari si thirrja e kushtrimi i parë si hapja e derës që e ka mbyllur arkitekti i Shqipërisë, mafies, krimit, drogës, varfërisë, papunësisë. Ai ka një emër, është hajduti më i madh që ka njohur Shqipëria është njeriu që për pushtet e tij sakrifikoi të ardhmen tuaj e fëmijëve tuaj.

Por ora e të vërtetës erdhi. 6 vite me radhë qëndruam, qëndruat dhe ja më në fund e gjithë bota pa fytyrën e vërtetë të Edi Ramës që ka shkrirë në një shtetin, qeverinë, adimnistratën që e ka kthyer Shqipërinë në pronë parave të krimit, të drogës, mbajtjen me dhunë të pushtetit që nuk do ta pranojë kurrë: Rama ik

Rruga jonë është rruga drejtë Shqipërisë si gjithë Evropa.

Pupacëve të krimit në parlamentin e krimit u them sot se sa here ngrini kartonin në emër të krimit do bëhrni përgjegjëes moralisht, politikisht dhe ligjërisht

Ndizini dritat e shpresës për këtë bashkim të jashtëzakonshëm ta shohë gjithë bota: Rama ik

Ky oqean shprese e bashkim i jashtëzaknshëm është frika e Edi Ramës dhe shpresa e besimi i çdo shqiptari të ndershëm drejt ndryshimit që po vjen: E duam Shqipërinë si gjithë Evropa.

Zotohem para kombit, Evropës e Perëndimit se kjo betejë nuk do mbarojë me largimin e Ramës, po vetëm kur të kemi vendosur kushte për Shqipërinë si gjithë Evropa.

Nuk ka paqe pa drejtësi, nuk ka zgjedhje pa drejtësi, nuk ka marrëveshje pa drejtësi, nuk ka paqe pa u ndëshkuar kriminelët e pa u vendosur drejtësia.

Ndryshimi nuk do jetë i thellë nëse nuk i japim fund Edi Ramës.

/abcnews.al

basha.jpg
ad min22:14 | 02/06/2019

Rreth 3 orë zgjati protesta e opozitës këtë të diel. Ajo nisi rreth orës 19:00 ashtu siç ishte parashikuar ndërsa 30 minuta më vonë, protestuesve përpara Kryeministrisë iu bashkua edhe kreu i demokratëve Lulzim Basha. Përgjithësisht aty nuk u prodhuan incidente, përveç një momenti kur drejt hyrjes së godinës u lëshuan kapsolla.

Më pas protesta u zhvendos tek Kuvendi ku u pasua edhe me tensione mes protestuesve dhe policisë. Tubuesit hodhën fishekzjarre, kapsolla dhe tymuese në drejtim të forcave të rendit. Gjithashtu thyen traun hyrës dhe shembën kordonet metalike. Policia reagoi me ujë dhe gaz lotsjellës.

22:10 – Lulzim Basha: Qindra mijë prej jush sollët me vete energjinë, vendosmërinë shpresën dhe besimin tek e e nesërmja e re që po vjen. Mesazhi i parë i qartë dhe i prerë është se Edi Rama dhe banda e tij ta harrojnë se do ta mbajnë pushtetin e marrë me dhunë duke dhunuar qytetarët.

Edi Rama dhe banda e tij ta harrojnë, shqiptarët nuk do të pranojnë dhe nuk do të lejojnë mbajtjen e pushtetit me dhunë. Gjatë protestës tonë bëmë gjithçka siç kemi bërë gjithmonë që asnjë efektiv policie, e kam fjalën për ta që ju qan zemra si shumica e shqiptarëve që nuk duan më të jenë të çnderuar pasi Rama e ka vënë

Pavarësisht prej përpjekjeve tona përgjigja brutale e kupolës që nuk ka asgjë të përbashkët me policinë, me ligjin ishte dhunë disproporcionale si rezultat i së cilës janë plagosur disa protestues me fraktura në kokë dhe plagë të thella në këmbë. I the sot Edi Ramës dhe sejmenit të tij zuzar dhe sadist Sandër Lleshaj se do mbani përgjegjësi para ligjit. Përpjekja jua tinëzare për t’i faturuar dhunë një proteste kundër dhunës do të marrë përgjigjen e merituar.

21:42 – Ministri Lleshaj në Twitter: Ka mbërritur në 7 numri i policëve të plagosur nga sulmi i militantëve të Lulzim Bashës. Për këtë do të ketë përgjegjësi përpara ligjit.

21:26 – Policia fillimisht hedh ujë në drejtim të protestuesve. Më pas përdoret gaz lotsjellës. Protestuesit shpërndahen nga zona përpara parlamentit.

21:26 – Policia, thirrje në megafon drejtuar protestuesve dhe organizatorëve të protestës:

Të nderuar qytetarë, ruani qetësinë, ruani gjakftohtësinë. Mos hidhni lëndë piroteknike, fishekzjarre, kapsolla, tymuese dhe sende të fortë në drejtim të punonjësve të Policisë. Hedhja e kapsollave, sendeve te forta  dhe lëndëve piroteknike po  rrezikon jetën e punonjësve të Policisë. Të nderuar organizatorë të tubimit:

I nderuar zoti  Lulzim Basha dhe z. Gazmend Bardhi merrni masa të menjëhershme që protestuesit të ndërpresin veprimet e dhunshme. Po dëmtoni e rrezikoni jetën e punonjësve të policisë. Si organizatorë të protestës, jeni përgjegjës përballë ligjit për mbarëvajtjen paqësore të tubimit, ndaj menjëherë merrni masa që protestuesit të ndalojnë hedhjen e kapsollave dhe lëndëve piroteknike, sendeve te forta në drejtim të Policisë.

21:06 – Një person i lënduar shoqërohet nga protestuesit për të marrë ndihmën e parë. Dyshohet se u godit nga mjete piroteknike.

20:49 – Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj reagon në Twitter: Një oficer policie është dëmtuar nga mjetet e ndaluara shpërthyese që hodhën protestuesit. Drejtuesit e protestave duket se kanë financa të mëdha për të blerë mjete shpërthyese të ndaluara, por edhe vullnet të plotë për të goditur forcat e rendit. I bëj thirrje Lulzim Bashës që të ndalojë sulmin ndaj forcave të Policisë së Shtetit!

20:47 – Presidenti i Republikës, Ilir Meta bën thirrje për vetëpërmbajtje, shmangien e incidenteve dhe provokimeve.

20:40 – Protestuesit mbërrijnë përpara Kuvendit dhe hedhin në drejtim të saj flakadanë, tymuese, kapsolla dhe fishekzjarre. Policia bën thirrje për qetësi.

20:24 – Basha u bën thirrje protestuesve të marshojnë drejt Kuvendit.

“Të gjithë bashkë drejt parlamentit për ta bërë të qartë se beteja jonë do vazhdojë deri në fitore”, tha Basha.

20:10 – Disa protestues heqin kordonin metalik që rrethon pjesë përara kryeministrisë. Basha bën thirrje që të mos preken policët.

Vëllezër dhe motra, mos lëndoni oficerët e policisë, mos prekni asnjë oficer policie, sepse hiq 2-3 servilë të inkriminuar, mendjet e tyre mendojnë, ata nuk flasin, por shpirti i tyre këndon ‘Rama ik’, tha ai.

20:00 – Protestuesit ndezin tymuese dhe hedhin kapsollash drejt Kryeministrisë ndërkohë që Basha mban fjalimin e tij.

19:47 – Kryedemokrati Basha mban fjalim.

Jeni mbledhur dhe keni derdhur në këtë shesh këtë energji, këtë vendosmëri. Dua t’ju shpreh sot mirënjohjen time, por në fakt kam nderin dhe privilegjin tju shpreh mirënjohjen në emër të çdo vogëlushi shqiptar, në emër të gjithë fëmijëve shqiptarë, në emër të gjithë shqiptarëve për këtë asamble të paparë dhe të dëgjuar të lirisë dhe demokracisë. Të mbledhur kaq të vendosur e të qartë në kushtrimin tuaj që sonte u shkund por ta dëgjuar e gjithë bota: Rama ik!

Ky bashkim popullor është bashkimi i shqiptarëve të vjedhur, shqiptarëve të shtypur, shqiptarëve të dhunuar, është bashkimi i shqiptarëve të nëpërkëmbur, të mashtruar, të tradhtuar nga një bandë kriminale që kurrsesi nuk mund të jetë në krye të qeverisë.

Sot endet nëpër Shqipëri kufoma politike e njeriut më të urryer që nga diktatura. Edi Rama është njeriu që u kap duke vjedhur votat e shqiptarëve me banditët më famëkeq të Shqipërisë dhe Evropës. Sot ai duhet të ishte para drejtësisë, sot duhet të jepte llogari për hajdutërinë e gjithë hajdutërive, vjedhjen e pushtetit që ju takon ju dhe që do ta merrni mbrapsht me çdo kusht”, u shpreh ai gjatë protestës së opozitës.

19:31 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha del nga selia blu dhe bashkohet me mbështetësit e tij para Kryeministrisë.

19:03 – Nis protesta përpara Kryeministrisë. Protestuesit e opozitës janë mbledhur para godinës së qeverisë.

Për këtë tubim ishte kërkuar leje deri në mesnatë. Ndërkohë Policia e Shtetit kaloi në gatishmëri të plotë. Mësohet se më shumë se 1500 forca u angazhuan për mbarëvajtjen e protestës.

Kryeministria, Parlamenti, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë dhe ajo e Tiranës ishin nën mbrojtjen e bluve deri në përfundim të protestës. Institucionet ku priten të kalojnë mbështetësit e opozitës janë rrethuar me barriera metalike.

Rruga pas Kryeministrisë u bllokua që në mesditë, ndërsa bulevardi “Dëshmorët e Kombit” në orën 17:30. Makinat u hoqën nga këto zona për të shmangur çdo incident të mundshëm.

Policia në institucione ka instaluar kamera sigurie me rezolucion të lartë për të bërë të mundur identifikimin e atyre që shkelin ligjin. Oficerë të tjerë të policisë janë të vendosur në tarracën e kryeministrisë dhe Kryesisë së Kuvendit edhe ata të pajisur me kamera.

Kërkesat e opozitës mbeten të njëjta, ajo e krijimit të një qeverie tranzitore pa Ramën kryeministër dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme./abcnews.al

basha-17.jpg
ad min21:30 | 25/05/2019

21:27 – Përfundon protesta e opozitës. Ajo zgjati rreth dy orë e gjysmë. Tubimi nisi përpara Kryeministrisë dhe më pas u zhvendos përpara Parlamentit. Përgjithësisht gjatë gjithë zhvillimit të saj nuk pati incidente, përveç një rasti përpara Kuvendit.

Aty u hodhën mjete piroteknike dhe flakadanë, çka solli dhe reagimin e policisë që hodhi ujë në drejtim të protestuesve. E gjithë situata zgjati pak minuta, pasi Basha u zhvendos shumë shpejt drejt selisë së Partisë Demokratike.

21:20 – Kreu i Partisë Demokratike gjatë fjalimit përmbyllës në selinë blu u bëri ftesë qytetarëve t’u bashkohen protestave të ardhshme. Gjithashtu ai deklaroi se vetëm largimi Ramës mund t’i hapë rrugë zgjidhjes politike.

“Shkaktari do largohet, kjo i jep rrugë zgjidhjes politike. Këtë e dinë të gjithë, e di dhe Europa. Rama ik, hapi rrugë zgjidhjes politike. Beteja jonë po shkon drejt fundit që paracakton historia për kombëtar që nuk pranojnë të keqen. Beteja jonë po shkon drejt çlirimit të Shqipërisë ndaj krimit, kërkesa ime është të qëndrojmë në këmë dhe gati për ta çuar misionin tonë deri në fund”, tha Basha.

21:06 – Lulzim Basha zhvendoset në drejtim të selisë së PD-së. Pavarësisht tërheqjes së tij, një pjesë e protestuesve vijuan të qëndrojnë përpara Kuvendit. Është Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, që i bën thirrje pjesës që vijon të qëndrojë që t’i bashkohen masës tjetër që lëvizte drejt selisë.

21:04 – Pak minuta pas arritjes së tyre para Kuvendit, protestuesit kanë hedhur tymuese, kapsolla dhe lëndë piroteknike. Ndërkohë policia është kundërpërgjigjur dhe ka hedhur ujë në drejtim të protestuesve. Siç raporton gazetari i ABC News pranë ambienteve të Parlamentit, në përgjithësi situata ka qenë e qetë, ndryshe nga herë e tjera, ku është përdorur edhe gaz lotsjellës.

20: 30- Pas përfundimi të fjalës së tij para Kryeministrisë, Basha u ka kërkuar protestueseve që të drejtohen drejt Kuvendit. Ai u ka kërkuar që të ndezin dritat e telefonit duke i quajtur ata dritat e shpresës, dhe tubimi u zhvendos nga Kryeministria tek Parlamenti.

20: 00- Kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbajtur fjalën e tij para protestuesve të mbledh tek Kryeministria. Ai është shprehu se mesazhi i popullit është i qarët “Rama Ik”, ku sipas tij shumë shpejt do bëhet realitet.

“Në këtë bashkim historik të zemrës dhe mendjes, në këtë garanci kombëtare për fitoren e betejës tonë për Shqipërinë si gjithë Evropa. Këtë shesh e ka pushtuar si asnjëherë tjetër oqeani i sovranit dhe janë bashkuar zemrat dhe mendjet e shqiptarëve. Sonte shikojnë sytë tuaj, dëgjojnë zërin tuaj, unë dhe gjithë Shqipëria, unë dhe gjithë Evropa, shpresën e këtij kombi të ngritur. Është mbushur ky shesh, me kurajo dhe vendosmëni dhe më një mesazh që duhet ta dëgjojë gjithë bota: Rama ik! “E duam Shqipërinë si gjithë Evropa!” Ky është mesazhi, kjo është aspirata, ky është misioni që thonë shqiptarët në këtë bashkim të pashembullt, të këtë tubim të 6-të. Nuk ka në Evropë Kryeministër që të kapet duke vjedhur zgjedhjet. Nuk ka në Evropë politikanë, kriminelë, përdhunues, dhe trafikantë. Atje ata shkojnë para drejtësisë. Sot e derisa të bëhet realit një mesazh ka populli: Rama ik!” Zëri juaj u dëgjua, po dëgjohet, nuk do të ketë asnjë fund tjetër për këtë betejë përveç largimit të qeverisë së krimit. Mjerë ai që nuk ka vesh dhe nuk dëgjon, e dëgjoi gjithë Shqipëria, e dëgjoi gjithë bota. Zgjedhje demokratike pa opozitën nuk do të ketë. Jepjani përgjigjen ta dëgjojë deri në Surrel, ta dëgjojë në çdo bunker që futet: Rama ik”, tha Basha.

19:43 – Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, del nga selia blu dhe niset drejt Kryeministrisë.

19:00 – Nis protesta e 6-të kombëtare e opozitës së bashkuar, kundër qeverisë Rama. Ashtu sikundër ishte paralajmëruar, protestuesit u grumbulluan në orën 19:00 para Kryeministrisë.

Partitë opozitare kërkojnë largimin e Ramës, për krijimin e një qeverie tranzitore, me qëllim garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Ndërsa Drejtoria e Policisë ka dhënë leje për tubimin nga ora 19:00 deri në mesnatë. Uniformat blu kanë kaluar në gatishmëri, por të pranishme do të jenë edhe forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Reparti Special RENEA.

Ashtu si në të gjitha tubimet e opozitës, policia ka rrethuar me gardh metalik institucionet ku pritet të kalojnë protestuesit. Ndërsa thuhet se do të jenë 1500 forca policie, që do angazhohen për mbarëvajtjen e protestës./abcnews.al

dritat-1280x727.jpg
ad min21:03 | 25/05/2019

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, u kërkoi protestueseve të shkonin nga Kryeministria drejt Kuvendit me drita telefoni të ndezura në duar, duke i quajtur “dritat e shpresës”. Pamja e dhuruar nga kjo simbolikë ishte fantastike për syrin e teleshikuesit, ku Basha u shoqërua nën dritat e ndezura të telefonave nga Kryeministra tek Kuvendi.

Jo vetëm dritat e telefnave, simbolikë e kësaj proteste kanë qenë edhe minibalonat me flakë, por edhe tepsitë ku në to shkruhej “Rama ik!”

Ndërkohë në murin e godinës së Kryeministrisë, janë shfaqur sërish mesazhe të pasqyruar përmes video-projektorit ku është shfaqur simboli i shqiponjës, por edhe akuza të opozitës, e cila e quan atë qeveria e krimit dhe Kryeministria e PPP-ve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono