kryeministre

VJOSA-OSMANI-MBULIM.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela17:40 | 26/08/2019

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës ka zgjedhur Vjosa Osmanin si kandidate për kryeministre e ardhshme e Kosovës, në zgjedhjet e 6 tetorit. Ka qenë vetë kryetari i partisë, Isa Mustafa që ka komunikuar lajmin për mediat vendase. Mustafa ka deklaruar se vendimi për të zgjedhur Osmanin është marrë pas një mbledhjeje të zhvilluar në kryesinë e LDK-së, në fund të së cilës është arritur një marrëveshje për figurën e saj. Sipas Mustafës, kandidat tjetër për postin e kryeministrit që do të dalë nga zgjedhjet e parakohshme ishte Lutfi Haziri. /ABC News Albania 24/7

vlcsnap-error909-1-1280x720.jpg
ad min20:51 | 17/01/2018

Eurodeputetja socialdemokrate, Viorica Dancila, është kryeministrja e re e Rumanisë.

Ajo zëvendëson Mihai Tudose, i cili pak ditë më parë dha dorëheqjen për shkak të presionit që i erdhi nga vetë maxhoranca e tij e majtë. 54-vjeçarja, është kryeministrja e tretë që zgjidhet në drejtim të qeverisë së Rumanisë në harkun kohot të tre muajve. Presidenti i vendit, Klaus Iohannis, kërkoi formimin e një qeverie deri më 1 Shkurt.

Ndërkohë, emërimi i fundit solli për herë të parë në historinë e këtij vendit një femër në drejtim të qeverisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono