kryekomisar

policia-1.jpg
G. P.15:40 | 14/03/2019

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka marrë në pyetje 10 anëtarët e komisionit të gradave në Policinë e Shtetit të zhvilluar në Nëntor të 2018. Prokuroria ka regjistruar kallëzimin për shpërdorim detyre për anëtarët e dy komisioneve, pas disa denoncimeve të oficerëve të policisë për shitje të tezës.

Pas skandalit të anulimit të konkursit të gradave, në Nëntor të 2018 për “Kryekomisar” dhe “Komisar” në Policinë e Shtetit, anëtarët e komisionit janë marrë në pyetje. Me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave pyeti 10 anëtarët e komisionit të gradave që kishin për detyrë të mbikëqyrnin testimin.

Pas anulimit të testit të parë me urdhër të kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, të mbajtur më 7 Nëntor për gradën “Komisar”, shumë nga pjesëmarrësit bënë kallëzimin në Prokurorinë e Tiranës.

Disa oficerë policie ankimuan rezultatet e testimit për mënyrën e organizimin dhe favorizimin e individëve të caktuar përmes publikimit të tezës më herët para se të zhvillohej konkursi. Organi i akuzës ka regjistruar kallëzimin penal pas referimit të bërë nga SHÇBA për “Shpërdorim detyre”, anëtarët e dy komisioneve të gradave.

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Dhjetor shpalli moskompetencë, duke e dërguar dosjen gjyqësore në Apel, pas kërkesë-padisë të bëra nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të garës për gradën, “Komisar”. Në të dy konkurset merrnin pjesë rreth 1000 efektiv të policisë, ku vende vakante për t’u plotësuar nga fituesit e gradave në Policinë e Shtetit ishin afërisht 200./abcnews.al

padia.jpg
G. P.15:49 | 26/12/2018

Gjykata Administrative shpalli moskompetencë për kërkesë-padinë e bërë nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të gradës “Komisar” në konkursin e zhvilluar më 7 Nëntor. Ky konkurs u anulua disa ditë më pas me një urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

Gjykata Administrative ka shpallur moskompetencë për kërkesë-padinë e bëra nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të garës për gradat “Komisar” të mbajtur më 7 Nëntor. Në vendimin e gjykatës, të siguruar nga ABC News,  thuhet se, ky institucion ka vendosur shpalljen e moskompetencës funksionale dhe e dërgon dosjen gjyqësore në Gjykatën Administrative të Apelit.

Kreu i policisë së Shetit, Ardi Veliu kishte udhëruar anulimin e testimit, por nuk kishte dhënë shpjegime për vendimin e tij, duke ngritur dyshime te konkurentët fitues.  Ndërkohë për të njëjtën çështje, u depozituan në Prokurorinë e Tiranës shumë ankesa  nga konkurentët e gradave “Kryekomisar” lidhur me parregullsi ne konkursin e zhvilluar edhe në 12 Nëntor.

Prokuroria  e Tiranës kërkoi shpjegime nga numri një i policisë Veliu, zëvëndsa e tij, Aida Hajnaj si edhe nga kreu i akademisë së Sigurisë Bilbil Mema për mënyrë se si u krye testimi. Sipas pretendimeve të aplikantëve, të cilët kanë bërë kallëzimin në prokurori, ata pohojnë se rregullorja për gradën “Kryekomisar” ndryshoi formatin e testit pak minuta para nisjes së konkursit.

Verifikimi ka nisur në bazë të nenit 248 të Kodit Penal për “shpërdorim detyre”, ku disa nga konkurentët dyshohet se janë favorizuar e disa të tjerë kanë paguar për të fituar në dy konkurset e zhvilluara për gradat “Kryekomisar” dhe “Komisar”, në datat 7 dhe 12 Nëntor./abcnews.al

kryekomisari.jpg
G. P.16:14 | 19/11/2018

Numri i ankesave sa vjen e rritet nga konkurentët e gradës kryekomisar, të cilët kanë bërë kallëzim në prokurorinë e Tiranës. Sipas tyre, rregullorja për gradën ndryshoi vetëm pak minuta para para testimit, ku u shtuan edhe pyetjet me zhvillim.

Pas disa ankesave të bërë në prokurori nga konkurentët e gradave kryekomisar lidhur me parregullsinë të zhvilluar të hënën e 12 Nëntorit, organi i akuzës ka nisur verifikimet.

ABC News ka siguruar listën e personave fitues të gradës Kryekomisar, ku nga 260 konkurentë, vetëm 30 prej tyre u shpallën fitues. Për mënyrën se si u shpallën në krye të kësaj liste, prokuroria e Tiranës kërkon shpjegime nga numri një i policisë Veliu, zëvëndësja e tij, Aida Hajnaj si edhe nga kreu i akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema.

Sipas pretendimeve të aplikantëve, të cilët kanë bërë kallëzimin në prokurori, ata pretendojnë se rregullorja për gradën kryekomisar pak minuta para nisjes së konkursit ka ndryshuar formati i testit. Ishin po aq, 100 pyetje, por vetëm 50 ishin me alternativa, ndërsa 50 të tjerat me shtjellim.

Por çfarë parashikon ligji në këtë rast?

Në rregulloren e Policisë së Shtetit, përcaktohet qartësisht se si duhet të kryhet korrigjimi i testit. Në pikën 4, të nenit 168 të kësaj rregulloreje, sqarohet pikërisht procesi i testimit me shkrim, ku thuhet: “Si rregull, testi me shkrim korrigjohet në formë elektronike, brenda ditës dhe rezultatet u bëhen të ditura aplikantëve nëpërmjet afishimit në ambientet e zhvillimit të testimit”.

Pra në ligj parashikohet që edhe nëse testi i zhvilluar me shtjellim duhet të korrigjohet në mënyrë elektronike gjë që nuk ka ndodhur kështu. Si pretendim nga konkurentët janë nxjerrë edhe emrat e disa prej fituesve ku ndër të tjera është e një i afërm i kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, si edhe dy pedagogë të Akademisë së Sigurisë. Ndërkohë nuk është përcaktuar ende se kur do të zhvillohet konkursi për gradën komisar, të anuluar nga Ardi Veliu pa dhënë asnjë shpjegim, ku konkurentë ishin afërsisht 460 efektivë policie./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono